n nteuuie Japon 1 H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS FEUILLETON. Helen's Juweelen HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 MEI 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De blinde Profeet van Kaliboegoer door CORRY DOMMERING. De oude blinde Inlander van Kaliboegoer prevelde echige onverstaanbare woorden. Om hem heen stond een groep mannen en vrouwen die hun huisjes in den kampong verlaten hadden om naar den ouden Salimin te luisteren. Het liep tegen den avond en dc donkere schaduwen der bopmen vielen spookachtig op de vervallen kamponghutjes waar hier en daar een klein petroleumlampje de venstertjes verlichtte. Aan den ingang van den kampong, bij den igrooten weg, waar dagelijks vele auto's pas seerden, zat van den vroegen morgen tot den laten avond de blinde bedelaar. Over zijn gelaat met de gesloten oogleden lag een glans van berusting en hij scheen zoo in zichzelf gekeerd, dat, wanneer een kleine gif in zijn magare, opgeheven handen werd gelegd, geen spier van zijn gezicht vertrok. Hij leek meer op een ouden wijsgeer, in me ditatie verzonken, met zijn ingevallen wan gen, diepe oogholten en rimpeloos voorhoofd, dan op een eenvoudigen bedelaar. Alleen wanneer hem zijn bordje rijst met sambal werd gebracht, bewogen even zijn lippen in den dunnen baard en het was niet anders dan met grooten eerbied dat Salimin, die in den kampong de profeet genoemd werd, dooi de Inlanders werd behandeld. Den geheelen dag, behalve in den regen tijd, zat hij onder den waringinboom en trok zich tegen den avond terug in zijn huisje waar hij het opgehaalde geld verdeelde onder diege nen die meer levensbehoeften hadden dan hij. De kampong grensde aan de badplaats Kali boegoer die vrij druk bezocht werd. Feitelijk was deze badplaats niets anders dan een r ndiepe vijver waarin kleine eilandjes ver spreid lagen die geheel waren bedekt met de zware wortels van oude boomen. Een dicht bladerendak vormde een heerlijke be schutting tegen de heete zonnestralen, waar door het water steeds koel bleef. Volgens een oude legende hadden de berggeesten deze plaats in hun bescherming genomen en zij werd dan ook door de Inlanders als heilig beschouwd. Het was een van die stille, mystieke avon den waarin geen blaadje van de boomen be woog en de aarde nog den brandenden zon negloed van den middag uitstraalde. Henk Faber, die juist de badplaats had verlaten en op het punt stond, in zijn auto te stappen, werd tegengehouden door zijn vriend, die zijn aandacht vestigde op de ongewone groep aan den ingang van den kampong. „Wacht even, de oude Salimin is aan het woord. We moeten deze gelegenheid niet voorbij laten gaan en eens hooren wat de oude te zeggen heeft". Henk Faber schudde zijn hoofd„Ik voel er niet veel voor, Harry, ik zit liever in mijn lichte voorgalerij in een rieten schom melstoel. Op jou, als oud Indischgast, ma ken dergelijke dingen niet zoo'n indruk als op mij en ik moet je eerlijk bekennen dat ik er niets nieuwsgierig naar ben om te weten wat die blinde man heeft te beweren. Zooals je zelf zegt, is 't nooit veel goeds, dus opwek kend zal het zeker niet zijn". Hij keek eens naar de lange gestalte tegen den achter grond van hooge palmboomen en vervallen hutjes die in het schemerdonker zwarte spookschaduwen geleken. Er was iets boven natuurlijks in en hij huiverde onwillekeurig. Toch ging er een zekere bekoring van uit, een onweerstaanbare aantrekkingskracht die zijn tegenzin overwon en hem dwong, zijn vriend te volgen die zich reeds naar den kampong begeven had. Een kleine jongen met een naakt, rond buikje, keek hem met zijn zwarte oogen aan en fluisterde: „Wat Salimin zegt, Is waar, toeanHij stopte het kind een paar centen in zijn handje, waarna het zon der dankje onhoorbaar wegsloop en in den kampong verdween. Rechtop tegen den stam van den warin ginboom, stond Salimin zijn lange lichaam leek nog magerder in het losse baadje dat van zijn smalle schouders hing en de strakgespannen sarong die zijn uitgeteerde heupen omsloot. Zijn anders bewegingloos gezicht scheen op te leven, het gewelfde voorhoofd was gerimpeld en de gesloten oog leden trilden. De handen met de lange dunne vingers, bewogen zich onrustig en af en toe hief hij de armen op en maakte een wijd gebaar. Het werd donkerder en donkerder de petroleumlichten in de huisjes flikkerden en de schaduwen rondom werden grooter. De slem van den ouden man was het eenige ge luid dat de stilte verbrak. Een oogenblik was 't alsof een golf van onrust zijn woorden zou verstoren, maar even later was het weer stil, doodstil en de stem die nauwelijks beefde, ging voort: „En voor de nacht verstreken is, zal een groote brand de boomen verschroeien en de wind zal komen en de vlammen verspreiden over den kampong. De groote berggeest is vertoornd, want diep in de aarde is het vuur gedoofd, en hoe hij ook tracht, haar te doen beven opdat zijn dienstknechten zich kun nen verlustigen aan het spel der vuurzee zijn kracht' is verbrokenZie, hij zweeft in het rond en zoekt een prooi om zich te wreken, er is strijd in zijn oogen en reeds zwaait hij met zijn brandenden fakkel die de bladeren der boomen doet verschrompe len. En voor het middernacht is, zal hij zijn dienstknechten in den vijver van Kaliboe goer bijeenroepen en den kampong doen op gaan in de vlammen van zijn wraak". Een doodsche stilte volgde op deze woor den. De Inlanders stonden onbeweeglijk en staarden naar den blinden profeet alsof zij nog eenig heil van hem verwachtten na de ongelukstijding die hij gebracht had. Maar de oude man verroerde zich niet meer, zijn gelaat was verstard en hij hield de lippen stijf opeengeklemd. Alleen de magere schou ders waren iets meer naar voren gebogen als droegen zij een te zwaren last. Plotseling be gonnen en een paar vrouwen te huilen en lie pen hard weg, de kleine kinderen met zich meetrekkend en een oogenblik later was de plaats verlaten. Salimin strompelde naar zijn huisje en de mannen stonden hier en daar in groepjes en spraken op fluisterenden toon met elkander, terwijl het geluid van een zich verwij derenden auto de gespannen, drukken de atmosfeer als het ware scheen te verbre ken. Het was bijna middernacht. De Inlanders hadden den kampong vol vrees verlaten, maar Salimin was in rustige afwachting achtergebleven. Hij had zijn oude plaatsje aan den voet van den waringinboom opge zocht en als iemand hem trachtte over te halen, te vluchten, dan schudde hij zijn oude hoofd en antwoordde: „Breng u in vei ligheid en laat mij met rust ik weet het. wanneer gij allen veilig zijt, zal de toorn van den berggeest zich tot mij keeren. Ik heb mijn plicht gedaan en u gewaarschuwd by Allah ligt mijn belooning en waarom zou ik dus vreezen? Ik ben oud en bereid om te sterven". Er was niemand die hem meer durfde sto ren diep verzonken in gebed wachtte hij af Over de aarde kroop het vuur en kronkelde zich als booze slangen om de boomen van den kampong, 't Licht van de vuurzee ver spreidde zich ver in den omtrek en onheil spellend knetterden de vlammen in de stilte van den nacht De badplaats was wonder boven wonder gespaard gebleven en menschenlevens vielen niet te betreuren, doch de oude, blinde pro feet van Kaliboegoer had voor het laatst ge sproken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cts. per regel. M i- -hu* JgL. /iy REDDINGSHAKEN De voorzitter der Haarlemsche Reddings brigade schrijft het volgende: De reddingshaken hebben in den afgeloo- pen winter hun bestaansrecht ten volle be wezen; niet minder dan 15 menschenlevens zijn in Haarlem daarmee behouden geble ven. En toch bereiken me weer berichten van grove onnadenkendheid en zorgeloos heid. Een lid der reddingsbrigade meldt me, dat hij j.l. Zaterdagavond, omstreeks 11 uur in de Pijlslaan den reddingshaak vond, be- hoorende bij de Schouwtjesbrug. Bij onder zoek bleek, dat een volwassene den haak had gehaald om zijn in de sloot geraakte tasqh op te vlsschen en tot dank voor het gebruik hem neerwierp op den weg! Dat een denkend mensch zoo handelt, komt mij on begrijpelijk voor. Het tweede geval betreft jongens, die kort geleden den reddingshaak, behoorende bij de Leidsche brug, gebruikten als vaarboom om een zolderschuit voort te bewegen. Jongens, gebruikt de reddingshaken toch niet als speeltuig! Het kan gebeuren, dat het leven van moeder, vader, zusjes of broertjes af hangt van de aanwezigheid van een red dingshaak. Bij eenig nadenken zal je de ge- gi-ondheid inzien van mijn verzoek: „Spaar de reddingshaken!" HAARLEMSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL Gouden medaille aan de stad Madrid Kolksluis te voormalig Spaarndam voorloopig buiten gebruik. Benoeming nieuwe adjunctsecretaris der Kamer. Goedkeuring adres Rijksweg Haarlem-Alkmaar. Daar de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken in ge- ruimen tijd niet had vergaderd, kwamen in de zitting van Dinsdagavond, die werd ge presideerd door den heer E. H. Krelage, een groot aantal Ingekomen stukken aan de orde. De agenda vermeldde er niet minder dan 35. Op voorstel van het Bureau der Kamer worden verschillende dezer stukken voor kennisgeving aangenomen. Van den minister van Waterstaat, wien de Kamer een brief had geschreven in zake de nieuwe Rijkswegen AmsterdamDen. Haag en AmsterdamRotterdam, was de mede- deeling ingekomen, dat bij de eerstvolgende herziening van het Rijkswegenplan aan het schrijven der Kamer ernstig aandacht zal v/orden gewijd. B. en W. van Haarlem, wie de Kamer had geschreven ter zake van het brandgevaar in den Waarderpolder hadden geantwoord, dat de aankoop van een drijvende motorspuit reeds in overweging is. Naar aanleiding van een schrijven van de Hotel- en Pensions-vereeniging te Zandvoort in zake heffing van verteringsbelasting heeft het Bureau der Kamer aan de Tweede Kamer gezonden een adhaesiebetuiging aan het adres der Kamer van Koophandel te Hoorn. Verschillende adressen waren ingekomen ter zake van het ontwerp van wet houden de bepalingen aangaande den In- en doorvoer van kïppen- en eendeneieren. Het Bureau der Kamer had in zijn laatst gehouden vergadering besloten deze stukken te stellen in handen van de Commissie voor den Binnen- en Buitenlandschen handel. Inmiddels heeft de behandeling van het ontwerp reeds plaats gehad in de Tweede Kamer. Het Bureau stelde de vergadering naar aanleiding daarvan voor de vraag of ter zake van het ontwerp tot de Eerste Ka mer een adres moet gericht worden. Besloten wordt deze aangelegenheid nog aan te houden. Nog is ingekomen een adres van het Hoofdbestuur der Posterijen enz. ter zake van het Bijkantoor te Aerdenhout. Daarin wordt medegedeeld, dat door een verbouwing in het bijkantoor een grootere wachtkamer zal komen en een 2e loket. Het aantal brievenbussen, op deze aangelegen heid had de Kamer mede de aandacht ge vestigd, is reeds uitgebreid. Er zijn thans 2 standaard- en 3 hangbrievenbussen. De Voorzitter stipt aan dat aan de wenschen der Kamer dus althans eeniger- mate is tegemoetgekomen. tx. Mededeelingcn. Medegedeeld wordt, dat op Zaterdag 20 April door den Voorzitter en den Secretaris der Haarlemsche Kamer van Koophandel, zij het in andere kwaliteit, aan den Burge meester der stad Madrid de "gouden medaille der Haarlemsche Kamer is overhandigd, welke door deze Kamer was aangeboden bij gelegenheid van de in Madrid gehouden Ne- derlandsche Tentoonstelling van Bloemen en Planten. Met een woord van vriendelij ken dank werd deze medaille door den Burge meester der stad Madrid aanvaard. Het volgende punt gold goedkeuring van verzonden brieven. In de eerste plaats een aan den minister van Financiën aangaande verplaatsing van den in- en uitklaringsdienst te IJmuiden, strekkende tot behoud van dien dienst. Naar aanleiding van een vraag van den heer Hooij, antwoordt de Voorzitter, dat nog niet bekend is of aan den wensch, geuit in het adres, zal worden gevolg gegeven. Verder een adres aan het Hoog Heemraad schap Rijnland te Leiden ter zake de hef fing van Sluïsgelden te Spaarndam. In dat adres wordt verzocht, zoolang de kleine sluis, die in reparatie is, nog niet ge reed is, het tarief van schutten in de groote sluis voor die schippers, die onder normale omstandigheden van de kleine sluis gebruik maken, gelijk te stellen met het desbetref fende tarief voor de kleine sluis. De Kamer zegt verder, dat, indien het waar is dat het voornemen is om de kleine sluis na het eindigen der herstelwerkzaamheden niet weder geregeld in gebruik te nemen. haar dan alleszins billijk voorkomt een compenseerende tariefswijziging ten behoeve van hen, die verplicht worden meer te betalen. De Voorzitter deelt mede, naar aan leiding van een vraag van den heer HooSj, dat op het adres aan Rijnland nul op het request is verkregen. Er is geantwoord dat- besloten is de Kolksluis te voormalig Spaarn dam voorloopig buiten gebruik te laten en verder dat aan het verzoek tot verlaging van de sluisgelden niet kan voldaan worden. De heer Van Liemt zegt dat ter zake van een verlaging der sluisgelden de Kamer zich met het gemeentebestuur van Haarlem nog in verbinding zou kunnen stellen. De Voorzitter antwoordt, dat het Bu reau der Kamer in dezen de noodige stap pen doen zal. Beide brieven worden vervolgens goedge keurd. Benoemingen. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan Mr. A. J. R. Mauritz als adjunct-secre taris der Kamer. Voorgedragen wordt voor de benoeming van adjunct-secretaris Mr. A. A. Bouman te Den Haag. De heer Ten Boom huldigt de verdien sten van den heer Mauritz als adjunct-se cretaris; bij deze waardeerende woorden sluit de Voorzitter zich aan. Ter zake van het voorstel tot benoeming van Mr. Bouman werd door den heer Hooi) gevraagd of er sollicitanten zijn opgeroepen. De Voorzitter antwoordt dat zich onge vraagd eenigen hadden aangemeld voor de vaeature van adjunct-secretaris. Van dezen zijn een achttal gehoord, hetgeen leidde tot de aanbeveling van den heer Bouman. De heer H o o ij spreekt den wensch uit dat voortaan bij vacaturen een oproeping van sollicitanten zal plaats hebben, waarna volgt de benoeming van Mr. Bouman. Mej. E. M. G. Kamp wordt eervol ontslag verleend op verzoek, als klerke bij de Ka mer Mej. A. C. Nijbcer wordt aangesteld in vasten dienst. Subsidies. Besloten wordt op voorstel van het Bureau der Kamer aan het Nederlandseh Econo- misch-Historisch Archief te Amsterdam ever het jaar 1929 te verleenen een subsidie van 25.—. Goedkeuring wordt gehecht aan de ver strekte subsidie ad 150— aan de IJscom- missie der Haarlemsche Beurtvaarders voor het openbreken der Ringvaart in den Haar lemmermeerpolder. Rijksweg Haarlem—Alkmaar. Aan de orde is eén conceptschrij ven van de Commissie voor Verkeer en Vervoer aan den minister van Waterstaat in zake den Rijksweg HaarlemAlkmaar, waarvan we de strekking reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld. Zonder discussie wordt het goedgekeurd. Tenslotte gaat de Kamer over in een zit ting met gesloten deuren. FEESTAVOND VAN DEN HAAR. LEMSCHEN KEGELBOND. PRIJSUITREIKING EN DE REVUE PO-KEE O-KEE. Ter gelegenheid van het, in Augustus op grootsche wijze te vieren, dertigjarig bestaan van den Haarlemschen Kegelbond zijn hier ter stede wedstrijden gehouden om het club kampioenschap van Haarlem. En gelijk 't ni* een keer gewoonte is, moest op den wedstrijd een prijsuitdeeling volgen, die Dinsdagavond in het gebouw van den H. K. B. aan de Tem peliersstraat dan ook plaats vond. Rondom den dansvloer waren alle stoelen bezet toen, nadat er ai eens gewalst en ge stept was, de. prijsuitdeeling zou beginnen. De voorzittér van de feestcommissie, de heer Jac. van Mares had zich belast met deze taak. Hij zeide, dat deze avond een in troductie is tot het groote feest in Augustus, wanneer op de banen van den Haarlemschen Kegelbond de kampioenschappen van Neder land „vergooid" zullen worden. Spreker bracht hulde aan den voorzitter den heer B. Groenewegen en deu secretaris den heer, Joh. Jung die respectievelijk twin tig jaar en vijf-en-twintig jaar hun beste krachten aan den II. K. B. hebben gegeven (Applaus). De clubkampioenschapswedstrijden hebben zich, aldus spreker, verheugd in groote be langstelling en een woord van hartelijken dank komt de wedstrijdcommissie zeker toe voor de keurige wijze waarop zij zich van haar zeker lang niet gemakkelijke taak ge kweten heeft. De heer Van Mares ging vervolgens over tot het uitreiken van de prijzen aan de vertegenwoordigers der clubs en telkenmale als zoo'n gelukkige naar voren trad, met enkele welgemeende woorden toe gesproken werd, bewees 't applaus weer, dat de stemming zoo gezellig en ongedwongen was als men 't maar kon wenschen. De heer T. Ramaker, leider van het H. K. B.-ensemble zeide vervolgens, dat dit ensem ble veel moeite heeft gehad met de op te voe ren revue, omdat twee der trouwste help sters, de dames Bep Verdel en mevrouw Van den Berg door ongesteldheid verhinderd wa ren, verder hun medewerking te verleenen. Maar toch hoopte spreker dat het H. K. B.- ënsemble de aanwezigen wél zou vermogen te amuseeren. En daarna begon de eere-promenade op het forsche tempo dat Stoekens band die den geheelen avond vlot voor goede dans muziek, zorgde aangaf, 't Was héél geani meerd. Toen men voorloopig uitgedanst was. strooi de de schijnwerper zijn licht over den dans vloer en begon de revue Po-kee O-kee. ont worpen door Bep Verdel en Theo Ramaker Tien Amerikaansche matroosjes voor vier-vijf de in travesti zwabberden, lustig zingend, en met veel „Schwung" den parket vloer, paradeerden en marcheerden voor en langs den admiraal, die ten leste verlof gaf voor passagieren. Enfin, na de noodige dansen passagierden ze, trokken de matroosjes een Pokee-Okee- sche kroeg binnen welk een fraaie lokale kleur! flirtten, dronken, dansten, spron gen, zongen en tot slot danste een voortref felijke sjappie met een der dames een keuri- gen, stijlvollen apachendans, waarbij volgens alle regelen der kunst met de dame in kwes tie gegooid en rondgesprongen werd. Terwijl het publiek met daverend applaus zijn te vredenheid betoonde. En tot slot van de re vue kwamen de matrozen weer eenigszins onvast en lichtelijk aangeschoten op hun schip terug. V/at doet het er toe, dat deze revu° met het kegelen niets anders gemeen had dan de vroolijke gemoedelijkheid? De revue was aar dig, werd vlot gespeeld, de liedjes waren goed en de dansen voltooiden 't geheel. Den ontwerpers van décors en costumes, Fred van der Ploeg en Bep Verdel, komt evenals het strijkje van het H. K. B.-ensem ble dat de revue voortreffelijk begeleidde, een woord van lof toe. Als extra-nummer heeft de heer Huib Tu- ninga met vlotte lijnen nog wat gesneltee- kend, en voorts vermaakten de aanwezigen zich zelf met dansen, dat tot diep in den nacht, hoogst-genoeglijk, duurde. WIELRIJDER TE WATER GEREDEN. Maandagavond reed de 13-jarige wielrij der K. K. over de Lange Heerenvest. Plotse ling verloor hij een pedaal, raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en reed het water in. De heer Joh. Maasdam assistent stationschef op het vliegveld Schiphol, die daar passeerde, sprong onmiddellijk te wa ter en mocht het genoegen smaken, den jon gen aan den wal te brengen. Een geneesheer onderzocht hem, maar het bleek dat de dren keling geen letsel gekregen had De jongen, ging per fiets naar zijn woning aan de De Rijpstraat 5. HAARL. TOONEELVER. „HERMAN HEIJERMANS". Door bovengenoemde Tooneelvereenigïng wordt op Zaterdag 11 Mei a.s. in de groote zaal van Dreefzicht een cabaretavond geor ganiseerd. Op dezen avond zal medewèrking verleend worden door den heer Henk Smal, humorist en verder door den heer W. A. Hen- sen, tenor en mej. T. v. Waard, sopraan. De heer J. van den Nieuwenhof zal zijn mu zikale medewerking verleenen, terwijl als at tractie tot 3 uur een bal de danslustigen bij een zal houden. NEDERLANDSCHE DIAMANTSLIJPERIJ IN ZUID-AFRIKA. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, heeft een der grootste Amsterdamsche fir ma's in de diamantindustrie besloten een kantoor in Zuïd-Afrika te openen. De werken, die voor rekening van deze firma men noemt den naam der firma Rozelaar en Co. te Kaapstad worden uitgevoerd zouden reeds in een vergevorderd stadium verkeeren, zoodat de opening der fabrieken tegen lialf Mei te wachten is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Eerst kijken AMSTERDAM Nieuwendijk 225/229 UTRECHT Oude Gracht 151 EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQUES FUTRELLE. 12) Daddy Heinz's dunne lippen begonnen te glimlachen en hij wreef zich vergenoegd in zijn handen. De Havik had menige goede slag geslagen in zijn goeden tijd, en ze had den samen menig boet winstje gedeeld! En nu was de Havik terug! Zijn oude schur- kenhart werd warm bij de gedachte aan wat hem- te wachten stond. De heele manier van doen van den Havik veranderde plotseling. „Iemand in huls?" „Nee, niemand". „Nu, niemand niemand, versta je me mag weten, dat ik hier ben, dat ik in New York terug ben, of zelfs maar, dat; ik nog in leven ben. Je hebt gehoord, dat ik dood was. Nu laat me dan maar dood. En luister nu eens even. Ik ben doodop. Ik heb in geen zes en dertig uur geslapen, en ik heb vannacht in dien kletsregen achttien mijl geloopen. 't Eerst van alles moet ik een ontbijt hebben. Terwijl jij het klaar maakt, ga ik me eens even flink poedelen. En daarna ga ik slapen. En terwijl ik slaap kijk eens even hier". Uit één van zijn diepe zakken haalde hij een klein verfrommeld papiertje tevoor schijn, en vouwde het open. Er was één diamant in één enkele, losse steen. Daddy Heinz's oogen begonnen te glinsteren, ter- v.'jji hij er een begeerige, beenige hand naar uitstrekte; en terwijl hij den steen om en om draaide kwam er een uitdrukking van verschrikte verwondering op zijn gezicht. „Die steen is bijna vijf karaats", deelde de Havik hem zakelijk mee. Hij scheen de zonderlinge houding van den ouden man niet te zien, of niet te willen zien. „Hij is prachtig gesneden en van het zuiverste water. Hij is tusschen de twee en drieduizend dollar waard". „Waar waar heb je die vandaan?" stotterde Daddy Heinz, en er lag een opge wonden trilling In zijn stem. „Waarom?" vroeg de Havik kort. „Wat doet dat ertoe?" „Niets maar alleen alleen alleen er kleeft toch geen bloed aan, hè?" „Je weet wel van niet", antwoordde de Havik. ,.Ik maak geen menschen dood; ik steel alleen maar. Waarom vraag je dat?" „Zoo maar", haastte de oude man zich te zeggen. „HU is zoo mooi. Ik zou zoo'n mooien steen niet willen hebben als er bloed aan kleefde". Wat er ook in hem omgegaan mocht zijn, het quasie-onschuldige masker van zijn ge laat verried niets meer. De Havik bleef hem nog even nieuwsgierig aan zitten staren, toen zei hij: „Terwijl ik slaap moet je een paar dingen voor me doen. Ik moet kleeren hebben, goeie kleeren, alles tip-top, van hoeden af tot schoenen toe. En ik moet geld hebben, min stens duizend dollar, en binnenkort zal ik nog meer noodig hebben. Ziezoo. En denk er aan, Daddy, de Havik is dood. En maak nou gauw een biefstuk voor me klaar zoo groot als dat tafelblad. Ik verdwijn naai de badkamer". Hij ging naar de deur. „O ja, dat is waar, laat me even jc revolver zien?" Vanuit de wijde glooien van zijn ouder- wetsQhe kamerjapon haalde Daddy Heinz een revolver te voorschijn. „Dank je", zei de Havik, „ik zal hem voor loopig houden". De Havik sliep, en droomdeHij stond in een donkeren tuin, dicht tegen een muur aangedrukt, en het mooiste meisje van de wereld was bezig een hoedendoos vol diaman ten over zijn hoofd leeg te gooien Op een tafeltje naast zijn bed lag de re volver, de haan was overgehaald. Zijn ver trouwen in Daddy Heinz was niet van zoo'n erg goed gehalte! Ondertusschen zat die eerbiedwaardige oude schurk, met een ergrootglas voor zijn geniepige oogen, den diamant van alle kan ten te bekijken. „Als", merkte hij na een lange stilte op, .als dat niet een diamant ïs uit den kouse band van de Gravin van Salisbury, dan laat ik me villen. Maar hoe komt de Havik er aan. Ik zou wel eens willen weten, of Bro- kaw Hamilton HOOFDSTUK VOL Terwijl de Havik in zoete droomen ver zonken lag, waren er twee invloedrijke mach ten bezig de wolken te verdrijven, die Skeets Gaunt's geluk zoo wreedaardig verduisterd hadden. Die twee machten waren de politie en de pers. Brokaw Hamilton had, zoodra hij een blik ln de avondbladen had geslagen, al gezien dat hij een complete lawine van commentaar op zijn dochter in beweging had gebracht. Een paar lawines konden hemzelf heele-' maal niet schelen, hij was er aan gewend; maar hij vond het vervelend voor haar. Mo gelijk was het ook, dat zijn verlangen om ook de millïoencn van John Gaunt onder zijn beheer te krijgen, hem ertoe brachten de aanklacht tegen Skeets in te trekken. „Waarom hebt u die aanklacht ingetrok ken?" informeerde de alomtegenwoordige pers in de gedaante van een hinderlijk-nieuws gierigen erslaggever. „De juweelen zijn gevonden", was het ant woord. „Waar?" „Werkelijk het was van geen belang...." enzoovoorts. „Wanneer?" „Het publiek zou geen interesse hebben voorenzoovoorts. „Wie had ze?" „Het zou nergens toe dienen...." enzoo voorts. „Mogen we ze even zien?" „Werkelijk, tot zijn spijt moest hij weige renenzoovoorts. Zelfs Amerikaansche verslaggevers gelooven niet alles wat ze hooren. Eerst had men ze willen wijsmaken, dat S. Keats Gaunt zoon van een millionair die het vak van dichter uitoefende, Helen Hamilton, erfgename van een anderen millionair, in de waan had ge bracht dat hij haar zou schaken, enkel en alleen om haar juweelen te kunnen stelen, die misschien 'l schijntje van vijftig duizend dollar waard waren. Dat was al moeilijk te slikken. En nu kwam Brokaw Hamilton ver kondigen dat de juweelen gevonden waren en hij wilde niet zeggen waar en wanneer en hoe en waardoor; en hij weigerde ook ze te laten zien. Mr Hamilton was verrast en verontwaar digd. Maar heeren, wilde de pers hem niet gelooven? Nee. waarachtig geloofde de pers hem niet! Poeh! Poeh! zei de pers spottend. Dat laatste verzinsel van hem was nog erger dan het eersteEn zoo donderde de lawine verder. Misschien zat dc groote moeilijkheid van de heele kwestie hem wel in dien kouseband! Als ze achter dat mysterie probeerden te komen, dan stuitten de verslaggevers op een onwrikbaren muur van stilzwijgen. Wiens kouseband was het? Niemand wilde het zeg gen. Van wie was hij gestolen? Zelfde ant woord. Wanneer? Dito. Waar? Evenzoo. Hoe? Van hetzelfde. Waarom was Skeats Gaunt gearresteerd voor den diefstal? De echo ant woordde: „Waarom?" Detective Meredith, die de zaak leidde, keek zoo snugger als een hond, die pas een kluifje verstopt heeft, en zei niets! Zijn helpers waren al even spraakzaam. *En toch ontdekte de pers een Engelsch uitziend persoon, die zich zoo'n beetje op den achtergrond van het mysterie scheen te houden. Iemand ploos uit, dat hij- Dexter heette. Wie was het? Wat had hij eigenlijk met die zaak uit te staan? Wist hij er iets van af .Ach, wel nee, hij had geen steek in te brengen! Maar die Amerikaansche ver slaggevers waren een geweldig nieuwsgierige volksstam! Goeie genade, wat een lastposten! Hij zou er eens een woordje over moeten zeggen in de „Times" als dat zoo doorging, hoor! Een klein kruimeltje troost bleef der pers over. Als Skeets Gaunt verhoord werd. zou den ze wel hooren waarvan hij eigenlijk be schuldigd werd. Al die geheimzinnnigheid zou plaats moeten maken voor feiten! En de verslaggevers bezaten hun ziel in lijdzaam heid en wachttenMaar Skeets Gaunt werd niet verhoord! De aanklacht wegens diefstal van den kouseband werd op zeer ge heimzinnige wijze ingetrokken! Het incident werd voor gesloten verklaard! Tegen den tijd, dat de verslaggevers dal ontdekten was Skeets in vrijheid gesteld. „(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6