Haarlem's Dagblad UIT DL UftiMKLivLN BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS Meermalen Drukwerk in zeer korten tijd HAARLEM'S DAGBLAD mej. S. van der Helm wel een aparte ver melding verdient. Jules Sussan leidde uitnemend het orkest. De muziek van Louis Noiret „deed" het in ieder opzicht. Vermelden wij nog dat E. Frankley de balletten instudeerde. Vanavond en morgenavond kan men de avonturen van van Dommelen, Schilthuyzen en Bogaert in Kaboel nog gadeslaan, kan men nog genieten van het moderne revue chanson, van den dans en van grootsche en sprookjesachtige finales, die, dank zij de voortreffelijke regie van Leon Boedels tot een aantrekkelijk geheel vereenigd werden. BLOEMENDAAL. VRIJZ.-DEM. BOND. DE VERKIEZINGEN EN DE VRIJZ.-DEMOCRATEN. De groep Bloemendaal van den Vrijz. Dem. Bond hield Dinsdagavond een vergadering in Hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen, waar als spreker optrad mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „De verkiezingen en de Vrijz. Democraten". Spr. begon met het evenredig kiesstelsel te zetten tegenover de vroegere wijze van ver kiezen. De tegenwoordige methode beteekent een groote vooruitgang, maar een gevaar is het tot stand komen van allerlei kleine groepjes. Noodig is dus als grondslag: een duidelijk staatkundig begrip. Een groepsbe lang mag nooit zoo'n grondslag vormen. Geen kunstenaarspartij en geen sportpartij dus. Geen partij dus voor den kleinhandel drij- venden en industrieelen middenstand. De staatkundige grondslag ontbreekt hierbij. En moet gevraagd worden: wat eischt het alge meen belang? Men kan tot den kleinen mid denstand behooren en daarbij zoowel voor uitstrevend als behoudend zijn. Daarom heeft ook een Plattelandspartij geen vol doenden staatkundigen grondslag. Men steune dus geen kleine partijen, ook niet dat kleine partijtje: de Democratische Partij, die nu weer komt met een lijst van candi- daten die hetzelfde willen als de Vrljz.-Demo- craten. Zoo iets geeft versnippering, die krachteloos maakt. Tegen de op religieuzen grondslag staande partijen is spr.'s bezwaar, dat zij verschil lende elementen, democratische en niet- democratische elementen, in zich bevatten. En dan spreken die partijen altijd van Chris telijke politiek. Alsof de politiek der andere partijen ónchristelijk is! De Vrijz.-democratcn zijn van oordeel dat ons huwelijksrecht verouderd is en wenschen dat aan de vrouw in het huwelijk de plaats gegeven wordt, die haar volgens de recht vaardigheid toekomt. Ook de christelijke geest kan zich hiertegen niet verzetten. De basis van de S.D.A.P. is dat men in de maatschappij ziet de groote groepen van ar beiders, in een hoek gehouden en slecht be taald, zoo lang het kapitalisme nog heerscht. De klassenstrijd is voor de S.D.A.P. de grond slag. Zij zullen wat zij verbetering noemen zien te krijgen langs parlementairen weg en anders langs revolutionnairen weg. Daartegenover stellen de Vrijz.-Democra- ten dat de Staat een samenwerking der ver schillende groepen in het leven moet roe pen. De organisatie moet zoodanig zijn, dat werknemers en werkgevers samenwerken. En dit moet niet bereikt worden langs revolu tionnairen weg. De Vrijz.-Dcm. staart tegen over de revolutie als middel. Verder moge het noodig zijn het particulier eigendom binnen zekere grenzen te brengen, van een afschaf fing van dien eigendom willen de Vrijz.- Dem. niets weten. Ook een scherpe tegen stelling dus met de sociaal-democraten die ook bestaat op het terrein der socialisatie. De Vrijheidsbondei's eindelijk zijn vóór de vrijheid maar gebruiken deze leuze om het nemen van sociale maatregelen tegen te gaan, daar, zoo zeggen zij, die maatregelen de vrijheid van het bedrijf aan banden zou den leggen. Na de pauze besprak spreker de wensche- lijkheid van het treffen van voorzieningen voor ouden van dagen, die aan hun lot wor den overgelaten. Nog 32000 ouden van dagen vallen in ons land bulten de Ouderdomsver- zekering. Het is niet altijd te wijten aan „de zonde der nalatigheid" (zooals de rechtsche partijen zeggen) dat zij over niets de be schikking hebben op hun ouden dag. Staats pensioen is een dwingende eisch, evenals een goede werkverschaffing aan werkloozen taak van den Staat is. En de werkloosheidsver zekering moet worden uitgebreid. Spr. waarschuwde verder tegen de in de laatste jaren in ons land opgekomen reactie (bij de kerkelijke partijen en zeker deel van den Vrijheidsbond) tegen het betrekken van de inheemschen in de regeering van onze koloniën. De Vrijheidsbond wil wel een ze kere mate van autonomie in Indië in de toe komst, maar de Indische bevolking vraagt wat men heden doet. De staatkunde in In dië mag niet geleid worden door h^t belang van bepaalde Westersche ondernemingen. Anders wordt onrecht gedaan aan de be volking van Indië. (Applaus). Tenslotte het ontwapeningsvraagstuk. Er zijn drie dingen noodig: vreedzame beslechting van geschillen; de volkenge meenschap moet samen die organisatie in stand houden; de volken moeten afstand doen van bewapening, waarmede zij hun zin wil len doordrijven. De bewapeningswedstrijd drijft, tot oorlog. Wat is nu de taak van Nederland? Vóórgaan! Willen wij in onze eigen weermacht vol doende veiligheid hebben, dan moeten wij véél en véél meer van alles hebben. Kruisers, verdragend geschut enz. En als dat er alles Is, is er dan genoeg? Neen. en dit alles zou zoo enorm veel gekost hebben, dat zoo on geveer nergens andei's meer geld voor was. Zooals ons land op het oogenblik met zijn weermacht er voor staat is het feitelijk ontwapend. Daarom moeten wij met overtui ging opkomen voor ontwapening. Als in De nemarken moet er alleen een zekere gewa pende macht overblijven om de orde te handhaven. De Vrijz.-Dem. ondervinden in dit opzicht tegenstand van alle partijen, behalve van de sociaal-democraten. Men kan zeer goed ontwapend zijn en te gelijkertijd goed lid van den Volkenbond. Als Nederland zich schaart aan de zijde van De nemarken. is er kans dat de groote ver schrikking die oorlog heet, verre van ons zal blijven, (applaus). Naar aanleiding van een vraag van den heer Bitter gaf spr. als zijn meening te ken- WOENSDAG 22 MEI 1929 nen dat de vraag „Indië los van Nederland?" thans geen vraag is van practische politiek. Omdat de inheemsche bevolking geen ele menten heeft om op het oogenblik daaruit een eigen regeering te vormen. Maar een geleidelijke ontvoogding kan op den duur mogelijk zijn. En dan, kan het best zijn dat Indie zegt: wij willen den band met Ne derland aanhouden (applaus). De voorzitter, de heer D. Manassen, dankte den inleider voor zijn boeiend en hoog staand betoog. De vergadering was slecht bezocht. „EVANEILVS" AANKOMST. Zaterdagmiddag is hij gearriveerd, de lang verwachte, nooit gedachte, door velen benij de. Lang verwacht want eind April, uiter lijk 1 Mei zou hij afgeleverd worden. Nooit gedacht, want de Bloemendaalsche Reddings Brigade met haar berooide kas had zich 't bezit van een Tom gerust uit 't hoofd kun nen stellen, als de gemeente niet zoo royaal was geweest, er een aan te willen schaffen. Door velen benijd want van de talrijke brigades in ons land was er slechts één, die op 't bezit van dit reddingsapparaat kon roemen, nl. Den Haag. Maar vele brigades zouden er gaarne een aanschaffen. En nu kan Bloemendaal bogen op 't bezit van een spiksplinternleuwen, ver beterden Tom. En, zooals we reeds schreven, Zaterdagmiddag is hij gearriveerd, nog wel niet ter bestemder plaatse, maar dan toch in de voorstad van Bloemendaal, te Haarlem aan het N. Buiten Spaarne. Eenige bestuursleden, waaronder wethou der Van Nederhasselt, voorzitter der B. R. B. benevens een aantal leden der B. R. B. en een aantal belangstellenden, wachtten hem op. Hij had de reis van Scheveningen naar Haarlem in ruim 2 uur per vrachtauto af gelegd. Tot gevolg had hij een auto waarin het bestuur der Haagsche brigade gezeten was. Ir. Meier, bouwmeester van het reddings toestel, was de leider van den tocht. Toen hij uit zijn ongewone element, de vrachtauto, verwijderd was en op den bega- nen grond was aangeland, had er een kleine plechtigheid plaats. Ir. Meier nam van den voorsten „flotteur" een omhulling weg en daar werd de naam van het vaartuig, waar van de eigen naam langzamerhand soort naam was geworden, zichtbaar. In vergulde blokletters maakte Tom zich bekend als „Evaneha". Dit was een aardige attentie aan het adres van den voorzitter der B. R. B., den heer E. van Nederhasselt. Deze toonde zic-h met zijn peterschap zeer vereerd. Nadat er een kiek was genomen van dc „Eva" (want zoo zal zij in den vervolge wel genoemd worden) met het omringende be stuur, werd zij met goed gevolg te water ge laten voor 't houden van een kleine proef vaart. Deze werd tot groote tevredenheid volbracht. Voorloopig blijft zij aan 't Spaarne, in af wachting van de berggelegenheid, die er voor haar aan 't Bloemendaalsche strand wordt gemaakt. En ook omdat de eerste „manoeu vres" op 't Spaarne zullen worden gehouden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: H. Eichhorn, Middentuindorplaan 17 Over veen, een rozenkrans; P. Cornet, Veldlaan 51 Aerdenhout, een rijwielbelastingmerk; Ar nold, Ramplaan 84 Overveen, een Duitsche herdershond; A. C. Dissevelt, Kinheimweg 61, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk; Berkhout, Pinellaan 6 Bloemendaal, een zil veren heerenhorloge met dito ketting; mej. Jansen, Leidschestraat 116 Haarlem, een kaatsbal; J. Vader, Oostertulndorplaan 12, Overveen, een bankbiljet; P. M. Meijling, Bosch en Duinlaan 6, Bloemendaal, een da- mesportemonnaie; Kennel Haerlem, een hond; aan het bureau van politie Overveen. een heerenrijwiel, merk Gazelle, een lorgnet in étui, een klut, een dolk, een heerenhorlo ge, een huissleutel, een vulpotlood, een kin- derportemonnaie, een Lipssleutel B.K.S. no. 28532 ZANDVOORT DE NIEUWE VERKEERS- REGELING. B. en W. hebben thans een beslissing ge nomen omtrent de verkeersregeling. Ook bij deze regeling zijn geen verkeersagenten noodig althans niet bij gewoon druk verkeer. Voor buitengewoon drukke dagen zijn natuurlijk niet vooraf maatregelen vast te stellen en zal naar de eischen van het oogenblik moeten worden opgetreden. De nieuwe verkeersregeling zal gelden voor de maanden Juni, Juli en Augustus, met uit zondering van de Kerkstraat en de. Baan. De Baan mag gedurende het geheele j,aar niet bereden worden met motorrijtuigen en met rijwielen in de richting West-Oost, de Kerk straat niet in de richting Oost-West, de Bur gemeester Engelbertstraat niet in de rich ting Zuid-Noord. Gedurende 1 Mei tot 1 Oc tober is laatstgenoemde straat verboden voor alle motorrijtuigen en rijwielen. B. en W. hebben daarbij overwogen, dat de Baan een nauwe sterk hellende straat is; de Zeestraat een drukke toegangsweg haar het strand, bij een zeer gevaarlijken verkeershoek; het gedeelte van de Piet Heinstraat gelegen tusschen de Bur gemeester Engelbertstraat en den Boulevard de Favauge op een drukken verkeersweg uit komt; de Kerkstraat van Hotel Driehuizen af totaan het Kerkplein sterk afloopt en tevens een hoofdtoegangsweg naar het strand en daarenboven een zeer drukke winkelstraat is; de Burgemeester Engelbert straat van den ingang der concertzaal van Hotel Groot Badhuis af, langs Hotel Drie huizen tot de Noord-Oost zijde van Hotel d' Orange een nauwe drukke verkeersweg is, welke niet geschikt is voor een tweerich- tingverkeer; de Boulevard de Favauge daar toe evenmin geschikt is evenals de Boulevard Barnaart van de Trompstraat af tot aan de van Galonstraat. Ook de van Galenstraat, de Ruiterstraat, de Dr. Smitsstraat, de Dr. Metzgerstraat gelegen tusschen de Zeestraat en Dr. Smitsstraat en het Stationsplein worden voor tweerichtingsverkeer ongeschikt geacht. Zooals bekend heeft de Raad de regeling voor het verkeer in handen gesteld en heeft de Burgemeester toegezegd, dat de te treffen maatregelen soepel zouden worden toegepast en tegen hen, die geacht kunnen worden te Zandvoort met de verkeersregeling niet be kend te zijn bij eerste overtreding niet direct proces-verbaal za! worden opgemaakt, maar waarschuwend door de politic zal worden opgetreden. RAADSVERG ADERING Wij vernemen, dat de eerstvolgende raads vergadering van Zandvoort zal plaats heb ben op Donderdag 30 Mei. STANDPLAATSEN VERBODEN VOOR AUTO'S. B. en W. hebben besloten dat het op grond van art. 18 der Algemeene Politieverorde ning tot 30 Sept. 1929 verboden zal zijn op Zon- en feestdagen en op werkdagen van 1 uur des namiddags af, motorrijtuigen te plaatsen, aanwezig te hebben of te laten staan op de Zand-'oortsc'ne laan, voor zoover deze binnen de bebouwde kom der gemeente gelegen is, op de Harlemmerstraat, den Hoogeweg, de Zuiderstraat, de Westerpark straat, van den Hoogeweg af tot aan het Nassauplein, het Badhuisplein met uitzon dering van het parkeerterrein, den Boulevard Paules Loot van het Groot Badhuis af tot het Hotel pension „Beau-Site', de Burgemeester Engelbertstraat, clen Boulevard de Favauge van het Pension Schneider af in Noordelijke richting, den Boulevard Barnaart, de Van Galenstraat, de Dr. Smitstraat van het Dr. Smitplein af tot den Boulevard de Favauge, de Zeestraat, de Haltestraat, de Groote Krocht, het Tramplein, de Tramstraat, het Kerkplein en de KI. Krocht. HEEMSTEDE ZENDINGSFEEST. Het zendingsfeest van het Centraal Zen dingscomité voor Haarlem en Omstreken is tweeden Pinksterdag op het mooie landgoed ,Meer en Berg" gehouden. Het weer werkte bijzonder mede, zoodat er veel bezoekers wa ren. Ds. M. G. Blauw was verhinderd de alge meene leiding op zich te nemen, hij vond een goeden plaatsvervanger in broeder J. A. Hoe kendijk, die, nadat het fanfarecorps van Meer en Bosch zich had laten hooren, een openingswoord sprak. Ook de zendeling de heer L. Boodaan was verhinderd als spreker op te treden. In zijn plaats trad op de heer A. van Dijk, oud-zen- deling. Hij wees er op, dat zending een moei lijk werk is. Maar vaak worden mooie vruch ten gezien. In het bijzonder wees hij op het werk van den in Haarlem bekenden zende-. ling Boot in Jappen, dat 5 jaar geleden be gonnen is en nu reeds 40 posten telt met dui zenden geloovigen. Broeder Hoekendijk wekte daarna op aan de collecte flink bij te dragen. In de eerste vier maanden van dit jaar heeft de zendingskas al een tekort van f 120.000. Daarna trad als spreker op Ds. W. Kroese te LTmuiden. Na de pauze werd nog het woord gevoerd door de heeren Ds. J. C. Salverda te Hoofd dorp en Ds. Hoyer uit Diemen. Op het terrein waren ververschingstenten. Het fanfarecorps begeleidde den zang. Ongeveer half zeven was het zendingsfeest geëindigd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. van Noort, Ha venstraat 17, een kinderportemonnaieVan Taarling, Borneostraat 12, een ring met sleu tels. Zwarter, Raadhuisstraat 67, 2 Perzische vloerkleedjes. W. van Walen, Van Merlen- laan 5, een kaatsbal; Huijg, Binnenweg 2, een zakmes. Van Lent Raadhuisstraat, een autoplank. Sluiter, J. v. d. Bergstraat 35, een rijwielbelastingmerk. Hunting, Berkenlaan 24, een blocknote. M. Beckmann, Bloem gracht 85, Amsterdam, een portemonnaie met inhoud. Labeur, Prinsenlaan 5, een huis sleutel. J. Tonteine, Binnenweg 84, een gum mi-bal. Romijn, Drieheerenlaan 24, een be- kleede bal. Erens, Slotlaan, een klein hondje; J. Zorge, Borneostraat 1, een jongensjas. Van der Vlugt, Eikenlaan 18, een zwarte dames bont. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een huissleutel, een kam in etui en een oud heerenrijwiel. VELSEN JAARVERSLAG GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Aan het jaarverslag 1928 der Gezondheids commissie voor Velsen ontleenen wij het volgende: lu de vergadering van 26 Januari sprak de voorzitter zijn leedwezen uit over het heengaan van den heer Josephus Jitta, om dat deze, niettegenstaande zijn drukken werkkring, de vergaderingen bijna altijd bij woonde en zijne adviezen voor de commissie van groote waarde waren. In dezelfde ver gadering werd een aanbeveling opgemaakt, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Josephus Jitta. Besloten werd, als nummer één voor te dra gen den heer Ir. C. T. C. Heyning, Hoofd ingenieur bij den sluisbouw te IJmuiden. Zijn benoeming volgde 21 Februari. Algecmeene beschouwingen. In het verslag over 1927 wezen wij er reeds op, welke bijzondere positie onze gemeente inneemt ten opzichte van het bevolkings vraagstuk als gevolg van den snellen groei harer bevolking. Ook het afgeloopen jaar bracht wederom een belangrijke toeneming, n.l. van 36093 op 1 Januari 1928 tot 37451 op 31 December, d.i. 38 per 1000 inw. tegen 54 per 1000 inw. in 1927. De snelle toeneming is niet alleen het gevolg van het groote ves tigingsoverschot, maar ook van het zeer lage sterftecijfer en van het aantal geboorten. Het aantal overledenen bedroeg in 1928 slechts 248 d.i. op een gemiddelde bevolking van 36772 slechts 6.75 per 1000 inw., tegen 8.05 in 1927. Slechts éénmaal is het sterfte cijfer lager geweest dan in 1928, n.l. in 1926 toen het 6.63 bedroeg. Geen enkele gemeente in ons land had zulk een laag sterftecijfer als Velsen. Voor de Provincie Noordholiand was het sterftecijfer 9.1, voor het Rijk 9.6. Het aantal levend geborenen bedroeg 912 of 24.8 per 1000 inw. tegen 24-3 in 1927. Het geboortecijfer voor de Provincie Noord holland bedroeg 20, voor het Rijk 23.3. Besmettelijke ziekten. Het aantal besmettelijke ziekten is sterk teruggeloopen n.L van 97 in 1927 op 68 in 1928, waarvan typhus 1, roodvonk 51, diphte- ritis 15 en polyomyelitis ant acuta L Volksh u isvesting. In het verslagjaar werden 24 woningen on bewoonbaar verklaard. Het aantal gereed gekomen woningen bedroeg 426, n.l. 409 door aanbouw, 11 door herbouw en 6 door verbouw. Er vervielen 49 woningen n l. 23 door slooping, 2 door verbouw en 24 door onbewoonbaar verklaring. Het aantal woningen bedroeg op 31 December 1928 8814. De woningvoor raad nam toe met 374 woningen, d.i. 45 per 1000. Aangezien de bevolking toenam met 38 p. 1000 mag de aanbouw voldoende worden geacht om in de behoefte te voorzien. Noch tans mag worden aangenomen, dat ook in de komende jaren aan arbeiderswoningen met een maximalen huurprijs van 5.50 tot j" 6.behoefte zal blijven bestaan PONTIHISèRE. Doordat de beide groote ponten met het oog op het baggerwerk in het Noordzeeka naal nabij het pontveer waren stilgelegd en alles dientengevolge met de kleine pont moest worden overgezet, ontstond Dinsdag avond wederom een ernstige stagnatie in het verkeer, waarvan tientallen autobestuur ders het slachtoffer werden. Vooral korten tijd na het ingaan van dezen maatregel, des avonds 7 uur, stond af en toe een lange rij auto's en autobussen te wachten. Toen in den vooravond de stagnatie wat al te groot werd, deed een der groote ponten nog een paar reizen. Later op den avond lieten de autoriteiten alles met de kleine pont vervoe ren. Waarom de groote pont niet is blijven varen, hetgeen zonder bezwaar kon geschie den, is alleen duidelijk voor de autoritei ten. DE AFSLUITING DRIETIUIZER KERKWEG OOK HET TWEEDE BESLUIT ONGELDIG? Een weg af te sluiten In overeenstemming met het Motor- en Rijwielreglement schijnt niet zoo eenvoudig te zijn als het wel lijkt. Met het besluit tot het afsluiten in één rich ting van den Driehuizer Kerkweg hebben Burgemeester en Wet-houde,rs van Velsen ten minste tot nu toe weinig succes. Want nadat Woensdag 8 dezer een bestuurder van een auto, of om in de terminologie der wet te blijven „motorrijtuig", die het verbod had overtreden, van rechtsvervolging was ont slagen bereikt ons thans de tijding dat het met bekwamen spoed door B. en W. genomen nieuwe besluit eveneens van nul en geener waarde is, zoodat de overeenkomstig dit besluit geverbaliseerden niet vervolgd zullen worden. De oorzaak van al de misère schijnt te zijn gelegen in het in September van het vorige jaar door den Raad aangenomen voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de aan B. en W. verleende machtiging tot het ne men van besluiten tot het afsluiten in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer van wegen binnen de bebouwde kom. Wij vernamen nog, dat de zaak thans hoogst in gewikkeld dreigt te worden, zoodat er aan den verkeerschaos voorloopig nog wel geen eind zal komen. BEVERWIJK BEZOEK KIRCHENCHOR UIT ESSEN- FRINTROP. Het bekende Kirchenchor uit Essen-Frintrop zal als gast van de RJL Zangvereeniging ,3everwijk" een bezoek aan deze plaats brengen. Zaterdag 25 Mei a.s. des middags 4 uur arriveert het gezelschap te Beverwijk Met muziek zullen de gasten naar het K. S. A.-gebouw worden geleid, waarna de kwar tieren zullen worden aangegeven. Des avonds 8 uur vindt een groot concert plaats in het K.S.A.-gebouw. Zondagmorgen zullen de Duitsche zangers in de St. Agathakerk ge zangen uitvoeren. Na afloop van den kerk dienst worden de bezoekers door hun Beverwijksche collega's ontvangen. Zondag avond 6.30 uur wordt een serenade ge bracht aan den Burgemeester, de Zusters van de Kweekschool en aan den Pastoor- Deken J. M. Lucassen. Voor Maandag staat o.a. op het program ma een boottocht naar Volendam, voor Dins dagmorgen een bezoek aan Wijk aan Zee. Dinsdagmiddag wordt de terugreis aanvaard. GEVONDEN VOORWERPEN. Motorhoorn, bruine hond, hondenhalsband met penning, fietspomp, stuk kinderspeel goed, rijwielmerk, 53 zegeltjes, heerenrijwiel. IJMUIDEN HET JUBILEUM VAN „CONCORDIA". In de laatst gehouden vergadering van het uitvoerend comité voor het te houden muziekconcours van de Harmonievereeniging „Concordia" deelde de voorzitter, de heer Joh. v. d. Plas mede, dat na de in de vorige week gehouden loting voor de volgorde (waarvan wij eerder melding maakten) nog een groot aantal vereenigingen zich had doen inschrijven. Van andere vereenigingen waren nog aanvragen binnengekomen om inlich tingen, zoodat de kans niet uitgesloten is dat ook van die vereenigingen nog inschrij vingen zullen inkomen. Mocht het. aantal te groot worden om nog op andere dagen tusschen te voegen dan zou het comité moeten overwegen nog een extra dag aan de reeds vastgestelde data te verbinden. Bij het bestuur van „Concordia" zijn in middels reeds toezeggingen gedaan voor be schikbaar te stellen prijzen; o.m. is van een groot plaatselijk bedrijf bericht ingekomen dat zij de kosten van den allerhoogsten prijs voor hare rekening neemt. Zoo ziet men dat allerwegen in de plaats met de vereeniging wordt medegeleefd; alleen moet er finantieel nog beter bijgedra gen worden om de zaak te doen slagen. Doch het comité heeft alle verwachtingen, dat ook dit wel in orde zal komen. Naar het comité mededeelde, worden nog andere attracties in overweging genomen, welke onze plaats ten goede zouden komen ten opzichte van het vreemdelingenverkeer, maar daarover kon men zich nog niet ver dei- uitlaten. SLUISBOUW. Vrijdag 24 Mei zal door de directie van den sluisbouw worden aanbesteed het ma ken van oever- en bodem-voorzieningen in dm schutkolk, het buitentoelatingkanaal en ha» buitenkanaal, behoorende tot den sluisbouw. De raming bedraagt f 193.200. GEVONDEN VOORWERPEN. Willemsplem. Portemonnaie, kindertaschje, dameswerk- jasje, kousje, rijwielmerk, nikkelen land meter, heerenrijwiel, horloge met ketting, huissleutel, portefeuille, damesportemonnaie, arbeidskaart, mantelceintuur. Engelmundesweg. Paar hemdsmouwen, zilveren ketting, dameshandschoenen, huissleutel, sokken, jonge hond, postduif, lipssleutel. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. ZESTIG MAN ONTSLAGEN. Maandagavond is aan het gezamenlijk personeel der drie Eindhovensche bioscopen door den directeur, den heer M. Desmet, ont slag aangezegd, in verband met het dreigend conflict tusschen den Bioscoopbond en de Zuidelijke vereeniging voor filmkeuring. Voor Eindhoven komen hierdoor ongeveer 60 personen, bij het bioscoop-bedrijf werk zaam, op straat, terwijl dit aantal, bij het doorzetten van het conflict, voor Brabant en Limburg veilig kan worden geschat op 6 a 700 meldt het Hbld. Bioscoop te Rucphen voor 5 jaar gesloten. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep van den bioscoop-exploitant te Rucphen. wiens bioscoopvergunning door B. en W. dier ge meente was ingetrokken om. op grond, dat de vergunninghouder niet voldaan had aan de vergunningsvoorwaarde, volgens welke de bezoekers in de bioscoop naar de sekse ge scheiden moeten zitten. De beslissing van Ged. Staten, waarbij het intrekkingsbesluit gehandhaafd werd, be helst dat de gestrafte bioscoop-exploitant in geen vijf jaar een blocoop mag exploiteeren. TIMMERMAN TE DELFT VAN EEN LADDER DOODGEVALLEN. De ruim 60-jarige timmerman Schot, die bijna 40 jaar werkzaam geweest is bij den heer Mensert op het Oude Delft te Delft, is Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur bij werk zaamheden aan het dak van het Gemeen- landshuls van het hoogheemraadschap „Delfland" van een ladder doodgevallen. HET DIVIDEND VAN DE NEDERL. BANK. Naar Vaz Dias verneemt zal door de direc tie en commissarissen van de Nederlandsche Bank op de algemeene vergadering van aan deelhouders een dividend van f 119 worden voorgesteld. HAARLEMMERMEER Bevallen: D. W. FerdaanLamers, doch ter; P. Molemanvan der Meulen, dochter: L. M. van Nieuwenhuijzen—Breure, dochter; E. F. Robijn—Hijwegen, zoon; M. Hogeveen- de Ruiter, zoon; C. Vlaming—Uijlenbroek, zoon; H. M. van LeeuwenSchönhage. doch ter; M. SiebelingEveleens, zoon; M. C. MarcusHeijens, zoon; M. BliekHol, doch ter; N. B. v. d. WeeleVerweij, dochter; A. KniepWesselse, zoon; J. van EmdenQuar- tel. zoon; J. C. J. v. d. Hooft-v. d. Ban. zoon Ondertrouwd: A. van Bentem, en W. Go- rissen; N. G. Verburg en S. Duizer; N. Dol en G. Dekker: K. Ippel en C. Biesheuvel; J. C. Knook en H. C. Knook; J, W. Verhoeve en Zorge. Gehuwd: J. B. de Jong en W. Grauwelman, C. Bïesheuvel en A. M. v. d. Boogaard: J. Knook en G. Kloet; J. J. J. Cokart en H. C. van Raam; L. J. de Vos en F. van Gulik; W. van Veen en M. Kagchelland; D. Elenbaas en A. G. Jongkind. Overleden: Maria Geertruida Mathilda v. Leeuwen 13 j. d. v. Anthonius C. v. Leeuwen. BEVERWIJK Op de op 21 Mei alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 1040 cent. Postelein per isist 4060 ct. Andijvie 100 str. f 5f 10. Raapstelen 100 bos f 2f 4. Zuring per kist 40 ct. Radijs 100 bos f 4f 7. Koolrapen per zak f 1.25. Wortelen per zak f 1.20. Komkommers per 100 f 16^-f 20. Asperges per bos 1540 cent. Aardappelen klef, per HL. f 2.40—f 3. Idem zand per HL. f 4.50f 5. Bloemkool per 100 f 10f 32. Uien per kilo 68 ct. Prei per bos 4050 ct. Sla, per 100 krop f 4f 10. Rabarber per 100 bos f 2—f 6. Pieterselie, per bos 811 ct. Lof per pond 3—6 cent moet een bestek of een ander uitgebreid gemaakt worden. Met haar acht zetmachines doet dat voor U, tot gewonen prijs, de drukkerij van

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14