BU1TENLANDSCH OVERZICHT CRISISSTEMMING IN GENèVE. EEN BREVET VAN ONBEKWAAMHEID. NOG STEEDS BLOEDIG VERZET IN BERLIJN. de „General Electric" BINNENLAND SPORT EN SPEL HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 MEI 1929 DERDE BLAD Gibson vindt een voorloopige oplossing. Arbeid die niets heeft opgeleverd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 «0 Cl., PCT Wil verkoopen één Stofzuiger die goed is Prijs f ItO. - compleet Stofzuigerhuis VOS ROUWENS GROOTE HOUTSTRAAT 15 TELEFOON 15497 T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hieronder kunnen onze lezers een uit voerig verslag vinden van hetgeen gisteren te Genève is behandeld. Uit dit verslag blijkt wel dat de crisis een toppunt had bereikt. En het heeft niet veel gescheeld of men was er niet in geslaagd een oplossing (die er dan nog naar is) te vinden. Weer is het Gibson geweest die het initiatief nam tot een poging om tot een compromis te ge raken. Zooals men weet had Gibson zich bij de meerderheid aangesloten, ondanks het leit dat de V. S. het met die meerderheid niet eens was, ten aanzien van de geoefen de reserves, die van de besprekingen om trent de beperking der bewapening uitge sloten werden. Een minderheid (Rusland, Duitschland en Nederland had met klem aan gedrongen op het tegen overgestelde. Waar schijnlijk heeft Gibson onder den invloed van de groote verantwoordelijkheid te dien aanzien, en in het vooruitzicht van een vol ledige blamage van de commissie die nog niets tot stand heeft weten te brengen, tot 'n uitersten maatregel zijn toevlucht ge nomen. Hij riep althans de gedelegeerden van Frankrijk, Engeland, Italië en Japan tegen Donderdagavond bij elkaar. Men weet als wij dit schrijven nog niet wat Gibson precies van plan is om voor te stel len. In de rubriek telegrammen van dit num mer zullen wellicht nadere informaties voor komen. Het is echter wel zeker dat mocht Gibson een oplossing gevonden hebben be langrijke concessies door de andere partijen gedaan zullen moeten worden. Intusschen blijkt meer en meer dat de Voorbereidende Commissie voor de ontwa pening zich met glans en glorie een brevet van onbekwaamheid heeft verworven. Zelfs als Gibson nog slaagt, verdient de commis sie dit oordeel, om wat reeds bedorven is. Waarlijk. Litwinof heeft den huidigen arbeid in Genève het best gekarakteriseerd: de commissie heeft de neiging om elk geoed denkbeeld te verwerpen, als er met die ver werping tenminste een schijnbare eenstem migheid onder de groote mogendheden ge demonstreerd kan worden. Zooals men hieronder lezen kan, verkeert Berlijn nog steeds onder den noodlottigen in vloed v,an de communistische actie, die -eerder in-hevigheid toeneemt, dan luwt. Het schijnt dat op 't oogenblik alle communis tische afdeelingen in geheel Duitschland ge welddadige protesiacties op touw zetten. Parallel aan deze actie heeft de commu nistische Rijksdagfractie geageerd. De pathetische vertooning in het Huis van Af gevaardigden eindigde met de Internationale luidkeels aangeheven, vóórdat de communis tische fractie onder bravo-geroep, uit pro test, het Huis verliet. Nog steeds hevige onlusten BERLIJN, 2 Mei. (W. B.) In de straten in het N. der stad, die het tooneel waren van vuurgevechten, is het Donderdagmiddag tot nieuwe excessen tegen politieposten gekomen. Omstreeks 5 uur deed in de Köslinerstras- 6e een opgewonden menigte een aanval op een politiepatrouille, die van haar vuurwa pens gebruik maakte. Volgens het ,3erl. Ta- gebl." zijn vier personen gewond, o.a. een vrouw. De straten werden met de gummistok gezuiverd en daar zich steeds meer opge wonden menschen verzamelden, werd op vrachtauto's een sterke politiemacht uitge zonden, om nieuwe ernstige onlusten te voor komen. De politie zette de straten, waar gis teren werd gevochten, geheel af. Te Neuköln herhaalden zich eveneens de samenscholingen en ook hier moest de poli tie de straten met de gummistok zuiveren. Hetzelfde was reeds des middags geschied op de Bülowplatz voor het Karl Liebkneclit- haus. In de Kösliner- en Weddongstrasse zijn de verbrijzelde lantaarns, die inmiddels hersteld v/aren, opnieuw vernield, zoodat de straten 's avonds opnieuw in diepe duisternis ge huld waren. De politiepati ilies waren tot 10 man versterkt, daar kleinere .troepjes ge regeld werden overvallen. Hachelijke tafereelen. BERLIJN. 2 Mel. (W3.) De communist!- sche partij hield eenige prot-estvergaderin- gen tegen de gebeurtenissen van gisteren. Een dezer, in de Paharuszaal, werd zoo druk bezocht, dat 8 a 9000 menschen geen toegang meer konden krijgen, en de politie de zaal sloot. Telkens ontstonden weer bot singen, daar de menigte voortdurend optoch ten trachtte te vormen. Op een politie-auto werden vijf schoten gelost, op een ander punt werd een auto door de menigte zoo nauw in gesloten. dat hij voor- noch achteruit kon. Eerst toen de agenten in de lucht schoten, stoven de betoogers uiteen. Thans 17 dooden. In ile BerlIJnsche ziekenhuizen zijn echt personen, die bij de onlusten gewond wer- den, overleden, zoodat het totale aantal doo den' thans tot zeventien gestegen is. Verder meldt de Tel.: Toen even voor vijf uur een politie-pa- trouille in de Köslinerstrasse door een troep opgeschoten jongens werd aangevallen, za gen de agenten, die tegenover een enorme overmacht stonden, zich verplicht,, te schie ten. In een oogwenk was de straat schoon geveegd. Vier gewonden bleven liggen, die door den eersten hulpdienst werden wegge haald. Twee hunner, een man en een vrouw, moesten naar het Virchow-ziekenhuis wor den overgebracht. In den loop van den avond werd de me nigte in de straten van Wedding steeds on rustteer. Voor een vergaderlokaal der com munisten kwam het tot een ernstig inci dent. Een politie-auto werd zoo hevig met steenen gebombardeerd, dat eenige agenten gewond werden. De auto werd door de aan vallers tot staan gebracht, zoodat de politie gedwongen was haar vuurwapenen te gebrui ken. Twee zwaar gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, terwijl verscheidene gewonden door hun kamera den werden weggedragen. Ook elders in dezelfde wijk raakte de po litie handgemeen met het gepeupel. Van een filiaal der „Vorwarts" werd de spiegelruit in gedrukt. De uitgestalde boeken en tijdschrif ten werden op straat geworpen. In Neukölln nam de menigte tegen acht uur 's avonds een zoo agressieve houding aan dat de politie versterkingen moest laten aan rukken. Toen deze ten tooneele verschenen, vluchtte de menigte aanvankelijk uiteen. Zij keerde echter spoedig terug en bestookte de politie met revolverschoten. Ook thans werd weer van de daken der huizen op de agenten gevuurd. De politie bezette de portalen van eenige aan de overzijde der straat gelegen huizen en opende van daar uit een hardnek kig vuur op haar belagers. Hoeveel gewonden hierbij gevallen zijn, is nog niet bekend. Een zeer ernstig gekwetste moest in het zieken huis worden opgenomen. Ook in andere arbeiderswijken is de toe stand nog steeds dreigend. Herhaaldelijk moest de Alexanderplatz, waar de commu nisten steeds weer samenstroomden, worden schoongeveegd. Er hadden talrijke arresta ties plaats. Amerika sluit zich bij de meerderheid aan. Gibson heeft verklaringen afgelegd, die in Duitsche kringen opnieuw groote teleur stelling wekten en ook in de rijen der Ne- derlandsche en Zweedsche gedelegeerden met leedwezen werden gehoord, ofschoon de verklaring daar wel verwacht was. Gibson verklaarde n.l. dat Amerika wegens het nauwe verband tusschen de geoefende re servetroepen en het opgeslagen oorlogsmate- rieel zijn voorbehoud niet handhaafde en zich bij den wil van de meerderheid der landmogendheden neerlegde. Bernstorff wist toen de teleurstelling over deze nieuwe Amerl- kaansche concessie aan Frankrijk eenigszlns te verzachten door de vraag te stellen of de Intrekking van het Amerikaansche voor behoud ook betrekking had op de beperking van het oorolgsmaterieel in werkelijken dienst. Gibson liet hier de deur open voor een compromis door te antwoorden, dat hij eerst in den loop van de discussies zijn stand punt met betrekking tot het oorlogsmate- rieel in werkelijken dienst wilde vaststellen. Blijkbaar dacht de Amerikaan aan de moge lijkheid van een Fransch-Duitsch compromis in dezen zin, dat het opgeslagen materieel aan geenerlei beperking zal onderworpen worden, doch daarentegen wel het in wer kelijken dienst gebruikte materieel, aldus de N. R. C. Sato's bemiddelingsvoorstel. Verder schrijft de correspondent der N. R. C.: Terwijl Gibson de mogelijkheid van dit compromis echter wilde openhouden, tracht te Sato een compromis tot stand te bren gen langs anderen weg, n.l. door het Fran- sche voorstel van indirecte beperking van oorlogsmaterieel door een beperking op de een of andere wijze van de budgetten. Dit denkbeeld had in 1927 geen succes gehad; eenerzijds omdat Duitschland deze indirecte beperking onvoldoende achtte, anderzijds omdat Engeland, Japan, Italië en Amerika zelfs van een indirecte beperking lanes bud- getairen weg niets wilden weten. Sato ver klaarde nu, dat Japan, ten einde tot e;n comoromis te komen, thans bereid was dit denkbeeld van een indirecte materieelbe- perking door budgetaire bepalingen te aan vaarden. Ook generaal de Marinis bleek tot deze concessie bereid, terwijl bovendien de gedelegeerden van Servië en Tsjecho-Slo- wakije het denkbeeld van Frankrijk en Sato ondersteunden. De volgende discussie leerde echter dat Duitschland een dergelijke indirecte beper king niet voldoende acht om met een ont- wapeningsconventie in dezen geest genoe gen te nemen. Graaf Bernstorff wees er op dat budgetcijfers alleen niet voldoende in lichting geven omtrent de sterkte van de legers. Een betrekkelijk goedkoop wapen kan veel gevaarlijker bij den aanval zijn dan een veel duurder wapen, dat meer tot defensieve doeleinden bestemd is. Was dus het door Sato voorgestelde com promis voor Duitschland onaannemelijk, ook Amerika weigerde'dit te aanvaarden. Gibson achtte op de door Bernstorff aangevoerde gronden budgetten onmogelijke vergelij kingsmaatstaven voor de kracht der verschil lende legers, en weigerde dus het Fransch- Japansche denkbeeld van indirecte beper king te aanvaarden. Gibson verklaarde dat Amerika de voorkeur blijft geven aan recht- streeksche beperking, doch tevens opperde hij een nieuw denkbeeld voor een compro mis, nl. om te komen tot een indirecte be perking van het oorlogsmateriaal door de aanneming van de meest volledige publi citeit omtrent het aantal wapenen in werkelijken dienst en in opgeslagen voorra den. Ook prof. Rutgers en de Zweedsche gede legeerde Westman uitten zich op de door Gibson aangevoerde gronden uitdrukkelijk tegen het denkbeeld van Frankrijk en Japan van indirecte materieelvermindering langs budgetairen weg zonder echter uitdrukkelijk dit denkbeeld onaannemelijk te verklaren, zooals Gibson gedaan had. Prof. Rutgers viel in het bijzonder de argumenten van den Servischen gedelegeerde Markowit-sj aan en toonde aan hoe diens argument tegen een directe vermindering van het oorlogsmate rieel logisch zou moeten leiden tot oppo sitie tegen iedere vermindering, ook langs Indirecten weg. Prof. Rutgers verklaarde den .indruk te hebben gekregen dat de gedele geerden, die de indirecte methode aanbeva len, dit deden omdat zij inderdaad geen be perking van het oorlogsmaterieel wensch- ten en zelf wel inzagen dat de indirecte methode niet zou leiden tot de door hen niet gewenschte beperking van het oorlogsmate rieel, een gevolgtrekking waartegen Marko- witsj meende protest te moeten aanteeke- nen. DE STAKING TE ZAANDAM. Charges met de blanke sabel. WINKELIERS BANG VOOR BOYCOT. Donderdagavond had zich een groot aan tal stakers en nieuwsgierigen verzameld in de Czarinastraat te Zaandam, om getuige te zijn van het thuisbrengen van een werkwil lige. Toen de politie het publiek tot aoor- loopen aanmaande, werd daaraan niet of slechts schoorvoetend voldaan, waarop een charge met de blanke sabel werd gemaakt en verschillende personen, onder wie er wa ren, die met de staking niets te maken had den, gevoelige klappen opliepen. Volgens ooggetuigen is de politie oaarbij onnoodig hard opgetreden, schrijft het Hbld. Deze van haar kant meent, dat haar optreden door de omstandigheden alleszins gewettigd was, omdat een gematigd optreden leidt tot het negeeren van de maatregelen, die in het belang van de goede orde noodzakelijk zijn. Een uur te voren waren een paar verslag gevers het mikpunt van een groot aantal stakers. Zonder dat daartoe aanleiding be stond, vermoedelijk omdat zij aangezien wer den voor vertegenwoordigers van bladen, die het den stakers niet naar den zin maken, werden zij door velen gevolgd en uitgeschol den. De stakingsleiding keurde dit optreden af. De fourageering va.n het 25-tal rijksveld wachters, dat gisteren ter versterking van het politiecorps in de gemeente was aange komen, bracht ook eenige moeilijkheden mede De winkeliers durfden uit vrees voor boy cot geen levensmiddelen ten behoeve van deze politie-ambtenaren leveren. Tenslotte moest langs omwegen het noodlge worden ingekocht. Een bejaard arbeider, die stroc voor de bedden der politie leverde, werd even eens overlast aangedaan. HET LANDARBEIDERSCONFLICT IN GRONINGEN. 2000 MAN IN STAKING De uitsluiting en staking van landarbei ders in Oost-Groningen, welke Woensdag morgen zijn ingegaan, omvatten bijna 2000 mannen uit Beerta, Bellingwolde, Blijham, Drieborg, Nieuw Beerta, Finsterwolde, Nieuw- wolda, Oudeschans, Termunten, Vriescheloo, Veelerveen, Woldendorp, Midwolda, Oost- wold, Noordbroek en Winschoten. Voor de eerstgenoemde 12 plaatsen heeft de Nederl. Landarbeidersbond de staking afgekondigd, waarbij zich ook het overgroote deel der niet-georganiseerden heeft aangesloten. De stakingslij sten waren Woensdag geteekend door 1570 leden van den modernen bond en door 250 niet-georganiseerden. Ook de ar beiders van de N.V. Kerkhovenpolder en van de boerderijen der stad Groningen zijn in staking gegaan. Plaatsgevonden bespre kingen hadden niet tot overeenstemming ge leid. In een manifest aan de stakers roept het hoofdbestuur van den Landarbeidersbond hen op, „den strijd te voeren, kalm en be zadigd en met de handen in de zakken". Gevraagd wordt een loonsverhooging van 15 pet. VLIEGMACHINE TE SOESTER- BERG TOTAAL VERNIELD. DE VLIEGER ONGEDEERD. Donderdagochtend is op het vliegterrein te Soesterberg, waar leerling-vliegers bezig wa nen de laatste proeven voor het militair bre vet af te leggen, een ongeluk gebeurd, meiat de N. R. C. Er werden z.g. pistoollandingen gemaakt, waarbij de leerlingen eenige malen op een van den grond gegeven teeken den motor moeten afzetten en een normale landing moete maken. De vliegers moeten hiermee bewijzen afleggen van tegenwoordigheid van geest bij motorstoornis vlak na den start. Bij een dezer proeven draaide een reserve tweede-luitenant-leerling-vlieger zijn Fok kerjager met te weinig snelheid het terrein binnen, waardoor het toestel afgleed en met een korte vrilleslag naar den grond dook van ongeveer 30 meter hoogte. Gelukkig kwam het toestel op een vleugel terecht en het wentelde nadien nog enkele malen op de vleugels ovor den grond, waardoor deze, brekende den voornaamsten stoot op vingen en de vlieger er wonder boven woraer met lichte kwetsuren afkwam. De romp van het toestel brak nagenoeg middendoor en ook overigens werd het toestel geheel vernield. DE PUINHOOPEN VAN HET „PALEIS". HET KRUIS VAN HET LEGIOEN VAN EER VAN BOUWMEESTER Sr. GEVONDEN. De heer Jóhan Valk, een der leden van het gezelschap Bouwmeester, heeft onder de puinhoopen van het Paleis voor Volksvlijt vandaan weten te halen de onderscheidin gen van den heer L. Bouwmeester Sr., met de oorkonden die daarbij behooren. Hieron der bevonden zich o.a. het Legioen van Eer en het officierskruis van de orde van Oranje Nassau, met lint. Het laatste eereteelcen heeft de heer Bouwmeester Jr. den vinder uit erkentelijkheid ten geschenke gegeven, meldt het Hbld. De klok van het Paleis, die nog drie uur sloeg voordat het Paleis om kwart voor drie aan het branden was gegaan, is thans terug gevonden en ligt in den tuin. Het uurwerk dat reeds bij den brand zoozeer zijn gToote deugdelijkheid bewezen heeft, schijnt ook thans nog niet onbruikbaar geworden te zijn. JHR. MR. F. X. A. VERHEIJEN. t Lid der Eerste Kamer. Donderdagmorgen is te 's Hertogenbosch overleden het lid der Eerste Kamer jhr. mr. F. X. A. Verheijen, meldt het Hbld. Jlir. nu-. Franciscus Xaverius Arnoldus Verheijen werd den 31sten Januari 1852 te 's Hertogenbosch geboren. Hij studeerde aan de Leldsche Hoogeschool en promoveerde daar in Febr. 1878 in de rechten. In 1898 werd hij gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, in welk coilege hij tot 1908 zitting had. In 1904 volgde zijn benoeming tot raadsheer in het gerechtshof te 's Her togenbosch. Zijn verkiezing tot lid der Eer ste Kamer geschiedde ln 1908. In 1898 werd de heer Verheijen, die ridder in de orde van den NederLandschen Leeuw was. benoemd tot officier d'academie en den 31sten Augustus 1898 tot jagermeester in bui tengewonen dienst van de koningin. MUZIEK. R.-K. MANDOLINECLUB „SANTA LUCIA". Voor het eerst hoorden we dit muziekge zelschap, dat zijn concerten geregeld gaf in de groote zaal van het Concertgebouw Haar lem, ditmaal ln een andere omgeving. Blij vend zal deze verandering niet zijn, want het eerste concert in het komend seizoen zal in October weer plaats hebben in de groote concertzaal. Het was het R.-K. Jeugdgebouw in de Koningsteinstraat, dat het gezelschap en een groot deel der donateurs en kunstlie vende leden herbergde. Spelers en'dirigent kwamen door deze ge heel andere acoustiek natuurlijk anders ten opzichte van elkaar te staan, en de nauw- luisterende toehoorders, die zich de klank van Santa Lucia bijkans niet anders kunnen voorstellen dan op het ruime podium in de groote zaal, hadden zich aanvankelijk even aan te passen. Maar heel spoedig hervond men elkaar, en toen stond er ook niets meer in den weg om aan de muziek volle aan dacht te schenken. Niets meer? Voor een deel der hoorders mocht dit gelden, een ander deel was minder fortuinlijk en trachtte ver geefs, zijn aandacht gespannen te houden. Zelfs kon een voorbeeldig uitgevoerde viool sonate van Handel aan een groep jonge menschen geen betere gedachten geven dan die b.v. in het bitteruurtje over hen plegen te komen, tot ergernis van velen die de mu ziek niet aanhooren voor tijdverdrijf. Daar tot heden de concerten van Santa Lucia den muziekvriend immer welkom waren, mogen we hier van een uitzonderingsgeval spreken, dat we allicht voor een deel mogen schuiven op rekening der ongewone omgeving. Ik voor mij hoor wel eens graag zoo'n ge zelschap muslcecren op een ander podium. Al komen de feilen van het samenspel ge makkelijker tot ons oor, voor de mooie toon- kwaliteit en andere klangllche verhoudin gen zijn we ook niet doof, en zoo rekenen we het van Santa Lucia geen geringe lof, dat het door zijn bekende en altijd geprezen pianissimo-spel en de mooie fluweelen klank sfeer die we meermalen prezen, ook nu weer groote aandacht vroeg. Al heel schoon kwam dit uit ln „Serenata" van Rico. een klankstuk dat gemakkelijk is te verkrachten tot onherkenbaarwordens toe, maar dat hier een zeer welluidende, mooi genuanceerde en zinrijke vertolking vond. Ik zeide reeds, dat de gevaarlijke acoustiek dezer zaal de geringste feilen aan het licht bracht. Zoo was het hier een'kleine afwijking in de stemming van een der guita ren, die heel even het schoone evenwicht dreigde te verstoren, maar omdat die onzui verheid zich slechts uitstrekte over een be grensd toongebled, mag het een fout zijn aan het instrument. Overigens bewerken in dit stuk juist de guitaren, dat het stuk zulk een mooie droomstemming wekt en de be spelers dezer instrumenten dragen tot deze stemming belangrijk bij door een voorbeel dig samenspel. Zou het toch waar zijn, dat dit mooie mu ziekgezelschap straks gevaar loopt, zijn mooi klankgehalte te gaan verliezen? Dit gevaar, 't welk schuilt in den aard der organisatie (S. L. is een afd. der St. Jozefgezellenver- eeniging) moge tijdig afgewend worden, en, zooals terecht de voorzitter de heer Kroes opmerkte in een kort woord tot de aanwezi gen, de steun van donateurs en leden is in zulke tijden onmisbaar. Men moge overigens bedenken, dat Haarlem niet rijk is aan mu- ziekclubs op katholiek terrein, en zorgen, te houden wat men heeft, wanneer dit bezit een prijzenswaardig goed is. De musicus die Handel's vioolsonate ten gehoore bracht, was de heer Jan Hoeben, ook nu weer zeer goed begeleid door mej. Nely Verdel. Nog onlangs refereerden we naar aanleiding van een andere Handel-sonate, door beiden voorgedragen: het was die in E; thans voerden ze de magistrale sonate in D uit. Hoeben beoogt een vollen, edelen toon en boeit daarmee zijn hoorders. Zoowel het inleidend Adagio als het tusschengevoegde Larghetto hadden hoogere waarde, terwijl het eerste Allegro in strakke stoere lijnen werd gehouden. In de gigue speelde Hoeben naar men gevoelen eindnoten van vele groepen te abrupt, en sommige „onderdee- len" (bestaan die wel bij Handel?) te veel „en bagatelle". Dit behoeft herziening. Zijn spel ls het overwaard, dat we het in alles verzorgd willen. Deze onjuiste Handel-voordracht ontsierde ook den zang van mej. Bab. Baas en bij nauwlettend aanhooren mogen we niet al les stellen op rekening der onfortuinlijke acoustiek. Alleen mag een zekere bevangen heid oorzaak zijn van het niet voldoende uit zingen van den muzikalen zin, zoodat de in druk wordt gewekt van een tekort aan adembeheersching. Nog verdenken we mej. Baas sterk, den zin der Italiaansche zangen niet wel te verstaan, en moge de uitspraak (van b.v. „lascia") gecorrigeerd worden. Maar zoo het podium ongunstig was, het is dit al lereerst voor den zang. en zoo schorten wij een oordeel op tot bij een meer gunstige ge legenheid. De dames kregen fraaie bloemen; het or kest speelde „Donne e fiori" (vrouwen en bloemen). Zoo was dezen avond de harmonie tot in onderdeelen bewaard, G. J. KALT. VOETBAL EINDSTRIJD KENNEMERLAND-BEKER. Bovengenoemde wedstrijd zal Zaterdag middag drie uur op het terrein van E. D. O. worden gespeeld. De finalisten zijn Ulysses uit Haarlem en IJ. F. C. uit IJmuiden. Degenen, die de wedstrijden ln de Zatcr- dzg-competitie wel eens bezochten, zullen er van overtuigd .zijn, dat het, hier geducht zal spannen, terwijl het spelgehaltc ver boven het middelmatige uitsteekt. Wie nog geen kennis heeft gemaakt met dit soort wedstrijden moet Zaterdagmiddag niet ver zuimen naar het E.D.O.-tcrrein te gaan. Reeds tweemaal achtereen wist IJ.F.C. beslag te leggen op den beker, zoodat deze bij een eventueele zege, eigendom wordt van de IJmuiden aren. HONKBAL ALGEMEENE VERGADERING N.H.B. Te Amsterdam werd de tweede algemeené vergadering van den N.H.B. in dit seizoen gehouden. Doel was voornamelijk: behan deling van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en van de begrooting. Er werden slechts opmerkingen gemaakt, zoo dat alles zonder verandering werd goedge keurd. De Indeeling der negentallen werden nog al becritiseerd, doch ook dat bleef zooals het Bondsbestuur had besloten. Door den afgevaardigde van Z.R.C. werd gevraagd om een Zondagmorgen-competitie (de Amsterdamsche negentallen spelen alle Zaterdagmiddag). Door den voorzitter werd een onderzoek toegezegd; bij voldoende deel neming zal zulk een competitie worden in gesteld. GYMNASTIEK. UITVOERING TE SANTPOORT. Donderdagavond werd ln „Zomerlust" te Santpoort een uitvoering gegeven ten bate van de tuberculosebestrijding in de gemeente Velsen door de Turnvereeniging „Santpoort", met medewerking van dames-leden van „Gratla" te LJmitiden-Oost en van keur- turners uit den Kennemer Turnkring. De heer Schuyt, bestuurslid van de af- deeling Velsen der Vereenlging tot bestrij ding der Tuberculose, opende den avond voor een publiek, dat mede gelet op het liefdadig karakter van de uitvoering wel wat groot er had kunnen zijn. Naar wij vernamen, zal de Turnvereeni ging „Santpoort" deze eerste liefdadigheids- uitvoering niet als de laatste beschouwen, en daar de avond van Donderdag buiten gewoon ingeslagen is, mag een grooter be langstelling in de volgende jaren verwacht worden. De opwekkende woorden van den heer Schuyt hadden reeds in zooverre succes, dat de afcleeling Velsen Donderdagavond ver scheidene nieuwe leden had te boeken. De Turnvereeniging „Santpoort" onder leiding van den heer J. J. van Doorn had een aantal nummers voor haar rekening geno men, die voor een gedeelte verschilden van de nummers, afgewerkt op de laatste uit voering. Ook nu vielen eenvoud en correct heid te waardeeren. Vooral brug-dames en vrije oefeningen-heeren toonden, dat de ver eenlging op den goeden weg is. De dames voerden nog vrije oefeningen uit, waarmede zij wenschen uit te komen in de Pinkster wedstrijden te Zaandam. De dames van Gratia, onder leiding van den heer P. Dijkstra en de keurteurners uit den Kennemer Turnkring, lieten aan de jonge vereeniging „Santpoort" en aan het publiek zien, wat voortgezet turnen vermag. Deze dames en heeren deden dit op een wijze, die buitengewoon veel succes had. De turnsters V3n Gratia lieten de op eigen uit voering reeds getoonde staafoefeningen cn dans zien. Dank zij de grooter werkruimte kwamen deze nummers nog beter tot haar recht dan in IJmuiden-Oost. Van de keurturners traden op de hoeren J. J. van Doorn, F Jansen, J. Sillevis en C. Th. Smal uit Haarlem, A. van Zadel uit Bloemcndaal en H. van Doorn uit Beverwijk. Hoewel niet alles lukte, wat de heeren zich hadden voorgenomen, werden hun nummers aan brug en rek luide toegejuicht. De uitvoering werd gevolgd door een bal. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cla. per regeL Voor engro* bjji Fa. C H. S. HEILKER, HAARLEM ES£3 Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. - ALLE soorten advertenties worden zonder prjjsverhooging aangenomen 27 bü het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advcrt.-Bureau) - TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10204

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9