BUITENLANDSCH OVERZICHT AANSLAG OP WOLDEMARAS. ZUN ADJUDANT. DOOR VELE SCHOTEN ONMIDDELLIJK GEDOOD. PRIMO LAAT ZIJN TANDEN ZIEN. GEMENGD NIEUWS HANDELSBLAD TEGEN DE PRECARIO - VERORDENING. De Haarlemsche Nijverheid. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 7 MEI 1929 DERDE BLAD De premier niet gedeerd. Tumult in Kowno. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Maandagavond tegen half negen, kort toor het begin van de voorstelling in de staatsopera is een politieke aanslag gepleegd die gericht was op den minister-president Woldemaras, die vrij geregeld de voorstel lingen van de staatsopera bezoekt. De daders, drie in getal, vuurden op den persoon lijken adjudant van den minister-president, eerste luitenant Gudinas en den adjudant van den minister van oorlog, kapitein Vir- bickas, 6 schoten af. Eerste luitenant Gudinas werd doodelijk getroffen. Kapitein Virbickas zwaar gewond. Bovendien werd nog een knaap, een bloed verwant van den minister-president, die ver gezeld werd door den persoonlijken adju dant van den minister-president, zwaar gewond. De daders zijn zonder herkend te zijn, ontkomen. De politie zette onmiddel lijk het plein voor het theater af en door zocht het aangrenzende terrein. Hierbij wer den nog twee scherpe handgranaten _en munitie gevonden, die naar alle waarschijn lijkheid van de daders afkomstig zijn. De theatervoorstelling werd afgelast. Tot laat in den avond raasden auto's met officieren en politie bezet door de stad. Naar verluidt zijn alle naar Kowno voerende straten af gezet. De lijfwacht in de woning van den minister-president is aanzienlijk versterkt. Latere berichten melden, dat Woldemaras. met zijn echtgenoote eveneens in den Schouwburg aanwezig was. De overval ge schiedde, toen het gezelschap de zaal binnen trad. Alle schoten troffen den ongelukkigen adjudant. Hij werd onmiddellijk gedood. Zooals men begrijpen zal heerscht in Kowno zeer groote opwinding. Op het oogenblik dat wij dit schrijven ontbreken nog nadere bij zonderheden. Uit Spanje blijven de berichten slechts spaarzaam komen. Dat het evenwicht tus- schen den koning en Primo de Rivera her steld is, lijkt waarschijnlijk. Het had er aanvankelijk veel van, dat de vorst, die naar bekend, verondersteld wordt te zijn achter de schermen grooten invloed uitoefent, met Primo ernstig meeningsverschil provo ceerde. Men achtte het zelfs niet onwaar schijnlijk, dat de Markies aan dit conflict opgeofferd zou worden. Doch men heeft óf de ernst van het conflict overdreven, óf de macht van den officieelen dictator onder schat. Hoe dit ook zij, volgens de laatste telegrammen zal de markies spoedig weer van zich doen spreken. Tijdens een te zijner eere, in Cordoba ge geven banket heeft Primo een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. mededeelde, dat het gouvernement vastbesloten was de misdadige handelingen van eenige elemen ten, die de openbare orde wilden verstoren, te onderdrukken. Met dit doel, voegde hij er aan toe, ben ik van plan om zoodra ik weer in Madrid zal zijn teruggekeerd, den koning een decreet ter onderteekening voor te leg gen, waarbij strenge sancties genomen zul len worden tegen deze elementen, o.a. ver lies van nationaliteit, verbeurdverklaring van goederen enz. 't Is duidelijk dat Primo de zaak ge wonnen heeft, afgezien van het feit, of de koning al dan niet achter hem staat. Of het verstandig van hem is, om in dezen tijd, de prikkelbare zenuwen te irriteeren, is een andere vraag. De eeuwig glimlachende mar kies vindt het blijkbaar noodig, af en toe zijn tanden te laten zien. F. Theunis niet optimistisch. V De Economische Raad van den Volken bond heeft na de openingsrede van den voorzitter Theunis, een algemeene discussie gehouden over de toepassing van de aan bevelingen der economische wereldconfe rentie in het afgeloopen jaar, aldus het Hbld. Zooals Theunis in zijn openingsrede con stateerde, bestaat er geen reden tot groote tevredenheid, want ook op economisch ge bied zijn de staten maar al te vaak doof voor de goede raadgevingen, die zij in 1927 van de door hen zelf aangewezen deskundigen hebben gekregen? Zoo bracht het afgeloopen jaar een vertraging in de toepassing der re soluties, welke op de handelspolitiek betrek king hebben. Theunis sprak zelfs van de stagnatie en reactie, die op een aantal on twijfelbare successen zijn gevolgd. De ver slapping van de regeeringen zal in het bij zonder de aandacht van den Economischen Raad vragen. Daar staat tegenover, dat de economische Volkenbondsorganisatie met be hulp van den heer Colijn een internationale conventie tot afscaaffing der in- en uitvoer verboden wist tot stand te brengen, alsmede twee protocollen tot afschaffing der in- en uitvoerverboden op huiden en beenderen. Het wachten is thans op het vereischte aantal ratificaties. De economische raad zal onge twijfeld de regeeringen hiertoe trachten aan te sporen. Theunis stelde voorts een onderzoek voor naar de douanerechten, die thans in Europa geheven worden, en oordeelde het wensche- lijk dat in het algemeen de tarieven, die een bijzonder nadeelig karakter hebben, zooals die, welke moeten dienen tot bescherming van de voornaamste exportindustrieën, ver oordeeld zouden worden. Een ander punt dat tijdens deze zitting in het bijzonder onder het oog zal moeten worden gezien, is de ernstige crisis die de landbouw in de ver schillende landen doormaakt, en die tot op leving van het protectionisme aanleiding geeft De Raad zal middelen hebben te beramen om den levensstandaard der landbouwbevolking te verhoogen, zonder dat protectionistische maatregelen te baat worden genomen. Wat de Bulgaarsche commu nisten van plan zijn Sinds 36 uur is In Neukölln niet meer ge schoten. Het was er Maandag volkomen rus tig. De politie is echter nog op volle sterkte aanwezig en patrouilleert met geladen kara bijn door de straten. De beambten hebben echter opdracht ge kregen, nog slechts in uiterste noodzaak te schieten. Ook is weer een aantal personen gearres teerd. Bij sommigen geschiedde de aanhou ding wegens het niet opvolgen van of het plegen van verzet tegen de instructies der po litie, terwijl een aantal andere personen werd gearresteerd, omdat zij, in plaats van de ver boden communistische „Rote Fahne", andere communistischè organen, zooals „Rot-Front" en „Rote Sturmfahne" ronddeelden. Voorts werden in een café vier mannen aangehou den, die in aansluiting aan politieke mee- ningsverschillen een messengevecht waren begonnen. Bij een hunner vond men tevens een revolver, bij een der anderen een gum mistok. De communisten hebben een vergadering van vertrouwenslieden gehouden, aldus de Tel. Voorgesteld werd, de tijdens de jongste onlusten om het leven gekomenen in een ge meenschappelijk graf op Friederichsfelde ter aarde te bestellen. Daarbij zou het tot een groote politieke demonstratie moeten komen. Indien de begrafenis Woensdag om elf uur plaats vindt, za: men trachten, van 's mid dags twee uur de algemeene staking te pro- clameeren. In het geheel namen 1200 vertrouwenslie den aan de beraadslagingen deel. Er was sprake van een soort wapenstilstand, die door de sociaal-democraten zou zijn aange boden. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de communisten er in zullen slagen, hun be- grafenisplannen ten uitvoer te brengen, aan gezien de nabestaanden der slachtoffers er zich vermoedelijk tegen zullen verzetten. Evenmin is het denkbaar, dat de politie toe stemming tot het houden van een groote de monstratie zal geven. Soenartsjarski draait bij. De volkscommissaris van onderwijs, Loe- natsjarsky, besloot, na de leden van zijn raad te hebben geraadpleegd, de massale verwijdering uit de sovjetscholen van kin deren der bourgeoisie, intellectueelen, pries ters en lisjentsen (zoo noemt men hen, wien de controle-commissie het kiesrecht heeft ontnomen; in sommige plaatsen vormen de lisjentsy meer dan 50 pet. van de bevolking) té staken. Volgens de inlichtingen, welke het volkscommissariaat van onderwijs heeft gekregen, worden in vele scholen leerlingen wegens hun sociale positie verwijderd, het geen geschiedt onder leiding van de com munistische cellen dier scholen; op vele scholen worden onder leiding van de com munistische cellen dier scholen de overige kinderen aangezet de kinderen der lisjentsen, „de ongewenschte kinderen", te boycotten, aldus het Hbld. Het volkscommissariaat van onderwijs heeft daarom aan al zijn afdeelingen in het land voorgeschreven een einde te maken aan deze practijken. Kinderen uit de school verwij deren alleen omdat hun ouders lisjentsen zijn of tot de burgerlijker groepen behooren, mag niet voorkomen. De volkscommissaris noodigt alle scholen uit, de kinderen van lisjentsen en bourgeois, die om de bovenver melde redenen uit de school gezet zijn, weer toe te laten, aldus de „Prawda". De Fransche gemeenteraads verkiezingen. PARIJS, 6 Mei (Havas). De statistiek van het ministerie van binnenlandsche zaken gaf om 5.15 de resultaten der verkiezingen in 640 gemeenten in de provincie met meer dan 5000 inwoners op een totaal van 771. In 255 daarvan was de verkiezing definitief, in 385 moet herstemming plaats hebben, maar in 130 daarvan werd de meerderheid behaald. De gemeenteraden welke definitief zijn sa mengesteld of waar een meerderheid werd behaald zijn aldus verdeeld: Conservatieven 5 (onveranderd). Linksrepubl. 65 (winst 6). Radicaal soc. 111 (verlies 3). Socialisten 91 (verlies 5). Twijfelachtig 3. Republikeinen 61 (verlies 1). Radicaal republ. 20 (winst 1), Republ. Soc. 16 (winst 1). Communisten 13 (winst 1). Drastische maatregelen der Pruisische regeering. De Pruisische minister van Binnenland sche Zaken Grzesinski heeft in verband met de gebeurtenissen der laatste dagen den Rote-Frontkampferbund over geheel Pruisen verboden, aldus de Tel. Het verbod treedt onmiddellijk in werking. De officieele mede- deeling hiervan, waarin tevens de motivee ring voorkomt zal aan het bestuur van den bond overhandigd worden. Met den rijks minister van Binnenlandsche Zaken zijn onderhandelingen begonnen om tot een ver bod voor het geheele rijk te geraken. Men zal zich herinneren, dat de minister van Binnenlandsche Zaken von Keudell vóór de verkiezingen den Rote-Frontkampferbund reeds voor het geheele rijk had verboden, maar dat hij dit verbod weer moest intrek ken, omdat de landen, in het bijzonder Prui sen, met het oog op de verkiezingen geen uitzonderingsmaatregelen tegen de commu nisten wenschten. Na het verbieden van de „Rote Fahne" door het hoofd der Berlijnsche politie is dit de tweede strenge maatregel, door de over heid tegen de communisten genomen. De Pruisische regeering motiveert het verbod door het Rote Front verantwoordelijk te stellen voor de bloedige excessen, waartoe het de laatéte dagen is gekomen. Successen van Habib Oellah PESJAWAR, 5 Mei. De te Pesjawar ge vestigde handelsagent van Habib Oellah, den emir te Kaboel, meldt dat Habib Oellah nabij Ghazni een overwinning heeft behaald op Aman Oellah, terwijl stammen, die aan Habib Oellah's zijde staan, een strijdmacht hebben verslagen, welke werd aangevoerd door Nadir Khan, den z.g. „vrede-stichter". wiens werkelijke plannen in geheimzinnig heid zijn gehuld. EEN GRIEZELIG VERHAAL. De Iersche bladen publiceeren verhalen van een spookgeschiedenis die zich in het Iersche graafschap Wicklow heeft afge speeld. Twee jaar geleden kocht een bekend ingezetene van Dublin een huis met het vischrecht in een afgelegen gedeelte van het graafschap. Toen hij er in de zomermaanden ging vertoeven begonnen er 's nachts vreem de dingen voor te vallen. Schellen klonken er zonder dat er een oorzaak voor was, deu ren, die verondersteld werden gesloten te zijn, hoorde men dichtslaan en spookachtige gedaanten zweefden door kamers en gan gen. De vrouw van den eigenaar van het huis vond op een morgen toen zij wakker werd drie branden de kaarsen om haar bed staan. Eenige ochtenden later stonden er zes brandende kaarsen rondom het bed van de dienstbode. De bewoners hadden er toen ge noeg van en keerden schielijk naar Dublin terug. Verder vertelt het Hbld.: Met Kerstmis ging de zoon van den eige naar van het huis er met vier vrienden, evenals hij leerlingen der hoogste klasse eener middelbare school, heen om te trach ten het geheim op te lossen. Toen een hun ner op een avond naar buiten ging om iets te halen dat hij in een auto had laten liggen zag hij hoe er uit een donker venster boven zijn hoofd een ouderwetsche donderbus op hem gericht werd. Hij zocht dekking en zag een gedaante met een kap op het hoofd het huis verlaten en naar een bijgebouwtje gaan.. Hij kreeg den indruk dat de onbeken de het huis verliet zonder de deur te ope nen. Terwijl de jonge man en zijn vrienden het geval bespraken klonken er luide knallen als van geweerschoten, sloegen er deuren dicht en vielen er meubelen. Toen verscheen de man met de kap voor hen, een schrikwek kende verschijning met een lichtend gelaat, een boosaardige uitdrukking en twee buiten gewoon lange tanden. De ontstelde jongens zagen de gestalte de trap opgaan; zij tracht ten haar te volgen, maar werden terugge dreven door flesschen en andere projectie len, die met een verschrikkelijk lawaai naar beneden kwamen. Zij slaagden er ten slotte in tot boven in het huis te komen, waar zij door een luik dat toegang gaf tot de vliering de gestalte van den man met de kap mei het hoofd naar beneden zagen hangen. Toen yonden ze dat het tijd was om naar huis te gaanEen der jongens maakte toen hij thuis kwam een schets van de gedaante met de kap om haar aan zijn vader te laten zien Zijn kameraden vonden dat het sprekend leek en hij stak de schets in zijn zak. Toen hij haar later uit zijn zak haalde was de tee- kening verdwenen en het papier blanco. Een mystificatie schijnt uitgesloten en een der jongens is er zelfs zenuwziek van geworden. Verschillende andere menschen zijn na de jongens nog eens in het huis gaan kijken maar de „geest" heeft zich niet meer ver toond. Men heeft de zaak lang geheim ge houden, maar ten slotte heeft zij toch haar weg naar de pers gevonden. Wat moeten wij er nu van gelooven? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 s: J Als de verordening zou toegepast worden zooals die voorgesteld is EEN PROTEST VAN DE MIDDENSTANDSCENTRALE. Eenige dagen geleden gaven wij reeds com- mentaar op de door B. en W. bij den gemeen teraad ingediende gewijzigde ontwerp-ver- ordening op de heffing van Precario-rech- ten. Daaruit bleek reeds, dat als de verorde ning zou worden toegepast zooals die nu is voorgesteld, er heel wat meer Precario rechten geheven kunnen worden dan thans. Het zal bijvoorbeeld mogelijk zijn om met deze verordening in de hand van de N. Z. H. T. M. rechten te heffen voor de rails die in den grond liggen (want wel zijn de spoorrails vrijgesteld als het openbare mid delen van vervoer betreft, maar diezelfde beperking is niet gemaakt voor de electrische geleiding die aan de rails verbonden zit) de motorrijtuigen die op den grond rijden en voor de draden die boven den grond ge spannen zijn. En dat zouden bedragen van duizenden, wellicht zelfs tienduizenden gul dens per jaar zijn. Nu zal men van de zijde van het gemeen tebestuur wel zeggen, dat is niet onze be doeling, maar het staat toch maar in de verordening! Van eenige lezers ontvingen wij klachten over de toepassing van de tegenwoordige verordening. De Margarinefabriek vJi. Cohen en van der Laan schrijft ons: „Met belangstelling lazen wij uw artikelen over de nieuwe Precario-verordening, in het bijzonder dat gedeelte waarin u mededeelt, dat het volgens uitlating van mr. Wesstra, steeds de bedoeling van B. en W. is geweest de Precario-verordening soepel toe te passen. „Ni' is soepele toepassing" uit den aard der zaak een relatief begrip. Wij vragen ons echter af of het heffen van precario-rechten voor het hebben van aanlegsteigers aan de Westzijde van het Noorder-Buiten-Spaarne kan gerekend worden te zijn een soepele toepassing der verordening. Reeds meerma len o.m. ook door de Kamer van Koophandel zijn B. en W. er op gewezen, dat het belas ten van die steigers, gezien het feit, dat de industrieën in den Waarderpolder geen be hoorlijken door Haardem onderhouden toe gangsweg hebben, een ernstige onbillijkheid is. Indien het inderdaad de bedoeling ware de verordening soepel toe te passen, zou dit juist de gelegenheid zijn geweest om die industrieën, welke door onderhoud van een eigen pont in het verkeer voorzien, tege moet te komen." Een handelaar zendt ons de volgende klacht: „Voor het hebben van een inrit moet. 12 gulden per jaar betaald worden. Ik heb een inrit die reeds bestond voor het bewuste per ceel mijn eigendom werd. Daar ik dien inrit evenwel nooit gebruik, wensch ik er ook niet langer voor te betalen. Ik heb dit meegedeeld aan de betrokken belasting-autoriteiten, maar mij is geantwoord, dat ik dan moet verzoeken om de bestrating voor mijn reke ning te laten veranderen. De bestrating mag mijnentwege blijven zooals ze is, ik heb geen lust daarvoor geld uit te geven. „Dan blijft u belasting betalen", zegt de Precario-afdee- ling. Op mijn betoog, dat dit schreeuwend onbillijk zou zijn. werd mij eezegd, dat men daarover niet wilde discussieeren, „de voor schriften moeten worden opgevolgd". Een andere zakenman stuurde ons de vol gende jammerklacht: „Ik ben geen bezine-handelaar, maar om dat men tegenwoordig niet meer dan 10 Liter in voorraad mag hebben, heb ik ver gunning aangevraagd voor het plaatsen van een tank en een nnmn, welke op het trottoir komt te staan. Volgens de concent verorde ning moet ik daarvoor dus 100 per jaar betalen, althans wanneer de veroredening wordt toegepast zooals die nu op tafel ligt. De secretaris van de Middenstandscentra le de heer P. J. M. van Tetering deelde ons mede, dat de quaestie van de Precario rechten een zaak van bespreking zou uit maken in het dagelijksch bestuur. Voor zoo ver hij de ontwerp-verordening reeds bestu deerd had was hij tot de overtuiging ge komen dat het er een is. die onbeperkte mo gelijkheden en onmogelijkheden opent. Er staan zoo zei hij behalve het reeds door Haarlem's Dagblad gesignaleerde, nog meer eigenaardigheden die even zoovele on billijkheden kunnen worden in de verorde ning die doorB. en W. aan den raad is voorge legd. Om te beginnen met de bepalingen van artikel 2, dat voor het innemen van ge meentegrond betaald moet worden per M2 voor een dag of een gedeelte van een dag f 0.10. Wil men de verordening dus klein zielig toepassen, dan is al belasting verschul digd als voor een huis of winkel door een expediteur gelost of geladen wordt. Het wordt onzeker of betaald mpet worden als DE UITBREIDING VAN DROSTE's CACAO- EX CHOCOLADE FABRIEKEN De steeds toenemende vraag naar haar artikelen en de daarmede verband houdende noodzakelijke opvoering der productie heeft de N-V. Droste's cacao en chocoladefabrieken genoodzaakt haar fabrieken uit te breiden. Hierboven een foto van het zij-aanzicht van den rechtervleugel van een der nieuwe fabrieken die aan den Harmenjansweg in aanbouw zijn. de grond 10 minuten, een uur of zes uur wordt gebruikt. Het ergste is, dat men ver plicht is aangifte te doen op straffe dat men anders het vijfvoud moet betalen. Er zijn vele oude perceelen in de binnen stad die het recht hebben van kelderluiken. Wil de gemeente die oude rechten niet meer erkennen en van alle kelderluiken Precario gaan heffen. Voor stoepen moet f 0.05 per M2 betaald worden als gemeentegrond wordt Ingeno men. Maar zullen daar ook onder vallen alle verhoogde drempels voor deuren. Inritten kosten f 12 per jaar. niet ver laagde Inritten f 3. Maar elke deur is een niet verlaagde inrit, ook al wordt er slechts een kinderwagen uitgereden. Voor een draad (antenne) boven gemeente grond moet 0.50 cent per M. betaald wor den tot een maximum van f 50. Maar als er een radio-distributie komt, zal de exploitant dan met het betalen van f 50 kunnen vol staan of zullen alle deelnemers aangeslagen worden? Wellicht het laatste want zij zijn de bewoners der perceelen en die zijn vol gens de verordening belastingplichtig. Vaste vlaggestokken zullen volgens de verordening ook belast worden en wel met...- 10 gulden per jaar. Zelfs zal men menschen, die op nationale feestdagen een vlag ont steken f 1 per keer kunnen laten betalen. Als er feesten zijn waarbij straatversie ringen worden aangebracht kan de ge meente met deze verordening in de hand precario eischen. Zelfs is het mogelijk, dat de versieringen voor de woningen van gou- den echtparen (in de volkswijken geen zeld zaamheid) onder de verordening vallen. De verordening opent zooveel mogelijk heden van belastingheffen, dat de gemeen te gewone inkomstenbelasting wel kan gaan afschaffen! Nu mag men zeggen dat het niet de be doeling is om de verordening op zoo'n manier toe te passen, maar het is onjuist om een verordening te maken die verkeerd kan worden toegepast, liet publiek mag niet af hangen van den willekeur van personen die de verordening moeten toepassen. De ervaringen die de middenstanders heb ben met de Precario zijn niet om vertrou wen in de toekomst te wekken. De electricien de heer Bosse was van plan zoo vervolgde de heer Van Tetering om een lichtrecla me voor zijn zaak aan te brengen. Hij vroeg aan B. en W. om vergunning, maar meteen werd gewezen op de verplichting' om daar voor Precario te betalen. Hij besloot toen de lichtreclame niet aan te brengen. Maar hij kreeg toch van het bureau der gem. belastin gen de aanmaning, dat als hij het Precario recht niet binnen 8 dagen betaalde, hij ver volgd zou worden. Toen de heer Bosse op het kantoor van den belasting-controleur op merkte, dat hij meende, dat de Hooge Raad uitgemaakt had. dat voor zulke voorwerpen in de lucht niet betaald behoefde te worden, werd hem geantwoord: „Er is een nieuwe verordening in de maak en de Middenstan ders die zoo geageerd hebben tegen de Precario-rechten zullen in de toekomst nu nog wel meer moeten gaan betalen." Dit is zoo zei de heer'van Tetering een schandaal. De Middenstanders hebben terecht geprotesteerd tegen de heffing van de Precario-rechten omdat de Hooge Raad bedoelde beslissing genomen had. Het gaat nu niet aan, dat de gemeente van haar macht gebruik maakt om straf toe te pas sen. De Middendstandscentrale mag zich zoo iets niet laten welgevallen. De gewijzigde Precario-verordening staat op de raadsagenda van a.s. Woensdagmid dag. Er gaan onder raadsleden evenwel stemmen op om deze zaak aan te houden om de gelegenheid te hebben 't onderwerp uitvoerig te bestudeeren. Nader vernemen wij, dat de rechtsche raadsfractie het voorstel zal indienen om de Precario-verordening aan te houden, om dat die verordening niet om advies aan de rechtsgeleerde commissie gezonden is. DOOD DOOR SCHULD. GENEESHEER IN HOOGER BEROEP VEROORDEELD. AMSTERDAM, 7 Mei De Rechtbank te Utrecht veroordeelde op 24 December van het vorig jaar een 60-jarig arts, die had terecht gestaan terzake dat hij den dood van een ander aan zijn schuld te wijten had, tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf, met als bijzondere voorwaarde ontzeg ging van het recht om voor den tijd van een jaar een auto te besturen. In den avond van 22 October had deze ge neesheer met den door hem bestuurden auto iemand zoodanig aangereden, dat het slachtoffer spoedig overleed. De veroordeelde ging van het vonnis in hooger beroep en heden vernietigde het Am- sterdamsche Gerechtshof het Utrech>;che vonnis. Opnieuw recht doende veranderde het de straf in duizend gulden boete of twin tig dagen hechtenis, met ontzegging van het recht om een motor te besturen voor den tijd van een jaar. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN C. v. A„ koopman te Bennebroek, appèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem vernie tigd en apellant veroordeeld tot 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. J. H. T., chauffeur te Amsterdam. Appel overtreding Motor en Rijwielwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem vernie tigd en apellant en geappelleerde vrijge sproken. J. M. D„ chauffeur te Haarlem als voren. Het vonnis van den Kantonrechter te Haar lem bevestigd. A. T., werkman te Haarlem; appèl overtre ding Jachtwet; het vonnis van den Kanton rechter te Haarlem bevestigd doch de straf veranderd in 15 boete subs. 15 dagen hech tenis. K. van D., tapper en fabrikant te Haarlem: appèl overt.r. Drankwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem vernietigd en ge appelleerde veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. 6. J. S. zonder beroep te Zandvoort, appèl overtr. Motor en Rijwielwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem bevestigd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9