Uit Haarlem's Gemeenteraad HA*r.tpM.s pAr.RJ.AD VRIJDAG 3 MEI 1929 Anders begint de raadszitting altijd met een revue van hamer-stukken. Maar nu ha perde het al bij punt 5. Dit punt, waarover een uur gediscussieerd werd, betrof de vroegere eigendommen van het B. A. te Schoten. B. en W. stelden voor om eenige perceelen bouw- en weiland, die vroeger in beheer wa ren bU het Burgerlijk Armbestuur van Scho ten, in te brengen in het Gemeentelijk Grondbedrijf. De heer Wolzak kon zich daarmee niet vereenigen. In 1927 heeft het Burger lijk Armbestuur van Haarlem aan B. en W. een brief gezonden met advies om de eigen dommen van het opgeheven Burgerlijk Arm bestuur van Schoten over te dragen aan het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem. B. en W. hebben het zelfs niet noodig gevonden om op dien brief te antwoorden. Dat is af te keuren. Nu komen B. en W. met het voorstel om de bedoelde eigendommen in te brengen ln het Gem. Grondbedrijf. Dat is niet juist, omdat de gronden en eigendommen inder tijd geschonken zijn ten gunste van de ar men van Schoten. Daarom is het veel beter dat de overdracht plaats heeft aan het Bur gerlijk Armbestuur van Haarlem. Spreker verzocht aan B. en W. om het nu ingediende voorstel terug te nemen en aan den Armen raad advies te vragen welke weg bewandeld moet worden om bedoelde eigendommen over te dragen aan het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem. Wethouder Mr. Gerritsz deelde mede dat de gemeenteraad van Schoten in zijn laatste raadszitting voor de annexatie beslo ten heeft om het Burgerlijk Armbestuur- van Schoten op te heffen, waardoor de eigen dommen overgingen aan de gemeente Haar lem. Het .voorstel van B. en W. betreft nu alleen een administratieven maatregel, al worden de eigendommen in het gem. grond bedrijf gebracht, zij blijven eigendom van Haarlem. De heer Wolzak wil nu de e'-^n- dommen vervreemden, door die weer aa~. dp gemeente Haarlem te ontnemen en te geven aan het Burgerlijk Armbestuur. De gemeente Haarlem geeft per jaar 5y3 ton aan het Bur gerlijk Armbestuur, de enkele tientallen gul dens per jaar die uit deze gronden genoten worden, hebben dus geen invloed. De armen zullen er geen cent meer door ontvangen. De heer Van L i e m t vroeg hoe de taxa tie van de gronden bij den overgang naar het grondbedrijf zal plaats hebben. Wethouder Mr. Heerkens ThiJs- b e n constateerde, dat de heer Wolzak theoretisch gelijk heeft, maar het is practl- scher om de gronden in te brengen in het gem. grondbedrijf, omdat dat de gronden beter in exploitatie kan brengen dan het Burgerlijk Armbestuur. De heer J o o s t e n kon zich Indenken dat de exploitatie der gronden beter geschieden kan door het grondbedrijf dan door het Bur gerlijk Armbestuur. Maar het is niet juist, dat de grond waarop geen schulden rusten, zonder meer overgaan aan het grondbedrijf Er zijn heeren die een groot tekort op de exploitatie van het grondbedrijf vreezen en nu is het verkeerd om dit tekort te verklei nen door deze waardevolle gronden onbelast in het grondbedrijf op te nemen om dat te kort te verkleinen. Laat men daarom den grond schatten en het grondbedrijf belasten met een schuld ten voordeele van het Bur gerlijk Armbestuur. De heer Van Liemt: Zeer juist! De heer Wolzak vereenigde zich met de gedachte van den heer Joosten. Mr. Gerritsz: Het besluit van Schoten is door Ged. Staten goedgekeurd. Dat is af doende.... 1 De heer Visser: Is een besluit van Ged. Staten altijd juist? De heer R e 1 n a 1 d a: Dat mag u niet zeggen, want het is een quaestie van gezag. De heer Gerritsz verklaarde ten slotte, dat B. en W. wel genegen zijn om den grond te laten taxeeren en het grondbedrijf te belasten met de schuld ten laste van de gemeente Heemstede. Dan behoeven de hee ren geen onjuiste balans van het grondbe drijf te vreezen. De heer Joosten: Het B. A. moet als debiteur optreden! Het college van B. en W. beraadslaagde eenigen tijd over dit vraagstuk, omgeven door enkele raadsleden. De heer Relnalda: De technici zijn daar bijeen! Na heropening der vergadering deelde wet houder Gerritsz mee, dat B. en -W. alleen bereid zijn de gronden tegen taxatie ten voordeele van de gemeente Haarlem (en dus niet ten gunste van het Burgerlijk Arm bestuur! in het grondbedrijf in te brengen. De heer Van Liemt: Als u het taxatierapport aan den raad ter inzage legt. Wethouder Gerritsz knikte van ja. Dc heer Joosten: Als <vij doen zoo als B. en W. voorstellen is er kans, dat de grond later aangemerkt wordt als „reserve", die gebruikt kan worden om een eventueel tekort van het grondbedrijf te dekken. Vier jaar geleden is dit ook eens gebeurd. Wethouder Mr. Slingenberg be toogde, dat dit nu met deze gronden moge lijk is. Eindelijk werd 't voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 23 tegen 15 stem men verworpen. Geroep: Wat nu? B. en W. zullen zich daarover blijkbaar nader beraden. De raad ging nu plotseling over tot een geheime zitting die naar de voorzitter meedeelt door een der raadsleden is aangevraagd. Er werd nu bijna twee uur in afwezigheid van de pers vergaderd Grondaankoop. B- en W. stelden voor 22 HA., 54 A. en 60 c.A. grond aan t,c koopen aan den Vergierde- weg voor 135.276. De heer Van Liemt vond het vreemd, dat B. en W. zich niet gehouden heb'v-n aan den taxatieprijs van de door B. en W. benoemde commissie. Deze heeft, de v Ie van den grond veel lager geschat, o;.) f 0.35 per M2.. maar B. en W. komen nu niet een voorstel om tegen 0.60 te koopen- Een kwartje per M2. lijkt niet veel. maar het zijn 225100 kwartjes. Van de 22'HA. grond is slechts l '2 HA. onmiddellijk als bouw grond in exploitatie te brengen. Het is dus veel te duur. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 26 tegen 12 stemmen. Zitting van Donderdagmiddag 2 Mei). 8000 voor verlaging van de Nassaubrug. B. en W. vroegen een crediet van 8000 voor de verlaging van de Nassaubrug. De heer Mlezerus vroeg of B. en W. hun voorstel terug wilden nemen. In de commissie voor Openbare Werken is gespro ken over de wenschelijkheid om een nieuwe Nassaubrug te bouwen. Daarvoor is voorloo- pig geen geld. Maar als nu de verlaging wordt uitgesteld Is het wellicht mogelijk over eenige Jaren een nieuwe brug te bouwen, die past ln het kader van de reeds gemaakte nieuwe bruggen over de Nieuwe Gracht. De heer Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, betoogde, dat het verkeer over de Nassaubrug in normale tijden niet zeer groot is. Er is nu wel veal verkeer, maar dat komt omdat de Manègebrug afgesloten is. Als de brug 80 c.M. verlaagd wordt, dan zal de toestand veel beter worden. Een nieuwe brug zou 60.000 kosten. De heer Visser meende, dat de toe gangen voor de nieuwe Zandersbrug niet veel beter zijn dan de nu bestaande Nassaubrug. Daarom kunnen deze 8000 ook wel be spaard worden. Mr. Gerritsz: Het is onjuist. Eerst als de Nassaubrug verlaagd zal zijn, dan zul len de opritten gelijk zijn aan die van de vernieuwde bruggen over de Nieuwe Gracht. Met 32 tegen 4 stemmen vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. 5Vz ton voor scholenbouw. In behandeling kwamen verschillende voorstellen inzake scholenbouw. 108.150 werd beschikbaar gesteld voor een nieuwe school in Haarlem-Noord van de vereeniging „Groen van Prinsterer". Het wordt een gebouw met 4 leslokalen en een gymnastieklokaal. 114.000 voor den bouw van een nieuwe 7-klassige school en een gymnastieklokaal van het R.K. Parochiaal kerkbestuur „St. Bavo" in Haarlem-Noord. 125.930 voor den bouw van een 7-klassIge school en gymnastieklokaal voor openbaar onderwijs aan de Van Zeggelenstraat in het Amsterdamsche kwartier. 175300 voor den bouw van 2 scholen voor voorbereidend lager onderwijs aan de Ternate- (Ceramstraat) en aan de Marnix- straat. De heer Visser vroeg aan Openbare Werken om bij den scholenbouw eens te be denken, dat in de gebouwen, die blijkens het ontwerp weer bijzonder strak van lijn zijn gehouden, school gehouden moet worden, zoodat er getracht zal worden wat vriende lijkheid in de lokalen te brengen. Voor den verbouw van het perceel Prinsen Bolwerk 3 (waarin de H. B. S. tijdelijk ge huisvest was) tot school voor buitengewoon lager onderwijs, vroegen B. en W. een cre diet van f 140.000. Mej. Berdenis van Berlekom vond dit bedrag voor een verbouwing zeer hoog. De heer Peper klaagde er over dat de voorbereiding van dit voorstel zoo lang ge duurd heeft. De heer Roodenburg antwoordde, dat dit een verbouwing ls die vrijwel met nieuw bouw gelijk staat. Het ls waar dat met de voor bereiding lange tijd gemoeid was, maar den laatsten tijd is inderdaad "met spoed ge werkt. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Het Openbaar Slachthuis f 475.000 voor uitbreiding. B. en W. stelden voor het crediet voor de uitbreiding van het Openbaar Slachthuis (ijsfabriek c.a.) te verhoogen van f 350.000 tot f 475.000. Het bedrag van f 125.000 wil len B. en W. voldoen uit het bouwfonds van het Openbaar Slachthuis aan welk fonds f 20.000 kan worden toegevoegd van de exploitatie over 1928. De raad vereenigde zich hiermede. De verbouwing van het Gem. Concertgebouw Weer ruim 17 mille duurder. De wethouder van Openbare Werken Mr. Gerritsz vroeg aan den raad om het in de vorige vergadering aan B. en W. toe gestane crediet voor de verbouwing van het Gem. Concertgebouw met 17.250 te verhoo gen, omdat bij de onderhandsche aanbeste ding gebleken is. dat de raming te laag was. De heer Castricum c.s. stelden voor om alsnog te besluiten alleen het noodzake lijke van de verbouwing uit te voeren. B. en W. hebben in hun vroeger voorstel zelf een scheiding gemaakt tusschen noodzakelijke en wenschclijke werken. De heer Visser, een der voorstellers, on derschreef deze opmerking. Spreker is er voor om reeds nu te gaan uitzien naar grond voor een nieuw concertgebouw. Op die ma nier kan al vast een ton bespaard worden. Mr. Gerritsz ontraadde dit voorstel Castricum c.s. zeer ernstig. Als men nu alleen het noodzakelijke gaat uitvoeren, moet men aan de consequentie denken, dat er mis schien een uitgaaf van een millloen aan vast zit om een nieuw concertgebouw te bouwen. De heer Joosten: ik heb den vorigen keer gestemd alleen voor het noodzakelijke, maar omdat de raad toen beslist heeft niet alleen het noodzakelijke maar ook het wen schclijke uit te voeren, zal ik r.u niet op dat besluit terug komen. De heer Groenendaal: ik ben het niet eens met den heer Joosten. Er is den vorigen keer 117.000 gevraagd, maar nu wordt dit crediet verhoogd met 17.250, zoodat de raad nu anders over de zaak kan oordeelen. Maar als de raad zich nu beperken wil tot het noodzakelijke, dan moet tevens besloten wor den om in principe te besluiten tot den bouw van een nieuw concertgebouw, zoo mogelijk on de PTondrn aan d*n Kmdcrhuissingel. De Voorzitter: Wordt dit voorstel on dersteund? De heer VI s s e r is de eenige die zijn stem laat hooren. De Voorzitter: Dan kan 't voorstel-Groe nendaal inzake een nieuw concer'gebouw niet in behandeling komen, omdat het niet vo'doende ondersteund wordt. De heer Keesen betoogt, dat de tegen standers van dit verhoogde crediet niet per sé voorstanders behoeven te zijn van den bouw van een nieuw concertgebouw. Wethouder Gerritsz betoogde nog eens, dat het bij de aanwijzing voor de aannemers gewenscht is gebleken, dat nog eenige an dere werkzaamheden worden uitgevoerd. Het voorstel Castricum-Visser is terugkomen op de beslissing der vorige vergadering. Het verhoogde crediet werd tenslotte toe gestaan met 30 tegen 6 stemmen. Er kon nog 2 jaar aan de Kleverlaan begraven worden. B. en W. vroegen f 12.760 voor den bouw van een nieuwe woning met kantoortje voor den opzichter der algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. De heer Van Kessel vond dit bedrag veel te hoog. Het is wel een vergadering waarin over tonnen gesproken wordt, maar het is toch ook gewenscht op de kleintjes te passen. Daarom stelt spreker voor het cre diet met 2000 te verlagen. De heer de Braai vroeg of het nog noo dig was deze gebouwen hier te zetten nu het toch de bedoeling is een nieuwe begraaf plaats aan te leggen. Mr. Gerritsz antwoordde, dat er nog 2 jaar aan de Kleverlaan begraven zal wor den. Maar daarna moet de begraafplaats nog minstens 20 jaar open blijven. Het stadsbeeld op dit punt is nu door afbraak van de vroe gere woning geschonden. Het is noodig daar een gebouw te zetten dat in de omgeving past. Later is het gebouw wel voor andere doeleinden te gebruiken. Het is daarom niet gewenscht het crediet te verminderen. Het voorstel van Kessel werd verworpen met 31 tegen 6 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. enW. zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het woonwagenkamp aan den Ouden Weg. B. en W. vroegen 14.000 voor de verbete ring van het woonwagenkamp aan den Oudenweg. De heer Wolff heeft op de begrooting een post voor het maken van een beton-afdek- king gevonden. Een goede bestrating zal evenwel veel minder kosten. De heer Keesen vond het wenschelijk een gelegenheid te maken om onderwijs te geven aan kinderen van woonwagenbewo ners. Laten B. en W. deze zaak eens bespre ken met autoriteiten op onderwijsgebied. Een beDaald voorstel wil spreker niet doen. De heer Roodenburg: De kinderen van de woonwagenbewoners zijn verzameld in een afzonderlijke schoolklasse. Die quaestie is dus geheel in orde en tot aller tevredenheid geregeld. Wethouder Gerritsz verklaarde dat een bestrating duurder zou zijn dan een beton plaat. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Benoemingen. Benoemd werden tot. deskundige voor de schatting van lokaliteiten voor het vergun ningsrecht de heer H. H. van Asch en tot lid der Plaatselijke commissie van toezicht op het M. O. (vacature mr. M. W. Scheltema) Mr. Dr. F. 8. Witteveen. De benoemingen van eenige onderwijze ressen die ook op de agenda stonden, werden op verzoek van den wethouder van onderwijs aangehouden. Rooilijn Koningstraat. Van Ged. Staten van Noord-Holland was de mededeeling ingekomen, dat zij hun be slissing over het raadsbesluit d.d. 27 Februari tot vaststelling van een rooilijn voor de west zijde van de Koningstraat hebben verdaagd. INTERPELLATIES. Personeelszaken en zandvervoer. Op vragen van den heer Klein Inzake de personeelsformatie voor werklieden deelde wethouder Mr. Gerritsz mede dat bin nenkort een vergadering van het Overleg gehouden zal worden, waar die quaestie aan de orde zal komen. Evenzoo de quaestie over de betaling van overmen, waarover de heer Klein ook vragen gesteld heeft. Als de heer Klein na die vergadering niet tevreden is, zal de zaak in den raad aan de orde komen. Er is verder door den heer Klein geklaagd orer het zandvervoer van den Schotersingel naar hei Kleverpark. Bewoners zullen ver moedelijk eenigen last daarvan ondervinden, maar men moet bedenken, dat door deze wijze van zandvervoer 80 werkloozeh te werk gesteld konden worden. De heer Klein nam met de gedane toe zegging genoegen. Hij vond evenwel, dat het zandvervoer wel door de Delft had kunnen geschieden. Als die niet bevaarbaar is, dan konden werkloozen eerst gezet worden aan de Delft te normaliseeren. Mr. Gerritsz: Daarover moet met Rijn land onderhandeld worden en dat eischt al tijd een heelen tijd. Bovendien zcru zoo'n ver betering 170000 kosten. Oe communist over uitzetting uit een woning. De heer Peper vroeg waarom zijn inter pellatie over de uitzetting van het gezin Bes- selaar uit een woning niet aan de orde ge steld is. Wethouder Gerritsz: de stukken zijn ter inzage gelegd. Wij meenden dat de heer Peper nu voldoende ineelicht was. De heer Peper betoogde dat Bouw- en Woningtoezicht Besselaar niet geholpen heeft om een nieuwe woning te zoeken, hoewel er een ziek kindje in huis was. Toen B. zelf een woning gevonden had. hoewel die onbe woonbaar verklaard was, beeft men hem van gemeentewege ontraden die woning te be trekken. Maar wat had B. dan moeten doen? E - is hier gesold met de belangen van een arbeidersgezin. Waarom was het evenwel noodig dit gezin zoo lang te martelen? Het huis waarin B. nu woont moet evenwel bin nenkort weer ontruimd worden. Kunnen B. en W. nu niet toezeggen, dat bijtijds voor een nieuwe woning gezorgd zal worden? Wethouder Mr. Gerritsz verklaarde, dat B. in een huis getrokken is dat onbewoon baar verklaard was. Er is aan hem een nood woning aangeboden, maar dat is door hem geweigerd. B. en W kunnen nu zonder meer geen toezegging voor het gezin van B. doen. De man moet. eerst zelf zoeken. Alleen weet de heer Peper wel, dat B. en W. wel maat regelen zullen nemen, dat B. niet onder den blooten hemel zal komen te staan. De heer Peper: B. heeft de noodwoning indertijd geweigerd omdat die onbewoonbaar was. Waarom hebben B. en W. eerst niet die noodwoning in bewoonbaren toestand ge bracht? Een speelterrein. Voorts waren vragen van den heer J. G. van Kessel ingekomen inzake verandering van bestemming van het perceel grasland aan de Hendrik Rozenlaan, tot dusver be schikbaar gehouden voor speelterrein voor de jeugd en het aanwijzen in verband daar mede van een andere speelgelegenheid. De voorzitter beloofde een antwoord in de volgende zitting. Het Julianafeest en B. en W. en de interpellatie -Bijvoet over hun afwezigheid. Daarna waren aan de orde de vragen van den heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet met betrek king tot belangstelling van Overheidswege ten aanzien van de kinderuitvoering op de Groote Markt georganiseerd door de Ver eeniging „Koninginnedag" ter herdenking van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op 30 April 1929, (medegedeeld ln ons nummer van Woensdag). De Voorzitter gaf daarop het volgen de antwoord: Het eenige verjaarfeest der leden van het Vorstelijk Huis waaraan door het Gemeente bestuur tot heden officieel wordt deelgeno men, is de verjaardag van H. M. de Koningin Voor de overige verjaardagen in ons Vor stenhuis geldt de gewoonte, dat door het Gemeentebestuur niet officieel wordt opge treden en dat de werkzaamheden op het Stadhuis en bij de overige diensten onver anderd doorgaan. Ten opzichte van de vragen van het Raads lid den heer Bijvoet, dient geantwoord dat van deze gewoonte niet is afgeweken. Zoo is het 19 jaar geweest en zoo was het ook j.l. Dinsdag. Van den Raad uit werd nimmer een stem vernomen om hierin wijziging te brengen en het wekt bij het Dagelijksch Bestuur eenige verwondering, dat de heer Bijvoet, die nimmer terzake van een wensch tot ver andering blijk gaf, zich thans ineens met een interpellatie als de onderhavige tot het Dagelijksch Bestuur wendt. De heer B Ij v o e t zei dankbaar maar niet geheel voldaan te zijn. Al is het waar dat nog nimmer door B. en W. officieel opge treden is bij een Julianafeest, het is een feit, dat er nog nimmer zoo'n groote manifestatie is gehouden op de Groote Markt op Juliana- dag. Er namen niet minder dan 5000 kinde ren aan deel. De houding van het gemeente bestuur heeft bij zeer velen verwondering gewekt. De overheid had zich niet afzijdig moeten houden. De organisatoren van dez^ feestelijkheden hadden verwacht, dat B. en W. belangstelling getoond zouden hebben. Het was de bedoeling geweest, dat de kin deren voor het Stadhuis opgesteld zouden worden. Alleen op het laatste moment bleek dat de deuren van het Stadhuis gesloten zouden blijven. Daarom zijn op het aller laatste moment de kinderen opgesteld voor het café Brinkmann. Daardoor is de Radio uitzending mislukt. Spreker zou' het op prijs gesteld hebben als het gemeentebestuur zich aangesloten zou hebben bij de huldebetuiging uit de burgerij. Het gold hier toch den verjaardag van de kroonprinses. Toen ik zoo vervolgde de heer Bijvoet, in het Stadhuis wou komen om de aubade te zien, moest Ik docr een achterdeurtje bin nenkomen en over een bank klimmen om iets te zien (gelach). De heer Peper herinnerde er aan, dat eenige jaren geleden in den raad besloten is om geen kermisvermakelijkheden te houden op Koninginnedag Nu stonden er op 5 plaat sen tenten en kramen. Dat is in tegenspraak met het besluit van den raad. Het verwon dert spreker evenwel, dat de heer Bijvoet er over geklaagd heeft, dat het gemeentebestuur te weinig belangstelling getoond heeft bij den verjaardag van een 20-jarig meisje, dat alleen de verdienste gehad heeft, dat zij ge boren is in het paleis De Voorzitter: Ik protesteer tegen de manier van den heer Peper om de beteeke- nis van onze Kroonprinses in het debat te brengen De heer Peper: de heer Bijvoet moet be denken. dat als B. en W. meer belangstel ling getoond hadden, een nog groqter deel van de burgerij ontstemd zou zijn gewor den. Er is juist ïu een reden om He bo"Htn«- van B. en W. goeo te keuren. Wat deed de heer Bijvoet in het Stadhuis? Hij had er toen niets te maken. Springen over een bank, dat lijkt op louter anarchie(gelach). Het verwondert mij, dat de heer Bijvoet hier gesproken heeft. Denkt hij niet aan 1584, hoe dachten de R.K. er over, toen de Eerste Oranje viel door een verradelijk schot? De heer O ver see gen: Ik ben het met den heer Peper eens. Als de heer de Braai of de heer Visser geklaagd had over de houding van B. en W. dan zou spreker het zich kunnen begrijpen. Maar de Roomsch Katholieken? Zij erkennen de Koningin niet als hoogste autoriteit, hun hoogste autori teit zit immers in Rome. En hoe komt het, dat de man die het carillon bespeelde en die door de gemeente betaald wordt, niet het Geuzenland gespeeld heeft? Zaten daar de R.K. achter? De heer Joosten zegt, dat hij het B. en W. ook kwalijk -neemt, dat zij geen deel ge nomen hebben aan de huldiging op 30 April. Op dien d.ag stonden er 5000 kinderen op de Groote Markt met kleppers, trommen en harmonica's, de s'em van het Nederlandsche volk, dat eerbiedige hulde bracht aan het Vorstenhuis. Het Nederlandsche volk huldigt in de Prin ses ook haar voorvaderen. Want als wij zin gen „Wien Neerlandsch bloed in de aderen vloeit...." dan denken wij wel een aan het vreemde bloed, dat in de aderen van de Prin ses vloeit. Maar dat is niet geheel billijk. Wij denken aan haar voorvaderen, aan Willem EC. den man van den slag van Water loo, die ons bevrijdde van het Fransche juk. aan Willem Hl. die den eersten spoorweg in ons land opende en maatregelen nam om de Haarlemmermeer droog te leggen. Tens^t- te offerde Willem Hl zich nog on. aan Ne derland een prinses te geven. Het verwon dert spreker, dat het nro'estantsche deel van B. en W op SO April uüstedig was of rustig achter een schrijftafel zat. Het was juist de R. K. Mr. Heerkens Thijssen, die van zijn belangstelling bivjk gaf. Dat ver wonderde velen Spreker zou er evenwel tegen zijn als B. en W. nu een volgenden keer wel op het bordes verschenen. Want dan zou men zeg- I gen „huichelaars 1 gij zlit er gekomen om dat gij bij een vorigen keer een standje van den raad hebt gehad." De heer Vi s s e r protesteerde tegen de ironische rede van den heer Joosten. Spre ker wil hier uitspreken, dat een zeer groot deel van de bevolking groote dankbaar heid heeft jegens ons Vorstenhuis. De so ciaal-democraten moeten ook dankbaar zijn, dat zij onder het vrijzinnige bewind van de Oranjes zoo vrij leven. In vele andere landen hebben de socialisten niet zooveel vrijheid. En dan is er nog zoo iets aan na tionaliteitsgevoel. In andere landen en bij andere gelegenheden hebben ook de sociaal democraten getoond, dat te bezitten. De houding der .S. D. A. P. in den raad is spre ker evenwel tegengevallen. Mr. HeerkensThijssen wilde namens het R K. deel der bevolking de verklaring afleggen, dat de regeering van ons vorsten huis op zeer hoogen prijs gesteld wordt. Verder betoogde spreker, dat er bij den heer Bijvoet misverstand bestaan moet hebben. Er was geen officieele huldiging bedoeld. De vereeniging „Koninginnedag" heeft ook niet die bedoeling gehad. Anders zou de ver eeniging „Koninginnedag" daarvan wel kennis gegeven hebben aan B. en W. Boven dien zijn de hoofdbestuursleden in hun daagsche pakje op de Groote Markt versche nen. Zij rekende dus ook niet op een offi cieele ontvangst. De heer R e i n a 1 d a sprak den heer Vis ser tegen, dat wij dankbaar moetan zijn voor de regeering van dit Vorstenhuis. Het staat tcch immers vast, dat vorsten ln een democratisch land niet regeeren. Maar spre ker zou andere vragen willen stellen. Is het waar dat de vereeniging „Koninginnedag" staanplaatsen voor kermisvermakelijkheden heeft verpacht en daarvoor f 1600 heeft ontvangen. Die precario-rechten had de ge meente moeten heffen. Is het bovendien waar dat de pachter van die staanplaatsen de plaatsen weer onderverpacht heeft en daarmede f 1500 verdiend heeft? Dit heeft tengevolge gehad dat vele stadgegnooten veel hebben moeten betalen voor hun plaat sen. De heer Wolzak was het eens met den heer Visser. B. en W. hadden uit zichzelf be langstelling moeten toonen. Spreker hoopte evenwel, dat B. en W. uit dit debat de wen schelijkheid gebleken is, om in het vervolg anders te handelen als door de bevolking een huldebetuiging aan ons Vorstenhuis wordt gebracht. Het zit niet in de kleeding die gedragen wordt. De Voorzitter betoogde dat B. en W. niet uitgenoodigd zijn.Er is van te voren ook niet door de organisatoren medegedeeld, dat op de aawezigheid van B. en W. gere- t-nd werd. Er ls zelfs geen programma aan B. en W. toegezonden. Over de regeling der feesten is ook niet van te voren met B. en W. overleg gepleegd. Tenslotte verklaarde de voorzitter, dat hij protesteerde tegen de rede van den heer Joosten, die hij misplaatst vond. Als de raad voortaan wil, dat B. en W. op Julianadag anders handelen dan voorheen, dan moet de raad dit uitspreken. Ook wat den verjaardag van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik betreft Geroep: Ja, nog meer! Tenslotte verklaarde Mr. B ij v o e t nog, dat uit de rede van den burgemeester ge bleken is, dat B. en W. de bedoeling van spreker's betoog niet begrepen hebben, Al waren B. en W. niet uitgenoodigd, dan had den zij uit zichzelf moeten handelen. De heer Relnalda: Krijg ik nog ant woord op mijn vragen? Mr. Slingenberg: B. en W. zullen daarover een onderzoek instellen. Hierna werd de zitting te 7.15 uur geslo= ten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AMSTERDAM ROTTERDAM HAARLEM UTRECHT NIJMEGEN BREDA TILBURG Onbeperkte benzo ln elastieken gor dels voor slanke en gezette figuren A 776 f2 75 7904 f 3.75 3S83 f 5.50 8737 f 7.50 Dit is een areep nlt onze billijke soorten Gegarandeerde kwaliteiten BUSTEHOUDERS MET VOR**. veel revreagd. In tulle 790 f 1.90 3971 f 2.75 In Tricot 3804 f3.— Zije e Tricot 1164 f3 90 Batist 241 f 2.10 GROOTE HOUTSTRAAT 10 HAARLEMSOHE KINDER OPERETTE VEREENIGING. BEZOEK VAN SCHRIJFSTER EN COMPONISTE. De opvoering van „Lentebloemen" en „Jantje in Modderstad", door de H.K.O.V. ten bate van het Brokkenhuis beloven een groot succes te zullen worden. Er wordt dan ook naar gestreefd een in alle opzichten model-uitvoering te geven zoodat ook nu, (evenals bij de opvoeringen van Jantje in Modderstad en Woudkoningin) op een volle zaal gerekend wordt, opdat een mooi batig sa'do aan het Brokkenhuis kan worden afgedragen. Dat dit artistieke en philantroplsche werk van de H.K.O.V. ook buiten de stad ge waardeerd wordt moge blijken uit het feit, dat de H.K.O.V. bericht ontving dat de schrijfster en componiste van„Lentebloemen" de dames C. M. van HilleGaerthë en Ca- tharina van Rennes de voorstelling zullen bijwonen, een bezoek dat door de H.K.O.V, ten zeerste gewaardeerd zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14