LINOLEUMkrommenie Heringa Wuthrich - Haarlem Centrale Verwarming hoe de „bewaking" van curagao was. J. G. WASSENAAR, JANSWEG 17 WEERBERICHT THERMOMETERSTAND de KONINGIN-MOELER IN AMSTERDAM, HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG ID JUNI 1929 HAARLEM, 10 Juni (Adv. Ing. Med.) sterdam, de officierswoningen, het postkan toor en het departement van Openbare wer ken. In verband met de opening van het Pana ma-kanaal Is men In 1912 begonnen den havenmond te verbreeden en uit te diepen. Op een schiereiland in het „Schottegat", een uitlooper van de St. Annabaal, liggen de emplacementen van de Koninklijke Petro leum Maatschappij (Curagaosche Petroleum Maatschappijl waar raffinaderijen zijn voor petroleum uit Venezuela, Uit het jaarverslag der Koninklijke over 1927 blijkt dat de pro ductie van Venezuela vrij hoog was, namelijk 4.497.713 K.G. ton, ruim 1.000.000 KG. ton meer dan die van Nederlandsch Oo3t-Indië en ongeveer 1.400.000 K.G. ton minder dan die van de Vereenigde Staten. Wel wordt op den duur vermindering der productie in Ve nezuela waarschijnlijk geacht, hoewel o.a. het boorterrein Mene Grande een der groot ste petroleumreservoirs ter wereld is. Juist aan het feit dat in Willemstad de raffinaderijen en tankinstallaties zijn, ont leent Curagao zijn beteekenis. Want verder ls er niets bijzonders op dit eiland, dat met Aruba en Bonaire in de Caribische zee ligt, op grooten afstand van de andere Ncder- landsche bezittingen in de West, namelijk Suriname. Het Is van belang ln verband met de te legrammen van hedenmorgen het volgende te releveeren. In 1908 werd een ernstig geschil met Vene zuela, naar aanleiding der vestiging van Ve- nezuelaansehe uitgewekenen op Ciiragao en hun politieke werkzaamheid van daar uit, oorzaak van een dreigenden kolonialen oor log in de West. Een schip uit La Guayra werd wegens het heerschen der pest in Venezuela te Willemstad in quarantaine gehouden. Generaal Cypriano Castro die zich in 1899 tot dictator had opgeworpen en in 1901 tot president was gekozen, vaardigde besluiten uit ten opzichte van den handel van Curacao op Venezuela, waardoor deze feitelijk werd vernietigrl. Het verzet van en- zen gezant, den heer De Reus. baatte niet. De Nederlandsche regeering besloot handelend op te treden en zond eenige oorlogsschepen naar de kust van Venezuela, tot vreedzame blokkade. Castro's tegenstanders staken nu het hoofd op. Zijn aanhangers werden uit hun ambten ontzet, hij zelf van zijn waar digheden vervallen verklaard,/terwijl vice- president Gomez de regeering aanvaardde. Aanvankelijk nam deze een verzoenende houding tegenover de vreemde mogendheden aan, zoodat in Januari 1909 onze oorlogs schepen de wateren van Venezueiaverlieten. Dc Gouverneur van Curagao: Ir. L. A. Fruylicr en zijn echtgenoote Een oorlogsschip wordt door „Onze Vloot" noodig geacht. Op het bijgaande eenvoudige schetskaartje ls onze West-Indische bezitting aangegeven. De eilanden Curasao, Aruba en Bonaire liggen op ongeveer 2000 K. M. afstand van Suriname, door de Caribische zee geschei den. Verder zijn er nog de eilanden St. Mar tin, St. Eustatfus en Saba, die noordelijker liggen. De geheele landmacht voor de zes ge noemde eilanden (dus Suriname uitgezon derd) bestond op 31 December 1926 uit 135 man. Daaronder waren 4 officieren en 1 of ficier van gezondheid. Deze bezetting was dus verdeeld over de genoemde eilanden. Wij hadden een onderhoud met den heer H. M. van Bemmeleri te Haarlem, voorzitter van de Koninklijke vereeniging Ónze Vloot. Die deelde ons mede, nadat hij met belang stelling kennis genomen had van de reeks telegrammen die wij in den loop van den morgen ontvangen hadden, dat het gebeur de, hoewel het eersti zeer ernstig scheen, tenslotte* door de latere berichten van veel minder beteekenis is gebleken. Er is even wel een goede kant aan het treurige voorval. De oogen der Nederlanders zullen opengaan voor dc onvoldoende bewaking van onze West. In vroeger jaren was er altijd in onze West een oorlogsschip. Maar de laatste jaren is die voorzorg opgeheven. De Koloniale Raad van Curasao heeft al herhaaldelijk aange drongen op het stationneeren van een oor logsschip op Curacao. Ook de vereeniging „Onze Vloot" heeft dit met klem gedaan. Men moet toch bedenken, dat Curasao thans een eiland van wereldbeteekenis geworden is. Dit komt niet alleen door zijn ligging ten opzich te van het Panamakanaal, maar vooral ook door de geweldige vlucht die de olie-industrie genomen heeft. De Bataafsche heeft zeer groote olievelden In Venezuela en gebruikt Willemstad als overlaathaven, terwijl daar ook haar raffinaderijen zijn. Dit aandringen op het zenden van een oorlogsschip heeft tengevolge gehad, dat de kruiser „Sumatra" op zijn reis naar Indië door het Panama-kanaal Curagao heeft aan gedaan. Enkele dagen is de „Sumatra" daar gebleven. Later ls de torpedojager „Korte- naer" eenige maanden in Curasao geweest. Maar toen is ook dat schip weer- teruggen- roepen. Onze marine, heeft blijkbaar thans geen materiaal genoeg óm steeds een schip in de West te hebben. Nederland dat veel profiteert van het be zit van Curagao moet er ook financieele of fers voor over hebben om het te bewaken. Als er een oorlogsschip geweest was, zou deze overval niet hebben plaats gehad. Eén schip is al voldoende om tégen zulke eigenaardige verrassingen als men nu meegemaakt heeft, voorzorgen te nemen. Het is mogelijk, dat thans een oorlogs schip naar Curagao wordt uitgezonden. Wij hebben thans twee kruisers in ons land be schikbaar, onder meer de „Hertog Hendrik" die ter gelegenheid van het koninklijk be zoek aan Amsterdam in de hoofdstad ligt. Het zal evenwel ongeveer eenige weken du ren eer zoo'n schip in Curagao kan aanko men, want er moeten altijd verschillende voorzorgen genomen worden voor zoo'n uit reis kan plaats hebben. „Onze Vloot" heeft niet alleen bij herha ling gevraagd om voorzorgen te nemen voor een goede bewaking van Onze West, maar ook aangedrongen op voldoende bewaking van Ned. Oost-Indië. Bij vernieuwing is daarop nu de aandacht gevestigd. VENEZUELA. •5 t 5 S Afstand Paramaribo—-Curacao ongeveer 2000 K.M. DE VERBREEDING VAN GAST- HUIS- EN KAMPERSINGEL. AANBESTEDING. De Raad heeft onlangs het besluit geno men tot verbreeding van den rijwel op den Gasthuis- en Kampersingel, waarna deze straten geasphalteerd kunnen worden. He denmorgen werd naar aanleiding daarvan aanbesteed het maken van basaltkademuren langs den Gasthuissingel en den Kamper singel, ter gezamenlijke lengte van ongeveer 535 M. Er waren 30 inschrijvers. Laagste de firma Hoonhout en Brouwer te Haarlem voor 64.980. Ten Raadhuize werd hedenmorgen even eens aanbesteed het verrichten van verfwerk ten behoeve van gemeentewoningen. 12 in schrijvers. Laagste J. Lucas, Spaarndam, voor f 8840. Ook werd aanbesteed het verrichten van vernieuwingen aan gemeentewoningen. Tien inschrijvers, laagste A. Vos, Haarlem, voor 1 4860. B. en W. zullen dc gunningen later gekend maken. MUZIEKWEDSTRIJD AMSTERDAM. TE EEN SUCCES VOOR „HARMONIE CRESCENDO". „Harmonie Crescendo" te Haarlem heeft Zondag deelgenomen aan den wedstrijd van ..Eendracht" te Amsterdam. De Haarlemmers behaalden in den concourswedstrijd, eere- afdeeling. den eersten prijs. Verder werd ook op den eersten prijs in den marschwedstrijd beslag gelegd. Dit is voor „Harmonie-Cres cendo"' en zijn directeur, den heer H. W. Hofmeester, een mooi succes. Het is een zeer zwaar concours, met nieuwe eischen voor het beoordeelen door de jury, terwijl ook de beste vereenigingen uit het land aan den wedstrijd deelnemen. WATERVLIEGTUIGEN. Hedenmiddag omstreeks half een zijn op het Noorder Buiten Spaarne nabij de Jacht haven weer twee watervliegtuigen uit de Mok. de W 54 cn 59. gedaald, 's Middags zou den zij weer opstijgen. Een raid op Curacao! Het is twintig jaar geleden dat wij ruzie met Venezuela hadden, en bijna niemand herinnert er zich meer iets van. Generaal Cypriano Castro was toen de president der Venezuelanen, en een „vreedzame blokkade" van zijn kust door Nederlandsche oorlogs schepen had zijn val en de oplossing van het conflict tengevolge. Vanmorgen, totaal onverwacht, krijgen wij een serie alarmeerende berichten over een allerzonderlingste geschiedenis, die zich op ons kostelijk eiland Curagao blijkt te hebben afgespeeld. Het eerste Reuterbericht schijnt nogal overdreven te zijn, maar uit de vol gende tijdingen blijkt toch dat er heel rare dingen gebeurd zijn. Een bende Venezuelaan- sche nationalisten is geland op Curagao, heeft een partijtje gevochten met de politie, blijkbaar eenige poli'/iemannen gedood, den gouverneur en den garnizoenscommandant ontvoerd aan boord van een Amerikaansch schip, waarvan zij zich meester gemaakt had „als gijzelaars" zooals het heet en deze beide heeren den volgenden dag weer terug bezorgd. Volgens mededeeling van ons ministerie van Koloniën is de rust nu her steld op Curagao. Het is een rare historie, maar laten wij er de hoofden koel bij houden. Oorlog met Vene zuela zal er niet uit voortkomen. De berich ten spreken alle van „nationalisten" en „op standelingen", zoodat de regeering van Ve nezuela blijkbaar niets met het geval uit staande heeft. Dat de bewuste bende onder leiding stond van een „generaal" Tibino of Urbina, of zooiets, hoeft ons heelemaal niet te imponeeren. Als meer dan twee Zuid- Amerikanen onder leiding van een derde kattekwaad willen gaan uitvoeren heet die derde meteen generaal, zooals de ervaring ruimschoots leert. Bij ons zou hij „de hoofd dader" worden genoemd als het burgers wa ren, en „de brigges", meer officieel „de kor poraal", als het militair in georganiseerd verband ooit raids ondernam. Maar dat doet ons leger niet. Het schijnt dat deze Venezuelaansche bende op roof uit was. Het is nog niet duide lijk in hoeverre zij daarin is geslaagd. Wel zou zij eenige politiemannen vermoord en een zonderlinge ontvoeringscomedie met den gouverneur en den garnizoenscommandant opgevoerd hebben. Ook heeft zij zich meester gemaakt van een Amerikaansch schip. De logische conclusie is dus, dat de Nederland sche en Amerikaansche regeeringen waar schijnlijk „stappen zullen doen", zooals dat heet, bij de Venezuelaansche regeering om uitlevering en bestraffing van de daders van dit wanbedrijf te krijgen. Of dat lukken zal is een open vraag, want op het moment weten wij niet, in hoeverre de Venezuelaansche re geering in staat is om haar oproerige on derdanen te pakken te krijgen. De organi satie in die Zuid-Amerikaansche staten laat in den regel veel te wenschen over, en er zijn altijd bergen en bosschen in ruime mate voorhanden, waarin misdadigers de wijk kunnen nemen en niet gevonden worden. Verder doet zich de belangrijke vraag voor of Curagao voldoende beveiligd is. Als zoo iets mogelijk is als deze raid, zou men zeg gen van niet. De regeering vindt dat blijk baar ook, en heeft al besloten om een onzer oorlogsschepen er heen te zenden. De aan wezigheid van dit schip zal wel voldoende -aij-n-em alle kans-op-mogelijke herhaling van den misdadigen aanslag uit te sluiten. Ver der zal men ongetwijfeld, „overwegen hoe- de veiligheid van Curagao' permanent niöet' worden gewaarborgd. Als het politiecorps van een gemeente te klein blijkt en de crimi naliteit toeneemt, vraagt de burgemeester den Raad om uitbreiding van het corps met zoo-en-zooveel agenten. Zoo zal de gouver neur van Curacao na zijn zonderlinge ge dwongen zeereis en den moord op eenige van zijn politiemannen ook wel niet nalaten om de regeering te vragen om de middelen, die beter beveiliging van de openbare orde zul len waarborgen. Wij zullen nog wel meer over deze zaak hooren; op het moment dat ik dit schrijf zijn pas de eerste berichten binnen. Maar ik ge loof dat bovenstaande kalme beschouwing der feiten de meest gewenschte is. Zoover geschreven hebbende ontvang ik het officiële regeeringscommuniqué, dat zegt dat de bende uit naar schatting 500 Venezuelanen bestond, en blijkbaar bezield was met „tegen de Venezulaansche regeering gericht bedoelingen". Dit laatste bevestigt dus de eerste berichten, die van opstande lingen spreken. Er zijn drie Hollanders ge dood en en aantal gewond. De Kortenaer vertrekt morgenochtend, en de Hertog Hen drik zal volgen. „Generaal" Tibino of Urbina heeft dus in- drdaad een heele afdeeling onder zijn mis dadig bevel gehad, en er zal wel besloten worden tot aanmerkelijke versterking van het garnizoen en tot het stationneeren van een oorlogsschip in de havn van Willem stad. Groot zal de deelneming zijn met de na gelaten betrekkingen der dri slachtoffers van den misdadigen overval, die in de vervul ling van him plicht zijn vermoord. Er zal nog moeten blijken in hoeverre de toestand in Venezuela aanleiding gaf tot het verwachten van een dergelijke opstandelin gen-expeditie naar een Nederlandsche koloniale bezitting. Blijkbaar verwachtte men niets van dien aard, anders zou de Kortenaer niet, zoaals uit het regeeringscommuniqué blijkt, pas van een verblijf te Curagao zijn teruggekeerd. R. P. ZWEEDSCHE OCEAANVLUCHT ONDERBROKEN. Noodlanding op IJsland te middernacht. DE BENZINELEIDING GEBROKEN. STOCKHOLM. 9 Juni CVS.) Het Zweedsche vliegtuig „Svorigo" dat in étap pes via IJsland naar Amerika zal vliegen, is heden voor de tweede étappe naar IJs land van Bergen. ((Noorwegen) gestart, na een uiterst moeilijke tocht ever het Noor- sche hooggebergte van Stockholm naar Ber gen. Een tweede machine, bestuurd door den bekenden Spitsberger vlieger Wilsson kon zijn machine niet hoog genoeg trekken om over het Scandinavische Hooggebergte te komen; hij moest zijn koers wijzigen en moest in Noord-Noorwegen da-.en. De Oceaan vliegers vertrokken hedenmiddag te drie uur naar IJsland. Deze afstand van ongeveer 1500 K.M. hopen de Zweedsche vliegers in 9 a 10 uur af te leggen. Uit Reykjavik wordt gemld, dat het 'Zweedsche oceaanvliegtuig, dat gisteren middag uit Bergen in Noorwegen is vertrok ken voor het volbrengen van de tweede étappe van den ocaanvlucht tegen midder nacht ten gevolge van een breuk van de benzineleiding op ongeveer 200 K.M. ten Oosten van Reykjavik nabij Skaptaros aan de Zuidkust van IJsland een noodlanding moest maken. Uit Reykjavik is een hulp expeditie ter assistentie uitgezonden. DE VISSCHERSSTAKING TE SCHEVENINGEN. HET EINDE? Men seint ons uit den Haag: Hedenmiddag zal hoogstwaarschijnlijk de Scheveningsche visschersstaking ten einde gevoerd worden. De onderhandelingen zijn op het oogenblik gaande over een percentage van de besomming, dat waarschijnlijk ge steld zal worden op 25y3, terwijl de burge meester van 's-Gravenhage 25 had voorge steld. EINDEXAMEN AFD. GYMNASIUM, KENNE- MER LYCEUM Geëxamineerd 7 can'didaten. Geslaagd voor a: de dames J. de Keizer, A. van Olst en de heer P. Hoekstra; geslaagd voor b: Mejuf frouw Y. Trap en de heer E. Wesselink. Afgewezen 1 candidaat. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. ONTPLOFFING IN EEN HUIS. STOCKHOLM, 9 Juni (Wolffbureau). Te Gisiaved heeft gisterenmiddag in een huis een ontploffing plaats gehad, waardoor twee personen werden gedood en zeven gewond. Het huis, waarin de ontploffing plaats had, benevens de twee belendende gebouwen zijn geheel afgebrand. ERNSTIG VLIEGONGELUK WILMINGTON (Connecticut) 9 Juni (Reu ter). John Hambleton, vice-president van de Pan American Railways Corporation, zijn piloat en een dame, wier identiteit niet kon worden vastgesteld, zijn gedood, toen hun vliegtuig bij het landen van een hoogte van 50 voet omlaag stortte. ZANDVOORT AFSCHEID DS. STRAATSMA. Voor 'n stampvolle kerk hield Ds. Straatsma Zondagavond zijn afscheidsrede naar aanlei ding van 1 Cor. 1 vers 9. Dadelijk na het uitspreken van den zegen zong het koor den scheidenden leeraar een afscheidslied toe, gedicht door mevrouw Voet- Driehuizen, waarin de kinderen hun dank vertolkten voor al hetgeen Ds. Straatsma had gedaan voor het kinderkoor, niet alleen maar ook voor de kerkelijke gemeente. In zijn predikatie nam Ds. Straatsma op zeer ontroerende wijze afscheid van zijn ge meente, die hij lief had en lief zou blijven houden. Daarna richtte, hij zich tot de Ouderlingen en diakenen, herdacht hun trouw, hun vriendschap, hun liefdevolle toewijding en steun bij het bcrdex'lijk werk. Daarna wend de hij zich tot de kerkvoogden en bracht zijn dank voor hetgeen zij voor de kerk gedaan hadden. Zich tot den burgemeester wendend, bracht hij dezen dank voor de trouwe hulp, die hij steeds mocht ondervinden, ook varf gemeentewege en sprak den wensch uit, dat de burgemeester veel zegen op zijn arbeid mocht zien tot heil van de gemeente, aan welks hoofd hij gesteld was. Vervolgens sprak Ds. Straatsma tot den organist der kerk woorden van dank. Dikwijls had het spreker getroffen, dat wanneer hét „amen" van den kansel klonk, het orgel de prediking overnam en voort zette door welgekozen muziek. Ook herdacht spreker het verdienstelijke werk van den koster. Daarna nam Ds. Lekkerkerker. Consulent der gemeente het woord. Hij herdacht den arbeid van Ds Straatsma gedurende den tijd dat hij te Zandvoort werkzaam was ge- weert. De Classis had gaarne gezien dat Ds. Straatsma wat langer aan de gemeente ver bonden was geweest, doch het mocht zoo niet zijn. Daarna nam de heer K. v. d. Mije, ouder ling, het woord en herdacht wat Ds. Straats ma voor de gemeente was geweest, in den waren zin des woords als herder en leeraar. Spreker stelde voor den scheidenden predi kant toe te zingen het 3de vers van Ge zang 90. Nadat de kinderen van het koor de Oud- testamentischen Zegen gezongen hadden, ver lieten de aanwezigen, diep onder den indruk het kerkgebouw. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regeL IS HET BESTE LINOLEUM 8 200 c.M. BREED ƒ3.80 P. METER, 2.60 P. EL naar waax-nemingen verricht in den mor gen van 10 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometex-stand 768.2 m.M. te Scilly;' laagste barometerstand 755.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting tot in deri avond 11 Juni:' Zwakke tot matigen veranderlijken wixid, meest licht tot half bewolkt, droog, overdag iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 767 m.M", Neiging: Vooruit. Opgave van; Fa. A, FEDERMANN Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059, Haarlem, 10 Juni 1929. Hoogste gisteren 63 F. Laagste heden nacht V 50 F. Hoogste heden tot 12 rö?U 62 7." De plechtige gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk. Zondagmorgen heeft de Konink lijke familie in de Westerkerk den kerkdienst bijgeiooond. Ds. P. J. de Jong hield een preek naar aanleiding van Handelin gen 12 6a en 10 b. Zoxidagmiddag zijn de Koningin-Moeder, de Koningin, Prinses Juliana* en Prins Hen drik met groot gevolg uitgereden voor het xnaken van een grooten rijtoer, waarbij van open rijtuigen werd gebruik gemaakt. Te twee uur precies had het vertrek plaats en de zon, die zich Zaterdag bij den intocht niet had laten zien, zond thans haar gouden licht in milde overdaad over den kleurigen stoet. Een talrijk publiek was op den Dam bijeenge stroomd, ook in de binnenstad was de be langstelling, vooral van de jeugd, bijzonder groot. Op het J. D. Meyerplein brachten de „Joodsche Stem" en een groot Joodsch kin derkoor onder leiding van Jacob Hamel een zanghulde. In het Rijksmuseum werd de ten toonstelling „Hellas en Rome" bezocht. Maandag. Vrijdag schreven wij reeds in het kort iets over de inrichting van de Nieuwe kerk, waar hedenmorgen de plechtige gedachtenisvie ring plaats had van het feit, dat Koningin Emma een halve eeuw geleden in ons vader land kwam. Tegen elf uur zijn reeds een groot deel dezer plaatsen door de genoodigden bezet. Het zijn zij, die bijgedragen hebben aan het Huldeblijk dat in den namiddag aan koningin Emma zal worden aangeboden. Langzamer hand worden ook de zetels, bestemd voor de officieele personen ingenomen. Hiervoor waren uitgenoodigd de ministers van slaat, de ministers, leden van gedeputeerde staten van Noord Holland, de burgemeesters van de groote steden, de voox-zitters van de eerste en tweede Kamer der Staten Generaal, de te Amsterdam wonende leden van Eerste en Tweede Kamer exi de leden van het corps consulair. Om elf uur ruischen de eerste orgelklanken door het gebouw. Om half twaalf wordt het plotseling stil ln het hocge kerkgebouw. Door de commissie voor de gedachtenisviering worden de hooce gasten welkom geheeten. Als de koninklijke familie naar het podium gaat, staat, ieder od en praeludeert het orgel het oude Wilhelmus. Zoodra de vorstelijke personen hun zetels hebben bereikt, vallen orkest en zangers onder leiding van Dr. Willem Mengelberg in met het Wilhelmus uit Valerius „Gedenck Clanck" bewerkt door Willem Mengelberg. Twee coupletten worden gezongen. Wanneer de laatste woorden van het laatste couplet zijn verklonken heeft Ds. a. H. G. Hoogen- huyzc den kansel beklommen, waar hij bidt om God's zegen voor het Koninklijk huis. Nadat nog eens gezongen wordt, betreedt dc burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt het spreekgestoelte, tot het iufapr3-~,l ken van de gedachtenisrede, als tolk van de burgerij van de hoofdstad. In deze rede zegt de heer de Vlugt, dat Amsterdam het als een heerlijk voorrecht beschouwt Koningin Emma te huldigen en haar dankbare toege negenheid te doen blijken. Rede burgemeester De Vlugt. I V Spr. zegt o.a.: IIc veroorloof mij den gang van Uwer Majesteits leven te vex*gëlijken met den sehoonen boog van den dag. In den blan ken morgen kwam Uwe Majesteit in Neder land; jong, open voor de rijke mogelijkheden, welke de toekomst voor U bevatte. De middag, de sterke, dadenrijke middag, stelde U voor een zware taak groote vreugde en voldoe ning, maar ook donker leed zijn Uw deel ge weest. Stil-aan is het rijpe middagtij overgegle- den in den gulden avond. Onmerkbaar. Men kan niet zeggen, dit is nog middag en dat is reeds van den avond. Met het zinken van de zon en het lengen van de schaduwen is ook het licht veranderd, getemperd; de kleu ren zijn dieper geworden en schooner. De in spannende arbeid is gedaan: het is de tijd van stilte en bezinning. Het is de tijd van het kalme inzicht. Het is de tijd, die ons nader brexigt tot God. Nog heeft het licht een gouden gloed en langen tijd kan het duren, eer deze diepe glans gaat wijken voor de zilveren scheme ring, eer Gods sterren opengaan in het diepe grondelooze firmament. Moge de heldere avondzon nog lang Uwe majesteit overschij- nen met haar helder licht. En wanneer in deze levensavondstemming zich de ernstige vraag stelt: „Ben ik niet te kort geschoten; kan ik tevreden zijn over mijn dag?" Majes teit, moge dan het antwoord uit andere monden klinken! Dat dan Uw volk het geve in woorden van diep gevoelden dank, dat dan Uw volk hier en overzee het U zegge in daden. En moge Uwe Majesteit dit antwoord heden lezen in de hulde, welke in deze gewijde stonde op deze plaats zoo rijk ran historie, Neerlands Hoofdstad U brengt: Uwe Majes teit moge het lezen in den feesttooi der stra ten, die jong en oud vervult, in de toejuichin gen welke ten deel vallen; ir. het duizend voudig aangeheven, telkens weer opnieuw ontroerende Wilhelmus; Uwe Majesteit moge het lezen in de oogen van Uw volk, dat U liefheeft. Na deze indrukwekkende woorden heft Willem Mengelberg weer den dirigeerstaf op en klinkt door t ruime kerkgebouw de sopraanstem van mevrouw J. van IJzer Vincent, die de aria uit Handel's .Samson" zingt, begeleid door het orkest. Het is daarna wederom ds. van Hoogerhuyzen, die een dankgebed uitspreekt. Tot slot zet het orkest het Wilhelmus in en allen zingen het mee. Onder de tonen van het orgel verlaat daarop de Koninklijke. F&nxlie het Kerkgebouw,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2