DE VROOLIJKE DIERENTUIN. Er waren verschillende dieren In den dierentuin, die op mooie dagen vrij mochten rondloopen. Daar had je b.v. de olifant en de zwarte beer, die altijd samen op stap waren en hun oppasser menigen poets bakten. Dan waren er nog verschillende kleinere dieren die wel eens uit hun kooi mochten, omdat zij toch geen kwaad deden en ook niet weg kon den loopen. Eens echter, het was prachtig weer geweest den geheelen dag, begon het plotseling te regenen. Je weet wel, zoo'n echt zomsr-buitje. „Jon gens" riep de olifant, „we worden nat, daar moet wat aan gedaan wor den!" En tegelijk holde hij naar het terras, waar de bezoekers van den tuin altijd aan hun tafeltjes zaten en trok een groot zonnescherm uit den grond. Dat gaf me een pret. Joelend holden alle dieren den oli fant achterna en ergens, heel ach ter In den tuin, kropen zij knusjes onder het scherm, dat op die wijze dienst deed als paraplui. En de oppasser? De arme man wist zich geen raad. Nog nooit in zijn leven heeft hij zoo naar de die ren moeten zoeken, als dezen keer. Het duurde wel een uur en hij was al bang dat zij uit den tuin gevlucht waren. Maar toen hij zijn beestjes eenmaal vond. kon hij toch niet na laten te lachen om het leuke ge zicht. Als jullie nu ook eens heel goed zoekt, kun je op dit plaatje heel duidelijk den oppasser zien! Maar dan goed kijken hoor! JAN'S AVONTUUR. jfl Laat des nachts hoort Jan gestommel Reeds was hij al in den dommel! Daad'lijk denkt hij: „Wat is dat?" Zijn er dieven op het pad? Kwaad springt hij daar uit de veeren Wacht: hij zal z'eens mores leeren! En vriend Jan voelt zich heel sterk; Waar is nu de dief aan 't werk? Zacht sluipt Jan nu door het huis. Hé! Daar hoorde hij gedruisch! Dapper schreeuwt, hij: „Wie is daar?" Luid gelach't is vader maarl 'n Beetje bleu keert Jan terug; Vader's oogen in den rug. Maar toch blij denkt vader dan: „Moedig is hij, mijn zoon Jan!" Onderwijzer: Karei, wat weet je te vertellen van het geraamte van der. mensch? Karei: „Een mensch heeft een werverkolom. Aan 't eene eind ervan zit zijn hoofd en op 't andere eind zit hij zelf. UIT HET LEVEN VAN GROOTE MANNEN. Czaar Alexander wandelde eens door de straten van Moscou, toen 't geweldig begon te regenen. Hij liep gauw bij een stalhouder binnen en liet zich in een rijtuig naar huis rij den. Toen hij voor 't paleis stond, wou hij zijn portemonnaie voor den dag halen om met den koetsier te kunnen afrekenen, maar hij had geen geld bij zich. ,,'k Zal het je straks laten bren gen," zei hij tegen den koetsier, die dacht met een beambte van 't palels te doen te hebben. „Dat praatje kennen we," ant woordde de koetsier barsch. ,.Wat bedoel je?" vervolgde de czaar. „Dat ik naar mijn geld kan flui ten." „Hoe kom je erbij?" ,,'k Heb honderden hier naar het paleis gereden en tientallen hebben me tot heden niet betaald." ,,'k Zal het geld gaan halen. Hier heb je mijn jas tot onderpand." De czaar kwam spoedig terug met een flink bedrag, dat hij den koet sier ter hand stelde en zeide: „Dit bedrag is: ten eerste de som. die ik je schuldig ben, 2o. de som, die andere hovelingen je nog schul dig zijn. 3de de som, die ze in de toe komst je nog schuldig zullen zijn." De koetsier was sprakeloos van blijdschap over de grootë som gelds en van schrik, omdat hij bemerkte, den czaar gereden te hebben. W. B.—Z. UIT DEN MOPPEN TROMMEL. UIT DE KLAS Onderwijzer: Annetje, vertel jij eens iets van de familie der Dikhui- digen. Annetje (verlegen): Tc Mag van thuis niet praten over familie-aan gelegenheden. Onderwijzer: Jan, als jij 11 aard appelen hebt en je moet die onder 5 kinderen verdeelen, hoe zou je dat klaarspelen? Jan: Nou meneer, ik zou er eerst purée van maken. EEN MOEILIJK TEEKENWERKJE. Wat je hier ziet, lijkt wel wat op een cijfer-doolhof, nietwaar? Toch heeft het met een doolhof niets te maken. Integendeel, het is een heel eenvoudige en duidelijke teekenir.g alleen er is nogal wat werk aan vei- bonden om het beeld voor den dag te brengen. Je ziet een massa vakjes van ver schillenden vorm en alle van een nummer voorzien, nietwaar? Welnu, het gaat er om uit te zoeken welke vakjes zwart gemaakt moeten wor den en welke wit gelaten moeten worden. Werkelijk, dat is zoo een voudig nog niet. Of ja, toch ook weer wel, als je maar eerst den weg ge vonden hebt. Kijk het vierkantje nu eerst maar eens goed aan en begin niet dadelijk met je potlood te schermen als je meent het raadsel doorgrond te heb ben. Zoek eerst maar eens b.v. naar de volgorde der cijfers en onthoud dan, dat het silhouet een pelikaan moet voorstellen. Nu je dit weet, zal het misschien wel gaan! Succes gewenscht! In den loop van den zomer zulien geregeld enkele planten behandeld worden. Is de zaai- of planttijd van de behandelde soort verstreken, no teer dan de plant die je dezen herfst wilt planten of volgend jaar zaaien. Vaste planten, zaaibloemen en groenten zullen elkaar afwisselen. Winteralconiet (Eranthis hiemalis) fam. Ranonkelachtigen (Ranuncu- laceeën). Een aardig plantje, zeer geschikt voor rotsbeplanting, dat zeer vroeg bloeit; bij 'n zachten winter reeds in Januari. De knolvormige wortelstok jes worden in den herfst geplant en komen elk jaar weer op. De bloemen gelijken wel lets op die van 't speen kruid, doch de kelkbladen geven ae mooie gele kleur aan de bloem, daar de kroonbladen zeer klein zijn. (Zie fig. 1). Kogelblot-m vfróllius europaéus), fam. Ranonkelachtigen (Ranuncu- laceecn). Een vaste plant, afkomstig uit de Alpen, die eenige gelijkenis ver toont met de boterbloem. De sten gel is rechtopstaand, écnbloemig, zelden vertakt. De kelk is bolvormig samensluitend (vandaar de naam kogelbloem), citroengeel. De bloem kroon is heldergeel. Hoogte van de plant 0.30—0.60 c,M. (Zie fig. 2). Oranje kleurige soorten zijn o.a. T. Golden Sun en T. Orange Globe. ZONNEBLOEM. (Helianthus' an- nuus) fam. Samengesteldbloemlgen (Compositen). Een sierplant afkomstig uit Ame rika, die verbazend veel gekweekt wordt en heel snel groeit. In weinige maanden ontwikkelt ze zich tot een plant van 2 a 3 M. Willen jullie den snellen groei nagaan, plaats dan naast de plant een stok en teeken daarop de hoogte aan, telkens na verloop van eenige dagen; bij zacho groeizaam weer doe je 't 24 uur la ter. De stok kan tevens voor steun dienen. Niet dat de stengel de plant niet overeind kan houden, doch door den wind gaat ze vaak overzij. D.e bloemen (evenals bij alle composi ten eigenlijk bloemhoofdjes) kun nen zeer groot worden. Zonnebloe men verlangen zeer voedzamen grond. De zaden worden graag door pluimvee gegeten, doch als je ze niet tijdig oogst, beschouwen vele vogels ze als een lekkernij. Een kleinere soort is Helianthus cucumerifolius, die ongeveer 1 M. hoog wordt. Deze plant vertakt zich sterk en geeft mooie heldergele bloemen met een zwart hartje en spitse bloemblaadjes. Het is een uit stekende snijbloem, die dagenlang in water goed blijft. TUINIER. VLIEGER. Hebben we voor een paar weken een vlieger besproken van gewoon model, nu zullen we eens een niet alledaagsch model maken. Wat zul len we dan binnenkort mooie kleu rige vliegers hoog in de lucht zien staan. Worden hier nooit vliegerwedstrij den gehouden? Ik herinner me nog zoo goed uit mijn jeugd, dat 't op ons dorp wel eens gebeurde. De mooiste vlieger kreeg een prijs, de grootste en die 't hoogste stond. Wat waren we aan het werk onzen vlieger zoo mooi en groot mogelijk ite maken. Van te voren pi'obeerden we of ie wel goed stond, of de staart niet te licht of te zwaar was. Jullie zult wellicht allen wel weten, dat dit heusch nog zoo gemakkelijk niet is. 't Vereischt heel wat zorg en ge duld. Doch laten we nu eens be ginnen het nieuwe model in elkaar te zetten. We nemen vier dunne platte lat jes van gelijke lengte en snijden aan de uiteinden keepjes waardoor de touwtjes, die we er later overheen spannen, er niet af zullen glijden. Twee latjes verbinden we in 't mid den met elkaar, door van beide de helft van de dikte weg te snijden of met een beitel weg te steken, ter .breedte van de lat. (Zie fig. 1). geheel in elkaar, waarna ze met kleine spijkertjes worden vastgetlm- merd. Met de beide andere gescniedt zelfde, waarna ze kruiselings op elkaar worden gespijkerd (Zie fig. 2). Op gelijke afstanden van de uit einden worden touwtjes (a) gespan nen (kleine gleufjes beletten 't ver schuiven). Nu de toqwtjes (b) van uit 't midden van a over de uitein den der Jatjes en het geraamte 's ge reed. We beplakken de voorzijde met laatst aangebracht. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT In de wonderschoone maand Mei stonden de dagen van 11, 12 en 13 Mei bij deri landbouwer met een Ijs kegel aangeteekend: Men noemde ze de dagen der IJsheiligen. Heel eigenaardig is het zeker, dat het op deze dagen vaak guur en koud is en het 's nachts nog vriest. Vroeger geloofde men zeker, dat de winter nog even om den hoek kwam gluren Niemand zou dan zijn boekweit zaaien of zijn kasplanten in den vollen grond brengen. Tegenwoordig houdt men daar geen rekening meer mee. Op 't platte land, waar de oude gebruiken het langst in zwang blijven, zal men zelden voor 15 Mei teere planten aan de aarde toevertrouwen. Is Mei regenachtig, dan is er min der kans voor nachtvorsten. In Vlaanderen zegt men dan ook: Wanneer Mei is koel en wak Erengt zij veel koren in den zak. En ons Hollandsch rijmpje: Meiregen brengt zegen, bevat altijd nog groote waarheid. Eigenaardig is het zeker, dat ge leerden niet weten, hoe het komt. dat midden-Mei zulke koude dagen geeft. Over meer dan 80 jaar heeft men deze weersgesteldheid kunnen waarnemen. Als jullie dit lezen, zijn we over de helft heen en willen we hopen, dat de kou de eerste maanden ons r.iet meer deren zal. liet grootste bock der wereld kan men vinden in het Britsch museum te Londen. Het is een cadeau van Amsterdamsche kooplieden geweest aan den koning van Engeland in het jaar 1660. Het boek is 5 voet hoog en 2 voet breed. De band is van maro- cijn-leder, versierdi met gouden harpen en kronen. De hoeken en de rug zijn met zwaar koper besla gen. Het wordt In een aparte kast bewaard. Moet het met de schoon maak verplaatst worden, dan ge schiedt het vervoer met een Kar. Welk land fabriceert de meeste auto's? Eerst Amerika, dan Frank rijk. Daarna in volgorde Engeland, Italië en Duitschland. Het auto verkeer staat in Frankrijk achter bij dat in Engeland. Het grootste zwembad der wereld zal spoedig in Berlijn geopend wor den. Het is 50 M. lang en 15 M. breed. Er zijn 700 kleedkamertjes, 80 badkuipen, 40 douches en 90 rust bedden. De grootste diamant is pas gevon den bij Kaapstad. Hij is in Kimber- ley verkocht voor 5000 pond sterling. Het grootste stadion zal weldra in Rome verrijzen, 't Zal 100.000 men- schen kunnen bevatten. Voor alle mogelijke wedstrijden zal 't worden gebruikt. Het zal van alle mogelijke gemakken worden voorzien, zeifs van een tuinstad. De oppervlakte zal ook eventjes 60 duizend vierkante meters bevatten. ONZE BIBLIOTHEEK. Deze week ontving ik voor D. B. veel mooie boeken van een goede be kende, waarvoor mijn hartelijKen dank. Zij, die nu uit O. B. willen 'ezm, verzoek ik vriendelijk te wachten tot September, daar over een week de vacantie der Bibliotheek intreedt. Nieuwe boeken: 107. Johanna Spyri: Ook een Lesa. 108. Idem. Het slot Wildenstein. 109. Idem. Niets te klein om goed en lief te zijn. 110. Idem. Arthus en Squirrel. 111. Idem. Oom Titus. 112. Idem. Van verre en nabij. 113. Idem. Cornells wordt opge voed. 114. Idem. Kleine Verhalen. I. 115. Idem. Kleine verhalen n. 116. Idem. Geen Tehuis. 118. Idem. De kleine Heidi. 118. Loula Almerus door Truida Kok. 120. Trio v. 't Zwaluwhuis. W. Blom berg-Zeeman. 121. Keetje. Maria Vogel. 122. Moderne Bakvischjes, D. Musbach. 123. De Jongste Thuis. Hermanna. 124. Mariannes groote reis. W. Pe- tillon. 125. Bobbed en Shingled, W. Cor- sari. 126. Wij met ons vijven in Rome. T. Cool. 127. Joosje uit de Heidehut. J P. Zoomers-Vermeer. 128. Didi's Avonturen. C. Morensco- Brandts. W. LASSCHUIT, Gr. Houtstraat 155 z. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Hagenaar) Verbor gen beroepen. a. Wat doet Maarten Kerst? b. Wat doet Kee Ranate? c. Wat doet Hein Nacicem? d. Wat doet Rudi Teerc? e. Wat doet Maart Ab? 2. (Ingez. door Roetkopje) Strik vragen. a. Wie brandt dag en snacht en verbrandt toch niet? b. Wat verbrandt men om een ge heim te bewaren? 3. (Ingez. door Jupiter.) Ik ben een schuilnaam van 18 let ters. 1 16 11 is een hemellichaam. 18 14 10 5 is in een rotsige in ham. 15 2 13 11 is een werkwoord. 12 13 is een lidwoord. 17 10 3 4 is een verkorte jongens naam. 6 7 5 is een verkorte meisjesnaam. 9 10 16 11 is een huisgënoot. 8 5 7 7 4 hebben de meeste bloemen 4. (Ingez. door Rosette.) Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuilnaam krijgt. Wenda, Bloemenelfje, Hannie Dod- die, Boschelfje, Blauwoogje. 5. (Ingez. door Tramstudent.) Neem uit onderstaande plaatsna men telkens één letter, zoodat ge een bekende badplaats krijgt. Zurich, Parijs, Milaan, Davos, Li verpool, Zaragozza, Moskou, Ber lijn, Nantes. 6. (Ingez. door Goudhartje.) Mijn geheel is een spreekwoord van 39 letters. 12 13 16 14 is een verkorte meis jesnaam. 37 38 39 staat in de huishoudkast. 29 30 25 7 is een ander woord voor man. In een woud vindt men 4 5 9 9 25 34. 4 27 10 houdt het water tegen. 3 2 1 is groente. 6 7 8 9 10 ls vloeibaar. 12 11 12 23 doet visch in de pan. 15 16 17 ls een lidwoord. 18 19 20 is geen vrouw. 21 22 23 is een vorm van zitten. 24 25 is een lidwoord. 26 27 28 is niet dom. 32 31 30 34 is een verkorte meis jesnaam. 33 34 is niet uit. 35 36 37 hebben w|; op bed en op een schip. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door Margriet.) Verbor gen vruchtennamen. a. Ik kreeg van Sinterklaas lekker suikergoed. b. Ik ging met tante Alida Delft bezoeken. c. Je eet knap. Pel nu de noten maar. 2. (Ingez. door Jupiter.) Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuilnaam krijgt. Breeroo, Oblone, Hcllante, Sneeuw klokje, Darwintulp, Wenda. 3. (Ingez. door Hagenaar.) Ik ben een aardig rijmpje van 26 letters. 1 2 is niet uit. 3 4 5 is een maand. 8 7 is een verkorte jongensnaam. 13 12 behoort aan een tafel. 15 14 is een maat. 16 17 18 19 20 21 zijn dag en nacht -buiten, 22 23 24 is een getal. 25 26 is versterkend. Kippen 6 7 8 9 10 11 eieren. 4. (Ingez. door Frans Hals). 1 2 3 4 kruipt over den grond. 7 8 9 10 heeft een vogel. 6 5 4 zit aan een auto. Mijn geheel is een plaats in Noord- Holland. 5. (Ingez. door Piet Hein). Ik ben een Rubriekertje van 17 letters. 9 10 12 koopt men bij den slager. I 2 14 is een kleur. 8 7 4 is niet droog. 6 17 3 is niet dun. 5 6 7 is een meisjesnaam. II 12 is een verkorte meisjesnaam. 13 14 15 16 17 8 is het meervoud van stad. 6. (Ingez. door Margriet.) Ik ben een man, die een vak uit oefent bij de Hollandsche spoor. Dat vak bestaat uit 6 letters en of je h'et van voren naar achteren en van achteren naar voren leest, de naam blijft dezelfde. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. a. Letterkundige, b. Straatmuzi kant. 2. Libra. 3. Roomsoes. 4. a. Utrecht, b. Harderwijk, c. Aalst 5. Goudsbloem. 6. Rompeisteeltje. AFDEELING II 1. Hoekenskerke. 2. Winnetou. 3. a. 't Zijn voetwerkers, b. hob belpaard. c. hondenhaar, d. voorschot 4. Margriet. 5. Prinses Rozemond. 6. Goudsbloem. Goede oplossingen ontvangen van: Dorus Rijkers 6 Hagenaar De kleine Violist 6 De kleine Vogel vriend 6. Wim Oudolf 5 Draaitol 6 Zonne straaltje 6 Krullebol Steilhaar 5 Sa rina 6 Een naamlooze 2 Obione 6 Zevenster 6 Brillïintster 6 Ruzemond 6 P. Verhagen 1 Arretje Noff 6 Goudsbloem 6 Berliner Bol 4 Wenda 6 Vogelvrouwtje 5 Jupiter 5 Elfen koningin 5 Juffertje Schrijfgraag 6 Blauwoogje 5 De kleine Bouwer 3 Baby Peggy 5 Korstjesknager 5 Flo- ris V 6 Blopmenverzorgstertje 5 Vio- letta 6 Roodwangetje 6 Don Frederik 6 Pioenroos 6 Tilburgertje 6 De klei ne Fluitspeler 4 Hagerocs 6 Annie Lukkien 5 Damiaatje 4 Teeker.aar- ster 5 Papavertje 4 Marietje Meier 5 Jopie Slim 6 Zonsondergang 6 Mar griet 4 Rompelsteeltje 3 Meidoorntje 4 Boschviooltjc 4 Blondkopje 4 Roomsoes 4 Snibbelaartje 6 De kleine Metselaar 6 Amico 5 Zangvogeltje 5 De Woudlooper 6 Satimie 5 Sneeuw klokje 5 Vlinderfee 6 Attalanta 4 Theeroosje 6 Zwartoogje 6 Help stertje 6. RUILRUBRIEK TH. VISSER, Brederodestraat 2, heeft 2 jonge zwarte poesjes. Wie er een van hebben wil, komt het maar halen. P. VERHAGEN. Leldsche vaart 20 heeft 5 Koffie-IIag zegels, 6 Hille- bonnen en 2 Droste-bonnen. Dit al les wil hij ruilen voor Karnemelk- zeeppl. GEERTJE BOERKOEL. AelbertS- bergstr. 80 heeft twee lieve, kleine poesjes, die ze weg wil geven. Wie er een wil hebben, mag het komen ha len. DE KLEINE FLUITSPELER, Turf markt 18 heeft 3 vogelpl. 7 bloemen velden, 2 Amstelpenningen, 5 Jan van Woerkom, 22 Noffwapens 5 Miss Blanche, 1 Donselman, 4 Hilles, 5 Adama's, 30 Kwatta's, 21 Droste. Alles wil hij ruilen voor Pleines Duifjes. BLOEMENVERZORGSTERTJE, Djambistraat 4, Haarlem-N. heeft Miss Blanche bonnen, Pleinespl., Pe- likaantjes en sigarenbandjes Alles wil zc ruilen voor AJmstelpennlngen, Ruiltijd van 3—4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16