HAARLEM'S DAGBLAD Hoe wij den „Steyr" niet wonnen Een spannende race door de bergen. INGEZONDEN MAANDAG 10 JUNI 1929 DERDE BLAD De moeilijkste opgave die men een auto mobilist stellen kan. WEENENis liefde op het eerste gezicht. Weenen, 7 Juni. Weenen heeft de élégance van Parijs en het openhartig vroolijke van Amsterdam. Weenen is piquant en geestig en ik geloof dat ik het in enkele opzichten boven Parijs schat. (Berlijn kan hier gevoegelijk buiten bespreking blijven, omdat het mijns inziens niet een eigen karakteristieke sfeer heeft). Parijs is mooi en schitterend als een juweel en diep van weerschijn als een geheimzinni ge zeldzame opaal. Onder de uiterlijke schit tering verbergt deze stad een wereld van ge voelens, een razenden storm van stemmin gen. Weenen is openhartiger en geeft zich zooals zij is, pakt dadelijk en houdt u vast. Waar dat in zit? In de menschen die voor beeldig wellevend zijn, behulpzaam en har telijk. En verder in honderd nuances: in de groote bokalen „offener Wein" 1928, die zóó uit het vat, parelend en bijna mousseerend san tafel komt, in de muziek, die eer mee- sleepend verteederend dan opwindend-ener veerend is, in het tempo van het dagelijksch leven dat niet zóó jachtig en zenuwsloopend is als in Parijs, en ook in de vrouwen, die over het algemeen in veel lichter kleuren gekleed gaan, en in veel mindere mate ge- stucadoord zijn (zooals één der reisgenooten dat noemt). O, dat zit in de heele levens wijze van deze menschen die hun werk schijnen te verrichten in de sfeer van een „friendly game". Maanden heeft men noo- dig om Parijs te leeren kennen. Weenen is ongecompliceerd. Weenenis liefde op 't eerste gezicht.... die duurzaam zal zijn. Wij hebben Weenen van den vroolijken kant gezien. Doch één dag was dood-ernstig en vol spanning. Donderdag werd de be- trouwbaarheidsrit WeenenSteyr verreden, met als inzet een splinternieuwe Steyr, type XX Double Phaeton. Dien dag stonden wij om half vijf op, om te ontdekken dat de toen verantwoordelijke persoon van ons eerbiedwekkend oud gerenommeerd hotel (waarvan ik den naam uit piëteit maar zal verzwijgen) had nagelaten om ook maar iets tot welzijn van onze nuchtere magen te ver vaardigen. Gesterkt door een glas water be gaven wij ons ter auto, die den vorigen dag aan een grondige inspectie onderworpen was. Om half zes reden wij Purkersdorf binnen, een voorplaats van Weenen, waar zich de stait voor de rit naar Steyr bevond. Het gold om met een snelheid van precies 45 K.M. naar 't dorpje Steyr te rijden, 165 K.M. ver, en na een oponthoud in Steyr, weer terug naar Purkersdorf. Onderweg waren geheime controles opgesteld. De afstand tus- schen start en geheime controle moet dus in een tijd afgelegd worden die precies over eenkomt met een snelheid van 45 K.M. Slechts 20 seconden verschil was geoorloofd! Men begrijpt hoe moeilijk de opgave is ate men beseft dat een geheime controle bij wijze van voorbeeld op iedere 100 Meter vóór u zich tusschen de struiken van den weg geïnstalleerd kan hebben. „Goed, zult u zeggen zorg er voor 45 K.M. te rijden op het heele traject en u is er!" Maar dit is nu juist, zooals iedereen die wel eens een auto bestuurd heeft, weet, een onmogelijkheid. Er zijn altijd obstacles en omstandigheden die u dwingen meer of min der dan een bepaalde snelheid te rijden. Ze ker op een bergweg als die naar Steyr, vol bochten, onverwachte- hellingen en steiltes. Theoretisch komt het er op neer dat men 1 K.M. in 1 mina 20 sec. rijdt (op stopwatch) en 3 K.M. in 4 min. Ieder oponthoud (seconden of minuten) moet onverwijld geregistreerd en ingehaald worden. Iedere minuut teveel moet meteen worden weggewerkt. U beseft wel dat hier zeer groote moeilijkheden moeten wor den overwonnen. Eén secondeverschil groo- ter dan 20, en uw kans is voor een goed deel verkeken, want als goed sportsman moet u er altijd op rekenen, dat een ander het beter doet. Te zes uur werden de verschillende wagens gestart, met een onderling verschil van 1 minuut. De heer Kroes reed ons om 6 uur 6 over de lijn. Op dat oogenblik hep ons ge wone horloge, dat wij gebruikten in samen werking met den stopwatch precies gelijk. En zie, 10 minuten later vertoonde het een verschil van twee minuten vooruit! Wij ont dekten dit omdat een passeerende automobi list-mededinger zoo vriendelijk was, ons den officieelen tijd mede te deelen. Nooit heeft dit horloge, voor zoover bekend 1 minuut per 24 uur. voor- of achter geloopen. Weik een geheimzinnigheid, welk een onoplosoaai raadsel. Nu liep het in eens 2 minuten voor Nooit of te nimmer zal dit mysterie van 2 minuten verschil opgelost worden. Want ver der heeft deze tijdmeter den geheelen da0 weer akelig nauwgezet zijn pliqht gedaan. D. ontstellende ontdekking bracht ons ik moet het toegeven, even van de kook, maar wij legden ons er op toe om de fout te her stellen. Edoch, de eerste controle lag a. ach ter ons! Die nooit geleefde, geheimzinnige obsedeerende 2 minuten hadden hun ver schrikkelijke uitwerking waarschijnlijk ai ge had in den vorm van een strafpunt. Ik wil niet beweren dat de heer Kroes met meer geluk den Steyr gewonnen zou hebben, doch ik durf wel zeggen, dat het na de opgedane ervaringen van Donderdag i 1 beter zal gaan. Het blijft altijd een hazard spelletje, doch men kan het element geluk en pech zooveel als menschelijker wijze mogelijk is, door nauwgezetheid redu- ceeren tot geringer proporties dan het ge val was. Wij bleven echter ons best doen. Ook na dat wij voor een spoorwegovergang eenige minuien hadden moeten wachten. Wij haal- 1 den het verschil in, en reden verder iedere kilometer in 1 m. 20 sec. Ook dat is niet eenvoudig! Terecht neemt men dan ook aan dat de man die een goede tijdopnemer en een goede rekenaar in zijn wagen -heeft, de beste kansen heeft. Wij werkten met één chronometer. Al spoedig bleek ons, dat wij er drie of minstens twee hadden moeten heb ben, zoodat men elkaar met iederen ge meten en opgenomen éénheidsafstand kan aflossen, om de beurt de verschillen kan op- teekenen en doen wegwerken, zoodat men steeds over een vast klein aantal kilometers een saldo op het gemiddelde van 45 K.M. vindt, dat bijna nul is. Gebrek aan routine heeft ons dus alleen dwars gezeten. Toch had de heer Kroes uitnemende voorbereidin gen getroffen. De nummers van een groot aantal Kilometersteenen, die wij op den weg Pulkersdorf Steyr zouden ontmoeten had hij opgeteekend en daarachter vermeld de tijden waarop wij zouden moeten aankomen bij een gemiddelde van 45 KM. Het was de taak van onzen passagier, den heer Douwes, om deze tijden te contro leeren en bovendien van tusschen liggende kilometersteenen berekeningen te maken. Ondergeteekende bediende de chronometer en controleerde iederen K.M. Mevr. Kroes slaakte een gil telkenmalle als een kilometer- steen passeerde. Dat observeeren viel niet mee. Iedere KM. is verdeeld in onderlinge afstanden van ieder 200 M. en bij iedere 200 M. staat ook een steen. Snort is dit wel! Iedere zenuw is gespan nen. Een wagen, die qua startnummer ver achter, óf voor u behoort, snort u voorbij, of laat zich tot eenige honderden meters achter u afzakken. Dit mag u niet van de wijs brengen. Gij moogt slechts uw eigen klok vertrouwen. De weg is smal, slingerend en zoo vet als modder. Het heeft geregend en de bruine kleilaag is dun geworden en eenige centi meters dik. De weg is gevaarlijk. Rechts en links verrijzen de bergen van het Oostexx- rijksche land. In de dalen hangen dunne sluiers nevel. Onzegbaar mooi is de natuur. In de verte is het of de lage grauwe luchten zich langzaam laten zakken van de zwarte hellingen, zich ontrollen als een reusachtige deken over de kimmen. Onze oogen staren langs den weg. Geen kilometer steen mag ons ontgaan. Regelmatig klikt de stopwatch. Regelmatig en kort klinken de stemmen: 20 sec. voor, 40 seconden voor, 60 sec. voor, 40 sec. voor, gelijk, 10 seconden achter, 1 mi nuut achter, anderhalve minuut achter. Op halen, nu pacen. Daar springt een man achter een boom vandaan. Een vlag wappert. De remmen knarsen. De banden sleepen oyer den scher pen weg. Geheime controle, op een on gelegen oogenblik. Daar stuift met een vaartje van 70 K.M. ons een wagen voorbij die volgens zijn nummer ver achter ons hoort te zijn. Die is heelemaal de kluts kwijtof zijn wij.... Precies op tijd rijden wij over den finish in Steyr, Steyr is een oer-oud gat midden in de bergen, de regen gutst in stroomen over de verweerde, weerbarstige huizen, die uit de steenmassa's van dit ruige stuk aardbodem gehouwen schijnen. Wij zijn nog nuchter. Maar men laaft ons in het Casino van de Steyr-fabrieken. Onze gastvrouwe, De Steyr- werke A. G. heeft een pompeuze lunch aan gericht Speeches worden afgestoken. De heer Kroes spreekt namens de deelnemers, in het bijzonder de Hollanders. Wij bezichti gen de enorme Steyrwerke. Wij zien de groot ste montagewerkplaatsen van Europa, doch daarover vertel ik later nog. Te drie uur 6 starten we voor den te rugtocht. De wagen is een bonk klei en de weg is 2 maal zoo slecht, als des morgens. Wij houden vol. Iedere kilometer gaat door de zeef onzer nauwgezetheid. Geen fractie van een minuut mag onze aandacht verflau wen. Daar nadert het moeilijkste gedeelte: een zigzaggende bergweg: een 6-voudige „haarspeld". De heeren Kroes en Douwes veronderstellen dat daarachter de geheime controle moet zitten. Mevr. Kroes en onder geteekende verwachten dat hij er vóór verdekt opgesteld zal zijn. Doch hier kan men den weg overzien tot bovenaan! Er schijnt geen mraad te dreigen. En wij moe ten een korten voorsprong nemen voor de „haarspelden" die de snelheid maar op z'n hoogst 25 K. M. zullen terugvoeren. Dus even een pace. Ik noteer op de eerste K.M. 10 seconden winst, op de tweede 20. En wij hadden er nog 15 staan. Op hoop van zegen zullen we er nog 10 bij doen. Even een spurtjeHalt! Vlag: een rutsch over den glibberigen weg, de wagen staat. Controle en juist nu. Dus toch, meestelijk verstopt, vóór de hairpin! Aan het eindpunt, in Pulkerdorff een paar honderd nieuwsgierigen. Het eenige kroegje stampvol. Hier wordt nu Fransch, Duitsch, Engelsch en Roemeensch gesproken. De wa gens aan den kant van den weg. zitten „dik onder de klei". De bedrijvigheid bij het aan komen van de overige deelnemers, wordt steeds grooter. Eindelijk trekken we met z'n allen een stoet van ruim zestig auto's. Wee nen binnen. C'est 1' heure grise. Het grijze uur! De lichten gaan aan, maar 't is nog niet duister. Hoe schoon is Weenen nu! Hoe verkwikkend de rust, hoe animeerend het gonzen van de motoren. Onze zenuwen ontspannen zich, want Weenen is kalmeerend als u vermoeid is. Weenen past zich aan bij uw stemmingen. F. A. MUZIEK TE AMSTERDAM. Jl'BILEOI DER M. t. B. d. T. Feestconcert in het Concertgebouw Voor een schitterend auditorium van leden en genoodigden werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de M. t. B. d. T. besloten. De voor het publiek toegankelijke herhalingen op Zondag 9 en Dinsdag li Juli vallen buiten de reete der eigenlijke festiviteiten. Men zag in de zaal tal van autoriteiten en bekende muzikale figuren uit verschil lende deelen des lands. Ook het Koninklijk huis gaf blijk van belangstelling door de aanwezigheid van den Prins der Nederlan den, bij wiens binnenkomen Mengelberg het oude Wilhelmus liet spelen. Dat het orkest het goed speelde behoeft geen betoog, maar was er ditmaal niet, meer nog dan den vori gen Woensdag, aanleiding geweest om het door het koor te laten zingen? Een oogenblik van stilte en dan het geweldige Es-accoord dat Mahlers achtste Symphonie opent en meteen den ban sluit die ons gevangen houdt totdat de grandioze slotklanken, in de ruimte weerkaatst, weg gestorven zijn. Het Hooglied der liefde. Niet van de zin lijke liefde, maar van de liefde in haar hoog ste beteekenis, de liefde die alles schept, op bouwt, sterkt, loutert. En zooals het onder werp dat zij bezingt is deze muziek: schep pend, opbouwend, sterkend, louterend. Hier is de „creator spiritus" aanwezig. In een koox-tsige inspiratie heeft Mahler binnen den ongelooflijk korten tijd van drie we ken het reusachtige werk, althans in zijn hoofdtrekken, neergeschreven. „Het was alsof het mij gedicteerd werd" heeft hij daarna verklaard. Zeker is er in het gewei dige eerste hoofddeel, dat de oude hymne „Veni creator spiritus" in klank brengt, niets, wat op zoeken of maakwerk duidt, en alleen hij die de pax'tituur bestudeert ziet de verbijsterende kunstvaardigheid in de voering der tallooze stemmen, in de ont wikkeling en combinatie der motieven. Mahler bedoelde zijn Achtste als een ge schenk aan het geheele volk, dat heusch weinig gedaan had om zich dit geschenk waardig te maken. Het was dus ook een daad van liefde, die beter verdiende dan dat men ging uitzoeken of de naam „Symphonie' er wel op paste, en of hij zijn werk niet „Cantate" had moeten noemen, en of het nu noodig was om zooveel uitvoerenden er vcor te eischen en zoo meer. Dit is zeker dat voor de uitvoering een kolossaal orkest, koor en solistenapparaat noodig is, en dat die allen over bijzondere kwaliteiten moeten be schikken, wil de uitvoering een goede zijn. Maar bovenal is noodig een leider die de kolossale gecompliceerde massa weet te be heerschen, die alles tot in de kleinste détails weet voor te bereiden en ten slotte allen weet te bezielen. Zulk een leider is Willem Mengelberg en ik geloof dat hij wel de eenige in ons land is, die deze „Symphonie der Tausend" kan geven zooals Mahler ze zich gedacht heeft. Overweldigend is zijn weergave, we hebben dat bij de •eerste uitvoering in 1911 reeds kunnen hooren. Overweldigend, maar tegelijk verheffend was zij ook Zatei-dagavond, en de enorms jubel die aan het einde uit de duizenden hoor opkwam en de schier eindelooze ovaties, be wezen dat de msnigte het werk, misschien niet geheel muzikaal-technisch, maar wel geestelijk verstaan had. Weinig in aantal zijn deze laatste eigenlijk, maar tot steeds nieuwe en onverwachte klankbeelden worden ze ontwikkeld. Hier xs schepping, groei, organiseering, volmaking. En welk een organisme groeit daaruit! De muzikale „kiemcellen" beginnen langzamer hand berucht te worden: zelfs de jongste onzer compositorische aspirant-genieën doen onze ooren tuiten met de vexklaringen hun ner werken, en laten dan niet na, om voor het zooveelste-rangs-talentje Mahler hun neus op te trekken. Maar vergelijk hun po vere kiempjes en de monstrositeiten die zij daaruit hebben doen ontstaan eens met den Makrokosmos van Mahlers achtste! Wel mocht Mahler zich tegenover zijn vriend Willem Mengelberg aldus uiten: „Het is het grootste en eigenaardigste dat ik tot nu toe gemaakt heb; het is alsof het heelal begixxt te klinken". De geweldige geslotenheid en eenheid van het eerste deel vindt men in het langere tweede deel niet in dezelfde mate terug, hoe wel de thernas daarvan grootendeels uit de zelfde motieven ontwikkeld zijn. Niet on waarschijnlijk vloeit dit verschil voort uit den verschillenden aard der gedichten, die tot beide gedeelten den impuls gaven. In de slotscène uit Goethe's Faust die den tekst van het tweede deel vormt is het ook moeilijk eenheid te vinden. Bovendien, zou ik zeggen, bevat zij teveel x-eëele voox'steilingen en beel den, die toch geheel symbolisch bedoeld zijn; in de hymne „Veni creator spiritus" is alleen symboliek, maar deze wordt tot realiteit. Eerst aan het einde, bij het „Alles vergangliche 1st mir ein Gleichniss" wordt ook het woord ge heel transcendentaal, en daar vindexx we het verband met het eerste hoofddeel weer geheel terug. Het heeft geen zin een poging tot détail kritiek te ondernemen. Men kan slechts het geheel aanvaax-den in blijden dank aan al len, met name genoemden en ongenoemden, wier bekwaamheid en toewijding zulk een re sultaat mogelijk maakten. Bij uitzondering noemen wil ik het jongenskoor van de „Ver- eeniging tot verbetering van den Volkszang" dat onder de muurvaste leiding van H. J. den Hertog weer het schier ongelooflijke presteerde. Een deel der ovaties was terecht ook aan dezen leider gewijd. De feestconcerten waren in de hoogste mate genotvol, maar zij waren in niet min dere mate leerzaam. Ook in dit opzicht heeft de M. t. B. d. T. er goed werk mee gedaan. Het is tc hopen dat vele orkest- en koordiri genten uit andere steden ze zijn gaan bij wonen, niet om nu in een aanstaand seizoen of achtste symphonie op hun programmas te gaan plaatsen, maar om een lesje te ne men en vervolgens in bescheidenheid voort te gaan met hun arbeid ter verbetering en volmaking van hun orkesten en koren. Het Toonkunst koor te Amstei-dam bestaat groo tendeels uit soortgelijk materiaal als andere koren; het komt er slechts op aan, hoe men ze opvoedt en leidt. En juist door de opvoe ding en leiding van een man als Mengelberg heeft zich dat koor kunnen ontwikkelen tot een hoogte die door geen ander in ons land geëvenaard wordt. Als anderen zich dit ten vooibeeld stellen zal men met recht kunnen bewei-en dat de M. t. B. d. T. door haar Am- sterdamschc concerten de Toonkunst xn het algemeen bevox-derd heeft. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN N.V. KELLER EN MACDONALD O N. S. t. PHILIPS EXAMENS HOOFD-ACTE. De leden der commissie De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de cominissiën. wel ke in 1929 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77 b (hoofd akte) der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) benoemd te Haarlem: tot voorzitter E. Rahder, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, te Alkmaar; tot lid en ondervoorzitter G. H. Weustink. Inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem, te Haarlem; tot leden o.a.: A. Jonkman, oud-hoofd eexxer bijzondere lagere school te Haarlem: J. II. vaxx Ginkel, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen te Heemstede; H. Marwitz, leeraar aan een Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Haarlem; R. Luyten, oud-leeraar eener Rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem; P. J. Debets, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Haarlem; G. Th. Vermeulen, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers, te Bever wijk; en tot plaatsvervangende leden o.a.: H. W. Korenstra, directeur der Nutskweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, te Haar lem; C. J. Kloots, leeraar aan een Rijks kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen, te Haarlem; B. J. te Kiefte, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem, en N. W. A. Brugmans, leeraar aan een Rijks kweekschool voor onderwijzex-s en onderwij zeressen te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 11 Juni 1929, 's avonds vaix 8 1/49 1,4 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach 2. Concert F gr. t., G. F. Handel. Adagio. Al legro (koekoek en nachtegaal), Allegretto con moto, Adagio, Fuga. 3. Interlude, Th. Dubois. 4. Rapsodie pastorale, Th. Salomé. 5. Marche solennelle, A. Mailly. NEDERLANDSCHE HANDELS- EN LAND- BOUWBANK. In de dezer dagen gehouden algemeene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Nederlandsche Handels- en Landbouwbank zijn de Verlies- en Winstrekening over 1928 en de balans van 31 December 1928 goedge keurd. Het voorstel tot verdeeling van het winst saldo a 21.138,51 werd aangenomen en mits dien is besloten na de voorgestelde afschrij vingen de reserve belangrijk te verhoogen en geexr dividend uit te keeren. Vorig jaar was de winst 19.181, 92 1/2 en werd 4% dividend uitgekeex'd. Tot commissarissen zijn herkozen de Hee ren II. G. Horn te 's-Gravenhage en M. J. van Til te Middelstum. De directie motiveert het niet uitkeeren van dividend als volgt: Het bedrag der uitgeleende gelden vex-meer- derde van 614.766.05 tot 725.189.96 met 110.423.91. De depositogelden liepen op van 130.334.25 tot 154.433.10 1/2, dus met 24.098.85 1/2; het creditsaldo van rekening houders van 146-825.94 tot 161,097.26 1/2 en dei-halve met 14.271.32 1/2, zoodat naast geregelde stijging der aan ons toevertrouwde gelden ook een belangrijke vermeex-dering van aan ons door rekeninghouders vex*schul- digde bedragen plaats vond. Door aankoop van kantoorgebouwen werd een belangrijk bedx-ag vastgelegd en daar de vennootschap steeds in een groeiperode verkeerde, die geen voldoende gelcgeixheid bood tot het vormen van belangrijke reserves, welke gelijken tred hielden met de voordurende uitbreidingen, hebben wij sterkere x-eserveering gesteld boven winstuitdeeling. Daardoor is de positie der vennootschap versterkt. In het jaarverslag lezen wij voorts: De re- latiën breidden zich geleidelijk uit, de om zetcijfers bleven niet achter bij het voor gaande boekjaar. Ten einde een blijvende vestiging op een alleszins geschikt punt te Oude-Pekela te vex-zekeren werd het perceel waarin het plaatselijke kantoor gevestigd was. aangekocht. 4 Maart van het nieuwe boekjaar werd een kantoor geopend te Wïi- dervank. De vestigingen geven reden tot te vredenheid. De heer A. C. Reuyl te Aerden- hout werd tot secretaris van commissarissen gekozen. Tot leden van den Raad van Toe zicht en der Commissie van Advies gekozen de heeren D. Bakker, Santpoort, J. Boven, Siddeburen. A. Th. Joosten, Haarlem. A. van der Plas. Soest, A. C. Reuyl. Aerdenhout, A. B. Schaap, Haren, N. Vos, Heemstede. Het aantal inleggers van de N.V. Spaarbank van de Nederlandsche Handels- en Land bouwbank bleef zich geregeld uitbreiden. De inlagen stegen van 301.711,57 tot 332.467,82 1/2, zoodat in 1928 30.756,25 1/2 meer werd ingelegd dan terugbetaald. HET BIOSCOOPCONFLICT HET ZUIDEN. IN SPOEDIGE OPLOSSING VERWACHT. De Tilburgsche correspondent van het Hbld. meldt, dat in de kringen der vereeni- gjng van zuidelijke gemeenten de stellige verwachting beslaat, dat het bioscoopcon flict zeer spoedig tot een oplossing zal zijn gekomen. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat die oplosshig gevonden zal worden in de rich ting van het denkbeeld, dat de administra teur van den Ned. Bioscoopbond, de heer A. de Hoop, dezer dagen tegenover een redac teur van de Tilb. Crt. heeft ontwikkeld. Dat komt o.a. hiei-op neer: De grootcre zuidelijke gemeenten Tilburg, Eindhoven, 's Hertogenbosch, Maastricht, e.a. stellen een plaatselijke commissie voor nakeuring in. Deze nakeuring zou kunnen geschieden in de bioscopen bij vooraf proef draaien van de te vertoonen film. Omdat de keuring van de centrale com missie toch vrij scherp is, valt niet te ver wachten, dat bij nakeuring veel films zullen worden afgekeurd. De bepaling zou moeten worden getrof fen dat. hetgeen in een dier gemeenten wordt goedgekeurd, voor vertooning overal in het Zuiden wordt toegelaten, teneinde geen dub bel werk te doen cn do plaatselijke commis sies niet ai te ze-r te beiasten. Op die wijze zou men, zonder het prin cipe der zuidelijke nakeuring aan te tasten, aan practische bezwaren van dc bioscoop exploitanten tegemoet komen. DE MOORD TE BREDA. WAAROM DE ZWAGER VERDACHT WERD. In aansluiting op het bericht. In ons blad van Zaterdag over de aanhouding van J. v. d. E. als verdacht van moord op zijn schoon zuster. onlangs tc Breda gepleegd, meldt men ons nog: Van het oogenblik af dat de moord ge pleegd werd, kreeg dc politie sterk den in- druk. dat bij dezen moord geen vreemde be trokken was. Ook uit het feit, dat geen spo ren van een worsteling bij het slachtoffer aanwezig waren, werd reeds van den begin ne at afgeleid, dat hier geen vreemde in het spel was. In deze richting heeft dan ook het onderzoek plaats gehad, ook onder de fami lie en hier kreeg dc politie een indruk in de goede richting. Der politie kwam toen ter oore. dat een spijkertrekker, waarmede vermoedelijk de moord was gepleegd, bij den verdachten J. v. d. E. vermist werd. Succes sievelijk heeft de politie toen verschillende personen gevonden en gesproken, die den verdachte op het bewuste uur van den moord in de omgeving van de plaats, waar het misdrijf ls gepleegd, hebben gezien. De justitie heeft gisteren de instructie tegen den verdachte geopend. Hij is in verzekerde bewareng gesteld, Tot nu toe blijft hij ont kennen. Te Breda is men algemeen voldaan over het feit, dat de politic den vermoedelijken dader Yan den moord heeft opgespoord. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nïel geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug-» gegeven. DE BLOEMENDAG. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering der Gezond heid in de Grafische Vakken in Nederland brengt langs dezen weg aan allen die hebben medegewerkt tot welslagen van denBloemen- dag zijn oprechten dank. Een bijzonder woord van dank aan de ijverige colloctrices en den estafettedienst, die bij de minder gunstige weersomstandig heden een som van bijna tweeduizend gul den hebben bijeengebracht. Hulde en dank aan de Haarlemschc inge zetenen die wederom een duidelijk bewijs van hun offervaardigheid hebben gegeven. Namens het bestuur, L. ARENDS, secretaris. „HET BROKKENHUIS", KINDERHUIS VEST Het bestuur van bovengenoemde Vereeni ging deelt hierbij mede, dat, evenals vorigs jaren gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus geen wekelijksche uitdeeling vaxx goederen en vooi'werpen zal worden gehou den, doch alleen de zoogenaamde spoed gevallen in behandeling zullen worden geno men. Waar het in de bedoeling ligt om met September a.s. weer een begin te maken met de steunverleening, zullen ook gedurende bovengenoemde maanden gaarne kleeding, beddegoed e.d. in ontvangst worden geno men, die op Dinsdag. Dondei'dag en Zater dag aan huis kunnen worden afgehaald. Het bestuur hoopt tegen den winter, weder op een goed gevuld magazijn te mogen rekenen, in het belang van de vele noodlijdende gezin nen die, vooral In de wlntei-maandcn de hulp en steun niet kunnen ontberen. De laatste 3 weken werd weder in vriendelijken dank ontvangen: van mevrouw dc Wed. F. 1 ledi kant; van mevr. L. te Ovcrveen, 2 doozen met goed; van mevrouw V. L. te Bloemendaal, I pak goed en eenige pannen; van mevrouw S. 1 kachel. 1 scherm, 2 paar schoenen cn een vloerkleedje; van mevr. C. 1 waschtafel, 1 stoel en divci-sen, van mevr. v. R., te Aerden hout 2 doozen met goedvan mevr. J. 2 stroo matrassen, 1 bed en diversen; van de dames L. te Bloemendaal 1 pak goed; van mevr. R. 1 ledikant met matras; van mevr. F. 1 tafel en 1 waschtafeltje; van mevrouw wed. B. 1 pakje goed; van mevr. W. 1 pak kleeren en speelgoed; van mevr. H. 1 ledikant, 4 stroo- matrassen en 1 bed met peluw; van Mevr. v. B. diverse artikelen; van den heer V. te IJmuiden. 1 peluw en 2 kussens. Mevr. B. tc Ovcrveen 1 ledikant met kapok matras; van mevr. T. te Bloemendaal 1 groot pak kindergoed; van mevr. M. tc Bloemen daal l pakje goed: van mevr. M. 1 pak goed en 1 paar schoenen; van mevr. v. B. 1 w:icg; van de Kleine Theresia stichting l kinder wagen; van mevr. v. d. V. 1 vloerkleed; van mej. S. diverse goederen; van mevr. B. te Ovex-veen, 1 kastje. 1 tafeltje en 1 wieg; van mevr. W. l pak goed en een partij tijdschrif ten; van mevr. ten C. 1 doos en 1 pak goed; van den heer S. l ledikant met matras; van N. N. 1 pak goed en 7 paar schoenen; van mevr. S. diverse artikelen: van mevr. K. te Heemstede 3 doozen met goed; van mevr. P. 1 pak goed; van mevr. K. B. tc Bloemendaal 1 groot keukenfornuis; van mevr. V. M. 1 partij hout; van mevr. Dr. M. l pakje goed; van mevr. M. 2 pakken met goed; van dé dames T. 1 pak goed; van mevr. T. W. 1 ma tras; van mevr. C. te Heemstede 1 mand met goed; van mevr. de G. te Heemstede 1 doos met goed; van nxovr. C. tc Heemstede 4 stoe len, 1 dienbak met schraag en l spiegel; van mevr. v. D. te Heemstede 2 dekens, 1 vloer kleed; 1 voetenzak, 1 pakje hoeden en klee ren; mevr. G 1 kinderwagen; 1 sloe, i ledi kant en 1 pakje goed; van mevr. W. 1 hee- rcncostuum: van mevr d. P. 1 kie ren en 2 paar schoenen; van mevr. H. 1 kin derwagen en 1 wieg; van Mevr. P. te Heem stede schoenen cn couranten; van mevr. T. 1 petroleumkachel; van mevr. L. te Overvcen 1 doos met goed, 2 lampen en diversen; van mevr. S. 2 dekens: van mevr. v. M. l gaslamp; van mevr. D. te Heemstede 1 doos met speel goed; van mevr. D. 1 pakje goed en 4 schil- derijlijstjes; van mevr. S. 1 pakje goed; van mej. B. 2 jalouzieën; van mevx\ A. l mand met kleeren en schoenen en eenige stukken zeil; van mevi\ K. 1 kindenvagen. 1 wieg met bedje; 2 matrassen. 1 bloementafel en 1 pak kleeren en van nxevr. P. 1 sportkar, l bedden sprei, 2 doozen met goed, 2 petroleumstellen en 1 kinderstoel. De adressen vdbr het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het. adres Kinderhuisvest en telefonisch voor Haarlem bij mevr. G. N. v. d. Vangst-de Gilde. Brcderodestraat, 14. tel. no. 11702 en bij mevr. G. S. de Veer-Blok Wvbrandi Kle- vcrlaan 50. tel. 12998 en te Bloemendaal bü mevr. M. I.iont-Jungbltu. Rijperweg i tol nr 22115 cn bij mevr. E. A. PrinsenGeeriings- Blaaiw, Platanenlaan 6, tel. nr. 22473. Het bestuur van het Brokkenhuis A. v. MARSELIS HARTSINCK. Pres P. J. MULDER, Secr.-Penningmeestei;

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9