Cadum Zeep miss Holland H. D. VERTELLINGEN openbaart het èeheim harer schoonheid! STADSNIEUWS FEUILLETON. Helen's Juweelen HAARLEM'S DAGB' D DINSDAG 21 MEI 1929 (Nadruk rerbodni utcvirecbt roorkelwiuien.) In het Duindal door LIEN FI3EE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 CU. p.r re„l. C>ltsUu Een hard stuk zeep. dat tot hst laatste yliesje éebruikt kan worden 25 ct iociété CadumBelèe Frederiksplem32 Amsterdam Naast mij verscheen de man als een geest Z n verwilderd uiterlijk deed mij schrikken. Ik stond op en wilde terugkeeren naar den weg. Hij legde echter zijn hand op mijn schouder en hield mij terug. „Schrik niet", zeide hij, en zijn stem stelde mij volkomen gerust. „Ik ben gekomen om u te vertellen als een vriend". Ik zag verwonderd op. De ondergaande zon scheen over de boomen en duinen, bracht een gloed op zijn bleeke wangen en deed zijn oogen lichten. „U kent mij" vroeg ik. „Ik ken u", antwoordde hij „de Herinne ring kent een ieder, die een ziel heeft". „Ik. heb geen ziel", zeide ik, en wilde mij verwijderen. Maar weer hield hij mij staan de. „Ga zitten", zei hij, „Ik heb u iets schoons te vertellen." „Ik heb al veel schoone dingen gehoord en gezien", antwoordde ik, „maar zij voldoen mij niet". Ik nam echter plaats op den grasrand en leunde 't lioofd tegen den stam van een den, opdat ik den man aandachtig in het gelaat kon zien. „Zijt ge bevreesd?" vroeg hij. „Ia". „Ik zal u niet kwellen. „ik zal u niet kwellen. De Herinnering is zacht als een balsem." Hij zweeg in zijn oogen weerkaatste het laatste licht. „Ziet ge daar dien boom die met zijn knoestarmen den Hemel schijnt te bedreigen omdat Hij hem deel geboren worden? Dat zijt gij. Ziet ge die gele bloem, die eiken avond de aarde kust, omdat zij haar gebaard heeftG ij zijt die bloem, mijn kind. En ziet ge :t gras dat opschiet naar Gods heerlijk licht? Het zijn uw gedachten en uw droomen veelvuldig en dankbaar. Enke korrel voedsel wordt aawvaard om te zingen te Zijner eere. Kent gc mij, mijn kind?" „Gij zijt mijn Vader?" „Neen, uw vader ben ik niet. Die is reeds lang gestorven. Ik ben uw beste vriend. Mijn naam is Herinnering." Ik lachte, en mijn lach schalde door het duindal. „Ik ben jong!" riep ik uit. „Ik heb nog geen Herinnering noodig". Weer wilde ik weggaan, maar hij hield mij stevig vast. „Ik heb u zoo iets schoons te vertellen en nu wilt ge mij ontvluchten?" zei hij verwij tend. Z'n moede, droeve'hoofd zonk dieper tus- schen de schouders. Plots voelde ik medelij den. „Vertel mij dan uw verhaal", verzocht ik. Er was eens een kind, dat vele vrienden had. Onder die vrienden waren ook: de Len te, de Schoonheid en het Gedicht. Eén van deze drie dacht het kind tot haar levensge zel te maken, daar zij deze drie meer lief had dan alle andere. „Lente", sprak het kind op een goeden dag, „ik heb u lief. Komt ge in mijn huis? Ik houd van uw jonge dieren en uw jonge sap pige bladeren, van uw koesterende warmte en uw lavende koelte. Kom met mij in mijn woning voor eeuwig". 1 Maar de Lente schudde het blonde hoofd. „Ik moet gaan voor vele maanden". Het land vond de Lente trouweloos en vele weken treurde het om den verloren vriend. Toen ontmoette het de Schoonheid. „Schoonheid", sprak het kind, „ik heb u lief. Kom in mijn woning. Ik houd van uw stem. Uw gezang klinkt mij zoet in de ooren. Uw gewaad is als het doorschijnend water uit de beek. Gij brengt licht in mijn kamer. Kom en blijf". Maar de Schoonheid schudde het hoofd. „Ik kan niet bij u komen wonen, kant met mijn komst zoudt ge de kracht van uw wezen verliezen. Wees tevreden met een enkel be zoek, dat ik u van tijd tot tijd zal bren gen." Het kind schreide vele dagen en vond de Schoonheid trouweloos. Toen leerde het kind het Gedicht kennen. „Blijf, o, blijf!" riep het verheugd. „Gij zijt degene, dien ik altijd verwacht heb! Ge leert mij de diepten, tot welke ik kan afda len en de hoogten, waartoe ik kan stijgen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rege!. Ge leert mij weenen en juichen, spreken en luisteren! Leef, leef in mijn huis en ik zal u liefhebben als geen ander". Maar het Gedicht schudde het hoofd. „Ik kan in uw huis niet altijd wonen. Ik ben een zwerver." En het kind leefde eenzaam onder vele vrienden. Jaar na jaar sloop door het huls, het ecne venster in, het andere uit. Het kind zag ze niet. Het leefde alleen en geen gezel deelde de woning. Tot op zekeren dag een klein monster aanklopte en vroeg om binnengelaten te worden. Het kind had medelijden met het jammerlijk wezen en verzorgde het zoo goed mogelijk. „Wie zijt ge?" vroeg het kind. „Ik ben de Liefde", antwoordde het kleine monster. „Ach!" riep het kind uit. „Vaak heb ik van u gehoord, maar nooit wist ik dat ge zoo leelijk waart!" Het' kind schreide bitter. „Waarom huilt ge?" vroeg het monster. „Ik heb altijd gewenscht u'te leeren ken nen, omdat ze mij verteld hadden, dat ge schooner moest zijn, dan één van Gods schepselen op de aarde. Nu zijt ge zóó lee- lijk, zóó leelijken het kind snikte om de verloren illusie. „Ga weg!" riep het. „Ga dan toch weg! Ge ziet toch, dat ik alle schoonheid rond mij heb verzameld? Ge hoort hier niet!" Het monster schreide met het kind. ver ontschuldigde zich en wilde vertrekken. Maar het kon niet, want het was moe en te zwak om te kunnen loopen. „Ik zal u verzorgen", zeide het kind. „Als ge weer flink zijt en sterk moet ge vertrek ken. Ik kan het niet verdragen u aan te zien". Maanden en jaren vergingen en de Liefde bleef in het huis van het kind, dat langza merhand gegroeid was tot een mensch." De vreemdeling zweeg en staarde naar de rooae zon. De bloemen bogen hun hoofdjes. In het duindal was de geur van vochtige aarde. Ik sloot de oogen en droomde. Toen ik opkeek verdween de vreemde man tusschen de boomen. DE WEEKKAARTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. ONDERHOUD MET DE DIRECTIE. Eenigen tijd geleden hebben we een be richt opgenomen, dat er ontstemming was bij de forensen over de afschaffing der maand- en de invoering der weekkaarten. Het bestuur van het N. V. V. heeft over deze aangelegenheid een'onderhoud met de directie der Nedqrl. Spoorwegen gehad. Be toogd werd, dat ten gevolge van dezen maat regel het tarief voor de verbruikers dezer kaarten (vrijwel zonder uitzondering arbei ders) niet onaanzienlijk'is verhoogd. Aan drang is uitgeoefend, om den kilometerprljs, die thans 12 cent bedraagt, terug te brengen tot 11 1/2 cent, teneinde' daardoor de prijs- verhooging, welke uit de. vervanging van maandkaarten door weekkaarten, waarschijn lijk geheel onwillekeurig, is voortgevloeid, te niet te doen. Voorts is aangedrongen, behalve de week kaarten ook de maandkaarten te handhaven ten gerieve van hen, die om verschillende redenen beter op maandkaarten kunnen blij ven reizen. Verzocht is om aan reizigers, die op een weekkaart reizen toe te staan gebruik te ma ken van treinen, welke na 8 uur aan het station van bestemming aankomen of welker vertrektijd van het station van bestemming voor 16 u„ 's Zaterdags voor 12 uur ligt, in dien zij door toevallige omstandigheden ver hinderd zijn van de voorgeschreven treinen gebruik te maken. Ook is er de aandacht van de Spoorweg directie op gevestigd, dat het wenscheüjk is op den verkiezingsdag, 3 Juli, aan arbeiders die buiten de plaats hunner inwoning werk zaam zijn. eveneens toe te staan van andere dan de voorgeschreven treinen gebruik te maken. Door den vertegenwoordiger der Nedcrl. Spoorwegen is aan het bestuur van het N. V-V. toegezegd, dat op korten termijn een en ander door de Directie zal worden overwo gen en spoedig de te nemen beslissing zal worden medegedeeld. DE VERONTREINIGING VAN HET NOORDZEEKANAAL. EEN BUISLEIDING VAN DE PAPIER- FABRIEK NAAR ZEE. In liet jaarverslag der Gezondheidscom missie voor Vclsen over 1928 wordt uitvoerig melding gemaakt van den stand van zaken ten opzichte van de plannen tot "net maken van een buisleiding van de Papierfabriek naar IJmuiden, ter afvoering van het afval water van genoemde fabriek, dat zoo vele jaren achter elkaar des zomers een plaag is geweest voor de duizenden in de gemeen te. In het verslag wordt medegedeeld, dat het laatste, dat de Commissie door toevallige omstandigheden over deze zaak heeft ver nomen is, dat de Regeering krachtig bij de betrokken autoriteiten heeft aangedrongen op een spoedige uitvoering der plannen. Thans is bij de Gezondheidscommissie ingekomen een brief van den Hoofdingenieur Directeur van den Rijkswaterstaat te Haar lem, waarin o.a. het volgende wordt mede gedeeld: „Ik kan u dan mededeelen, dat met de Directie van de Koninklijke Nederlandsche Papierfabrieken overeenstemming is verkre gen omtrent den aanleg van een persleiding, die het afvalwater zal voeren naar een punt aan de buitenhavens te IJmuiden, tegenover het forteiland, waar de getijdebeweging een voortdurende watervermening zal tengevolge hebben. De persleiding moet wegens den „invreten- den" aard van het af te voeren afvalwater van bijzonder materiaal wezen en zal ver moedelijk van hout worden vervaardigd. Zij zal echter, om van de fabriek af het bedoelde loozingspunt te bereiken, moeten kruisen de nieuwe binnenhaven, ten behoeve van de neven industrieën van de hoogovens, met den aanleg waarvan binnenkort zal worden begonnen. De vorm van die haven houdt weer ten nauwste verband met de kwestie van het koelwater voor de te bouwen nieuwe centrale die oorspronkelijk door de PB.G/E.M. zou worden gebouwd, doch thans door het P. E. N. zal worden daargesteld. Door deze bijkomende omstandigheden zal het echter niet mogelijk zijn om, wat oor spronkelijk in de bedoeling lag, de perslei ding voor het afvalwater vóór 1 Juli a.s. in gebruik te doen zijn. Er zal echter zoo veel mogelijk naar wor den gestreefd om haar vóór het volgend zomerseizoen in bedrijf te doen komen". Dit schrijven geeft weer hoop voor de toekomst. Immers blijkt duidelijk daaruit, dat de tijd, waarop de gemeente van deze steeds wederkeerende plaag verlost zal zijn, niet ver meer is. Wij vernamen nog, dat de kosten van het leggen der persleiding aanzienlijk hooger zijn dan aanvankelijk werd geraamd, in hoofdzaak tengevolge van de plannen tot het aanleggen der nieuwe binnenhaven. SCHOOLVEREENIGING „GROEN VAN PRINSTERER." Uitbreiding aantal scholen. Toe neming leerlingen. De schoolvereeniging „Groen van Prinste - rer" kwam Vrijdagavond in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van. den heer G. Wolzak Hzn. De secretaris, de heer D. A. C. van den Hoorn, zeide-in het jaarverslag, dat de Ver- eeniging staat aan den vooravond van groo- te gebeurtenissen. Had de Vereeeniging tot heden twee scholen voor gewoon lager on derwijs, eerlang hoopt ze in het bezit tc ko men van 4 scholen voor gewoon lager on derwijs, er wordt gewerkt aan de stichting van een school voor U. L. onderwijs en cr zul len komen drie scholen voor voorbereidend lager onderwijs. Wat aangaat de scholen voor gewoon lager onderwijs, deelde spr. mede, dat de in aan bouw zijnde 3e school der vereeniging in het Amsterdamsche kwartier op 10 Septem ber gedeeltelijk in gebruik zal kunnen wor den genomen en dat de stichting van een 4e school in Haarlem-Noord in voorbereiding is. Voor de stichting van de scholen voor voorbereidend lager onderwijs is er gekomen de vereeniging „Rohoboth", die in nauw con tact met de vereeniging staat, daar bepaald is. dat in het bestuur er van 2 bestuursleden der vereeniging „Groen van Prinsterer" zit ting hebben. Van de te stichten scholen voor voorberei dend lager onderwijs zal er een komen in het Amsterdamsche Kwartier naast de in aan bouw zijnde lagere school, een bij de dr. A. Kuyperscnool en een op een terrein in Haar lem-Noord. De Vereeniging „Rehoboth" zal na de Koninglijke goedkeuring op haar sta tuten, handelend gaan optreden. Ten slotte deelde spreker mede dat het aantal leden edr Vereeniging thans bedraagt 395. De heer G. J. Kappers bracht het verslag van de belde scholen uit. Het memoreerde. Hij stond op en schoof de sleutels in de richting van Colquhaun. Dexter stond ook op: de jonge man draaide zich om. „Ik begin heusch te gelooven, dat we ons vergist heb ben, weet u!", merkte de man van Scotland Yard op. „En u?" De vraag werd als een kogel in de richting van Meredith afgeschoten. „Wc vergissen ons allemaal wel eens", gaf de detective toe. Hij stond Colquhaun scherp aan te*staren. „Ik zou nog graag één vraag willen doen „Vraagt u maar gerust. Of ik hem beant woorden zal. weet ik niet". ..U stond daar klaar om te schieten, tegen dien muur, toen we binnen kwamen", zei Meredith. „Wie verwachtte u eigenlijk?" ..Daar zal ik u geen antwoord op geven", zei Colquhaun. „Ik zou er alleen even op wil len wijzen, dat ik wel geschoten zou hebben, als ik de Havik geweest was, niet waar?" Meredith zei niets. „Dus dat is alles", ging hij na een korte stilte voort. ..U weigert dus me te arresteeren? Uitstekend. Ik sa! dan voor ditmaal uw ver ontschuldigingen over uw ongehoorde wijze van binnendringen aeceptceren eneoeie nacht. Tk ben half dood van den slaap". Meredith en Dexter klauterden weer terug naar hun sloep en roeiden weg. Colquhaun staarde hen na. tot de duisternis hen op geslokt had cn ging toen naar beneden. De portefeuille met den kouseband van de Gra vin van Salisbury Lag nog op tafel. ..Goeie genade. stel je voor dat hij hem open had gemaakt'!'. En hij lachte voldaan. HOOFDSTUK V. De oude kapitein Barn.- trok zwijgend aan zijn riemen, maar zijn boot kwam bijna niet vooruit tegen de eb in, bracht haar met dat het aantal leerlingen der Groen van Prinstererschool is gestegen van 196 tot 211 en dat van de Dr. A. Kuyperschool van 310 tot 324, dat ér aan de scholen heerscht een uitnemende geest tusschen de hoofden en het onderwijzend personeel en dat het in stituut van de schoolartsen, vaartegen, zoo als de heer Kappers zeide. in de laatsten tijd wel eens gesputterd wordt, te Haarlem uit stekend werkt. De heer M. Hogenbïrk bracht het finan cieel verhlag uit. Daaraan is ontleend dat de balans per 31 December 1928 aanwijst een totaal bedrag van f 97.116 r 13 1/2 en de winst en verliesrekening een totaal cijfer van f 58.819,52. Voor het Steunfonds is ontvan gen een bedrag van f 266.35 en voor het Schulddelgingsfonds is bijeen verzameld een bedrag van f 500. Als leden van het bestuur werden herkozen de hesren W. F. Jan&n, Prof. Dr. A. A. van Schelven en D. A. C. van den Hoorn, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. J. van Houten, wien de voor zitter dank bracht voor alles wat door hem voor de Vereeniging is gedaan, werd gekozen de heer A. G. Hulshoffè GOUDEN BRUILOFT ECHTPAAR C. BLAZER De heer C. Blazer, vroeger solo-cellist bij het Haarlemsche Muziekcorps zal binnenkort zijn gouden bruiloft vieren. Woensdag a.s. gaan de bruidsdagen in. veel moeite aan wal en stapte met zijn mage re beenen tot aan de knieën ontbloot, door het water het strand op. Cicely Quain zat op het strand in haar badpak peinzend naar hem te staren, terwijl hij de lichte boot handig op het droge bracht, buiten het be reik van de onrustige golven en haar oogen volgden hem, toen hij zich omdraaide om naar het woelende water van Bass Cove te kijken. Er was een soort van langzame, machtige beweging in de zee, en het water was bijna zwart behalve aan den voet van Third Cliff, waai' het met een onheilspellend ge brul tegen de rotsen sloeg en 'n witte schim wolk hoog in cic lucht deed spatten. Hier en daar dreven kleine kleurige puntjes. boeien en dicht bij dé wal lagen twee groote motor booten aan hun ankers te rukken. Cicely kon net hun namen onderscheiden de Pyramide heette de dichtstbijzijnde, en de Zeemeermin de andere. ..Je ken de zee best vertrouwen, als er schuimkoppen op de golven zijn", merkte dt oude kapitein op. ..dat benne maar flauw- sies. Maar als Se stil is en glad en zwart, zoo als nou. dan hè-je net zooveel kans als ren....!" Hij maakte don zin niet af. ..Wat lijken die booten daar on mekaar, hè?" Die twee grooter, bedoel S" Die benne vannacht binnen gekomen". „De Pyramide!" riep Cicely uit. „Ik heb nog nooit zoo'n gekke naam voor een boot ge hoord". „Die zien d'r uit of ze d'r vaart achter kenne zette", vond de oude zeeman. Hij draaide zich om en nam haar met een af keurenden blik op. „De zee is vandaag niet te vertrouwe. Je ben toch niet van plan om er in te gaan?" Jawel". „Mos je liever niet doen", waarschuwde DE LICHTHOEVE. De directrice der beide Tehuizen van de Vereeniging „De Lichthoeve", zuster Jac. Th. Kuyck, is voornemens op Dinsdagavond 21 Mei een lezing over het werk dezer vereeni ging te houden in de kerk der Broederge meente aan de Parklaan. 30 van de oudste kinderen van de Licht hoeve, komen mede. Zij zullen zich eenige keeren doen hooren cn zingen zooals zij op de Lichthoeve zingen. De muzikale intermezzo's worden belang loos verzorgd door de fam. van Brummelen. DE VERBREEDING DER RUSTENBURGER LAAN. De eigenaresse van het perceel aan do Rustenburgerlaan no. 16 groot 97 c.A„ heeft zich bereid verklaard dat perceel te verkoo- pen voor de som van f 7000. Aangezien aankoop van dat perceel voor de gemeente van belang Is te achten, stellen B. en W. den raad voor daartoe te beslui ten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTRAAT 16 TF.I.EFOON NO. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS F 98.- juj. „O. ik kan goed zwemmen", stelde ze hem gerust. „Ik ben niet bang". „Dat is nou juist de soort, die we d'r altijd uit hebben motten halen", deelde hij haar kalm mee, „die goed zwemmen en die niet bang bennen. Als je mijn dochter was, dan gebeurde het niet". „En hoe zou u me dat willen beletten?" .Er kwam ccn minachtende glimlach om Cicely's mond en een koppiger blik in haar blauwe oogen. ..Als je mijn dochter was en Je wou in zee gaan, dan zou lk je een stevig pak slaag geven!" En met deze paedagogische ontboe zeming wandelde de oude kapitein weg. Een half uur ging voorbij. Op het dek van de Zeemeermin verschenen twee mannen, ale de sloep te water lieten en naar land roei den. Het was net of ze één van de twee al eerder gezien had die het eerst op het strand sprong on Cicely betrapte er zich op. dat ze nieuwsgierig naar hem zat te staren. Ze moest hem ergens gezien hebben, waar waar? Om u de waarheid te zeggen was het detective Meredith uit New York. Dexter, die in dc roeiboot bleef, roeide weer terug naar de Zeemeermin Glorieus gehuld in een zwart en lila ge streept badpak kwam Skeets Gaunt Langs het strand aangewandeld juist op tijd om Cicely de zee in te zien gaan. Hij riep haar iets toe en zc bleef staan, terwijl de kleine golfjes over haar voeten spoelden. Skeets kwam op een draf aanloopen niettegen staande den verontwaardigenden blik in haar oogen. „Ik heb je al gezegd begon ze. „Luister nu eens écn enkel minuutje!" pleitte hij. .(Wordt vervolgd.). EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQUES FUTRELLE. 21) „Dat signalement is geweldig oppervlakkig", verklaarde Colquhaun. „Herkent u bij voor beeld mijn stem? Hebt u geen vingerafdruk ken van den Havik? Heeft u nergens her- kenningsteeken? Ik ben bijvoorbeeld op mijn rechter arm ingeënt. Waar was de Havik in geënt? Gewoonlijk doen ze het links. Hebt u geen „Waarom hebt u den naam van uw boot veranderd?" „Omdat ik den vorige leelijk vond „En. als u niet de Havik bent, wie bent u dan wel?" „Ik heet Bruce Colquhaun". ..Maar wie bent u? Waar komt u vandaan? Wat doet u? Waarom bent u hier „Dat moet u maar allemaal zelf uitvin den". „U weigert ons iets naders over uzelf te vertellen?" „Ja". Er heerschte een lange, gespannen stüte. Meredith was misschien wel één van de knapste mannen van de New Yorksche politie en het gebeurde niet dikwijls d$t hij van zijn stuk gebracht werd. Maar nunu Hij keek rain of meer hulpeloos naar Dexter: maar die zei niets. „U weet natuurlijk", vervolgde Colquhaun plotseling, „dat uw arrestatie-bevel hier in Massachusetts waardeloos is. Uitstekend. ils u mij werkelijk wilt hebben, zal ik dat over het hoofd zien, me aan u overgeven en met u meegaan naar New York. Als u de boel hier wilt doorzoeken, zal ik u de sleutels van alle kasten en kisten en bergplaatsen hier aan boord geven, en ik zal alles, wat er in mijn zakken zit, hier voor u op tafel leggen. Maaren er klonk bijna iets dreigends in zijn stemals u daarna niet kunt bewijzen, dat ik de Havik ben, stel ik u tot het laatste snippertje toe ver antwoordelijk, wettelijk en moreel en dan zal ik bovendien ervoor zorgen, dat de politie van de heele wereld u uitlacht cn u uit maakt voor een stel idioten. Nu, wat wilt u?" Meredith staarde hem perplex aan. Col quhaun draaide zich plotseling om, haalde een bos slauteis uit zijn broekzak en gooide die vlak voor Meredith op tafel. Weer draaide hij zich om en haalde een portefeuille uit zijn jaszak. En ook die viel Voor Meredith's neus neer. De detective nam hem haastig op. „Een oogenblik voor u dat ding open maakt", zei de jonge man kalm. ..U zult niet kunnen bewijzen, dat ik de Havik bent cn u weet het zelf net zoo goed als ik. In die portefeuille zitten papieren, waaruit zal blijken, dat ik iemand anders ben. maar als u hem toch openmaakt, aan weet u wat er gebeuren zal. Hetzelfde geldt voor de sleutels". Hij draaide zich plotseling om cn ging op zijn gemak door een patrijspoort naar buiten staan kijken. Meredith en Dexter wis selden een snellen blik en Dexter sehudde bijna onmerkbaar zijn hoofd. Na een oogen blik legde Meredith de portefeuille weer op tafel neer. onwilligEn zoo gebeurde het. dat hij even den kouseband van de gravin van Salisbury in handen had gehad!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13