ONZE GROENTJES Op weg naar de Varsity 46e Jaargang No. 14073 VerscEijnt dagelijks, EeEalve op Zon- en Feesïd»--if Vrijdag 10 Mei 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN, J. C. PEEREBOOM EN r. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM abonnementenper week f 0.2754, met Geïllusteerd Zondagsblad f 0.32. Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeentel 3-57J4- Franco per post door Nederland f 3.8754. Loste nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nog.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 advertentient 1—5 regel» f 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames <0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60t elke rvgel meer 0 15, buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 1—4 regels 1025, elke regel meer 0.10. uitsL i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Ann- of Beenbreuk f 100.- HEMELVAARTSDAG IN HET BOLLENLAND. Drukste dag der laatste jaren DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 10 MEI Cinema Palace: „Vier dagen- uit het leven van een onfatsoenlijk meisje"; „Song", S u. Luxor Tneater: „Vijf bange nachten"; ^Artistentragedie". 8 uur. Rembrandt Theater: „Geheimen van het Oosten". 7 en 9.15 uur. Gem. Concertgebouw: Bazar voor 't Doops gezinde Broederschapshuis te Elspeet. 2.30 5 uur, 7.3010 uur. De Waag, Spaarne: Tentoonstelling van werken der leden van „Kunst zij ons Doel'' 105 uur. ZATERDAG 11 MEI Brongebouw: Qperettekooj „ExceJsior": rDe Mascotta". Bioscoopvoorstellingen, 's middag! en 's avonds. Gem. Concertgebouw: Bazar voor 't Doops gezinde Broederschapshuis te Elspeet. 2.30 5 uur, 7.3010 uur. De Waag, Spaarne: Tentoonstelling van werken der leden van Kunst zij ons Doel". 10—5 uur. worden deze week nog geplaatst: OP ZATERDAG 11 MEI HAARLEM, 10 Mei Uit den Raad De gemeenteraadszitting van Woensdag was, evenals die van de vorige week, voor een belangrijk deel aan de kwestie van grond aankoop aan den Ve<rgierdeweg gewijd. Toen 'Werd er twee uur geheim zitting over gehou den eer het tot een besluit kwam; nu werd na een langdurige openbare discussie weer tot aankoop van 146.620 M.2 grond tusschen den Vergierdeweg en den Rijksstraatweg (in Haarlem-Noord) besloten. De aankoop kost bijna drie ton, de grondprijs is f 2 per M.2 Het besluit werd genomen met 279 stem men. De oppositie tegen het voorstel kwam voornamelijk uit de R.-K. fractie, nl. van de heeiren Van Liemt en Wolff, was ostentatief op den wethouder van Openbare Werken-ge lucht maar betrof in niet geringe mate het «Jgemeene financieele beleid. De quintessens van het debat lag in de nu wel zeer duidelijk gebleken onrust over een mogelijk tekort bij het Grondbedrijf. De heer Van Liemt liet zich op dit punt wel zeer onomwonden uit. Hij is voorstander v-n uitbreiding van het gemeentelijk grondbe zit, maar niet met terreinen, die ver bui ten de bebouwde kom liggen en voorloopig niet bebouwd zullen worden omdat er niet- eens een uitbreidingsplan voor is vastgesteld Voorzichtig beleid acht hij geboden met het oog op het te verwachten t;(:ort in het Grondbedrijf. Als dat een millioen zou wor den zou het 2 ton per jaar gedurende vijf jaar kosten om het te dekken, want het zal in dien tijd weggewerkt moeten worden. Deze grond aan den Vergierdeweg is slecht, de boerderij die erop staat is bouwvallig en de heer Van Liemt vindt f 2 per M.2 in ie om standigheden veel te duur. Hij verklaarde dat aan de commissie van Openbare Werken geen volledige inlichtingen waren gegeven, en hierover ontstond een incident met wet houder mr. Genritsz, die een dergelijke ver klaring van den voorzitter van een groote fractie niet te pas vond komen. Het werd een warme discussie, waarin de R.-K. en S. D. A. P. -fractie tegen elkaar in den strijd kwamen. De heer Wolff (RJK.) verklaarde niets meer of minder dan dat gron den in het grondbedrijf waren ingebracht voor een veel hooger waarde (f 2.50) dan de prijs waarvoor zij vlak tevoren gekocht wa ren (f 1.70) om de tekorten te bedekken. De heer Reinalda (S. D. A. P.) ex-wethouder van Openbare Werken, ontkende dit met fel heid en noemde het fantasee en gebrek aan kennis. Bij de protesterende R.-K. voegde zich de heer De Breuk (V.B.) die den prijs van f 2 eveneens te h'cog vond voor grond die zoo ver buiten de bebouwde kom ligt, terwijl de heer Van Liemt verklaarde dat de gemeente den grond niet noodig heeft omdat zij op het moment 190 H.A. beschikbaar heeft, die onmiddellijk als bouwterrein uitgegeven kunnen worden. Hij vroeg om een accoun tantsonderzoek naar den toestand van het Grondbedrijf, en wou niet wachten tot de taxatie van het volgend jaar. De heer Joosten (S. D. A. P.) wees erop dat hij jarenlang had aangedrongen op het vei liger stellen van de positie van het Grond bedrijf door geen overwinst op rente te leg gen,- maar hij klopte aan doovemansdeur. Nu zijn de heeren ineens zoo zenuwachtig. Hij achtte zooveel mogelijk grondaankoop de juiste grondpolitiek voor de gemeente, ook '\vat ds buitenwijken betreft. Hij nam de houding aan van „de groote lijn", die zich richt op de wenschelijkheid dat de gemeente de grondpolitiek blijft beheerschen, maar de vraag was tenslotte: Kan zij zich dit in de huidige conjunctuur ten opzichte van haar belastingbeleid veroorloven? Deze vraag werd door den heer Visser (C. H.) aan den wethouder van financiën gesteld, nadat de heer Van Liemt al eens met het belasting- spook gedreigd had. Tenslotte lag het zwaartepunt van het de bat niet bij den wethouder van Openbare Werken, maar bij dien van Financiën, en voor de zooveelste maal bleek hetgeen ik al zoo vaak betoogd heb: de Raad heeft te wei nig eigen inzicht in het financieele beleid en moet, als het tot des Pudels Kern komt, eigenlijk altijd gaan informeeren bij mr. Slingenberg: Hoe zit de hoofdzaak eigen lijk in elkaar? Hoe staan wij ervoor? Van de tafel van B. en W. werd bij her haling gezegd dat men uit den Raad voor zichtiger moest zijn met uitlatingen over mogelijke tekoren bij het Grondbedrijf, die oimoodig alarmeerend zouden werken. De wethouders schenen te verwachten dat het heel erg zou worden als de Pers er zich nu mee bemoeide. Geheel ten onrechte. Ik heb trouwens van deze vrees niets begrepen. Als er een tekort komt, dan behoort het publiek, welks gelden ermee gemoeid zijn, dat te weten. Is er geen tekort, dan moet het dat evenzeer weten, en dan zouden wij ons haasten om dit heuge lijke feit met vette letters te drukken. Maar als mr. Slingenberg dat wilde bereiken, zou hij het positief moeten zeggen. Uit de be woordingen waar sa h ij zijn verklaringen af legde niet de groote bedragen die mot veel reserve uit den Raad genoemd werden kunnen wij niet anders dan de conclusie trekken dat een aanzienlijk tekort te wach ten is. Het is onjuist om te schermen met bedragen van acht ton of meer. Misschien ligt de waarheid in het midden„Het midden" is dan vier ton. Overigens zegt de wethouder: Er is niets bewezen. Er kan pas iets bewezen worden als de taxateurs in 1930 hun werk verricht hebben. Er zijn geen gron den ingebracht tegen een hooger prijs dan waarvoor ze gekocht zijn, tenzij sindsdien werken (ophooging enz. voor het bouwrijp maken) op die gronden zijn uitgevoerd. De webhouder zal de door den heer Wolff ge noemde gevallen evenwel onderzoeken B. en W. hebben in de laatste maanden vaak en ernstig over de grondpolitiek gesproken. Deze nieuwe gronden moeten geen tien jaar blijven liggen, maar spoedig bouwrijp wor den gemaaktEen accountantsonderzoek naar den boekhoudkundigen kant van het Grondbedrijf zegt de wethouder toe, maar liet financieele resultaat kan pas in 1930 blijken.... B. en W. en de Raad zijn niet deskundig om de gronden te schatten.... Het was alles wel zeer onbevredigend. Ik heb niet begrepen, waarom persé tot 1930 met onderzoek gewacht moest worden als een tekort dreigt. Stel u voor dat men dat in een particulier bedrijf deed! Ik heb heele- maal niet begrepen dat Raad en B. en W. en bloc zoo verschrikkelijk ondeskundig zijn op het punt van de waarde van gronden. Hoe kan dat? Als dat zoo is, zouden zij met de verantwoording voor een dergelijk riskant bedrijf kunnen dragen. Zij hebben toch ze ker de deskundige ambtenaren bij de hand? Wie stel't anders de prijzen vast bij aan koop van grond, zooals nu weer voor drie ton geschiedde? Het is alles wel zeer onbegrijpe lijk. Waarom vraagt de Raad niet een on middellijk deskundig onderzoek naar de waarden der gronden, in plaats van maar toe te stemmen, dat de zaak tot het volgend jaar duister blijft? Hoe kan de Raad in een tusschentijd nog eenig belangrijk finan cieel besluit nemen, niet wetende in hoe verre het belastingbeleid door 'groote tekor ten op het Grondbedrijf bedreigd wordt? Hoe kan hij maar afwachten tot de taxatie, waartoe Gedeputeerde Staten de gemeente nopen, plaats heeft? Men praat veel en met voorliefde over de gemeentelijke autonomie, en houdt daaraan vast. Die legt niet alleen voorrechten maar ook verplichtingen op! Is dit een autonoom b8heer door den Raad, die aan het hoofd der gemeente staat en nog acht maanden lang besluiten moet nemen zonder de financieele positie te kunnen na gaan? Als ik raadslid was, zou ik ervoor bedan ken om de verantwoording voor zulk een si tuatie mee te helpen dragen. Ik zou een mo tie voorstellen, B. en W. uitnoodigend tot een onmiddellijk deskundig onderzoek, en als die niet werd aangenomen zeggen: Mijne hee ren, het spijt mij, maar ik ga heen, want ik acht mij niet verantwoord om het geld van de gemeente uit te geven als ik haar finan cieele positie niet ken. De rest van de langdurige zitting bleef in belangrijkheid ver bij deze zaak achter. De Precario-verordening werd aangehouden om de rechtsgeleerde commissie er eerst over te hooren. Er zullen zich nog wel vele andere instellingen over laten hooren. Het reglement voor de schoonheidscom missie werd zonder wijziging van beteekenis aangenomen. Tenslotte was er weer een geweldige lange rondvraag, waarbij de heer Peper de „vrou wen in het kippenhok" ter sprake bracht, en wethouder mr. Gerrïtsz verzekerde dat die vrouwen geheel uit eigen wil zoo lang in dat vreemde verblijf hebben vertoefd. De heer Peper meende dat B. en W. ze desnoods te gen haar wil er uit hadden moeten laten ver wijderen. Hij stelde voorts vragen over het ingrijpen van'de politie bij een optocht, die door den burgemeester beantwoord werden. Ik verwijs er voor naar ons verslag. De heer Reinalda kreeg gedaan, dat het afstaan van opbrengst van verpachte standplaatsen aan de Ver- eeniging Koninginnedag, zooals dat op Ju- lianadag geschied is, voortaan niet meer zal geschieden zonder den Raad erin te kennen. Dit geldt dus voorstellen tot- vrijstelling van bepaalde lichamen van het betalen van pre cariorechten. a p. Het woord is aan Stratmann Men moet vast aan de ontwikkelingsmoge lijkheid der menschheid gelooven. BLOEMBOLRHAPSODIE. 't Oudste vrouwtje op de been 't Oudste mannetje meteen. 't Oudste Fordje klaargemaakt Schoon ook ieder schToef je kraakt. 't Aantal fietsen: een millioenl Wie niet telde, zelf maar doen. Met den trein en met de tram Stroomde t menschen uit A'dam. Autobussen allerhand, Zelfs ook uit het Duitsohe land. Motorfiets en zijspanwa, Biertjes, limo-chocola. Vroege tulpen en narcis Heemst êe, Sassenheim en Lis. Kleurenpracht en geur rondom Sassenheim en Hillegom. Auto's wel van allen kant, Enge Fransche Belgenland. Wat door niemand is gehoord Was een boos of narrig woord. Wat door allen Is gezien: Bloemen en zon buitendien. Nooit is er zoo'n bloemenfeest Met zoo groot bezoek geweest. Ieder riep verheugd en blij: „Dank u vriendlijk, negen Mei!" TOM DE RIJMER. VREESELIJK VLIEGONGELUK. Op de lijn Praag-Rotterdam. tsjechisch toestel vernield bij cassel. de 3 inzittenden gedood. BERLIJN, 9 Mei (V.TJ.) Het Tsjechische Vliegtuig LJ5.A.B.D., dat Donderdagmorgen volgens de normale dienstregeling te 6.20 nur te Praag startte en dat Donderdagmiddag te ongeveer 5 nur op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam moest aankomen, is tnsschen 2 en 3 nar Donderdagmiddag nabij Altenha gen, ongeveer 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Cassel, bij een poging om een noodlanding te maken, neergestort. De piloot, mecanicien en een passagier kwamen om het leven, ter wijl het toestel werd vernield. Naar wij ver nemen bevonden zich in het toestel geen Hollanders. De om het leven gekomen pas sagier was een Duitscher met bestemming naar Munster. Het vliegtuig, een één-motorig Avïa-toestel, was, evenals de motor, geheel Tsjechisch fabrikaat-. In de Crt. lezen wij nog: Het vliegtuig dat tegen 12 uur boven het Söhrewald, even ten oosten van Cassel, naar beneden stortte, schijnt ten gevolge van een sterken nevel de oriënteering verloren te hebben. Dichte wolken hingen tegen den middag boven de bosschen bij Cassel. Het zicht werd daardoor zoo slecht, dat ook oriën teering op den beganen grond zeer moeilijk was. De boeren uit de omgeving zagen het vliegtuig met buitengewone snelheid naar be neden storten en toen plotseling tusschen de boomen verdwijnen. Zij vormden direct een colonne om te probeeren het vlietuig te vin den. Het duurde echter tot laat in den na middag. "voordat men in het bosch het wrak vond. Men constateerde dat het vliegtuig 5 K.M. ten oosten van Altenhagen in het zoogenaam de Ried was neergestort. Over een breedte van ongeveer 15 meter waren de toppen der boomen afgeschoren. Vier beuken van 3 4 meter dikte waren in het midden als met een zaag doorgesneden. Men kon over 40 meter de lijn volgen, waarlaiLgs het vliegtuig was neergestort, dat met ongewone snelheid in het bosch moet zijn neergeslagen. De in zittenden waren afgrijselijk verminkt. De piloot was onthoofd, de mecanicien was vol komen onherkenbaar, terwijl de eenige passa gier uiterlijk slechts geringe sporen van ver wonding vertoonde. De identiteit van den passagier kon uit het gevonden jottrnaal worden vastgesteld. Het was de fabrikant Peters uit Münster; hij had 21.000 mark aan contant geld bij zich. De piloot komt uit Praag en heet Leitkep, terwijl de naam van den mecanicien nog niet is vastgesteld. De machine was een één-motorig verkeersvliegtuig van de Cechische lijn, die over Duitschland gaande, Praag en Marien- bad met Rotterdam. zondag voor t laatst Hemelvaartsdag en het regende niet! Vraag het de roeiers, of dat wel eens is voor gekomen. Nu het droog was en de zon scheen en het niet te hard woei. richtte de belangstelling zich naar drie kanten. Ten eerste naar de roeiwedstrijden, ten tweede naar de bloemenvelden, ten derde naar Zand voort. Hemelvaartsdag zou goed maken, wat Bollen-Zondag te kort had ge geven. Naar de streek ten Zuiden van Haarlem nam de uittocht reusachtige afmetingen aan. Een leger van verkeers agenten. Te Haarlem concentreerde zich de grootste drukte op het Plein. De politie had voor uit stekende ordemaatregelen gezorgd. Op een stukje grond van misschien 25 M2. stonden niet minder dandrie verkeersagenten! Dat was evenwel noodig om het enorme ver keer op de splitsing PleinDreefWagen weg te regelen. De auto's, motorfietsen en ge wone fietsen snorden voorbij als een levende ketting. Af en toe werd het rijverkeer even onderbroken om ook aan de wandelaars ge legenheid te geven over te steken. Dat was ook in het bijzonder noodig op het Plein bij de Houtbrug, waar geregeld eenige honder- de wandelaars hun beurt stonden af te wach ten om den weg over te steken. Op dit punt werd het verkeer geregeld en beheerscht ook! door een inspecteur en esn agent. Bovendien stond de gewone verkeersagent nog op het Plein bij de Tempeliersst-aat! De halte van de N.Z.H.T.M. was tijdelijk ran het Plein naaf de Dreef verplaatst. Er waren dus alleen op het Plein vijf ver keersagenten en een inspecteur aan het werk. Bovendien trad nog de heer van Tongeren, de inspecteur speciaal belast met het verkeer, af en toe op. Hij inspecteerde geregeld de drukste punten en trad dan helpend op waar het noodig was. Zoo'n dag als gister illustreert, dat de Hout- brug veel te smal is. Ook bleek bij vernieu wing. dat het noodig is het Plein anders aan te leggen, want het is toch ondoenlijk om op alle drukke dagen daar zooveel verkeers posten uit te zetten. Er moet in elk geval voor gezorgd worden, dat de bouw van de nieuwe Houtbrug buiten de bollendagen valt, want als op zoo'n enorm-drukke dag 't verkeer over een hulpbrug'geleid moet worden, moet dat, tot stagnatie aanleiding geven. Behalve de gewone verkeersposten waren op drukke punten nog eenige verkeersagen ten aan het werk gezet. Het maakte den in druk alsof alle politiemannen in het touw waren om het verkeer te regelen. Om en nabij de Lange Brug stonden er niet minder dan zes. De stad belegerd door auto's. De rij auto's, die Donderdagnamiddag weer naar Amsterdam terug moesten keeren, was zóó lang, dat af en toe een file stilstond van de Lange Brug via Kamper- en Gasthuissin gel tot aan de Tempeliersstraat op het Hout plein. Anderszijds stonden ze van de Lange Brug tot de Amsterdamsche Poort. Bij de Groote Houtbrug stond het aan alle vier de hoeken zwart van nieuwsgierigen, die toekeken hoe hier inspecteur Berendsen het verkeer regelde. Hij deed het in één woord kranig. Op zijn teeken moesten ook de voet gangers van en naar de stad wachten om hun weg te vervolgen. Ongelukken gebeur den hier dan ook niet en het autobesturend publiek werkte over het algemeen uitstekend mee. In de geheele gemeente zijn trouwens geen ongelukken gebeurd en evenmin in de omstreken. Niet iedereen was zoo vindingrijk als de vader, die zijn vier kinderen in een grooten rieten bak stopten, dezen op vier wielen zette en zoo de heele nakomelingschap genoege- lijk^ langs 's Heeren wegen rolde. De meeste kinderen moesten zich tevreden stellen met hyacinthen weelde. een plaatsje op de duo van de gewone fiets. De behoefte aan lafenis voor dorstige ke len steeg derhalve naarmate de dag vorderde en de caféhouders klaagden niet. Een attrac tie ook voor vele stedelingen was het nieuwe restaurant bij de halte Heemstede, waar tal loos velen hebben gekeken naar de drukte, die wanneer de boomen dicht gingen in drie minuten twintig auto's achter elkaar zette. De meeste daarvan gingen niet naar Zand- voort, maar sloegen den weg in naar Voge lenzang. waar het één optocht was. een aan eengesloten file van auto's, waartusschen de fietsers zich met moeite een pad zochten, dat niet altijd even veilig was bij de smalte van den weg. Een deel van den stroom koos de prachtige nieuwe wegen door het Naalden- veld, reed langs Kraantje Lek, waar het stampvol zat, naar Overveen. Om het Brou werskolkje zwermden de wandelaars, maar niet zoo talrijk als men zou verwachten. Vol was het echter van stedelingen, die dichtbij de bloemenpracht kwamen genieten op de paden langs Brouwersvaart en Houtvaart, waar de hyacinthen en narcissen overvloedi ger staan zelfs dan verder op in het bol lenland. langs de Leidschevaart. En het pa norama hier aan den duinkant is weergaloos met de afsluiting door het silhouet van Haar lem, zooals eens Ruysdael het schilderde. Op den Korten Zijlweg stapten de wielrij ders af en .stopten de automobilisten om de kléuren te zien, de geuren te ruiken en ver rukt te zijn. En het verkeer verkeerde in staat van opstopping. Bij den Zeeweg leek het de drukte van het zomerseizoen. Op den Kennemerweg te Bloemendaal mopperden de menschen over de kuilen. In- tusschen werd het leed niet voor niets ge leden, want bij de Jan Gijzenvaart was de aarde weer rood en wit en geel en paars in vakjes. De velen, die zich naar Haarlem- Noord begeven hebben, die wandelden langs de zwarte paden die door het land van Oud- Schoten slingeren, hebber geen ongelijk ge had. In Haarlem zelf is veel bloemenvreugdc te beleven, en langs den Rijksstraatweg ia het tegenwoordig aardig wandelen op de breede trottoirs. De Zaanstreek leverde een enorm contingent wielrijders en langs den. Spaarndamscheweg bewogen zich bovendien de vele Varsity-gangers, die gelijk optrokken met de booten in het Spaarne. Met al deze drukte bleef de gezelligheid niet uit. Maar meer dan het Noorden profiteert het Zuiden van de bollendrukte. Zoo had van Haarlem's Omstercken na tuurlijk Heemstede allereerst zijn deel. Groc- nendaal was vol, de wegen waren vol, de trams waren vol. In de stoomtram, die toch met een sleep van wagens reed kon er niets meer bij, als er nog rijen menschen to wach ten stonden. De toestand van den hoofdweg behoeft wel niet meer beschreven worden. Het geheele Heemsteedsche politiecorps was in actie. Natuurlijk waren op alle drukke punten verkeersposten uitgezet. Zeer groot was de drukte op het snijpunt HeerenwegZandvoortsche laan. Als het daar een zeer druk moment was werd de functie van verkeersagent vervuld door den inspecteur, die er uitstekend in slaagde om alle gebruikers van denkweg het hunne te geven. Wanneer de heer Kemper niet als verkeersagent optrad, reed hij in den motor rond om zooveel mogelijk het verkeer in goede banen to leiden. liet leek een Bloemencorso. Zooals vanzelf spreekt concentreerde de grootste drukte zich op den ouden heirweg tusschen Haarlem en Hillegom. Vooral bij den bekenden gevaarlijken viersprong aan de Bermebroekerlaan, waar ook dc van pas sagiers uitpuilende stoomtrams uit Heemste de en Bennebroek moesten passeeren, was het dikwijls ontzaglijk druk. Dat hier geen Zooals n siet wet In ie Groote Stub te Spearniam Zonden beet te merken iet i'. .VarsUir oerroeii werd. Het een ier booten ..kwam Prtneee Juiiana vit Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1