DE ROTTERDAMS CHE MOORDZAAK. VERZEKERINGSVOORWAARDEN VOOR WEEK-ABONNéS VAN HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI 1929 Het verdere getuigenverhoor. Verdachte bleef ontkennen. (Tweede dag). Bij het begin van de zitting van Woens dag vroeg de president der Rotterdamsche rechtbank aan den beklaagde v. O, of hij bij zijn verklaring bleef, dat hij noch recht streeks, noch indirect met den moord iets heeft uit te staan gehad en of hij erbij bleef, dat hij op den avond van den moord om 6.30 uur van het kantoor was weggegaan. Toen verdachte bleef ontkennen iets met de zaak te maken te hebben en bleef bij zijn ver klaring half zeven te zijn weggegaan, ge lastte de rechtbank het hooren van een ge tuige, die zich nog Dinsdagavond heeft aan gemeld. Deze getuige, de heer A. J. Tollig, zei den heer Lans sedert 12 jaar te kennen v. O. kende getuige niet persoonlijk, wel heeft hij met hem getelefoneerd. Getuige heeft uit de verslagen gelezen, dat verdachte de ver klaring van mej. Lans, de dochter van het slachtoffer, omtrent zijn vroeger weggaan van het kantoor heeft gewraakt. Tegen ge tuige heeft verdachte in een telefonisch ge sprek gezegd, dat hij in Den Haag om 8 uur van de zaak had gehoord, toen er een agent voor zijn deur stond. Verder sprekend over dc quaestie had verdachte gezegd, da: hij vroeger was weggegaan, zooals hij in der» regel Donderdags deed. Getuige heeft niet den indruk gekregen, dat verdachte bedoelde vroeger te zijn weggegaan dan de heer Lans. Na het hooren van den agent van politic Commijs stelde de president vast, dat ver dachte in het bezit moet zijn geweest van den sleutel van het achterhek. Mevrouw Weljne verklaarde, dat haar zwa ger (v. O.) den avond na den moord bij haar, nadat hij uit Den Haag was gekomen, heeft getelefoneerd met den politiepost Hoflaan. Na dit gesprek zei verdachte: „Ik zal het je maar ineens zeggen, Lans is vermoord". Ver dachte was toen erg geschrokken cn over stuur geweest. Uit de verklaringen van den agent van politie G. Timmers bleek, dat deze agent, die het telefoongesprek aan de Hoflaan heeft gevoerd, van verdachte heeft gehoord, dat hij op het station D.P. opbelde. Verdachte zei thans, dat hU bedoeld had bij het station D. P. De president: „Gezien de rol, welke mevr. Weijr.e in deze zaak heeft gespeeld, is het waarschijnlijk, dat u haar naam verzwijgen Hoe wist Van O. dat de heer Lans vermoord was Uit de verklaringen van den agent bleek, dat de politie van de post Hoflaan de bood schap heeft afgegeven aan verdachte, dat er een inbraak was gepleegd in de fabriek en dat er een aanslag op den heer Lans was gepleegd. De officier: Beklaagde heeft tegen me vrouw Weijne gezegd: Lans is vermoord". Verdachte: „Ik had het zoo begrepen". De president: „Een aanslag bcteekent dat het slachtoffer nog leeft." Mr Kokosky: „Hij kan toch net zoo goed dood zijn De officier: „Timmers heeft juist van een aansiag gesproken, omdat hij niet wist, of het slachtoffer dood was." De agent van politie Willinge heeft op den avond van den moord wacht gehad bij het hek aan den Oostzeedijk. Verdachte had bij zijn komst ter plaatse den agent gevraagd: „Wat is hier aan de hand?" en op het ant woord van den agent: „Er is een moord ge beurd, meneer Lans ls vermoord", had ver dachte gevloekt. De agent had den indruk gekregen, dat verdachte niet wist, wat er ge beurd was. Eenzelfden indruk heeft de Commissaris van Politie Dijkstra gekregen. Deze getuige vond de houding van den verdachte op dat mo ment erg vreemd. Mej. G. A. H. Enzlin stond op den avond van den moord op dc Admiraliteitskade met iemand te praten. Het was omstreeks kwar„ voor zeven, toen er uit de richting van het Boschland van het achterhek van de N.V. De Haas een heer langs de huizen kwam met een grijzen gleufhoed, demi-saison, actetasch on der den arm en een bruin pakje in de hand. De lengte van den man was 1.65 a 1,70 M., gezet postuur en bol blozend gezicht. De president verzocht den verdachte zijn jas aan te trekken en zijn hoed op te zetten, waarna getuige verklaarde dat er meer punten van overeenkomst zijn dan afwij kingen. Getuige verklaarde ook nog dat de man, die zij dien avond heeft zien loopen, een bruin pakje in het water heeft gewor pen. Verdachte ontkende op dien avond op de Admiraliteitskade te zijn geweest. Tegenspraak bij twee getuigen. De chauffeur Wijers die met mej. Enzlin op de Admiraliteitskade stond tc praten zei, als getuige gehoord, dat de mijnheer die kwam aanwandelen een zwarten bolhoed droeg. Er is wel overeenkomst in postuur en grootte, maar getuige zou niet durven zeggen, dat verdachte de man is. Vervolgens verklaarde de dienstbode van dc familie Lans, dat zij op den avond van den moord te «mstreeks kwart voor zeven, toen zij in de keuken was, twee mannen heeft zien staan praten op dc binnenplaats van de zaak. Een van die mannen droeg een gabardine regenjas, grijzen gleufhoed en had een actetasch onder den arm. Daarop werd gehoord als de getuige a dé charge de heer J. H. Houtman, die op den moorddag om tien minuten voor half zeven bij het open terrein van het Boschland op den avond van den moord een lieer heeft zien loopen. die zijn hoofd in de kraag van zijn jas \xrborgen hield. De man had een dikken neus met putjes, hij was gekleed in een donkere overjas met fluwcelen kraag. Hij was ongeveer 1 M. 70 lang, niet gezet en on geveer 40 jaar oud. Getuige verklaarde nog. dat hij met zijn meisje, dat hij kort na de ontmoeting tegenkwam, is teruggeloopen en toen zag hij bij het hek van de firma De Haas den man staan, dien hij even te voren had zien loopen. Dc man keek naar boven. Het was ongeveer vijf minuten voor zeven. Zoodra de man het. paar bemerkte, is hij langzaam doorgeloopen. Het meisje van dezen getuige legde haar nagenoeg gelijkluidende verklaring af. Verdachte was op den dag der begrafenis zenuwachtig De heer W. G. Kiene, lid van de firma Kie ne en Zoon, gelegen aan de plaats, waar ook de firma De Haas is gevestigd, verklaarde dat verdachte op den dag na de begrafenis van den verslagene des middags niet alleen naar boven durfde gaan in het kantoor en dat hij eenige hceren gevraagd had, met hem mee te gaan. Verdachte verklaarde, dat het de eerste keer was, dat hij na den moord in het ge bouw zou komen en daarom was hij beangst. Het onderzoek naar de knoeierijen. De accountant Melis, had half November opdracht gekregen van den heer Lans de boeken na te gaan. Op 29 November zou ge tuige beginnen aan het kasboek, dat de fraude moest uitbrengen. Verdachte wist dat. Dc president tot verdachte: U had de frau de voornamelijk in het kasboek gepleegd. Verdachte: Dat hing er van af hoe er ge controleerd werd. De president: U begreep natuurlijk, dat als de fraude uitkwam, u uit de zaak gezet zou worden. Verdachte gaf daarop geen antwoord. Het O. M.: Hoe en in welken vorm hebt u opdracht van Lans gekregen voor het on derzoek? Accountant Melis: De heer Lans was ver wonderd, dat een bepaalde afdeeling niet rendeerde. Daarvan speciaal moest ik een onderzoek instellen en daarop was het on derzoek ook gericht. De president vroeg aan get. Melis of v. O. al den tijd tusschen 14 en 29 Nov. op kantoor was. Get. Een paar dagen was hij er niet. Verdachte: Toen was ik ziek. De pres.: Hebt u dien tijd gebruikt om in de boeken te knoeien? Verdachte: Ik had geen boeken bij me. De pres.: En wat verklaart mevr. Logger dan? Mevr. Logger werd weer voorgeroepen. Zij had tijdens de ziekte van verdachte kantoor boeken op tafel gezien. Ik heb geen verstand van die boeken, zegt getuige. De pres.: Maar het waren geen romans? En ook geen bijbel. Getuige Logger: Natuurlijk niet. Verdachte ontkent, dat hij, om die knoeie rijen uit te voeren, was thuis gebleven. Hierna werden eenige commissarissen van dc Naamlooze Vennootschap gehoord Zij verklaarden dat v. O. eerst vermoed had dat hij directeur zou wolfden na den dood van don heer Lans. De commissarissen had den dit evenwel ontkend. De heer De Haas steldé ook vast, dat v. O. meer verduisterd had, dan het bedrag dat hij als aandeelep in de zaak had. Bovendien had de heer Lans bij zijn leven al gezegd, dat v. O. onbe kwaam was om hem eventueel als directeur op te volgen. Mevrouw Lans deelde mede, dat van O. na den moord bij haar gekomen is met het voorstel de zaak over te nemen. Hij had iemand gevonden, die het geld zou voorschie ten op voorwaarde, dat hij (v. O.) directeur en de geldschieter commissaris werd. Mevr. Lans, die er in toestemde wanneer zij haar geld terug kreeg, verwees Van O. toen naar haar gevolmachtigde. Van die overneming was evenwel niets gekomen. De heer Bos, die door verdachte als geld schieter was genoemd, verklaarde, dat van O. blijkbaar de waarde van het geld niet kende, omdat hij nog al veel opmaakte. Bij de be spreking over de overneming van de zaak heeft de schoonzuster mevr. Van Weijnen, de grief geuit, dat verdachte zijn baantje kwijt zou raken, daar de zaak wel op de fleseh zou gaan. Getuige ontkende evenwel, dat hij wist, dat v. O. zich schuldig gemaakt had aan fraude. Verder zeide zij nog, dat verd. niet royaal was. Diens vrouw was even wel zeer verkwistend en is het nu nog. President: „En zij heeft niets Getuige deelde mede, dat v. O. ondersteu ning van haar kreeg om voor de kinderen te zorgen. Van O. hield zeer veel van zijn kin deren cn van zijn gezin en is er ongetwijfeld op gesteld, dat zij goed verzorgd worden. Deze laatste woorden veroorzaakten bewe ging in de zaal. Eenige leden van het kantoorpersoneel worden gehoord over het tafelmesje, dat eerst weg was, maar later weer gevonden was. De bloederige details van den moord wor den weer opgerakeld door de vragen van den verdediger Mr. Kokosky aan dr. E. C. van Rijssel, den lijkschouwer, gesteld. Het O. M. zeide, dat de slagen op het hoofd moeten zijn toegebracht, terwijl het slachtof fer een hoed droeg. Dr. E. C. van Rijssel verklaarde niets van een hoed te hebben geweten, doch nu hij dit hoofddeksel ziet, lijkt het hem, in tegenstel ling met zijn vroegere verklaringen, waar schijnlijk dat de slagen zijn toegebracht met een zwaarder voorwerp dan een wandelstok. Aan dr. van Rijssel werd door de recht bank verzocht het dossier te bestudeeren en Maandag wanneer de behandeling zal worden voortgezet, mede te deelen, of hij wellicht redenen heeft om zijn conclusies te wijzigen. Hij zal zich daarbij zoo noodig van de situa tie ter plaatse op dc hoogte stellen, hetgeen tot dusverre blijkbaar ook nog niet is ge schied. De verdediging deed het verzoek den schei kundige den heer Van Ledden Hulsebosch nogmaals tc dagvaarden om verklaringen af te leggen over zijn rapport betreffende het onderzoek van de klceding van v. O. De laatste getuige a décharge was Mr. Le- venbach uit Amsterdam. Deze deelde mede, dat van O. bij hem en mr. Kokosky was ge komen met de bekentenis van de verduiste ringen. Hij had gezegd, dat hij geld opgeno men had. Men heeft hem toen gezegd dat hij zich kon vrijpleiten door te zeggen, dat de heer Lans er van geweten had. De president noemde dit een mooi, doch leeg gebaar, daar de genoemde bedragen niet in de boeken stonden. In weerwil van het feit. dat Mr. Levenbach wei op het verband dat gelegd kan worden met den moord, bleef de president sceptisch gestemd. Hij vraagt zelfs: „Wie komt er nu zichzelf aangeven?" Mr. Levenbach antwoordde dat de fraude toch zou moeten uitkomen. Na in Raadkamer geweest te zijn om te beslissen over het verzoek van de verdedi ging inzake het dagvaarden van den schei kundige den heer Van Ledden Hulsebosch, deelde de president mede, dat de Rechtbank er voor voelt een tweeden deskundigen aan te wijzen. Gevreesd wordt evenwel, dat de heer van Ledden Hulsebosch, dis reeds eerder een rapport heeft uitgebracht, niet objectief zal zijn. De Rechtbank zal daarom Dr. Hesselink uit Arnhem verzoeken rapport uit te brengen of eventueel iemand anders. De zitting werd daarop geschorst tot Maandagmorgen 10 uur. Het O. M-, Mr. de Visser, zal dan requisitoir nemen. „ONZE VLOOT". DE LES VAN DEN AANVAL OP CURAsAO. De vereeniging „Onze Vloot" hield Woens- dag te Rotterdam haar algemeene vergade ring. Het hoofdbestuur en de afgevaardigden werden op het stadhuis door wethouder Nivard namens het gemeentebestuur ont vangen. vri*n ^oesPraak tot de gasten zei de heer Nivard, dat het veertien jaar geleden is, dat „Onze Vloot" te Rotterdam vergaderde. De tijden waren toen anders, en Rotterdam is onze marine nog altijd dankbaar, dat onze koopvaardijvloot in oorlogstijd betrekkelijk veilig heeft kunnen varen, dank zij het con- vooi van oorlogsschepen. Herinnerende aan art. 3 der statuten van „Onze Vloot" wees hij erop, dat deze vereeniging wenscht, dat het recht het richtsnoer zij bij de verhoudingen tusschen de volkeren. In dez-e dagen is echter wel gebleken, dat men niet kan volstaan met een straat naar Kortenaer te noemen zoo lang er nog lieden zijn, die ons aan de Noor mannen herinneren. Daarom heeft het werk van „Onze Vloot" recht op de waardeering der overheid, die verplicht is het gezag te handhaven. De voorzitter van „Onze Vloot", de heer H. M. van Bemmelen uit Haarlem dankte namens de vereeniging voor de ontvangst. Woensdagmiddag werd de algemeene ver gadering van Onze Vloot geopend met een rede van den heer H. M. van Bemmelen, waarin hij er op wees dat de vereeniging in het teeken der opleving staat. In Ned. Oost- Indië is de belangstelling voor „Onze Vloot" ontwaakt, ook in West-Indië komt opeens dezelfde belangstelling. Voorts wijdde de heer van Bemmelen uit voerige beschouwingen aan de gebeurtenis sen op Curacao. Wij kunnen verwijzen naar de verklaringen door den heer van Bemmelen afgelegd in zijn interview in ons blad van Maandag. Spreker zei o.a.: „Wat is de algemeene Indruk In ons land over dit avontuur, had dit voorkómen kun nen worden, en zal de regeering even zorge loos blijven? Over den indruk in den lande kan gezegd worden, dat hetzij men de dagbladen leest, hetzij men de personen spreekt, men overal hetzelfde te hooren krijgt, namelijk:een schandelijke blamage voor ons land,.... en hoe is zoo iets mogelijk geweest! Met groote instemming begroeten wij het- geende oud-minister Colijn heeft gedaan, namelijk het direct stellen van eenige vragen aan den minister van Koloniën. Wij willen hopen, dat een interpellatie in de kamer er op volgen zal. Het fegeeringscommuniquc stelt alles erg mak voor, en praat bijv. alleen van een stoomschip dat vermeesterd werd, maar wij wijzen er op, dat het een Amerikaansch schip was. Even mak is de uitlating van den minister van Buitenlandsche Zaken, tegen de persvertegenwoordigers, die hem hadden opgewacht, bij welk onderhoud hij het gehee- le geval een „Putsch" noemde". Voorts betoogde de beer van Bemmelen, dat de regeering gewaarschuwd was voor mogelijke gebeurtenissen op Curasao. Het was daarom verkeerd om de Kortenaer weg te halen. Spreker eindigde: „En zal de regeering even zorgeloos blijven?" „Wij hopen van niet, en vertrouwen, dat er van het Nederlandsche volk drang zal uit gaan, die eischt, dat er een einde worde ge maakt aan de verwaarloozing van de defen sie van de eilanden in Oost- en West-indië en eischen zal een afdoende bescherming van de ingezetenen der Nedei-landsche gebieds- deelen in het algemeen, en van de Neder landsche onderdanen onder hen in het bij zonder waarvoor een einde moet komen aan het afbreken der Marine, en deze weer op het vereischte peil en sterkte moet worden gebracht onder deskundige leiding." Een telegram aan den ministerraad. Besloten werd aan den tijdelijken voor zitter van den ministerraad het volgende telegram te zenden: „De Koninklijke Nederlandsche vereeniging Onze Vloot, in jaarlijksche vergadering bij een, zeer getroffen door het feit, dat het mogelijk gebleken is, dat een bende avon turiers van elders zich gedurende korten tijd feitelijk meester maakte van het gezag in Curacao, dringt er met volle overtuiging en met alle kracht op aan, dat ter bescherming van de ingezetenen der Nederlandsche ge- biedsdeelen in West- Indië in het algemeen en van de Nederlandsche onderdanen onder hen in het bijzonder, zoomede ter eerbiedi ging van ons gezag in die gewesten ook tegenover de buitenwereld, voorzien worde in de klaarblijkelijk besliste behoefte aan plaatselijke maritieme machtsmiddelen. Van Bemmelen, voorzitter." Het ledental van Onze Vloot vermeerderde dit jaar met 670 en bedraagt thans 5935. Aan de leden van het koninklijk huis wer den telegrammen van verknochtheid gezon den. Op voorstel van de vergadering werd be sloten tot verzending van een telegram aan commandant en bemanning der „Kortenaer". Tot lid van den algemeenen Raad in de vacature-Wytema werd gekozen mr. P. Drooglever Fortuyn, burgemeester van Rot terdam. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Doetinchem. Bij de rondvraag kwam uit de vergadering het voorstel om een gedenkteeken op te richten te Willemstad ter herdenking van de gevallen militairen. Het hoofdbestuur heeft dit voorstel in overweging genomen. Tot eerelid werd benoemd prof. dr. P. J. Blok. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. „DE RAMP VAN LEIDEN". Te Leiden is een vergadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde. In zijn openingsrede herinnerde prof. dr. J. W. Muller aan de tweede „Ramp van Leiden", den brand van het stadhuis en sprak er zijn vreugde over uit, dat de des kundigen blijkens hun onlangs verschenen verslag, het behoud en herstel van den gevel niet alleen mogelijk, maar ook in groote meerderheid althans wenschelijk achten, ^oodat voldaan zal kunnen worden aan den gebleken wensch der Leidsche burgerij en van zoovele anders corporaties om dien gevel te behouden en zonder schreeuwende tegen stelling te verbinden met een nieuw „huis der gemeente" in het hart der stad en naar den eisch des tijds. Medegedeeld werd, dat een aanmoedigings prijs voor het vereeniglngsjaar 19281929 is toegekend aan „Grenzen" van Anthonie Donker. INGEZONDEN BJEDEDEELINGEN 60 C«nl* per regeL FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtstr. 169 I FAMILIE- en W. 13472 Haarlem BRU1DSGR0EPEN Tot bestuursleden werden gekozen in de vacatures dr. J. F. M. Sterck (Haarlem) en prof. v. Blom werden gekozen de heeren prof. mr. G. André de la Porte en prof. dr. A. A. v. Schelven te Haarlem. Als belangrijkste aanwinst voor de bi bliotheek der Maatschappij valt te vermel den een groote verzameling brieven in de jaren 18401891, gericht aan den uitgever A. C. Kruseman te Haarlem, gebonden in 33 deelen en ruw geschat wel een 5000 brieven bevattende van dichters en schrijvers doch ook van schilders en wetenschappelijke auteurs. Van deze brieven is gebruik gemaakt door wijlen J. W. Enschedé voor zijn biografie van Kruseman. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM, Een geschenk der blinden. Woensdag heeft de Koningin-Moeder een deputatie ontvangen van de Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blin den te Amsterdam, die een fraaie door blin den vervaardigde cocosmat kwamen aanbie den als gescfllnk voor haar paleis te Soest- dijk. H.M. betoonde zich daarmee zeer inge nomen tegenover de blinde bezoekers. Van de Joodsche Invalide. 's Middags heeft de Koningin-Moeder vertoefd op het terrein aan het Weesper- plein, waar het nieuwe groote gesticht voor de Joodsche Invalide zal verrijzen. Ongeveer 150 invaliden wachtten hier H.M. op. Het koor uit de Groote Synagoge zong onder directie van den heer S. H. Engelander het gebed voor het Koninklijk Huis, waar bij de solopartij werd gezongen door den heer J. Rabbie. De heer Mr. Jules Keizer sprak vervol gens de Koningin-Moeder toe en bood een prachtig kussen aan, door mej. Hanna van. Oesteren, een der verpleegden, vervaardigd. Het vertrek der Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is Woensdagavond om 8 u. 10 van het Paleis op den Dam per auto naar Soestdijk vertrokken. Op het Paleis had zij afscheid genomen van de Koningin, den Prins en de Prinses, evenals van den burgemeester van Amsterdam aan wien Hare Majesteit verzocht haar erken telijkheid aan de Amsterdamsche Burgerij te willen overbrengen voor het grootsche huldebetoon, dat haar bij het bezoek aan Amsterdam was ten deelgevallen. Voorafgegaan door een politie-auto, die Hare Majesteit tot aan den grens van de gemeente begeleidde en gevolgd door een hofauto waarin bich 't gevolg van de Konin gin-Moeder bevond, vertrok H.M. onder toe juichingen van een talrijk publiek, dat zich voor het Koninklijk Paleis had opgesteld, naar Soestdijk. Bezoeken van het Koninklijk Echtpaar. De Koningin, de Prins en de Prinses bleven vandaag nog in- Amsterdam. Er werden ver schillende bezoefaen gebracht, namelijk aan de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij en de Opleidingsschool voor Chr. Maatschap- pelijken Arbeid. Ook werd een rijtoer door de stad gemaakt. Elke weekabonné van Haarlem's Dagblad Is, zoo lans rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Haarlem's Dagblad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, op de volgende voorwaarden; Artikel i. Als verlekerden worden beschouwd alle per week betalende geabouneerden, die aan de volgende vereisebten voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn Ingeschreven b. tusschen 18 en 60 jaar oud zijn O. niet lijden aan ziekten oi gebreken, welke voor ben bet gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen bet gebruik bebben van buaae lede maten en zintuigen. Art. j. Onder ongeluk, als In deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en recht- atreekscbe oorzaak van een lichamelijk letsel (waar onder ook te water geraken verstaan wordt), den ver zekerde, onafhankelijk van rijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van bulten af toegebracht geweld werd veroorzaakt, met bet gevolg blema in Artikel 3 aangeduid. Art. 3. De oitkeeringen bedragen; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) do eenige en rechtstreekscbe oorzaak Is van de levenslange on geschiktheid van den verzekerde, waaronder be grepen wordt de amputatie van twee ledematen, betzij beide voeten of beide handen, dan wel eén voet en Mn hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogcu (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaar.ien) de eenige en recht- streeksche oorzaak Is van den dood van den ver zekerden geabonneerde, betzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal n uren na het ongeval; 400 GULDEN, Indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- •treeksebe oorzaak ls van de amputatie van Mn hand of Mo voet boven den pols ol enkel, of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een cn ander bio-, neo 10 dagen na den datum van het ongeval; •30 GULDEN, indico bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht streekscbe oorzaak is van de amputatie van beide leden van een duim. binnen tien dagen oa den datum van het ongeval; X30 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht streekscbe oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval 80 GULDEN. Indien bet ongeluk (vallende blonen de grenzen van de voorwaarden), do eenige en recht streekscbe oorzaak is van dc amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; zoo GULDEN. Indien bet ongeluk fv.illende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht streekscbe oorzaak is van dc breuk van een boven- emol onderarm o( van do breuk van een boven- en/of onderbeen terw'jl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6. krachtens deze verzekering alle uitkceringen op bet hoofd van Mn persoon verzekerd en om welke redenen ook tc doen. tc ■omen nooit meer dan f 600.kunnen bedragen, onder bepaling, dat Ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk, de bovengenoemde ledematen van bet lichaam mochten worden gescheiden, door •nijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk roeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen gren aanspraak geelt op. en niet in aan merking komt bi; overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen getuist Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verlc uitkeerlng in geen geval het bedrag te boven dat bet verlies van de gcbecle hand b vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeerlng, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been, tengevolge heeft, de uitkecring voor verlies zal worden verleend. Art. 4. De uitkeerlng Ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonué zclven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeerlng geschieden binnen tlca dagen nadat de noodlgc Inlichtingen verkregen zijn en het persoon lijk letsel, en de oorzaak cn het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Hnar- lem's Dagblad". Art. 3. Eene nltkeerlng zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogeo, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door nltputtlng als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd ls); C. door eeno bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zei ven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, betzij willekeurig of niet. onverschillig of de ge abonneerde al dan niet goed bij zinnen was; In duel, of gedurende do voorbereiding tot of deel neming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaart- tochten, of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motorwielrijden of wielrijden; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in bulteolandschen oorlog of binnen- landsebe heroerteo. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekezing aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoeg? van de Directie van Haarlem's Dag blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij bet ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van recht matige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of tlrh builen Europa mocht hegeven (behalve indien hii van eene Europeesche baven naar een andere Euro- pcesehc haven reist In een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hii zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen o» deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet Eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen cn krachteloos worden. Van de verzekering zlin uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de bereiding, het verwerken of proef nemingen met buskruit, schictkatoea, nitroglycerine, dynamiet, naphta, acetvleengas, of andere licht- ontplofbare "f üeht-ontvlambare stoffen bezig houden, ol daarbij desbewust tegenwoordig zijn. F.venmin geldt dere verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijkcn. Zeevlsschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn In da verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkee ringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedektdoch op uitkeering bij overlijden kan voor ben uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien bet, ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogcnbllk dat het 0ngev.1l plaats had. vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstel ling betaald, dan die, welke volgens bet oordeel van den geneeskundigen adviseur van ..Haarlem's Dag blad" zoude hebben moeten zijn uitgekeerd aan een oormaal persoon door betzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende Is aan dc gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot eik nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht tref ten. Azt. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt moeten fn alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent cn omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriltelijk gemeld worden aan do Directie van .Haarlem'sDasblad "teHaarlem ealndienaoodunige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na liet ongeluk is geschied, dan zal gcenerlel uitkeerlng verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennis geving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belang hebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, meet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behan deling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken'op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In leder geval moet den geneesheer van „Haarlem s Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onder zoeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs» geéisebt kan worden, en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heelkundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eischen betref fende cenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal baar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan wezd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, on middellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het Diet nakomen van een of meer der In dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uit keering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aaovrage- formuliertotuitkeering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegd# stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dag blad". De kosten der geèischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering ver schuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van cena door defn) rechthebbende(n) geteekende quitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal ver- Van geen som. die verschuldigd h. zal interest be taald worden, ook niet in gevallen, waarin die aDders volgens dc wet verschuldigd zou ziioi terwijl de ver plichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer bet niet binnen een maandmadat het is toe gestaan geworden, is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voort vloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijeo ta benoemen. Bij weigering o: bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der drie scheids lieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen ztjn aan de uitspraak der scheidslieden onder worpen als aan een votiDis In het hoogste ressort en zullen elk baar eigen kosten dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden- Art. 8. Bezwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde oit deze verzekering voort vloeiende, heeit geen repbtsgevolg. Alioo zal het ont vangbewijs van den verzekerde ot. bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in leder geval volledige kwijting ten gevolge bebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bjj elke verandering van woon plaats, beroep of naam, hetzii door huwelijk ot anders, zins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan d» Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10