ASM BI H Prinsessedag in Haarlem en Omstreken l - n S HAARLEM'S DAGB* ,r> WOENSDAG 1 MEI 1929 V1ERDF BLAD i W\>" ssjts&msjsm-> I miwS J J v;zS^!^S - De aubade ov *e Groote Markt. 3n het Amsterdamsche kwartier. In het Amsterdamsche kwartier begon de viering van Prinses-verjaardag onder auspi- cieën van den Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" om half twee. Op het Teylerplein, waar de draaimolen al lustig draaide stelden de kinderen zich op voor de formatie van den stoet, die hier wel een bijzonder kleurigen aanblik zou leveren omdat vele kinderen ge- costumeerd waren. Voorop kwamen de man nen van de politle-muziekvereeniging met den heer Reynier van 't Hoff als leider. Die bliezen maar en de speelsche wind droeg de tonen ver weg over het heele kwartier, door de opene ramen de kamers in, zoodat ieder t wist, dat hier feest was. Allerlei pakjes hadden ze aan, de kinderen, er waren er vier, als dwergjes verkleed, met de bruine puntmuts en lange witte baarden. Er liepen feeën en elfjes in de rij, met gazen vleugel tjes, die heel doorzichtig waren, zooals de dartele libel ze heeft. Kleine jongens stapten mee in lange broeken met witte slagérskiel- tjes er boven en manden by zich, waarin zij de boodschappen hadden.. Anderen zagen er vervaarlijk uit met geweren en zware kap laarzen, of ze waren als Tirolers verkleed in rood en groen. Doornroosje ging mee, zoo goed als de politie-agent, de bakker, Lode- wijk de Zestiende zelfs. Een zigeunerin deed voor de Tiroler niet onder, ook waren er pierrots als op een gemaskerd bal, een cow boy en een Oostersche prins, en behalve een Indiaan ook een clown. Heel dit heterogene gezelschap met vele, vele andere kinderen in hun gewone kleeren er bij is door de straten getrokken, bren gend er een vreugde van muziek en vlaggen in oranje en rood wit blauwe kleuren. Voor op in een bakfiets die versierd was met bloe men en oranje, reden de gnooms en midden in den stoet werd een baldakijn meegedra gen; waarop de opwekking geschilderd stond om de vereeniging te steunen. Door het Am sterdamsche kwartier, door het Bavodorp en door de Slachthuisbuurt gingen ze. De moe ders kwamen in de deuren staan, of liepen mee, de straathoeken werden telkens vol en het verkeer zelfs moest stilstaan voor den langen kindertrein. Te drie uur werd op het Teylerplein de optocht ontbonden, maar de deelnemers gin gen niet naar huis dan na een glas limo nade en een krentenbroodje te hebben ge kregen in het patronaatsgebouw. 's Avonds vijf uur kwamen ze op het plein weer samen om door de Amsterdamstraat en de Spaarnwouderstraat, langs het Spaarne, de Gedempte Oude Gracht en de Groote Houtstraat naar het gebouw St. Bavo te gaan in de Smedestraat, waar hun de feest avond wachtte. Ai weer waren het hier leden van de po- litiemuziekvereeniging, die met leutige wijs jes voor een echte Julianadag-stemming zorgden. Overigens heeft de aanwezigheid van koek en chocola ook hier haar uitwer king op de stemming niet gemist. En dan de poppenkast! Die werd vertoond nadat de heer J. H. van Engelen als voorzit ter alle ouders bedankt hadden voor de zor gen, die zij aan de costuums besteedden, de firma's voor wat zij aan tractaties beschik baar stelden, het gemeentebestuur en de mu ziekvereniging voor het hunne. De poppenkast werd vertoond door den heer en mevrouw M. J. Kellenbach uit Den Haag. die paedagogie leggen in hun popoen- soel. Dat constateerden wij in „Zwaan kleef aan", het aard'ge sorookle, waarmee de kin deren zoo meeleefden. Er werd naar harte lust gezongen van „Zwaan, zwaan, zwaan, kleef aan, als je niet mee wil dan blijf je maar staan". Een tweede nummer was kan en mag het ook anders dat van on zen oud -Hollandschen Jar. Klaassen, die nooit zijn populariteit verliest, zooals al weer bleek. Te negen uur was het feest voor de kin deren van het Amsterdamsche kwartier ten einde. Op de Zomervaart was een zweefmolen ge zet, die over weinig bezoek niet te klagen heeft gehad. Nog een voornaam ding: Het feest is mo gen gevierd worden onder een drogen hemel! Het Orgelconcert. In ons vorig nummer konden wij nog mel den, hoe het begin van de orgelbespeling, die de he?r George Robert van half twee tot half drie in de Groote Kerk gaf gekenmerkt werd door een buitengewoon groote belangstelling. Dat b'eef den geheelen middag zoo. Er kwa men steeds meer menschen de kerk binnen en met aandacht werd geluisterd naar de Gavotta van Padre Martini, de Cantabile van Enrico Bossi, de Fantaisie III van Saint Saëns en de werken van Siegfried Karg-Elert ..Was Gott tut 1st wohlgetan" en „Npn dan- ket alle Gott". Het uur van wijdingsvol ge nieten werd besloten met het Wilhelmus. Het orgelconcert blijft altijd een der schoon ste deelen van den feestdag. De feesten in Schoten. Ook in Schoten was het Dinsdagmorgen de druilerige regen, die maakte dat weinig menschen zich op straat vertoonden, doch nauwelijks klaarde het een beetje, stond de lucht niet meer zoo egaal grauw ever de voorstad, of. 't werd me op 't Soendapleln, hét centrum der feestviering een drukte van belang. Daar stond en hem noemen we opzet telijk 't eerst de man met de poppenkast, zoo'n echte ouwerwetsch^, typisch Holland- sche poppenkast met 'n wonderlijke beschil dering en simpele poppen. Jan Klaasen had zijn puntmuts op en sloeg bijwijlen Katrijn of de andere personagiën zooals een ras-Jan Klaasen het behoort te doen. En vol aan dacht. telkens gierend van pret, luisterde en keek Schoten's jeugd toe naar al 't fraais, dat daar in de poppenkast gebeurde. En even verder, bij de juichende, joelende muziek van een orgel draaide de electrische caroussel van Sipkema. met zijn tientallen lampjes, zijn versiersels en den ganschen dag stond een dichte drom van menschen en vooral van kinderen te kijken naar den ron dedans der wagentjes. En er was een kraam met rose zuurstokken en pepermuntstelen, met „echte Deventer koek", met' nougat en chocolade, wat verder op werd 't oude vaderlandsche gebruik van 't koekhakken in eere gehouden, en zoete geuren van waren oliebollen en versche wa fels dreven de lucht in. Tusschen die kramen zwierf de jeugd, werd opgeschept over de kapitalen die ze meege kregen hadden, werd zwaar en langdurig ge delibereerd of je je laatste stuiver nu om zou zetten in een zuurstok, een wafel of een zitje in de caroussel. 't Was goed drie uur in den middag, toen de aandacht werd getrokken door muziek. Want naast de remise op 't Soendaplein was een muziektent geïmproviseerd muziek- kraam klinkt wat vreemd, al was deze naam toenasselijker. Daar liet het muziekorps „Willen is Kun nen" zich hooren, daar schalden ferm en fleurig de marschen de lucht in en luisterden velen naar het concert. En de jeugd had be slag gelegd op een groote stapel steenen, die schitterend ais tribune fungeerde. Toen de avond kwam werd het flink druk op 't Soendaplein. De caroussel verd bijna bestormd en draaide voortdurend met volle wagentjes, de exploitanten der kramen had den niet te klagen over belangstelling. En onder leiding van haar directeur den heer Chr. Huvboom, gaf de R.-K. Harmonie- vereeniging St. Caecilia in de muziektent 's avonds een keurig concert, een uitvoering die af en goed was en vele luisteraars tot zich trok. Al was het misschien door 't drei gende weer óf omdat heel wat Schotenaars de stad in waren getrokken, dat de belang stelling niet nog grooter was, gelijk men had mogen verwachten. St. Caecilia bracht ook verder in Schoten muziek, want door velen gevolgd, maakte dit korps, evenals „Willen is Kunnen" het had gedaan, een rondgang door verschillende straten. Avondfeest van de Chr. Oranje-vereeniging „Schoten". De Christelijke Oranje-vereeniging „Scho ten" had in het gebouw voor Christelijke be langen in de Colensostraat ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een avondfeest georganiseerd, dat heel goed ge slaagd is. De groote zaal was stampvol en de te-laat komers vonden slechts met moeite een plaatsje. Op 't podium stonden, niet al te moderne borstbeelden van de Koningin en Prins Hendrik, gesierd met sjerpen. Met gebed onende de voorzitter, de heer Z. Eikerbout, de bijeenkomst. Hij heette allen hartelijk welkom en zeide o.a. dat de ouders als ware Christenen- dienen te zorgen dat hun kinderen liefde voor God en Oranje hebben. Spreker constateerde, dat men blij moet zijn dat de Prinses wandelt in Gods vrucht, daarom heeft men zeker alle reden om op dezen dag feest te vieren. Nadat allen staande 't eerste couplet van 't Wilhelmus hadden gezongen, trad de heer P. Spiering naar voren, wijl hij als voorzitter van het vaandelcomité het vaandel van de vereeniging aan den voorzitter zou aanbie den. Wie had ooit durven droomen, dat wij nog bijna anderhalf jaar voor wij ons vijf- Jarig bestaan vieren, reeds een vaandel zou den bezitten, vroeg soreker. Na eenig overleg met den heer Van Oven uit Den Haag had men'echter een oplossing van de financleele kwestie gevonden, en zoo was het mogelijk geworden, den heer Van Oven opdracht te geven voor het vervaardigen van het vaan del. De heer Spiering dankte daarom recht hartelijk allen die het vaandelcomité ge steund hebben en wees de leden op hun plicht te zorgen, het bedrag dat de heer Van Oven nog moet ontvangen, spoedig bijeen te brengen. Zich tot den voorzitter wendende zeide de heer Spiering, dat het iets droevigs was, het vaandel, dat met zooveel moeite verworven was, nu al weer uit handen te moeten geven Maar hij zag in den heer Eikerbout den rechten man op de rechte plaats, hij wist dat deze het vaandel wél zou beschermen. Terwijl de aanwezigen een, op de wijs van het „Wien Neerlandsch bloed" gemaakt feestlied zongen, werd het vaandel onthuld. Op een donkerblauw fluweelen fond ls 't wa pen van Schoten aangebracht met daaron der de oprichtingsdatum en de naam der vereeniging, benevens een opengeslagen boek waarop Psalm 78 18 geborduurd is. Met een kort speechje aanvaardde de voor zitter het vaandel en hij sprak de hoop uit, dat ook spoedig de vereeniging Koninklijke goedkeuring zal verkrijgen. Door een strijkkwartet werd vervolgens met pianobegeleiding uitgevoerd Mozart's „Kleine Nachtmusik", terwijl jongedames ranja en andere versnaperingen ronddeel den. Negen leden van de reclteerclub „Ons Ge noegen" oogstten veel bijval met het blijspel „De gevolgen van een leugen", dat dan ook aardig en vlot gespeeld werd, terwijl ter on derbreking in de pauze een verloting werd gehouden om de onkosten van dezen feest avond te bestrijden en een violist het Largo van Handel op uitstekende wijze ten gehoore bracht. Nadat de aanwezigen nog van Psalm 118 het eerste vers hadden gezongen, sprak de heer Eikerbout een slotwoord. Zooals aan alle aardsche dingen komt ook aan dezen feestavond een einde, zei hij. Men heeft heerlijk feestgevierd en spreker bedankte daarom hartelijk de dames en heeren die medegewerkt hebben voor hun, met succes bekroonde, moeite. Na een dankgebed ging men vervolgens uiteen. Er was voor de gecostumeerden een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, die als volgt toegekend werden: Voor de groepen le groep Deraue, 2e groep d'Haine. 3e groep Flipsen, 4e J. Jonkhof en W. Peper, 5e groep Kuyk, 6e Knip en Moo- nen, 7e Van Engelen, 8e Dijt, 9e Giesberts. Voor de personen: le R. v. d. Goes, 2e W. Luinenburg, 3e Steynman, 4e H. v. d. Wijde, 5e Leuven, 6e Ruiters, 7e Ruiters, 8e D. Veld huizen. 9e P. Douzy, 10e M. Puts, lie T. Krom hout. HET AVONDFEEST IN DE STAD. Er was veel meer volk oo de been dan men had mogen verwachten. De regen viel om streeks acht uur bij stroomen neer. Maar desondanks trok het muziekfeest op de Groote Markt en op het Stationsplein drom men menschen. Gelukkig werd het later op den avond droog, zoodat althans de fakkel optochten in ongestoorde vreugde konden plaats vinden. Want wat is een flambou in een gletbui? Een treurige paradox! In het centrum van de stad heerschte na tuurlijk de grootste drukte. Vooral toen het later op den avond droog werd, zag de Markt zwart van menschen. Lampions wer den rond gedragen en het jongere geslacht paradeerde als op Koninginnedag met wan delstokjes. Van waar stamt toch deze eigen aardige mode, die tien jaar geleden bij der gelijke gelegenheden reeds heerschte en die zich tot nu heeft weten te handhaven? De heer H. W. Hofmeester en de Harmo nie-Crescendo die in de „tent" aan de voeten van Coster's standbeeld optrad, blies alle naargeestigheid die in den vorm van neer slag de stemming had willen bergen mijlen ver weg. Er werd een populair enthousias meerend programma, verdienstelijk uitge voerd. Tot half elf amuseerden eenige hon derden zich; de politie handhaafde de orde. maar scheen een zeer gemakkelijke taak te hebben. Tusschen Stationsplein en Groote Markt was het een onderbroken komen en gaan, want in een hoek, bij den ingang van het station conceerteerde de Tramfanfare, de „uitgelezen bend" van den vermaarden Rey nier van 't Hoff. 'üitteraard was de belang stelling daar niet zoo groot als op de Markt, 't Station leent zich nu eenmaal niet zoo goed voor samenscholingen. De gezelligheid in de stad bereikte het top punt door den fakkeloptocht, die van twee kanten als een glimworm van reusachtige afmetingen door Haarlem's smalle straten trokken. Eén, die vertrok van de Groote Markt en één die het Stationsplein als uit gangspunt gekozen had. De Harmonie koos de route Groote Markt, Smedestraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Zijlvest, Wil- helminastraat, Raamsingel, Gr. Houtstraat en Groote Markt. Deze stoet had de grootste nasleep, en werd gevolgd door de uitgelaten- ste menigte, die op klassieke wijze hoste, joelde, en zong. Ons dunkt dat een Juliana- dag nog nimmer met zooveel vreugde is ge vierd als dit keer. Nu is een fakkeloptocht wel een bezielend voorbeeld! 't Is overigens een buitengewoon aardig gezicht, de dan sende walmende oranje flambouwen, die vreemd belichte gezichte, die uitgelaten trits feestgangers. Zij die den stoet van de Harmonie bij de Krocht in den steek lieten en de Kruisstraat en den Kruisweg op wandelden ontmoetten bij de Parklaan „de concurrentie". De fau- tastisch verlichte tramfanfare, die zich op het Stationsplein opgesteld had en eveneens gevolgd werd door vele tientallen t.aptoe-be- lusten, die zich evenwel aanzienlijk kalmer gedroegen dan de collega's die de Harmonie trouw waren gebleven. Deze optocht koos r.a Kruisweg en Kruis straat, de Koningstraat, passeerde de Boter markt (die er in feesttooi uitzag als weleer, toen er nog kermis gehouden mocht worden en trok verder door de Gierstraat en de Groote Houtstraat, naar den Gasthuissingel om vervolgens de Kleine Houtstraat in stormachtige en daverende ontroering te dompelen (die nog lang nawerkte) en daarna de gloed der flambouwen te voeren door de Lange Veerstraat en de Riviervischmarkt. Het eindpunt as ook voor deze route de Groote Markt, alwaar zich natuurlijk de apo theose van het feest voltrok. Het programma vermeldde koeltjes: 11 uur sluiting op de Groote Markt. Dat die „slui ting" minder koel geschiedde behoeft voor waar geen betoog. Honderden stroomden hier samen, in den gloed van eenige tiental len flambouwen, nog één keer steeg uit de koperen monden schetterende muziek op. Daarna sluiting. Formeel was die sluiting gauw voltrokken. Maar het publiek ««f het niet zóó gauw op. Dit was waarlijk c ongekende feestdag. Dit enthousiasme heeft, vooral in aanmer king genomen het weer, de verwachtingen toch wel overtroffen. De uitvoering op do Groote Markt. „Haarlem sterft nog niet uit!", hoorden we Dinsdagmiddag een dame op de Groote Markt roepen, toen zij den onafzienbaren stoet kinderen zag, die met oranje-sjerpen om met vlaggetjes zwaaiende uit de Barteljo- risstraat zag aanmarcheeren. Inderdaad, heel groot was het aantal kin deren. dat aan de uitvoering van verschillen de marschen en liederen op trommels, klep pers, fluiten en mondharmonica's deelnam. Het duurde niet minder dan twintig mi nuten, eer de laatste kinderen waren opge steld. De Groote Markt bood ditmaal een heel anderen aanblik dan op den gewonen Ko ninginnedag, dan staan de deelnemertjes aan de a immers allen met het front naar het Stadhuis. Thans stonden de onge veer 5000 kinderen met het gezicht naar het café-restaurant Brinkmann gericht. Wij ver namen, dat er 's morgens plotseling een wij ziging in de opstelling was aangebracht, waarop de hoofdleider, de heer H. Stinls, niet voorbereid was. Het strekt hem tot eer, dat de opmarsch en het plaatsen van de kin deren toch heel ordelijk verliepen. Maar hij genoot daarbij den steun van een groote po litiemacht, zoowel te voet als met de zijspan en te paard. Als altijd maakten de Inspecteur P. van Tongeren en zijn ruiters weer een kranlgen indruk. Alle toegangen tot de Groote Markt waren behalve voor de trams voor het rij- en voetverkeer afgesloten, zoodat de Vilv .V on gestoord kon plaats hebben. De uitvoering had wel een bijzonder ka rakter, want thans lieten vele kinderen mar schen op trommels, kleppers en mondharmo nica's hooren. Dit sloeg geweldig in. Onder leiding van den heer H. W. Hof meester en begeleid door de muzlekvereenl- ging „Harmonie-Crescendo" werden de ver schillende liederen op enthousiaste wijze ten gehoore gebracht. Vooral de medewerking van de jeugdige tamboeren en kleppers werd op hoogen prijs gesteld. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was bijzonder groot. Het gemeentebe stuur van Haarlem was vertegenwoordigd door wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De gemeente-secretaris, Mr. Th. A. Wesstra, woonde de Viibaae achter de ramen van zijn kamer ten Stadhuize bij. De uitvoering begon met het Wilhelmus, dat door allen met ontbloot hoofd werd aan gehoord. Hoewel de taak van den heer Hofmeester verre van gemakkelijk was. heeft hij er zich als steeds weer dapper doorheen geslagen. Niet alle zangertjes en tromir lagers keken naar zijn maatstok, waarvan de gevolgen af en toe wel hoorbaar waren. Maar als geheel is de uitvoering schitte rend geslaagd, dank zij vooral het weer. Hoe wel het 's morgens bijna aanhoudend gere gend had, was het gedurende de aubade droog. Leiders, ouders en kinderen waren daar dankbaar voor. Na afloop trok de massa kinderen langs Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelminastraat en Wilsonspleln naar den Stadsschouwburg. Dat werd ook een geweldige optocht, die door duizenden langs den weg werd gadegeslagen. Achter in specteur Van Tongeren en zijn manschappen liep de afdeeling tamboers en hoornblazers van de muziekvereenlging „Harmonie-Cres cendo" onder leiding van dén tamboer-mai- tre C. J. van Baren. Verder werd de optocht opgeluisterd door de muziek van de vereenigingen „Utile Dul- ci" (directeur de heer A. C. Jutjens) en .„Arti et Religione" (directeur de heer A. van Rijn). In den Stadsschouwburg ontvingen alle kinderen een versnapering, waarna ze wel voldaan naar huis of naarden draaimo len op het Wilsonspleln gingen. Bijeenkomst van Centrum- Comité en leiders in de Kroon. Te vijf uur had er ln één der zalen van De Kroon een gezellige bijeenkomst plaats van het Centrum Comite en de leidsters en lei ders der aubade. De stemming was hier zeer geanimeerd. De voorzitter, de heer W. Worst, uitte er zijn dankbaarheid over, dat het weer droog gebleven en de uitvoering zoo schitterend ge slaagd was. Dit dankte hij vooral aan den heer H. W. Hofmeester, die onvermoeid en enthousiast alle repetities en tenslotte de openbare acba-Ie geleid had en als steeds op een wijze, boven allen lof verheven. Spreker bood hem onder daverend applaus der aan wezigen namens het Centrum-Comité een geschenk onder couvert aan. Aan mevrouw Gussenhoven overhandigde de heer Worst bloemen en aan de heeren Cassée en Terhorst een kistje sigaren voor de vele moeite en zorgen, die zij zich getroost hadden. Ook dankte spreker den Ongeval- lendienst, die eveneens bij de repetities en bij de fc.utide tegenwoordig was geweest. Tenslotte richtte spreker zich tot den hoofdleider, den heer H. Sthiis, die het initia tief tot de massa-uitvoering genomen had. De heer Worst sprak de hoop uit, dat de heer Stinis nog vele jaren met dezelfde energie en ambitie voor het Centrum-Comité zou blij ven werken. De heer C. ten Boom richtte woorden van dank tot den heer Worst, voorzitter van het Centrum-Comité, die ook zeer veel tot het welslagen van dezen dag heeft bijgedragen. Spreker feliciteerde het comité met zulk een energiek voorzitter: hij hoopte dat de heer Worst nog langen tijd deze functie zou blij ven vervullen. De heer P. J. M. van Teterlng prees den ijver van den penningmeester, den heer J. J. A. van der Linden, die er voor gezorgd heeft, dat het ledental nu al bijna duizend bedraagt. De heer Van der Linden moest er voor zorgen, dat het bedrag voor de feest viering, die 2600 heeft gekost, binnen kwam en dat was binnengekomen. Den penning meester werd daarvoor dank gebracht. Hiermede was het officieele gedeelte van deze bijeenkomst afgeloopen. Dc aanwezigen bleven nog eenigen tijd gezellig bijeen. N.V. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CRLDIET. In de op 29 April 1929 gehouden Jaarlijk- sche algemeenc vergadering van aandeelhou ders werden de balans en winst- en verlies rekening per 31 December 1928 goedgekeurd. Het dividend over 1928 werd zoowel voor de gewone als voor de preferente aandeelen bepaald op 6 pet. In mindering hierop heb ben dc preferentie aandeelhouders in No vember 1928 reeds 3 pet. ontvangen. Dc heer F. X. M. H. Keller die als commis saris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 60 Ct» per regal. TABLETTEN lET °P oranje bano Weiger namaak en let er op cat op elke tablet het woordBAYER" staat. Prljs76cts HET TOONEEL. JACOB VAN LENNEP. Dc Sociëteit „Onder Ons". Vroolijk spel in 3 bedrijven door Gerard Nieien. „Hij draait het toch maar aardig in me kaar. die Nieien!" zei een der bezoekers gis teravond tUdens het laatste bedrijf van De sociëteit „Onder Ons" tegen mU- Precies m'n idee! Nieien heeft in dit „Onder Ons" heel wat moeten draaien, voordat hij de kinderen van den stUven meneer Brandhuizen en don nog stIjveren Van Doesburg aan do -dochter en zoon van den koekfabrikant Bolle en aan Suze, de met een erfenis gezegende dienst bode had gekoppeld. Als jo Je dat tot dool stelt en je laat daarbU nog een deel van do handeling in den tuin van een soctetelt spe len, waar de menschen in rangen van elkaar gescheiden zijn. dan moet je het met de waarschijnlijkheid maar niet al te nauw ne men en de wereld wel nu en dan heele maal op haar kop zetten! Je draalt en duwt het dar. later wel weer recht, Nlelen's „Soeleteit Onder Ons" z!t lang niet zoo goed ln elkaar als zUn Gebroeders Kalkoen. Het 16 alles te veel geforceerd, tc veel „ïn elkaar gedraaid". Het is louter klucht en het duurt ook nog al lang, voordat de eigenlijke gang er ln komt. Maar als dc familie Bolle verschijnt de familie met den ruwen bolster en de blanke pit komt er meer levendigheid op het tooneel en weet Nieien met zijn drastischen dialoog den lach ïn de zaal te brengen. Ook in deze klucht toont hij weer kUk op het tooneel te hebben. Er zUn aardige vondsten zooals de manier, waarop Van Doesburg wordt bekeerd en het samentreffen van de families Bolle en Brandhuizen op de sociëteit en Nielen's dialoog doet het altUd bU het publiek. Absoluut pretentieloos als dit voor dilet tanten geschreven werk is, ls de kritiek bij den lach ontwapend! Wanneer Nieien veertig Jaar eerder ge leefd had, zouden zijn stukken zeker even geregeld .door het beroepstooneel gespeeld zUn geworden als Justus van Maurlk's FtJne Beschuiten, Janus Tulp en Paketten voor Dames en ze zouden ongetwUfeld een even groot succes hebben gehad Nu moet hU het. zoeken bU het dilettanten-tooneel en het is wel zeker, dat hU met den bUval, dien hij daar oogst, meer dan tevreden is. De vereeniging Jacob van Lennep. die het seïzoen inzette met een nieuw stuk van Nieien heeft van deze eenige Jaren oudere klucht, welke het op haar slotvoorstelllng bracht, niet minder pleizler gehad. Nlelen's stukken zijn louter voor liefhebbers ge schreven en ze stellen den dilettanten dus ook voor weinig moeilijkheden. En omdat Nieien dankbare tooneeltypes geeft, hebben zUn stukken al heel gauw succes! ,Ook zUn Sociëteit „Onder Ons", zooals gisteren bleek! Heel de ban en achterban en ook Jonge re- cruten van Van Lennep waren voor deze klucht in het geweer geroepen en men had het „onder ons" ingestudeerd. Dat laatste was nu en dan wel degeiUk te merken. Het tempo zou bU stevige, vakkundige regie ze ker veel vlugger genomen zUn en de hande ling zou vooral in het tweede bedrijf ook minder vaak gehokt hebben Maar het was als geheel toch een voorstelling, welke het publiek zeer geamuseerd heeft en dc menschen herhaaldelijk tranen heeft doen lachen! En wat wil men bij zoo'n pretentie- looze klucht eigenlUk nog meer? Er is door velen aardig Individueel spel gegeven, al bleef het dan natuurlijk ook op het niveau van de klucht. Het meeste suc ces was gisteren voor den heer Snocks en mevrouw Cobi van den Berg. De koekfabrikant Bolle was voor den heer Snoeks „gesneden koek". HU speelde Bolle met groote opgewektheid en wist in zyu ongebolsterdheid telkens de goedhartigheid van dezen burgerman te laten doorschemeren! Een zeer goedo rol van Snoeks! En mevrouw Cobi van den Berg vond in de gezellige, loslippige dienstbode een rol geheel „pasklaar" voor haar gemaakt! Zulk soort rollen liggen haar wU herinne ren het ons nog uit „De Schande" uit stekend en Nieien zal zich deze Suze dan ook wel moeiluk beter hebben kunnen denken- De spelerslijst is dit maal zoo groot, dat wU ons van een gedetailleerde kritiek moe ten onthouden! Het stuk was daar trouwens ook niet belangrUk genoeg voor. De dames Tony Groeneweg en Dit Tuninga hadden weinig moeite met de huwbare, sympathieke dochters en mevrouw Jo Bouwmeester stond ln haar dialectiek haar Bolle even na als de dames Jo van Meurs en Llngeman in haar opgeprikte deftigheid de ware vrouwen voor Van Doesburg en Brandhuyzen waren. Van Zandbergen is bU Van Lennep de aangewezen man voor de deftige, conventio- neeie heerenrollen en het sprak dus vanzelf, dat Johan Brandhuyzen voor hem was. Door hem kwam het vooral, dat de handeling nu en dan stokte, doordat hU op sommige mo menten te veel „spel wilde maken". Zyn com parant in dc deftigheid vond een goeden ver tolker in den heer Nottelman. Hulb Tuninga heeft zUn hart weer eens kunnen ophalen aan een geaffectueerden baron hoe komt men er toch bij in een Neder- landsch stuk een baron met zijn adel- UJken titel te laten aanspreken, lnplaats van gewoon met „meneer" en de heer Groe neweg toonde temperament ln de rol van Lankhorst. den voorzitter van Onder Ons. De recruten kunnen van den oud-gediende Van den Borg nog veel leeren. Van den Borg was ln zijn spel veel jeugdiger en losser dan zUn jonge collega's. Dat er veel en herhaaldelUk gelachen ls. schreef ik reeds. Onder Ons was en voor Nieien én voor Jacob v. Lennep een succes. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13