De nieuwste N. S. F. al gehoord? KELLER MACDONALD'S SHOW-ROOM BUITENLANDSCH OVERZICHT ESSENTIEELE OVEREENSTEMMING IN PARIJS BEREIKT DE DEFINITIEVE CIJFERS UIT BELGIë, GEMENGD NIEUWS Kom eens luisteren in GROOTE MARKT INGEZONDEN DE KOMENDE KAMERVERKIEZING. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 MEI 1929 Doch vandaag komen de beruchte reserves in bespreking. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Brengen wij u in een kort overzicht nog eens op de hoogte van den gang van zaken ter Parijsche deskundigen-conferentie: In conferentiekringen werd volgens een N. T. A.-telegram het bericht verspreid dat delegaties der crediteurstaten met haar be rekeningen gereed waren en het eens waren geworden over een nieuwe verdeeilng der annuïteiten op grond van een begin der be talingen ingevolge het plan-Young van 1 meptember 1929 af. Verder werd verklaard dat men ook tot overeenstemming was ge komen ten aanzien van het plan van ver deeling. I-lavas meldde dat de verschillende g lieerde gedelegeerden de besprekingen over de interpretatie van de in het plan der des kundigen opgenomen annuïteit van 2050 millioen mark en de dekking der betalingen van de crediteurstaten hebben voortgezet. Algemeen was men van meening dat deze discussie tamelijk groote vorderingen had gemaakt en dat men hedenmorgen zou weten of overeenstemming mogelijk was zoowel over de gezamenlijke interpretati; doo r crediteuren en debiteuren over de hoegrootheid en de verdeeling der annuï teit als over het tijdstip van het in werking treden van het nieuwe plan. Gisteravond werd, naar het N.T.A. meldt, het volgende door de delegaties gemeldt en de Duitsche deskundigen hebben zich reeds eenlgen tijd bereid verklaard het cijfer van 2050 millioen mark voor de annuïteiten, zoo als dit door den voorzitter is voorgesteld, te aanvaarden, ofschoon ten aanzien van eenige quaesties van interpretatie nog meenings- verschillen bestonden. Deze verschillen zijn thans opgehelderd en er werd een inter pretatie gevonden, die zoowel voor de cre diteuren als voor Duitschland aannemelijk is, echter onder voorbehoud van overeen stemming over de voorwaarden waarover nog geen beslissing is genomen. 't Cijfer 2050 millioen is dus door Schacht aanvaard. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen dat men er nu is. Vandaag zullen de zeer be langrijke besprekingen omtrent de reserves gehouden worden en deze zullen nog heel wat, misschien voorloopig wel onoverkome lijke moeilijkheden opleveren. In ieder geval, en dit is bemoedigend, is thans tenminste een essentieele overeen stemming bereikt. F. A. De samenstelling der nieuwe Belgische Kamer. Het is niet zeker dat de nieuwe Kamer als volgt zal zijn samengesteld: katholieken 76 (tegen 78 in 1925) sociaal-democraten 70 (78), liberalen 28 (23), frontpartij 11 (6), communist 1 (2), wilde 1 (0) totaal 187 af gevaardigden. De ministerraad zal niet zijn ontslag aan bieden. De laatste dag voor de verkiezingen. LONDEN, 29 Mel (V. D.) De candidaten hebben vandaag hun laatste speeches uit gesproken. Morgen hebben de verkiezingen plaats. Baldwin, de conservatieve premier, maakte een vliegtocht boven Lancashire, envijl Lloyd George de liberale leider en Ramsay Macdonald, de laboriet, den dag doorbrachten in hun kiesdistricten Carnar von en Seaham. In zijn rede te Preston her haalde Baldwin zijn vorige verklaringen, nl. dat zijn politiek geen politiek van beloften was. Lloyd George herhaalde zijn overtui ging, dat deze regeering ten doode opgeschre ven was en verklaarde opnieuw, dat de libe ralen de werkloosheid konden en wilden be strijden; MacDonald vroeg de kiezers een record meerderheid voor zijn partij. Hij zei- de: „Wij wenschen tien millioen stemmen en geen minderheidsregeering". De hoofdkwartieren der drie partijen zijn even vol vertrouwen. De conservatieven ver klaren, dat er nergens aanwijzingen zijn ge weest die op een débacle zouden wijzen. Men is sterk in het vertrouwen, dat de conserva tieven hun meerderheid zullen handhaven. De liberalen zeggen, dat de vooruitzichten in de afgeloopen week zestig procent verbe terd zijn terwijl zij voordien reeds goed waren. Het grootste enthousiasme en ver trouwen heef de overhand." Wij hebben het meest van alle partij en reden hoopvol ge stemd te zijn". Labour op zijn beurt zegt: de rapporten uit alle deelen van het land geven aan, dat de industrieele districten de partij de meerderheid zullen geven. Wat meer ver wondering baart, is, dat de landelijke dis tricten ons ditmaal gunstig gestemd zijn, zelfs Devon en Cornwall, waar voorheen de andere partijen de leiding hadden, redenen geven om vol vertrouwen te zijn. In Londen zullen wij genoeg zetels veroveren om een record te vestigen voor de Labour Partij. Wij hopen niet alleen de bij de vorige verkiezin gen verloren zetels terug te winnen, doch de districten in West Londen toonen winsten aan. Wij gelooven dat hier eenige zetels zul len gewonnen worden. Wij verwachten in het nieuwe parlement de meerderheid te hebben over liberalen en conservatieven. De Labourregeering zal zekerlijk de regeering Ba ldv/in opvolgen. Een militaire overeenkomst tusschen Polen en Frankrijk? De Russische pers publiceert twee docu menten, welke tezamen een militaire over eenkomst tusschen Polen en Frankrijk vor men. Het eerste dateert van 15 September en is geteekend door Sikorski en Foch, ver telt de N. R. Ct. In den aanhef wordt een parallellsme geconstateerd tusschen de staatsbelangen van Frankrijk en Polen, wel ke gericht zijn op de bescherming van de bestaande verdragen, die vrede en onafhan kelijkheid verzekeren, en do vruchtdragend heid van de tot dusver bestaande militaire samenwerking, gegrond op de voorloopige overeeenkomst van 22 Fbruari 1921, welke samenwerking echter bevestiging behoeft voor het geval van een onuitgelokten aanval op een van beide landen. Dientengevolge wordt overeengekomen dat Frankrijk op den steun der Poolsche strijd krachten kan rekenen a) in geval van een onuitgelokten aanval, b) in geval het noo- dig is militaire maatregelen te nemen ter voldoening aan bestaande verdragen en c) in geval het noodig is te voldoen aan het ga> rantievrdrag van Frankrijk ten aanzien van den gemeenschappelijken bondgenoot België. Polen kan op den steun der Fransche strijd krachten rekenen a) in geval van een on- gegronden (onuitgelokten) aanval; b) in ge val het noodig is te voldoen aan defensiever dragen, welke Polen met instemming van de Fransche regeering gesloten heeft. Een volgend artikel voorziet voor deze ge vallen de mogelijkheid en soms de noodzake lijkheid van een gemeenschappelijk com mando. In geval van een gewapend conflict tus schen Polen en de sovjetunie verplicht Frankrijk zich Polen te steunen door het be noemen van militaire raadgevers, de ter be schikking stelling van reserve-officieren en onder-officieren, de voorziening met oorlogs materiaal, blokkade van de Russische kust. Pas wanneer ook Duitschland bij het conflict betrokken wordt, is Frankrijk gehouden het verdrag in den vollen omvang van de aan- vangsartikelen na te komen. Het vét'drag is gesloten voor tien jaar, met een opzeggingstermijn van twee jaar, wordt stilzwijgend verlengd. Een aanvullende overeenkomst van 12 Mei 1923 bepaalt de versterkte samenwerking van de Fransche militaire missie in Polen en den Poolschen generalen staf. WAS JAKUBOWSKI ONSCHULDIG? Het proces Jakubowski werd voortgezet. Zooals men weet werd Jakubowski ter dood gebracht omdat hij schuldig was bevonden aan het vermoorden van een jongen Nogens. Thans staan de beide gebroeders Nogens te recht, verdacht den moord gepleegd te heb ben. Dit proces baart natuurlijk ongemeen groot opzien. In de laatste zitting kwamen de door belde broeders afgelegde verklaringen ter sprake, evenals het verbergen van het lijk van den kleinen Ewald in het konijnenhok. Fritz No gens verklaarde, dat Jakubowski hem op denzelfden morgen van de misdaad had laten zien, waarheen August Nogens den knaap moest brengen. „Ik wilde", zoo verklaarde Fritz Nogens volgens de Tel., „het kind in een konijnenhok verbergen". De president zeide, dat hij vroeger verklaard had dat Jakubows ki het lijk had gebracht. Hierop antwoordde Fritz Nogens: „Mijn broer en ik waren over eengekomen, dat wij elkaar niet zouden ver raden en daarom heb ik Jakubowski aange geven". GRETNA GREEN BEDREIGD. Gretna Green, waarover wij al eenige malen geschreven hebben is, zooals men weet, het plaatsje in Schotland aan de Engel- sche grens, waarheen alle jeugdige verlief den, die de romantiek overmatig beminnen, of stuiten op ouderlijk verzet, trekken om zich er, boven het aambeeld van den ver maarden smid, door een geestelijke in den echt te doen verbinden. In de Maandag te Edinburgh gehouden vergadering van de Schotsche Kerk heeft Gretna Green een on derwerp van bespreking en critiek uitge maakt, aldus het Hbld. Reverend dr. John White heeft daarbij te Gretna Green ge sloten huwelijken betiteld als „romatic folly", daar hij niet slechts onregelmatig waren, doch ook zelden gevolgd werden door offi- cieele registratie, waarvan allerlei moei lijkheden het gevolg waren. Niet slechts te Gretna Green, doch in verscheidene andere plaatsen in Schotland, zooals Glasgow, Edin burgh, Dundee en Aberdeen, werden hoe langer hoe meer onregelmatige huwelijken gesloten. De Vergadering besloot zich tot dens minister van Schotland te wenden om daarop zijn aandacht te vestigen en te ver zoeken de Schotsche huwelijkswet te wijzi gen. DE BERUCHTE „EMDEN" OFFICIEEL ONTVANGEN IN AUSTRALIË. De Duitsche kruiser „Emden", genoemd naar den kruiser, die in den grooten oorlog de Engelsche scheepvaart zoo ontzaggelijke schade heeft berokkend en ten slotte door den Australischen kruiser „Sydney" buiten gevecht werd gesteld, maakt thans een reis om de wereld. Het oorlogsschip zal ook een bezoek brengen aan Auckland en Wellington, in Nieuw-Zeeland. Dit bezoek zal het eerste zijn dat een Duitsch oorlogsschip sedert den oorlog aan 't gemeenbest Australië brengt. De regeering van Nieuw Zeeland zag zich dientengevolge voor de vraag gesteld, welke houding zij zou aannemen tegenover boven genoemd schip, welks naam zoo gemengde gevoelens moet wakker roepen bij den Engel - schen in Australië, aldus het Plbld. Zij neemt volgens bericht uit Auckland aan de Engel sche bladen, het van den ruimen kant en heeft besloten dat het schip met de grootste hoffelijkheid zal worden ontvangen. De mayor van Wellington zal den Duitsehen of ficieren een receptie aanbieden, waar hun dezelfde beleefdheden zullen worden bewe zen als officieren van andere buitcnland- sche mogendheden. Het besluit der regeering vindt In Nieuw- Zeeland echter geen onverdeelden bijval INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regal BULGAARSCHE GEVANGENEN GEGRATIëERD. De Bulgaarsche ministerraad heeft het voorstel van den minister van Justitie tot een uitgebreide amnestie, die bijna alle op grond van de wet tot bescherming van den staat gedurende den burgeroorlog van 1923 tot '25 veroordeelden omvat, goedgekeurd. Deze amnestie houdt volledige begenadiging in van den te Berlijn woonachtigen voorma- ligen minister-president Radoslawof en van diens minister Tantsjef, die wegens overtre ding van de grondwet en landverraad etc. veroordeeld waren. Radoslawof was na de revolutie naar Duitschland gevlucht. NGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtstr. 169 j FAMILIE- en Tel. 13472 Haarlem I BRUIDSGROEPEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwocrdelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. EEN BEWIJS VAN SYMPATHIE VAN NEDERLAND AAN DE MIN AHA S SA. (Het Noord-Oostelijk schiereiland van het eiland Celebes.) In het jaar 1655 werden een viertal hoof den van de Minahassa afgevaardigd naar Ternate om met den vertegenwoordiger der O. I. Compagnie te onderhandelen over de mogelijkheid dat hun hulp zou worden ver leend om de Spanjaarden te verdrijven. Dit leidde ertoe dat op den lOen Januari 1679 een bondgenootschap tusschen de O.I. Compagnie en de dorpshoofden van Manado werd gesloten. Hierbij beloofden de Mina- hassers de Edele Compagnie als „eenig en eenig opperheer" te erkennen, „belovende eendrachtelijk en eenpaeriglijk met hun goedt, bloedt en uyterste vermogen d'Edele Compagnie in alle voorvallende gelegenthe- den getrouwelijk bij te staan en te helpen". De Minahassers zijn 250 jaren trouw ge bleven aan dit gegeven woord en zij voelen zich in vriendschap verbonden aan het Ne der! andsche Volk. Niet ten onrechte wordt de Minahassa wel eens de 12e Provincie van Nederland ge noemd. Meer dan eenig ander volk draagt dit volk het stempel der Nederlandsche cultuur. Het heeft zich vrijwillig onder Nederlandsche vlag geplaatst en gevoelt zich met Neder land één. Op feestelijke wijze heeft de Minahassa op 10 Januari van dit jaar het 250-jarig bond genootschap met Nederland herdacht. Daar op onderwijsgebied veel voor Mina hassa gedaan is, wekt het wel bevréemding dat de medische verzorging veel te wenschen overlaat. Een der meest voorkomende ziekten Is de tuberculose. De sympathieke gedachte is nu gerezen n aan dit volk het bewijs te leveren, dat het Nederlandsche volk ook zijnerzijds dit bondgenootschap van 250 jaren op prijs stelt en wel door iets dat een kostbare blijvende waarde heeft. Het plan bestaat om als feestgave van het Nederlandsche Volk aan de bevolking van de Minahassa een longlijders-sanatorium en een Centraal Ziekenhuis aan te bieden. De Ned.-Indische Regeering zelf zal als haar aandeel in dit geschenk t.z.t. op zich nemen de exploitatie van beide inrichtin gen. De kosten van den bouw van het sanato rium en van het Centraal Ziekenhuis te za- men worden geschat op f 400.000. Een eere-comité is ingesteld waarvan de Koningin-Moeder Beschermvrouwe is en de minister van Koloniën voorzitter. President van het hoofdcomité is Dr. C. J. K. van Aalst, secretaris de heer Ir. E. de Kruyff te Utrecht, terwijl de heer J. F. de Beaufort, directeur van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, als penningmeester fungeert. Het bovenstaande is ontleend aan een uitvoerige circulaire door het hoofdcomité verspreid. In aansluiting daaraan kan worden mede gedeeld dat evenals op talrijke andere plaat sen, ook te Haarlem plannen bestaan een plaatselijk comité op te richten. Zoodra dit plaatselijk comité tot stand is gekomen, zal het nader overwegen wat voor het beoogde doel in Haarlem kan worden gedaan. Zonder op de oprichting en de werkzaam heden van dit comité vooruit te willen loopen kan toch reeds hier een opwekking worden geplaatst, voor het beoogde doel iets bij te dragen. Een bijdrage als blijk van waardeering voor hetgeen de Minahassa (of zooals de heer Elout in het Alg. Handelsblad het uitdrukt) deze „Rots van Nederland", voor Nederland is geweest en heeft gedaan. H. P. DEINUM, Secretaris afdceling Haarlem, Vereeni- ging „Oost en West". Wat zal er na de verkiezingen gebeuren? Onze Haagsche correspondent schrijft: De candidaatstellingen hebben plaats ge had. 36 politieke groepen dingen om de gunst der kiezers, sommige met middelen, waar voor toch eigenlijk het Nederlandsche volk te goed is. Daar is b.v. een der lilliput- groepen, die den kiezer van alles belooft, bruggenbouw, wegenbouw, werkloosheids voorzieningen in buitengewoon doeltreffen der vorm en daarnaastgeen andere be lastingen, dan een inkomstenbelasting en dan nog gematigd. Wie reimt sich das zusammen? De candidaatstellingen voor de Tweede Kamerverkiezingen hebben plaats gehad. De sprekers der onderscheidene groepen trekken het land door om in groote zalen of in platte lands-lokaaltjes de kiezers op te wekken hun stem op de door hen verdedigde lijst uit te brengen. (In de tropische hitte der laatste dagen is dat geen pretje!) Hoe zullen de verkiezingen afloopen? Het is wel en uiteraard moeilijk voorspel lingen te wagen. Er werken zóóvele invloe den. Moeilijk is het om voorspellingen te wa gen voor elk der groepen afzonderlijk. Wie zal de grootste aanwinst hebben? Zal er ge sproken kunnen worden van een duidelijke wenseh des volks in een bepaalde richting? Op zulke vragen durven wij geen antwoord te geven: alleen de stembus geeft hier ant woord. En zijn geen sprekende tendenzen, die men thans reeds als de duidelijke richting kan aanwijzen. En niemand weet het. Waar men ook informeert, waar men denkt eenig houvast te vinden voor een verwachting het antwoord is weinig-zeggend, toch wel sprekend, want dat antwoord is een vra gend gebaar. Hoopvol gestemd allerwege, steekt iedereen de handen onwetend de lucht in. Maar wanneer is men niet hoopvol gestemd de verkiezingen ingegaan? En welke groep heeft ooit niet hoopvol de stembus campagne aangevat? Wij wagen ons niet aan "voorspellingen. Noch voor de groote partijen, noch voor de dissidente groepen, die thans in de Kamer zitten. Wel mogen wij zeggen, dat de com munisten, na de verdeeldheid, die er in den uiterst-rooden hoek gekomen is, een zwaren dobber zullen hebben, om hun één-man in de Kamer te houden. Maar de communist oefent op de politiek van ons land weinig in vloed. Zal de algemeene politiek nu van ons land door de verkiezingen wijzigingen ondergaan? Het is op deze vraag, dat voor een ant woord meer gegevens aanwezig zijn dan op de vraag, welke partijen winnen zullen. En dan komen wij tot de conclusie, dat de politiek der laatste decenniën, althans in de groote lijnen, weinig verandering kan on dergaan. Eerste reden is, dat wij leven onder het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging, die de politiek geheel gesteld heeft op den grondslag van de politieke principes en het districten-stelsel heeft uitgeschakeld. Bj aanwezigheid van het districtenstelsel, met stemmingen en herstemmingen daarvan het gevolg, ontstaan schommelingen in de sa menstelling van de Tweede Kamer veel ge makkelijker. Daarom is het ojn. voor Enge land op het oogenblik buitengemeen moeilijk ook al omdat Engeland geen herstemmin gen kent iets te voorzeggen. De Even redige Vertegenwoordiging heeft alle eigen schappen om de verhoudingen te consolidee- ren. Men heeft dan ook gezien, dat bij 1e drie verkiezingen, die onder vigueur van de Evenr. Vertegenwoordiging plaats hadden, de schommelingen zeer beperkt gebleven zijn. Weinig verandering in de algemeene politieke lijn! Tweede oorzaak daarvan Is, dat ons land nog steeds leeft onder de tegenstelling links- rechts. De laatste vier jaren parlementaire stelsel hebben daaraan niet veel veran derd. Bestaat er overal in het parlementaire stelsel malaise, bij ons is dat evenzeer het geval. Waarschijnlijk is dit minder het gevolg van het stelsel dan wel van het feit, dat wij leven in een overgangstijd, waarin veel nieuws geboren wordt, maar toch niet zoo'n invloed heeft gekregen, dat er een groote politieke tegenstelling voorwaarde voor warm politiek leven uit gegroeid is. In ons land hebben de oude tegenstellingen nog niet uitgewerkt, er heeft evenmin een fris- sche nieuwe oriëntatie van het oude plaats gevonden, doch is een nieuwe groote tegen stelling verschenen. We willen met dit alles slechts zeggen, dat hier een tweede indicatie ligt voor de verwachting, dat er weinig ver andering in het algemeen komen zal. Immers dit ten derde onder het stelsel der evenredige vertegenwoordiging verloopt, wanneer er omzetting plaats heeft, deze zeer geleidelijk. Winsten en verliezen van meer dan enkele stemmen komen niet veel voor. En nu moet de huidige rechter zijde al een beduidend aantal stemmen ver liezen, wil zij in de minderheid komen. Wanneer Ds. Lingbeek wordt uitgeschakeld, dan heeft de rechterzijde 56 stemmen, want de groep-Kersten stemt gewoonlijk met de rechterzijde mede, behalve op het gebied der verzekering. Wil zij minderheid worden, dan moeten er dus 7 stemmen in totaal ver loren worden. Dat is niet weinig. Dat is niet weinig maar al zouden deze verloren worden, welke gevolgen heeft dat dan nog? Hier liggen onze opmerkingen in de vier de plaats. Het kan alleen tengevolge hebben, dat een extra parlementair ministerie komt of liever blijft, hetwelk gelijk het kabinet-de Geer rechts georiënteerd is. Men zou zich misschien kunnen afvragen of er dan door rechts geen meerderheids kabinet, met behulp van de liberalen zou gevormd kunnen worden een gedachte, die Dr. de Visser bij de laatste algemeene beschouwingen heeft uitgesproken. Deze ge dachte is echter, zoowel door Mr. van Gijn in de Kamer als door oud-gouverneur Fock buiten de Kamer afgewezen. Zij wilden zich niet laten inlijsten in de principieel-rechtsche overwegingen. Evenmin dit heeft Dr. Nolens duidelijk gezegd zal de R.K. groep met de liberalen samengaan. Men zou zich ook kunnen afvragen of er, in het geval van een rechtsche minderheid, die, wil zij minderheid worden, voor grens- minderheid reeds zeven zetels bij thans moet achteruit gaan, niet een parlementair of extra-parlementair linksch kabinet zou te vormen zijn. Wie dit vraagt is een vreemde ling in het politieke Jeruzalem. Het is in de laatste jaren wel overduidelijk geworden dat een samengaan v,an liberaal met vrijz.- democraat en sociaal-democraat volkomen uitgesloten is men denkt er eenvoudig noet aan. Hier gaapt een te breede sociale kloof. Men zou zich vervolgens kunnen afvra gen: is er dan niet een extra-parlementair kabinet mogelijk, samengesteld uit V. D. en S. D.? Hierbij kan dit opgemerkt worden. De VX>. en S.D. hebben thans te zamen een groote 30 afgevaardigden. De beide groepen zouden met minstens tien zetels moeten vooruitgaan om genoegzaam grond te bieden voor den bouw van een dan nog riskant leven leidend extra-parlementair bewind. Maar zullen zij zóóveel vooruitgaan? Tien zetels is onder het stelsel der Evenr. Vertegenwoordiging heel veel om te veroveren! Men vraagt misschien ook: en het samen gaan dan van de R.-K. groep met de V.D. en de S.D.A.P.? Welnu op deze vraag is een categorisch antwoord mogelijk. Daarvan komt niets. Dat hebben de redevoeringen van Dr. Nolens en Mr. Marchanit wel uitgewezen bij de laatste algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. En van een uiteenvallen der R.-K. groep behoeft men zich voorshands zeker nog niets voor te stellen, een uiteen vallen in een meer conservatieve en een meer democratische groep. Reeds de wijze, waarop de R.-K. candidatenlijst was samengesteld voor de komende stembus, maakt dat onmo gelijk. Summa summarum óf er komt een rechtsche meerderheid met een hernieuwdi coalitie-kabinet óf er komt een rechtsch ge oriënteerd extra-parlementair bewind. Dit laatste, hetzij bij aanwezigheid van een groote of kleine rechtsche meerderheid, het zij bij aanwezigheid van een kleine rechtsche minderheid. Want behalen de drie rechtsche groepen weer een meerderheid, dan is er wel kans op een nieuw samengaan. Nog steeds immers verklaren de drie groepen bij de algemeene beschouwingen op de Staatsbegrooting, dat zij dat samengaan als de beste oplossing zien, voor een alzijdige behartiging van des lands belangen". Het is nu maar de vraag of de drie groepen het eens kunnen worden. En dat zal een probleem op zich zelf zijn. Heb eens wordenallereerst over den Kabi netsformateur. Wie moet dat worden: de a.-r. CoUjn, met zijn sterk gemarkeerde Indische wenschen of de op dit voor rechtsche samen werking' zoo penibele punt minder scherp geslepen R.-K. Ruijs de Beerenbrouck of de zittende c.-h. minister-president de Geer? En komt er een extra-parlementair kabi net, wanneer b.v. de rechtsche meerder heid verdwijnend klein zou worden, dan maakt natuurlijk het zittende ministerie wanneer slechts duchtig gereconstrueerd, een goede kans. Zooals men ziet de komende twee maan den bergen veel achter den sluier der toe komst. Want al betoogden wij dat er weinig groote verandering in den algemeenen toe stand schijnt te kunnen komen, hoe de Ka mer, maar vooral het ministerie er tenslotte zullen uitzien, niemand die het zeggen kan. En daarnaar zijn we toch wel nieuwsgierig. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel „GENERAL ELECTRIC" Stofzuiger f 110.COMPLEET. VOS ROUWENS GROOTE HOUTSTRAAT IS. TEL. 15497 DE INSTORTING BIJ UBBERGEN. ER WERD NIET GESTUT. Het parket uit Arnhem is Woensdag te Ubbergen geweest om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het instorten van den muur, waarlangs in den Holleweg voor den aanleg van waterleiding een sleuf werd gegraven. Vast zou komen zijn te staan, dat bij het graafwerk niet werd ge stut. Het lijk van den om het leven gekomen arbeider Bons uit Groesbeek is door dr. Hul sebosch uit Arnhem geschouwd. De toestand van de twee zwaar gewonde werklieden Tijs- sen en Eemers is bevredigend, ook die van den lichtgewonden arbeider De Swart. Zij worden in ziekenhuizen verpleegd; de ove rige gewonden in hun woningen te Groej- beek en Nijmegen, aldus de N. R. Ct.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10