BUITENLANDSCH OVERZICHT TROEPEN AAN DE CHINEESCH-MONGOOLSCHE GRENS. DE HERSTELCOMMISSIE HEEFT HAAR CONCEPT-EIND RAPPORT GEREED. GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 MEI 1929 VIERDE BLAD Generaal der Nanking troepen gevan gen genomen, 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Belangrijkste nieuws geeft heden geen aanleiding tot commentaar. Zitting in het Haagsche Vredespaleis. In tegenwoordigheid van een talrijk pu bliek, waaronder zich de Fransche gezant en verscheidene andere leden van het corps diplomatique bevonden, is de eerste'open bare terechtzitting van de zestiende buiten gewone zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie in het Haagsche Vre despaleis aangevangen. Alvorens tot de werkzaamheden van het hof over te gaan, waarvoor deze zitting 1 belegd, heeft de president, de heer Anzilotti, een rede gehouden ter herdenking aan Lord Finlay, den oudsten rechter in het hof, die op 10 Maart te Londen overleden is tenge volge van een operatie aldus het Hbld. Nadat allen zich eenige oogenblikken van hun zitplaatsen hadden verheven werd de zitting ten teeken van rouw, vijf minuten geschorst. Na heropening der zitting verklaarden de agenten van partijen in de zaak betreffende de Servische leeningen, prof. Basdevant en prof. Spassoievitch, zich aan te sluiten bij de woorden, door den president gewijd aan de nagedachtenis van Lord Finlay. Vervolgens deed de president mededeeling van de namen der agenten en raadsleden in het. geding tusschen de Fransche en de Ser vische Regeeringen over de betaling van de rente en aflossing van verschillende in Frankrijk voor den oorlog uitgegeven Servi sche leeningen, waarbij aan den kant van Servië ook mr. J. H. Telders, advocaat bij den Hoogen Raad, te 's-Gravenhage, als tech nisch raadsman optreedt. Het woord was hierop aan den advocaat der Fransche Regeering mr. Montel, advo caat bij het Hof van Cassatie die uiteenzette dat bij alle leeningen, waarover het hier gaat betaling van coupons en afgeloste obligaties in goud is toegezegd. Mr. Montel heeft na de pauze zijn pleidooi namens de Fransche Regeering in de zaak van in Frankrijk vóór den oorlog uitgegeven Servische leeningen voortgezet en betoogd, dat de conversieleening van 1895 niet alleen de goudclausule inhield maar den houders ook het recht gaf van keuze van het ruil middel, waarin de betaling zou geschieden, niet name om te Londen betaling te ontvan gen in Engelsche ponden en te Genève in Zwitsersche francs. Hij bestreed de bewering van Servische zijde, dat zulks slechts voor een gedeelte van de leening zou gelden. Heden voortzetting. Het concept-eindrapport PARIJS, 15 Mei (VU.) In den afge- loopen nacht om half twee is het ontwerp eindrapport der Herstel-Commissie gereed gekomen, en hedenmiddag om vier uur aan den voorzitter der Conferentie overgelegd, die het op zijn beurt weer aan de geallieerde delegaties heeft overhandigd. Het rapport bevat alle veranderingen, die in den loop der vele weken in den tekst of op begeleiden de papieren zijn aangebracht. De crediteur- staten zijn tegen morgenmiddag drie uur bijeengeroepen. Opstandige beweging in het binnenland van Mongolië. PEKING, 15 Mel CV.D.) In het binnen- land van Mongolië is thans een opstand tegen de Nanking-regeering uitgebroken, naar aanleiding van de omstandigheid, dat de regeering geweigerd heeft de zelfstandigheid van dit gebied te erkennen. Zij heeft troepen aan de Chineesch-Mongoolsche grenzen samen getrokken. De opstandelingen hebben onder leiding van roode officieren de stad Pynlo be zet, waarbij de bevelhebber der Nankingtroe- pen, generaal Mynsoe, gevangen genomen werd. De opstandelingen zijn van plan ook een opstand in Kalgan uit te lokken. De bestrijding der beweging ondervindt in zoo verre moeilijkheden, dat het zenden van troepen van Nanking uit naar het binnen land van Mongolië groote inspanning vergt. Klotzlot, Klotz, de oud-minister van financiën, zal niet voor het hof van assiezen maar voor de rechtbank verschijnen. De aanklacht van valschheid in geschrifte, die Klotz" verschij ning voor de gezworenen zou hebben ge- eischt, is niet gehandhaafd, daar de perso nen, wier handteekening Klotz heeft nage maakt, geen klacht hebben ingediend. Klotz wordt nu beklaagd van oplichting, pogingen tot oplichting en het uitgeven van ongedekte chèques. Op twee uitzonderinge na zijn de banken en de particulieren, aan wie Klotz zulke chèques had verstrekt, schadeloos ge steld, zegt de N. R. Crt. Dreigende toestand in Bombay, BOMBAY, 15 Mei. Eenige duizenden sta kers verzamelden zich voor de poorten der spinnerijen en verlangden hun loon over Aoril, hetwelk de werkgevers weigerden te betalen als de stakers den arbeid niet- her vatten. aldus de Tel. Er ontstonden vecht partijen met de politie, die door de stakers met steenen werd gegooid, waarop een der politie-patrouilles het vuur opende. Hierdoor werd evenwel niemand gewond, doch er vie len verscheidene gewonden, doordat de poli tie genoodzaakt was eenige charges met den gummistok uit te voeren. Eenige groepen stakers wisten door te dringen tot de fabrieks terreinen waar zij opnieuw betaling van hun loon eischten. Auto's met Brïtsche troepen patrouilleeren door de fabriekswijk, waar de situatie dreigend is. Er zijn verscheidene per sonen gearresteerd. Zweden gaat voor. De regeering van Zweden heeft als eerste mogendheid de algemeene acte voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen^ die door de negende Volken- bondsvergadering is aangenomen, geratifi ceerd. De regeering van Zweden, die steeds een der meest overtuigde voorstandsters is ge weest van de arbitrage voor alle internatio nale geschillen, ratificeert echter uitsluitend de gedeelten der acte, die de arbitrage voor rechtsgeschillen en de verzoeningsprocedure regelen. Zij aanvaardt niet de arbitrage voor politieke geschillen, waardoor de ra tificatie veel van haar waarde verliest, al dus meldt het Hbld. België zal vermoedelijk binnen enkele dagen het Zweedsche voorbeeld volgen, zonder evenwel de belangrijkste gedeel ten der conventie uit te schakelen. In Frankrijk heeft de regeering een wetsont werp tot ratificatie van de acte in haar geheel bij de Kamer ingediend. DE VERKEERDE ONDER NARCOSE. In een vergadering van de armvoogden te Am er sham, in Buckinghamshire, werd een merkwaardig voorval medegedeeld, aldus de N. R. Crt. In het ziekenhuis daar was alles voor een operatie in gereedheid gebracht, de patiënt lag op de tafel en de narcose was hem toege diend, toen de chirurg, nadat hij hem nog eens goed bekeken had, opeens uitriep: „Goe de hemel! Dit is niet de man dien ik hebben moet". De verpleegsters hadden een vergissing be gaan en den verkeerden patiënt uit de zaal over laten brengen. AMBULANCE LUCHTVERVOER. Een medewerker van de N. R. Crt. schrijft uit Parijs: De opening van het eerste internationale congres voor ambulance-luchtvervoer heeft plaats gehad met een receptie in het ge bouw van de Fransche Aero-club, een offi- cieele ontvangst der gedelegeerden door de stad Parijs in het stadhuis en een gala avond in de Sorbonne. Aanwezig zijn de ge delegeerden van 27 naties, waaronder wij voor Nederland opmerkten den heer Dlehl, inspecteur van den geneeskundigen dienst, overste van der Werff en dr. Brouwer. Tij dens de receptie in het gebouw van de Aero- club werden redevoeringen gehouden door den eerevoorzitter, maarschalk Lyautey; door den voorzitter, prof. Richet en door dr. Chassaing. Hierna werden de verschillende sprekers voor het congres aangewezen, die namens de door hen vertegenwoordigde re geering verklaringen zullen afleggen betref fende het nationale ambulance luchtvervoer. Onder deze sprekers bevond zich ook de heer Diehl. De plechtige ontvangst der gedelegeerden op het stadhuis had plaats namens den ge meenteraad voor wien de heer Lemarchand het woord voerde. Om negen uur "s avonds begon het feest in de Sorbonne. Hier werd o-a. het woord ge voerd door den Engelschen vice-maarschalk Munro. Er werd een lofdicht op het ambu lance luchtvervoer van mej. Renouard gede clameerd en er werden twee filmen vertoond, betrekking hebbende op het ambulance- luchtvervoer in Barokko en Zweden. Vanochtend negen uur zijn de vergade ringen begonnen in het Oceanografisch In stituut met prae-adviezen over het ambu lance luchtvervoer als internationale organi satie, dat vervoer in de koloniën en de be handeling van ernstige zieken tijdens het transport per vliegmachine. Donderdag en Vrijdag worden deze vergaderingen voortge zet, terwijl Zaterdag demonstraties te Reims plaats zullen hebben. RECHT OF ONRECHT? Voor het Schöffengericht Berlin-Mitte zijn vier processen inzake de Meirelletjes afgedaan, over welk snelrecht het „Berl. Tag." allerminst goed te spreken blijkt in dit geval. Wat in deze processen gelijk is, schrijft het blad, is het feit, dat geen getuigen a décharge gedagvaard worden en dat uit sluitend de Schupo's als getuigen optreden, die de beklaagden gearresteerd hebben. Bij alle andere processen beijvert men zich ook alle getuigen te dagvaarden, die de be klaagde kunnen ontlasten. Waarom ge schiedt dit hier niet. Vraagt het B. T. en geeft ,als zijn meening te kennen, dat niemand op dergelijke snelprocessen ge steld zal blijken, het allerminst de politie zelf. In de vier processen, die reeds behandeld zijn, hebben alle beklaagden ontkend, schul dig te zijn aan de ten laste gelegde feiten, in alle vier gevallen heeft het O. M. ge vangenisstraffen geëischt tusschen een en anderhalf jaar; in drie gevallen (in het vierde volgde vrijspraak) 'heeft de recht bank de straf op de helft bepaald. Ook de „Voss. Z." vraagt of de beklaag de wel de noodige rechtswaarborgen heeft. HET VERSTANDIGE PAARD. Bij Brecon reed een man met zijn dochter achter zich op zijn motorfiets. Plotseling za gen beiden een paard uit een zijweg in galop op hen afkomen en zij dachten niet anders dan dat er een ongeluk zou gebeuren, want een botsing leek onvermijdelijk. Maar het verstandige paard sprong keurig over hen heen, zonder den bestuurder van de motor fiets of zijn dochter met zijn hoeven te ra ken. OM EEN TWIST Drie mannen uit Langenweddingen, bij Maagdenburg, die per fiets naar huis reden, geraakten bij het voorbijrijden van een groep jonge mannen en meisjes met hen in twist. Een der jonge mannen werd zóó kwaad, dat hij zijn motor aantrapte en. met iemand achterop de drie fietsers inhaalde. De motor rijder dwong één der fietsers tot afstappen, waarna hij hem met een ijzeren staaf op het hoofd sloeg. De getroffene werd met een schedelbreuk naar een ziekenhuis 'te Maag denburg gebracht, waar hij is overleden. De dader, die te Ottersleben woont-, is des avonds nog in hechtenis genomen en naar de politiegevangenis te Ottersleben gebracht, waar hij alles kort en klein sloeg, aldus de N. R. Ct. Denzelfden nacht wist de moordenaar nog uit de gevangenis te ontsnappen, doch gister morgen stelde hij zich te Maagdenburg ter beschikking van de politie. EEN NIEUW TYPE ELECTRISCHE HAAS. Om de windhonden bij de wedrennen nog feller te maken heeft men nu in Engeland een electrischen haas vervaardigd, die springen en piepen kan. Op de renbaan te Bristol is er een proef mee genomen. De honden bleken inderdaad nog vlugger ter been, vertelt de N. R. Crt. en de^ uitvinder, zekere Rodman, verwacht dat de gemiddelde snelheden erdoor toe zullen nemen. EEN NIEUWE HOOFDSTAD. De hoofdstad van Noord-Rhodesia, in Oost Afrika, zal volgens de „Times" worden ver plaatst van Livingstone naar een terrein in de nabijheid van Chüanga, dat ligt aan den spoorweg ten noorden van de Kafuerivier. In bepaalde kringen meende men destijds dat Livingstone liggende in den uitersten zuidelijken hoek van Noord-Rhodesia, als hoofdstad eigenlijk ongunstig lag. Het eerste bestuurscentrum lag inderdaad ongeveer ze ventig K.M. noordelijker, te Kalomo. Totnog- teo echter achtte men het opgeworpen be zwaar niet voldoende om de hoofdstad van Livingstone naar elders te verplaatsen. Maar sedert de laatste twee jaar heeft het mijn bedrijf zich in het Noorden des lands sterk ontwikkeld en is de behoefte aan-een meer in het middelpunt gelegen hoofdstad erkend. Chilanga ligt ongeveer 4000 voet boven den zeespiegel en er is ruimte voor den bouw van een hoofdstad op maagdelijk terrein. EEN DURE POSTZEGEL. Óp de internationale postzegeltentoonstel ling, die over eenige dagen te Havre wordt geopend, wordt van Engelsche zijde een post zegel tentoongesteld, waarvan de waarde op 10.000 pond wordt geschat, vertelt de N. R. Ct. INGEZONDEN MEDELEELINGEN a GO Cent» per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „R 1C H t" Gr. Houtstr. 169 I FAMILIE- en T,l. 13472 - Haarlem I BRUlllSGROEPEN EEN PLAATSELIJKE AUTOBUS DIENST TE ZANDVOORT? VERBINDING TUSSCHEN HET BLOEMENDAALSCHE STRAND EN ZANDVOORT? Ons was ter oore gekomen, dat het Zancl- voortsche raadslid de heer D. H. P. Forrer het plan zou hebben den Raad van Zand- voort voor te stellen over te gaan tot he* doen exploiteeren van een autobusdienst te Zandvoort. We hebben bedoeld raadslid daaromtrent nadere inlichtingen gevraagd. Hij deelde ons het volgende mede: Eenigen tijd geleden opperde ik tegenover- den burgemeester van Zandvoort het denk beeld om in de drukke seizoenmaanden li Zandvoort te komen tot een autobusdienst, die ten doel zou hebben een verbinding tot stand te brengen van uit het midden van het dorp naar de Zuidelijke en Noordelijke boulevards en die vooral de verbinding zou moeten onderhouden tusschen Zandvoort en haar kampeerterrein en het Bloemendaa'- sche strand. Het is mij namelijk opgevallen, dat vele menschen per tram naar Overveen gaan en vandaar per autobus of wand 3 lend het Bloemendaalsche strand bereiken enr niet tot een bezoek aan Zandvoort ko men, omdat zij opzien tegen de wandeling langs het strand of de boulevards. Daardoir lijdt de handeldrijvende middenstand van Zandvoort ongetwijfeld eenige schade. Zou er nu een autobusverbinding tusschen Zand voort en het Bloemendaalsche strand komer. dan heb ik den indruk, dat tal van deze men schen een bezoek aan Zandvoort zullen bren gen. Ook zullen personen, die op het Bloe mendaalsche strand kampeeren er eerder toe komen hun inkoopen te doen in Zandvoort. Hoe zoo'n 'dienst precies geregeld zou moeten worden, kan beter in overleg tus schen het gemeentebestuur en een even- teelen exploitant eerst voor elkaar ge bracht worden, alvorens allerlei details ken baar te maken. De burgemeester bleek voor dit denk beeld niet alleen te gevoelen, maar deelde mede reeds een aanbieding van een auto busondernemer ontvangen te hebben. Toen mij echter ter oore kwam dat de bedoelde ondernemer cloor onvoorziene omstandighe den weliicht niet in staat zou zijn een po sitieve aanbieding te doen en een verzoek om concessie bij den Raad in te dienen heD ik mij tot B. en W. gewend en verzocht de instelling van een dergelijk vervoermid del te willen bevorderen. B. en W. hebben mij daarop medege deeld sympathiek tegenover deze zaak te staan en het college is reeds met de voor- loopige onderhandeling omtrent het verlee- nen van een concessie enz. begonnen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Toen de vijftienjarige M. P. Woensdag middag kwart over twee per fiets over den Heerensingel reed, werd hij door een achter op rijdenden auto aangereden en tegen den grond geworpen. Met dienzelfden aut.o werd hij ter obser vatie vervoerd. Hier bleek dat hij eenige kneu zingen aan het bovenlichaam had gekregen. Hedenmorgen vernamen wij, dat zijn toe stand goed is. INENTING TEGEN DIPHTERIE. „MENEER WORDT ÓÓK INGEëNT!" ..Mag ik vandaag het eer«te slarhtoff-- zijn?" zoo vroeg Woensdagmorgen de heer Klimbie. hoofd eener school aan de Nassau- laan, toen aan zijn school een begin werd gemaakt zooals wij Woensdag reeds in t kort meldden met inenten tegen diphterie. Aan het verzoek werd gaarne voldaan. De heer Klimbie werd ingeënt met het gevolg dat zijn geheele klasse nu de onvatbaar- making als een pretje beschouwde en de leerlingen als 't ware streden om de eer, „net als meneer" behandeld te worden. Met dezen maatregel van gezonde en prac- tische paedagogie heeft genoemd schoolhoofd gezorgd voor een aangenaam en moedgevend begin van de serie inentingen die in de aan staande weken door van gemeentewege aan gewezen geneeskundigen zullen worden ver richt en die Woensdag zijn begonnen met de scholen 1 en 2 en de UL.O.-School aan de Nassaulaan. Vandaag, Donderdag, zijn weer drie andere scholen aan de beurt, want het ligt in de bedoeling drie scholen per dag te nemen. Gedurende de eerste drie weken wordt maar drie dagen ingeënt, anders zouden de aan staande Pinksterdagen en de Luilakmarkt verwarring brengen in den geregelden loop van zaken. De inenting moet n.l., zooals wij al meer zelden, bij elk kind drie maal gebeu ren, met even groote tusschenruimten. Alle ouders van de leerlingen der openbare en bijzondere scholen hebben een circulaire ontvangen, waarin hun toestemming voor de inenting van hun kinderen wordt gevraagd. Zonder deze volledige toestemming wordt natuurlijk de onvatbaarmaking niet ten uit voer gebracht daar de deelneming geheel vrijwillig is. Naar wij vernemen hebben 78 ?o der ouders hun toestemming gegeven. De ge moedsstemming van den Geneeskundigen Dienst ten opzichte van het genoemde per centage is uit te drukken door: dankbaar maar niet voldaan. Het is dan ook inderdaad wel te betreuren dat, nadat er zooveel be kendheid aan deze goede en nuttige zaak is gegeven en zeer bevoegde autoriteiten bij herhaling en in het openbaar de aandacht hebben gevestigd op het dringend-noodige en absoluut-gevaarlooze van de inenting tegen diphterie, er toch op elke 100 vaders of voogden nog 22 worden gevonden die er bezwaar tegen hebben, hun kinderen gebruik te doen maken van de gelegenheid die de gemeente nu biedt om een zeer gevreesde kinderziekte afdoende te bestrijden. Sommige ouders hebben gevraagd, uit vrees voor het litteeken, de inenting niet te doen plaats hebben op den bovenarm maar op het been. Aan dit verzoek kan niet voldaan worden omdat het door die ouders aange voerde motief niet juist is: de behandeling laat n.l. in 't geheel geen litteeken na. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Accijnsontduikcrs. De Rechtbank veroordeelde heden de twee Haarlemsche kellners, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens het resp. in bezit hebben met het doel om alcohol te stoken, van een distilleerketel met toebehooren en het vervoeren van d.at instrument. De een zeide, dat hij het noodig had om tropische planten en visschen te prepareeren, de an der, die het vervoerd had, zei, dat hij te goeder trouw aannam, dat het apparaat voor dat zonderlinge doeleinde bestemd was. De eisch tegen den eerste was twee maal twee maanden gevangenisstraf, tegen den tweeden van wien de opzet niet bewezen geacht werd, éénmaal zes weken gevangenis straf. De eerste werd veroordeeld tot twee gevan genisstraffen van drie weken. De tweede werd vrij gesproken van het sub. 1 ten laste gelegde (de opzet) en wegens het vervoer veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De grondwerker uit Roelofarendsveen. die zeide op den Tuin'oouwwintercursus geleerd te hebben hoe je uit grondstoffen alcohol kon stoken en het geleerde ook toegepast had, kreeg drie maal 5 dagen. Er waren drie gevangenisstraffen van een week geëischt. Twee gevangenisstraffen van twee weken waren gevraagd voor den IJmuidenschen ar beider, die een distilleerketel in huis had, welke naar zijn zeggen behoorde aan een nieuwen huurder, die hem maar vast in het te betrekken huis had neergezet. Omdat de arbeider bij het vervoer geholpen had. ter wijl hij redelijkerwijze had kunnen vermoe den. waarvoor de ketel diende, werd hij ver oordeeld tot 2 gevangenisstraffen van 5 da gen. De Zaandamsche sigarenfabrikant, er van verdacht banderolles voor sigaren tweemaal gebruikt te hebben en voorts zijn register van ingeslagen tabak niet te hebben bijge houden, werd veroordeeld tot 4 boeten van f 100 of 4 maal 1 dag hechtenis. De eisch was drie boeten van f 100, subsi diair drie maal een dag hechtenis. De tabaksfabrikant uit Zaandam, die ver dacht werd partijen ingeslagen tabak niet te hebben geregistreerd, werd vrijgesproken, omdat bleek, dat hij de tabak inderdaad niet had ontvangen, hoewel deze bij zijn leveran cier wel als uitgeslagen was geregistreerd. De eisch was vrijspraak. Iemand, die per fiets een partij sigaren zonder geleidebiljet of banderolles had ver voerd langs den Lisserdijk kreeg f 50 boete conform den eisch, of 1 dag hechtenis, ter wijl geëischt was 4 dagen. HET ROODE KRUIS IN 1928. In de dezer dagen gehouden jaarlijksch-: alg°me?ne ledenvergadering van de afdee- llng Haarlem en Omstreken van het Neder- landsche Roode Kruis werden jaarverslag en financieel verslag goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout en de heer J. Ph. Joosten Hat- tink werden herkozen. In het jaarverslag wordt allereerst met dankbaarheid herinnerd aan het tot stand komen van het Parkherstellingsoord aan den Rijksstraatweg en de opening op 30 Novem ber. door den voorzitter van het hoofdbe stuur, Prins Hendrik. Aan den eerevoorzit- ter, den burgemeester van Haarlem werd het Kruis van Verdienste uitgereikt. Een paar dagen na de opening werd de eerste patiënt opgenomen en sedert is het aantal langzaam gestegen wegens het ongun stige jaargetijde viel op grooten toeloop van patiënten niet te rekenen, in het voorjaar kan een belangrijke toename verwacht wor den. Op 31 December waren aanwezig 5 patiënten, allen vrouwen en meisjes. Van hen waren 3 gezonden door den hulsarts, terwijl 2 uit een ziekenhuis afkomstig wa ren. Tot geneesheer werd benoemd de heer P. A. van der Breggen. arts, voorloopig tot verpleegster mej. A. Windhouwer. tot op zichter van het terrein het echtpaar Van Reven. Dank wordt gebracht aan het hoofd bestuur voor zijn royale bijdrage. Het bestuur der afdeeling werd uitgebreid met den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, die op verzoek van het gemeentebestuur werd benoemd tot ad- viseerend lid. Een in December ontvangen aannemelijk bod op het gebouw der afdee ling. Kenaustraat 9 heeft het bestuur aan vaard tegen 1 Februari is dientengevolga het huis ontruimd. De jaarlijksche collecte op 27 October bracht netto f 1815.71 op. De transportcolonne telde 53 damesleden, (vorige paar 58) en 80 heerenleden, (vorige jaar 88) waarvan resp. 6 (v. j. geen) en 33 (v. j. 22) in het bezit zijn van een geldig di ploma. Het aantal donateurs steeg van 10 op 25. de donaties van f 46 op f 64. Belangrijke ge beurtenissen waren het betrekken van de hulpposten in het Stadion tijdens de Olympi sche Spelen, de bevordering van den ploeg- commnndant C. Nel tot sergeant-majoor. De wedstrijdploeg behaalde op de wedstrijden te Utrecht een derden en een vierden prijs. Op de Kruid en iersbeurs en de Tevosa wer den propagandastands ingericht. Bij de ge houden examens ter verkrijging van het di ploma als helper slaagden 7 dames en 14 heeren. Dit examen gold tevens voor het O. D.-diploma. In den loop van het jaar werden door de leden 775 rapporten ingediend over door hen behandelde gevallen, waarvan 277 mel dingen afkomstig waren van de seinzaal van den O.ngevallendienst. Herinnerd wordt aan de oefeningen op de Ruïne van Brederode en bij Figee. in totaal werden tien buiten oefeningen gehouden. De voorzitter, jhr. E. H. E. Teding van Berkhout schonk een ..Eenheid-Aanhang-Braneard".Gememoreerd wordt de vriendschappelijke samenwerking mot de Haarlemsche Reddingsbrigade „Snel- verband", de politie, de beambten van de seinzaal. TRAM UIT DE RAILS. Hedenmorgen kwart voor acht liep een zware Budapester wagen van dc E.S.M.. die uit de remise aan de Leidschevaart geduwd werd met bestemming naar Zandvoort. door verkeerden wisselstand aldaar uit de rails en kwam dwars over den weg te staan, waar door het verkeer in belde richtingen gestremd werd. Een der ijzeren palen werd bij den grond afgeknapt: de paal kwam met het boveneind door de ruiten van een aldaar staande bovenwoning terecht, geluk kig zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Dit oponthoud duurde 45 minuten, maar vele forensen werden er toch door gedupeerd. Zij werden door de tramdirectie in de gelegen heid gesteld, hun reis per spoor te maken. Uit Zandvoort bereikte ons nog de volgen de mededeeling: Den abonncs der E.S.M., die met de tram van 8.39 uit Zandvoort naar Haarlem en Amsterdam zouden vertrekken werd door den chef der E.S.M. te Zandvoort geadviseerd, met den trein van 8.53 te gaan. daar zij dan eer dei' de plaats van hun bestemming zouden bereiken dan per tram. De meesten volgden dezen wenk op. De abonnementen voor de tram waren nu bij uitzondering ook geldig voor den trein. R.-K. SCIIOOL A.4N DE WESTER- GRACIIT. Het bestuur der Parochie ..St. Bavo" deelt aan den raad mede. dat het. wegens toe neming van het aantal leerlingen besloten heeft tot verandering van inrichting der bij zondere schooi voor gewoon lager onderwijs aan de Westergracht No. 1. waardoor het wenscheüjk is dat drie leslokalen, een gym nastieklokaal en een kamer voor het hoofd, worden bijgebouwd. Het betreft hier ecne uitbreiding van een bijzondere school, welke valt onder art. 84 der Lager-onderwijswet 1920, zoodat de in stelling zelf de verbouwing moet bekostigen; de gemeente is verplicht een, bij de Lager- onderwijswet 1920 geregeld, percentage van het bedrag jaarlijks te vergoeden. Met den inspecteur zijn B. en W. van mee ning. dat het derde lokaal ontworpen boven het te bouwen gymnastieklokaal in deze uit breiding behoort te worden betrokken, wijl bedoeld lokaal zal worden gebruikt voor de lessen in handenarbeid en binnenkort zal noodig zijn voor leslokaal. CURSUS IN TEEKENING LEZEN EN PRAC- TISCII WERKEN. De cursus in teekening lezen en practisch werken die bij besluit van den gemeenteraad d.d. 10 October jl. was ingesteld en die den geheelen winter is gehouden is Dinsdag ge ëindigd. Op dezen laatsten cursusavond was er voor eenige belangstellenden (w.o. de heeren Mr. J. N, J. E. Heerkcns Thljssen, wethouder voor de werkloosheidsbestrijding en Ir. dr. B. Böl- ger, lid van de Rijkscommissie van advies voor vakopleiding en beroepsverandering), gelegenheid het vervaardigde werk te bezich tigen. Onder leiding van den directeur van de Ambachtsschool de heer A. L. Hengeveld had een en ander plaats. Deze was over het resul taat van den cursus wel tevreden. Was de cursus aanvankelijk begonnen met een twintigtal deelnemers, door verschillen de oorzaken werd het aantal teruggebracht op 9; daarvan kon echter worden geconsta teerd. dat zij met vrucht het onderwijs had den gevolgd. Dit bleek ook inderdaad uit de werkstuk ken en teekeningen die vervaardigd waren. Vooral bij hen die tot het laatste toe heb ben volgehouden, was de ijver waarmede ge werkt werd, vporbeeldig; de resultaten wa ren dien overeenkomstig, en zij bewezen, dat met het onderwijs aan de cursisten het doel niet uit het oog verloren is, nl. om geschool den en ongeschoolden metaalarbeiders wat bij te brengen van de meest noodde theoreti sche en practische vakkennis waardoor het mogelijk zou zijn zichzelf beter te vrijwaren voor werkloosheid of een meer gunstige po sitie in de fabriek of werkplaats te verwerven. Ongetwijfeld zal deze cursus bijdragen tot bereiking van bovenstaand doel. De directeur der Ambachtsschool zou, gezien het resultaat van dezen cursus willen aanbevelen dat de deelnemers zich nog verder gingen bekwa men in het vak hunner keuze. De deelnemers, voor rekening van de ge meente, aan den cursus voor autogenisch lasschen. welke cursus mede in den afgeloo- pen winter is gehouden, hebben met gunstig resultaat de lessen gevolgd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13