TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 MEI 1929 7 Meï. De drie Strafrechtontwerpen. De antwoordrede des ministers. De openluchtgevangenis kreeg wette lijken grondslag. Wanneer het natuurlijke kind gewettigd wordt. De middag had één hoogtepunt de rede des ministers. Daarna replieken, leverende niets nieuws. Wij vestigen dus in hoofdzaak de aandacht op wat mr. Donner antwoordde bij de be spreking der drie ontwerpen, die verandering brengen in ons strafstelsel. De minister van Justitie begon zijn rede met een woord van dank voor de instem ming, die de Kamer betuigd had met de drie ontwerpen. En met een woord van hulde tot Mr. Heemskerk, die de ontwerpen voor een belangrijk gedeelte had voorbereid. De kwestie, die zoovele Kamerleden en rechtsgeleerden pleegt in het geweer te bren gen, de kwestie of de strafrechter een ge specialiseerde opleiding zal moeten krijgen of niet, was volgens den minister nog niet zóóver voortgeschreden, dat er reeds practi- sche conclusies zouden te trekken zijn. Wel meende hij, dat de wetgeving den strafrech ter in zijn ambt reeds tot specialiseering dringt. Een vraag is het echter, zeide Mr. Donner, of waar het ambt reeds tot speciali satie leidt, men met de specialisatie reeds tijdens de studie moet beginnen. Waar door mej. Katz op regelmatige psy chologische voorlichting van den rechter was aangedrongen, daar antwoordde de minis ter, dat het psychologische laboratorium van de Psychopatengestichten te Leiden alge heel ter beschikking moet blijven voor heel de rechterlijke macht. De minister is voorloopig niet geneigd om verandering te brengen in de functie van de colleges van regenten en zulks in verband met het feit, dat de meeste der directeuren benoemd geworden zijn, geheel in het licht van de aanwezigheid van Colleges van Re genten. De minister was er voorts van over tuigd, dat aan het gevangenispersoneel en zijne opleiding na de aanneming der wetten bijzondere aandacht zal moeten gewijd wor den. Ook de minister stemde in met die Kamer leden, die betoogd hadden dat er een prin cipieel onderscheid moet zijn tusschen recht en reclasseering. Hij merkte op, dat hier iets van het verschil naar voren komt tus schen staat en maatschappij. Maar toch wijl, voor een belangrijk deel de goede wer king van de voorwaardelijke veroordeeling afhangt van de reclasseering, daar erkende de minister, dat de reclasseering steun ver dient en dat de regeering mede helpen moet, om de organisatie der reclasseering moge lijk te maken en ten slotte, dat de regeerhig de maatschappij de kans moet geven iets te doen. M.a.w. de minister wil de vraag der meerdere subsidieering opnieuw bezien. Maar hij wilde toch wel zeggen, dat men zich geen gouden bergen moet voorstellen, nu de regeling der financieele verhouding op een aantal millioenen beslag leggen zal. De minister was bang, om aan het insti tuut van het rechterlijk pardon veel uit breiding te geven. Rechtspraak en gratie moeten scherp onderscheiden blijven, zei Mr. Donner. De minister van Justitie zeide niet de vrees van verschillende afgevaardigden te deelen, dat de toepassing van de voorwaar delijke veroordeeling minder zal gaan voor komen, dan thans wel het geval is. Hij had daarvoor reden in het feit, dat de rechters zich in de practljk van het oogenblik alleen dan onbevredigd gevoelen, wanneer zij voor waardelijke veroordeeling wilden toepassen, maar het om de ernst van de daad niet meenden te mogen doen. In dat geval geeft de combinatie van onvoorwaardelijke en voorwaardelijke veroordeeling uitkomst. Dat de minister t.z. van de celstraf nog niet met voorstellen is gekomen, als bedoeld door het Centraal College, verklaarde hij uit zijn overtuiging, met de celstraf voorzichtig te willen zijn, wijl er op dit punt zulke scherpe reacties zich hebben voorgedaan in den loop der jaren, eerst tegen de opsluiting in ge meenschap, daarna tegen de celstraf. Boven dien wees htf er op, dat verschillende ge vangenen de voorkeur geven aan celstraf boven gemeenschap. De minister is tegemoet gekomen aan den wensch om de openluchtgevangenis een wet- telijken grondslag te geven. In de noodwet van 22 Nov. 1918 werd den minister van Justitie de machtiging gegeven, om open luchtgevangenissen in het leven te roepen, in verband met de bijzondere na-oorlogsche om standigheden. De wenschen, die van allen kant uitgespro ken zijn t.a.v. de jeugdgevangenissen, zal de minister onder het oog zien. De „bewaring" van beroeps- en gewoonte misdadigers heeft ook na de verdediging door den minister nog niet volkomen Instemming kunnen vinden. Zelfs niet, toen de minister als overweging voor het in bewaring nemen van die categorie misdadigers, schrapte ,,de openbare orde" en invoegde „voorkoming van misdrijven". Deze overweging zette de minister op den voorgrond, met dus de over weging dat de maatschappij moet beschermd worden, hoewel hij ook hier argumenten zag, analoog met b.v. de maatregelen t.o.v. bacil lendragers. De minister wees dus vooral op de overheidstaak ter voorkoming van mis drijven, bij preventieve hechtenis. Mr. Donner wees er voorts op,, dat in het wetsontwerp het aantal gevallen, waarin bewaring zou mogelijk zijn, zeer beperkt is en dat dan nog in elk bijzonder geval er evenredigheid moet zijn tusschen schuld en straf. Hij achtte voorts de bewaring noodzakelijk, wijl anders wel eens de psychopathen-wetten verkeerd zouden kunnen werden toegepast. De drie wetsontwerpen werden alle drie aangenomen. Het laatste ontwerp, hetwelk de bewaring van beroeps- of gewoontemis dadigers betreft, niet dan na hoofdelijke stemming. Het werd echter met groote meer derheid aangenomen met 4618 stemmen. Tegen stemden de a.-r. groep en de helft der c.-h. fractie. Ook is aangenomen, nadat de dames Meijer, Katz en Bakker-Nort de indiening er van hadden toegejuicht, een wetsontwerp, dat een door de practijk noodzakelijk geble ken verandering bracht in de wettelijke be palingen, betr. de ontzetting uit de ouderlijke macht en de voogdij. Er was nl. de moeilijkheid, dat na uitoefe ning der voogdij door anderen, de moeder, door huwelijk met eenigen man in den regel niet de werkelijke vader van het kind plotseling, te zamen met dezen man, de ouderlijke macht verkreeg, waardoor weder automatisch de voogdij van den verzorgen den voogd eindigde. En daarmede dikwijls een leven begon voor de kinderen, dat niet nader geschetst behoeft te worden, een leven van uitbuiting! Deze uitbuitingsmogeiykheid heeft de mi nister weggenomen door in de wet den eisch op te nemen, dat de ouderlijke macht slechts kan worden terug ontvangen door een uit spraak van den kantonrechter Avondvergadering. De wegen van ons land. In de avondvergadering heeft minister v. d. Vegte zijn wegenpolïtiek verdedigd. Hij betoogde, dat, wat hij gedaan heeft voor den wegenbouw nu niet zoo heel weinig was en dat, wanneer er voortgewerkt wordt als thans het werk is aangevangen, binnen 10 jaar gereed komt, wat anders 12 a 15 jaar zou gekost hebben. M.a.w.: 's ministers tem po vindt hij zelf heelemaal niet slecht. De kwestie der lintbebouwing is be-advi- seerd door de commissie-Patijn en dit advies onderzoekt de minister. Ja, wat was eigenlijk niet In onderzoek? Alleen de weg van Hoorn naar Medemblik zegde Mr. v. d. Vegte toe zal zoo aan gelegd worden, dat de tuinbouw geen schade lijden zal. Maar de bruggenbouw onderzoek. De weg Den HaagAmsterdam in onderzoek, om dat er wel overeenstemming is over het tracé van Amsterdam naar een punt Zuidelijk van de Haarlemmermeer maar niet over wat daaraan moet worden toegevoegd. Hopelijk geeft 's ministers opvolger de Kamer eens wat meer houvast. Het ontwerp tot verbetering van de rivier De Maas voor grootere afvoeren en zulks om een einde te maken aan de overstroomingen in den winter in Noord-Brabant is zh.st. aangenomen, nadat de heeren Krijger en v. Sasse den minister groote hulde hadden ge bracht. EERSTE KAMER De Senaat kwam bijeen ter regeling van werkzaamheden. Maar ook om den heer Verheyen, sedert 1908 Senator, uit te luiden. De president deed dat met woorden, die van groote waardeering en hoogachting ge tuigden. Hij schetste den levensloop van den overledene, roemde zijn redevoeringen als zakelijk en helder en den persoon als een man van karakter, die, hoe ziek ook, bij gewichtige gebeurtenissen niet afwezig bleef. De voorzitter doelde op, en wij denken aan, de stemming over het Belgische tractaat. Staande werd door de Kamer deze rede voering aangehoord. De regeling van werkzaamheden deed de Kamer, besluiten morgen in de afdeelingen de Zïektewet te onderzoeken, op 14 Mei weer bijeen te komen, om dan den 15en Mei de financieele verhouding in de afdeelingen te onderzoeken en op den 16 Mei in openbare vergadering te behandelen het tandtechnici- ontwerp en de beide rechterlijke wetjes in verband met België. De heer Wibaut, poogde nog het afdeelin- gen-onderzoek van de financieele verhou ding later te doen plaats hebben, maar door een zeer krachtige redevoering van Mr. Slingenberg, die zoo spoedig mogelijk wil medewerken aan het tot standkomen van de nieuwe regeling van minister de Geer, bleef de president bij zijn voorstel om op den 15en Mei afdeelingsonderzoek te houden. De heer Wibaut vroeg stemming. Met 20—9 stemmen werd het voorstel aangenomen. INTIMUS. EGMOND ALS BADPLAATS. ALLE HOTELS IN EEN HAND. De onlangs opgerichte N.V. Maatschappij Zeebad Egmond is door aankoop in het bezit gekomen van alle aldaar aan zee gelegen hotels. Hotel Bellevue is 'reeds verbouwd; het oude Zeezicht, voorheen de Vergulde Wagen wordt voor den zomer gereed gemaakt tot een zomerhotel met zeer groote glasdichte veranda en terras aan zee, en op de plaats van het oude Zeerust verrijst een dépendan- van Zeezicht. Het volgende jaar wordt Welgelegen onder handen genomen. De N.V. heeft ook alle bouwterreinen, to taal 12 H.A. van Nieuw Egmond gekocht en er reeds 15 zomerwoningen gebouwd; er zijn ook nog eenige in aanbouw. Voorts is er een tennisbaan aangelegd, met dennenbeplanting er omheen, en het gemeentebestuur heeft van het station af een straatweg laten aan leggen rechtstreeks naar Nieuw Egmond, meldt de N. R. C. KRUIERSKNECHT VAN I. VEROORDEELD. TOT TWEE EN EEN HALF JAAR. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gistermiddag uitspraak ge daan in de zaak van den kruiersknecht F. v. I., die enkele maanden geleden het hoofd stedelijke kruiersgilde in opspraak heeft ge bracht,, door zich uit de voeten te maken met twee bedragen van te zamen bijna f 36.000. Hij had deze twee bedragen resp. ten kantore van de firma Bosch aan het Rokin en ten kantore van de Amsterdam sche Bank aan de Heerengracht ontvangen als opbrengst van twee pakken effecten, hem namens den eigenaar, den commlssionnair in effecten M. P. Out ter hand gesteld door een kantoorbediende van deze firma. Van het geld is niets terecht gekomen; na twee dagen bleek verd. nog f 20 over te hebben. Echter is de aan de firma Out berokkende schade ten volle door de verzekering terug betaald. De Rechtbank heeft Van I., overeenkomstig den eisch van het O. M. wegens verduistering in dienst veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Van deze straf werden veertien dagen preventieve hechte nis in mindering gebracht, meldt de Tel. DE ONREGELMATIGHEDEN NIEUWER-AMSTEL. TE OOK DE ONTSLAGAANVRAGE VAN DEN SECRETARIS VERWACHT. Zooals men zich zal herinneren, hadden Gedeputeerde Staten van Noord-Holland den Raad van de gemeente Nieuwer-Amstel geadviseerd, in verband met de onre gelmatigheden ten gemeentehuize, den se cretaris, den ontvanger en een ambtenaar niet te handhaven. Van den ontvanger was reeds in de vorige vergadering een ontslagaanvrage ingekomen, terwijl de secretaris ziekteverlof had aange vraagd en zou trachten, in het genot van in validiteitspensioen te worden gesteld. Naar het Volk verneemt, is thans dit pensioen toegestaan, zoodat wel spoedig een ontslag aanvrage zal inkomen. DE TOL TE LEIMUIDEN. „Revolutionnair verzet". Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in het hart des lands, op den weg van West-Noord-Hol land naar Alfen, bij Leimuiden zich een tol bevindt, welke, behalve een hinderlijk ver- keers-obstakel, ook is een zeer dure tol; dat een groot aantal automobilisten 2 Mei jl. gepoogd hebben, dezen tol te saboteeren? Is de minister bereid, duidelijk te doen uitkomen, dat dergelijke revolutionnaire po gingen vertragend moeten werken voor de verdwijning van dezen tol, omdat de regee ring zelfs den schijn van op zij te gaan voor in wezen revolutionnair verzet moet ont gaan? Is de minister bereid, zij het met eenige vertraging, na het gebeurde op 2 Mei jl. te bevorderen, dat voornoemde tol zoo spoedig mogelijk verdwijnt? EEN WETHOUDER BEDREIGD. ACHT MAANDEN GEëlSCHT. Den 30sten Maart is de wethouder van so ciale zaken te Arnhem, de heer Meyer, door een werklooze, N. R„ die hem over een naar zijn meening te lage ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur kwam spreken, met een bijl bedreigd. R. moest gisteren deswege voor de rechtbank te Arnhem terecht staan, doch was niet verschenen. Het O.M. heeft een gevangenisstraf van acht maanden tegen hem geëischt, meldt de N.R.Ct. INGEZONDEN MEHFOF M.INGEN a 60 Cts. per regel. Doorzitten bij Wielrijden jPUROL VAN DEN ARBEID. DE STAKING TE ZAANDAM. BOOTWERKERS BESCHULDIGD VAN CONTRACTBREUK. De scheepvaartvereenïging „Noord" had met de havenarbeidersafdeeling „Eensgezind heid" te Zaandam een loonovereenkomst voor het lossen van houtbooten. In verband met het feit, dat deze organisatie de booten niet lost, zoolang de staking in het hout bedrijf duurt, heeft de Scheepvaartvereenï ging thans aan huar meegedeeld, dat zij het bestuur wegens deze contractbreuk aanspra kelijk stelt voor alle kosten welke uit deze weigering om te lossen voortvloeien, meldt de Tel. De circulaires moeten bezorgd worden. Aangaande het te Zaandam huis aan huis bestellen van circulaires van de werkgevers lil het houtbedrijf bleek het Hbld, bij onder zoek, dat gisteren door een tweetal bestel lers. buiten de gewone bestellingen om, met de bezorging een aanvang is gemaakt. Door het bestellend personeel is, zoo deelde de directeur mede, geen bezwaar tegen be zorging gemaakt, doch alleen gevraagd hoe gehandeld diende te worden als bij de bezor ging last werd ondervonden. De directeur-generaal wien onmiddellijk een exemplaar is toegezonden, besliste, dat de brochure door de bestellers moet worden bezorgd De bootwerkers. In verband met de weigering der bootwer kers om de met gezaagd hout geladen booten te lossen, hebben B. en W., na overleg ter zake met den minister, besloten den crisis- steun aan de bootwerkers stop te zetten. Postbestcllers weigeren circulaires van de werkgevers huis aan huis te bezorgen. Dinsdagmorgen is een deel der beman ning van de Zweedsche houtboot „Wilton" begonnen met het lossen van de houtlading, hoewel de Zweedsche Zeeliedenorganisatie op het standpunt staat, dat het werk van stakers niet verricht mag worden en de Zweedsche wet de zeeheden er niet toe ver plicht, zooals in ons land het geval is, meldt het Volk. De I. T. F. heeft een telegram gezonden aan de Zweedsche Zeeliedenorganisatie, ten einde haar van het conflict op de hoogte te stellen. Wij lezen voorts in het Volk, dat Maandag te Zaandam op het, postkantoor een aantal groote pakken arriveerde, die het perscom muniqué van de werkgevers bevatten. De werkgevers wilden deze circulaires door de post huis aan huis doen verspreiden. De bestellers hebben hiertegen ernstig be zwaar gemaakt. De instelling van het huis aan huis bezorgen van stukken is bedoeld als een middel tot het maken van reclame verkiezingsbüjctten en dergelijke stukken zijn er van buiten gesloten. De bestellers en ook de directeur van het postkantoor te Zaandam beschouwen de circulaire der werk gevers als een niet-neutraal stuk, met het gevolg, dat de bezorging voorloopig is opge- houden. DE WEGEN IN NOORD-HOLLAND BELANGRIJKE PLANNEN. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in 1927 een voorloopig Wegenplan vastgesteld. Nu komen Ged. Staten met een voorstel om dit plan te wijzigen; waarover overleg ge pleegd is met de commissie uit de Prov. Staten die in 1927 over het voorloopig plan rapport uitbracht. Doordat eenige wegen van het provinciale plan overgebracht zijn naar het rijksplan kon, zonder dat de financieele opzet gewijzigd werd, een aantal nieuwe wegen op het provinciale plan gezet worden. Het provinciale plan wijst nu aan 539 K.M. aan wegen en nog 310 KM. aan wegen die bij de provincie in beheer en onderhoudt zullen worden genomen. De wijzigingen betref ten vooral de wegen in de omgeving van Alkmaar en in het Gooi. Voor onze omgeving is de wegenaanleg aldus: Het rijk zorgt voor de bestaande wegen HaarlemAmsterdam, HaarlemAlkmaar en HaarlemLeiden. Voor zoover deze wegen nog niet verbeterd zijn worden zij verbeterd. Door het rijk worden aangelegd de wegen AmsterdamVelsen en AmsterdamSassen- heim (waar die weg aansluit op den rijksweg HaarlemLeiden). De provincie zorgt voor den bestaanden weg (die verbeterd wordt) tusschen Amster dam en Heemstede, AalsmeerHoofddorp en WesteinderplasNieuw VennepHille- gom. Nieuw aangelegd worden de wegen die verbinding zullen vormen tusschen den ver beterden Spaarnwouderweg, de Cruquius en den Heemsteedschen Dreef. Een anderen tak van den weg gaat dan naar Heemstede om aan te sluiten op den Meerweg. Verder legt de provincie een weg aan tus schen Bloemendaal, Spaarndam naar het Noordzeekanaal, om daar aansluiting te ver krijgen op het wegennet naar Zaandam, Westzaan, Purmerend, enz. Verder zijn de volgende bestaande wegen op dit wegenplan gezet: BloemendaalOver- veen, Vogelenzang, verder de Zeeweg Bloe mendaalZandvoort en HeemstedeZand- voort. Ged. Staten vragen machtiging om 14.000.000 te leenen, tegen maximum 5%, af te lossen in 40 jaar, voor de uitvoering van de provinciale wegenplannen. Jaarlijks zal 750.000 in het Prov. Wegen fonds gestort worden ter bestrijding van de kosten. BRANDJE IN DE GROENDAALSTEEG. Nee: 't wil nog niet branden in Haarlem. Onze stad heeft nog niet de twijfelachtige eer gekend mee te mogen doen in de rubriek „De brand van den dag". Want het brandje dat vanmorgen omstreeks half tien in een slop opzij van de Groendaalsteeg te vin den bij de Kleine Houtstraat tegenover de Bank van Leening was in minder dan geen tijd door de brandweer met éen enkele straal op de waterleiding gebluscht. Het is begonnen in een stapel kisten en vaten, die opgeslagen waren in een pakhuis van den heer H. Stoelman. En toen men flink de wa terstraal in de donkere ruimte had laten spelen, de brandende kisten en vaten naar buiten gebracht waren, doofde het vuur ook spoedig. ONVOORZICHTIGE JUFFROUW. Dinsdagmiddag half twee stond de 22- jarige juffrouw S., wonende te Beverwijk, in de Smedestraat naar een straatorgel te luisteren. Plotseling stak zij den weg over, waarbij zij struikelde. Op hetzelfde oogen blik werd zij door een passeerenden auto aangereden, waardoor haar linker enkel brak. Na door leden van den Ongevallendienst voorloopig verboden te zijn, werd zij per auto naar haar woning vervoerd. PERSONALIA. Voor de nieuw te bouwen school der Ver- eeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem is be noemd tot hoofd met ingang van den nieu wen cursus de heer J. Schreuder te Venlo. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alpherat p. 6 Koop Verd. Eil., Rottendam naar Buenos Aires. Alcyone 6 v. Las Palmas, B.-Aires n. Rot terdam. Algorab 6 te Montevideo, Rotterdam naar E.-Aires. Alderamin, 6 v. Marseille, Japan naar Rot terdam. Alkaid, p. 6 Ouessant, W.-Afrika naar Ha vre en Hamburg. Arendskerk 6 v. Oram, Sydney naar Rot terdam. Abbekerk 7 te Antwerpen, Rotterdam n. Australië. Asiraea, 5 te New York v. West-Indië. Astrea 5 te New York v. West-Indië. Bengkalis 5 v. Batavia n. Anacortes. Breedijk p. 5 Perim, New York n. Japan. Biiderdijk 6 te Philadelphia v. Rotterdam. Deucalion 8 14 u. te Havre verwacht, Mon- te Cristi n. Amsterdam. Enggano, 5 17 u. 52 m. 150 mijl Zuid van Land's End, Batavia n. Liverpool en Amster dam. Eemdijk 5 te Cristobal, Pacifickust naar Rotterdam. Grijpskerk 7 v. Antwerpen naar Amster dam. Hoogkerk 7 te Antwerpen, Bombay naar Rotterdam. Insulinde p. 7 12 u. Finisterre, 8 19 u. te Cowes verwacht, Batavia naar Rotterdam. Jagersfontein 4 v. Daressalaam n. Lindi. Koudekerk p. 5 Malta, Rotterdam naar Kurrachee. Lochkatrine 6 te Liverpool, Pacifickust n. Rotterdam. Mandar, 6 te Batavia v. Rotterdam. Moerdijk, 6 te San Francisco v. Rotterdam Meerkerk 5 v. Rangoon, Calcutta naar Rot terdam. Moena, 5 v. Belawan Deli, Amsterdam n. Batavia. Madoera 5 v. Padang, Amsterdam naar Batavia. Modjokerto 6 v. Singapore naar Manilla. Nieuw Holland 6 te Sydney v. Singapore Nias, 6 v. Mosselbaai n. P.-Elizabeth. Nieuwkerk 6 v. Marseille naar Antwerpen. Beha n. Rotterdam. Nijkerk 4 v. Kaapstad, Beira naar Rotter dam. Nias. 5 v. Kaapstad n. Mosselbaai. Noorderdijk 6 te Seattle v. Antwerpen. Orania 6 14 u. van Lissabon. Amsterdam naar Buenos-Aires. w Oberon 8 v. W.-Afrika te Rotterdam ver wacht. P. C. Hooft 7 v. Amsterdam naar Batavia. Pollux 6 0 u. 12 m. 40 mijl Oost van Niton, Amsterdam naar Curacao. Prins der Nederlanden, 6 v. Sabang, Bata via naar Amsterdam. Rljperkerk, p. 6 Ouessant. Beira naar Rot terdam. Randfontein p. 6 Ouessant Amsterdam n. Port Natal. Stadsdijk, 6 v. Port Said, Culcutta naar Rotterdam. Sumatra 5 v. Kilindini, Beira naar Rot terdam. Stuyvesant 6 24 u. te Havre, Barbados n. Amsterdam. Saleier, 5 te Singapore, Batavia naar Am sterdam. Sembilan, 6 v. Sabang, Uew-York n. Java. Springfontein 6 v. Marseille naar Antwer pen. Beira naar Rotterdam. Simon Bolivar 6 13 u. 40 m. 210 mijl Zuid v. Valencia, Amsterdam naar Barbados. Tjisondari 4 te Sjanghai v. Batavia. Tjikembang 4 v. Batavia naar Hong Kong. Telamon 6 te S. Juan de Porto Rico v. Am sterdam. Bandoeng, 7 11 u. v. Gibraltar, Batavia n. Rotterdam. Tampora 7 13 u. Gibraltar, Rotterdam n. Batavia. Vondel 6 v. Takoradi naar Freetown, W. Afrika naar Amsterdam. IJselkerk 6 v. Rangoon, Rotterdam naar Calcutta. Zeelandia 6 v. Rio de Janeiro, Amsterdam naar Buenos-Aires. PREDIKBEURTEN DONDERDAG 9 MEI ("Hemelvaartsdag) DEUTSCH EVANG. KIRCHE Donnerstag 9 Mai Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland. Predigt zum Gedachtnis an die Himmel* fahrt Jesu. GEREFORMEERDE KERK Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht. Vm. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREFORMEERDE KERK Raaks V.m. 10 uur: Ds. Bijleveld. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13, V.m. 10 uur: H. Dienst. REM. GEREFORMEERDE GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. A. H. Haentjens. (Bij goed weer Openluchtdienst op Els- wout, bij slecht weer dienst in de kerk). KERK DER VEREEN. DOOPSGEZINDEN Vm. 10.30 uur: Ds. A. Binnerts Sz. NOORDERKERK (Velserstraat) Vm. 10.30 uur: Ds. P. W. Foeken. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacob ij nestraat 20 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomst, PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuel", Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomst. BAPTISTEN-GEMEENTE Lokaal Parklaan 21 V.m. 10.15 uur: de heer A. de Jong. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheimpark V.m. 10.30 uur: Gezongen H. Mis. Zaterdag 11 Mei. V.m. 7.30 uur: Stille H. Mis. LEGER. DES HEILS Schagchelstraat Kampdag op het landgoed „Rooswijk". ta Beverwijk. Samenkomsten om 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4.30 uur nam. SCHOTEN. NED. HERV. KERK Julianakerk (telefoon voor hardhoorenden)] Vm. 10 uur: Ds. Blauw. CHR. GEREFORMEERDE KERK Vm. 10 uur: Ds. v. Smeden. BLOEMENDAAL NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK Voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK Kapel Nieuw Vredenhof Joh. v. Oldenbarneveldslaan V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Collecte voor het Evangelisatiewerk in de gemeente. HALFWEG NED. HERV. KERK Voorm. 10 uur, Ds. Baljon. HILLEGOM NED. HERV. KERK Vm. 10 uur: Ds. Mulder. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Ds. van Herksen. CHR. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Leesdienst. SANTPOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. H. E. Beker, van Haarlem SPAARNDAM NED. HERV. KERK Vm. 10 uur: Ds. A. Snethlage. EVANGELISATIE Geen dienst ZANDVOORT GEREFORMEERDE KERK Emmaweg hoek Julianaweg V.m. 10 uur: Ds. N. A. Waaning. GEREFORMEERDE KERK Brederodestraat V.m. 10.15 uur: de heer J. ter Schegget, theol. cand. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: V.m. 9.30 uur: Ds. J. C. Salverda. Lijnden: Voorm. 9.30 uur: de heer P. v. d. Berg. Aalsmeerderweg Vm. 9.30 uur: de heer J. Kroon Vijfhuizen: V.m. 9.30 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep: V.m. 9.30 uur: Ds. G. Gerbrandy Abbenes: V.m. 9.30 uur: de heer J. v. d. Meer.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10