VOOR DE LUISTERVINKEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 6 MEI 1929 Onze Radio Rubriek. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN „Waarheen gaan we nu?" vroeg Jerry. ,,'k Weet het niet," antwoordde Bill, Dat begrijp ik niet," zei Jerry, „Weet je niet, waarheen je wil? Je kunt toch niet altijd vliegen, 'k Vrees 't ons gauw vervelen gaat." „Het kan me," zeide Billy moedig, „Niets meer schelen, kameraad." Met sneeuw bedekte heuvelen. Kwamen nu in het gezicht, Heuvelen, die schitterden. In het late zonnelicht. „We zullen hier maar landen, ■Bij de met ijs bedekte zee, Mijn maag begint te jeuken. 'k Heb een honger wel voor twee." Wel een koude plaats om een maaltijd te gebruiken. HET NEUWE CLUBHUIS VAN DE B. V. C. „BLOEMENDAAL" Officiëele opening door Burg emeester Jhr, A. Bas Backer Hallo! Hallo! Iets over montage en montage- fouten Overleg en een weinig theoretisch inzicht is nog steeds gewenscht. Den vorigen keer bespraken we In 't kort eenige punten, die betrekking hebben op den aanleg van de antenne en aardleiding. Veel variatie kunnen we in dezen aanleg niet maken, afgezien dan van de min of meer ge drochtelijke antennevormen die we af en toe tegenkomen als het resultaat van de fantasie van een enkeling. Maar deze (ik bedoel dan die antennevormen!) zouden we immers niet als „normaal" beschouwen. Meer „variatie" kan men maken en meer „fantasie" kan men neerleggen in de montage van het radiotoestel zelf. Al te vee! fantasie dikwijls! In dit opzicht heb ik de wonderlijkste constructies meegemaakt. Hoe is dit mogelijk, dat een zelfde schema op zooveel verschillende wijzen wordt gemon teerd? De oplossting is eenvoudig. Vroeger was het radiotoestel iets „nieuws", het verkeerde nog in het stadium van ontwikkeling en ex periment. Degenen die zich toentertijd met radio bezig hielden waren rasechte amateurs, die zich door liefhebberij geworpen hadden zoowel op de theorie van de radiotechniek als op de practijk, het experimenteeren in dat gebied. Er bestonden geen of nagenoeg geen boeken of boekjes waarin haarfijn voor den belangstellende uitgelegd werd hoe een toestel in elkaar gezet moest worden om ze ker te zijn van het eindresultaat. De ama teur was op zichzelf aangewezen en kon al leen eenig resultaat boeken wanneer hijzelf gezorgd had voor eenig theoretisch inzicht en aldus een basis gevormd had om tot practische resultaten te komen. Die toestand is totaal veranderd. Bij massa's worden te genwoordig schema's geproduceerd en op de adspirant-toestelbouwers losgelaten. Nu zijn er zeker vele schema's die bij voorbaat al „goed" te noemen zijn en die werkelijk het beoogde resultaat zullen opleveren. Dat zijn de goede „bouwschema's". Hierbij is niet al leen het theoretische „principeschema" aan gegeven, waarin alle onderdeelen symbolisch zijn opgeteekend en de betreffende onderlin ge verbindingen zijn neergelegd, maar ook de practische uitvoering ervan, de „montage' dus is door teekeningen of (en) foto's verduide lijkt. Wanneer een dergelijk toestel door dengene, die de betreffende schema's in den handel brengt of op eenigerlei andere wijze onder de aandacht van het publiek brengt, zorgvuldig is gebouwd en geprobeerd, dan is er alle kans om aan te nemen dat de bouwer tot dezelfde goede resultaten zal komen als de ontwerper van het toestel. In een derge lijk geval zal het niet noodig zijn dat de toestelbouwer theoretisch inzicht heeft in de werking van het toestel. Dat dit niet noodig is (in vele gevallen )is de oorzaak geweest van het zoo populair worden van: „zelf zijn radiotoestel bouwen". Maar wan neer er om de een of andere reden een de fect optreedt, ja. danjnoet toch weer de ra- dlodeskundlge de beMlpzame hand bieden! I-Ielaas zijn er ook vele schema's in om loop, waarvan men niet bij voorbaat kan zeggen wat het eindresultaat na 't bouwen zal zijn, omdat men óf de werkelijke monta ge niet aangegeven heeft óf de aangegeven montage niet zoo bijzonder „gelukkig" is te noemen. En tenslotte zijn er ook nog sche ma's, waarvan het bijgevoegde montagesche ma zeker niet zal leiden tot een behoor lijk en alleszins betrouwbaar resultaat. Het is jammer, maar het is eenmaal zoo. En om een dergelijk schema te beoordeelen (of te v e roordeelen), ja, daarvoor is zoowel theo retisch inzicht als practische ervaring nood zakelijk. En deze noodzaak is nog grooter, wanneer het alleen maar een „principe schema" geldt, waarbij dus over de practi sche montage niets vermeld wordt, maar de ze wordt overgelaten aan het inzicht van den bouwer. Wel een zeer belangrijk onderdeel in ons radiotoestel is de spoel, waarvan er dikwijls wel een vijftal noodig is. Door al die (b.v. vijf) spoelen „Vloeit" hoogfrequente wissel stroom, tenminste wanneer de „trillingen" van een zendstation onze antemie bereiken. Deze hoogfrequente wisselstroompjes (hoog frequent wil zeggen: een zeer groot aantal wisselingen per seconde b.v. voor Hilversum pl.m. 300.000) worden het sterkst, wanneer we op het betreffende station met behulp van die spoelen en variabele condensatoren hebben afgestemd. Wat afstemmen is, we ten we allemaal. Afstemmen doen wij zelf altijd vlug en goed. maar bij onzen buurman duurt het ons altijd veel te lang! Nu hebben die onmisbare onderdeelen, de spoelen, een in dit verband zeer onaangena me eigenschap. Ze oefenen namelijk, wan neer ze door wisselstroom doorvloeid worden, een grooten invloed uit op hun collega's spoelen die in him buurt zijn opgesteld. Deze eigenschap wordt echter ook dikwijls als nut tige eigenschap gebruikt. Men denke b.v. maar aan de terugkoppeling en aan hoogfre- quenttransformatoren enz. Maar wanneer een dergelijke eigenschap eens een averecht- schen invloed heeft op de werking van ons toestel, is deze lastig en heet dan, zeer on dankbaar, „onaangenaam". Hoe manifesteert zich die Invloed van een door wisselstroom doorvloeide spoel op een andere naburige spoel? Welnu: in die tweede spoel wordt ook een wisselspanning opge wekt met precies dezelfde frequentie als de wisselstroom in de eerste spoel bezit. Deze invloed noemt men „induceeren", het ver schijnsel zelf „Inductie". Men zegt dus dat de eene spoel op de andere induceert en deze inductie vindt plaats op alle spoelen die in de nabijheid van de eerste staan opgesteld, tenzij men speciale maatregelen treft om deze inductie op te heffen, wat namelijk zeer wel mogelijk is en welke mogelijkheden wij zoo successievelijk wel zullen tegenkomen. E. W. OTT. (Wordt vervolgd). RADIOVRAGEN. VRAAG: de heer K. V. klaagt, over een sterken bromtoon, die af en toe optreedt en de ontvangst ongenietbaar maakt. ANTWOORD: Daar bij u in de omgeving meer hierover geklaagd wordt, ben ik ge neigd te veronderstellen dat het lichtnet de schuldige is. Misschien kunt u dit eens pro- beeren door tijdelijk een anodebatterij in de plaats van het p.s.a. toe te passen. Ik zou dus eens het G.E.B. hiermede in kennis stel len. Wat het eigenlijk voor oorzaak kan heb ben, is voor mij ook een raadsel. Voor even- tueele mededeeling van resultaten houd ik mij aanbevolen. VRAAG: de heer P. W. te Santpoort heeft in zijn toestel last van een „trillend geluid" en sterk brommen. ANTWOORD: Het wijst er wel op, dat er hoogfrequente trillingen doordringen in den laagfrequentversterker. Is de telefooncon- condensator werkelijk 2000 c.M.? Plaatst u anders eens een weerstand van 0.5 millioen ohm tusschen het rooster van de laagfre- quentlamp en de secundaire wikkeling van den laagfrequenttransformator (eerst natuur lijk de betreffende verbinding losnemen). Daar de betreffende firma natuurlijk zeer veel ondervinding zal hebben met haar sche ma en de daarin gebruikte onderdeelen, zou het gewenscht zijn haar oordeel in deze eens tc vragen. Misschien wilt u dan wel zoo goed zijn mij van haar antwoord in kennis te stellen. Echter, uit het feit dat het af en toe be gint door een stoot aan de kist, zou ook kunnen volgen dat het een los contact is b.v. in den lekhouder van den roosterlekweer- stand. Tenslotte kan het ook nog microfo- nisch effect zijn van de hoogfrequentlamp of de detectorlamp. Een veerend lampvoetje zal dan uitkomst brengen. De standen van de condensatoren behoe ven niet dezelfde te zijn. De primaire cond. zal een 5 a 10 schaaldeelen lagere afstem ming bezitten voor de golflengten in het be gin van de twee meetbereiken omdat dan de antennecapaciteit relatief den meesten invloed heeft. Denkt u voor de korte golven aan een condensator (vaste) van 100 c.M. in serie met de antenne? Verbindt anders de an tenne via een condensatortje van 50 c.M. aan de klem R van de lange golfspoel. Nader antwoord aan den heer A. K.: De N.V. „Philips' Radio" is zoo vriendelijk mij er op attent te maken, dat de gelijkricht- lamp voor dubbelzijdige gelijkinrichting no. 506 thans geschikt is voor een transformator- spanning van 2 bij 300 volt en een normalen stroom van 75 mA. kan afgeven. De gegevens van mij berustten op een me dedeeling van December 1928. VRAAG: de heer W. A. J. B. stelt eenige vragen omtrent een electro-dynamischen luidspreker, automatische neg. roosterspan- ning en een 1-lamps toestelletje. ANTWOORD: 1. U kunt de laagfrequent- transformatoren behouden. Een uitgangs transformator wordt opgenomen in den plaat kring van de eindlamp. De secundaire er van gaat naar het beweegbare spoeltje. Wan neer het inderdaad gewenscht is bij den „Hegra" luidspreker een uitgangstransfor mator 1 1 toe te passen, kan evengoed een laagfrequentsmoorspoel met scheidingscon densator gebruikt worden. Een schema hier voor zal ik u toezenden. In 't algemeen heeft een uitgangstransformator ten doel een juiste aanpassing te verkrijgen tusschen eindlamp en het spoeltje van don el. dyn. luidspreker. Bovendien gaat er dan geen ge lijkstroom door dat spoeltje en wordt dus de conus niet in de eene of de andere richting gespannen. Den transformator 1 3 kunt u zonder be zwaar vervangen door 1 2 1/2. Wanneer de transformator 1 3 echter van goede kwali teit is ,zult u geen noemenswaardige verbe tering in geluidskwaliteit verkrijgen. 2. Een schema voor automatische neg. roosterspanning zal ik u toezenden. Het kan ingebouwd worden. 3. Neemt u voor een zeilboot gerust een eenvoudig primair toestelletje, b.v. met een Philips A 141, waarbij u aan een droog 1 1/2- volts element en een anodebatterijtje van b.v. 15 volt voldoende heeft. RADIO - PROGRAMMA DINSDAG 7 MEI HILVERSUM, 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het AVRO-trio. 2.00 Kookpraatje. 2.45 Gra- mofoonmuziek. 3.00 AVRO-Knipcursus. 4.00 Microfoondebutanten. Zang en piano. 5.30 Concert door het Omroep-orkest, m. m. van het „Rembrandt Solisten Kwartet". 7.15 En- gelsch voor gevorderden. 8.15 Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Beethoven- Cyclus door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Na af loop: Persberichten en dansmuziek door het AVRO-Dansorkest. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend KRO.-Uitzending. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijd sein van de KRO.-klok. 12.15 Concert door het KRO.-trio. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Knipcursus. 5.30 Piano-recital. 5.50 5.50 Gra mofoonmuziek. 7.00 Cursus Kerklatijn voor beginners. 7.35 Cursus Kerklatijn voor ge vorderden. 8.00 Uitzending uit het Rem brandt-Theater te Eindhoven. Opvoering van „Die Schöpfung". Oratorium van Jos. Haydn Orkest, koor en solisten. DA VEN TRY, 1562 RL 9.35 Kerkdienst. 10.05 Lezing. 10.20 Gra mofoonmuziek. 11.20 Solistenconcert (so praan, bariton, piano). 12.20 Orkestconcert. 1.50 Muziekles. 2.50 Muziek. 2.55 Fransche les. 3.20 Orkestconcert. 3.35 Bijbelbespreking. 3.50 Orkestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Gedichtenvoorlezing. 5.35 Nieuwsberichten. 5.50 Muziek. 6.05 Oude Italiaansche cello- muziek. 6.20 Vacantiepraatje. 6.35 Muziek. 6.45 Lezing: London Birds. 7.05 Concert door de militaire kapel. R. Goodacre, alt. H. Nash, tenor. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Mu ziekles. 8.55 Nieuwsberichten. 9.00 Dansmu- zeik. De Courville's uurtje. 10.00 Dansmuziek PARIJS „RADIO-PARIS", 1744 RL 11.50 Concert. Orkest onder leiding van A. Locatelli. 3.05 Solistenconcert (piano, viool, cello). 5.55 Gramofoonmuziek. 7.55 Opera- uitzending. Orkest, koor en solisten. Orkest o. 1. v. H. Defosse. LANGENBERG, 462 RL 9.35 en 11.55 Gramofoonmuziek. 12.25 Or kestconcert. 5.05 Werken van Brahms. Or kest, vocale en Instrumentale solisten. 7.20 Concert. Westfalia-Orkest. 7.50 „lm Mai". Concert. Westfalia-orkest en solisten. ZEESTEN, 1651 M. 11.20 Lezingen. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezingen. 7.20 Opera-uitzending. „De Bar bier van Sevilla". In een der pauzes; Beeld- uitzendïng. Na afloop: Persberichten. 10.05 Proef-beelduitzending. HAMBURG, 391.7 M. 10.50 Muziekuitzending voor scholen. 5.35 Dansmuziek. 7.20 Hoorspel „Anselm und An gela". 9.50 Dansles. 10.20 Dansmuziek. 11.50 Weensch machtconcert (golfl. 391.6 M.) BRUSSEL, 511.9 M. 4.20 Trio-concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7.35 Orkestconcert. 8.25 Fragmenten u. d. Opera „Lohengrin". 9.05 Dansmuziek. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag. De heeren Vermeer en Van Houten waren afwezig. De volgende straten zijn in de richting naar de Hoofdstraat voor motorrijtuigen ge sloten verklaard: Hoogewerfstraat, Meer straat en Meerdorpstraat. Waarschuwings borden zullen geplaatst worden. De Hofstraat is Uit het voorstel genomen, zoodat deze vrij voor het verkeer blijft in beide richtingen. Als maatregel tegen brandgevaar in het Raadhuis werd door B. en W. voorgesteld aan te brengen een moderne bliksembe veiliging en waterleidingbuizen met toege- hooren, wat te zamen f 573.30 zal kosten. De raad keurde dit goed. B. en W. stelden voor een crediet van on geveer f 100 beschikbaar te stellen voor het maken van een begrooting en teekeningen voor restauratie van den gemeentetoren welke staat op de lijst van monumenten. Verwacht wordt, dat het Rijk en de Provincie zullen bijdragen aan de kosten van restauratie. Met de Kerkvoogdij is bereids onderhandeld over overneming van den toren door de Ned. Herv. Kerk. Het crediet werd toegestaan. Om de haven bij de Ringvaart te verbree- den is noodig 1120 en 180 vierk. M. grond te koopen tegen 2 gulden per vierk. meter. Het voorstel tot aankoop werd aangenomen Op verzoek is eervol ontslag verleend aan mej. de Jonge als onderwijzeres aan de O. L. school. Zij is benoemd te den Haag. Er zal een geldleening groot f 190.000 aangegaan worden met de Rijksverzekerings bank tegen 4 3/4 pet. Het bekende voorstel van Burgemeester Pont om de politie te reorganiseeren en uit te bereiden Jokte een sterk verzet uit. Aller eerst kwam men op tegen den titulatuur van inspecteur, ook de kosten van vier tele foonaansluitingen vonden geen verdediging. Toen werd het -oorstel door den heer Vooren zoo geamendeerd, dat er geen inspecteur zou - komen, maar een hoofdagent eerste klas, een hoofdagent tweede klas, een agent tweede klas en geen telefoon bij de agen ten. Dit voorstel werd echter verworpen met zes stemmen tegen. De burgemeester bracht hierna zijn voor stel (aanvulling van het bestaande politie corps met een inspecteur van politie, een hoofdagent-rechercheur en een agent van politie en telefonische aansluiting van alle politiebeambten en van het politiebureau) niet meer in stemming, omdat het toch geen kans meer h,ad aangenomen te worden, daar het minder ver gaande amendement van den heer Vooren nu verworpen was. Hierna; zijn eenige mededeelingen gedaan, onder andere dat de gewijzigde politie-ver- ordening met de oude honden-verordening is goedgekeurd. De honden mogen dus niet los loop en. Een voorstel van den heer Fijma om een commissie te vormen voor een badhuis, is verworpen. Omtrent de bestrating van de Hoofdstraat is een compromis getroffen, zoolang inzake de tram geen beslissing is gevallen, zal de bestrating uit klinkers bestaan. Er komt geen kei-bestrating. In de rondvraag vroeg wethouder Balvers of de voorzitter wilcie voldoen aan een vraag van drie raadsleden, namelijk om te ver bieden dat personen van beide sexen tege lijk in de zweminrichting kunnen zwemmen. De voorzitter zei daarop, dat vele gezagheb bende ingezetenen hebben gevraagd om de invoering van familiebaden. De commissie voor de zweminrichting heeft het verzoek afgewezen, maar B. en W. hebben bij meer derheid besloten het verzoek toe te staan. Hoerover volgde een langdurig, vrij scherp en principieel debat. Het verzoek, geen familiebaden, werd in gewilligd met 7 stemmen voor en 4 tegen. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijE. Kieft, Glipperweg 64, een rozenkrans, Koopen, Karei van Man- derstraat 51, Haarlem, een voetpomp, Sam son, Raadhuisstraat 38, een gouden ring. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Huize „Bethanie", Hooge Duin en Daalscheweg 32, een groote hamer; Koper, Elswoutslaan 5, Overveen, een mandje; Voerman, Kinheimweg 65 Bloemen- daal, een paar handschoenen; Blonker Hen ry, Zuider Stationsweg 5a, Bloemendaal, een vulpenhouder; C. F. Visse, Middentuindorp- laan 17, Overveen, een rozenkrans; Iking, Veldlaan 53 Aerdenhout, een tasch met schoolboeken; van Maren, Bloemendaalsche- weg 273 Overveen, een tram-abonnement; H. Cramer, Binnenpad 22 Overveen, een vul pen; H. Dekkers, Zuidertuinaorpslaan 3 Overveen, een zilveren oorbel; L. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1 Bloemendaal, een parelcollier; C. de Vries, Kinheimweg 63 Bloemendaal, een schooietui; de Boer, Platanenlaan 67, Bloemendaal, een clut; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29 Aerdenhout, een zakkam; B. Plevier, Middentuindorplaan 14 Overveen, een langwerpige broche; W. Voer man, Kinheimweg 65 Bloemendaal, een glacé dameshandschoen met bontje; aan den po litiepost Aerdenhout, een knipmes, een ro zenkrans, een rijwielbelastingmerk; aan het bureau van politie te Overveen, een padvin derspet; een sleutel; een dames paraplui; een kindergeweertje. Zaterdagmiddag vier uur werd het club huis van de B. V. C. „Bloemendaal" onder groote- belangstelling geopend. Op het terrein merkten wij op den burge meester Jhr. A. Bas Backer; de beide wet houders J. C. Laan en E. W. A. van Neder- hasselt; den gemeente-secretaris Mr. Dr. J. F. Veeren; den heer J. de Jong Czn., direc teur van Publieke Werken;den heer W. Jon- gepier, directeur der Waterleiding, Ds. J. C. van Dijk en eenige raadsleden. Eenige bloemstukken versierden den in gang. De burgemeester sprak de openingsrede uit. „Bij het ingebruik nemen van dit clubge bouw", aldus spreker, „zij in de eerste plaats opgemerkt, dat de stichting er van in het Bloemendaalsche sportleven een daad is van beteekenis, omdat daarmede zichtbaai wordt aangetoond de wensch van het Gemeentebe stuur om het sportleven alhier in goede ba nen te leiden; dat er zij tucht en soberheid en men zich wachte voor overdrijving, welke toch zeer goed denkbaar is, wanneer her. gaat om de overwinning en de eer van een club. Die overdrijving leidt tot overspanning van krachten en zenuwen. Is sport een krachtig middel geweest tot bestrijding van drank misbruik, thans doet zich een ander nadeel voor, nl. het vele rooken, vooral van sigaret ten. Ook dit gaat ten koste van de gezond heid en vande beurs. Moge ook hierin verandering komen ten goede. Bij het in gebruik nemen van dit clubgebouw uit zich ook de wensch, dat de aandacht van het ge meentebestuur nog meer dan vroeger moge gevestigd zijn op het sportleven in deze ge meente en dat uit de sportbeoefening alhier moge blijken de waarheid van het gezegde: „een gezonde geest in een gezond lichaam". Ik breng dank aan allen, die aan den bouw hebben medegewerkt. Alvorens dit clubge bouw officieel te openen en daarmede in ge bruik te geven aan de sportvereenigingen in deze gemeente, hoop ik, dat zij het in goe den staat mogen houden, en aan het ge meentebestuur voortdurend moge blijken, dat de stichting er van het geldelijk offer waard is geweest. Tracht door uw sportleven en het gebruik, dat gij maakt van sportvel den en clubgebouw, te verkrijgen de sympa thie van het gemeentebestuur en het zal u wél gaan op uw sportieve loopbaan in deze gemeente. Ik verklaar hiermede het clubge bouw officieel voor geopend". (Applaus). Hierop nam de voorzitter van „Bloemen daal", de heer A. Cassée, het woord. Het was hem hoogst aangenaam het vol ledig college van B. en W., den secretaris, raadsleden, directeuren enz. te mogen ver welkomen. „Het is voor ons", zei spreker, „een ge wichtige dag, nu dit clubgebouw overgedra gen wordt aan de sportvereenigingen in Bloemendaal. Het initiatief is uitgegaan van de B. V. C. De stichting was niet gemakke lijk; bij het beramen van de middelen wees de weg vanzelf naar het gemeentebestuur. In deze mooie omgeving moesten wij hebben een mooi gebouw". Spreker is dankbaar ge stemd jegens het gemeentebestuur, aanne mers en gemeente-ambtenaren. Door die ge lukkige samenwerking is een gebouw tot stand gekomen, dat zeldzaam is in Neder land. Spreker spoorde de leden aan om zui nig te zijn op het gebouw. De vaan in de clubkleuren zij een symbool van sportivi teit. Dan volgt na een mooi verleden een schitterende toekomst. (Luid applaus). Dit nieuwe clubhuis was hoog noodig. Het oude gebouwtje voldeed niet aan zelfs de meest bescheiden eischen. De moeilijkheid bij het stichten van een nieuw gebouw was echter, een club huis te stichten dat aanpast bij een omge ving, die rijk is aan natuurschoon. Het ge bouw kon namelijk niet meer ter zijde van het veld geplaatst worden, maar moest ko men achter op het terrein met de duinen als achtergrond. De architect, de heer J. C. Dop, heeft de schets ontworpen, die gedetailleerd is door den heer De Vos, gemeente-teekenaar. Het gemeentebestuur stond een flink crediet toe, het werk werd aanbesteed en gegund aan den heer W. Cassee te Overveen. De voorzitter roemde de prettige samen werking met degemeenteambtenaren, waar door het mogelijk werd, dat een gebouw ont stond dat zoowel in aesthetisch als in prac- tisch opzicht aan de strengste eischen vol doet. Bij de indeeling en de uitvoering der sanitaire werken kon rekening worden gehouden met fouten, die de practijk geopen baard had in andere gelijksoortige huizen. Na door de ruime entree de hall binnen te zijn gekomen, merken we direct een monu mentalen granieten waschbak op voor 20 personen met 4 dubbele voet-waschbak- ken. Aan de achterzijden bevinden zich 4 douches met koud en warm stroomend water, closet enz., alles behoorlijk van de hall afgesloten. Om de hall bevinden zich zes vertrek ken en wel 4 kleedkamers met vaste wasch- bakken voor lauw- en warmwater, scheids rechterkamer en buffetkamer. In deze laatste bevindt zich de geyser die met een enkele beweging in een der kamers onmiddellijk voor warm water zorgt. Dat gas en electriseh licht aanwezig is be hoeft nauwelijks vermelding. Door de lambriseering, aardige plafonds, de muren van iijn-schuurwerk en het spre kende schilderwerk zien de vertrekken er huiselijk uit. In twee zeer ruime kasten kan het kleine re materiaal geborgen worden. De vliering biedt plaats voor het grootere materiaal. De ramen kunnen naar buiten openslaan, dus licht en lucht genoeg. De bloemenbak links van het gebouw zal wel gauw worden gevuld. Op het dak is plaats voor de windvaan en voor de clubvlag die straks als het club huis in gebruik is, haar oranje-witte kleuren zal toonen. Achter het clubhuis is een parkeerter rein voor auto's en rijwielen. Vermelden wij nog, dat de dakbedekking van ruberoid is, dat het gebouw is opge trokken in handsteenvorm en laag gehou den aanpassend bij de omgeving. Het buiten schilderwerk is uitgevoerd in de clubkleuren, (oranje-wit). Wij feliciteeren de B. V. C. van harte met dit mooie clubhuis. BEVERWIJK PERSONALIA. Als blijk- van goedkeuring en tevredenheid is de eerepenning voor menschlievend hulp betoon in brons met een loffelijk getuig schrift toegekend aan F. C. A. Hendriks, agent van politie, te Beverwijk en aan W. Koelman, varensgezel te Beverwijk. IJMUIDEN DE RIJKSVISCHAFSLAG TE IJMUIDEN. EEN NIEUWE VEILINGHAL. Men schrijft ons uit IJmuiden: In verband met de plannen tot den ver bouw van hal C van den Rijksvischa f slag kunnen wij nog mededeelen, dat in het te verbouwen gedeelte van deze hal behalve de verschillende kantoorlokalen voor den admi nistratieven en technischen dienst ook de veilinghal zal worden ondergebracht. Deze veilinghal, die bestemd is voor het verkoopen van de visch met behulp van een electriseh mijntoestel, verkrijgt een lengte van 30 M. en een breedte van 12 M. Het mijntoestel dat een dubbel toestel wordt, wordt geplaatst in het midden van het lokaal, aan beide zijden omgeven door in totaal 280 amphitheaters- gewijs gebouwde zitplaatsen, twee aan twee aan elkaar, met ruime tusschengangen. Ver der komt er een 10-tal telefooncellen, ten dienste van den handel. Aangezien, zooals wij reeds schreven, de geheele administratie in het nieuwe gebouw zal worden onderge bracht, zal het administratiegebouw aan het Sluisplein buiten dienst worden gesteld en wellicht voor andere doeleinden worden ver huurd of verkocht. Het spreekt vanzelf, dat slechts geleidelijk zal 'worden overgegaan tot het verkoopen met behulp van het electriseh toestel. Het is de bedoeling van de directie, om allereerst te beginnen met den verkoop van haring en zoutevisch, welke artikelen zonder bezwaar op monster kunnen worden verkocht. Met de versche visch is het veel moeilijker ^n de verkoop daarvan met het mijntoestel zal niet dan na de noodige proefnemingen geschie den. Het is ongetwijfeld een belangrijke stap, die de directie met de invoering van het elec triseh mijntoestel doet. Immers IJmuiden heeft op het gebied van den visch verkoop de reputatie, dat haast in geen enkele visch- hal. waar ook de verkoop zoo snel gaat als in IJmuiden. Dat men thans tot de „electri- ficatie" overgaat, na gedurende de opening op 1 Juli 1899 dus gedurende 30 jaar aan de min of meer verouderde methode van af slaan te hebben vastgehouden is in hoofd zaak het gevolg van het steeds toenemend aantal kooplieden, waardoor het verkoopen bij de visch steeds bezwaarlijker werd. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Rij ksvischafslag op 1 Juli 1924 plaatsten wij een uitvoerig artikel over de geschiedenis van het bedrijf gedurende de eerste 25 jaren. Sindsdien is het wederom be langrijk in beteekenis toegenomen. De om zet is vooral de laatste jaren voortdurend stijgende. De omzet in de laatste vijf jaren bedroeg rest». f 13.410.308, f 12.335 600, f 12.777.304, f 14.066.924 en f 15.464.425 en de cijfers der eerste vier maanden van dit jaar in aanmerking nemende, zal 1929 ongetwij feld wederom een belangrijke stijging ople veren, welke zich zeer zeker in de toekomst zal voortzetten. Want de trawlervloot breidt zich voortdurend uit en door den ombouw van vele zeilloggers tot motorloggers neemt de aanvoer eveneens geregeld toe.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14