BUITENLANDSCH OVERZICHT BORMS GEMOLESTEERD? EEN STORMACHTIGE VOORAVOND VAN 1 MEI. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGRLAD WOENSDAG 1 MEI 1929 Berlijn geagiteerd. 't Belangrijkste Nieuws uit Engeland T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Belangrijkste Nieuws beperkt zich he den tot een aantal verspreide berichten. Eén daarvan vermeldt, dat Borms gemolesteerd ls. Hij zou te Bornhelm aldus de Nation Beige een rede houden. De bewoners van de plaats gooiden echter de ruiten van het vergaderlokaal in en den geheelen avond bleef het onrustig, zoodat de bijeenkomst niet kon doorgaan. Eerst den volgenden och tend slaagde Borms, die in gezelschap was van Ward Hermans, er in per auto te ver trekken. De wagen werd met steenen beko geld, waarbij Hermans ernstig aan het ge zicht zou zijn gewond. De politie moest de beide activisten beschermen. Wij hébben dienaangaande op dit oogenblik nog geen bevestiging van dit telegram ont vangen, zoodat wij het voor verantwoording van Natior Beige laten. Berlijn heeft zich gisteren uit alle macht geprepareerd, om onheilen op den lsten Mei te voorkomen. Maar reeds gisteravond kwam het tot botsingen tusschen communisten en de politie. Ongeveer 1000 communisten hadden zich verzameld bij het station Hermannstrasse in Neu-Koelln. De politie, die hun een optocht beletten wilde is met scherp beschoten. Twee beambten werden zwaar gewond. De rad draaier kon gearresteerd worden. De „Vossi- sche Zeitung" geeft de volgende bijzonderhe den. De communisten hadden zich verzameld op den hoek van de Hermannstrasse en de Boddlnstrasse. Zij kwamen in kleine troepjes van alle kanten aanzetten. De politie maande de menigte aan uiteen te gaan. Aan dit bevel werd evenwel geen gevolg gegeven, zoodat de agenten, die intusschen versterking hadden gekregen, de demonstranten met gummi stokken begonnen te bewerken. Op het oogenblik waarop zij zich echter in beweging netten, werd uit het midden van de men- schenmassa plotseling een salvo scherpe schoten op hen gelost. Een politie-beambte viel neer. Toen de beambten een oogenblik aarzelden en daarop eveneens naar de vuur wapenen grepen, wierpen zich uit de menigte een aantal jonge knapen op den neergescho ten politie-agent en een zijner kameraden, die hem de eerste hulp wilde brengen. Een dezer jongemannen stak den agent met een dolk in den nek. zoodat hij over zijn neerge schoten vriend heen viel. Intusschen had den de politiemannen hunne vuurwapens in orde gebracht en vuurden zij in de lucht. Ook toen werden de demonstranten nog niet bang, en de beambten waren eerst gedwon gen te wijken, tot na enkele minuten nog meer versterking kwam aanzetten en de me nigte met den gummistok definitief uiteen gejaagd wérd. Men ziet dat dit, geval ernstig genoeg is! Inmiddels is de geheele Berlijnsche Schupo gemobiliseerd. Talrijke patrouille-auto's staan ter beschikking. Deze zullen door de straten rijden om opstootjes en samenscho ling te verhinderen. Daar de communisten ook schoolkinde ren aan de betoogingen willen doen deelne men, wijst de politie er nadrukkelijk op, dat vrouwen en kinderen zich niet onnoodig of uit nieuwsgierigheid op straat moeten bege ven. Op den Potsdammer Platz en den Alexanderplatz zullen vliegende patrouilles gestationneerd worden. De stations van deii ondergrondschen spoorweg worden hier ge sloten, daar gebleken is, dat de communis ten daarvan gebruik hebben gemaakt om zich te verzamelen. I Gisteren Is het in het Engelsche Lagerhuis tot heftige incidenten gekomen. Uit het pu bliek werden pamfletten gestrooid. Een dame ontplooide een vlag en kreet de regeering van Britsch-Indië voor een regeering van moordenaars uit. Van één en ander hebben wij gisteren onder telegrammen nog melding kunnen maken. Inmiddels is Sir John Si mon teruggekeerd en schitterend gehuldigd Lord Reading, de vroegere onderkoning van Indië, zat aan het feestmaal voor. Lloyd George kwam na den maaltijd, doch vóór de redevoeringen, terwijl een groot aantal lei ders van de liberale partij organisaties mede aanzaten. Volgens de Londensche correspondent van het Hbld. deed Sir John geen mededeelingen over de netelige Indische kwestie. Wel sloeg hij politieke munt uit deze gelegenheid door een verkiezingsrede te houden waarin hij de grootste lof toezwaaide aan Lloyd George. Inmiddels heeft Labour zijn program voor de verkiezingen gepubliceerd: De partij verlangt internationale vrede, de grootst mogelijke samenwerking tusschen de landen op het gebied van politiek en eco nomisch leven, en wil zoo hartelijk mogelijk samenwerken met den Volkenbond, en het Internationaal Arbeidsbureau, welks arbeid volgens Labour door de conservatieven wordt belemmerd. De partij bepleit verder arbitrage en ontwapening en belooft als zij aan het bewind komt, de aanvaarding van de alge- meene acte van verzoening en arbitraire re geling van geschillen, welke door den Vol kenbond is aanvaard. Het Amerlkaansche initiatief ten aanzien der ontwapening wordt toegejuicht en de partij zal aandringen op spoedige voltooiing van een ontwapeningsconventie en de bijeen roeping van de algemeene ontwapenings conferentie. Labour verbindt zich verder de diplomatie ke en commercieele betrekkingen met Rus land te herstellen indien zij de macht krijgt. Op binnenlandsch gebied streeft de partij naar nationalisatie der mijnen. Het bestrij den van de werkloosheid ls een der voor naamste punten op het binnenlandsch pro gram der partij en in dit opzicht worden eenige maatregelen opgesomd, zooals electri- ficatie, reorganisatie der spoorwegen en van het transportwezen, bevordering van de emi gratie naar de dominions. Verder worden maatregelen in het vooruitzicht gesteld ter verbetering van den levensstandaard der ar beiders, o.a. de ratificatie van de achturen- conventie. Voor verdere berichten verwijzen wij naar de onderstaande rubriek. F. A. Kanselier der Italiaansche legatie vermoord. LUXEMBURG, 30 April. (B.TA.) Alfonso Arena, de kanselier der Italiaansche legatie in Luxemburg, werd met een revolverschot gedood door een zekeren Descanio Gino, een negen-en-twintigjarig ongehuwd schoenma ker, geboortig uit Massa Carrara. De moor denaar bevond zich sedert November 1928 in Luxemburg. Descanio Gino wilde van de le gatie bepaalde papieren hebben, die men niet aan hem .wilde afgeven. Zal Mussolini alles tot zich trekken Naar verluidt, Is Mussolini voornemens bin nenkort het Italiaansche kabinet te reorgani- seeren. Zijn voornaamste doel is hierbij een verlaging van de bestuurskosten en bevorde ring van de efficiency, aldus de Tel. Musso lini, die binnenkort zijn intrek zal nemen in het historische Venezia-paleis, is van plan, als groot-kanselier alle portefeuilles over te nemen en de regeeringszaken uitsluitend met de hulp van onderstaatssecretarissenaf te doen. Volgens inlichtingen uit fascistische bron zal het kabinet van 14 tot 5 ministeries wor den teruggebracht. Dit zullen zijn lo. een ministerie van Justitie en Onderwijs, 2o. van Verkeerswezen en Openbare Werken. 3o. van Buitenlandsche Zaken, 4o. van Landsverdedi ging en 5o. van Financiën, waarbij ook de af- deeling voor het corporatie-wezen zal worden ondergebracht. Soc.-dem. partij in Litauen verboden. BERLIJN, 30 April »(V.D) Naar de ..Vossische Zeitung" uit Kowno meldt, heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken van Litauen heden de ontbinding van de so ciaal-democratische pertij gelast. Het besluit is genomen uit de overweging, dat de party door haar relaties in emigranten-kringen te Wilna de veiligheid en onafhankelijkheid van den Litauschen staat in gevaar brengt. 70 millioen francs uit de zee. ALTONA, 30 April (V.D.) De Duitsche bergingsmaatschappij Harnstorff, welke be last is met het lichten van een groote Fr&n- sche stoomboot, die bij Haifong in Indo- China gezonken is. heeft reeds 70 millioen francs van boord weten te halen. Nog een onbelangrijke zitting. De voorbereidende ontwapeningscommissie kwam heden onder voorzitterschap van den vice-voorzitter Politis bijeen, aangezien jhr. Loudon door een lichte ongesteldheid verhin derd was. De Engelsche gedelegeerde Lord Cushen- dun heeft in de zitting van vanmorgen medegedeeld, dat Engeland zoo juist het protocol van 1925 op het verbod van den gasoorlog heeft geratificeerd, onder beding van wederkeerigheid De Canadeesche gede legeerde Riddell verklaarde, dat zijn regee ring voornemens is de ratificatie van het protocol aan het parlement voor te stellen. Een foto van den verhoogden spoorweg in New-York, waarop dezer dagen een botsing plaats greep, waarbij 3 personen het leven verloren en 40 getoond werden. Niet alleen in ons land kraalt de roode haan victorie. Het parlementsgebouw te (Bulgarije) is dezer dagen afgebrand. Verder meldt het Hbld: De zitting die wederom geheel onbelang rijk was, was gewyd aan de bespreking der effectieven, waarbij de Italiaansche gedele geerde generaal De Marinis dezelfde reserve maakte als die, welke bij inzake de beper king der vliegtuigen naar voren had gebracht en die hierop neerkomt, dat de koloniale troepen van een staat, welks koloniën dicht bij het moederland zijn gelegen, als onder deel van de troepen van het moederland be schouwd moeten kunnen worden. De bespre king van de effectieven voor de vloot moest worden uitgesteld. De commissie nam kennis van een ver klaring van graaf Bernstorff (Duitschland), die een amendement had voorgesteld om de beroepssoldaten afzonderlijk in de conventie te vermelden. Het wijzigingsvoorstel inzake de beroeps soldaten werd daarop verdedigd door den Italiaanschen gedelegeerde De Marinis en bestreden door den Franschen afgevaardigde Massigli. De discussie over dit punt wordt morgen voortgezet, in de hoop dat de mee- ningsverschillen dan tot een compromis ge leid zullen hebben. De Turksche gedelegeerde heeft een re serve gemaakt voor het geval dat in de con ventie geen bepaling wordt opgenomen, die de koloniale mogendheden noodzaakt, het maximum aantal troepen, dat zij in hun ko loniale gebieden willen in stand houden, is de conventie vast te leggen De Turksche delegatie verklaarde, dat van deze cijfers grootendeels zal afhangen, welke beperkin gen de staten, die aan koloniale gebieden grenzen, kunnen tot stand brengen. Zooals gewoonlijk, werd Turkije bij deze reserve gesteund door Sovjet-Rusland.t) inmiddels.is de zitting zooals wij giste ren meldden verdaagd. Poolsch opera-gezelschap gemolesteerd. De Poolsche consul-generaal te Beuthen is door minister Zaleski naar Warschau ontbo den om rapport uit te brengen nopens het gebeurde te Oppejn. BERLIJN, 30 April, fW. B.) De excessen bij en na de gastvoorstelling te Oppeln van de Poolsche opera te Kattowitz, hebben voor de Duitsche minderheid in Poolsch Opper- Silezië ernstige gevolgen gehad. Voor den stadsschouwburg te Kattowitz verzamelde zich volgens de bladen Maandag avond een groote menigte Polen, die krach tige vergeldingsmaatregelen eischten. Het bestuur van het Duitsche tooneelge- zelschap te Kattowitz, dat den directeur van de Poolsche opera zijn leedwezen wilde be tuigen, werd door de opgewonden artisten uitgenoodigd het gebouw onverwyld te ver laten. en tot nader order is den organisators der Duitsche schouwburgavonden de toe gang tot den schouwburg verboden. Het bu reau van 't Duitsche tooneelgezelschap werd gesloten, de Duitsche reclameborden over geschilderd, de Duitsche aanplakbiljetten op de zuilen en in de trams onleesbaar gemaakt. De Duitsche partyen en organisaties in Poolsch Opper-Silezië hebben in een offi- cieele verklaring tegen het gebeurde te Oppeln geprotesteerd. Korting George. LONDEN, 29 April (Reuter). Officieel. De koning zal 10 Mei persoonlijk den ge heimen raadf presideeren. Vernomen wordt dat deze raad zal gehou den worden te Bognor en dat de koning den raad zal presideeren in verband met het feit dat hij zich voornamelijk zal bezig hou den met de ontbinding van het parlement. De koning heeft n.l. den wensch geuit zich persoonlyk te bemoeien met alle quaesties met betrekking tot de ontbinding van het parlement en de algemeene verkiezingen. De staatsraden echter, kort na het begin der ziekte des konings aangewezen om tydeiyk de koninklijke plichten te vervullen, zullen (gelijk reeds gemeld) nog eenigen tijd in functie blijven, omdat de koning nog te zwak is om weder den geheelen last van zyn taak op zich te nemen. 150.000 INDISCHE ARBEIDERS IN STAKING. De staking te Bombay is algemeen gewor den en omvat nu ruim 150000 arbeiders der katoenspinneryen. De oorzaak is dat eenige arbeiders, aan een der fabrieken in de opinie hunner kameraden tot slachtoffers van een onnoodige bezuinigingsmaatregel ziin ge maakt. en de directeur geweigerd heeft deze mannen weer in dienst te nemen. De stakers houden zich volkomen rustig en hadden niets te maken met de botsing tusschen Hindoes en Muzelmannen, die heeft plaats gegre pen. maar de politie heeft al haar reserves toch in dienst gesteld, omdat met zooveel mannen leegloopend, het gevaar voor nieu we onlusten niet denkbeeldig is. HEEMSTEDE „EXCELSIOR". Op Hemelvaartsdag zal het Heemsteedsch Fanfarekorps „Excelsior" deelnemen aan het muziekconcours te Monnikendam. Het corps zahuitkomen in de 4e afd. fanfare met de volgende nummers „Fleur de Mai" Fant. Ouv. G. Filliard (verplicht nummer), „Le Val de l'Ambléve" Fantasie D. D. Belleflamme (vrije nummer) en in den marschwedstryd met „Camarades" marsch D. D. Belleflamme. ZANDVOORT PA VILLON „RICHE". Voor het a.s. seizoen heeft de heer Pomper eigenaar en exploitant van „Riche" een En gelsche Band geëngageerd, die gedurende het seizoen op de bovenzaal, de muzikale leiding zal hebben. Als kapelmeester zal optreden de zoon van den heer R. van 't Hoff., o.a. di recteur van de Zandvoortsche muziekkapel, wonende te Haarlem. De heer van 't Hoff Jr. was reeds eenige jaren in 't buitenland lei der van verschillende orkesten. Thans is hij leider van een orkest te Genève. BLOEMEND AAL. NATUUR- EN KWEEKKUNST. A.s. Zaterdag, 4 Mei te 9 uur wordt In 't voormalig Pannekoèkhuisje op Thysses Hof te Bloemendaal de tentoonstelling „Natuur en Kweekkunst" geopend. Deze expositie be oogt te demonstreeren wat de cultuur door kruising en veredeling kan bereiken; daartoe zullen naast de wilde plant tentoongesteld worden de variëteiten, die de kweekkunst er uit heeft verkregen. Naast de wilde tulpen vindt men fraaie soorten, gekweekt door den heer Jan Roes te Heemstede. De heer W. Hirschfeld te Bloemendaal laat verschillende soorten primula's zien, door hem zelf geteeld. Naast de wilde varens zijn de veredelde va rensoorten van den heer Griffioen tentoon gesteld. De boschanemonen staan er met hare zeer veredelde verwanten, inzending van „Thysses Hof". Van de saxifraga's zien we 't kleine kan delaartje (dat nu by den vyver in den hof staat.te bloeien) tegelyk met gekweekte soorten, eveneens door „Thijsses Hof" inge zonden. Deze leerzame tentoonstelling is geopend 4, 5 en 6 Mei. Leden der vereenlniging hebben op vertoon van lidmaatschapkaart vrijen toegang. De leerlingen van de 2 hoogste klassen der Bloemendaalsche scholen worden op voor af vastgestelden tyd onder geleld van een on- derwyzer gratis toegelaten. HET EERSTE LUSTRUM VAN DE BRANDWEER. DE DEMONSTRATIE IN PARK DUIN EN DAAL. Dinsdag om half vijf werd In Duin en Daal onder leiding van den heer Meeuwig een groote demonstratie gegeven van de Vrij willige Brandweer „Bloemendaal", waar even als in Haarlem by het feest van het vorige jaar het oude materiaal werd gesteld naast het modenie. Wie een kouden neus wilde halen, heeft volkomen zijn zin gekregen, wie een brand wilde blusschen, kwam bedrogen uit. Het was maar een droog-natte demon stratie. Toch was de verwachting van vuur by het publiek gewekt en vooral de jeugd was maar matig ingenomen met de vertooning. Een heusche brand, al is het dan ook in minia tuur, werkt meer op hun verbeelding. Hoe het zij, de voorgevel van het fabrieks gebouw van de wasschery v/h firma By voet en Zonen stond in geraamte opgetrokken. De oude handspuit No. 1, uit de dagen van Olim, komt aansnellen, de voedingsslang komt in den vijver, rappe handen slaan aan het pompen en het eerste bescheiden straal tje speelt weldra op de „brandende" fabriek. De jeugd brult. Dan worden de slangen gekoppeld op de waterleiding en twee flinke stralen doen het oude pompje blozen van schaamte en nyd. De jeugd brult luider. „Volhouden", klinkt het De neuzen van het publiek worden paars. Nog zijn een paar nieuwe slangen niet ont rold, of de machtige Magirusspuit komt en als het water zilverfonkelend uit de straal- pypen spuit, schaamt de waterleiding zich op ziin beurt. De bezetting ls nog niet compleet. De Ford spuit komt onder luid hoerageroep. Aanmoe digende kreten van de enthousiaste jeugd. „Volhouden! Water!" brullen ze. En Ford speelt met 4 stralen mee in het koor. We tellen nu 12 stralen, 12 groote en een voorwereldlijke. Nu daalt langzamerhand het enthousiasme. De neuzen zUn vuurrood, de handen ver kleumd. Dan wordt „inrukken" geblazen. Alles wordt ingepakt, ter plaatse gebracht, nage keken en daarna vereenigden de leden zich in café Roozendaal te Overveen voor een gezelligen avond. HILLEGOM AFSCHEID DS. VAN HERKSEN Ds. J. van Herksen, die het beroep der Ger. Kerk te Ennelo heeft aangenomen, zal waarschijnlijk 9 Juni hier zijn afscheidpreek houden. BOUWFONDS Het bouwfonds der Hervormde Kerk Is op f 5000 na volteekend. Dit bedrag moet nog aangezuiverd worden met giften en door de bazar, waarvoor een groot aantal dames werkt. R.-K. POSTMANNEN Het 2e lustrum der afd. Hillegom en om streken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. en T.-personeel „St. Paulus" is gevierd. Des morgens had de kerkelijke viering plaats, 's middags we^d een wandeling gemaakt langs de bloemenvelden, waarna 's avonds een groote feestvergadering volgde in Flora. Daarbij waren tegenwoordig de Gees telijkheid der beide parochies, het hoofdbe stuur, afgevaardigden van verschillende zus- terafdeelingen, de directeur van het Post kantoor Hillegom en de waarn. directeur van Lisse. Nadat het nieuwe vaandel was aangebo den, werd dit door Kap. Schoenmaker gewyd Er werd o.a. een rede gehouden door den Bondsvoorzitter. De heeren Heemskerk, van Lierop en van Bemmel werden op een bij zondere wyze gehuldigd, daar dezen een be stuursfunctie bekleedden van de oprichting af. Het Duo Toledo en Westerhoven ver zorgde het vroolijke gedeelte van den avond. SANTPOORT. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS Heden herdacht de heer C. Tesselaar het feit, dat hij 35 jaar geleden in dienst trad bij bovengenoemd Ziekenhuis. De eerste jaren was hy verpleger, daarna portier. Hoewel de heer Tesselaar gaarne had gezien, dat deze dag onopgemerkt was voorbijgegaan, bleek al spoedig, dat zyn wensch niet in ver vulling zou gaan. Reeds vroeg in den morgen werd liij van verschillende kanten gecompli menteerd. Namens het personeel werd den jubilaris geluk gewenscht door het hoofd van den Economischen en Administratieven Dienst, den heer R. Verbeek, die hem met eenige welgemeende woorden een buffet en een bloemenmand aanbood. Ook werd hij namens de Commissie van Bestuur door den directeur van het Ziekenhuis, Dr. W. M. v. d. Scheer, gehuldigd, die hem in hartelyka bewoordingen een envelloppe met inhoud overhandigde. HAARLEMMERMEER BEGRAFENIS JOH. VERKUIJL Pzn. Dinsdagmiddag werd op de algemeene be graafplaats te Nieuw-Vennep onder groote belangstelling, teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer Joh. Verkuyi Pzn. De overledene was o.m. oud-lid van den ge meenteraad van den Haarlemmermeerpolder. Aan de groeve werden onder de aanwezi gen opgemerkt de burgemeester van deze gemeente, wethouder Knaap, de Dykgraaf van den Haarlemmermeerpolder de heer de Clercq en de nieuw-benoemde Dykgraaf, de heer van Dorsten. Ds. Smilde sprak woorden van troost en' bemoediging tot de familieleden, waarna een zoon van den overledene dankte voor de laat ste eer aan zijn vader bewezen. PERSONALIA. Tot onderwyzeres aan de R.-K. St. Antho- niusschool te Nieuw-Vennep alhier (hoofd mej. H. E. Goedemans) is benoemd mej. A, M. Heijboer te Haarlem. 1 LAND- EN TUINBOUW. De overvloedig gevallen regen, die op de landerijen en weilanden by den uitgroei van dé verschillende gewassen In de Haarlem mermeer zijn gunstigen invloed reeds heeft doen gelden, was voor de vele landbouwers en tuinders een ware uitkomst. Ook de bewoners, wier huizen niet aan het waterleidingnet zijn aangesloten en wier regenputten reeds eenige weken geheel ledig waren, hebben hun verlangen naar een paar flinke regenbuien thans ook tot hun blijd schap bevredigd mogen zien. IJMUIDEN. PERSONALIA Chr. J. de Visser, te IJmuiden, is geslaagd voor het machinistenexamen in Den Haag. GEVONDEN VOORWERPEN. (Willemsplein). Doos inh. 4 overhemden, sierspeld, drie vlsch- manden, kinderkous, kasboek, rywielmerk in étui,, zweep. (Engelmundusweg) Portemonnaie, sigarenkoker, kartonnen doos inr. overhemden, autoband, kat, rij— wielmerk, huissleutel, portemonnaie, cein tuur. BEVERWIJK GOUDEN ECHTPAAR. Maandacht herdacht het echtpaar Burger de Boer den dag waarop zij 50 jaar geleden in het huwelyk traden. De Sint Jozef Harmonie bracht het gouden echtpaar des avonds een serenade. De brandweer-demonstratie te Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14