Asp BUITENLANDSCH OVERZICHT WAT „MEN" ZEGT VAN GENèVE. DE PROPAGANDISTISCHE KRACHT DER OPENBARE MEENING. „MIJN PLANNEN VOOR HET NIEUWE HUIS VOOR DEN VOLKENBOND." HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 MEI 1929 DERDE BLAD Critiek en nog eens critiek. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Nu wij herhaaldelijk critiek geleverd heb ben op de handel- en denkwijze van de voor bereidende ontwapeningscommissie, is het wel eens aardig te vernemen, wat elders in de wereld, door de groote persorganen gezegd. Na lezing der verslagen dier bladen komt men tot de prettige conclusie, dat de machtige instellingen, die de publieke opinie vertegenwoordigen, als de couranten, gelukkig geenszins tevreden zijn. Integendeel. Het tweeslachtige geknoei der ontwapenaren wordt vrijwel algemeen gelaakt. Van deze reactie gaat vooxal nu Genève weer eens onbekwaam is gebleken een zeer groote propagandistische kracht uit. Het zal Genève langzamerhand toch zeker wel duidelijk wor den, dat de naties, d.w.z. de volkeren, geen genoegen nemen met het eindelooze, doch resultaatlooze gepraat in de ruimte. De Daily Mail zegt bijvoorbeeld: Nu de voorbereidende ontwapeningscommissie weer verdaagd is, is het helaas onmogelijk in de militaire sfeer eenigen vastomlijnden voor uitgang of selfs een vast vooruitzicht van vooruitgang op te merken, en meent dat de gedragslijn van den Duitschen vertegenwoor diger n.l. om zijn regeering van alle verant woordelijkheid voor den vorm dien het ont- werp-conventie bezig is aan t-e nemen, te ontslaan en zijn toekomstig streven op een poging te richten om in de volledige ontwa peningsconferentie zijn standpunt door te zetten, in ieder geval logisch is, omdat de moeilijkheden, die een vooruitgang verder in den weg staan, in werkelijkheid meer van politieken dan van technisch en aard zijn. Ook de Daily Herald schrijft scherp over het resultaat der zitting. De formule van Gibson, want meer dan een formule voor de waardeering van schepen is zij naar het oordeel der Daily Herald niet, zal volgens Cushendun eerst een lange studie moeten ondergaan en Japan heeft reeds gezegd dat de tijd voor het sluiten van een overeenkomst nog niet gekomen is. Aan den militairen kant daarentegen is de commissie uiterst onpro ductief geweest en is de eene soort van be perking na de andere verworpen, tot niets meer overblijft dan het belachelijke publi catie-besluit. De Daily Herald besluit haar critiek te recht met de opmerking dat de commissie er in geslaagd is, als drie beginselen voor verdere ontwapening vast te leggen, de drie begrippen: onbeperkte manschappen, on beperkte amunitie, nobeperkte geldmiddelen. O paradox! F. A. Anhalt weigert den Rooden Frontstrijdersbond te ontbinden. DESSAU, 7 Me! (W.B.) In den land- dag van Anhalt deed staatsminister dr. Weber in antwoord op een vraag van com munistische zijde mededeeling van een ver zoek van den rijksminister van binnenland- sche zaken om den Rooden Frontstrijders- bond ook in Anhalt te ontbinden. Het staats- ministerie zal aan dit verzoek niet voldoen, daar in Anhalt alles een kalm verloop heef* gehad. Het staatsgerechtshof heeft bepaald dat er speciale redenen voor de ontbinding in de betrokken landen moeten bestaan, doch dat is in Anhalt niet het geval De regeering zal den gang van zaken echter nauwlettend gadeslaan. Streeruwitz9 plannen. WEENEN, 7 Mei (V.D.) Heden heeft de nieuwe regeering haar intrede in het politieke leven gedaan met een verklaring van bondskanselier Streeruwitz in den Nationa- len Raad. Spreker herdacht in warme bewoordingen zijn voorganger en gaf vervolgens een over zicht van de besprekingen tijdens de crisis. Dr. Streeruwitz ontwikkelde hierna zijn regeeringsprogram. dat overwegend een eco nomisch karakter had en geen nieuwe ge zichtspunten bevatte. Uitdrukkelijk wees de bondskanselier op den plicht der regeering den nood van den landbouw te helpen leenigen. Voor den ar- beidsvrede bestaan de beste vooruitzichten. Verder kondigde Steeruwitz verlaging der be lastingen aan, en stelde het bevorderen van de rechtsgelijkheid met Duitschland in uit zicht. Oostenrijk kan zich niet de weelde van een veelvoudige wisseling der partijen permitteeren, daar de regeering zich dage lijks met de eischen der economie moet bezighouden. Met een beroep op de werk lust van den Nationalen Raad besloot de bondskanselier zijn eerste politieke verkla ring. Paraguyaansche troepen- af deeling beschoten. ASUNCION, 7 Mei. Gemeld wordt-, dat een Boliviaansche militaire patrouille giste ren gevuurd heeft op een kleine afdeeling Paraguyaansche troepen, in de nabijheid van het fort Vanguardia. Er vielen geen dooden of gewonden. TOESTEL NEERGESTORT. 7 MILITAIREN TE BOURGES GEDOOD Het „Journal" meldt uit Bourges: Een vliegtuig dat oefeningen verrichtte met het werpen van bommen boven het schietterrein van de artillerie te Bourges en waarin zich zeven militairen bevonden, is door nog on bekende oorzaak neergestort en verpletterd. Verschillende bommen waren reeds gewor pen toen plotseling een der draagvlakken van het vliegtuig los raakte en het toestel met razende snelheid neerstortte. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats had viel een valscherm uit het toestel, waaraan zich echter niemand bevond. Men vermoed, dat een der inzittenden nog getracht heeft zich te redden. Twee niet-ontplofte bommen bevinden zich nog aan boord van het vliegtuig. De lij ken der slachtoffers moeten voorloopig on der de overblijfselen der machine blijven lig gen totdat de competente diensten de bom' men zullen hebben weggehaald. DE SPOORWEGVERBINDING HAARLEM—ZANDVOORT. ELECTRIFICATIE DRINGEND NOODZAKELIJK Een onzer medewerkers schrijft: Dezer dagen heeft de chef van de afdee ling personenvervoer der Nederlandsche Spoorwegen aan een vertegenwoordiger van het Handelsblad medegedeeld, waarom tot heden de Spoorwegen niet een meer inten siever vebrinding tusschen Haarlem en Zandvoort hebben tot stand gebracht. Het verkeer op de lijn HaarlemZand voort, dat slechts gedurende enkele zomer maanden druk is, doch overigens behalve op enkele zonnige dagen in voor- en najaar van geen groote beteekenis is zou geen electri- ficatie wettigen, daarover zijn, aldus bedoel de chef, de deskundigen het eens. Voor een uurdienst tusschen Haarlem en Zandvoort zou buiten het badseizoen geen voldoende verkeer te wachten zijn. Het forensenverkeer zal gebruik blijven maken van doorgaande stoomtreinen naai en van Amsterdam en de menigte „dagjes- menschen" zal in het seizoen ook met door gaande treinen naar en van Zandvoort ge leid moeten worden. Deze stroom gaat binnen enkele ochtenduren zeewaarts en binnen een paar avonduren weer stadswaarts en heeft bij een halfuurdienst of uurdienst ge durende een helen dag geen belang, zoo wordt betoogd. Benzine-motorrljtuigen zijn wegens hun beperkte vervoerscapaciteit voor het verkeer op deze lijn ongeschikt. Indien des winters meer treinen moeten worden ingelegd, dan zou dit beter kunnen geschieden door uit breiding van het aantal stoomtreinen, dan door 's winters de stoomtractie door benzine- tractie te vervangen. Tenslotte wordt dan medegedeeld, dat het niet uitgesloten is dat mettertijd toch tot elec- trificatie van de lijn HaarlemZandvoort zal worden overgegaan en dat bij wijze van proef in den komenden winter eenige uit breiding aan het aantal treinen op het baan vak HaarlemZandvoort zal worden gegeven. Op deze mededeeling zouden we gaarne eem'ee kantteekeningen willen maken. Laten we beginnen met deze mededeeling, welke teekenend is voor de geheele situatie waarin dit vraagstuk verkeert, dat toen vóór zeer geruimen tijd door het gemeentebestuur van Zandvoort bij de Directie der Snoorwe- gen od verbetering van den bestaanden toe stand werd aangedrongen, de opmerking werd gemaakt en wel door een der meest op den voorgrond tredende hoogere spoor wegautoriteiten, dat het voor Zandvoort zeer te bejammeren was, dat de Spoorwegen de groote meerderheid van de aandeelen der N.Z.H.T.M. in haar bezit had en dat daardoor de voor Zandvoort gewenschte oplossing heel wat moeilijker was. De vraag of dus de lijn HaarlemZand voort vroeg of laat geëlectrificeerd zal worden, hangt niet af van de normale factoren, die in elk ander geval de loonende exploitatie- mogelij kheid bepalen. Ook de belangen gemeenschap met de N.Z.H.T.M. speelt een rol en een niet onbeduidende rol. De N. Z.H.T.M. is een bedrijf.dat meer naar eigen goeddunken kan worden geëxploiteerd dan de Spoorwegen en waarop de wetgever niet die dwingende invloed kan uitoefenen als op de Spoorwegen. Zoo zijn de dividenden niet gegarandeerd als bij de Spoorwegen, wordt door de Regeering en vooral door het Parlement niet die invloed op de tram uitgeoefend als op de Spoorwegen. Bezien we nu even de argumenten waarom de electrificatie niet wordt ingevoerd. Omdat slechts gedurende de zomermaan den een zeer druk vervoer valt waar te nemen zou de electrificatie niet gewettigd zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat door de Spoorwegen nauwgezet zal zijn nagerekend of het bedrijf bij electrische tractie meer loonend zou zijn, dan bij stoomtractie en wij nemen gaarne aan, dat de berekening ten nadeele van de electrificatie is uitgevallen. Het komt ons echter voor, dat bij deze berekening eenige zeer belangrijke factoren zijn verwaarloosd. Allereerst de zeer belangrijke kwestie, dat indien de Spoorwegen tot Alkmaar zijn ge- electrificeerd het Locomotiefdepöt Haarlem vrijwel uitsluitend moet blijven bestaan ter wille van de rangeerterreinen, voornamelijk voor het goederenstation, en voor het rijden van de goederentreinen en de enkele stoom treinen naar Zandvoort. Het wil ons voorkomen, dat door volledige electrificatie van de baanvakken Amster damIJmuidenZandvoort, Alkmaar via Zaandam en Beverwijk het locomotiefpark alhier gemakkelijk opgeheven zou kunnen worden, hetgeen ongetwijfeld duizenden gul dens zou besparen. Er zal wel niemand van de deskundigen zijn, die wil beweren dat dit onmogelijk is. Voor het vervoeren van de goederentreinen en voor het rangeeren aan het goederensta tion en personenstation kon heel gemakke lijk gebruik gemaakt worden van locomotie ven die dan zouden behooren tot het depót Amsterdam. De eventueel niet loonende electrische ex ploitatie van de lijn HaarlemZandvoort zou wellicht hiermede ruimschoots gedekt kun nen worden. Nemen we nu het feit, dat ont kend wordt, dat het vervoer niet zoo veel vuldig zou zijn, dat daardoor verbetering noodzakelijk wordt. Het is o.i. buiten kijf, dat gedurende de zomermaanden behoorlijke bedrijfsresultaten worden verkregen. We hebben op grond van een veeljarige practijk wel wat af te dingen op het argu ment, dat het vervoer slechts druk is op eenige uren van den dag. maar geven heden deze bewering gaarne cadeau. Blijft over het vervoer in den winter. Verlangd zal toch niet worden, dat ook dan de treinen volge stopt met reizigers moeten zrtten. Wie echter de bezetting van locaaltreinen in andere streken van ons land nagaat, zal het met ons eens zijn, dat dit argument niet voldoende hout kan snijden. Daar komt nog iets bij. De aannneming van de wet de Geer, het ver vallen van de fo-ensenbelastïng, zal bij velen den tvIm-pi rmr-mo-r, om de werkstad a1? woonstad te verlaten en zich buiten te ves tigen. De stadsmensch die de werkstad verlaat zal behalve op een rustiger omgeving en op natuurschoon er ook zeer zeker op letten 1e verbinding tusschen woonnlaats en werk stad is, hoe vaak hij he<m weer kan er hoeveel ti.id hem dit, zal kosten. Zandvoort en zijn omgeving is ongetwij feld een der plaatsen waar de naar rust ver langende stadmensch zich zal willen vesti gen. De slechte verbinding niet alleen in de ochtend- en avonduren, maar ook in den middag, zal ongetwüfeM voor Zandvoort een minder zijn, dat slechts weinigen Zandvoort tot vaste woonplaats zullen kiezen. Een <-• ^pgj. zeker een gunstigen invloed op blijvende ves tiging te Zandvoort uitoefenen, waar het spoorwegverkeer zal toenemen en het dus tenslotte de spoonv^eri zullen zijn die de vruchten zullen plukken. Zoo bezien is de oplossing van het verbin- 'mgsvraagstuk niet alleen in het belang van Zandvoort, maar ook een gewichtig be lang voor de srwvwocren zelve. A1" *- - TTorVrp- gen is zal de waarheid hiervan duidelijk blijken. Lade snoorwegen dus mot. nroefnemin- ;n «moedigste me^edee1pn: het baanvak HaarlemZandvoort wordt geëlectr:ficeerd en er 'T'>, een veel intensiever dienst worden ingevoerd. KANTONGERECHT. DE VERKEERS-CHAOS TE VELSEN. ARTIKEL DER POLITIE VERORDENING NIET VERBINDEND. Een IJmuldensch vischhandelaar is verba- liseerd wegens het met een auto berijden van den Driehuizerkerkweg te Velsen in de rich ting Oost-West, hetgeen verboden is en ken baar gemaakt door borden. Verdachte was niet verschenen. Als gemachtigde trad op mr. J. H. J. Si mons. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat B. en W. in het belang van de veiligheid van het verkeer het besluit tot afsluiting hebben genomen, maar dat het Motor- en Rijwielreglement hun niet de bevoegdheid geeft om deze bepaling in de politieverorde ning op te nemen indien zij niet met rede nen is omkleed. Spr. vroeg dus op grond van nietigheid van de bepaling ontslag van rechtsvervolging. Mr. Simons haalde het artikel in Haar lem's Dagblad aan, waarin de aandacht ge vestigd wordt op den verkeerschaos teVelsen. Uit de borden kunnen de menschen niet wijs worden. Bovendien meende de verdediger, dat niet B. en W. maar de Raad de bepaling had moe ten maken. Verder betwistte pleiter of de weg wel door B. en W. afgesloten kon wor den, omdat hij niet, geheel in den bebouwden kom ligt. De bevoegdheid berust dan bij Ged. Staten. De uitdrukking Oost naar West, of daaromtrent" in de dagvaarding geeft vol gens pl, geeneriei definitie.. Hij concludeerde nus evenzeer tot ontslag van rechtsvervol ging. De ambtenaar van het O. M. was het ten opzichte van de door den verdediger ge wraakte delegatie van wetgevende macht met den verdediger oneens.- Hij meende, dat de Raad B. en W. machtisen kan tot het ne men van besluiten als deze. De kantonrechter ging hiermede accoord, doch achtte wegens het niet motiveeren van de bepaling in de verordening deze niet ver bindend en ontsloeg verdachte van rechts vervolging. HET .AFSLUITEN VAN DEN DRIEHUIZER KERKWEG Hedenmorgen werd voor het Kantonge recht behandeld de zaak van J. L. U., wo nende te IJmuiden, die terecht stond voor het inrijden van den Driehuizerkerkweg te Velsen in verboden richting. U. werd door den Kantonrechter ontslagen van rechtsvervalging op grond van het feit, dat het besluit van B. en W. niet goedge keurd is door den gemeenteraad en omdat procesverbaal werd opgemaakt buiten de bebouwde kom der gemeente, terwijl wegen buiten de bebouwde kommen alleen door Ged. Staten mogen worden afgesloten. DE PRECARIOBELASTING. EEN ADRES VAN DE BEURTVAART- VEREENIGING „HAARLEM". Door de Beurtvaartvereeniging „Haarlem" ter behartiging van de belangen der binnen- landsche beurtvaart is een adres gericht aan den Gemeenteraad inzake de verhooging der Precariobelasting. Adressante zegt dat het tarief in de nieuwe verordening genoemd haar ongerustheid heeft gewekt. Volgens dit tarief wordt de heffing op beurtvaartbedrijven gelegd voor: a. het plaatsen van een onbespannen voer tuig; b. het gebruik maken van openbaren ge meentegrond voor opslag van goederen, ver dubbeld. Hierdoor wordt wederom een zware last Door JOSEPH VAGO. Uoor T nuv. (Architect en ontwerper van het nieuwe Volkenbondsgebouw, wiens ontwerp be- roond werd.) kroond werd.) De publieke opinie in de geheele wereld interesseert zich buitengewoon voor de bouw plannen voor een nieuw gebouw van den Volkenbond, waarvoor meer dan achttien maanden geleden een internationale prijs vraag werd uit geschreven, ofschoon de eigen lijke bouwwerkzaamheden nu nog niet be gonnen zijn. Deze vertraging wordt veroor zaakt door het feit, dat zooals deskundigen zullen begrijpen, de voorbereidingen voor de stichting van zulk een monumentaal gebouw veel tijd eischen. Ook is de toestand gecom pliceerder geworden door de milde gift van den heer Rockefeller Jr., die 2000000 dollars schonk voor het bouwen van een Wereld Bibliotheek die alle boeken, over internatio nale quaesties geschreven, zou moeten be vatten. Deze schenking maakte het noodig de twee oorspronkelijke gebouwengroepen met een derde paleis te vermeerderen: een monumen tale bibliotheek en een hernieuwd onderzoek, op de beschikbare terreinen ingesteld, toonde aan dat deze drie gebouwen daarop niet kon den worden gesticht op een wijze die de prachtige omgeving waardig zou zijn. Het aangrenzende bouwterrein dat het Volken bondspaleis verbond met het Arbeids Bureau, konden wij niet in handen krijgen, daar de eigenares, mevrouw Barton, het niet wilde verkoopen en daarom moest naar een ander terrein worden uitgezien. De heet Barton had indertijd zulke groote schenkingen aan Genève gedaan dat de gemeenteraad zijn weduwe niet wilde dwingen den bedoelden grond te verkoopen. Na langdurige onderhandelingen ruilde de stad Genève het oorspronkelijk voor den bouw van een Volkenbondspaleis bestemde terrein, dat 65000 M2. groot was, voor het groote „Ariana Park" van 250.000 M2., waar op dan nu het nieuwe Paleis zal verrijzen. De nieuwe terreinen liggen 50 meter boven de oppervlakte van het meer van Genève en bieden een prachtigen aanblik. Door hun grootte maken zij eventueele uitbreiding mogelijk. Voor het oogenblik liggen zij nog buiten de stad, zoodat verbindingswegen ge durende den bouw moeten worden aangelegd. Het stadsbestuur is bereid de omgeving te verfraaien. Dit maakt nieuwe plannen noodig om bij de omgeving aan te passen, ofschoon het oorspronkelijke ontwerp in hoofdzaak hetzelfde blijft- Drie gebouwen, bestemd voor verschillen de doeleinden, van verschillende afmeting en smaak moeten tot één practisch bruik baar en goed samensmeltend geheel veree- nigd worden. In het eene zal het Secretari aat gevestigd worden dat zal moeten bevat ten: ruimte voor 500 ambtenaren, een paar groote zalen voor commissie-vergaderingen en waar het publiek ook zal worden toege laten en een Raadkamer waar de Volken bondsraad vier maal per jaar zal samen komen. Het tweede gebouw is de monumentale Bi bliotheek die op het oogenblik ontworpen is voor één millioen boeken (maar waarbij op eventueele uitbreiding moet worden gere kend) en verder leeszalen, ateliers en zalen voor het houden van lezingen zal bevatten. Het zal een openbare bibliotheek worden, maar zij staat toch in hoofdzaak ten dienste van het Secretariaat. Het is te betreuren dat, nu het Paleis niet op de oorspronkelijk er voor bestemde terreinen zal worden ge bouwd, het Arbeids Bureau op een grooteren afstand er van zal komen en de Bibliotheek er dus niet onmiddellijk mede in verbinding zal staan. De mogelijkheid van de meest ideale oplossing is dus nu verloren. De grootste moeilijkheid geeft de groote Vergaderzaal, waaromheen 13 zalen voor de commissie-vergaderingen en 60 kantoren voor de verschillende staten moeten gegroepeerd worden, behalve dan nog een groot aantal kamers en zalen die alle noodig zijn voor den gecompliceerden arbeid, die hier wordt ver richt. De Vergaderzaal zal 2700 menschen kun nen bevatten. De delegatie van eiken staat zal een schrijftafel noodig hebben en de zaal zal zoo reusachtig groot zijn dat 2700 men schen er in geplaatst zouden kunnen wor den op klapstoelen als in een schouwburg, dat is dus evenveel alsdevijfverdiepingen van het groote Scala Theater te Milaan te zamen kunnen bevatten. Op de eerste verdieping zullen 600 Journa listen aan lessenaars zitten en duizend toe schouwers zullen de tweede verdieping be volken. Zij worden zoo geplaatst dat zij niet alleen het gezicht hcvben op den spreker, maar ook de geheele zaal kunnen overzien. Het spreekt vanzelf dat zulk een zaal reus achtige afmetingen moet hebben. Ik ben er trotsch op dat ik dadelijk in den beginne de overdrijving der afmetingen, die opgege ven werden als noodzakelijk, heb doorzien en ik heb den moed gehad die afmetingen met 30% te verminderen. Maar zelfs nu is de zaal nog te groot voor de kleinere zittingen, vooral voor de conferenties van de Interna tionale Arbeids Unie die er elk jaar in Mei in gehouden worden. Om deze reden ben ik nu bezig een instal latie te bedenken, waardoor het mogelijk zal zijn, eenvoudig door op een knop te drukken, de zaal langs electrischen weg op de helft van haar grootte te brengen, zonder schade te doen aan de acoustische en artistieke qualiteiten. Zij kan dan nog 1500 menschen bevatten. Wij zijn tot de slotsom gekomen dat de acoustiek niet van zooveel belang is als wij in den beginne dachten, omdat deze zaal geen schouwburg Is waar groote tenoren zullen optreden, maar een ruimte waar zeer dikwijls sprekers met zwakke stemmen het woord zullen voeren, die In zulk een geweldige zaal toch niet gehoord kunnen worden zon der hulp van een geluidsversterker. Maar afgezien hiervan zal nog een andere instal latie de luisteraars te hulp komen. Met deze inrichting werd een proef genomen geduren de de laatste Arbeids Conferentie. Bij elke zitplaats is een telephoon aangebracht waar door de toehoorder elke redevoering in zijn eigen taal zal kunnen hooren. Dit is, al schijnt het verwonderlijk, inderdaad zeer eenvoudig. Achter den spreker zitten bekwa me en ervaren tolken verborgen die de rede voering vertalen terwijl zij tiiigesproken wordt en haar herhalen in de telephoon. die van een microphoon voorzien is- De luiste raar heeft slechts op een knop te drukken om verbonden te worden met den tolk die de redevoering in zijn taal overbrengt. Voor het oogenblik kan lk niet meer zeg gen over het uitwendige van het nieuwe Paleis, omdat wij het nog niet eens zijn over het eindplan voor de nieuwe terreinen. Ik kan alleen spreken over mijn eigen opvatting. Naar mijn meening hadden wij op de oor spronkelijke terreinen moeten trachten, in verband met het vlakke terrein en het feit dat het meer in het front lag, de gebouwen te plaatsen volgens een horizontale lijn, om den algemeenen indruk van de omgeving niet te verstoren. Maar nu een heuvel in het bouwplan Is opgenomen, zal het noodig zijn dat op den top van dien heuvel een hooger gebouw komt, dat de geheele omgeving be- heerscht en even karakteristiek is als de St, Pieterskerk te Rome, of de Nötre Dame of de Eiffeltoren te Parijs, zoodat de vreemde ling al op grooten afstand zal uitroepen: „Aanschouw de stad van den Volkenbond: Genève!" Maar dit gebouw moet niet alleen de aan dacht der wereld op den Volkenbond vesti gen; het moet ook uitdrukken en symboli- seeren de groote technische vorderingen van de beschaving van dit tijdperk en de bedoe ling van de volken der wereld om in vreed zame eendracht tc arbeiden. Wij kunnen geen gebruik maken van de wijze van bouwen in vervlogen tijden; wij kunnen die ook niet nabootsen. Een tradi tioneel gebouw zou de groote Idéé van den Volkenbond niet kunnen uitdrukken. Een oorspronkelijk werk is altijd van grootere waarde dan de knapste nabootsing. Wij kun nen niets anders bouwen dan een modern gebouw (ik houd over 't algemeen niet van het woord „modern", omdat het herinnert aan onaangename excessen), omdat de grootschheid der Paleizen de modernste ijzer- beton-constructie eischt. Deze nieuwe en stoutmoedige methode van bouwen, die de triomf van den menschelijken geest verkon digt moet worden gebruikt om de nieuwe schoonheden te ontsluieren en niet om ze te verbergen, want dit verbergen zou niet alleeen uitloopen op overbodige kosten en aesthetlsch verlies maar het zou ook schade doen aan de practische bruikbaarheid van het gebouw. (Nadruk verboden). op transportbedrijven gelegd, terwijl juist een vermindering der lasten die op de tran sportbedrijven te water drukken, dringend noodzakelijk is. Adressante verzoekt daarom het voor stel voor de nieuwe verordening niet onge wijzigd aan te nemen en in de tarieven zoo danige wijziging te brengen, dat de lasten die de binnenscheepvaart uit hoofde der ver ordening heeft op te brengen, niet vermeer derd worden. DE BRAND TE ROSSUM. Een vrouw overleden. HULP IS DRINGEND GEBODEN. De vrouw van Th. de Leeuw, die Maandag bij den brand te Rossum ernstige brandwon den kreeg, is in het Protestantsche zieken huis in Den Bosch overleden, meldt de N R. Crt. Dc eerste aanval Wij lezen nog in de Tel.: „Toen het eerste alarm gemaakt werd. kwamen de Rossumsche spuitgasten inder haast aangedraafd met het wrakke pompje, waarop een directeur van een oudheden- museum nauwelijks belust zou zijn. Met dit hoopje oud ijzer, waaraan een paar hand vaten, moest het vuur in eersten aanval bestreden worden, wat natuurlijk op een fiasco uitliep. Waterputten om de slangen in te doen bezit Rossum niet en het onbenul lige spuitje was tot overmaat van ramp in geen vier jaar nagezien. Wij geloofden het grif toen wij de resultaten van dien „koffie ketel" gadesloegen. Zaltbommel heeft de situatie gered en met deze brandweer dient die van Kerkdriel met eere te worden genoemd", Bij informatie te Rossum vernam het Hbld. dat de brandspuit en 't andere materiaal elk jaar werden nagezien. Voorts schrijft de Tel.: „Of er aanleiding bestaat een hulpactie op touw te zetten? Volgens het gemeentebe stuur zeer zeker. Toen wij hedenmorgen (Dinsdag) op het als door een toeval ge spaard gebleven raadhuis verschenen, was juist de loco-burgemeester, de heer P. J. van Willigen, in conferentie met de overige leden van het college. Unaniem verklaarden deze heeren, dat hulp dringend geboden is. Hoe de zaak verder geregeld zal worden, kon de loco-burgemeester ons nog niet zeggen, daar over een en ander nog een beslissing moet worden genomen. Het R.K. Huisves tingscomité te Den Bosch en het Roode Kruis hebben reeds hulp toegezegd. Tot nog toe zijn de slachtoffers liefderijk opgenomen bij vrienden en bekenden; dit kan natuur lijk niet zoo blijven en de meesten hunkeren trouwens naar het oogenblik, weer een eigen dak boven het hoofd te hebben". De schade nog niet te schatten. Het Hbld. meldt nog. dat de schade, welke zeer aanzienlijk is, nog niet valt te schat ten. Er zijn verschillende brandwaarborg- maatschappijen bij betrokken, het meest wel de Tielsche; verder de Haarlemsche Verze kering Maatschappij Dc Jong en Co. en de Brandwaarborg-maatschappij te Koog aan de Zaan. INGEZONDEN MEDEDELINGEN a 60 Cts. per regeL bil bil verkoudheden en rheumatïek Weiger namaoi en let a op dol op elke tablet het woord "Bayer* Jtaoi. Pr Us 75 cts.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9