FEMINA )P©KTBi¥i ZOMERMANTEL ECHT! Z©!MEIjl€©STIUiyS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 MEI 1929 De bekende tweedstoffen zijn op het Oogenblik zeer in de mode voor sportieve mantels. Behalve in de oorspronkelijke beige en grijze tinten, maakt men ze ook in de meest gevraagde modieuze kleuren, zooals blauw en groen. Bijgaand model munt uit door een hoogst soberen vorm. Origineel zijn de ruitvormige paneeltjes bij den elleboog en niet minder de eigenaardige bewerking van den kraag, die van achteren vrij gelaten is van bont; wel loopt de bontstrook van den schouder over den rug naar de andere zijde- Voor het bont, zoowel van den kraag als op de mouwen, is caracul genomen. DE ZOMER EN DE KLEUREN VAN ONZE TOILETJES. Bij het samenstellen van onze nieuwe gar derobe moeten we terdege rekening houden met het jaargetijde. De winter eischt een ge heel andere kleur-combinatie dan de herfst. De winter verelscht een kleur en-samenstel - ling, welke warm en behagelijk aandoet, de herfst vraagt om grillige kleurschakeerin- gen, die in overéénstemming zijn met de weelderige kleurenpracht, welke toch wee moedig aandoet, door het afscheid der na tuur. Maar de lente en de zomer? Zij vragen om feestelijkheid. Leg in uw kleeding die feestelijkheid, welke de natuur ten toon spreidt. De zomer is een lange ver jaardag! Doe uw feestelijkste kleedje aan en laat het tintelen van kleur-schakeering! O, kleur is toch zoo veel! 'k Weet het best, het sobere japonnetje In stemmige tint gehouden kan ook prachtig zijn, maar het is niet geschikt voor een stra- lenden zomerdag! We gaan naar iets fel-getints verlangen, naar iets, wat al het grauwe en dorre en fletse doodslaat. We willen één geheel vor men met moeder aarde. Zij spreidt de won derlijkste kleurenpracht voor onze oogen uit en nooit wordt die bonte pracht van bloe men leelijk genoemd. Dat kan ook niet. Niets in de natuur kan werkelijk leelijk zijn. Wij kunnen het een boven het andere stellen, of iets minder aantrekkelijk vinden, doordat het ons vreemd is en wij er als oningewijden tegenover staan, maar wij geven allen toe, dat de natuur nooit „den goeden smaak" mist, al toont ze ons alle kleuren in bonte mengeling tegelijk! Denk maar eens aan den regenboog en aan een grasveld met gele, witte, roode en blauwe bloemen. Welnu, draag uw bont-gebloemde mousse line- en decoratief bedrukte shantung ja ponnetjes; ze zijn hoogst modern en ge zult er in uitzien als één stralende zomerdag! Heerlijk mooi zijn de gebloemde crêpe de chine-japonnetjes en bijna even mooi, maar veel goedlcooper, zijn die van kunstzijde. Dit laatste komt meer en meer op den voor grond. Alle moderne tinten en versieringen zijn er in en het een is al mooier dan het andere. PALING k L'ITALIENNE. Neem een grooten paling; stroop hem, ver wijder de ingewanden en kook hem in witten wijn met zout en peper. Doe in een pan een flink stuk boter, uitjes en champignons, die fijn gesneden zijn, zout en peper. Plaats dit op het vuur en voeg er, wanneer het begint te koken, twee lepels jus bij. Een poosje laten sudderen. Leg vervolgens den paling op een platten schotel en giet er de saus over heen. In den trein moet bij voorkeur geen bont worden gedragen. Er zet zich veel vuil in vast. Daarom ziet men bij de meeste reis- eostuums een bijpassende sjaal van wollen stof. Dikwijls is deze sjaal van dezelfde stof als de sweater.... Een nieuwe tailleurEen getail leerd manteltje van marine blauwe serge of andere wollen stof. Hierbij een rok van beige tantasiestof met bijpassende blauwe stippen. De blouse effen beige RECEPT. Garnalengehakt kan men als volgt berei den. Op yj pond gepelde garnalen iv.«mt men 2 flinke sneden brood zonder korst, peper, zout, nootmuskaat, scheutje warme melk, 1 flinke lepel gehakte peterselie, 1 ei, H thee lepeltje maggi aroma, wat paneermeel en voor het braden een paar lepels boter. De gewasschen gepelde garnalen hakt men fijn en vermengt ze met het in de warme melk fijngewreven en daarna flink uitgedrukte brood, het zout, de kruiden, peterselie, aroma en ei.'Van het gehakt vormt men ongeveer 6 balletjes, wentelt die rondom in paneer meel en braadt ze in de heete boter op de gewone manier mooi bruin (ca. 14 u.) terwijl men ze af en toe bedruipt met de botcj. SELDERIESCHOTEL MET KAAS. Maak de selderiestengels goed schoon, ver wijder de harde schil en ongewenschte deelen en snijd ze in stukken van eenige centimeters lengte Kook ze tien minuten in een groote hoeveelheid kokend water, laat ze daarna uitlekken en doe ze over in de koken de bouillon tot ze gaar zijn. Uit laten lekken. Bestrijk een vuurvaste schotel met boter, rangschik er de groente in en giet er een met melk aangemaakte botersaus, waarin gerasp te oude Goudsche kaas geroerd is. overheen. Leg hier en daar kleine stukjes boter en zet den schotel eenige oogenblikken in den oven. OVER SPONS EN LAP EN NOG WAT. Onder ons huishoudelijk materiaal neme a spons en zeemleeren lap een belangrijks plaats in. En daar beide vooral in de goede soorten vrij duur zijn is het zaak, ze zoo goed mogelijk te behandelen. Zoowel voor spons ais leeren lap geldt deregel: gebruik nooit soda om ze schoon te maken! Soda tast het weefsel aan. Alleen heele vuile vlekken in zeemleeren lappen kan men wegmaken met goede groene zeep. Overigens behandelt men vuile, lappen en sponzen als volgt. Neem lauw water en doe daarin een scheutje am monia. Zet de lap (of spons) daarin eea tijdje te weeken. Vervolgens wascht men ze in een lauw zeepsop je schoon en spoelt ze goed na in schoon water. Om het zeemleer soepel te maken, kan men in dat spoelwater nog een paar druppels slaolie doen.Doch niet wanneer men deze leeren lappen ook ge bruikt voor het zeemen van ruiten, spiegels, enz. Ten slotte hangt men de lappen te dro gen gedurende welken tijd men de lappen af en toe eens oprekt. Vooral niet snel laten drogen op een of andere kunstmatige ma nier. Het is verstandig lappen en sponzen na gebruik steeds in schoon water uit te spoe len en goed droog te wringen en uit te klop pen. Vuile sponzen, die men in een sopje heeft uitgewasschen, spoele men na in water met een scheut azijn. Een heel vuile, kleve rige spons zet men vóór het wasschen in het sopje nog te weeken in water met a,zijn. En dan onze dweilen. Zijn die 'erg vuil geworden, dan zetten we ze in lauw sodawa ter te weeken. Goed uitwringen en drukken en vervolgens in warm sodawater met groene zeep wasschen (zoo noodig boenen) om ze tenslotte in schoon water uit te spoelen. HUISHOUDELJKE WENKEN ZIJN NUTTIGE GESCHENKEN. Indien u kachels of fornuizen potloodt, moet u er aan denken, dat u een veel mooier glans krijgt, wanneer u het potlood met wat koude thee aanmaakt.. Men kan dikwijls den onaangenamen smaak van aangebrande melk voor een groot deel verwijderen door een snufje zout bij de melk te doen. De hardnekkige en hoogst onaangename vischlucht aan messen, vorken enz. kan men verwijderen door ze te wrijven met een schijfje citroen. Zet natte schoenen nooit zoo weg in een kast. Zet ze op een warme, droge plaats, maar niet bij het vuur of een kachel. Leg ze neer met de zooien omhoog, om die vooral goed te laten drogen. Eiervlekken op linnengoed moeten ook eerst in koud water geweekt worden, alvorens men ze gaat uitwasschen. Behandelt men ze meteen met heet water, dan zijn ze heel las tig te verwijderen. Vetvlekken uit wollen stoffen verwijdert men met een mengsel van 1 theelepeltje am monia met een lepeltje alcohol. Schroeivlekken op flanel maakt men als volgt weg. Men wrijve de vlekken met een paar schijfjes citroen en laat het vrucht- vleesch er op liggen. Dan legt men het flanel aldus een paar uur in de zon om het ten slotte op de gewone manier te wasschen. WEER NIEUWE ZOMER. JAPONNETJES EN DE SLANKE LIJN! Natuurlijk is het nu de tijd van de vroo- lijke, dikwijls heel bont, maar toch mooi ge kleurde, bedrukte zomerstoffen. De zomer staat voor de deur, hopen we, en alles maakt zich gereed om dit schoonste aller jaarge tijden met een blij gezicht en een spiksplin ternieuwe japon te ontvangen. Natuurlijk hebben dit jaar de weefsels weer nieuwe namen gekregen, iets, dat we voornamelijk aan de vindingrijkheid der Fransche stof- fenfabrikanten danken. Nu heet een nieuwe zijden stof weer „robsoie", of „robsoie natu rel", en we koesteren een sterke verdenking, dat dit niet anders dan een samentrekking van twee Fransche woorden is, die feitelijk niets anders beteekent dan „japonzijde". Als het kindje maar een naam heeft. Dus, de eerste japon (van links naar rechts) is van robsoie naturel met roode figuurtjes bedrukt. De rok bestaat uit drie geplisseerde volants boven elkaar. De onderkant van de mouwen is eveneens plissé. De hals is geboord met een helroode bies, terwijl de manchetjes en het ceintuurtje van hetzelfde rood zijn. Er is 5.75 M. stof van 80 c.M. voor noodig. De stippen- en noppenmode blijft heerschen, en dus laat het volgende figuurtje een deux- pièces van kasha naturel zien, waarvan de rok van voren met plooien is. De casaque is gegarneerd met z.g. pastilles van marine blauw en rood. Aan 3 meter stof van 140 breed heeft men voldoende. En tot slot een japon met roode crêpe de chine, bedrukt met zwarte en witte stippen. Kraagje en manchetjes zijn van witte stof, terwijl de strik en de ceintuur zwart zijn. 3.75 M. stof van 1 M. breed is toereikend. De slanke lijn is ook nog steeds het wacht woord, al nemen de dwaasheden die de dikkerds soms uithalen om slank te worden, belangrijk af. Willen de dikke zussen een goeden raad, om althans slanker te schijnen? Neem dan rechte japonnen, niet te nauwsluitend en de taille niet te sterk aangevend. De japon moet los en gemakkelijk zijn. Kruiselingsche sluiting, sluiting op zij, smalle kraagjes, lange mouwen, garneeringen in de lengte (als plooien, galons, stiksels) doen het figuur slanker schijnen. Neem soepele stoffen en liefst donkere tinten. Dan lijkt Utwintig pond slanker! MADELEINE HOE MEN KLEUTERS BEZIGHOUDT. EEN DRAAIMOLEN. Het is voor de kleintjes altijd een heerlijk genoegen om op een mooien zomerdag een speel tuin te bezoeken. Hoe fijn is het niet te wippen en te schommelen en dan niet te vergeten een paar keer in de draaimolen te zit ten. Maar nu blijven de kleuters eens thuis en laten zij de kleine poppetjes ge nieten. Daarom zullen wij vandaag een draai molen maken, die als speelgoed voor de kleuters dient en waar de kleine poppetjes in kunnen zweven. Het materiaal is weer hoogst eenvoudig. Zooals U ziet zijn de stoeltjes uit lucifers doosjes vervaardigd, de bodem en het dak zijn beide deksels van doozen; de bodem is een groote deksel, terwijl voor het dak een kleine genomen wordt. Verder nog een stokje en een garenklosje. Wij beginnen met de groote deksel. Wilt U den draaimolen heel mooi maken dan kunt U de deksel met allerlei figuurtjes beschilderen. U kunt het dus naar eigen smaak zoo mooi maken, als U zelfs wilt. Nu roepen wij een leeg garenklosje te hulp; Alleen het onderste gedeelte wordt hiervan gebruikt. Het afge zaagde klosje wordt nu in ?t midden op de groote deksel gelijmd en hierin plaatst U het stokje. Het stokje moet wel stevig staan, maar het moet toch gemakkelijk kunnen ronddraaien. In de kleine deksel, die als dak dienst doet wordt in 't midden een gaatje gemaakt opdat het stokje er precies in kan passen. Het stok je mag 2 ii 3 cM. boven het dak uitsteken, hiermee kan de draaimolen aan den gang worden gebracht. De rand van het dak blijft niet rond, maar wordt uitgeknipt, zoodat er 4 punten ontstaan. Aan elke punt is door middel van draden een lucifersdoosje beves tigd. Van elk doosje wordt een korte zijde geheel weggeknipt, cpdat meer het idee van een stoeltje verkregen is. Eerst wordt de achterkant van het dtiosje met de punt ver bonden, daarna krijgt de vóórkant een beurt. Het geheel geeft U nu een aardig tintje. Dus draait U aan het bovenste knopje, dan gaat de draaimolen lustig in de rondte. Het model van den draaimolen is in dc Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. VAN DEN HAK OP DEN TAK VOOR UW RUST EN GEMAK. Als het kind 9 maanden oud is. begint het te eten en krijgt het, behalve melk, ook nog wat andei'S. Geef nooit gebakken aardappe len of gebakken eieren en dergelijke. Geef nooit alcohol aan kinderen! Elke zaak heeft drie kanten: de uwe, de andere en de ware kant. Meestal zijn wij ge neigd om te denken dat er slechts twee kanten bestaan aan een kwestie, en wel de beide kanten die de twee betreffende per sonen er aan gevenMaar daar de waar heid in het midden ligt kunnen wij zeker wèl zeggen, dat er nog een derde kant ook aan is- Die derde kant behoeft zijn oorzaak in het geheel niet daarin te hebben, dat de twee betreffende personen met opzet leugens ver tellen; zij kunnen zelfs een volkomen eerlij ke voorstelling van de zaak geven maar ieder doet dat op zijn eigen manier, en daar in ligt het verschil. Het is een bekend feit, dat proeven die genomen werden met ver schillende getuigen bij eenzelfde voorval, duidelijk bewezen, dat elke getuige dat anders opnam dan de anderen, waardoor tamelijk uiteenloopende resultaten werden verkregen. En dat dan niet alleen omdat ieder mensch een ander karakter heeft en daardoor alles verschillend verwerkt van anderen, maar ook omdat onze opmerkings gave het eene oogenblik scherper gespitst is dan het andere. Zoo komt het dan dat twee volkomen eerlijke mensch en hun kijk op een kwestie als de ware beschouwen, terwijl misschien een derde, die erbij is geweest en er objectlever tegenover staat, de ware toedracht het meest nabij komt. Zoo iemand zou zich kunnen verwonderen over den persoonlijken „draai" dien de be trokkenen er aan weten te geven, maar zoolang er geen bepaalde leugens worden verteld, kan men aannemen, dat het verschil ligt in de persoonlijke opvattingen, terwijl iedereen onwillekeurig min of meer geneigd is, een zaak in zijn eigen voordeel uit te leggen. Iets wat ook alweer heel menschelijk is, en niets slechts is, hoewel het natuurlijk wel een gevaar kan gaan beteekenen. Want menigeen vertelt een verhaal op zijn eigen wijze, en maakt er de noodige franje nog bij, of laat er met opzet af, wat hem of haar zelf in een minder mooi daglicht zou plaatsen. Zooiets is natuurlijk niet goed te praten, het zijn weloverwogen onwaarheden, waardoor een ander gedupeerd zou kunnen worden. Daarbij komt jjog dat er onder de genen die luisteren, genoeg zijn die wel graag wat minder moois van hun medemenschen of misschien enkel van de persoon in kwqs- tie hooren; de onwaarheden gaan er daar door grif genoeg in, en ze worden met niet minder plezier oververteld, waarbij heel vaak ook nog nieuwe franje niet ontbreekt. Zoo kan het gebeuren dat een enkel, tamelijk onnoozel feit tenslotte een opgeblazen ver haal wordt, dat met den oorspronkelijken stand van zaken vrijwel niets meer gemeen heeft. Zoo gaat het met een eenvoudig gebeuren; wanneer het echter werkelijk belangrijke kwesties betreft, komt de sensatielust van velen ook nog boven, en dan wordt er pas goed aan veranderd en geknoeid, terwijl de ware toedracht der zaak uiterst eenvoudig en gewoon is. Wie een zuiver oordeel wil vormen omtrent elke kwestie, moet de motieven van beide partijen kennen; iemand hoort van een ver schil van meening tusschen twee personen. Eerst hoort hij het van de eene, waarnaar haar oordeel gevormd werd, dat niet zoo vleiend was voor de andere partij. Maar nta hoort zij ook de meening dier laatste en het blijkt, dat die er toch wel een anderen kijk op geeft. Wij moeten voorzichtig zijn om niet te spoedig met ons oordeel klaar te staan, maar nog beter zou het zijn, wanneer wij ons in vele gevallen maar liefst in het geheel geen oordeel aanmatigden. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat we dan zonder eenige critiek verder in het leven alles maar zouden goed vinden, omdat wij de meeste dingen toch niet van twee kanten kunnen bekijken, en zoo er den derden, waren kant uit kunneh concludeeren. Maar van heel wat kwesties is ons oordeel een ongevraagde bemoeial, dat we veel beter onuitgesproken hadden kun nen laten, waarmee niemand gebaat is, en waar we zelf zeker niet beter en aardiger van worden. MENU. Blinde Vinken, Aardappelen, Andijvie, Griesmeelschoteltj e. De blinde vinken kunnen, naar smaak, ge vuld worden met gehakt of met een plakje spek met een gesnipperd uitje en gehakte peterselie. Het eerste wordt meer gedaan, het laatste is echter wat pikanter van smaak. Voor het schoteltje wordt genomen: 1 L. melk, 80 Gr. griesmeel, 1/2 ons suiker, 1/4 stokje vanille, wat zout, 1 ei, boter, 1 ons bitterkoekjes. De griesmeel wordt op de bekende wijze in de kokende melk met de vanille tot pap ge kookt. Hierbij wordt, van de kachel af de suiker gevoegd die met de eidooier is geroerd, en daarna het stijfgeklopte eiwit en een klontje boter. In een vuurvast schoteltje wordt de helft van de griesmeelpap gelegd, daarop de bitterkoekjes en eroverheen de rest van de griesmeelpap. Het schoteltje moet in een schoteltje nu mooi lichtbruin van kleur worden. E. E. J.—P. Voor den zomer brengt de mode aller aardigste pakjes, bestaande uit een japon met een jasje, zooals we op deze teekening er een zien afgebeeld. Rok en jasje zijn van een groen bedrukte crêpe de chine en de sweater is wit, doch gegarneerd met een grooten strik van de bedrukte stof. Het kraagje van den sweater is met een groen biesje omboord en de ceintuur heeft een groene galalithgesp. Stolpplooien, op regel matige afstanden rondom in den rok aange bracht, geven deze een prettige wijdte. Het jasje heeft geen kraag en revers, noch zak ken in de zijden. U hadt geschilderd en vergeten den kwast na gebruik schoon te maken Nu is de kwast keihard opgeoroogd. Hoe die weer zacht en bruikbaar te maken? Week de vezels of ha ren in azijn, die bijna tot kookpunt verhit is. Als u goed gaat verven, zorg er dan voor, dat het heelemaal schoon is en van alle vlekken bevrijd. Verf bedekt geen vetvlek ken! De klok loopt niet, omdat hij schoonge maakt moet worden? Of u heeft een klok, die in jaren niet geloopen heeft? Probeert u die eens als volgt schoon te maken. Neem een klein stukje spons en drenk dat in pe troleum. Leg het daarna onderin het uurwerk, niet er op! De petroleumgassen stij gen dan omhoog en oefenen een reinigende werking uit. Klokken die jarenlang niet ge loopen hadden, moeten na deze behandeling weer zijn gaan loopen. Als u wit linnengoed (bijvoorbeeld kinder- kleertjes, enz.) voor langen tijd gaat opber gen, is het goed, dat in blauw papier te rol len, om te voorkomen, dat het goed geel wordt. Als u aardappelen moet fijn maken, gaat dat veel makkelijker en de puree wordt veel luchtiger en gladder wanneer u er een scheutje heete melk bij doet, in plaats van koude. i EEN KOUSENPRAATJE. Kousen zijn warempel niet goedkoop en de aanschaffing er van is een steeds weer te- rugkeerende noodzakelijke uitgaaf. Het is dus verstandig, kousen zóódanig te behan delen, dat ze het langste goed blijven. Het meeste hebben kousen te lijden van verkeerd en onvoorzichtig aan- en uittrekken. De meeste „ladders" ontstaan daardoor. De juiste manier om ze aan te trekken, is, ze binnenste buiten te keeren (opgerold) naar de hielen toe, dan den voet In te steken, en de kous af te rollen, naar boven toe, met beide handen. Trekt men ze uit, rol ze dan met beide handen naar beneden en trek niet aan de hielen. Het wasschen is ook heel belangrijk. Zijden kousen moet men rond- halen (een paar keer) in warm sop. Vooral de kousen niet wrijven of boenen. Zijn het zwarte zijden kousen, dan doet men in het laatste spoelwater een paar druppels terpen tijn, om verkleuren of vaal wordente voorkomen. Kousen droogt men het beste, door ze plat uit te leggen op een dunnen handdoek, en daarna den handdoek stijf op te rollen en de kousen er in te laten, tot ze droog zijn. Het is beter kousen nooit te strijken.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14