De nieuwste N. S. F. al gehoord? KELLER MACDONALD'S SHOW-ROOM HAARLEM'S DAGBLAD REMINGTON Kom eens luisteren in GROOTE MARKT VRIJDAG 31 MEI 1929 VIERDF BLAD DE EERSTE NACHTVLUCHT VAN DE K L. M. Smirnoff brengt de „E Z." naar Malmö. HOE OPTIMISME SCHIPHOL GROEIEN DOET. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij had Donderdagmiddag op Schiphol de pers te gast. We zaten er om een uur of half zes en de hoffelijke Stationschef, de heer Thom son vertelde ons, hoe de K. L. M. dezen avond iets van haar groei wil demonstreeren, een groei, die tien jaar geleden begonnen is met het bescheiden lijntje AmsterdamLonden, waarop eenmaal daags gevlogen werd. Nu, sinds 15 Mei, vliegt de maatschappij vijf maal per dag op Londen, vier maal voor passagiers en eenmaal voor vracht. In het laatste geval neemt zij de aardbeien mee, zoo'n 1800 kilo dagelijks. Vandaag waren het er maar 1250, omdat Nederland thans blijkbaar evenveel voor de vrucht betaalt, als onze overburen. Drie maal per dag vliegt de K. L. M. naar Brussel en Parijs en dan zijn er nog dagelijksche diensten op Zürich, op Hamburg en op Malmö, om den dag een van de Nederlandsche en een van de Zweed- sche maatschappij, de A. B. A. Deze laatste lijn nu, ondergaat een uitbreiding. Donder dag 30 Mei 1929 zou voor het eerst een nacht dienst gevlogen worden met een postvlieg tuig naar Malmö. In Zweden is sterk de be hoefte gebleken aan zoo'n dienst, de post in óe industriesteden wordt er tegen den avond bijeengegaard. En onze actieve luchtvaart maatschappij is niet achtergebleven met haar de mogelijkheid tot onmiddellijke ver zending te bieden- In de maanden Juni, Juli en Augustus, bij wijze van proef, zal dage lijks, of liever: eiken nacht om twee uur uit Malmö een Fokker opstijgen, die over Ko penhagen, Hamburg en Bremen naar Am sterdam gaat om ep 8 uur 's morgens te lan den. Omgekeerd vertrekt eiken avond tien minuten voor achten uit Amsterdam een vliegtuig, dat om half elf te Bremen landt, om te twee uur, bij het krieken van den dag weer op te stijgen voor de voortgezette reis naar Malmö. Zoodat van de 24 uur, die in een etmaal zijn, er. gedurende slechts 3y2 uur geen K. L. M. vliegtuig in de dampkring zweeft! 's Avoncls vliegen. Er Is nog een gewichtig gevolg van deze Zomerdienstregeling. Tot voor 15 Mei viel op Schiphol na zes uur de stilte in. was er geen verkeer meer.. De nachtvluchten maken dat anders, bovendien is er een late Londen- sche dienst bijgekomen, die om kwart over negen op Schiphol aankomt. Het is dus lang dag op het vliegveld, de staf van personeel blijft tot 's av.onds laat in dienst. Toch is het de K. L. M., de heer Tax, de chef van den rondvluchtendienst beaamde het onmiddel lijk, op Schiphol 's avonds nog niet druk ge noeg. De dienst kan rendabeler gemaakt worden. Als de menschen 's avonds maar eens pleziervluchten gaan maken. Tot nu toe bleef dat beperkt tot Zon- en feestdagen, of Zaterdagmiddag. De avondvluchten worden dus een nieuw instituut. Een zeer aanbeve lenswaardig, zeggen de leiders van den dienst. Vliegen tegen zonsondergang is veel rustiger dan overdag. De heer Guillonard, de chef van den technischén' dienst vliegt bij voorkeur 's avonds, hij gaat bepaald dezer dagen eens mee naar Malmö. En de heer Thomson herinnert zich hoe in zijn instruc tietijd altijd na zessen geoefend werd. De lucht schijnt bij zonderondergang meer tot rust te komen en de kans op luchtziekte is heel wat kleiner. Ga dus 's avonds na uw werkdag vliegen, het is de geschiktste tijd. Het vliegtuig met kopiichten. Er. kwam een gezellige maaltijd, waarbij de heele staf van Schiphol aanzat. Toen werd het tien voor achten en de P. H.-A. E- Z. reed voor, een robuste F VII, letter B, een drie- motorïge wil dat zeggen. Smirnoff, de beste piloot van de K. L. M., vroeger Russisch offi cier, oud Indië-vlieger, heeft de primeur van deze eerste nachtvlucht. Maar hij vindt er niets officieels aan. Om elf minuten voor acht wandelt hij nog in het restaurant in sportpak met plus-fours, om tien voor ach ten zit hij in de stuurstoel, met de vliegkap op en laat zijn drie propellers, waarvan de middelste drie-bladig is, snorren. Een nacht vliegtuig moet lantaarns aan boord hebben. Die heeft" hij in den vorm van twee Holz- flares, magnesiumlampen van Engelsch fa brikaat. Philips maakt ook een vliegtuiglamp, die eerlang volmaakt zal zijn. Daar twijfelt niemand aan. Op Schiphol zijn ze trouwens allemaal optimisten. Dat is merkwaardig, maar je ziet er alleen maar menschen met lachende gezichten, met een heerlijken dosis vertrouwen, dat ze alle moeilijkheden zullen overwinnen en dat ze nieuwe resultaten zul len bereiken. En dat doen ze dan ook. Schip hol is nooit als je er komt hetzelfde, maar altijd beter dan den vorigen keer. De orga nisatie is er voortreffelijk. Het werd acht uur vijf, vóór het eerste Nederlandsche nachtvliegtuig dit aardsche terrein ontsteeg en tegen een Noordoosten wind in naar Scandinavië stevende. Het was zonder eenig ceremonieel gebeurd, wij had den alleen maar even gewuifd. „Als hij een noodlanding moet maken heeft hij ten minste zijn magnesiumlampen". „Kijk eens hier, heeren", zei de heer Thomson, „die ge dachte aan een noodlanding, die moet lang zamerhand de wereld maar eens uit, daar moeten wij niet meer aan denken". Is hij op timist of niet? Wat de verlichting bij het landen betreft, de dienst is zóó ingericht, dat er altijd nog of reeds weer voldoende dag licht is. Vijf minuten later was de Koningin dei- Aarde voor een wijle Koningin der Lucht geworden, dank zij een vriendelijke attentie van de gastvrouwe. Zij zag van Amster dam den bovenkant en de Zaan als een wit lint op groene stof, met gekleurde moesjes. De P. H.A. E. F. zette haar na twintig mi nuten weer af op het Rijk dat zij beheerscht, De stem uit de lucht. Een oogenblik later zaten wij in het ra dioheiligdom van den heer F. M. v. d. Vliet, die Chef is van den Berichtendienst, een dienst, die niet ressorteert onder de K. L. M., maar onder Waterstaat. We wilden vriend Smirnoff even vragen waar hij was. 't Mocht niet van Waalhaven, het zendstation. Het is „verboden met den bestuurder te spreken" want dat zou maar aanleiding tot misbruik geven. Maar wachten, tot hijzelf wat zegt dan. Intusschen legde de heer v. d. Vliet uit, hoe hij peilingen verricht en de positie van vliegtuigen bepaalt. Toen zei Smirnoff ineens dat hij Zwolle gepasseerd was. Heelmaal pre cies verstaan hebben wij het eigenlijk geen van allen, want een laboratorium-luidspre ker heeft een beetje ongemakkelijker sterkte dan een voor salongebrüik. Steeds meer uitbreidingen. Men leidde ons den toren op, want een maal op Schiphol, moesten we dan ook maar alles zien, wat er nieuw is. De toren nu, die ongeveer een jaar geleden mét het nieuwe stationsgebouw verrees, heeft een seininrich- ting, die eerstdaags in gebruik zal worden genomen. Er komen lichtseinen voor start en aankomst en de chef van den verkeers dienst, de heer Hofstra, die er komt te zitten, kan van dien toren de grensverlichting, het neonlicht op den vuurtoren en acht groote ïandingslichten op het middenveld ontsteken. Met een sirene waarschuwt hij technisch personeel en douane, zoo gauw hij het vlieg tuig, welks komst zijn situatiekaart hem al voorspelt, in aantocht ziet. En, alsof dat nog niet genoeg verbeteringen waren, wees men ons: „Kijk, het betonnen platform hier van 50 meter breed wordt uitgebreid tot viermaal die grootte, daar rechts komt een vergroo ting van de gelegenheid voor rondvluchten, daarnaast gaan wij een nieuw hotel bouwen, hier voor het gebouw komen nieuwe wegen en een autopark". Weet u, wat de vreemdelingen, die hier aankomen altijd zoo frappeert? Dat wij hier in Nederland varen vier meter boven den grond,t waarover onze vliegtuigen taxi-en. Ja, de Ringvaart geeft haar raadsels op, gelijk de Sphinx. Trouwens, de belangstelling van vreemde lingen in ons Schiphol is ongeveinsd, alleen misschien niet altijd even puur, getuige een historische anecdote. Schiphol is nu gemeen telijke luchthaven van Amsterdam, maar het is niet lang geleden, dat het vliegveld res sorteerde onder Waterstaat, en dat stond ook wel eens in de krant. Wat aanleiding werd voor een buitenlander-, nog niet lang in Holland en onze taal nog niet volkomen machtig, om het vliegveld op te bellen met de zeer, zeer belangstellende vraag, hoe dat kwam dat Schiphol onder water staat. En of er niets aan gedaan moest worden? De man importeerde centrifugaalpompen STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer.) HET EEUWFEEST VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP". DE REIS NAAR ZWITSERLAND. Zooals wij reeds meldden staat op het pro gramma van het in 1930 te vieren eeuwfeest van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" ook een buitenlandsche reis. Hierover valt nog het volgende mede te deelen. De reis, die 6 dagen zal duren zal in Augustus 1930 plaats vinden en het doel is: Keulen en Zwitserland. Het aantal deelne mers wordt geschat op 160. Er zullen op deze reis slechts twee con certen gegeven worden ten einde aan alle deelnemers zooveel mogelijk de gelegenheid te geven te genie ten van de schoone jiatuur. De reis belooft een waardig slot van het eeuwfeest te worden. DE BEVOLKING. In de eerste drie maanden van 1929 is de bevolking van Haarlem toegenomen van 115.493 tot 115.764 (55.114 mannen en 60.650 vrouwen) Er hadden in deze 3 maanden 159 huwe lijken plaats. Daarvan werden er 60 kerkelijk ingezegend. Er vestigden zich in deze 3 maanden 1934 personen in de gemeente, daarentegen ver trokken er 1808. In die drie maanden kwamen 131 gevallen van besmettelijke ziekten voor, tegen 81 in denzelfden tijd van 1928. N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK. Op de Donderdag te Haarlem gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag over 1928 uitgebracht. De balans en de winst- en verliesrekening wex-den goedgekeurd, het dividend is bepaald op 7 pet. (vorig jaar 6 1/2 pet.) De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer Jhr. C. L. van Lennep werd herkozen. In plaats van den overleden directeur, den heer D. N. Gebhard, werd benoemd de heer Mr. P. J. Prinsen Geerlings, adv. en proc. te Amsterdam. In 1928 kwamen in 136 aanvragen tot een bedrag van f 927.800. Deze gaven aanleiding tot het sluiten van 77 leeningen tot een bedrag van f 527,800. Op 31 December 1928 stonden uit 381 lee ningen tezamen groot f 2,303.875,50. De gemiddeelde rente van de schuldenaren bedroeg 5.46 pet. terwijl de gemiddelde rente voor de geldgevers bedroeg 5.13 pet. De op 31 December 1928 uitstaande lee ningen zijn gedekt door onderpanden met een getaxeerde waarde van f 3,794.750, zoodat gemiddeld 60 pet. der taxatie is verstrekt. PERSONALIA. 2 Juni hoopt de heer J. N. de Lange, sto ker der gemeentegasfabrieken, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst- trad. Onze stadgenoot de heer W. de Jongh is benoemd als le violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holl.- Amerika lijn, VROUWENGROEPEN IN DEN VRIJHEIDSBOND. Oud-Gouverneur Van Kempen over „De invloed van de Euro peesche vrouw in Indië" ..De invloed van de Europeesche vrouw in Indië" was het onderwerp waarover de heer C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Su matra's Oostkust, candidaat van den Vrij heidsbond voor de Tweede Kamer, P-espro ken heeft op de bijeenkomst van de vrou wengroepen Haarlem, Bloemendaal, Heem stede en Santpoort, welke Donderdagmiddag in Dreef zicht gehouden werd. De ontwikkelingsgang van Nederlandsch- Indië, aldus spreker, komt meer in den sec tor der belangstelling te staan. Wij zijn nu een keer in Indië, wij hebben de leiding en het is onze zedelijke plicht, het heilige moe ten dat wij die houden. Op historische gron den hoort Indië in het rijksverband. Van den tijd af, dat in Nederland de liberale ge dachte zich manifesteerde, hadden wij in Indië de mannen die de principes van het li beralisme daar hebben gebracht, zooals Franssen van der Putte en De Waal. Sinds dien ging het Indische bestuur langs de libe rale lijn en zij vond haar voortzetting on danks andere regeeringen tot op den dag van heden. Spreker zeide vervolgens, hier niet te staan als een pêcheur d'Islande, om naar stem men te vissclien, maar om te getuigen wat zijn oogen hebben gezien en zijn ooren heb ben gehoord. Na verschillende interessante feiten en herinneringen opgehaald te hebben, zeide spreker dat de invloed der Nederlandsche vrouwen in Oost-Indië als beschavei-s groet is geweest. Haar beschavende invloed ver anderde streken, wijzigde manieren. Even zeer als de zending en de missie dit deden, verzachtten de vrouwen de zeden. Haar op treden naar buiten moge vrij gering geweest zijn, toch hebben zij schooltjes en cursussen opgericht, ook voor Inlanders. Door zijn drukke en jachtende werk heeft de man in Indië geen tijd om zich aan cul- tureelen arbeid te wijden, doch voor de Ne derlandsche vrouwen is hier een mooie taak weggelegd. Onze Nederlandsche vrouwen heb ben grooten invloed op den Inlander, aldus spreker, doch Europeesche vrouwen die door kleeding of manieren aanstoot geven zijn een gevaar voor onze moreele overmacht, daar de Inlander hiervoor wel degelijk vat baar is. Spreker wees er met naduk op, dat zij die naar Indië willen gaan, zich zeer goed rekenschap moeten geven van 't feit., dat er verschil is tusschen Oost en West, dat zij er voor moeten waken, dat de Inlanders hen kunnen begrijpen. Eerst dan kan de Neder landsche deelnemen aan den openbaren ont wikkelingsgang. In dit verband vestigde spreker nog speciaal de aandacht op colleges en leergangen zooals die o.a. aan het Kolo niaal Instituut gegeven worden, dienende om hen, die naar Indië willen gaan, mannen zoowel als vrouwen o.a. iets te leeren over de mentaliteit der Inlanders. Er was gelegenheid vragen te stellen, waar van enkele dames gebruik maakten. Zoo merkte een der aanwezigen op, dat ook de mannen dienen te letten op hun gedragin gen, teneinde het prestige der Europeanen te bewaren. Naar aanleiding van een opmer king van een der dames over een rede, door het sociaal-democratische Eerste-Kamer- lid Ir. C. G. Cramer, te Heemstede gehou den, zeide de heer Van Kempen, dat een man als Ir. Cramer, die zoo vele jaren in Indië geweest is beter moest weten. Op deze bijeenkomst zong mevroirw Jee- kel-Scheltema eenige liederen. In de pauze werd thee geserveerd met Indische koekjes en andere Indische lekkernijen. De bijeen komst was goed bezocht. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Woensdag vergaderde, de afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap in de Nijverheid. In de ope ningsrede herinnerde de voorzitter, de heer H. van Leeuwen er aan, hoe een jaar gele den een deputatie van het Hoofdbestuur aanwezig was, daar het 100ste lid te Haarlem was ingeschreven. Nu is het 125ste inge schreven. Eenige mededeelingen werden gedaan over de ontvangst der algemeene vergadering 1, 2 en 3 Augustus, o.a. dat voor meer dan 200 afgevaardigden reeds gelegenheid tot logies is besproken en eenige aanvragen inkwamen. Getracht zal worden in den avond van den 2en dag een concert te organiseeren. Een tocht voor den derden dag is reeds voorbereid en op circulaires aan handelaren in leer middelen om tentoon te stellen kwamen al eenige aanvragen in. Verslag werd ook gedaan van 3 bezoeken aan den Wethouder van Onderwijs. Besproken werd de aanmelding voor de csholen en de propaganda voor de openbare school. Van den Beschrijvingsbrief werden een viertal voorstellen besproken. VERGOEDING ONDERWIJS Indertijd zijn aan de besturen van bijzon dere scholen voorschotten verstrekt over 1926 voor de instandhouding hunner scholen. Nu de gemeenterekeningen over 1926 definitief vastgesteld zijn, kan uitgemaakt worden hoeveel aan de openbare scholen ten koste gelegd is, waardoor tevens vastgesteld kan worden op hoeveel de bijzondere scholen recht hebben. In totaal is dit voor alle bijzondere scholen 125.298.05. Voor een drietal bijzondere vervolgcursus sen is de vergoeding bepaald op 11.740.82- DE DURE WINTERMAANDEN. VEEL AAN WERKLOOZENSTEUN UITGEGEVEN. De werkloosheid is dezen winter zeer groot geweest. Dit spiegelt zich duidelijk af in de enorme bedragen die aan werkloozensteun door de gemeente zijn uitgegeven. In de maanden Januari. Februari en Maart is uitgekeerd respectievelijk f 44.195, f 66.425 en f 72,420, dus totaal f 183.040. In dezelfde maanden van 1928 is uitge keerd f 111.042. Een verschil dus van bijna f 72.000! BLOEMENDAG. De afdeeling Haarlem der Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland, zal. zooals bekend is, op Zondag 2 Juni haar jaarlij kschen Bloe mendag houden. Het hoofdkanoor is op dien dag gevestigd in het gebouw „Cecilia", Jansstraat. Voor Haarlem (N.) kunnen medewerkenden zich aanmelden aan de zaal van den heer Slot, Pretoriapleinvoor het Westelijk ge deelte van Haarlem kan men zich vervoegen aan het gebouw van „Rosenhaghe" Hoofd manstraat bij den Zijlweg. Vrijdagavond wordt een propaganda- fietstocht gehouden door Haarlem (N.). Ver trek des avonds 7 uur, van de Kleverlaan Dij de Kazerne. Zaterdagmiddag 3.30 uur opstel ling van den stoet op 't Klokhuisplein, voor een propagandarit door Haarlem. Ieder die in het bezit is van een rijwiel kan mederijden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Mei zijn, volgens een officieele opgaaf in de Staats courant te Haarlem voorgekomen 8 gevallen van roodvonk (waaronder eenmaal drie ge vallen in een gezin) en 1 geval van diphthe- rie. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van rood vonk. BROEDERSCHAP VAN DIAKONEN Bevoorrecht met schitterend lenteweer, hield de Broederschap van Diakonen haar ölsten Broederdag van 25 tot en met 28 Mei te Lunteren. Het „Welkom' van den voorzitter ds. J. A. van Leeuwen gevolgd door een korten bidstond, was de inzet der werkzaamheden. De broeders S. Bill en Th. van Zeventer als evangelist en verbandmeester in de mijn streek werkzaam, vertelde over het werk on der de mijnarbeiders. Dr. A. K. Kuiper van Amsterdam, leidde Zondagmiddag het onderwerp in: >rDe houding van den Christen tegenover den oorlog". Voorwaar in dezen tijd een actueel onderwerp, waarvan de behandeling een weloverwogen en ernstige bestudeering tot grondslag behoeft om geen meeningen te postvatten, welke den ernstigen Christen geestelijk of politiek uit zijn voegen zou kun nen brengen. Li den namiddag handelde Dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam over het vraag stuk: „De Christen en het tooneel". Spreker zeide o.a. dat de Christen, ook die de ware blijdschap kent, behoefte heeft aan ont spanning. De Christen kan zich niet, zonder meer, van het onderwerp afmaken. De evo luties op het gebied van tooneelspeelkunst, hoe waardevol soms, zijn als echt menschen- werk, nooit geheel onaanvechtbare kunst producten geweest. Zoo er op een terrein van ontspanning voorzichtigheid geboden is, dan is 't wel hier, luidt sprekers waarschu wing. O' Den laatsten avond schaarden alle con ferentiegangers zich om den voorzitter, ds. J. A. van Leeuwen, die het onderwerp be handelde: „Is er een leven na den dood?" EINDEXAMENS H. B. S. Tot leden van de commissie voor het af nemen der extraneï-examens H. B. S. zijn o.a. benoemd dr. P. J. A. M. Kouwenhoven. leeraar aan het R.K. Lyceum te Overveen; E. W. Venema, leeraar aan het gemeentelijk lyceum tè Haarlem; dr. C. L. de Liefde, leer aar aan de gemeentelijke H. B. S. te Haar lem; J. L. Overbeeke, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Velsen en A. Corver, leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. te Haarlem. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Door de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" werd over April 1929 uitgegeven: Aan brood en brandstoffen 21.53 geld (afdeelingen) 560.75 nieuwe armen 130. losse giften 55. schoolgeld 36.-— INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 60 CtS. per regel. Totaal 803.28 UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. De big van het 168ste. Wegens het groote succes, dat werd be haald met de bekende klucht „De Big van het 168ste", zal het ensemble Jacq. Sluyters Zondag 2 Juni nogmaals een opvoering van dit stuk geven. De hoofdrollen zijn wederom in handen van de dames: Truus Post. Marie Braakensiek, Betty Vink, Tilly van Vliet, en van de heeren Jacq. Sluyters. Ad. Verzyl, Joh. Overbeeke, Arbous, Frans Bogaert, enz. ZIJLSTRAAT 90 SCHRIJFM ACH1NEHANDEL Q.'tfi&oitiuiiïü HAARLEM TEL. 11161 Officieel Age*t der N.V Schrijfmachine Mij. Nieawe modellen voorradig Reis-Machine» HET DRUKKE TRAMSEIZOEN. TE WEINIG HULPCONDUCTEURS. Gedurende het Zomerseizoen neemt het vervoer op de lijnen der N. Z. H. T. M. altijd geweldig toe, hetwelk er toe heeft geleid, dat ieder jaar een groot aantal zoogenaamde hulpconducteurs in dienst werden genomen. Ook thans was dit de bedoeling der directie; zijn we wel ingelicht, dan waren er dit jaar ongeveer 100 personen noodig. In tegenstelling met vorige jaren is het aan de directie tot heden niet gelukt over dit aantal te kunnen beschikken, Dit. zou zijn oorzaak vinden in het feit, dat de gegadig den niet voldoende naar hun zin kunnen verdienen. De losse menschen moeten na tuurlijk worden „afgericht" en de N. Z. H, T. M. betaalde deze menschen gedurende dien tijd met 0.25 per uur, welk loon later kon worden opgevoerd tot 0.35 en 0.40 per uur op werkdagen en 0.60 op Zondagen. Het spreekt wel vanzelf dat ieder met. ge schikt is voor het werk op de tram, zoodat de Directie wel verplicht is een zekere se lectie toe te passen. Een en ander heeft thans tot gevolg, dat het aantal hulpcon ducteurs veel te gering is. Hierdoor komt het vaste personeel in het gedrang. Het is n.l. niet mogelijk, dat aangevraagde verloven worden toegestaan, en kunnen deze nog wor den verstrekt, dan kan dit eerst op het laat ste moment worden bekend gemaakt, wat ook alweer onprettig is, omdat men van te voren geen afspraken kan maken, familie laten overkomen enz. Ook is de directie reeds eenige weken achtereen genoodzaakt geweest de vrije Zondagen in te houden. Vooral dit laatste is voor de menschen zeer onaangenaam. De trammannen hebben al heel weinig op Zondag vrij en als men dan eindelijk aan de beurt is en de vrije dag wordt ingetrokken, dan is de teleurstelling vanzelfsprekend groot- Bij informatie bleek ons, dat de vakver- eeniglng zich reeds met deze zaak heeft be zig gehouden en zij van de directie de toe zegging heeft ontvangen, dat alles zal wor den gedaan, om aan het verlangen van het personeel tegemoet te komen. De tramweg- maatschappij is echter door het moeilijk kunnen verkrijgen van werkkrachten sterk gehandicapt. KROTWONINGEN. NOG 31 ONBEWOONBAAR- VERKLAARDE „HUIZEN" BEWOOND. Al moge de erge woningnood, zooals wij die in de oorlogsjaren hebben gekend, voorbij zijn, het blijkt toch telkens dat er nog steeds een tekort aan arbeiderswoningen bestaat. Gedurende het laatste jaar is het aantal goedkoope huizen ook niet belangrijk toe genomen. Het aantal huizen die beneden f 1 huur deden zijn gelijk gebleven. Dit, zijn huisjes van hofjes, dus bestemd voor alleenwonende vrouwen. Een jaar geleden waren er 217 huizen, die van f i tot f 2 huur deden, nu 207. Dat wil zeggen, dat er 10 krotwoningen minder zijn. Het aantal huizen met een huur van f 2 lot f 3 is van 1608 vermindert tot 1572. Dus nog 36 krotwoningen opgeruimd! Ook het aantal huizen met huren van f 3 tot f 4 verminderde van 3125 tot 3075. In het geheel beteekent dit dus een ver mindering van 96 „woningen". Er zijn thans nog 31 onbewoonbaar ver klaarde perceelen die nog bewoond worden. De bewoners wachten tot er huizen voor hen beschikbaar komen. Het aantal huizen met huren van f 208 tot f 275 per jaar steeg van 7133 tot 7249. Met huren van f 275 tot f 350 per jaar van 4410 tot 4613. Tezamen dus een vermeerdering van 319. Dit wil dus zeggen na het aftrekken van de 96 gesloopte woningen slechts een ver meerdering van 223. Er waren eind Maart nog 103 noodwonin gen in gebruik. Zooals wij eenige weken geleden mededeel den bestaan er thans bij het gemeentebe stuur weer plannen om eenige groote com plexen arbeiderswoningen te bouwen om in het tekort te voorzien. HET UITBREIDINGSPLAN KLEVERLAAN— JULIANALAAN Het ons namens officieele zijde verstrekte bericht in ons blad van 27 dezer betreffende het uitbreidingsplan der gemeente Bloemen daal KleverlaanJulianaan eischt verbete ring. Nader wordt ons medegedeeld dat Ged. Staten te dezer zake nog geen beslissing heb ben genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per regel.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13