BUITEN! AND3CH OVERZICHT Waardoor geraakten motoren defect? de FRANKRIJK EN DUITSCHLAND EN DE NOODLANDING IN CUERS. VERLAGING DER ANNUÏTEITEN. ARK'* fVloUTBROOD Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. "HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 MEI 1929' DERDE BLAD De noodlanding van de „Graf Zeppelin". Nadere bijzonderheden. Dr. Eckener heeft omtrent het verloop der laatste uren van den tocht en omtrent de landing nog een en ander medegedeeld. Naar zijn meening is het defect geraken der motoren vermoedelijk aan het volgende toe te schrijven: Na de Middellandsche Zee-reis van de „Graf Zeppelin" zijn aan de motoren eenige wijzigingen aangebracht en wel zijn enkele cylinders uit hun starre verbinding losgemaakt, teneinde zoodoende de capaci teit der motoren te vergrooten. Bij den laat- sten tocht naar Oostenrijk gaven deze ver beteringen tot geenerlei moeilijkheden aan leiding. Dr. Eckener vermoedt evenwel, dat door dit losser monteeren der cylinders de krukas is gaan vibreeren waardoor het rhythme der motoren werd verstoord, aldus de Tel. Dr. Eckener en zijn mannen hebben den nacht in hun kooien aan boord van de Zeppelin doorgebracht. Nog in den loop van den nacht begonnen de mecaniciens hun on derzoek der motoren. Het zal vier of vijf dagen duren, zoo meent dr. Eckener, alvo rens de nieuwe Mabiach-motoren in het luchtschip gemonteerd kunnen zijn. Hij zal zich daarom vermoedelijk zelf naar Frie- drichshafen begeven. Ook de passagiers heb ben het luchtschip verlaten en keeren naar hun woonplaatsen terug. Het passagegeld wordt hun teruggegeven. Dr. Eckener is voornemens, nadat de nieu we motoren in de „Graf Zeppelin" gemon teerd zullen zijn, door de lucht naar Frie- drichshafen terug te keeren. Omtrent zijn verdere plannen is echter nog niets bekend. Het druk bezoek aan de plaats, waar de luchtreus gedaald is, houdt .aan; men heeft echter maatregelen genoemen tegen hin derlijken toeloop van nieuwsgierigen. Dr. Eckener heeft het volgende telegram aan Laurent Eynac, den Franschen minister van luchtvaart, gezonden: Ik kan niet na laten, excellentie, u mijn oprechten en har- telijken dank te betuigen voor de veelzijdige steun en hulp, die u ons bij de regelmatige uitvoering van den tocht van de Graf Zeppe lin verleend hebt en. voor de belangstelling, waarmede u dezen tocht in zijn verschillen de phasen gevolgd hebt. In het bijzonder ben ik u echter dank verschuldigd voor de krach tige hulp die u ons, toen een noodlanding tengevolge van het plotseling weigeren van de motoren noodig was geworden, verleend hebt door ons de loods te Cuers ter beschik king te stellen. Dat het luchtschip onbescha digd en goed geborgen voor ons behouden is gebleven, hebben wij aan u te danken". Dr. Eckener heeft bovendien den minister van oorlog telegrafisch zijn dank voor de hulp der troepen betuigd en voorts een te legram aan den minister van marine gezon den, waarin hij gewag maakt van de vaar digheid van de landingsmanschappf n bij de berging van het luchtschip. Minister Leygues heeft hierop aan dr. Eckener een telegram gezonden. BERLIJN, 18 Mei. (Part.) De bladèn con- stateeren met voldoening, dat men dr. Ec kener van Fransche zijde met raad en daad heeft bijgestaan. De Duitsche regeering, schrijft de Vossische Zeitung, heeft aan de Fransche regeering reeds haar dank betuigt en ze was hiemede de tolk van de gevoelens van het Duitsche volk. De B. Z. am Mittag schrijft, dat men zich aan de grofste ondank baarheid zou schuldig maken door niet voi lof te zijn over de wijze,- waarop Frankrijk al zijn middelen ter btschikking stelce en het noodige deed om een catastrapae t-j helpen voorkomen. Tot deze dankbaarheid is het Duitsche volk des te meer verplicht, daar de tocht van de Zeppelin begon met enkele ver wijten aan het adres van Frankrijk. PARIJS, 18 Mei (VJ5.) Met uitzondering van de Action Francaise geven alle Parijsche bladen uiting aan hun voldoening, dat de landing van het luchtschip zoo voorspoedig verloopen is. De Matin schrijft, dat het van goede gemeenschapszin der Fransche regce- ring getuigt de landing zoo goed mogelijk voor te bereiden en de opvarenden van hun natuurlijke bezorgdheid te bevrijden. De Petit Parisien brengt grooten lof aan de Duitsche bemanning. Ook de Soir is verheugd dat de luchtreizigers zich hebben kunnen overtuigen van de traditioneele Fransche edelmoedige gastvrijheid. In dit koor van blijde beschouwingen wordt een nuchtere klank ten gehoore gebracht door de Aetion Francaise, welke schrijft te hopen, dat de Fransche autoriteiten dr. Eckener en zijn luchtschip volgens de internationale over eenkomst zullen doorzoeken en de verboden Hartelijke stemming tusschen Frankrijk en Duitschland. In ticee van de vijf Maibach-motoren. brak de krukas. Hierboven ziet men hoe de be manning bij eventueele averij een motor moet*herstellen. artikelen, alsmede de radio-installatie en het fotografisch materiaal in beslag zullen nemen. NEW YORK, 20 Mei. Een passagier van de „Graf Zeppelin", Von Kryha, schildert in eén rapport de laatste uren vóór de landing.. Boven Valence werd den reizigers medege deeld, dat er gevaar bestond en dat men tot landing moest overgaan. Met de valschermen reeds om de schouders gewikkeld, sloegen de opvarenden de bewegingen van het lucht schip over Valence en Montélimar gade. Een oogenblik van ademlooze spanning was het, toen voor den luchtreus in .de schemering plotseling een berg opdook. Het gevaarte schoot op dat moment opeens eenige hon derden meters in de hoogte. Dr. Eckener had waterballast uitgeworpen en was op deze wijze aan het gevaar ontkomen meldt de Tel Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche gezant aldaar aan dr. Eckener een telegram heeft gezonden, waarin hij hem van harte gelukwenscht met den fortuinlijken afloop van de luchtreis en zijn bewondering uitspreekt voor de handigheid en den moed, waarmede alle moeilijkheden en gevaren overwonnen .werden. Eckener heeft tot vijf officieren van het Fransche vliegkamp Cuers-Pierrefeu de uit- noodiging gericht, om, wanneer het lucht schip het aerodroom weer verlaat, de reis aan boord ntee te maken. Dr. Eckener naar Friedrichs- hafen. TOULON, 20 Mei. Dr. Eckener heeft Za terdagavond met den gezantschapsraad, dr. Clodius, van het Duitsche gezantschap te Pa rijs, een bezoek gebracht aan den sous-pre fect van Toulon, om dezen persoonlijk zijn dank uit te spreken voor de door hem be volen maatregelen, die zoozeer hebben bijge dragen tot het vlot verloopen der landing van de „Graf Zeppelin". Denzelfden nacht is dr. Eckener naar Frie- drichshafen vertrokken; hij wordt tegen het midden der volgende week weer te Cuers ver wacht, waar men aanneemt, dat de terugreis van de „Zeppelin" naar Friedrichshafen tegen het einde der week, misschien ook a.s. Zondag, aanvaard zal kunnen worden meldt te Tel. De marineprefect van Toulon heeft, voor het geval de Duitsche monteurs eenige hulp noodig mochten hebben, vak lieden van de marine ter beschikking laten stellen. DE STORTINGS- EN OPHAALDIENST. OOK WERKEN VOOR PARTICULIEREN. De Commissie van beheer der goederen en fondsen der Nederduitsch Hervormde Ge meente Schoten te Haarlem, heeft zich tot B. en W. gericht met het verzoek de moge lijkheid te openen, dat de Kerkelijke hoofde lijke omslag van die gemeente door den ge meentelijken Stortings- en Ophaaldienst wordt opgehaald of aldaar wordt gestort. Tegen eene dergelijke uitbreiding van de be moeiingen vair genoemden dienst bestaan bij B. en W. geen bezwaren. B. en W. zijn van oordeel, dat het aanbe veling verdient van deze gelegenheid gebruik te maken, om de verordening voor den Incas so-, benevens Stortings- en Ophaaldienst zoo danig te wijzigen, dat ook andere aanvragen kunnen worden ingewilligd; zij denken o.a. aan huren van woningbouwvereenigingen. ONTRUIMING VAN KROTWONINGEN. WEER UITSTEL. De bij raadsbesluit van 2 Nov. 1927 onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Ban- nesteeg Nos. 3, 3A, 4, 7 en 10A en aan de Ravesteeg No. 22 alsmede bij besluit van 29 Augustus 1928 onbewoonbaar verklaarde wo ningen aan de Bannesteeg No. 6 en aan t Krom No. 35, zijn nog bewoond. De termijn van ontruiming is bij besluiten van 16 Mei 1928 en van 19 December 1928 zes maanden verlengd. De bewoners hebben nog geen andere hun passende woning kunnen bekomen. Blijkens de op den voor de raadsleden ter inzage ge legden staat vermelde gegevens, zijn de in komens der gezinnen met uitzondering van de bewoners van de woning aan Krom Een Maibach-motor die nog niet inge bouwd is. No. 35 niet van dien aard, dat daarvan een huur kan worden verwoond, die voor een behoorlijke arbeiderswoning wordt gevraagd. Ook door het gemeentebestuur aangewende pogingen om voor de gezinnen passende woningen te verkrijgen zijn niet geslaagd. Voor het betrekkelijk groote gezin, wonende in de woning aan 't Krom No. 35, is momen teel geen gemeentewoning beschikbaar. De bewoner van de woning aan de Bannesteeg No. 7 een alleen wonend persoon kan, wanneer hij daarvoor moeite doet, wel een behoorlijk onderkomen vinden. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor den termijn van ontruiming van de woningen aan de Banne steeg Nos. 3. 3A, 4, 6 en 10A, aan de Rave steeg No. 22 en aan 't Krom No. 35 nogmaals met zes maanden te verlengen. EEN NIEUWE R. K. SCHOOL AAN DE ZOMERVAART. KOSTEN ƒ141.000.- HetR.K. kerkbestuur van de parochie van den H. Joannes den Dooper verzocht gelden uit de gemeentekas om op een terrein aan de Zomervaart, dus in het Slachthuiskwartier, een nieuwe R.K. school te bouwen. Het wordt een school met 7 klassen en een gymnastieklokaal. Er is gerekend dat een totaal bedrag van 141.000 noodig zal zijn. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen. HET VARKENSVLEESCH WORDT DUURDER! De hoofdbesturen van den Ned. Slagers- bond en den Ned. R.-K. Hanzebond van Sla gerspatroons deelen mede, dat door de nog steeds zeer hooge graanprijzen, de boeren een minder kwantum varkens hebben opge legd. Mede door de groote uitvoeren in de laatste maanden van jonge varkens, bestemd voor de baconbereiding, naar Engeland en de geringe vraag naar vetten en spek op de wereldmarkt, worden om genoemde redenen steeds minder varkens op alle veemarkten van ons land aangevoerd, waardoor de han- delsprijzen onrustbarend stijgen. Ondanks de prijsverhooging van varkens- vleesch in de laatste weken moet in de naaste toekomst een hoogere prijsnoteering voor dit vleesch in de slagerijen tegemoet worden gezien. De Gorilla Susi, wiens Oceaanvlucht helaas onderbroken werd OnZE CROEMTJES DIM5DAG DONDERDAG ZATERDAG =fc Amerika toeschietelijk voor Duitschland? T BELANGRIJKSTE NIEUWS Onder t Belangrijkste Nieuws zijn zeker eenige woorden op hun plaats, naar aan leiding van 't geval Eckener. Zooals men zich herinneren zal is er in het hoofdartikel van Zaterdag j.l. reeds de aandacht op gevestigd, dat de praatjes omtrent de haat. tusschen Franschen en Duitschers waanzinnige be denksels zijn, waaraan men geen geloof mag hechten. Thans blijkt nog eens ten overvloede de waarheid van deze woorden. De Fransche pers heeft zelfs niet deze gelegenheid te baat genomen om te antwoorden op de enkele verwijten die aanvankelijk aan het adres der Fransche regeering waren gericht. Na de landing in Cuers hebben de Fransche journalisten zich beperkt tot een objectief verslag zonder eenig hatelijk commentaar. De „Action Francaise" natuurlijk uitgezon derd. Trouwens in dat opzicht doen Duitsche enkelen niet voor haar onder. Want zelfs na het bewijs van vriendschap en gastvrij heid dat Frankrijk verleden week aan Duitschland heeft bewezen hebben eenige nationalistische Duitsche bladen te verre gaande onkiesheid en domme tactloosheid gehad om schimpscheuten aan het adres van den wellevenden buurman te richten. Deze gestes moet men niet serieus nemen. Zij zijn het werk van een kleine groep Fransche- en Duitsche heethoofden die door gebrek aan inhoud en geloof bij het volk, een grooten mond op moeten zetten om gehoord te wor den. Geen weldenkend Duitscher en geen weldenkend Franschman leenen het oor aan dit gezwets. Integendeel. De houding van de toonaangevende pers in beide landen is daar niet alleen het bewijs van. Wij willen zelfs nog verder gaan. en wij durven te beweren, dat deze affaire, de tragische reis van de „Graf Zeppelin" een goeden invloed heeft op de internationale verstandhoudingen. Duizenden en nog eens duizenden Franschen stroomden naar Toulon om de Zeppelin te zier.. De tafels bogen door onder het' gewicht van de gelukwenschen. die de bemanning en de passagiers van het lucht schip uit. alle deelen der wereld ontvingen. Eensgezind heef: men eerbied gehad voor de werkelijk schitterend georganiseerde hulp aanaeboden door Frankrijk, een hulp zonder welïce de Zeppelin verloren zou zijn ge weest. Dit kan men wel als vaststaand aannemen. Telegrammen gesneld in de hartelijkste be woordingen werden gewisseld tusschen de regeeringen van beide landen. En dit zou haat teweeg brengen? Ach kom. Het komt ons voor dat hier meer ver broedering gedemonstreerd is, dan door de officieele ontwapenaars in Genève. F. A. Amerika toeschietelijk? NEW YORK. 20 Mel. (N. T. A.i De „New York Times" verneemt uit Washington, dat in den loop van de conferentie in het Witte Huis is overeengekomen Amerika's vordering op Duitschland te wijzigen in dien zin, dat de annuïteiten eenigermate verlaagd en over een grooteren termijn uitgebreid zouden worden, zonder dat evenwel het totale be drag zou worden verminderd. WASHINGTON. 20 Mei. (Reuter.) Spre kende over de Duitsche schadevergoedings betalingen zeide staatssecretaris Stimson: „Indien de pot kleiner wordt gemaakt, zuilen de percentages uit den pot uiteraard klei ner moeten zijn." Hij voegde er aan toe dat de regeeringsambtenaren en de Congreslei ders, die gisteravond een bespreking met pre sident Hoover hadden, eenstemmig van oor deel waren dat, indien andere geallieerde naties een kleiner betalingspercentage aan vaarden. de Ver. Staten niet minder zullen doen. Anderzijds meende hij dat niet aan de Ver. Staten kan worden gevraagd een naar verhouding grootere reductie dan anderen aan te nemen. Poincaré houdt voet-bij stuk. PARIJS, 20 Mei (Havas) Poincaré, die bij gelegenheid van de onthulling van een mo nument, aan de dooden gewijd, te Douau- mont het woord voerde, herinnerde er aan dat Frankrijk, ofschoon het recht heeft op algeheele schadeloosstelling, steeds tegen over zijn debiteuren concessies heeft ge daan, bezield door den wensch tot algemeene verzoening en liefde voor den vrede. Het werd daarvoor echter niet steeds beloond. Poincaré wenscht een definitieve regeling voor de economische opbeuring der wereld, doch het zou onrechtvaardig en onduldbaar zijn indien het gewande en verwoeste Frankrijk er de kosten van droeg. Oneenigheid over de annuiteiten. PARIJS, 18 Mel (B.T.A.) De deskundl- gen der crediteurmogendheden kwamen bij een om de bestudeering der reserves van Schacht voort te zetten en te zien in welke mate zij aannemelijk zijn. Overwegende, dat zij een grondslag van bespreking vormen, maar dat zij een overeenstemming zouden kunnen beletten als ze niet gewijzigd werden zouden de deskundigen hedenmiddag de be sprekingen er over voortzetten. Volgens het N.T-A. verluidt, dat er over de verdeeling der door Owen Young voorgestelde annuïteit groote oneenigheid is ontstaan. Generaal Calles afgetreden. MEXICO CITY. 20 Mei (Reuter) Generaal Calles, de oud-president der republiek en tot voor kort opperbevelhebber der federale troe pen in Mexico, is afgetreden. Hij zal zich op zijn buiten terugtrekken en zich. met het boerenbedrijf bezighouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. GOEDKOOP DUURKOOP. Geeft een kleinigheid meer en ge hebt het beste, n.l. Gibson's voorstellen. Volgens den ..Times"-correspondent te Tokio heeft de minister van Marine aan de Japansche pers meegedeeld, dat hij de voor stellen van Gibson heeft bestudeerd en Ja pan bereid is om aan een conferentie deel te nemen. De minister ziet echter niet in. dat deze conferentie tot 1931 moet worden uit gesteld. Volgens hem zou het de meest prac- tische methode zijn dat de vijf groote zee mogendheden probeeren om tot overeen stemming te komen over een schema om aan de voorbereidende ontwapeningscom missie voor te leggen. Indien de Ver. Staten een vermindering van de slagschepentonnage zouden voor staan, is Japan bereid om mee te werken. PER DUIKBOOT NAAR DE NOORD- POOL. Reeds eerder hebben wij vernomen van de plann'en van Sir Hubert Wilkins. Thans ont vangen wij uit Londen het volgende fantas tische bericht, dat de lezer echter maar met de noodige reserve moet lezen. Het komt ons voor dat hier terecht wel wat erg wonder lijke dingen op Ui zijn: De bekende Poolreiziger Sir Hubert. Wilkins heeft dezer dagen In Londen medegedeeld hoe hij zich voorstelt de Noordpool per duik boot te bereiken. De duikboot voor het doel is in aanbouw. Het wordt een klein vaartuig, van 200 ton. Daarmee zal men onder het ijs ran de Noordelijke Uszee kruipen en tastend voortgaan met een snelheid van slechts 3 knoopen. Stootijzers en glU-ijzers aan den buitenkant van den romp moeten het vaar tuig beschermen tegen botsingen met onder- zeesch ijs. De boot zal voorts met een aantal andere veiligheidsmiddelen worden toege rust. Electrische boren en electrische smel ters moeten dienen om zich een weg te ba nen door pakijs. Chemische stoffen met voor ijs vernietigende eigenschappen gaan mee. Ze zullen worden gebruikt onder water en om ijs aan de oppervlakte aan te tasten. Ook ontploffingsmiddelen gaan mee op reis. Een deur op den bodem van de duikboot geeft de bemanning gelegenheid om in speciaal vervaardigde duikerpakken naar buiten te gaan en op den bodem van de IJszee te wan delen. Sir Hubert schat dat de reis dertig dagen zal duren. EEN MODERN RATTEN- VROUWTJE. Bewoners van Platts-lane, een deftige straat in Hampstead, hadden den laatsien tijd veel van ratten en muizen te lijden. Men begreep niet waar zij vandaan kwamen, tot men ontdekte dat de dieren in een huis in de buurt waar de tachtig-jarige mevrouw Rachel Emily 'Willard woonde, als welkome gasten werden beliandeld, aldus de N. R. Ct. Het blèek dat zij schoteltjes met eten en drinken voor ze in haar huis klaar zette. De andere bewoners klaagden nu bij den ge zondheidsdienst, die er zijn ambtenaren op uit zond. Toen een inspecteur zich naar het huis van mevrouw Willard begaf, vond hij daar vele sporen van een ratten- en mui zenplaag. De officieele rattenvangers werden door de dame echter niet in haar huls toe gelaten. Zij hield voor hen de deur dicht en schoof er alleen een briefje onderdoor om te zeggen dat zij tegenover de „aardige veldmuisjes" in haar tuin slechts haar plicht vervulde en geen zin had om de „zonden- bok van Platts-lane" te zijn. Bij een behandeling van de zaak voor de rechtbank merkte de inspecteur van den ge zondheidsdienst op, dat ratten wel zoo slim zijn om het elkaar te laten weten, als zij ergens een goed tehuis hadden gevonden, en dat de gastvrijheid van de zonderlinge oude dame de ratten en muizen van heinde en ver naar Platts-lane moest trekken. Haar advokaat voerde aan dat zijn cliënte een vrij geboren burgeres was en de oude opvatting huldigde dat haar huis haar kas teel was, waar niemand mocht binnendrin gen. De rechter verdaagde de zaak voor een week, nadat hij den ambtenaar van den ge zondheidsdienst had opgedragen opnieuw pogingen te doen om zich tot het rattenhuis toegang te verschaffen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct», per regel. VISSCHERIJ-UITKOMSTEN. STAAT VAN BESOMMINGEN. Zaterdag waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 25 stoomtrawlers. De besom mingen waren: Trio f 2500, Balder f 2300, Nelly f 1800, Mies en Truus f 2100, John Brown f 1400, Derika 2 f 2200, Deriko 13 f 2100, Pan f 1800, Proef f 2100, Helga f 1200, Azalea f 2800, Nelly VI 9 f 1300. Dorothea f 1700, Amstelstroom f 2000, Mascotte f 1500, Acacia f 1700, Lobelia f 1700, Ecliptica f 700, Pieter Cornells f 800, Christina' Catharlna f 2400, Oostzee f 2100, Gclria f 2200, Beka f 1500, Cornells f 2100, Maria van Hattum f 2000. DE ZAANSCHE TOLLEN. Een petitionnement. Maandag heeft ln Den Haag de aanbieding plaats gehad van het „Zaansche tol-peti- tionnement" op het departement van Water staat, meldt het Ilbld. Onder leiding ran de Zaansche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer was een groot aantal handteekenlngen verzameld tot spoedige afschaffing van de tollen. In onge veer dertig auto's waaronder eenige vracht auto's kwam een groot aantal leden der bo vengenoemde vercenlging naar de residentie om aan het departement het petitionnement te overhandigen. Het werd door den con cierge in ontvangst genomen. Op dit adres zijn 11.902 handteekenlngen verzameld,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9