H. D. VERTELLINGEN BRIL? STADSNIEUWS f '.V EEN FEUILLETON. Helen's Juweelen HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 MEI 1929 (Nadruk rerbodonj auteur tracht voorbehouden.) Met zeldzame avontuur van mevrouw Warren te Parijs. Naverteld door EUOéNE D'ALEMBINO. r.> 3&B Yvonne Warren werd alom geroemd als de elegantste vrouw van New-York. Haar bij zondere schoonheid en de dollars van haar nian maakten het haar mogelijk deze repu tatie op glorierijke wijze te handhaven. Yvonne ging dit jaar, als ieder jaar, haar reisje maken naar Europa. Het doel was. Parijs. Parijs in de lente is een wonder. Maai de lichtstad is óok de stad van.... de Ifleer- niakers. Lenteschoonheden trókken Yvonm dn het geheel niet aan. Wèl nieuwe toiletten en daarom trok ze naar Frankrijk's hoofd stad. Op den hoek van de Boulevard Egyptienne woonde in een vorstelijk huis de beroemde tailleur Brochet. Hij was een wondermensch. Hij schiep toiletten die gedragen schenen te zijn in de Duizend-en-één-nacht-sprook jes. Hij was een genie! Een fantast! Yvonne had hem reeds uit New-York getelefoneerd on hem medegedeeld, dat zij een avondja pon. wenschte.... een hyperelegante... een wonderbaar... een léntekleed.... Parijs was bijzaak. En zij hoopte, dat de toiletten bij I .uar aankomst in Parijs reeds geheel en al kiaar zouden zijn. Onmiddellijk had meester Brochet al zijn andere bestellingen op zij gezet, en twee toi letten „geschapen", waarmede hij zichzelf overtrof. Het werk van een toovenaar! Yvonne kwam in Parijs. In de lucht hin gen voorjaarsgeuren. De harten der men- schen sloegen levendiger en de zielen waren vol zoete verwachting. Oók Yvonne's hart tikte sneller, ook haar ziel beefde. Maai niet om de lieve lente. ZIJ dacht aan haar toiletten. Een weelderige auto bracht haar naar het atelier van den grooten Brochet. En toen zij in de de luxuese kleedkamer voor de metershooge spiegels stond en zichzelve be wonderde, stokte haar de adem. Zóó iets schoons had ze nog nóóit gezien. Ze was ge slagen. O, meester Brochet, zeide zij met sidderende stem, it is like a dream.... Onge twijfeld lady het is mijn meesterstuk, ant woordde Brochet, terwijl hij haar geestdriftig de hand kuste. Toen Yvonne weer wat tot zichzelf geko- anen was overhandigde zij Brochet een vor stelijke chèque, maar eischte daarbij zijne stellige belofte, dat hij die wonderbare toilet ten nimmer aan anderen zou leveren. Hij beloofde het plechtig en toen was Yvonne volmaakt gelukkig. Haar „taak" te Parijs was toen eigenlijk volbracht. Maar plotseling kreeg ze een on bedwingbare lust nog een paar dagen te blij ven. Zij huurde een prachtige automobiel, die iedere minuut van den dag voor haar gereed moest staan. Zij reed, in langzaam tempo door het Bois en genoot van de vele bewonderende blikken. 's Avonds ging zij naar de Opéra. Haar binnentreden werd een gebeurtenis. Men drong om haar heen. Een donkere Argentijn- sclie volgde haar door den foyer met bran dende oogen, en nam tenslotte plaats in een loge naast de hare. En geheel den avond fcleef zij Yvonne als betooverd aanstaren. Op het tooneel werd Iets gespeeld en ge dongen. In ééns, tijdens een hooge aria, drong de Argentijnsche in de loge van Yvon nedoorboorde haar met Panterblikken.... stamelde wat onsamenhangend Spaansch.... omarmde Yvonne Toen Yvonne, later in haar fijn-zijden pyjama, den dag overdacht vond zij hem de i schoonsten uit héél haar leven. En met een gelukkigen- glimlacht sliep zij in. Den volgenden dag beving Yvonne het on weerstaanbaar verlangen om, vóór haar te rugreis, nog éénmaal naar de Opéra te gaan. En wederom verwekte haar binnenkomen een ongekende sensatie. Haar geluksgevoel werd bijna dronkenschap. En toen zij na 't slot in haar auto stapte, had zij nog maar één wensch: zoo spoedig mogelijk naar New- York te gaan en dan, plotseling, in al haar glorie, te verschijnen op de Fifth Avenue. De auto vloog door de straten van het lente-zoele Parijs en Yvonne droomde met geloken oogen van New-YorkDe wagen reed steeds sneller... snellerangstig snel tenslotte! Éénzaam-staande hulzen spx-ongen voorbij. De auto veerde in geweldig tempo over een stl'len landweg. Yvonne ontwaakte uit haar droomen en zag ontsteld door het raampje. Zij was niet meer in Parijs. Ze tikte aan het ruitje. Beukte het glas! Schreeuwde! Gilde! Maar tevergeefs. De chauffeur bleef in starre onbewegelijkheid aan zijn stuur zitten en liet den wagen nóg ijlender voort- vliegen. Yvonne was de vertwijfeling nabij. Vreese- lijke gedachten gingen door haar hoofd. Ver schrikkelijke couranten verhal en van ontvoe ringen spookten door haar brein. Met een vaart sloeg zij in het rugkussm terug! De rem werkte. En weldra hield de wagen stil voor een eenzame villa. Men scheen daar reeds de komst van den auto verwacht te hebben. Een onberispelijk ge kleed man trad naar buiten... opende het portieren verzocht Yvonne in welgeko zen woorden uit te stappen. Haar protesten schenen niet den minsten Indruk op hem ce maken. De chauffeur zat onbewogen, als ging hem de heele affaire niets aan. De heer bood Yvonne zijn arm. Mag ik u verzoeken, mevrouw, een oogenblik uit te stappenEr zal u niets gebeuren en te genstand kan niet baten. Bleek van schrlic volgde Yvonne hem in het huis. De deur viel achter haar in het slot. Door een weel derige hall werd Yvonne naar een elegante salon gebracht. De geheimzinnige man maakte een diepe buiging en zeide: Me vrouw, maakt u het mij niet te moeilijk.... het móet nu eenmaal zoo zijn.... ontkleed u zich Yvonne gaf een doordringenden gil! Schreeuwen zal u niets geven, mevrouw, want niemand hoort het. En met deze woor den verliet haar kweller de kamer. Yvonne viel vertwijfeld in een stoel. Wat ging er met haar gebeuren? Wie was die vréémde man? Zou zij ontvoerd worden? Was zij in handen gevallen van een wreeden vrouwenhande laar? Weerloos was ze. Zónder wapen, zón der kans op redding. De deur ging open en een sober-gekleede oude vrouw kwam binnen. Madame heeft u zich nog niet uitge kleed? vroeg ze teleurgesteld. Meneer zal vreeselijk boos worden. Mag ik u helpen? Heusch, madame, het is beter wanneer u niet langer talmt. De oude trad op Yvonne toe, nam haar stevig bij de armen en weinig seconden later lag Yvonne's glanzende avondrobe over een stoel. Misschien wil Madame thans wat uitrustenhier is een zachte divanEen proper dienstmeisje trad binnen en bracht een blad met versnaperin gen. De oude vrouw nam voorzichtig de ja pon over de armen en ging geruischloos, met het dienstmeisje de kamer uit. Yvonne bleef alleen. Wanhopig! Zij bonkte op de deuren... aan de ramen.... maar alles was stevig geslo ten. Yvonne raasde..., tièrde.... jammerde.... Eindelijk zonk zij, doodvermoeid, in een lichte onrustige slaap. Toen zij wakker werd viel het eerste morgenlicht reeds door de ruiten. De oude vrouw stond voor haar en gaf haar met een raadselachtigen lach, het schoone lente-avond-kleed terug. Buiten sloeg de motor van een auto aan. De vreemde man, eveneens met iets raad selachtigs L. zijn oogen, kwam binnen. I am very sorry mevrouw, dat ik u van uwe gewone nachtrust heb moeten berooven.... maar de auto staat gereed om u naar uw ho tel te brengen en daar zult u de schade wel kunnen Inhalen! Yvonne staarde hem aan: Waarom dit alles? De man lachte Wanneer u het dan - -;rsé wilt weten, dan zal ik u gaarne een verklaring geven. Mijn vrouw namelijk is ge woonweg verliefd geworden op uw prachtig avondtoilet. Zij zag u gisteren in de Opéra. En zij bezwoer mij haar óók zulk een japon te geven. En u weet het.... wanneer een vrouw zich eenmaal iets in het hoofd gezet heeft, dan zijn wij mannen, slaven.... Meester Bochet was voor geen goud om te koopen om het kleed nogmaals te maken. Toen heb ik, ten einde raad, uw chauffeur omgekocht. Vannacht is uw japon door knappe modistes nagemaakt en mijne vrouw is in den zeven den hemel, dat zij nu binnenkort in Argen tinië triomfen kan vierenAlleen, madame zou ik u willen aanraden de geschiedenis niet te vertellen, want niemand zal uw verhaal gelooven. De wereld is nu eenmaal dom en kwaaddenkend Hij geleidde Yvonne naar de wachtende auto. En tusschen droomen en waken, reed Yvonne naar haar hotel. Onder de strengste geheimhouding vertel de Yvonne In New-York een paar weken la ter haar avontuur aan haar beste vriendin Fleury Biltnay. Waarop Fleury lachend ant woordde lieve Yvonne, je bent niet alleen mooi, maar óók rijk aan fantasie.... En snel nam de vriendin afscheid om met bekwamen spoed het verhaal aan de andere vriendin nen verder te vertellen. Het gevolg was, dat weinig dagen later op geen enkele stoom boot naar Europa meer een hut te krijgen was. MR. P. J. OUD OVER HET VRIJZINNIG-DEMOCRATISCH vPROGRAM. SAMENWERKING MET DE SOCIAAL-DEMOCRATEN Donderdagavond werd de tweede openbare verkiezingsvergadering der Vrijzinnig De mocraten te Haarlem en Omstreken gehou den. Mi". P. J. Oud, lid der Tweede Kamer sprak in het gebouw van den Protestanten bond Haarlem-Noord aan de Berkenstraat over de Vrijzinnig Democraten en de verkie zingen. De heer H. van Leeuwen, tweede voorzit ter der afdeeling Haarlem opende de ver gadering. Mr. Oud begon met het belang van de verkiezingen uiteen te zetten, Deze verkiezingen n.l. moeten ons het herstel van het parlementaire steisel brengen. De vrij zinnig-democraten hechten zeer veel waarde aan het parlementaire stelsel, al hebben zij ook andere wenschen ten aanzien van den invloed des volks op de regeering, b.v. het referendum. Nu echter het volk dien invloed slechts eens in de vier jaar kan aanwenden is een degelijke voorbereiding en voorlich ting gewensebt. Men wete waar men aan toe is. Spr. trok een vergelijking met den poli- tieken toestand in Engeland, waar de poli tiek minder door godsdienst beïnvloed wordt. Daardoor is het zooveel eenvoudiger de rich ting van het regeerbeJeid aan te duiden, om dat de regeering slechts uit een der drie groote groepen gekozen zal worden. In Ne derland is regeering. door één partij onmo gelijk, de kiezer wete dus welke partijen tot samenwerking bereid zijn. Het ongelukkige nu is, dat de partijen, die daarvoor in aan merking komen, thans weigeren klare wijn te schenken. Hoewel de rechtschen tot de oude samen werking niet meer overgaan waarschuwen zij tegen elk ander samengaan hunner groe pen met anderen. Mr. Oud schetste de oor zaken van de verdeeldheid onder de recht schen, voortspruitende uit het verschil in beginselen hunner partijen. Zoo men na de verkiezingen al tot het vormen van een coalitie bereid is, willen de partijen vooral vóór de verkiezingen van die bereidwilligheid den volke niets laten blijken. De heer Oud besprak nu den invloed der coalitie op de democratische stroomingen ter rechterzijde. Juist door de coalitie-politiek heeft de anti revolutionaire partij haar democratisch karakter verloren. In het kabinet-Heems kerk handicapte die coalitie de verwezenlij king der democratische principes. Het ka- binet-Ruys kon slechts democratisch zijn na November 1918 en dan door uitwendige in vloeden. De politiek van de vrijzinnig de mocraten was daarentegen reeds Jaren een van geleidelijke sociale evolutie. In 1923 begon met het optreden van Co- lijn de volstrektste reactie. Hiermede was de verwording van de anti-revolutionaire par tij voldongen. Een reactie daarop was het optreden der democraten in de R.K. partij, het zich afwenden ook van de Christelijk Historischen van Coiyn. Niettemin sloten deze partijen zich bij de nieuwe stembus weer bij Colijn aan. Zulk een wrakke com positie moest in November wel uiteen vallen. Het noodhulp-kabinet De Geer was het gevolg en sprekers vrees is, dat wij perma nent aan deze noodhulp vastzitten. Zoo er weer een coalitie komt is het slechts om zich te keeren tegen de democratie, meent spreker, maar mr. Marchant kent den par tijen het recht tot opnieuw vormen der coalitie slechts toe, wanneer de kiezers zich vooraf daarover uitspreken. Maar noch Chr. Historischen, noch Anti revolutionairen willen daar aan uit vrees voor stemmenverlies. En ter linkerzijde? De liberalen prediken onthouding, wach ten af en openen aldus geen politiek pers pectief. Mr. Marchant heeft him echter te recht aansluiting bij rechts op ongeveer alle punten verweten. De Vrijheidsbond is in alle opzichten conservatief en reactionair, gelijk spr. meende te kunnen aantoonen. Er zijn in Nederland nog talrijke libera len uit traditie,, die indien wereldwijs ge maakt, zich zouden aansluiten bij ons. De Vrijzinnig Democraten daarentegen hebben in dit opzicht steeds de meest reëele INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. politiek gevolgd. Zij komen met een vast om lijnd program. Zij zullen zoomin als eenige andere partij alleen kunnen regeeren, maar erkennen, met wie zij willen samenwerken. Er is een wezenlijk verschil tusschen hen en de sociaal-democraten, maar op velerlei ter rein van practische politiek kunnen beiden samenwerken. Met de Roomsche democraten wilden zij samenwerken, maar mgr. Nolens weigerde dit. Wij zijn niet ontrouw aan ons regee- ringsprogram, wanneer wij inzien, dat vol ledige verwezenlijking van een punt als bij voorbeeld nationale ontwapening niet mo gelijk is zoolang er geen meerderheid voor is en wanneer wU daarnaar onze politiek richten. Van rechts vreest men van een samen werking met ons gevaar voor de Christe lijke grondslagen der samenleving. De vrij zinnig democraten wenschen echter het Christendom te zien boven de verdeeldheid, zij maken de tegenwerping, dat het Chris telijk bewind (woordbreuk van Colijn tegen over de ambtenaren, belasting, Indische en militaire politiek) in feite zeer onchriste lijk is. In verband met laatstgenoemde poli tiek haalde de heer Oud professor Heering's boek „De Zondeval van het Christendom" aan. Als eenmaal het democratisch bewind er is zullen de naar lucht snakkenden In de on derste lagen der rechtsche partijen inzien, dat zij niet beangstigd behoeven te zijn voor de Christelijke grondslagen. De heer Van Unen vroeg of de sociaal democraten. inderdaad tot samenwerking bereid zullen zijn, gezien uitlatingen van mr. Sannes. Mr. Oud antwoordde, dat in de prac tische politiek de S. D. A. P. zich niet op zoo exclusief standpunt stelt, dat samenwerking onmogelijk zou zijn, zij is dan meer demo cratisch dan socialistisch. Het program van den heer Albarda van 1925 is een aanwijzing in die richting. De heer Van Leeuwen sloot de vergadering, die vrij goed bezocht was. R.-K. VOLKSPARTIJ. OPENBARE PROPAGANDA- VERGADERING De afdeeling Haarlem van de Roomsch- Katholieke Volkspartij hield Donderdag avond in het gebouw „Het Blauwe Kruis" een openbare propagandavergadering, die geleid werd door den heer J. van Winsen. De voorzitter opende de bijeenkomst met den Christelijken groet. Hij hoopte, dat de vergadering geanimeerd zou verloopen en dat zij rijke vruchten zou dragen. Hy herinnerde er aan, dat de R.-K. Volkspartij in Haarlem thans voor de tweede maal aan den verkie zingsstrijd zal deelnemen. Deze partij heeft zich, zij het ook noode, losgerukt van de groote R.-K. Staatsparty. Dit was noodig, omdat in laatstgenoemde geen grijntje de mocratie te vinden is. Spreker vertelde in het kort, wat No. 1 op de candidateniyst, Mr. P. M. Arts, als lid der Tweede Kamer voor de R.-K. Volksparty heeft gedaan. Dit was zóó veel, dat de afdeeling niet geaarzeld heeft, hem weer No. 1 op de candidateniyst te plaatsen. Spreker deelde mee, dat het Tweede Ka merlid Mr. P. M. Arts, die op deze vergadering ook als spreker zou optreden, naar Middel burg was gegaan, om daar zeer noodzalcehjk verkiezingswede voor de R.-K. Volkspartij te verrichten. Daardoor zou hij waarschyniyk niet op tijd in deze vergadering aanwezig kunnen zyn. De voorzitter gaf daarna het woord aan den heer Felix Donders, lid der Pro vinciale Staten van Noord-Brabant. Deze hield een rede over het onderwerp: „Doelbe wuste Katholiek-democratische politiek". De ze merkte op, dat nog altijd aan de R.-K. Volksparty verweten wordt, dat zij in strijd handelt met de belangen der kerk. Deze par tij is heusch niet naar sprekers genoegen op gericht, omdat ook hy begrijpt, dat eenheid sterk maakt. Hij hoopt dan ook, dat de tyd spoedig mag aanbreken, dat het bestaan van de R.-K. Voiksparty niet meer noodig zal zyn. Maar dan moet de groote R.-K. Staats party een practische democratische politiek voeren; dat wil zeggen dat de zwakken ge holpen moeten worden om een behoorlijk be staan te leiden. Zoo gaat het echter niet in de R.-K. Staatsparty. Daar heerschen uit sluitend groepsbelangen, tot schade van het geheel. Daarom is de R.-K. Volksparty opge richt. „Wij kennen maar één Christelyk be ginsel; dat is het Katholieke", zei spreker. „Het Protestantsche beginsel is het onze niet. De rechtsche coalitie is gevaarlijk voor ons, want zij heeft onze bewegingsvrijheid ge kortwiekt. Van het program van de R.-K. Staatspartij zal in de praktijk niet veel te recht komen. Zy stuurt namelijk weer aan op herstel van de rechtsche coalitie. Dat wil dus zeggen, dat Coiyn weer de leiding in handen zou krijgen, met al de gevaren, daaraan ver bonden. De rechtsche coalitie staat de alge- meene ontwapening in den weg en houdt allerlei sociale maatregelen tegen. Coiyn is als mensch misschien ons aller vriend, maar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GA kCF"|P NAAR I \l— als politicus is hy blijkens het program, dat hy gemeend heeft in de Eerste Kamer te moeten ontvouwen, onze vyand. De Katho lieken hebben, als het er op aan komt, niets van de anti-revolutionairen en Christelijk- Historischen te verwachten. Men zie daar voor maar hun dagbladen en lectuur. De Katholieken hebben niet het minste belang by een rechtsche coalitie; wel de anti-revo lutionairen en Christeiyk Historischen, die de Katholieken aan handen en voeten bin den. De R.-K. Staatsparty houdt ten deze nog een slag om den arm. maar de R.-K. Volksparty komt er rond en kloek voor uit, dat zij niet met de rechtsche groepeering wil samengaan, vooral niet zoolang het bestuur .van de coalitie het doel is; wy zouden er misschien over willen praten, als de recht sche coalitie een m i d d e 1 is om iets goeds te bereiken. De R.-K. Volksparty eischt de vrij heid van beweging voor de R.-K. missionaris sen in Nederlandsch-Indië en wederinvoering van ons gezantschap by den H. Stoel. Van de R.-K. Staatsparty is dat niet te verwach ten; zy is tenminste tot nog toe in gebreke gebleven. Toen de heer Arts ln de Tweede Kamer een motie aan den minister overhan digde, waarin de Roomsch-Katholieken eischen om artikel 177 van het Indische re- geeringsreglement te schrappen, stemden alle leden van de R.-K. Staatsparty tegen. De H. Stoel zegt zelf, dat de R.-K. Volkspartij vrij uitgaat, omdat deze haar politieken strijd ondergeschikt maakt aan den R.-K. gods dienst". De heer Donders noemt het een schand daad, dat Pater Henricus in een besloten vergadering te Tilburg de leden der R.-K. Volksparty had uitgescholden voor „beeld- stormers". Een grooter beleediging kan men een eerlijken Katholiek niet aandoen, dan hem voor „beeldstormer" te schelden. Maar het zou spreker benieuwen, of pater Henri cus, als hy eenmaal voor den rechterstoel van Christus moet verschijnen om reken schap van zijn daden op dit ondermaansche te geven, nog zal durven volhouden, dat de leden der R.-K. Volksparty beeldstormers zijn. De S. D. A. P. zou in Nederland niet de groote plaats hebben gekregen, die zij nu bezit, als de R.-K. voorgangers hun plicht hadden gedaan en een goede democratische politiek hadden gevoerd. Zelfs door bladen als de „Maasbode", zei spreker, „wordt nu erkend, dat er verbrokkeling komt in de R.-K. Staatsparty en wel door de schuld van de R.-K. Voiksparty. Deze laatste gaat dan ook vooruit. Spreker eindigde het eerste gedeelte van zyn rede met de hoop uit te spreken, dat hy het verschil tusschen R.-K. Staats- en R.-K. Volksparty goed duidelijk had ge maakt. Hij wekte de aanwezigen op, om op 3 Juli te stemmen op Mr. P. M. Arts, No. 1 van de R.-K. Volksparty (Applaus). In de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen; hiervan werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Zij wer den door den spreker beantwoord. In het tweede gedeelte van den avond be sprak de heer Donders de wantoestanden op sociaal en economisch gebied in het Zuiden. Als eerlijk man. moest hy helaas erkennen, dat er in het Zuiden nog een zwarte terreur bestaat, zooals in een rapport van het R.-K. Werkliedenverbond geschreven is. De geeste- lijke adviseurs in het Zuiden zijn in gebreke gebleven, aan de wantoestanden op tijd een einde te maken. De conservatieve elementen in de R.-K. Staatsparty oefenen een terreur uit; wie niet doet wat door hen bevolen wordt, gaat de straat op. Dat is spreker zelf overkomen. Als journalist was hem indertijd gelast artikelen te schryven, waarmee hij zich niet kon vereenigen. Hij moest toen weg en' sindsdien is er voor hem geen plaats by de Roomsche pers. Wat het voeren van een Christehjke poli tiek betreft merkte de heer Donders op, dat er maar één Christelyke party is en dat is de Katholieke party. De anti-revolutionairen en de Christelyk-Historischen zijn niet Christelyk, al noemen zy zich zoo. Alleen de Katholieken zyn als afstammelingen van Christus de ware Christenen. Spreker oefende scherpe critiek op sommi ge Roomsche bladen, die wantoestanden voor hun lezers verzwijgen, als hiermede de belangen van een R.-K. Tweede-Kamerlid geschaad mochten worden. Tenslotte deelde hy mede, dat de heer Arts het program van de R.-K. Volksparty steeds getrouw is nagekomen. Hy is het dus waard, zei spreker, dat op 3 jluli weer op hem gestemd wordt. De Voorzitter bracht den heer Donders on der luid applaus een woord van dank en sloot de vergadering met den Christelijken groet. EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQCES FUTRELLE. 25) Van Derp gaf zijn plan voor een auto tochtje blijkbaar op, want hij liep rustig met haar mee. HU praatte wat, en ze wist ter nauwernood, of ze wel antwoord gaf Zou Bruce haar moeder's uitnoodiglng aan nemen?Het geluld van Van Derp's stem klonk maar heel flauwtjes tot haar door. „Ilc voel me zeer vereerd, dat uw vader tme zoo vriendelijk bejegend heeft", zei hy. „Hoe zoo?" informeerde Cicely afwezig. „Wel, door me zoo in zyn intiemen familie kring toe te laten", was het antwoord. „Een op een dergelijke wUze gesloten vriendschap duurt altijd, en soms leidt ze tot Cicely draaide zich om en keek hem recht aan. Er was een vijandige glans ln haar oogen en haar roode lippen waren s'.yf op elkaar geperst. Ze nam hem koeltjes op van de kruin van zijn bleek-blonde hoofd tot aan de punten van zijn vlekkclooze schoenen, en ze besloot bU zich zelf, dat hy een grappig type was. „En soms leidt zetot?" vroeg ze uit dagend. De blond-harige volmaaktheid haalde zyn schouders op en zei niets. Haar stemming was nu juist niet ideaal. Hy' had het ver keerde oogenblik gekozen, en hij keerde nog met bijtyds op zyn schreden terug Ze liepen zwijgend verder, voorbij de kleine visscherswoningen, tot het strand voor hen lag. De Pyramide lag zachtjes te schomme len in een diep blauwe zee en een eindje verder danste de Zeemeermin langzaam heen en weor. De sloep was juist afgesto ken met twee mannen erin. Weer trof het Cicely, dat ze één van de twee vroeger al eens gezien moest hebben. Ze bleef nieuwsgierig staan ky'ken, toen hy aan land stapte en naar haar toe kwam. Hij zou haar voorbij zyn geloopen, als ze hem niet herkend en in haar verbazing onwil lekeurig zyn naam uitgesproken "had. „Mr. Meredith!" Hy keek snel op. „Nee maar, dat is Miss „Quain", viel ze hem snel in de rede. „Ik heb u een paar dagen geleden in New York ontmoet, weet u nog wel „Ik v/eet het nog heel goed", zyn oogen namen de onberispelijke gestalte van Van Derp scherp op, waarna hy zich weer tot het meisje wendde: „Quain? Wat doet u hier?" „Myn moeder en ik hebben ons hier teruggetrokken, zal ik maar zeggen", legde Cicely uit. „We zijn hier al meer dan een week". „O", zei Meredith. „Maar u waarom bent u hier?" De detective wierp weer een veelbeteeke- nenden blik op Van Derp. Cicely begreep hem „Mr. van Derp, laat ik u even voorstellen Mr. Meredith", zei ze. „Mr. van Dex-p, is een vriend van vader". De twee mannen gaven elkaar de hand, Meredith op een korte, zakelijke manier, en van Derp met een overdreven hoffelijkheid, die van het heele geval een ceremonieele plêchitigheid maakte. „Ik heb uw naam niet goed verstaan hoe heet u ook weer?" vroeg de detective. „Van Derp August van Derp, uit Hol land". „Van Derp", herhaalde Meredith. „Als ik eenmaal een naam gehoord heb, dan vergeet ik hem ook nooit meer en een gezicht ver geet ik ook nooit". Van Derp glimlachte hof felijk en Meredith wendde zich tot Ciceley: „Waarom lk hier ben? Wel, om En hy bleef plotseling steken. HU zag Bruce Colquhaun over het strand naar hen toe komen. Zonder verder een woord te zeggen, liet hy Cicely en Van Derp staan en liep Bruce haastig tegemoet. Toen ze tegenover elkaar stonden, buiten het gehoor van het meisje en haar metgezel, zei hy met zonderlingen nadruk, terwyi hy Col quhaun recht aankeek: „Dus u vond het noodzakelijk om den heelen nacht in de stad te blijven?" „Ik maak uit uw woorden op, dat u ver wachtte, dat ik heelemaal niet meer terug zou komen", merkte Bruce op. „Is dat zoo? Nu, hier ben ik. Ik ben die vriend Dexter tien minuten nadat ik in Boston was aan gekomen, al kwijt geraakt. Hy kent er niets van. Dat mag u hem uit myn naam ver tellen". Meredith beet nijdig op zyn lippen. Hy besefte, evenals Cicely, dat er achter dat •kalme uiterlijk een ongewone hoeveelheid kracht school. „En was het bepaald noodzakelijk dat u hem kwyt raakte?" informeerde hij. „Om te doen, wat ik doen moest, ja". Bruce bekende het zonder eenige schaamte. „Ik dacht, dat ik u ervan overtuigd had, dat ik niet de man was, dien u zocht?" „Jawel", stelde Meredith hem gerust, ter wijl hy even glimlachte. „U hebt me over tuigd. maar u hebt niets bewezen. En dat bewijs zou ik nu graag van u willen heb ben". „Met alle genoegen. Wat moet ik doen?" „Ik zou graag willen", en de detective sprak langzaam en met nadruk, terwyi zyn scherpe oogen het onbezorgde gezicht voor hem onafgebroken opnamen, „ik zou graag willen, d,at u een paar woorden voor me op een stukje papier schreef!" Colquhaun staarde hem alleen maar vra gend aan. De detective kon tot zUn spyt geen spoor van verbazing of sschrik op zyn gezicht ontdekken. „Is dat alles?" vroeg Bruce. „En welke woorden moet ik opschrijven?" „Ik zou graag willen, dat u opschreef: ,De groeten aan Mr. Meredith, onderteekend: „De Havik!" „O, dus dat wordt handschrift-verval- sching, hè?" zei Colquhaun lachend. „Dus u gaat me ook nog verdenken van dien dief stal in Brooklyn? Mooie boel. Ik zal het voor u opschryven maar in tegenwoordigheid van getuigen. Hier zyn er net twee Mr. Van Derp en Miss Quain". Cicely was teleurgesteld, en haar veront- waradiging werd nog grooter, toen Bruce heelemaal niet informeerde, hoe het met haar ging. en of ze weer heelemaal beter was, of of zoo iets. In plaats daarvan nam hij even zyn hoed af. knikte en zei: „Mr. Meredith vraagt me zoo juist om iets voor hem op te schrijven. Ik vind het best, maar alleen in tegenwoordigheid van getuigen. Ik heb een vulpen by me. Vergeet u het als tublieft niet: „De groeten aan Mr. Meredith. De Havik" In den tusschentyd had hij het al opgeschreven. „In den rechterboven hoek zal ik een herkenningsteeken zetten, zoodat dit stukje papier nooit met een an der zal verward kunnen worden". Hij had het papiertje op zijn portefeuille gelegd om te kunnen schrijven! En daar zat de kouseband van de gravin van Salisbury in!HU liet het aan Cicely en aan Van Derp zien; in den hoek had hy drie hiëroglyphen in een cirkel gezet. „Letters van het Phoenieesche alphabet", legde hij uit, terwijl hy het aan Meredith gaf. „Dat zal ik u maar even vertellen, want anders- mocht uw handschriften-expert er zich zijn arme hoofd eens over breken. Ik verzoek u beiden, Miss Quain en Mr. Van Derp, die teekens niet te vergeten". Er was een wonderlijk teleurgestelde uit drukking op Meredith's gezicht gekomen en ook van Dex-p's gelaatsuitdrukking was ver anderd het leek wel of er iets van vrees over was gekomen, maar het kan ook iets anders zyn geweest. „Als u uw moeder vast bij voorbaat wilt bedanken voor haar invitatie, Miss Quain, zal me dat een groot genoegen doen", ver volgde Bruce rustig. Het meisje stond hem verbaasd aan te staren, alles scheen opeens zoo geheimzin nig en dreigend te zUn geworden. „Ik zal haar vanmiddag een bezoek komen brengen, tenminste als en hy keek Meredith vragend aan, als Mr. Meredith niet voor dien tyd gebruik maakt van een zeker wettelijk bevelschrift, uitgevaardigd in de staat Massachusetts? In dat. geval zal ik me verplicht zien naar New York terug te keeren". Het was een uitdaging aan het adres van de wet en de politie. Hij bedoelde het nieuwe arrestatie-bevel, dat Meredith in zyn zak had; de detective begreep hem en schudde treurig zyn hoofd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6