PERSIANER HAARLEM'S DAGBLAD HEDEN GEËTALEERD WEILL ZOON MAANDAG 6 MEI 1929 VIERDE BLAD LETTEREN EN KUNST MUZIEK. HOLLANDSCH OPERETTE-GEZELSCHAP. NO, NO, NANETTE. K" De titel duidt op Engelsche afkomst, ook de namen der personages zijn Engelsch. Maar de inhoud heeft, zooals meer het geval is met dien titel niet zoo erg veel uit te staan, en de personen konden net zoo goed van een andere nationaliteit zijn. Het gegeven is meer een variatie op het bekende thema van den „deugdzamen" echtgenoot, die er in stilte nog een, twee, drie, ja zelfs vier vriendinnetjes op na houdt. Dat komt meer voor en eindelijk komt het uit, en niet uit ook dat moet u zelf maar gaan zien. Een operette waarvan de handeling precies volgens de wetten c'.er logica zou plaats hebben moet waarschijnlijk nog geschreven worden, want die zou prac- tisch onbestaanbaar blijken en de kiem van haar ondergang al met zich brengen. Het oiv logische is in een operette gewoonlijk juist het meest amusante. Onlogisch is „Nanette" en amusant is het ook, amusant om de vele dansen, om de vlotte vertooning, het leven dige spel, en de goede Jazz-muziek. De dans speelt er een voorname rol in; al dadelijk trekt een reeks revuegirls de aandacht. Zij zingen de moeilijke syncopen best, bewegen zich gemakkelijk en goed gelijk, dragen spor tieve, flatteuze, leuke, chique, voor een klein deel aparte en voor 't meerendeel zeer luch tige kleedij in alle maten en bieden dus oog en oor veel genoegelijks. Sylvain Poons' ko mische kracht steekt die van Hirsch naar de kroon; zijn uitspraak kon verzorgder zijn. Matthieu van Eysden en Cor Smit gaven be schaafd spel te zien, Berthe Verswijer was een levendige ingenue, Odette Ramone riep herinnering aan „Ramona" wakker. Louis Zegwaart zegde zijn rol als huisknecht waar dig. al blijkt de huisknecht in den grond niet zoo'n waardige persoonlijkheid en ook Henk Didame en Lya Bos waren bevredigend in hun uitbeeldingen. De drie beschermelingctjes za gen er opperbest uit. Solozang komt in Nanet te weinig voor; het meeste vindt men enscm- blenummers. Een klein doch goed geschoold Jazz-orkest werkte mede: twee piano's, een slagwerk, een trompet en een alt-sxxofone. Mij persoonlijk vervelen die steps, trots en blues nog al gauw, maar ik moet zeggen dat het orkestje van Louis Metz in zijn soort zeer goed is, en beschaafd en bescheiden speelt. Van zijn plaats achter de ééne piano diri geert Louis Metz met groote vastheid; liet duet der beide pianisten verwierf (als entrc- acte) groot succes. Wie een avond genoegelijk wil doorbrengen ga gerust „Nanette" zien en hooren: Maan dag- en Dinsdagavond is daartoe nog gele genheid. Vooral het tweede bedrijf bevat aar dige scènes en grappige muziek. KAREL DE JONG. HAARLEMSCHE KINDEROPERETTE - VEREENIGING. f' Hetzelfde Vriendelijke en vroolijke schouwspel als verleden jaar bij de Woud- koningin bood de geheel gevulde zaal van den Jansschouwburg Zondagmiddag: vele grooten, een massa kleinen. Op het tooneel weer vóór den aanvang en voor het gordijn de heer Schmidt, die op de hem eigen onge dwongen en humoristische wijze voor de in leiding zorgt en het streven van de bene- ficiante van den middag, het Brokkenhuis uiteenzet. En als hij vermeldt, dat de com poniste van het aanstonds uit te voeren kin derzangspel „Lentebloemen", Cath. van Rennes, in de zaal aanwezig is, klinkt plot seling van achter het gordijn haar „Zonne lied". De zaal neemt het over, als een hulde aan haar die in zoo menig kinderhart dc zon deed schijnen. Vergeten is de druilige regen daarbuiten, die wellicht zoovele plan netjes voor heerlijke tochtjes mislukken deed de zonneschijn is in de zaal door gedrongen. Nu wordt „Lentebloemen" gegeven, niet als cantate, doch gestyleerd in aardige groepeering door sierlijke dansbewegingen afgewisseld. Theo, Bouwmeester en Tiily Sylon hebben eer van hun werk; al les loopt vlot, het is een lust om te zien. Wat zwak, doch zuiver van intonatie zingen de hoofdpersoontjes, onder wie vooral de jonge vertolksters van „Koningin Lente" „Fluis- terkruid" en „Prins Zonneschijn" zich on derscheiden. Fleurig zijn de „Bloemen" daaromheen gegroepeerd; allerliefst is het- optreden der kleine bloemetjes, wier bin nenkomst een applaus verwekt. Ook de vriendelijke muziek van Cath. v. Rennes neemt de hoorders in; algemeene bijval weerklinkt aan het slot. Weer betreedt de heer Schmidt het tooneel, bloemen voor de directrice der H. K. O. V., mevr. R. Van Eden, voor de be geleidster mej. Schouten, voor mevr. Tilly Sylon; een reukoffer voor den regisseur Th. Bouwmeester. De vice-voorzitter ontneemt den voorzitter het woord, maar alleen om des voorzitter's echtgenoote, mevr. Schmidt die de costuums had gemaakt, mee in de hulde te betrekken. Nu, allen hadden er recht op, in de bloemetjes gezet te worden. Wie kaatst, moet den bal verwachten, en de besturen van H.K.O.V. en van het Brok kenhuis hebben zich niet onbetuigd gelaten om met lentebloemen terug te kaatsen. Pauze. Grabbelton. Daarna de kinderoperette „Jantje in Modderstad", reeds vroeger op gevoerd. Ik bewonder noch het libretto van Tante Lieze, noch de vrij dorre muziek van mevr. N. v. d. Linden—Van Snelrewaard Boudewijns, maar het werkje schijnt juist wegens zijn bijzondere ondiepzinnigheid bij kinderen, vooral bij kleinere, nog al in den smaak te vallen. Maar ik zie het liever door jongere kinderen uitgevoerd dan die nu de hoofdrollen hadden. Voor behoorlijk uitge groeide jonge meisjes is de inhoud al te kinderlijk. En Jantje was eigenlijk een Jansje, hetgeen het jongenspakje niet ver mocht te camoufleeren en „Jantje" acteerde wel aardig, maar het stemmetje was zoo fijn en zacht ~en de gebaartjes waren zoo meis jesachtig. dat we geen oogenblik de illusie van een flinken Holiandschen jongen kregen Hoe veel liever had ik daar zoo'n echt jon gensgeluid gehoord! Heel aardig was de doofstomme Zeepman, vooral toen hij met de koppespinveger aan 't werk ging. Buiten druilde de regen, maar in de harten der kleine bezoekers was zonneschijn, en de regen heeft de zonneschijn voor 't „Brok kenhuis" ju;nf- vermeerderd. KAREL DE JONG. NATIONAAL ZANGCONCOURS, ZANDVOORT. Zondagmiddag. Onder niet te gunstige weersomstandig heden zette dit derde Zandvoortsche zang concours in. Een druilerig regentje, al waren 't ook de eerste lauw-warme droppels die ons dit jaar aan het vertrek van den winter herinnerden, werkt niet mee om van buiten af veel gasten naar het bad-oord te lokken. Maar de deelnemende koren, ze waren alle opgekomen en werden, voorzoover ze reeds aanwezig waren, door den voorzitter van het uitvoerend comité den heer B. van Rijnberk hartelijk welkom geheeten, zoomede de leden der jury en de pers. Voor dezen middag bestond de jury uit de heerenOl. Koop, Overveen, (voorzitter), H. van Rheenen, Utx-echt en Jac. Bonset, A'dam. Nadat de heer I-I. J. Heydeman als voorz. v. h. centraal comité nog enkele mededeelin- gen had gedaan, o.m. de reden bekend maakte die ditmaal den wedstrijd instee van in het Kurhaus deed plaats hebben in liet Gebouw „Centraal", juist tegenover liet Station, en in goed gekozen woorden het aan-, lokkelijke had geschilderd van een dag de zee, de duinen, en den schoonen koorzang te genieten, nam nogmaals vorige spreker het woord en deelde mee, hoe burgemeester H. van Alphen als voorzitter van het Eere comité zijn woord niet gestand deed, wijl hij er vanaf zag, den wedstrijd te openen. De heer Van Rijnberk nam alzoo de taak op zich, het openingswoord te spreken, en daar- op^ nam de wedstrijd een aanvang met de 2e afd. Kinderkoren. Als verplichte opgaaf gold het bekende werkje van Nico v. d. Linden. Het vroolijke geitje, 't Is niet moeilijk, maar het moet rhythmisch goed worden verzorgd. Opmer kelijk is nu, dat alle deelnemende directeu ren, incluis de componist die ook met een pas geformeerd koortje uitkwam, bij een ritenuto overging tot algeheele maatverande- ring, door twee achtste noten te formeeren tot kwarten, zoodat, in regel 4 en 5, onver- valschte vierkwartsmaten te voorschijn kwa men in de plaats van de driedeelige maat. Het O. H. Jongenskoor-Zand voort (dir. J. Post) liet mooi met kopstem zingen, en als 't vrije werk even goed was geweest (in Duin lied zongen de tweede stemmen niet zoo gelukkig), dan was het puntenstelsel zóó ge worden, dat een eerste prijs was behaald. Nu verwierf het koor met 276 p. een tweeden prijs. „Het harpje", A'dam (dir. H. Post) liet mooi en beschaafd zingen. Behoudens het gewraakte rhythme was dit overal zeer goed, en ook de lastige pianopartij van „Katrijntje Sloddervos" van Nico v. d. Linden was mede aanleiding, dat dit werkje goed tot zijn recht kwam. Met 312 p. werd een le prijs toegekend- Dezelfde dirigent kwam nogmaals, nu met „Zang en Vriendschap", Landsmeer. Hier werd het vrije werkje naar huis", door een slap weergegeven rythme aanleiding, dat de in druk minder gunstig was, zoodat het punten- aantal (293) een tweeden prijs bedong. Nu kwam nog de componist met „Door vereen, saamgebracht" (de mooie Zand. ver een. tot bestrijding der Tuberculose „Onder ling Hulpbetoom" was aanleiding tot het in der haast formeeren van dit koortje). Een uitstekend gespeelde pianopartij werkte mee, dat een prachtig rhythme werd verkregen de gewraakte plaatsen even uitgezonderd en dat het leuke „Heien" we zeiden reeds dat al de werkjes voor kinderkoor ditmaal waren van Nico v. d. Linden buitengewonen bijval genoot. Het aantal toegekende punten was bijzonder hoog (355)ja, ons verslag geversoog zag aan de jurytafel zelfs eenmaal het hoogste cijfer dat door een sterveling kan worden behaald, nog met een extra „plus" bekroond, alzoo tien plus voor opvatting Het werd hier dus een stevige eerste prijs. Als we zien dat tusschen beide eerste prijs-winnaars een afstand ligt van niet minder dan 43 pun ten, dan hebben we recht ons af te vragen, of het puntenstelsel niet soms aanleiding kan worden, de menschen ijdel te maken. We zagen voor deze bewerking alweer een bewijs in de nu volgende 3e afd. Dameskoren. „Advendo", Wijk aan Zee (dir. Jan Hensen) gaf van 't verlichte koor „Zonnedag" van Ol. Koop instee van het voorgeschreven leggiero en 't mooie losse rhythme dat den tekst van Lou Lichtveld muzikaal pronoceert, een stijf in drieën geslagen maat, die evenwel menig inzet-malheurtje niet kon vermijden. Beet hoven's „Vesper" (twijfelachtige eer voor Beethoven, zijn instrumentaalwerker. te voorzien van woorden) had geen enkele maal in de sopraanpartij het croma, zooals het notenbeeld dit wil; geen duidelijke midden stemmen; geen fermate; geen stabiel loon peil. Uitslag: met 311 punten een eersten prijs. Ik denk dat het hart van de juryleden in den tekst van het verplicht koor „Zonnedag" alleen nog de lang-gewenschte Lente zag komen, en het anders zoo scherp gepunt pot lood in cijfers weergaf den zin van de slot regels zweeft de blanke ziele mijn Door de lichte luchten" Zondagavond. Was des middags de belangstelling niet bijster groot, een heel anderen aanblik bood de zaal, als« de avondwedstrijden een aan vang namen. De zaal was nu vrijwel gevuld, doch had nog ruimte over te houden, als straks de deelnemers die gezongen hadden, een plaatsje kwamen veroveren. Eerst was de beurt aan de 4e afdeeling gemengde koren, waarin heel loffelijk werk werd geleverd. De jury was samengesteld als dezen middag. „Excelsior" Dirkshoven, (directeur J. Ho venier) liet voor een 4e afdeeling al heel mooi zingen het verplicht koor van Ol. Koop „Voorjaar", een werkje dat in goede stem voering gelegenheid geeft, te onderzoeken of het koor aan redelijke eischen voldoet. „Ex celsior" zong ook het vrije nummer goed gevoeld, zuiver, het woord muzikaal goed belicht. Met 313 p. verkreeg het een eersten prijs. ..Kunst en Vriendschap", St. Maarten (bij Schagen), directeur P. Grin, nam het rythme van het verplichte koor nog pittiger; de klank was al even mooi als van het koor uit Dirkshoven, maar in het vrije werk (Zand mannetje) werd het tempo te vee! gerekt. Een eerste prijs, met 10 stemmen minder dan het voorgaande koor. Tegen den klank der koren uit het Noor den stak „Kunst na Arbeid", Baarri, (direc teur Meyer Smeer), niet gunstig af. De klank was plat en scherp, de opvatting voldeed ook niet en zoo rekenden we dit koor met een tweeden prijs rijkelijk beloond. Na een korte p3uze volgden de gemengde koren der 3de afdeeling. Euterpe" Haarlem (dir. J. Hensen) open de met een verplicht koor van Nico v. d. Lin den (Kindergedachten). Het is een aardig werkje, waarin evenwel het middendeel niet vrij is van gezochte sluitingen. Euter pe was vooral slap in de weergave van dit deel, evenals in het vrije werk van Ober- hoffer z.g. Ovearigens was de klank verdien stelijk. Het aantal punten (305) hield een eersten prijs in. „De Korenbloem", Zaandam (dirigent Meyer Smeer), gaf beteren klank, beter rythme, en het middendeel was nu mooi. Ook in het tweede werk van Galc- sloot was de dirigent heel gelukkig. Hier werd èen eerste prijs behaald met 333 1 '2 p. „De Stem des Volks", Hillegom (directeur J. Post) zong wat te metrisch, met te wei nig schakeering, terwijl de klank niet was afgerond. Veel mooier klonk De Nobel's „Adeste". Post behaalde met 294 p., een tweeden prijs. Maar het allerbeste van dezen dag kwam het laatst. „Ars Vocalis", Amsterdam (dir. Herm. Dijkstra) had een prachtkoor staan. Men had het ideaal mogen noemen, zoo de klank nog meer stabiel was geweest, wat vooral bij „Tenebrae" van Ingegneri nog eventjes liet te wenschen. Jammer dat in 't verplicht koor (3e systeem der partituur) de imitatie tusschen sopraan en tenor mis lukte. Maar alles was zóó mooi, dat met 364 p. een eerste prijs werd behaald. Met den laagsten mededinger naar den eersten prijs scheelde dit alweer niet minder dan59 p., waaruit we concludeeren dat de minimum grens voor den eersten prijs te laag is ge steld. Begrijpelijkerwijze brachten de gelukkige prijswinnaars een uiterst opgewekte stem ming in de badplaats; er kwam wat luwing in, als de trein, daarna de autobussen do jongelui „die vroeg thuis moesten zijn", naar hun respectievelijke woonplaatsen terugvoerdenUet concours wordt voortgezet op Hemelvaartsdag, des namiddags half twee. G. J. KALT. WILLEM KLOOS 70 JAAR. DE „TACHTIGER" GEHULDIGD. De dichter Willem Kloos is Zaterdagmid dag bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag op waardige wijze gehuldigd in een kring van letterkundigen en afidere be langstellenden, die in een der zalen van Kleykamp in Den Haag, daartoe waren sa mengekomen. Naast zijn echtgenoote, Jeanne Reyneke van Stuwe, werd de zeventigjarige in de bloemen gezet, welke van vele zijden waren toegezonden, meldt de Msb. Allereerst sprak de heer Alberdingk Thijm (Lod. van Deyssel) den zeventigjarige toe, vooral als vriend sedert nagenoeg 50 jaren, en die voorts de zuiverheid van Kloos' men- schenaard van diens bedoelingen, van diens kunst, in het licht stelde. Burgemeester Patijn zeide, dat Den Haag trotsch op Kloos is en wanneer spreker hier eenige woorden wil uiten, dan is dat omdat hij groote bewondering koestert voor de man nen van '80, waarvan Kloos een der voor naamste is. De heer L. Simans huldigde den 70-jarige namens het comité, dat zich daartoe gevormd had en ook namens het Willem Kloos-fonds, waarvan spreker, misschien wel wat al te veel over de tong is gegaan in den laatsten tijd. Namens het fonds bood spreker den jubi laris een album aan, bewerkt door mej. M. Ruetcr en met opdracht van George Rueter, waarin Kloos wordt geschetst als dichter cn letterkundig essayist en blijkens hetwelk hem een lijfrente wordt toegekend. De heer Kloos dankte, getroffen met een handdruk. Nog vertolkte de heer F. Batten in schoone taal de gevoelens der rijpere jeugd. Voorlezing werd gedaan van een groot aan tal ingekomen telegrammen van gelukwensch waarna alle aanwezigen den jubilaris en diens eega persoonlijk complimenteerden. MARGuéRITE COUPERUS. Onze stadgenoote de bekende balladen en volksliederenzangeres Mevrouw Marguérite Couperus (mevr. M. van Hengel-Couperus) is wederom uitgenoodigd te Parijs van 313 Mei hare liederavonden te komen geven. O.a. zal zij aldaar op 10 Mei voor het „Centre Internationale de Musio.ue" oud-Nederland- sche en oud-Engelsche balladen en liederen uit de 16e en 17e eeuw, naast een groep Shakespeare liederen ten gehoore brengen; alsmede oud-Nederlandsche geestelijke en profane zangen uit de Middeleeuwen. Ruiterfeest in de Manége. De landelijke rijvereeniging „Albersloh" (Westfalen) beeft dezer dagen een bezoek aan ons land gebracht. De leden dezer ver- eeniging, allen boerenzoons, brachten dit bezoek te paard van hun Heimat af. Op zich zelf niet alledaagsche prestatie, wanneer men nagaat, dat de afgelegde weg circa 500 Kilo meter lang is. Overal werden deze ruiters kameraad schappelijk en sportief ontvangen; het schit terendste wel te Hoofddorp, welke plaats vooral in de laatste jaren, door het jaarlijk- sche Concours Hippiue langzamerhand een internationale bekendheid heeft gekregen, dank zij de zeer krachtige medewerking van burgemeester Mr. A. Slob. Het slot van deze feestelijke ontvangst werd Zaterdagavond in de Haarlemsche Ma nége gegeven. Wanneer wij van de Haarlem sche Manege 'spreken, zien we oogenblikke- lijk voor ons den heer H. J. Lijsen, den alom bekenden en gevierden instructeur van „Kapt. v. d. Wal", waarom in den regel alles draait, zoo ook dezen avond. Er zou een programma voor een „Gala avond" afgewerkt worden. De aanwezige zit plaatsen (eenige honderden) waren spoedig bezet; een aardig strijkje vroolijkte alles op. Het spreekt wel van zelf. dat er wel eens een foutje gemaakt werd, doch wanneer wij de prestatie beschouwen in het licht waarin het o.i. moet worden gezien, dan mogen wij ge rust zeggen, dat de meeste nummers „bril- lant" werden uitgevoerd. Of is het geen prachtstuk, wanneer de heer Lijsen een landbouwpaard voor voert, dat te voren slechts 8 halve uren in ..dressuur" is geweest, en nu zich gedraagt als een circuspaard. op commando draaft, galappeert. knelt, gaat liggen cn den heer Lijsen volgt, „als een hondje". Iets voor „fijnproevers" was o.a. de Cam pagne-school, gereden door meergenoemden instructeur; vooral de manoeuvre, gereden door 6 dames cn heeren van de „Haarlem sche Caroussel-groep". Doch oo kdc „Entree manoeuvre". gereden door 4 dames-leden van ..Kite Scncng" 4 ruiters van „Kapt. v. d. Wal" en 4 ruiters ran ae „Amstelruiters", werd prachtig uitgevoerd, evenals het num mer springen. Men kon gewone boerenpaar den meermalen een hindernis zien nemen, waarop een Steepler jaloersch zou zijn. Sum ma summaroum kan van dezen „Gala-avond" gezegd worden, dat deze uitstekend geslaagd is. Den heer W. Slob, secretaris van de Ne- deriandsche Federatie van landelijke rijver- eenigingen werd onder applaus der aanwe zigen, het bewijs van eerelid dier vereenlging op de borst gespeld. Te circa half twaaif eindigde deze demon stratie VERKIEZINGSREDEVOERIN GEN DOOR DE RADIO. 54 kwartieren beschikbaar. EEN REGELING DOOR DEN RADIORAAD. In het „Christelijk Tijdstrift voor Radio", wordt een brief afgedrukt, door den Radio- raad, gezonden aan de Ned. Christelijke Radio-Vereeniging waarin o.a. gezegd wordt: heeft de Radioraad dc eer U mede te deelen dat hij uw medewerking inroept voor de volgende regeling: 1. Verkiezingsredevoeringen zullen alleen worden omgeroepen in het tijdvak van 12 Juni2 Juli a.s. 2 Ten einde het normale programma zoo weinig mogelijk te hinderen zal dagelijks met uitzondering van den Zondag den zen der te Huizen op de even dagen van 6.55— 7.25 en op dc oneven dagen van 6.557.10 nam. en de zender te Hilversum op de even dagen van 77.30 en op de oneven dagen van 7.157.30 nam. beschikbaar worden ge steld. 3. In het geheel zijn aldus beschikbaar 54 kwartieren. 4. Dc vcrdceling van dezen tijd over de partijen is: Roomsch-Katholieken 11 kwar tieren; Anti-Revolutionaire en Chr. Histo- rischen te zamen 11 kwartieren; S.D.A.P. 11 kwartieren; Vrijheidsbond 6 kwartieren; Vrijz. Democr. Bond 6 kwartieren; Plattelan- dersbond 1 kwarlier; Christen-Democraten <1 kwartier; Ds. Lingbeek 1 kwartier; Ds. Kersten 1 kwartier; Mr. Arts 1 kwartier; Communisten 1 kwartier; nog beschikbaar 3 kwartieren. 5. De drie eerstgenoemde partijen zullen over Huizen en de S.D.A.P. over Hilversum uitzenden. Op den zender te Huizen blijven dan nog 5 kwartieren en op die te Hilversum 16 voor andere partijen ter beschikking. 6. Op grond van een door den Radioraad te houden loting worden de dagen der maand aangewezen op welke elk der partijen kan uitzenden. 7. Aanvragen voor zendvergunning moeten vóór 15 Mei bij den minister van Waterstaat zijn ingekomen. 8. Indien een partij geen gebruik maakt van den haar toekomenden tijd, valt deze terug aan de organisatie, die er gewoonlijk over beschikt. Volgens de Tel. is een dergelijk schrijven gezonden naar de besturen van alle omroep organisaties. DE RAMP VAN DE „SALENTO". Een motorreddingboot had onder deze omstandigheden zeker niet meer kunnen doen, dan de IJmuider reddingboot met vletterlieden uit IJmuiden bemand. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan in zake de stranding van het Italiaansche stoomschip Salento nabij de Nederlandsche kust tijdens stormweer; en het omslaan van de redding boot van IJmuiden bij een poging om de Sa lento hulp te verleenen. De raad vereenigt zich met het betoog van den hoofdinspecteur en voegt daar volgens de N. R. Ct. nog het volgende aan toe: Uit de gewisselde telegrammen is thans gebleken, dat de stuurbeweging van de Sa lento defect is geraakt. De eerste vraag, wel ke zich hier voordoet is deze, of het goed was dat de Salento heeft geankerd. Dien aangaande geldt naar 's raads oordeel het volgende: Indien door het ankeren de stranding kan worden voorkomen, is in het algemeen deze manoeuvre wel aan te bevelen, mits het ge daan wordt op voldoenden afstand van de kust. Onder deze omstandigheden kan het an keren op onze kust buitengewoon gevaar lijk zijn, dan immers kunnen de ankers ver hinderen. dat het schip zoo hoog mogelijk op het strand komt te zitten. Dit alles klemt nog te meer, nu het hier een zwaargeladen schip betrof, dat ten slotte door de kokende zee geheel werd bedolven. Het ankeren op onze kust kan dus zeer gevaarlijk zijn en juist wat hier is gebeurd moge een aanlei ding zijn om schepen in voorkomende ge vallen op dit groote gevaar te wijzen. Wat de reddingspogingen betreft is de raad. met den hoofdinspecteur voor de scheepvaart en met den deskundige de Booy van oordeel dat hier alles is gedaan wat mo gelijk is. De raad herhaalt hier zijn hulde en be wondering door den voorzitter ter zitting vertolkt voor hetgeen schipper Kramer en zijn roeiers hier hebben gewaagd en ge durfd. Redding door een lijn was op dezen af stand (1000 M. van de kust) uitgesloten. Van het langszij komen van een boot kon geen sprake zijn. reeds omdat het schip geen lij had. De opvarenden hadden dan in elk ge val in zee moeten springen, waarbij het dan nog hoogst twijfelachtig zou zijn, of deze levensgevaarlijke poging succes zou hebben, zelfs al had de reddingsboot in de nabijheid kunnen komen. Een motorreddingboot had onder deze om- sttfhdigheden zeker niet meer kunnen doen dan de IJmuider reddingboot, met vletter lieden van IJmuiden bemand. Wat de be manning betreft, deze was. naar 's raads oor deel de best denkbare. Dat het richten van de reddingboot, nadat deze was omgeslagen niet doenlijk was. springt in het oog. als wordt bedacht, dat. indien de manoeuvre zelf al mogelijk ware, zooals de get. Kramer verklaarde, zeker velen der 9 opvarenden, die zich dan aan de omgeslagen redding boot hebben kunnen vasthouden het leven zou hebben gekost. Hoe hier met ware doodsverachting is ge handeld. moge nog blijken uit het feit, dat de zoon van get. Kramer die, zooals deze ge'., verklaarde, als een bruinvisch door de zee zwom nog eenige opvarenden, die de boot niet hadden kunnen grijpen heeft beet- 1 gepakt en bij de boot gebracht. UNGS DE STRAAT. De Boomkat In de iepen van de Oranjekade schemerde 't eerste vage groen van berstende knop pen tusschen de paarse wazen van bloesems. En boven in een boom, als een marter m een takgaffel zat een groote poes. zoo eentja die niet wit meer is. een poes die in een Maartsche bui of achtervolgd door een pla- gerigen hond zijn toevlucht in dc hoogt3 had" gezocht. De dakhaas die anders ver vaarlijke wandelingen over schuttingen pleegt te doen. zonder last van duizelingen te hebben, die door dakgoten sluipt cn over hooge daken, haalde het nu echter niet. in zijn poesenkop om langzaam, klauwtje voor klauwtje af te dalen naar den grond. Hij 't kan ook een zij geweest zijn, maar dat weet ik niet bleef daar boven in den boom, bracht er wie weet hoeveel slapelooze nach ten door en ondervond in enkele dagen meer belangstelling, dan men hem in de rest van zijn leven betoond had. En misschien had hij zijn verdere levens dagen wel in de iepen der Oranjekade door gebracht. had hij zich geheel bij zijn omge ving aangepast, als niet enkele mannen den vrijen Zaterdagmiddag hadden gebruikt om aan dit voor de wetenschap zeer belang wekkende evolutieproces een spoedig einde te maken. Het waren vrijwilligers van de brandweer en ze kwamen met een ouden mechanlschen ladder u weet wel, dat roode ding op stel ten naar de Oranjekade. Een man in schoorsteenvegerstenue en een stel jongens in „booten", als ik althans deze drijvende doodklssles zoo mag noemen behoorden mede tot dc ontzettingstroepen. De ladder werd opgedraaid, vastgesjord aan den boem en de poes keek. heelemaal niet vriendelijk met angstige oogen naar zijn aanstaande verlossers. Er werd op den ladder geklommen, er werd in den boom geklauterd, de ladder werd verzet, weer vastgesjord, weer gericht. Poos draaide zich om, wandelde voor zichtig nog een eindje verder den tak op, keek eens naar beneden, vleide zich toen weer neer. Maar de tak begon te trillen, te schudden en de poes kneep 'cm. Letterlijk cn figuurlijk. Want boven op den ladder stond een man te zagen, zooals een werkende Zaansche houtarbeider het hem niet na zxni doen. Beneden ztch ontwaarde de poes 't water van de gracht met de bootjes mee Jongens en. gelijk bekend, heeft een poes 't zindelSjkste dier volgens verhaaltjes een groote vrees voor water. Dus sprong de poes op het moment dat de tak afbrak met een fikschen sprong op een anderen tak. Een achtervolging begon, de schoorsteen veger kroop tusschen de takken door. schud de, greep, miste, schudde weer, klauterde op nieuw. 't Publiek, op dezen Zaterdagmiddag erg talrijk, volgde de verrichtingen van man en poes met grooten aandacht. Kinderen zaten op een hek en liepen niet eens hard weg toen een politle-agent verscheen. Want de agent lachte ook om de sprongen van het dier en was ook éen stuk belangstelling. Een klein meisje stond van puur plezier en blo zend van spanning op éen been, de helft van het Haarlemscjie slagersjongensgilde bracht biefstukjes en varkenslappen te laat. De poes zat, nu midden boven de straat, in de zwiepende, slappe twijgen. De schoor steenveger rukte derr tak heen en weer, waagde zich een eindje verder, rukte, rukte. „Schoft, kom d'r uit, schoft", snibde een daghit en de omstanders verdachten haar van groote liefde voor dieren. Maar 't bleek dra dat ze zich niet tot den schoorsteenve ger had gericht, doch tot de poes. want nu wisselde ze het fraaie woord s-c-h-o-f-t af met „ellendige kat", „mormel", enzoovoort. De kat slingerde heen en weer, draalde om den tak, hield zich stevig vast. Er werd een deken aangesleept en Iemand rukte aan met een reddingshaak. Die ook diende ter redding van do poes, want, toen men de takken begon te schudden zooals men het In September doet met de takken van een volgeladen appelboom, toen tuimelde plots dè poes naar beneden, in de deken. Een man greep den poes in zijn bontkraag, stopte hem in een mandje. De menschen gingen heen. De Oranjekade was zijn eenige, zij het kortstondige, bezienswaardigheid kwijt. Dc boomkat was niet meer. C. G. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN b 60 Ct». per regel. BARTEUORISSTR. 26—28 BRAND BIJ „PADOX" TE WARMOND. EEN GEBOUWTJE BESCHADIGD. Zondagmorgen omstreeks 9 uur werd brand ontdekt bij dc N.V. Padox Houtfabrleken te Warmond. In een gebouwtje, dat ongeveer 75 meter van de hoofdgebouwen is verwij derd, en waarin houtkrullen waren opgesla gen. is door tot dusver onbekende oorzaak brand ontstaan. De brandweer rukte spoedig uit cn met haar nieuwe motorbrandspuit bestreed zij het vuur met twee stralen. Om 10 uur was de brand gebluscht en om half 11 kon de brandweer inrukken. De machines, welke in het lokaal stonden, werden behouden. Voorts is er eenige water schade. Volgens de Crt. zouden enkele machines benevens een hoeveelheid hout verbrand zijn. Dit is de zesde maal in anderhalf jaar tijd dat voor deze fabriek de hulp van de brand weer wordt ingeroepen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13