m m m m m m m ff k ÏÏi m HAARLEM'S DAGBLAD s w i i i i i i Él 1 s ÉÜj SPORT EN SPEL Cricketbeschouwingen. TRAM- EN SPOORWEG COMPETITIE. ZEILEN. SCHAAKRUBRIEK a H 1 I in Hr# ez B JÊS 1 g A iifj ";a A A A sll A DINSDAG 7 MEI 1929 VIERDE BLAD Hoewel King Soccer er voorioopig nog niet aan denkt zijn zomerslaapje te beginnen en het bruine monster de eerste weken op bij na al onze sportvelden nog hoogtij zal vie ren, maken onze cricketliefhebbers zich toch al gereed voor het a.s. seizoen. De jaar- lijksche Algemeene vergadering is steeds het voorspel en ook dit jaar werd niet van die gewoonte afgeweken. Overigens weinig belangwekkend Waar reeds op een vroegere bijeenkomst van eerste klassers het voort bestaan van het systeem-De Meyere verze kerd was, kon de vergadering een zeer vlot verloop hebben. Een oogenblik werd stilge staan bij het voorstel-Van Booven, om oefenmeesters in officieele wedstrijden te la ten uitkomen; gelukkig bleef het meeren- deel der aanwezigen verstandig en werd het besluit genomen: „geen profs in de com petities." Mogelijk, dat aan de. verbetering van ons spelpeil door dit dementi afbreuk wordt gedaan, doch in ieder geval is het toe te juichen, dat in onze competitiewedstrij den uitsluitend amateurs zullen uitkomen. Zondag 12 Mei zullen de eerste ontmoe tingen worden vastgesteld en dan kan het spel weer beginnen. De eerste klasse heeft geen verandering ondergaan; de zeer sterke clubs zullen dus evenals vorige jaren de heel zwakke zusjes het traditioneele lesje geven; er is dus niets nieuws onder de zon. De Groote Haagsche zal met haar twee mooie ploegen nog steeds superieur blijven. V.R.A. zal het als van ouds van Tobias Rincker en Hamburger moeten hebben, V.V.V. van Grootmeijer, Dries Kost en Slag, terwijl de successen van Hermes D. V. S. van den Dokter en mogelijk eenige Offerlie den zal komen. V.O.C. en East zijn oude bekenden, ter wijl in Nijmegen, Maas, den Hartog en in Enschedé Ter Kuile en Höpink zullen do- mineeren. Van onze Haarlemsehe eerste-klassers Is niet veel meer bekend, dan dat Rood en Wit met ongeveer dezelfde ploeg als verleden jaar zal verschijnen. Wie zich de schitte rende prestatie van dit elftal aan het einde van het vorige seizoen nog herinnert, zal wel overtuigd zijn, dat de ploeg van Van Eeghen dit jaar een hartig woordje zal meespreken. Rood en Wit beschikt over de volgende spelers: Van Eeghen, Swens, S. Posthuma, Van Bueren, B. Davidson, Hagenaar, Van der Togt, Bruin, Schmeink, Elias en Kruit. Over Haarlem zijn wij niet zoo gerust. Hazes, Van den Berg, Van Woerkom, en Fortgens spelen niet, waarbij vooral het ont breken van beide eerstgenoemden als een groote handicap te beschouwen is. Verder zal Maas niet geregeld uitkomen en is ook het spelen van Nagtzaam niet zeker. Mogelijk dat Bieshaar wat meer in eerste klasse cricket zal uitkomen en ook Van der Lee reeds voor de eerste wedstrijden be- beschlkbaar zal zijn, doch over het alge meen ziet het voor de -Schoterwegclub niet al te bemoedigend uit. Van een handhaven op de tweede plaats za.l dan ook geen sprake zijn, al is het team altijd nog sterk genoeg om zich Ajax, Phoenix, Hilversum en A. C. C. met succes van het lijf te houden. De tweede klasse West heeft een zeer sterke afdeeling gekregen t.w. R. W. 2, V.R.A. 2, V.V.V. 2 H. C. C. 3, R. C. H. en Kampong. Ook de Haarlem-reserves waren oorspron kelijk in dit supérieure milieu opgenomen, doch het Haarlem-bestuur was van meening dat het tweede elftal dit seizoen niet sterk genoeg zou zijn en verzocht opneming in de zwakkere afdeeling. Een zeer verstandig be sluit, waarmede wij ons volkomen kunnen yereenigen. Deze afdeeling bestaat uit de vereenigin- gen: Haarlem 2, A. C. C. 2, Vleermuizen, U. V. V., Ajax (A) en Albion. En nu.... is het wachten op de openings wedstrijden, die naar wij hopen met prachtig weer zullen worden begunstigd. Wij wenschen tenslotte van deze plaats af on zen cricketliefhebbers een prettig seizoen. UMPIRE. CRICKET. ROOD EN WIT—PHOENIX. De scores luiden als volgt: lste Innings Phoenix. W. Kien bowled G. J. Droste 43 J. Everard, c. Hagenaar bowled A. v. d. Togt 5 A. Grelmering bowled A. v. d. Togt 2 H. Mulder bowled J. Kruijt 6 F. Gammon, c. P. v. Bueren bowled G. J. Droste 13 Jhr. C. L. v. Lennep run out 7 R. Marquis st. J. v. Eeghen bowled A. v. d. Togt 3 C. Bultman, c. J. Kruyt bowled A. v. d. Togt 1 F. Everard bowled J. Kruijt 1 H. Mos bowled J. Kruijt 0 G. v. Dael not out 5 Extra's 7 Totaal 121 BowJingcijfers: O. M. R. W. G. J. Droste 14 3 45 2 A. v. d. Togt 171/2 6 35 4 J. Kruijt 10 2 34 3 lste innings Rood en Wit: P. A. Lammerts, v. Bueren, c. G. v. Dael bowled A. Greimering 0 Jhr. B. Th. Elias bowled W. Kien 39 P. C. Hagenaar bowled A. Greimering 106 H. Kruseman bowled W. Kien 34 J. H. M. v. Eeghen bowled A. Greimering 2 A. v. d. Togt c. W. Kien bowled A. Greimering 2 J. W. v. d. Bogaardt 1. b. w. A. Greimering 5 J. Kruijt stumped G. v. Dael, bowled A. Greimering 0 J. van Baasbank c. G. v. Dael bowled A. Greimering 19 G. J. Droste not out 6 Extra's 13 Totaal 257 Bowlingcijfers: O. M. R. W. A. Greimering 18 1 100 8 W. Kien 14 1 70 2 F. Everard 5 0 0 28 H. Mulder 3 0 0 22 f. Everard 6 0 0 37 VOETBAL Z.R.C.— DE KENNEMERS (0—2). Den laatsten competitiewedstrijd hebben de Kennemers in een zwaarbevochten over winning omgezet, waardoor zij in uitwed strijden ongeslagen gebleven zijn en medt doordat O.V.V.O. gelijk speelde mogen de Ken nemers een beslissingswedstrijd tegen die vereeniging spelen om het kampioenschap van 3 C. als tenminste voordien de protest commissie niet nader beslist dat de Ken- nemers kampioen zijn. Om ruim 2 uur laat scheidsrechter Van Cleef aanvangen, waarbij tevens blijkt dat Z.R.C. zonder meer zich niet gewonnen zal geven. Zij speelt een goed samenspel; de Kennemers-verdediging moet alle zeilen bij zetten om scoren te voorkomen. Als de Kennemers ingespeeld raken, krijgt Steeman den bal vrij; hij lokt den keeper uit zijn doel, doch schiet daarna tegen den paal. De Kennemers blijven nu het beste van het spel behouden; wanneer na een half uur Van Stralen keurig aan Groot geeft, scoort deze onhoudbaar.(01). Tot de rust blijft de stand onveranderd. Na de rust is Z.R.C. het eerst weer ln de meerderheid, doch de verdedediging der Wij kers weet van geen wijken. Een haif uur voor het einde weet Naberman uit een voorzet van Honig den voorsprong te ver- grooten (02). De Kennemers spelen nu moedig verder; het gelukt hun den stand tot het einde in hun voordeel te behouden. Reserve eerste klasse. Z. F. C. n—E. D. O. n (3—3). Om half drie trapt ZF.C. af; zij heeft den sterken wind tegen. E.D.O. is direct sterker en bestookt het Zaandamsche doel. De Z.F.C.- verdediging verdedigt hardnekkig en weet enkele keeren het spel te verplaatsen. Tegen de verhouding in opent Z.F.C. de score. Kort hierop weet Z.F.C. een penalty te benutten. E.D.O. geeft niet op en na tactisch spel van J. Oomen wordt de achterstand verkleind. (2—1). Met dezen stand breekt de rust aan. In de tweede helft is E.D.O. weer zeer ac tief. Na 25 minuten maakt J. Koene een uit stekend doelpunt en brengt daarmee de par tijen op'gelijken voet. (.22). Weer weet Z.F.C. het'spel te verplaatsen. Tien minuten vóór tijd brengt de ZE.C.-mid- denvoor met een mooi schot den stand op 32. Zes minuten later scoort Kelder op goe de wijze den gelijkmaker. (33). De laatste wedstrijd van ED.O. II was er een van uitstekend gehalte. Het E.D.O.-elftal was als volgt: H. de Waard, Zoet H. Vrenegoor, J. Steffens, Pennarts, Dernison, 3. Koene, J. Oomen, Kelder, Breems, Calland. EINDSTRIJD OM DEN KENNEMERLAND- BEKER IJ. F. C. 1—Ulysses 1 (4—1) Deze wedstrijd werd onder leiding van den heer N. J. Twisterling op het E.D.O.-terrein gespeeld. Vóór rust is Ulysses in de meerder heid, doch haar voorhoede verstaat de kunst van schieten niet; zeer gemakkelijke kansen blijven onbenut. Ook IJ. F. C., dat niet zoo goed speelt als gewoonlijk, kan het net niet vinden. Na de hervatting is IJ. F- C. beter op dreef en al spoedig ligt de bal achter keeper Rooy. Niet lang daarna zorgt v. d. Steen, dat de stand 20 wordt. Ulysses geeft zich nog niet gewonnen; na eenige vergeefsche pogingen weet zij tegen te doelpunten. Blinkhof van IJ. F. C. brengt den stand op 31 en tegen het einde doelpunt de rechts buiten van de IJmuidenaren nog eens (41). Met dezen stand komt het einde. De lieer A. v. d. Aart, bestuurslid van den H. V. B., reikte den beker uit en feliciteerde de IJmuidenaren met de fraaie prestatie om driemaal achtereen den beker te winnen, zoodat hij thans hun eigendom is. De H. F. C. „Kennemerland" zei bij monde van den heer A. Heimig een nieuwen wissel beker toe. Aanvoerder v. d. Plas dankte met eenige vriendelijke woorden en de IJmuidenaren gingen verheugd naar huis terug. TramvogelsN. Z. H. (Leiden) (4-3) N.Z.H. trapt af, doch reeds terstond nemen de „Geeltjes" het leder over; hun rechtsbui ten schiet met alleen den doelman voor zich keihard naast. Dan komen de Leidenaren eenigen tijd in den aanval, doch ook hier wil het niet lukken. Uit een algemeenen aanval der Tramvo gels doelpunt haar rechtsbinnen, doch kon zulks niet door den scheidsrechter geconsta teerd worden, waarna de Tramvogelslinks- buiten, die het leder voor de voeten kreeg aan alle onzekerheid een einde maakte en doelpuntte. (10). Weinige minuten later is het dezelfde Tramvogel, die na goed samenspel met zijn binnenspeler den voorsprong vergroot. (20). Nadat de N.Z.H.-middenvoor en linksbin nen eenige gemakkelijke kansen gemist heb ben, is het wederom de Tramvogels-beurt; haar rechtsbuiten maakt er op goede wijze 30 van. Dit wordt de „Witten" te bar. Fraai samenspelend brengen zij eenige be zoeken aan het Tramvogels-doel en wanneer haar linksbinnen zich door ongeoorloofd spel een fraaie kans ontnomen ziet, is het de mid denvoor, die uit de penalty er 31 van maakt, met welken stand rust ingaat. Na het kopje thee hebben voorioopig de Leidenaren de beste kansen: het duurt dan ook niet lang of hun middenvoor maakt er met een diagonaal schot 3^2 van. De N.Z.H. blijft het beste van het spel hou wen en wederom is het de Leidsche midden voor, die op kalme wijze doelpunt, hiermede de partijen op gelijken voet brengende. (3—3) Tramvogels zien thans in, dat er beter aangepakt dient te worden. Het gelukt hun het spel te verplaatsen en wanneer uit één van de aanvallen der Geeltjes het leder cor ner raakt, is het hun linksbuiten, aie via de handen van den N.Z.H.-doelman doelpunt. (4—3). Hoewel tijdens den verderen speeltijd nog verschillende kansen aan beide kanten ge boden worden, wordt er niet meer gedoel punt. Hef programma. Het programma voor de nog resteerende wedstrijden van de Tram- en Spoorwegcom petitie voor het seizoen 192829 werd als volgt vastgesteld: 13 Mei: H. T. M. II—A. G. T. 13 Mei TramvogelsA.G.T. I. 18 Mei TramvogelsH.T.M. n. 18 Mei N. Z. H.H.TM. U 21 Mei A.G.T. I—Tramvogels. 21 Mei R. E. T.—A. G. T. II. 24 Mei N.Z.H.—H.TM. II 27 Mei H. TM. I—R. E. T. 29 N.Z.H.A. G. T. I. 29 Mei: A.G.T. IITramvogels. 8 Juni R.E.T.—H. T. M. U. LAWNTENNIS. Eerste klasse. Afdeeling 3. gesp. gew. verl. pnt. F. I. T. 3 23 1 6 Haarlem 3 15 3 5 Spiegel n 3 7 11 2 Smash I 3 7 17 1 Oranje T. C. 3 5 11 1 Groen Wit I 2 1 15 0 Tweede klasse: Afdeeling II. gesp. gew. verl. T. C. H. 3 15 6 Festina II 3 13 9 Topping 3 12 9 T. E. D. 3 2 19 K. A. T.—T. C. S. B. I 0—4 (gestaakt). Pam verliest van Stoel 16, 06. Mej. Bingsma en Harders verliezen van mevr. Kamerbeek en ter Laag 36, 97, 11—13. Mej. Blok en Peters verliezen van Mej. van Beaumont en Klok 26, 62, 46. Peters en Harders verliezen van Stoel en ter Laag 25, 57. De overblijvende partijen worden zoo mogelijk a.s. Zondag gespeeld. „GAME AND SET"—READY I 0—2 (gestaakt wegens regen). Heerenenkelspel: R. Gehrels sL E. Sikkes 6—1, 6—0. Gemengd dubbelspel mej. C. Bremen en R. Gehrels sl. mej. A. de Groot en H. Sikkes 6—1, 6—1. De verdere partijen werden niet gespeeld. VELSERBEEK I—SCHAGEN (6—1) Heerenenkelspel: A. v. d. Bliek verl. v. J. A. E. Buiskool 6—3, 0_6, 13—15. J. Deegener slaat Chr. Nannekes 16, 62 6—3. Damesenkelspel Mevr. C. Kuhn, slaat mej. A. Boontjes 62 6—1. Gemengd dubbelspel: Mej. E. Reuses en J. Deegenaar slaan mevr. A. M. Mol en J. A. E. Buiskool 6—4, 9—7. Mevr. C. Kuhn en A. v. d. Bliek slaan mej. A. Boontjes JJDr. en Chr. Nannekes 63 6—2. Heerendubbelspel A. v. d. Bliek en J. Deegenaar slaan J. A. E. Buiskool en Chr. Nannekes, 64, 60. Damesdubbelspel Mevr. C. Kuhn en mej. E. Reuses slaan mevr. A. M. Mol en mej. A. Boontjes JJDr. 6—1, 6—0. GOOD LUCK II—VELSERBEEK II (0—5) (Gestaakt wegens den regen). Heerenenkelspel A. Oosterhuis verl. van Th. W. Deinum 5-6, 7—5, 5—7. P. v. d. Kruyff verl. van S. J. Zwager 26, 2—6. Damesenkelspcl: Mej. E. Randag verl. van mej. M. Donker 0—6, 6—8. Gemengd dubbelspel: Mej. E. Randag en A. Oosterhuis verl. v. mej. M. Donker en Th. W. Deinum 26, 2—6. Mej. M. v. d. Schot en D. Wagenaar verl. v. Mej. R. Dekker en I. Zwager36, 57. KORFBAL D. S. V. 2—S. V. 3. D. S. V. stelde op met wind mee, en had reeds spoedig een voorsprong (20). Haar nieuwe aanval had minder geluk; die kon eerst na feilen strijd den stand op 30 bren gen. Tot rust leidde de heer F. Terstal (D.S.V.) daarna de heer J. A. de Vries (S. V.) Dadelijk na de hervatting doelpuntte S. V. en een kwartiertje later weer. (3—2)Zij kon niet verhinderen, dat D.S.V. den stand tot 42 opvoerde. Het was een prettige wedstrijd. PROPAGANDAWEDSTRIJD IN BEVERWIJK. 9 Mei (Hemelvaartsdag) speelt een D.S.V.- combinatie op het Kennemersterrein te Be verwijk tegen S. S. H., de korfbalclub der Hoogovens. Het ligt in de bedoeling van laatstgenoemde vereeniging, met dezen wed strijd propaganda te maken voor de korfbal sport in Beverwijk en omstreken. DAMES-HOCKEY. HILVERSUM-ROOD WIT II (2—1). Rood Wit n stelde zich als volgt tegen over Hilversum op: Doel: G. Vreede. Achter: A. van Beeck Vollenhove, M. van Beeck Vollenhove. Midden: Leenderts, I. Brusse, W. van Waveren. Vóór: E. Nachenius, C. Woutsma, A. Her- weyer, L. Maks, A. Nachenius. Direct na den aanvang drijft Rood Wit den bal op naar het Hilversumsche doel. Mej. Nachenius geeft een mooien voorzet die echter ongebruikt out gaat. De partijen wegen uitstekend tegen el kaar op. Mej. Vreede speelt weer keurig; het samenspel met de twee backs vlotte heel goed. Verder valt van Rood Wit mej. I. Brusse nog op, die eindelijk haar plaats als uitstekende mid-half gevonden schijnt te hebben. Rood Wit laat verscheidene kansen voor bij gaan; Hilversum maakt weldra haar eerste punt. Kort daarop weet de linksuiterst die den bal toegespeeld krijgt met een on houdbaar schot den stand op 20 voor Hil versum te brengen. Aangezien de Hilversum sche dames weinig tijd hebben, wordt niet gerust. Rood Wit verliest niets van haar enthou siasme; na den bal goed opgedreven te heb ben geeft mej. Herweyer een kleine voorzet aan mej. Woutsma; deze brengt met een keurig schot den stand op 21. Daarna laten de keepsters niets meer door. En zoo ein digt deze buitengewoon prettige en vlot gespeelde wedstrijd met 2—1 voor Hilver sum. De derde seriewedstrijd der Haarl. Jachtclub. Ook de 16 M2 klasse gestart. Eindelijk was het dan toch gekomen, dat heerlijke zeilweer, waar alle zeilers een hee- len winter naar verlangd hadden. Een ste vig briesje, deed de jachten door het water stuiven, of zwaar overhellend tegen den wind in worstelen. Misschien was het het mooie weer dat de deelnemers lokte, misschien was het wat anders, maar in ieder geval was de opkomst zeer groot, niet alleen in de jollenklasse maar ook in de 16 M2 klasse, Vooral dit laatste maakte de wedstrijden voor de toeschouwers veel aardiger om te zien. Want het was een schitterend gezicht, toen Zaterdagmiddag ruim drie uur, de 4 Treubjes door den start stoven, onder lei ding van Van Breemen, die op keurige wijze op 't schot startte. Maar de start van de overige drie was ook niet slecht en daar da delijk bleek dat er niet veel krachtsverschil was, ontspon zich een spannende strijd. Alleen de Treub I kon het tempo niet goed volgen, wat vermoedelijk kwam door het hooge tuig, dat hij voerde. Vroeger kwamen ook de Treub VI en de Treub IV met een hoog zeilplan uit, maar deze hebben het nu beide door een laag gaffeltuig vervangen, wat dus wel het voordeeligst schijnt te zijn. De wedstrijd had het volgende verloop: na den goeden start van Van Breemen, wist deze zich den heelen wedstrijd op de eer ste plaats te handhaven, maar hij slaagde er niet in, om veel op zijn tegenstanders uit te loopen. Kolonel De Visser zat hem dan ook voortdurend op de hielen en slaagde er nog bijna in, hem te passeeren, toen Van Bree men tusschen pont en wal een angstig oogenblik doormaakte. Deze kettingpont van de margarinefabriek tegenover de Jachthaven, kan vooral met de a.s. Nationale Wedstrijden nog wel eens een zeer lastig obstakel worden, als er vele vreemde zeilers op deze baan komen zeilen. Vijf minuten na de 16 M2 klasse startten de jollen, dit keer 10 jollen, daar zich nog twee zeilers nl. Ir. B. Bölger en E. de Visser voor de Van ThLelbekerwedstrijden hadden aangemeld. Erg fortuinlijk was het debuut van deze twee niet, de eerstgenoemde gaf na één ronde op en de ander verscheen te laat aan den start. Bij het starten was Poortman het eerste weg maar mej. D. Alberts kreeg reeds op weg naar Spaarndam dé leiding en wist keurig zeilend, met terugkruisen haar voor sprong te vergrooten; zij won onbedreigd. Na eenigen strijd met de andere deelnemers wist Stoel zich al gauw definitief op de tweede plaats te nestelen. Mej. T. de Visser toont steeds meer een goede zeilster te zijn; zij begint onder de dameszeilers mej. D. Al berts naar de kroon te steken. Venema, de winnaar der beide vorige wedstrijden, moest zich dit keer met de vierde plaats tevreden stellen. De volledige uitslag der beide wedstrij den was: 16 M2 klasse: 1. Treub IV, M. v. Breemen, 0.57,04 (1) 2. Treub VI, Kol. C. W. de Visser. 0.57.10, (2) 3. Treub V, F. Bernard, 0.57.27, (3) 4. Treub I, C. Bernard 0.59,18, (3) 12 voetsjollen-klasse: 1. Anny, D. Alberts 1,07.49 (1). 2. Dwarrelaar. A. C. Stoel, 1.09.20, (2) 3. Elf, T. de Visser, 1.09.42 (3) 4. Vischarend, R. Venema, 1,10.30. (4) 5. Snapje, K. Poortman, 1.10.39 (5) 6. Ineke, R. v. Breemen, 1.11.05 (6) 7. Cuidao, v. d. Stadt, 1,11,56 (6) 8. Lapwing, G. Feitkamp, 1.19.20 (6). Ir. B. Bölger, opgegeven 7 punten. E. de Visser te laat gestart 7 punten Het 12-voetsjolIenkampioenschap van Nederland. Het jollen-kampioenschap van Nederland zal dit jaar weer op de Kaag verzeild wor den, nadat het verleden jaar door de Olym pische Spelen vervallen is. De inschrijving voor deze wedstrijden Is op 1 Mei j.l. geslo ten, er waren toen 13 inschrijvingen ont vangen. waaronder slechts één Haarlem sehe, nl. van R. Venema. Van de overige inschrijvers noemen we nog B. Maas en J. Maas de beide bekende Loosdrechters, twee Rotterdammers nl. G. F. Bohré, P. J. J. Huy- bers; C. Schölvink, Warmond, allen beken den prijswinnaars. Naar wij vernemen hebben ook de Haar lemmers A. Dokkum en A. v. Beekum inge schreven, beide echter te laat; het is dan ook nog een open vraag of hun inschrij vingen nog door de Technische Commissie geaccepteerd zullen worden. POSTDUIVEN. „DE BONTE DUIF" TE HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Baarle-Nassau, afstand 106 K.M. Losgelaten 9 uur. De prijzen werden als volgt behaalt: J. Sandiford le 28e 39e; P. Bannink 2e 31e 33e; H. v.Oldenmarkt 3e 4e 12e; M. Mes 5e 21e 32e; J. J. Lasschuit 6e 7e 8e 35e: G. ten Bosch 9c 10c; F. v. Honschoten 11e 14e 40e; J. A. de Jong 13e; W. der Kinderen 15e 18e: D. Smit 16e 23e 34e; P. Brakel 17e 22e 24e e29 30e, 39e 42e; R. Brakel 19e; J. Hartel 20e F. Heerkens Thijssen 25e 41e; F. Kuyken 25e 41e; F. J. Lourenburg 36e; P. J. Leurs 37e, 43e. Eerste duif te 10 uur 3 min., met een snel heid van 1663 meters per minuut, laatste prijswinner te 10 uur 16 min. .HAARL. CONCOURSCOMMISSIE. Wedvlucht van Baarle-Nassau. In concours waren 485 duiven. Losgelaten te 9 uur. H. v. Alphen le 37e; Sandiford en Stap horst 2e 69e 87e; J. A. v. Putten 3e 191 70e J. F. Heerschop 4e 9e 20e 61e 96e; G. A. Steyl 5e 15e 26e 34e 39e 48e; P. Bank 6e 21e 27e 4le 43e 46e 75e 79e; W. Looyenga 7e lie 25e 32e; D. de Geus 8e 13e 14e 13e 29e 73e 76e 77e; P. Bannink 10e 74e 80e 97e; H. v. Oldenmark 12e 16e 40e; H. Ladrie 17e Q8e; M. Mes 22e 54e 78e; J. J. Lasschuit 23e 28e 30e 83e; G. ten Bosch 31e 36e; N. Peetoom 33e 62e 64e 67e 86e 90e 95e; v. Britsum 35e 59e; F. v. Honschoten 38e 45e 88e; J. A. de Jong 42e; P. v. Andel 44e 56e 89e; W. der Kinderen 47e 51e; D. Smit 49e 57e 81e: P. Brakel 50e 55e 58e 71e 72e 85e 92e: R. Erakei 52e: J. Hartel 53e; G. Stringer 60e; F. Heerkens Thijssen 63e 91e; F. W. Kuyken 65e 66e; F. J. Lourenburg 83e; P. Leurs 84c 93e 94e. Eerste duif te 10 uur 3 min. Snelheid van 1687 meters per minuut; laatste Prijswin ner te 10 uur 17 min. Oplo»»ingen, Tragen ent te «enden aan don Schaakredacteur ran Haarlem"# Dagblad, Groot# Houtstraat 93, Haarlens. PROBLEEM No. 456 W. v. HOLZHAUSEN 'Maagdenburg). em tfy-'i Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Khl, Da7, Ph2, Ph8, H4. Zwart: K|l5, Th6, fÓ. PARTIJ No. 534 Gespeeld in het reserve-meestertournool te Hastings, Januari 1929. Wit: Zwart: H. E. Price E. Sapira (Birmingham). (Antwerpen), OUD-INDISCH d2-d4 1 PgS-fó Pgl—f3 2 d7-d6 c2—c4 3 Lc8-f5 Pbl—c3 4 PbS d7 Dit werd destijds ook door Dr. Lasker ge speeld (tegen Grünfeld, Möhr-Ostrou 1923), een bewijs, dat deze variant ondanks alle bezwaren gezond is! Pf3-h4 5 Lf5 r6 Ph4Xg6 6 h7Xgó e2—e4 7 Grünfeld koos terecht eerst fianchetto 7. g3, e5; 8. Lg2. omdat zulks den tegenstan der tot c7c6 dwingt. 7 e7-e5 d4 d5 8 Pf6—h5! g2 g3 9 Nu is dti een verdeöigingszet tegen Pf4. Op 9. Le3 volgt Lf8e7!. 9 LfS—c7 Lfl e2 10 Le7-g5! 0-0 II Dit blijkt na enkele zetten een groote na latigheid! Door 11. h4, Lel:; 12. Tel: kon Wit een bevredigend spel krijgen. 11 Lg5Xcl TalXcl 12 Ph5-f4l Met dit Paardoffer, dat Wit absoluut niet mag aannemen, leidt Sapira. een prachtig doorgevoerden aanval in. Le2—g4 13 Na 13. gf4:?, Dh4 wordt Wit mat. 13 Dd8 -g5 h2—h4 14 Wit verkeert in een benarde positie Het terug dringen van zijn Looper door Pló kan hij spoedig verwachten. Op 14. Khl kan volgen 14Pf6; 15. gf4.?, Df416. h3, Pg4: en wint. Neemt hij (door gf4:) dan laat hem dat ook weinig: 14 ef415 De2, Pc5; 16. 13, 15; 17. cf3:, gf5 Hij kon dan nog 18. Pc4! (Dgó; 19. c5) probeeren, terwijl de tekstzet eindigt met een verderfelijke afwachtende houding. 14 Th8Xh4! g3Xh4 15 Dg5Xh4 Ddl-f3 16 Om de Koninginnen te ruilen. Na 16. Lg4Xd7f, Ke8Xd7; 17. Ddl—f3 wint Zwart door TaS-h8 of L)g5f. Na 16. Lf3 beslist 16Kc7; 17. Pe2, Th8; 18. Tel, Ph3f enz. 16 Pd7-f6 Df3-g3 17 Dh4Xg4 Dg3Xg4 18 Pf6Xg4 Een oogenblik van rust is aangebroken, da eerste stormloop van Zwart is afgeslagen. Echter heeft hij Paard en twee pionnen voor den geofferden Toren! Tel c2 19 Om Pe2 te laten volgen Kansrük was misschien nog 19. f3. Pe3; 20. Tfel, Pd3 (Pc4:?; 21. Pb5l); 21. Te3:t Pel:, al komt de zwarte Toren nog terecht: 22. Kf2, Kd7; 23. Kcl, Th8; 24. Kd2, Thl enz. 19 Ke8-d7 Pc3-e2 20 PI4 h3f Kg1 g2 21 Ta8-h8 Kg2-g3 22 Op 22. Thl volgt onverschrokken 22..., Pgf2:I; 23. Th2, Th4. 22 f7 f5 Pc2-gl 23 Ph3-f4 De lastige zwarte Paarden ontwijken el- ken ruil! Tflcl 24 Th8 h2! Opnieuw heeft Zwart over het hoofd van den vijandelijken Koning een dicht net geworpen! b2—b4 25 Pf4 h5f Kg3 f3 26 Ph5—fö e4Xf5 27 Gedwongen. Op 27. Te1 zou (och volgen 27...., Pe4:l; 28. Te4:, fc4f; 29. Kg4Tg2f enz. 27 góXf5 Tel -fl 28 De Koning was door een lawine van pionnen bedreigd (g7g5, c5—c4f, enz. 28 ff7— g5 Kf3-e2 29 e5-e4 Ke2—el 30 f5-f4 De lawine ïs toch gekomen! Tc2-e2 31 Er dreigde Pe3; op 31. Pe2 volgt e4e3. 31 14 f3! Daarmede is de tegenstander ingesloten. Te2—d2 32 Pg4 - e5 C4-C5 33 g5-g4 a2—a3 34 Th2-g2 Td2-d4 35 Pe5-d3t Td4Xd3 36 Met het oog op het alternatief 36. Kd2. Tf2Y; 37. Tf2:Pf2:; 38. Ke3, g3 is dit gedwongen. 36 e4Xd3 Kcl -d2 37 Tg2Xf2fI

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13