„Haarlem" weer in d Promotiewedstrijd Haarlem-Zeeburgia (1-1) zeeburg™ gesp. gew. gel. ver!. pnt vóór tegen HAARLEM 4 2 2 0 6 12-7 ZEEBURGIA 4 1 3 0 5 4-3 U.V.V. 4 0 1 3 1 4-10 Een woord ter inleiding. Tjonge, roodbroeken, wat hebt ge de on geveer twaalf-duizend toeschouwers in een bijna ondraaglijke spanning gehouden! Daar lieten me jelui Zeeburgia de leiding nemen; vervolgens miste ge een penalty en tenslotte maakte je nog een ongeldig doel punt. Elk oogenblik daehten we, dat de Am sterdammers tenslotte nog met de overwin ning zouden gaan strijken. Maar dat is ge lukkig niet gebeurd. Huijsmans zorgde er tenslotte voor. zij het ook tot zijn eigen groote verrassing, dat Haarlem het vereisoh- te gelijke spel verkreeg, waardoor de rood broeken weer in de eerste klasse terug- keeren. Maar vooral De Vries verdient hulde! Wat hij als keeper verricht heeft, grenst aan het wonderbaarlijke. Met leeuwenmoed wierp hij zich eens, terwijl duizenden harten ang stig klopten, tusscshen een kluwen van aan stormende Amsterdamsche spelers op den bal en werkte nog weg. Hij had het tra- ditioneele konijntje bij zich in doel. Of dat hem beschermd zal hebben? Wie zal het zeggen! Een feit is, dat een joggie van zes jaar heel wat meer interesse voor dit levenlooze diertje toonde, dan voor het prachtige spel van De Vries. Een paar maal vroeg hij aan zijn vader of hij dat ding niet krijgen kon! Het laatste kwartier van den wedstrijd was niet om door te komen. Toen bereikte de spanning haar hoogtepunt. We zagen toeschouwers met krijtwitte gezichten die het spel haast niet durfden volgen. Weer ande ren stonden de laatste tien minuten met hun horloge in de hand en telden op het laatst zelfs de seconden! Het was een verademing toen tenslotte het het eindsignaal weerklonk. Het publiek was toen niet meer te houden. Van alle kanten stroomden de toeschouwers het terrein op (zie de afbeelding op deze pagina) en namen de Haarlem-spelers op de schouders. Ja, dat was een blij einde van een schier verschrikkelij'ken voetbal-middag Onder de toeschouwers was natuurlijk de eere-voorzitter Jan van den Berg. Hij had na afloop een ovatie van het publiek in ont vangst te nemen. Behalve hem zagen we nog een groot aantal oud-Haarlemspelers en bestuurders en spelers van vele andere voet- balvereenigin gen Verder merkten we op Mr. Slhigenberg. den heer E. H. Tenckinck, commissaris van Politie, enz. De Zeeburgia-spelers toonden zich tijdens en na den wedstrijd heel sportief. Bij het clubhuis hieven zij geestdriftig ter eere van Haarlem het Zeeburgialied aan. Hun voor zitter bood ook bloemen aan. De strijd werd op een schitterende en strikt eerlijke wijze door scheidsrechter Laarmans geleid. We hadden in ons vorig nummer aan het publiek verzocht, zich vooral niet met de leiding te bemoeien. Dat is gelukkig dan ook niet gebeurd. Er werd geen wanklank gehoord. Een woord van lof tenslotte aan den heer J. Admiraal, die in stilte veel goed werk verricht heeft. Vóór den wedstrijd en tijdens de rast masseerde hij de spelers onvermoeid en stond ze in alle opzichten bij. De Wedstrijd. Na een geweldige krachtsinspanning is het aan de roodbroeken gelukt om opnieuw terug te komen in de eerste klasse. Wij willen beginnen met de roodbroeken van harte geluk te wenschen met haar schit terende prestatie om in de laatste tien wed strijden ongeslagen te blijven. Reeds in het begin van de week was het te zien, dat de belangstelling enorm zou zijn. De zitplaatsen waren bij voorverkoop vroeg uitverkocht. Reeds om half twaalf Zondagmorgen begon de loop naar het Haarlem-terrein, van men- schen die nog een zitplaats wenschten. Be grijpelijk werden de loketten voor de zit plaatsen spoedig gesloten. Langs den weg zag men één dikke drom van menschen, allemaal op weg naar het Haarlem-terrein; de staanplaatsen en tribu nes werden bestormd. Als alles vol is moeten de hekken worden gesloten. Twaalfduizend toeschouwers staan en zitten rondom de lijnen. De elftallen komen onder gejuich binnen de lijnen. Van Daalen Sr. verliest den toss, zoodat Haarlem moet aftrappen. De elftallen zijn als volgt; Haarlem: De Vries, P. v. Daalen, Goedhart, Dik, W. v. Daalen, Huysmans, Iseger, de Geus, Verwaal, Oldenburg, Snooy. Zeeburgiai Bijlsma, v. Leeuwen, v. Boekhoven, v. Wage- ningen. De Vries, yruiselbergen. Ter Meulen, Daalman, Hoogenstrijd. Bijlsma, Geelhuizen. In het begin blijkt reeds dadelijk, dat de ispelers van beide pax-tijen niet vrij zijn van zenuwachtigheid. Zeebux-gia begint met de eei-ste uitvallen, die afgeslagen worden. Langzaam maar ze ker komt Haarlem dan los: zij biedt aan Zeeburgia een tegenspel, dat heel wat meer doet verwachten, dan het spel van eenige weken geleden in Amsterdam. Er worden pittige aanvallen ondernomen, doch de doelverdediger van Zeeburgia is in uitstekenden vorm. Een doelpunt komt dan tegen Haarlem. Als P. v. Daalen Jr. jammei-- lijk mist en ook Goedhart en Huysmans den bal slechts half raken, komt Wageningen alleen voor De Vries en scoort onhoudbaar. (0—1). Dit geeft den Amsterdammers moed, maar Haarlem laat gelukkig een moed óók niet. zakken. Dc roodbroeken komen zelfs in de meerderheid en als W. van Laaien een goede pass geeft, krijgt Verwaal een mooie kans, piaar schiet over. Opnieuw komt de Haar- Het elftal der roodbroeken, dat Haarlem gisteren in de eerste klasse terug bracht. (Staande van links naar rechts): Dik, Huijsmans, Iseger, Verwaal, Wvan Daalen, Snooij. (Zittend): De Vries, Goedhart, Oldenburg (daarachter) P. van Daalen en De Geus. lemsche voorhoede terug; als De Geus bij het doel wordt omver geloopen komt op nieuw de kanis om gelijk te maken- Penalty! Helaas schiet Verwaal tot geweldige teleur stelling van het publiek naast. Nog wordt Haarlem niet ontmoedigd. Het spel blijft en thousiast; aan de Amsterdammers wordt weinig gelegenheid gegeven om te scoren. Haarlem is steeds voor doel van Zeeburgia, hoewel de uitvallen van de Amsterdammers niet van gevaar ontbloot zijn. Toch wordt in hoofdzaak op de Zeeburgia helft gespeeld. Eens scoort Snooy, maar dit doelpunt wordt wegens buitenspel geannuleerd. Maar de gelijkmaker zit toch in de lucht. En deze komt ook. Als Dik naar Van Daalen plaatst, geeft deze over aan Huysmans. Deze mist eerst; wordt zenuwachtig en mist nog eens. Hij hei-stelt zich dan en.... scoort in den bovenhoek. (11). Een geweldig en oor verdoo vend gejuich breekt los. De spanning stijgt steeds, maar vóór rust komt er geen verandering in den stand. Na de rust beginnen beide partijen met eenige uitvallen, maar de verdedigingen la ten zien, dat zij voor hun taak berekend zijn. Haarlem speelt nu betei\ dan vóór de rust, al geeft Snooy de ballen niet mooi aan. Iseger vooral werkt hard; hij zet eenige malen mooi voor. Het spel golft eenigen tijd op en neer zon der dat gevaarlijke momenten ontstaan. Dan komt er een moment, dat alle toe schouwers doet beven. Van Boekhoven pas seert de verdediging en gaat alleen op De Vries af. Deze ki-anige keeper doet een ge weldigen uitval; hij laat zich pardoes voor den bal en den speler vallen en redt op meer dan schitterende wijzen. Direct hierop volgt een uitval van Haarlem, waarbij Iseger schittei-end voorgeeft aan Verwaal; deze schiet, alleen voor doel staan de, tegen de bovenlat. Het gaat al aardig naar tijd loopen; Zee burgia tracht den wedstrijd te winnen; de druk op het Haarlem-doel wordt geweldig. Van mooi spel is nu geen sprake meer. Haarlem trekt zich eenigszins in de verdedi ging terug: er wordt stevig gespeeld, maar scheidsrechter Laermans leidt met vaste hand en blijft meester van het terrein. De laatste oogenblikken heerscht er een geweldige spanning. Daar de roodbx-oeken zich bijna geheel teruggetrokken hebben, wordt uitsluitend op de Haax-lem-helft ge speeld. Voor het doel wordt goed de wacht gehouden. Nog vier minuten! Het wordt steeds zenuwachtiger. Zeebux-gia zweeft geheel op de Haarlem helft, maar Haarlem staat pal. Nog twee minuten....- Nog één minuut! En danhet laatste fluitsignaal klinkt en een geweldig enthousiasme breekt los. De spelers van Haarlem wox-den allen door het publiek op de schouders naar de kleed kamer gedragen. Hulde betuigingen. In de tribune werd onmiddellijk na afloop aan den eex-e-voorzitter Jan van den Berg een hulde door het publiek gebracht. In de kleedkamer heerschte begrijpelijk eexi gewel dig vroolijke stemming. Vex-schillende sprekers voerden het woord om bestuur en spelers van Haarlem gelixk te wenschen. Dr. C. Spoelder huldigde Haarlem namens H. F. C.; de heer H. Scheen namens R. C. H. Deze bood een prachtigen krans aan. Een afgevaax-digde van het Amsterdamsche A. F. C. bracht een bloemenhulde. De heer Kool haas secretaris van Ajax, sprak hartelijke woorden. Wethouder Mr. M. Slingenberg feliciteerde Haarlem namens het gemeentebestuur. Tenslotte werd Haarlem op heel sympa thieke wijze door den voox-zitter van Zee burgia gehuldigd. Deze Amsterdamsche club heeft zich hier van een heel goeden kant doen kennen. De heer C. N. Hin, voorzitter van Haarlem, dankte voor al deze huldigingen in welgeko zen woorden. Nabetrachting. Spelers van Haarlem, in de eerste plaats onze hulde! Deze wedstrijd is eigenlijk niet te beschrijven, want voor de toeschouwers was het een zeer zenuwachtige wedstx-ijd, maar gij hebt hun in deze omstandigheden de volle maat gegeven, hoewel een derge lijke wedstrijd dikwijls weinig met voetbal te maken heeft. Alleen enthousiasme en een stex'ke wil hebben het elftal tot de overwin ning gebracht. Den geheelen wedstrijd is er door de spe lers volgehouden. We zouden het beter vin den om geen namen te noemen, maar voor De Vriest past een apax't woord van hulde voor zijn buitengewoon werk in de tweede helffc Vei-der hebben in dezen zenuwachtigen wedstrijd alle spelers gegeven wat zij kon den. Wat Zeeburgia betreft het is voor haar wel erg ontmoedigend geweest, om slechts door een gelijk spel te worden uitgeschakeld. Haar komt echter de eer toe, om in de pro motiewedstrijden toch ongeslagen te blijven. Intixsschen heeft Haarlem haar succes ver diend. En toen het afgeloopen wa* Btroomdon de enthousiaste Haarlem-supporters het terrein op. De huldiging na den wedstrijd. Na afloop van den wedstrijd trokken spe lers en officials per auto naar hotel „Den Hout". Tijdens dezen rit van het Haarlem- terrein af toonde het publiek een buitenge wone belangstelling. Door de geheele stad wex-den de Haarlem-spelers luide toegejuicht. Begrijpelijk heerschte er in hotel „den Hout" een zeei- vroolijke stemming. Bij het binnenkomen werd aan allen een kort verslag van den wedstrijd van Haar lem's Dagblad aangeboden. Het clublied valx de H.F.C. „Haarlem" wex-d hex-haaldelijk gezongen en toen er onder de vroolijke stemming een oogenblik stilte wex-d gevraagd was dit voor de aanbieding door Haarlem's Dagblad van een foto in lijst met het kampioenselftal, welke foto in het kleed huis een eereplaats zal innemen. Dit. cadeau werd op hoogen prijs gesteld. Het diner. Des avonds vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner in Restaurant „Hil- debrand". Het feest werd hier op dezelfde wijze voortgezet. De vroolijke stemming be reikte hier het hoogtepunt. Een lange rij van sprekers heeft het woord gevoerd. Het zou ons te ver voex-en oxn daarvan melding te maken. De spelers werden in het bijzonder gehul digd; zij ontvingen allen een gouden das speld, terwijl namens de fix-ma Lamp de spelers een glazen voetbal ontvingen. Een groot aaixtal nieuwe liedjes werd gefanta seerd uit het Haarlem-clublied; deze vielen zeer in den smaak. Een heel aardig lied wex-d gezongen op het behaalde kampioenschap door mevrouw Bieshaar, welk lied den ver deren avond steeds door de zaal weerklonk. Na afloop van het diner bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Er kwamen nog bloemstukken van den oud-IIaax-lemspeler P. Stol; van de H.C.C. Haarlem en van de sxxppox-tersvereeniging. Tevens werd een groot aantal gelukstele grammen ontvangen. We noemen daarvan Eere-donateur Jonker, Grootmeijer en Kool haas van Ajax, Feijenoord, Athletiekclub Gro- ningexx enz. enz. „Haarlem" en het ijs. Zou het de strenge vorst van de laatste Februari-maand geweest zijn, die den rood broeken de kracht en inspiratie heeft gege ven tot het bereiken van het groote doel? Na de ijspauze heeft Haarlem geen enke len wedstrijd meer verloren. Er werden in de laatste perioden toen gespeeld, waarvan caht wedstrijden werden gewonnen en de overige gelijkgespeeld. Een prestatie, zooals wij nog nooit beleefd hebben van de club, die steeds de reputatie heeft gehad dat ze den eenen Zondag van den kampioen won om den vol genden Zondag van nummer laatst te ver liezen. Zou Haarlem deze wispelturigheid voorgoed hebben afgelegd? En Zeeburgia? Bij het gejuich dat Haarlem en haar vele vrienden om het herovei-en van het eerste- klasseschap zoo terecht laten hooren, moge een enkel oogenblik gedacht worden aan de gevoelens van het Amsterdamsche Zeebur gia. Deze club heeft de fortuin niet op haar hand gehad, want om een promotiecompeti tie te spelen zonder een enkelen wedstrijd te verliezenen dan nog niet te promovee- ren het is wel hard. Zeebixrgia won een maal en speelde driemaal gelijk. Haarlem won tweemaal en speelde ook tweemaal ge lijk. Wel heeft het gespannen. Na den wedstrijd van Zondag was de aanvoerder van Zeeburgia een der eersten om het bestuur van Haarlem geluk te wen schen. Bravo Amsterdammers, dit was een prachtige overwinning op uw begrijpelijke teleurstelling en een uitinpr van hoogste sportiviteit. Bravoi Hulde Haarlem! Hulde Haarlem, dit is prachtig Vurig spelend en eendrachtig, Door een sterken wil gestaald. Door uw kracht geheel te geven, Hebt ge, na drie jaren streven, Nu toch het succes behaald; Thans hebt gij weer de positie, Die uit hoofde van traditie, Aan uw oude club behoort, Moge gij die nu bewaren, Tot in verre toekomstjaren, Zet nu uw successen voort Vind hierin uw inspiratie, Houd het spook der degradatie, Voortaan ver van u vandaan, Blijf nu sterk onder de sterken, Steven door geestdriftig werken, Op het kampioenschap aan Bij dit feestelijk gebeuren, Rijzen hoog uw oude kleuren, Boven 't donker wolkengrauw, Nu uw club weer uit den nood is, Laait uw vuur, dat gloeiend rood is, Naar een hemel, stralend blauw. P. GASUS. NA DEN WEDSTRIJD. Bulletins van Haarlem's Dagblad. EN EEN SOUVENIR. De stad Haarlem heeft gisteren weer eens de groote voetbalkoorts beleefd in de beslis sing die onherroepelijk vallen moest over de vraag of de club die haar naam draagt? het volgend seizoen weer in de hoogste af- deeling zou uitkomen. Elders op deze blad-i zijde wordt alleszins volledig verteld hoe die vraag, wel op het kaxxtje af, maar dan toch* in het voordeel van de roodblauwe Schoter- wegbewoners is beantwoord. Maar voor en in onze bureaux In des Groote Houtstraat werd nog een naspel ge- speeld. Voor ons kantoor stond een dichte drom belangstellenden op de vermelding van het beslissexid resultaat te wachten en gafi het bewijs hoe voetballend Haarlem met de „club van Jan Berg" in haar strijd, heeft? meegeleefd. Binnen ratelde de telefoon reeds onafgebroken, voor de wedstrijd was af ge-* loopen en elke tien seconden moest het ant- woord gegeven wox-den: Nee meneer, nog niet bekend, belt u straks nog even. Vijf minuten later kwam het bericht en binnen de halve minuut konden de buiten wachtenden het lezen, i1 gelijk spel. Het was genoeg, Haarlem was weer eerste klasser, en een spontaan hoera klonk door de hoofd-< straat. Intusschen zat in ons gebouw een verslag-* gever en maakte een verslag klaar, dat vol-* gens het nieuwe Gestetner procédé als bulle tin zou vermenigvuldigd worden en door de stad verspreid. Hiermede paste Haarlem's Dagblad een voor Haarlem geheel nieuw systeem van spoedbex-ichtgeving toe. Even voor vier uur was de wedstx*ijd afge- loopen, nog geen 40 minuten later leverde de Gestetner-machine met een snelheid van 80 exemplaren in de minuut de bulletins met het verslag van den wedstrijd af. In de Groote Houtstraat waren in een oogwenk honderden van deze bulletins uitgegeven, Verdere honderden werden met bekwamen spoed vervoerd naar de groote restaurants eri de adressen waar Haarlem's Dagblad eiken Zondag de voetbaluitslagen publiceert. Bin nen een uur waren op deze wijze 1500 bulle tins van het verloop van den wedstrijd Haar lemZeeburgia overal in de stad verspreid, had ons blad een nieuwe overwinning op den tijd behaald en den modernsten Engel- schen vox-m van berichtgeving toegepast. Toen dit alles was bewerkstelligd, ging een onzer op weg naar den heer Hin. voorzitter van Haarlem, met een groote 48 c.M. breede foto in lijst, voorstellende het elftal van Haarlem, dat in het afgeloopen sei zoen het groote succes voor Haarlem be vocht. Deze foto bood hij namens ons blad aan het Haarlem-bestuur aan met het vol gende schrijven, welks inhoud tevens moge dienen als verklaring van onze gevoelens ten opzichte van dit succes der roodbroeken; Aan het Bestuur der Haarlemsdhe Footballclub „Haarlem". Mijne He eren, Het is ons, die de verrichtingen uwer ver- eeniging reeds zoovele jaren met groote be langstelling gevolgd (hebben, op dezen, in haar geschiedenis zoo gedenkwaardigen dag, een blijde behoefte, u onze hartelijke geluk- wenschen aan te bieden met het heroveren van het eerste klasseschap. De wijze, waarop uw vereeniging zich in de laatste maanden van een, uit promotie-oogpunt precaire positie, door inspanning van uiterste krach ten weder den toegang tot de eerste klasse heeft verschaft, heeft in de eerste plaats in Haarlem en omgeving, maar verder in geheel Nederland bewondering en voldoening gewekt. U heeft tihans de positie heroverd die u, krachtens uw geschiedenis en traditie toekomt en u kunt zich overtuigd houden, dat geheel voetballend Nederland "zich met u in dit zwaarbevochten succes verheugt. Wij wenschen u op dezen feestdag voor de toe komst het blijvend succes toe. dat de be looning is voor enthousiaste samenwerking en goeden clubgeest. Als een bescheiden souvenir aan deze heugelijke gebeurtenis bieden wij u hierbij aan een foto in lijst van de spelei-s. die ze- durende het afgeloopen gedenkwaardige seizoexx het elftal vormden, dat de promotie wist .te bevechten. Wij hopen, dat u hiervoor een blijvende plaats in uw clubhuis zultj Heten te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12