BUITENLANDSCH OVERZICHT LABOUR 100 TEGEN DE CONSERVATIEVEN 63. DE „FLAPPERS" SPOTTEN MET IEDERE BEREKENING. EEN FANTASTISCHE VERKOOP. GEMENGD NIEUWS LANGS DE STRAAT HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 31 MEI 1929 DERDE BLAD De groote dag voor de Engelsche Arbeiderspartij. Sir Austen ternauwernood aan een nederlaag ontsnapt. Een tafeltje van 40.000 gulden. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. -t Belangrijkste nieuws bestaat vandaag natuurlijk uit de voorloopige uitslagen der Engelsche verkiezingen. Tot op heden is ons het volgende bekend: LONDEN, 31 Mei (V. D.) De cijfers toonen aan dat er druk gestemd wordt, in alle dis tricten. Zelfs wanneer de meerderheid in een district op een andere partij overgaat, blijkt dikwijls, dat alle partijen in stemmenaantal zijn vooruitgegaan. Van de 7 millioen, die bij de nieuwe stemregeling stemgerechtigd zijn geworden (waaronder 5 milhoen „flappers") blijkt een levendige belangstelling uit te gaan. LONDEN, 30 Mei. (V. D.) Zoowel in den morgen als in de middaguren is de verkiezing in Engeland rustig verloopen. Voor de stem lokalen zijn nergens oploopen te bespeuren. Merkwaardigerwijze is de uitslag van zelfs als volkomen zeker geachte kieskringen on berekenbaar geworden, doordat de „flappers" spotten met alle berekeningen en dikwijls geheel onverwachte uitkomsten te zien ge- yen. De vrouwelijke kiezers zijn ten getale van 1.510.831 in de meerderheid boven de man nen, terwijl in totaal 28.828.890 personen hun stem uitbrengen. De invloed, dien het stem recht der vrouwelijke kiezers op het lot der partijen zal hebben, is volkomen dubieus. Sir William Joynson Hicks, die in het parlement de uitbreiding van het stemrecht beeft ver dedigd, verklaarde heden in een interview: „De nieuwe vrouwelijke kiezers doen hun plicht zooals te verwachten was; zij blijken de juiste opvatting van het stemrecht te be zitten en toonen het waardig te zijn. Hoe zij stemmen is natuurlijk hun geheim, doch voor zoover mij bekend is volgen zij getrouw de familietradities en de jonge meisjes stemmen over het algemeen geheel zooals vader en moeder!" In den loop van den nacht en in de vroege morgenuren zullen meer dan 200 uitslagen bekend kunnen zijn. De resteerende 400 ver kiezingsuitslagen zullen morgen, worden me degedeeld. Minister-president Baldwin is eerst heden avond in Londen gearriveerd om in Downing- street het resultaat der verkiezingen af te wachten. Van de ministers is alleen Evans (Oorlog) afgevaardigde voor een Londensch district, hetgeen gevoegd bij de afwezigheid ook van de partijleiders maakt, dat de be langstelling te Londen zelf niet bijster groot is. 'Thans gaan wij over tot het onder elkaar weergeven van de eerste getallen betreffen de den uitslag: haf elf LONDEN, 30 Mei (V.D. Volgens de he denavond om half elf bekende verkiezings uitslagen hebben de conservatieven reeds 7 zetels,, de liberalen 1 zetel de arbeiderspartij 3 zetels verkregen. Over 11 zetels is dus reeds beslist. De liberalen hebben hierbij 1 zetel gewonnen, de arbeiderspartij 2 zetels. De conservatieven hebben deze 3 zetels verlo ren. Middernacht LONDEN, 31 Mei (VD.) De om midder nacht bekende uitslagen waren als volgt: Conservatieven 17, arbeiderspartij 17, libe ralen 1, onafhankelijken 4. Op dit oogenblik had de arbeiderspartij van de conservatieven 7 zetels gewonnen en van de liberalen 1 zetel. De liberalen van de conservatieven -1 zetel en de onafhankelij ken van de conservatieven 2 zetels, zoodat de conservatieven er thans 10 zetels op achter uit zijn gegaan, labour niéts verliest, de libe ralen 1 zetel minder kregen en de onafhan kelijken geen verliezen hebben. Williams de onderminister van den „Board of Trade" is verslagen door een socialist. LONDEN 31 Mei (V.D.) Sir Vivian Hen derson de onderminister voor binnenland- sche zalcen is door een socialist verslagen. Sir William Joynson Hicks is met 21.087 stemmen herkozen. In zijn district bedraagt de conservatieve meerderheid 5.966 stemmen, hetgeen een vermindering is ten opzichte van de vorige meerderheid, die 10.944 be droeg. Sir Philip Sassoon is in den kieskring Hythe met 12,982 stemmen herkozen. Half één. Om half een waren er 21 conservatieven gekozen, 25 arbeiders 2 liberalen en 4 onaf hankelijken. De minister van luchtvaart is herkozen. Ook de vakvereenigingsleider Turns en Miss Wilkinson. Even later bereikte ons de melding, dat er slechts 22 conservatieven waren tegen over 31 arbeiders en 4 liberalen. Al deze hel lingen stammen uit slechts 60 districten. 1 uur. Londen, 31 Mei (V.D.) Hedenmorgen gen om 1 uur hadden de conservatieven 42 zeiels veroverd, de socialisten 61, liberalen 6 en de onafb,ankelijken 3 zetels. Sir Thomas Inskip, de attorney-general Is verslagen door een socialist. 2 uur. LONDEN, 31 Mei (V.D.) De conserva tieven hadden om 2 uur 44 zetels verloren en geen gewonnen, labour had 45 zetels ge wonnen en 1 zetel verloren terwijl de liberalen tegenover een winst van 7 zetels een verlies van S zetels boekten. LONDEN, 31 Mei (V.D.) Om twee uur was de stand als volgt: Conservatieven 63, Labour 100, Liberalen 11, Onafhankelijken 4. Austen Chamberlain is ternauwernood aan een nederlaag ontsnapt. Hij had slechts 43 stemmen meer dan de in zijn district con- curreerende labour-man. De openingsrede van Dr. Braun te Genève. GENèVE, 30 Mel. (V. D.) In zijn openings- rede sprak de pasbenoemde voorzitter dér Internationale Arbeidersconferentie, Dr. Braun, Duitsch minister van arbeid, over de sociale politiek, welke thans meer dan ooit er op uit moet zijn de beroepsnadeelen voor den arbeider zoo gering mogelijk te maken. Een niet gering aandeel in de rechtsvorming op dit gebied hebben de vakorganisaties, die thans in grondwet en arbeidsrecht geheel erkend zijn. De staat behoort voorts als arbi ter op te treden in den strijd tusschen par tijen. Zooals de staat zijn politieke middelen in dienst van de georganiseerde arbeidspar- tijen moet stellen, zoo dient hij omgekeerd de vakorganisaties en de patroonsvereenigin- gen tot deelneming aan zijn politieke taak te dwingen. Het probreem der toekomst is dat der bedrijfsdemocratie en dit vraagstuk is des te klemmender, daar na den oorlog de economische toestand der groote massa voor langen tijd ongunstig dreigt te blijven. Dr. Braun zeide nog, dat ondanks alle economi sche moeilijkheden de algemeene achturen- dag zal worden doorgevoerd en dat het pro gram der internationale arbeidsorganisatie alle sociale vraagstukken van den tegenwoor- digen tijd omvat. Ook Griekenland wil zijn vloot uitbreiden. De ministerraad heeft in buitengewone zit ting overwogen hoe Griekenland door nieuwe bestellingen het door de Turksche wapening gestoorde maritieme evenwicht in het Ooste lijke gedeelte van de Middellandsche zee we der kan herstellen. De rapporten van de marine-officieren eischen zonder onderscheid uitbreiding van de vloot. Een beslissing hieromtrent zal ech ter eerst genomen kunnen worden na terug keer van eenige deskundigen die thans met een Grieksch eskader in Italië vertoeven. Wel zullen echter inmiddels adviezen worden in gewonnen, opdat de regeerïng, wanneer het zoover is, de noodige schepen zal kunnen be stellen, aldus de N. R. Crt. In politieke krin gen heeft het ten zeerste de aandacht ge wekt dat Mussolini, ofschoon hij herhaalde lijk heeft verklaard zoo spoedig mogelijk tot het sluiten van een verdrag tusschen Rome, Athene en Angora te willen komen, op de Turksche wapening in het geheel niet heeft gereageerd. Volgens een bericht uit Berlijn zou de Grielcsche regeering thans ook bereid zijn den kruiser Salamis, waarover het bekende geschil met de werf Vulkan te Stettin heeft geloopen, over te nemen. Wat men in Parijs bedisselt. De Excelsior meldt, dat in den loop van den dag de tweede Duitsche deskundige, ge- heimrat Kastl, de opvolger van dr. Voegler, een langdurig onderhoud had met de Amerï- kaansche delegatie, terwijl volgens het blad Owen Young een bezoek bracht bij dr. Schacht. De geallieerde deskundigen zouden wederom beraadslaagd hebben om een op lossing te vinden voor de nog hangende kwesties. Terwijl een deel der deskundigen er speciaal op gesteld is, dat de cijfers van het plan Young van den grond af herzien zullen worden, wenschen anderen slechts een nieu we formuleering van het Duitsche voorbe houd. Dr. Schacht zou weigeren rekening te houden met de 22 laatste jaarbetaüngen in I verband met de schulden aan Amerika, in- dien Duitschland geen belangrijke credieten krijgt. Men verlangt voorts, dat Duitsch- land voor een belangrijk bedrag aan de nieu we internationale bank zal deelnemen. Thomas over de Int. Arbeidersconferentie Albert Thomas heeft aan den vooravond van de twaalfde internationale arbeidscon- ferentie, eenige mededeelingen aan de pers gedaan. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de toenemende belangstelling, die de ar beidsorganisatie ondervindt. Dit jaar zul len vijftig van de 55 staten, die lid der ar beidsorganisatie zijn, zich doen vertegen woordigen, tegen het vorige jaar 46. Van deze 50 delegaties zullen er 37 volledig zijn, d.w.z. bestaan uit gedelegeerden van regee ring, werkgevers en arbeiders. De belangstel ling der Zuid-Amerikaansche landen is niet verslapt. Vervolgens gaf hij, volgens de Tel. een overzicht van de onderwerpen, die op de agenda der conferentie staan. Het eerste is de voorkoming van bedrijfsongevallen. De conferentie zal een algemeene aanbeveling aannemen en een aantal kwesties bespreken op de veiligheid van bootwerkers betrekking hebbende, zoomede de wettelijke maatrege len, die genomen kunnen worden om de be drijfsongevallen, die jaarlijks tien duizen den slachtoffers eischen, tegen te gaan. Bij de bespreking van den arbeidstijd voor handelsbedienden voorzag Thomas verschil lende moeilijkheden, in de eerste plaats om dat het moeilijk is het begrip handelsbedien de internationaal te definieeren. Hij herin nerde er aan, dat de conventie van Wash ington den arbeidstijd van deze categorie ar beiders niet heeft geregeld. Thomas is er te gen dat deze kwestie wordt uitgesteld tot de herziening der conventie van Washington aan de orde komt. Verder komt de kwestie van den gedwon gen arbeid aan de orde. De conferentie zal vervolgens de proce dure voor de herziening van arbeidsconven- ties moeten bespreken. De beheersraad heeft besloten, dat als tot herziening van een con ventie wordt overgegaan, er voor gewaakt zal worden, dat de arbeid, die gedurende tien jaar door de internationale arbeidsorganisa tie is verricht, wordt teniet gedaan. President Hoover en de ontwapening. NEW-YORK, 30 Mel. CV. D.) President Hoover heeft heden een ontwapeningsrede te Arlington gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde Op het oogenblik worden gelijk nooit te voren in vredestijd allerwege voorbereidin gen ten oorlog getroffen, als had de mensch- heid niets van den grooten oorlog geleerd. Dit alles ondanks de onderteekening van het Kellogg Pact door een veertigtal volkeren. Pessimisten noemen dit pact dan ook een manoeuvre der staatslieden, steunend op de verwachtingen der menschheid. Met dit standpunt kan Hoover zich echter niet ver eenigen. Wanneer men wil, dat het Kellogg Pact zijn hooge missie vervult, moeten Ame rika en andere groote mogendheden de con sequentie aanvaarden en tot daden over gaan. Om te beginnen moet Amerika, als het eerlijk wil zijn, zijn bewapening en die der overige wereld alleen moet bezien uit het oogpunt van verdediging en non-agressie. Desondanks is elke belangrijke natie bezig zijn vloot te versterken. Achterdocht ver dwijnt slechts zeer langzaam uit de wereld. MOTIE OVER DE POENALE SANCTIE. De Nederlandsche arbeidersgedelegeerde Kupers heeft op de internationale arbeids- conferentie de volgende motie ingediend nopens de kwestie der poenale sanctie „De 12e internationale arbeidscoAferentie erkennend het belang van de discussie over de kwestie van den gedwongen arbeid van inboorlingen in de thans aangevangen zit ting; veronderstellend dat onder deze kwes tie ook het verrichten van contract-arbeid van inboorlingen valt en. dat de kwestie van de naleving der arbeidscontracten door mid del van de poenale sanctie een deel uitmaakt van het algemeen probleem van den arbeid van inboorlingen; gezien hebbende uit de publicaties van het internationaal arbeids bureau, dat dit bureau en de deskundigen commissie inzake den arbeid van inboorlin gen de kwestie van den contract-arbeid be studeert; spreekt de hoop uit dat deze studies met allen mogelijken spoed zullen worden voortgezet en dat de resultaten er van vroeg genoeg zullen worden openbaar gemaakt, opdat de kwestie op de agenda van de internationale arbeidsconferentie van het jaar 1931 geplaatst wordt. 'T COMMUNISTISCH IDEAAL EN DE TOESTAND. Het bekende bolsjewistische dagblad „Wetsjernjaja Moskwa" geeft de volgende beschrijving van de toestanden te Moskou, die het gevolg zijn van den woningnood en de gemeenschappelijke keukens, aldus het Hbld. De inwoners gieten op elkaar heet water, slaan elkaar met koekepannen en andere voorwerpen, die in een keuken te vinden zijn. „Bij het bereiden van de spijzen en het zetten van thee, binden alle vrouwen haar potten, pannen en ketels stevig vast. Wie het niet doet en zich even uit de keuken ver wijdert, vindt bij zijn (of haar) terugkeer in hei eten afval, modder en andere weinig aantrekkelijke voorwerpen", D,at als gevolg hiervan eiken dag gevech ten ontstaan, dar er een felle haat, vooral tusschen de vrouwen, heerscht, is niet moei lijk te hegrijpen. Een afzonderlijke woning, al is het van ^wee kamers, en een eigen keukentje worden te Moskou als een on bereikbaar ideaal, als iets wat alleen zeer rijke menschen of gelukskinderen kunnen bezitten, beschouwd. DE GOUDVLOOT. Zeven jaar geleden is het stoomschip Egypte, na aanvaring met een vrachtboot vóór de Bretonsche kust gezonken. De Egypte vervoerde een kostbare lading, want zij had voor twee millioen pond aan goud en zilver in staven aan boord. Natuurlijk heeft deze schat heel wat bergingmaat schappijen in verzoeking gebracht en ver leden jaar heeft een Fransche maatschappij met de hulp van Duitsche duikers getracht den schat uit het gezonken schip te lich ten. De duikers vonden inderdaad een wrak en men meende ook wel, dat het dat van de Egypte was, maar het gelukte niet tot de kluizen door te dringen, waarin het goud en zilver moest geborgen zijn, vertelt de N. R. Ct. Men wil nu binnenkort opnieuw een poging doen en dan probeeren van buit-en af door een van flanken van het schip heen in het binnenste door te dringen. Ditmaal zullen Itailanen dienst verleenen. DE BOSCHGORDEL OM BERLIJN. Groot-Berlijn is een boschrijke stad, die er eigen houtvesterijen op na houdt. Zij bezit niet minder dan 22.000 H.A. bosch, ten deele op eigen gebied ten deele in de naaste omgeving ervan. In de laatste 25 jaar van de 19e eeuw was het bosdhbezit zeer aanzienlijk achteruit gegaan, voornamelijk door overmatig kap pen, maar in de 29 jaar van de 20e eeuw heeft Berlijn door bosch-aanleg en door aankoop van groote terreinen voor de Riesel- felder en van landgoederen en buitenplaat sen, die leemte weer goedgemaakt, schrijft de N.R.C. Oeconomisch kan het boschbezit zich be druipen. Het heeft in 1928 zelfs een batig saldo opgeleverd van bijna 100.000 mark. De waarde van het bezit wordt op 46 millioen mark geschat, maar daar staat nog 171/2 millioen mark hypotheek op. De hosschen hebben natuurlijk hun groot ste waarde als hygiënisch goed. De bosch gordel biedt den Berlijners gelegenheid in de naaste omgeving mooie uitstapjes te doen. Met de wegenaanleg is het intusschen, naar de Vorwarts opmerkt, nog droevig ge steld- Het zal nog jaren duren en met mil- lioenen kosten gepaard gaan het boschbe zit in dit opzicht tot zijn volle recht te brengen. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Aan het einde van het winterseizlen, in den tijd dat „men" terug is van de Midi, maar nog niet vertrokken naar Deauville, hebben in Parijs de groote, sensationecle veilingen plaats. De vendumeesiers-million- nairs die dag-in dag-uit inboedels onder den hamer hebben gebracht in het- Hotel Drouet sparen de zeldzame stukjes op ten einde die dan wanneer de rijkaards in Parijs zijn te vereenigen in een opzienbarenden verkoop. Zoo hebben we in de laatste twee weken twee Rembrandts zien veilen, moder ne doeken van meesters die bijna evenveel „opbrengen", zeldzame meubels uit bekende collecties, een postzegelveiling waar één zegeltje 200.000 frs. of gulden maakte, voor een boekje uit de bibliotheek van Madame de Pompadour zagen we een col lectioneur kalm 21.000 francs neertellen. Maar de meest interessante veiling is heden begonnen in de Galérie Georges Petit, kunsthandel, en zal morgen en overmorgen worden voortgezet in het venduhuis. Interessant al om het hoogst elegante publiek dat zich reeds een uur voor den aanvang in de nauwe, zonnige Rue de Sèzes verdrong teneinde zich een plaatsje te ver overen. We leven in de XXste eeuw en in de Republiek, maar we vonden daar au grand complet den adel van het Keizerrijk. Een deftig oud heertje met bakkebaardjes, prins Murat, in druk gesprek met een elegante jonge Parisienne, een van de laatste afstam melingen van maarschalk Lannes. Iets ver der een de Talleyrand, een de Rovige (Sa- vary). Madame de Noailles, alhoewel van veel ouder adel, had het niet beneden zich geacht om zich bij het gezelschap aan te sluiten, 't Was dan ook 'n historisch ge beuren, deze verkoop. Eenige maanden ge leden is de laatste recht-streeksche afstam melinge van maarschalk Ney. Prince de la Moskowa, een van de beroemdste generaals van Napoleon overleden. Men herinnert zich het trieste einde van den vertrouwensman van Napoleon. Toen de Keizer naar Elba was verbannen had Ney dienst genomen in het leger van Lodewijk XVIII maar nauwelijks was Napoleon op het vasteland teruggekeerd of Ney, uitgezonden om den keizer gevangen te nemen, was zijn ouden chef tegemoet gesneld. Een van de eerste „daden" van den koning-usurpateur was om Ney te laten fusilleeren. De collectie- Ney was wereldberoemd. Napoleon en Jo sephine hadden den generaal talrijke kost bare geschenken gegeven, hij zelf had een enorme verzameling miniatuurs aangelegd en de afstammelingen hebben, ook tijdens het tweede Keizerrijk tot hooge posten ge roepen. steeds de schitterende collectie aangevuld. Slechts verre, waarschijnlijk niet zeer bemiddelde bloedverwanten zijn over gebleven en ze hebben zich verpicht gezien om de groote verzameling die een waarde van mïllioenen vertegenwoordigt in het openbaar te lateen verkoopen. En zietdaar waarom men heden in de Rue de Séze zoo'n uitgelezen gezelschap kon vinden, aange vuld met de „noblesse" van de XXste eeuw, die weliswaar niet haar titels en rijkdom men op het slagveld heeft veroverd, in tegendeel: ver achter de fronten, maar die dan toch de verdienste heeft om het geld te laten rollen. Zoo'n groote verkoop verwekt bij de aan wezigen een zelfde emotie en opwinding als het gedoe aan een roulette-tafel. Het wordt een spannende run naar de hoogste cijfers, even remt het, maar dan volgen de getal len elkaar weer op in vliegende haast. En als het zoo in de hooge getallen gaat dan biedt men niet meer op met tientjes, maar met duizenden.... knalt het: tien, twintig, dertig, veertiggeeft men zich niet eens meer de moeite om het duizend uit te spreken, galmt alleen de stem van den vendumeester even boven alles uit wanneer De Verrader De straat met de vele hagen beleefde de vreugde van den zomerschen lente-avond. De hagen in deze straat waren inderdaad overtalrijk achter de hekjes van de voor tuintjes, het jonge groen was er zeer teer en de rhododendrons waren er in den tijd, dat „alle Knospen sprangen" van een overvloe- digen rijkdom. Toch zouden er aan de straat met de hagen niet zoo merkwaardige herin neringen voor mij verbonden zijn, indien de kinderen er dien avond niet verstoppertje ge speeld hadden. U hadt mij niet voor zoo'n liefhebber van verstoppertje spelen aange zien? Er is geen reden om te vreezen, dat u zich daarin vergist, maar er kunnen om standigheden zijn, dat de interesse in het spel op 't alleronverwachtst herleeft en zoo was het hier. De kinderen dan speelden ver stoppertje, als het rumoer, dat het Verkeer van de karren der bakkers, de wagens der melkboeren en de fietsen der loopjongens overdag in de straat brachten, daaruit ge vloden was. Als de iepen filosofeerden over het iepenziek en wat daarmee ten nauwste verband houdt. Wie ,,'m was" bij het ver stoppertje, sloeg de handen voor het gezicht en telde hardop: een, twee drie, vier twee-en-twintig, drie-en-twintig, vier-en- twintigacht-en-negentig, negen-en-ne- gentig, HONDERD. Ik kom! O, het was lang niet altijd gemakkelijk om ze allemaal te vinden, als je 'm was. En als je ze niet allemaal tot den laatste toe gevon den had, dan kon je 'm nog eens zijn, en nog eens, desnoods nog tien keer. net zoo lang tot je ze wél had. Want de jeugd is zonder mededoogen. Het verstoppertje spelen begon voor mij eigenlijk pas merkwaardig te worden, toen D. P. in de straat met de hagen kwam. D. P. is ons huisdier. Voluit geschreven zou hij moeten heeten Doberman Pincher, maar dat is zoo lastig als je 'm roepen moet. En aan gezien de meeste gangbare hondennamen zoo vreeselijk conventioneel zijn, noemen wij hem maar zoo, bij verkorting, 't Is ook eigen lijk zoo mal niet. D. P. is heel zachtmoedig, behalve ten overstaan van poesen, en beslist vertrouwd bij kinderen. Dit te uwer gerust stelling met betrekking tot wat volgen gaat. Toen D. P. dien avond Ln de straat met de hagen verscheen „was" het kleine blonde meisje van den buurman schuin tegenover mij, 'm (of moet ik zeggen 'r) voor den zes den keer. Kent u de gevoelens waarmee je 'm voor den zesden keer bent? Terwijl je er toch niet mee wilt uitscheiden, omdat je geen spelbreker wilt zijn ten eerste en ten tweede omdat Moeder je al drie maal binnen geroe pen heeft en je als je thuis kwam vast naar bed zou moeten? Ja, u kent het, want u hebt een mijlpaal, een tien-duizendje is bereikt'. Achter een tafeltje, naast de verhooging waarop de vendumeester en zijn secretaris sen zetelen, zitten een paar oude heertjes met groote brillen op. Het zijn de experts die nonchalant de waarde van het voor werp vaststellen, 't Is alsof dat alles slechts kinderwerk is. alsof die enkele teekenin- getjes, krabbeltjes, portretjes van Napoleon die in nog geen veertig seconden zes en dertig duizend frs. opbrengen geen of hoe genaamd geen waarde hebben. Het publiek trekt er zich ook niet veel van aan. Een klein schilderijtje dat eens het paleis van maarschalk Ney sierde, een schilderstukje van De Manie dat volgens de experts niet meer dan 3000 francs waard is, vindt in een minimum van tijd een liefhebber voor 20.000 francs. Een doekje van Leprince gaat: weg voor 32.000 francs. En zoo knallen de duizenden en de vendumeester, die tien procent opstrijkt, kan lachen. Maar dit is slechts de inleiding. Een porceleinen wasch- kommetje met kruik, gebarsten en gebroken gaat voor 17.000 francs weg. Een paar ko peren kandelabers vliegen van 3.000 dade lijk naar één en zestig duizend. Twee mi nuten later slaan twee andere empire- kandelabres een record: 73.000 francs. We verkoopen twee geborduurde vuur- schempjes, empire, zoo konidgt men aan. Vijftigvijf en vijftig.... -58.000 francs Een klein werktafeltje in gewoon noten hout, maareens eigendom van keizerin Josephine, geschenk aan de vrouw van Ney. In spanning is de zaal opgestaan. En van links en rechts .regent" het opbiedingen. De experts hebben mooi zeggen dat het 40.000 waard is, de amateurs denken er an ders over en als na twee Minuten de hamer slag klinkt is het bedrag van tachtig duizend bereikt. En nog is het geld niet op. Een gueridon voor 30.000, een canapé voor 32.000 een eenvoudig salonnetje voor 95.000 francs, het wordt in enkele minuten aan den man gebracht. We verkoopen nu het slaapkamer ameublement van Talma. Wat zou men er niet voor geven om in het bed van den grooten tooneelspeler to slapen? De liefhebbers laten zich niet on betuigd. Twee honderd en zeventig duizend francs noteert de secretaris. Dan een oogenblik stilte. Het groote stuk' wordt naar voren gebracht. Het is een ronde tafel, genaamd „la table des maréchaux". Heö is een cadeau dat eens Napoleon aan maarschalk Ney gaf. De voet en het blad zijn geheel van geciseleerd koper en de beroemde miniatuurschilder Isabey heeft de tafel versierd met een portret van den keizer in kroningsgewaad en de portretten van de maarschalken, her togen van Castiglione, Dalmatië, Trévise, Auerstadt, Raguse, Montebelle etc. Vier jaar lang heeft men in Sèvres aan het magnifieke stuk gewerkt. De inzet is 100.000 francs. Vijftigtweevijftigdrie Na 47 seconden is het bedrag van vier honderd duizend francs plus tachtig duizend aan kosten bereikt. Bijna een half millioen voor een tafeltje. Verbod tot uitvoer naar het buiten land, klinkt ineens de stem van een ver tegenwoordiger van het ministerie van Schoone Kunsten. Men applaudisseert, maar grooter nog is de vreugde wanneer men hoort mompelen dat de gelukkige eigenaar het plan heeft om dit historische monument ten geschen ke te geven aan het Napoleontische museum La Malmalson. En te denken dat sommigen nog durven te beweren dat er geen geld meer in Frankrijk is HENRY A. TH. LESTURGEON. ook wel eens verstoppertje gespeeld op een lente-avond, 't Is alleen wat lang geleden. Op het tijdstip, dat D. P. in de straat met de hagen kwam, had het kleine blonde meis je van mijn overbuurman 'r oogen stijf dicht gedaan, hoewel ze wel heimelijk had willen kijken en met de wanhoop in 'r stemmetje telde ze: drie-en-dertig, vier-en-dertig tot ze: Ik kom! kon roepen en er niets meer te zien was in de straat, dan de onbarmhar tige hagen, die de speelmakkertjes verborgen hielden. Voor den zesden keer. Niets was er in de straat dan de hagen en D. P. Ik heb D. P. aan u voorgesteld, maar één ding vergat ik te zeggen: dat hij een buitengewone interesse had voor de voor tuintjes, de rhododendrons en de andere heesters, die er in stonden. Het Is trouwens een erkende eigenschap van zijn ras, dat hot interesse heeft voor het onbekende. Heeft het niet politiehonden van naam voortgebracht? O', D. P. vond het verbazend amusant om er te neuzen, de ware speurdersgeest werd in hem wakker en vroolijk kwispelde hij met het wel zeer geringe gedeelte van zijn staart, dat de mode hem gepermitteerd had over te houden. Want hij vond het even grappig als merkwaardig, dat achter elke aucuba en achter elke rhododendron zoo'n menschelijk wezentje school, dat hem ontving met hef tige mimiek, waarbij nochtans de vriende lijke woordjes ten eenenmale ontbraken. Hij blafte triomfantelijk, D. P., als hij er weer een gevonden had. Het werd een sport voor, hem om er al maar meer te vinden. Nu zou ik u kunnen beschreven den ver deren loop van dien hoogst curieusen ontdek kingstocht. ik zou u kunnen schilderen de blijde verbazing op zijn snuit en de stille wanhoop, die hij achter die hagen wekte. Ik zou \i kunnen vertellen, hoe het kleine blon de meisje van mijn overbuurman Gezien! kon roepen, en telkens weer Gezien! omdat zij ze allemaal, allemaal ^ond dit keer..., Maar dan zou ik het ook moeten hebben over de hevige, de werkelijk vreeselijke ru zie, die ontstaan is over de vraag, of dat nou wel telde. En die ruzie, daar blijf ik liever buiten, want v/at moet ik nu doen, partij trekken voor D. P. of niet? K. P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per rcRel.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9