-ZILVER DE COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN BERLIJN BUITENLANDSCH OVERZICHT GENèVE BEREIKT NIETS! RUST IN BERLIJN. BINNENLAND Handwondjes PUROL r'Mm 4i L HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD MAANDAG 6 MEI 1929 Bernstorff wenscht de verantwoor delijkheid niet mede te dragen. De dood van den journalist Mackay *T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Belangrijkste Nieuws beperkt zich zooals gewoonlijk tot ongunstige berichten uit Ge- nève en de laatste telegrammen uit Berlijn. In Genève heeft zooals men hieronder le zen kan in de verslagen de Commissie, gewoonte getrouw, weer eens niets bereikt. Ditmaal is het tot een demonstratief gebaar van Bernstorff gekomen, een waarschuwing die de publieke opinie voor zoover dit nog noodig is weer eens de oogen zal openen. (Gelukkig is men er zoo langzamerhand wel van overtuigd, dat de groot» vredespropagan- da niet door ont(?)wapenende generaals en admiraals, doch door de naties zelf gevoerd moet worden). Bernstorff dan heeft de meerderheid der commissie in de steek ge laten omdat hij niet mede de verantwoorde lijkheid wil dragen voor het belachelijke ge knoei der gedelegeerden. De berichten uit Berlijn zijn geruststel lend. De politie treedt minder streng op en beperkte haar arbeid tot huiszoekingen in de gevaarlijke stadsdeelen. Inmiddels is be kend geworden dat het Britsche departe ment van buitenlandsche zaken de noodige stappen heeft gedaan, naar aanleiding van het doodschieten van den Nieuw-Zeeland- schen journalist Mackay. Het schijnt echter dat deze stappen alleen beoogen opheldering te brengen. Van protest schijnt geen sprake te zijn, daar Mackay zich volgens aller ge tuigenis ondanks waarschuwingen van de politie-autoriteiten in de gevaarlijke zóne had begeven. Uit Caracas wordt bericht dat Gomez, nieuw gekozen president van Venezuela ge weigerd heeft het baantje te aanvaarden. Men zou zoo zeggen, dat dit niet onverstan dig is. Temeer daar wij juist vernemen dat op oud-president Calles van Mexico, tijdens een receptie, weer eens een aanslag is ge pleegd. Dank zij tijdig ingrijpen van de aan wezigen wist men ongelukken te voorkomen. F. A. Weer. een blamage voor. de Commissie. De voorbereidende ontwapeningseommis- fele heeft een nieuwe nederlaag geleden in zake de materieel-quaestie. Bestond er gis teren nog een zwakke hoop, dat dit hoofd stuk tot de slot-bij eenkomst der commissie- Loudon zou worden uitgesteld, thans waren Massigli en Gibson overeengekomen een re solutie aan de commissie voor te stellen, daardoor zoowel met de directe als met de indirecte beperking van het materieel werd afgerekend. Deze resolutie eindigt met de niets-zeggende verklaring, dat de beperking yan het oorlogsmaterieel naar het oordeel der commissie gezocht moet worden in de openbaarheid der uitgaven, waarover een ander hoofdstuk der ontwerp-conventie handelt. Het vermakelijke van het geval is, dat het door Folitis, Massigli en Gibson werd yoorgesteld alsof Frankrijk een belangrijke concessie had gedaan doorzijn voorstel Inzake de beperking van het materieel door de budgetaire methode in te trekken, aldus het Hbld. Litwinow merkte niet zonder re den ironisch op dat hij hoopte dat Massigli pog meer dergelijke concessies zou doen. De resolutie van Massigli en Gibson werd daarop met 22 stemmen tegen twee en één onthouding aangenomen. Nederland stemde vóór. Tegen stemden Sovjet-Rusland en Chi na. Bernstorff scheidt zich af. Graaf Bernstorff vatte daarop het resul taat der werkzaamheden samen. De com missie is volgens hem een beslissend oogen- blik genaderd. Zoowel de Duitsche rijkskan selier Müller als hij hebben herhaaldelijk duidelijk doen uitkomen, dat Duitschland slechts genoegen zal nemen met een ont- werp-conventie, die alle elementen der be wapening in zich sluit en/die het mogelijk maakt een behoorlijke vermindering te be reiken van de overdreven bewapening van tegenwoordig. De eerste conferentie zou zelf over de grootte der beperking hebben te be slissen. Spr. heeft nog hoop, dat bij de vloot- beperking hebben te beslissen. Spr. heeft nog hoop, dat bij de vlootbeperking met deze wenschen rekening zal worden gehouden. Wat de ontwapening te land aangaat, is het na de besprekingen van de laatste dagen wel duidelijk, dat dit resultaat niet zal worden bereikt. Bernstorff is daarom tot zijn spijt genood zaakt, zich van de meerderheid der commis sie af te scheiden en haar de verantwoorde lijkheid voor de voorbereiding der conferen tie over de ontwapening te land te laten. Spr. zou dit besluit nog des te meer moeten betreuren, indien deze commissie reeds de eindbeslissing moest nemen, doch zooals ge zegd, deze berust bij de conferentie. Hij hoopte daarom, dat de staten, die niet in deze commissie vertegenwoordigd zijn en die wèl aan de ontwapeningsconferentie zullen deelnemen, hun gedelegeerden andere in structies zullen geven dan de afgevaardigden in deze commissie van hun regeeringen heb ben ontvangen, en dat daarbij rekening zal worden gehouden met het steeds wassend ongeduld, waarmede de publieke opinie in alle landen naar de ontwapening uitziet. Heeft Parijs de oplossing gevonden?, PARIJS, 4 Mei (VX>.) Naar de New York Herald meldt, zijn in het nieuwe Ame- rikaansche compromis-voorstel betalingen gedurende 58 jaar voorgesteld, die iets onder twee milliard per jaar zullen bedragen. Voor de laatste 21 annuïteiten zijn volgens deze Amerikaansche plannende winsten van de Internationale Bank van groote beteeke- nis. Het blad weet verder te melden, dat sinds het aan de orde stellen van dit nieuwe plan dr. Schacht en de andere Duitsche gedele geerden geen nieuw tegenvoorstel hebben gedaan. Hieruit leidt men af, dat zij dit voorstel sympathiek gezind zouden zijn. De Engelsche deskundigen zouden reeds hun goedkeuring aan het voorstel gehecht heb ben, terwijl de Fransche deskundigen afwach ten en de Belgen een afwijzend standpunt Innemen. De „Chicago Tribune" meent verder te weten, dat volgens de plannen vari Owen Young de eerste 37 annuïteiten met 1650 millioen Mark beginnen, jaarlijks met 25 mli- lioen toenemen en een gemiddelde van nog geen twee milliard zullen bedragen. Het blad gelooft, dat in de Woensdag a.s. te houden plenaire zitting der conferentie over eenstemming zal worden bereikt. Het blad ziet evenwel nog bezwaren voor de mobili satie van een deel der schadevergoedings schuld daar Duitschland de overdrachts clausule eischt. Men is bezig voor de mobi lisatie van tien tot twaalf milliard Mark een plan uit te werken, waarbij de op de -inter nationale markt onder te brengen obligaties niet in grootere tranchés dan vier milliard tegelijk zullen worden aangeboden. Ook de „Matln" meent te weten, dat voor de oplossing van het schadevergoedingsvraag- stuk een belangrijke toenadering valt te constateeren. Volgens het blad gaat het in de eerste plaats om de mobilisatie van een bedrag van twaalf milliard mark. Thans deelt een Havas-telegram uit Parijs mede, dat men in den boezem der deskun digen-conferentie inderdaad overeenstem ming op den grondslag van het voorstel Owen verwacht en dat de voorzitter der commissie gisteren heeft medegedeeld, dat dr. Schacht onder bepaalde voorbehoudsbe- palingen de cijfers van Owen Young aan vaardt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL doen pijn bij den arbeid en leiden aak tot verzwering of bloed, vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-00 ct. DE STAKING IN DE ZAAN- STREEK. De bootwerkers lossen de „Wilton" niet. „DE POLITIE MOET BAAS OP STRAAT BLIJVEN", ALDUS BURGEMEESTER TER LAAN. In de Zaterdag te Zaandam gehouden ledenvergadering van de afdeeling haven arbeiders van den Centralen Bond van Transportarbeiders, is na breedvoerige be spreking van de kwestie besloten, dat de aangekomen houtboot „Wilton", noch even tueel andere aankomende houtbooten zullen worden gelost, meldt Het Volk. Dit besluit geldt alleen voor de houtbooten en natuur lijk niet voor eventueele booten met rijst of andere grondstoffen, die in de Zaansche in dustrieën worden verwerkt. Het besluit geldt evenmin voor eventueel aankomende bal- kenbooten. De positie van den Centralen Bond is in dit havenbedrijf zeer sterk, schrijft het blad. Er bestaat namelijk het verplichte lidmaat schap, waardoor alle havenarbeiders bij den bond zijn aangesloten. Wij lezen in de N. R. Crt.: Wat betreft het stoomschip Wilton met 600 standaard ge zaagd hout voor de firma Pont, welk schip de bootwerkers weigeren te lossen, kan wor den meegedeeld, dat deze eerstdaags ver moedelijk door de equipage zal worden ge lost. Gas en electriciteit. Naar aanleiding van een voorstel van den communist Bosman in de laatst gehouden raadsvergadering van Zaandam om gedu rende den stakingstij d aan de stakers gratis gas en electriciteit te leveren, welk voorstel evenwel door geen der leden werd gesteund, werd door een der sociaal-democraten be pleit, dat B. en W. bij de toepassing der ver ordening eenige soepelheid zouden betrach ten en niet direct tot afsnijding zouden overgaan, als bleek, dat niet kon worden be taald. Als gevolg daarvan heeft dit punt, naar de N. R. Crt. verneemt, een onderwerp van bespreking uitgemaakt op de Zaterdagmor gen gehouden vergadering van het dage- lijksch bestuur der gemeente. Het college van B. en W. zou hebben be sloten, dat, indien de kwitanties onbetaald terugkomen, de betaling zal worden opge schort zonder dat iemand, zooals de verorde ning bepaalt, van gas en electriciteit zal worden afgesneden. Dit besluit zou niet alleen voor de stakers gelden, doch voor een ieder die tengevolge van het conflict in financieele moeilijkheden geraakt is. Burgemeester ter Laan over de politie. Een verslaggever van Het Volk heeft een onderhoud gehad met den sociaal-democra- tischen burgemeester van Zaandam, den heer K. ter Laan, over het optreden der politie. De heer ter Laan zei volgens het blad o.a.: „De politie moet in leder geval baas op straat blijven. Of optreden noodig is moet op elk oogenblik beoordeeld worden door den man, die de leiding heeft. Van diens oor deel hangt veel af, want, kan te vroeg op treden verkeerd werken, te laat ingrijpen is zéker verkeerd". „Ik moet er dadelijk bijvoegen, dat ik tot op dit oogenblilc van eenig uittartend optre den van de politie niets heb gezien, terwijl de commissaris mij verzekerd heeft, dat het optreden van de politie in de Czarinastraat op Donderdagavond volstrekt noodig was om op straat de baas te blijven. „Ik bevind mij ln de uiterste moeilijkheid, maar ook in de noodzakelijkheid om zon der onnoodig politie-optreden zoo goed mo gelijk leiding te geven. Wat noodig is, moet per slot van rekening gebeuren in het belang van de stakers zelf en van de vele anderen, die zich bij dergelijke gelegenheden altijd op straat bevinden". CONGRES „STREEKBELANGEN" De openingsrede van mr. C. H. Guépin Vrijdagochtend is in Hotel „De Twee Ste den" te :s-Gravenhage het Congres vanwege de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel begonnen, dat tot onderwerp van be spreking heeft „Streekbelangen". Als genoodigden waren o.a. aanwezig: de minister van Arbeid, prof. Slotemaker de Bruine; vertegenwoordigers van de ministers van Waterstaat, Binnenl. Zaken en Land- TNCEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cf» per regel wiens bruidje bij de inrichting van haar huis streeft naar intieme gezelligheid en daarbij blijk geeft van praktischen zin. Zij weet. dat een goed verzorgde tafel de maaltijden tot feestelijke momenten in het huiselijk leven maakt, dat een mooie en volledige collectie tafelzilver daarbij een eerste ver-"* eischte is. En toch zorgt zij ervoor hierin geen onnoodig kapitaal vast te'leggen, want natuurlijk kiest zij bouw en het hoofd van den Rijksgebouwen dienst. De voorzitter der Maatschappij, de heer mr. C. H. Guépin, opende de bijeenkomst en verwelkomde in het bijzonder de aanwezige autoriteiten. Het onderwerp „Streekbelangen" is in de laatste jaren steeds meer naar voren geko men. Spr. gaf een algemeene uiteenzetting van dit vraagstuk en zeide daarbij o.m.: Nieuwe economische en geografische een heden zijn aan het opkomen, maar de vorm ontbreekt, waarin de belanghebbenden zul len kunnen samenwerken ter behartiging dier eenheden. Moet nu de best&anae onder linge verhouding der overheidsorganen ge wijzigd worden, of kan, zoo noodig, een op lossing gevonden worden door een wijziging van de grenzen der gemeenten, of is die te vinden in de toepassing van art. 149 der Grondwet, of in een privaatrechtelijke band? Zoo verschillend zijn de behoeften, die wij onder het begrip „Streekbelangen" brengen, dat het zeer waarschijnlijk zal zijn, dat verschillende oplossingen zullen zijn aan te geven. In het bijzonder op het vraagstuk der ge westelijke uitbreidingsplannen met binden de kracht is hier te lande de aandacht ge vestigd. Met een verwijzing naar het buitenland, waar autonome lichamen bestaan zooals het bekende Siedlungs-Verband-Ruhrkohlen- Bezirk, besloot spr. zijn rede. Bij de bespreking van het hoofdbestuur der Maatschappij bleek men het algemeen erover eens, dat de eerste eisch op 't oogen blik is de juiste en meest doelmatige staats rechtelijke vormen te vinden, waarin even tueel nieuwe organisaties ter behartiging van streekbelangen kunnen worden gegoten. Wenscheïijk werd daarbij geacht, dat ook de betrokken belanghebbenden als zoodanig bij de behartiging dier belangen gekend werden. De bedoeling van dit congres is vooral om over die staatsrechtelijke zijde van 't vraag stuk het licht te doen opgaan. Vandaar, dat het hoofdbestuur voor de inleidingen in het bijzonder professoren in het staatsrecht heeft uitgenoodigd. Na de inleidingen der vier hoogleeraren waarvan wij de belangrijkste punten onlangs reeds vermeldden hebben enkele personen nog hun meening uitgesproken. Zoo zeide o.a. mr. P. G. Knibbe uit Leiden, dat de tele foon als verkeersmiddel in de toekomst nog steeds meer aan belangrijkheid zal winnen. Het is z.i. daarom noodig, dat aan de organi satie van den telefoondienst evenzeer aan dacht wordt geschonken als aan de ver schillende wegenplannen. DE KONINGIN EN DE PRINS TE BERN. DOOR DEN BONDSRAAD ONTVANGEN Het Hbld. schrijft: Koningin Wilhelmina, die Vrijdagmiddag te Bern is aangekomen, had nadrukkelijk verzocht, dat haar bezoek aan het gebouw van den Bondsraad zoo eenvoudig mogelijk zou gehouden worden. Met dezen wensch heeft de Bondsraad ten volle rekening ge houden. Er stond geen eerewacht op het station opgesteld, er vielen militair vertoon noch staatsie te aanschouwen. Van een grootsche ontvangst kon dus niet gesproken worden. Bij de aankomst van den trein kwam van Zwitsersche zijde alleen de chef van de afdeeling buitenlandsche zaken van het politiek departement, minister Dinichert de koningin, den prins en hun gevolg be groeten. Hij begeleidde hen ook naar hel hotel Bellevue Palace. Om 5 uur werd de koningin in het gebouw van den Bondsraad in de groote vergader zaal door den geheelen Bondsraad ontvan gen en door den bondspresident dr. Haab met een korte redevoering welkom geheeten. Onmiddellijk daarna bracht een uit drie le den bestaande delegatie uit den Bondsraad een tegenbezoek op het Nederlandsche ge zantschap. Het parlementsgebouw was ter eere van de hooge gasten op een eenvoudige, doch smaak volle wijze versierd gelijk bij dergelijke gele genheden de Zwitsersche gewoonte is. Het balkon en de vensters dragen groene guir landes en wimpels in de Nederlandsche en Zwitsersche kleuren zijn opgehangen. Van den nok van het Bondsraadsgebouw waaien de vlaggen van Nederland en het eedgenoot schap wijd uit in den koelen westenwind. Boven de straatmondingen van de Bundes- platz of tot het hotel en de Bundesgasse welven zich breede bogen van frisch groen. Een rijke tooi siert de hooge hal van het parlementsgebouw. Van de veertig gezant schapsgebouwen te Bern wapperen de vlag gen der verschillende landen- DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. VERHOOGING DER KOSTEN VAN 35 pCt. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1929 en het daarmede verband houdende wetsontwerp tot wijzi ging der Waterstaatsbegrooting voor dat jaar zegt de minister van Waterstaat dat ook hij betreurt, dat hoogere bedragen met de afsluiting van de Zuiderzee gepaard zullen gaan dan aanvankelijk geraamd werd. Van het vermoedelijk totaal der verhooging van de kosten is thans nog slechts benade ring mogelijk. Den minister staat echter een bedrag groot omstreeks 35 pet. van de aanvankelijke raming voor oogen, hetgeen gemiddeld op 17.6 millioen per jaar neer komt. Deze overschrijding schijnt hem geenszins verontrustend cf tc hoog. Omtrent de volgorde, welke na voltooiing van de afsluiting der Zuiderzee zal worden in achtgenomen bij het maken van de overige inpolderingen, is nog geen beslissing genomen. Wel staat het vast, dat ter voor ziening in de belangen van de militaire ver dediging de dijk tot vorming van het IJ-meer en daarmede dus een gedeelte der bedijking van ae ontworpen Zuidelijke polders, zoodra mogelijk gemaakt zal moeten worden. In verband hiermede schijnt het aanvankelijk het meest economisch de droogmaking van de Zuidelijke polders te doen voorafgaan aan die van den Noord-Oost-polder. Met machinegeweren, handgranaten, zoeklichten en pantserauto's moest de Berlijnsche Schupo strijden tegen de oproerlingen in Veukölln. Op de bovenstaande foto's ziet men hoe barricades opgeworpen werden en hoe het stadsbeeld werd beschadigd. Verder ziet men op één der afbeeldingen hoe patrouilles de wacht houden in het gevaarlijke gebied. Het oog en de loop van het geweer gericht naar omhoog, naar de vensters der huizen waarachter de communisten gereed stonden, om op een verraderlijke manier hun tegenstanders neer te leggen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9