FEMINA >yy^PE€^IMI!l!l!€LIiPllM©< ©ÜS HICIH1T ©P> PIIM Wi<3. IHl©i MEM 10)1 CCLilUnriIgS HIZIl<glHI©y®To HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI 1929 En zooals de verschillende categorieën dit zien. Zomer. De "dagen zijn warm 'en de nachten brengen vaak geen verkoeling. Als we op staan 's morgens vinden we de temperatuur al zoel, zoodat we het eigenlijk jammer vin den ons te moeten kleeden voor den dag. Hoe heerlijk is dan een dressinggown of een kimono te bezitten, waarin we de eerste uren van den ochtend nog kunnen doorbrengen als we althans geen bezigheden buitens huis hebben. Er is tegenwoordig groote keuze zoowel in model als kleur, in deze kleeding. Voor de kosten behoeft men niet meer terug te schrikken, want in eenvoudige effen of gebloemde stof. heeft men voor enkele gul dens reeds een heel aardig model. Iets duur dere soorten hebben een geborduurd bloem- dessin, eenigszins op Japansche of Chinee- sche voorbeelden geïnspireerd. In crêpe de chine en georgette ziet men heel kostbare modellen, rijkelijk van handborauursel, in zachte kleuren of geheel goud, voorzien. Ze hebben natuurlijk een moeilijke coupe en door puntvormige panden vaak veel weg van een chique avondjapon. De mouwen zijn wijd Ja, ziet U eens hier, nu de Pinkster goed en wel achter den rug is, en de zomer dus vol gens de overlevering en ook in werkelijkheid gekomen is, nu is de behoefte aan zomer japonnetjes wel op zijn hoogst! Vooral omdat het speciaal met zomer japonnen zóó gelegen is, dat we er toch altijd meer verschillende van noodig hebben, dan van de dikkere en meer gedekte en gekleede wintersche japon nen. Wat zegt U dus van deze kleine collec tie, hier op het plaatje bijeengebracht? Nummer één van links naar rechts laat een japon van bedrukte crêpe zien, met stolp plooi. gestrikt om hals en taille, met ingezette stukken van effen crêpe. De mantel is weer van effen crêpe, gevoerd met bedrukte crêpe. Nummer twee: rok met volant, in punten aangezet aan het lijfje van ivoor kleurige crêpe. De rok is van wit-met-blauw bedrukte crêpe, evenals het manteltje, dat gevoerd is met witte crêpe. Nummer drie is van gele crêpe met zwarte figuurtjes be drukt. Een volant loopt van den hals naar de taille, terwijl de rok ook met drie schuine volants is. De volgende japon is van blauwe ONZE KLEINE GASTEN. As we in ons huis een klein gast hebben ondergebracht, een vriendje of vriendinnetje onze kinderen, moeten we heel voorzichtig zijn, die kleine dreumesen niet verkeerd te behandelen. Wat we bij „groote" gasten behooren te doen, en waartoe de gewone wellevendheid ons dadelijk brengt, het inwilligen en voor komen van iederen wensch, daar mogen we bij de „kleine" gast niet al te grif toe over gaan. We moeten veel voor ze over hebben, en veel van ze kunnen verdragen, maar we mogen niet méér voor ze over hebben en niet méér van ze kunnen velen, dan van onze eigen kinderen. Wc behandelen ze eenvou dig op dezelfde wijze als onze kinderen, want uit angst de logéetjes niet te kort te doen of achter te stellen bij hun eigen kleinen, gaan sommigen zoover, dat ze de logéetjes en vaak zoo geknipt, dat de 'einden met een punt bijna den grond raken. Maar het spreekt vanzelf, dat zulke modellen alleen voor luxe vrouwen bestemd kunnen zijn. De meer eenvoudige zijn recht en met een groot overslaand voorpand, dat met een knoop en lus of door middel van een ceintuur wordt opgehouden. Van de zomerkimono's en dres- slnggowns worden alleen die van doorschij nende stoffen, als bijvoorbeeld voile of geor gette, gevoerd. De mode tot het creëeren van combina ties heeft ook op dit terrein haar vorderin gen gemaakt. Zoo kwam men er toe den ka merjas te combineeren met een pyama, wat in vele gevallen een aardig effect oplevert. Model No. 385 geeft er een voorbeeld van. Meestal laat men den pyama mouwloos en ziet men het jasje vervangen door een geheel gesloten sweater, omdat twee passen over elkaar niet mooi zou staan. De meeste dezer combinaties ziet men in zijden stoffen en voorzien van gebloemd borduursel, maar ook dit is vanzelfsprekend luxe-dracht. crêpe de chine. Dit bijzondere modelletje is met een fichu-kraag van blauw-met-rose bedrukte crêpe. Twee geplisseerde volants verleenen de noodige ruimte aan de rok. die verder van achteren lager valt. De laatste is een japon van ci'êpe-satin, gegarneerd met ingezette panden, op het lijfje een jabot vormend, en op zij van den rok drie panden in een punt. Een enkel woordje nog over de bedrukte crêpes, die aardige, fleurige zomerstofjes. We kunnen als we ten minste geduld hebben, zooals onze grootmoeders dat bezaten! de luchtigheid van onze mousseline en crêpe japonnetjes nog verhoogen, door om de fi guurtjes of motieven waarmee ze bedrukt zijn, met de hand een a-jour te maken. Alle figuurtjes van een japon aldus met een a-jour te omgeven, zou wellicht al te veel van het geduld gevergd zijn. Maar bijvoor beeld langs den hals kan dit a-jour een heel leuk effect opleveren, terwijl het werk dan niet, zoo groot is. Maar het blijft een geduld werkje, dat is zoo. MADELEINE. steeds voortrekken! En niets is er wat het kinderhart zoo grieft als onredelijkheid. Eigen kinderen moeten dan altijd maar toegeven, omdat het logéetje gespaard moet worden. Voor gezamenlijke ondeugendheden wordt alleen het eigen kind gestraft en dat verbittert, maakt jaloersch en doet de kleintjes gelooven, dat vader en moeder meer van het vreemde kind houden dan van hen. Waar we bij volwassenen een plicht van beleefdheid hebben in acht te nemen, welke ons soms dwingt tot niet geheele oprecht heid, daar die oprechtheid soms kan kwet sen, behoeven we bij kinderen niet te vein zen. Strikte rechtvaardigheid vóór alles, dat kan het kind verdragen, zelfs al moet het een flinke straf ondergaan. Maar dan ook een verdiende straf en niet de straf, die evenzeer bestemd was voor een ander, maar die haar dood-een-voudig ontloopt, alleen omdat men „vreemde" kinderen schijnt te sparen! ONZE BESTE HUISVRIEND: DE THEEPOT. Bij sommigen is het de koffiepot, bij ande ren weer de theepot, die een groot deel van den dag gereed staat om dorstige kelen te verkwikken. Maargoed thee zetten is een kunst. Dat vergeten sommigen wel eens, en dan klagen ze over de kwaliteit van de thee. Bedenk dus allereerst deze dingen: Dat nooit water voor theezetten gebruikt moet worden, dat niet het kookpunt heeft bereikt; dat het water echter niet te lang mag koken. Zoodra het kookt, moet het dus opgeschonken worden; dat thee, om smakelijk te zijn, niet langer dan 5 minuten mag trekken op een goed heet lichtje; dat men nooit thee in een metalen theepot moet zetten. De theepot be hoort van aardewerk of porselein te zijn. Gaat men theezetten, spoel dan vóór men de thee er in doet, de pot met heet water om. De hoeveelheid thee die gebruikt moet wor den, om goede thee te zetten, kan men aldus berekenen: 1 plat theelepeltje thee op elke 21/2 kopje water. Giet het kokend water er op en sluit dadelijk het deksel. Een minuut of 5 laten trekken. Een handige manier, om bet gebruik van een theezeefje te ontgaan, is, een neteldoeksch lapje te gebruiken, waarin men de theeblaadjes bindt, en dat in den pot hangen. Ook kan men een neteldoeksch zakje maken, dat men hiervoor gebruikt. ALS ER STRAKS VRUCHTEN INGEMAAKT ZULLEN WORDEN... en we kijken de inmaakpotjes na en we ontdekken, dat de metalen schroefdeksels zoo leelijk verroest zijn, wat dan? In de eerste plaats nemen we ons voor. ze voortaan niet meer op een vochtige plaats te bewaren, en ze na het afwasschen goed af te drogen en op het vuur even na te drogen, door ze op kachel of fornuis of het gasfornuis te leg gen. Deze deksels zijn meestal van blik. dat is ijzer met een laagje tin. Om ze nu weer roestvrij te maken, kunnen we probeeren, als de roest niet heel erg is, de vlekken met krijt en alcohol weg te poetsen. Omdat daardoor het beschuttende tin zooveel mogelijk ge spaard wordt. Gaat dat niet meer, dan ge bruiken we een gewoon chemisch poetspre paraat. Is ook dat niet voldoende, dan schuren we met een papje van amarilpoeder (of blauwsteen) met zoete olie. Of met een stukje fijn schuurpapier- Na het blank schuren of poetsen gieten we er kokend water over en wrijven de deksels met een zachte lap droog. Op het vuur door en door njidro- gen en dan glimmend poetsen met fijn krijt. KLEINE HANDIGHEIDJES. Snijbloemen, die onze kamers zoo kunnen opvcoolijken, houdt men langer goed, als men in het water, waarin ze staan, een paar maal het zakje blauw (van de wasch) heen en weer baalt, zoodat het water lichtelijk gekleurd wordt. Glaswerk wascht men het beste af in een licht sopje, waarin men wat borax-poeder heeft opgelost, om het water minder hard te maken. Als nieuwe aardappelen klein 'en moeilijk te krabben zijn, is het verstandig, ze een minuut of twee in kokend water te zetten- Dan kan men ze heel makkelijk krabben. Men kan een karpet snel en ter dege-schoon kriigen, door het te schuieren met heete ze melen en een stijve borstel. Groote cakes die in een 'gasoven 'gebakken worden, willen wel eens zwart van onderen worden. Men kan dit voorkomen door op den bodem van den vorm vetvrij papier te leggen en den vorm bovendien op een asbestplaatje te zetten. Indien men zakdoeken thuis wascht, moet men ze een nacht te voren in het water zetten, met een flinke hoeveelheid zout in het koude water. Het vuil gaat er dan veel beter uit. Gummi heetwaterzakken, die tegenwoor dig veel gebruikt worden in plaats van de meer oudenvetsche heetwaterkruiken, moe ten om de paar maanden in water, waarin een beetje soda is opgelost, gewasschen wor den, om te voorkomen dat ze hard worden en barsten. Onaangenaam" die dichtgevroren of aange slagen vensterruiten in den winter? Wel, wrijf ze in met glycerine, dat voorkomt aan slaan en bevriezen. Heel fijn porselein moet af gewasschen worden in warm water, waarin een beetje volders aarde, in plaats van zeeppoeder, is gestrooid. CHOCOLADEDRANK. En dan is er een lezeres, die graag zou willen weten, hoe men „fosco" maakt. Ik zou niet graag op me nemen, dat te vertellen. Want als ik me niet vergis, is dit een fa brieksmerk en de fabrikant zou een leelijk gezicht zetten, als ik zou probeeren iemand wijs te maken, hoe men dit zou kunnen „na maken". Toch bestaan er wel recepten voor een soort chocolade-siroop, die men eenige weken kan bewaren in een goed gesloten flesch. doch liefst niet langer dan 20 dagen. Bij gebruik kan men die dan verdunnen met 2 deelen koude melk op 1 deel siroop (in plaats van melk neemt men ook wel spuit water). Voor deze siroop neemt men op 1 ons cacao, 1 Liter water, 1 pond suiker en 1 vanille-stokje. De vanille laat men een poosje (op het fornuis bijvoorbeeld) in het water trekken. In een pannetje roert men cacao en suiker dooreen, en mengt dit met een deel van het water aan. Dan de rest van het water met de vanille erbij doen en alles 20 minuten laten koken, op oen zacht vuur. Vanille er uit nemen en dc siroop in een flesch doen. HUISVROUW. RECEPT. Voor Rijst met rabarber neemt men op 2 ons rijst. 1 bos rabarber, 3 1/2 kopje water, 1/2 pond suiker en wat fijne kaneel. Met de 3 1.2 kopjes water kookt men de rijst bijna gaar, waarna men er de stukjes rabarber bijvoegt, die men nu met de rijst tot moes laat koken. Dan gaan suiker en kaneel erbij en roert men alles goed dooreen. Een smakelijk en friseh nagerecht. Wie kort achter elkaar op den weg is ge weest als wandelaar, daarna als fietser en tenslotte als automobilist, zal bij zichzelf een verrassend verschil in mentaliteit hebben opgemerkt tijdens deze drie handelingen, als wij het zoo noemen mogen. De wandelaar, voor wien den laatsten tijd angstwekkend weinig plaats meer overblijft op onze wegen, zal noch over de fietsers noch over de automobilisten gesticht zijn: de fietsers noodzaken hem, bij het ontbreken van een goed wandelpad, zoo dicht mogelijk langs den kant van den weg te loopen, ter wijl de automobilisten hem soms in allerijl een goed heenkomen laten zoeken. Belt de fietser te hard naar zijn zin, dan smaalt hij: ik hoor je heusch wel, terwijl een juffrouw bij een scherpen hoek waar een automobilist flink signaal gaf, minachtend zei: Toe-toe, man, hou je gemak. Maar wee een van beide vervoermiddelen, wanneer er iets gebeurt. Dan is het al spoedig de vraag of er wel voldoende signaal is gegeven. De fietsers voelen zich in hun recht getast wanneer de wandelaars op hun fietspad loopen. ook als dezen nergens anders heen kunnen, en zij probeeren ze heel vaak te verdrijven door zoo dicht me; lijk langs ze te rijden, of ze zelfs in het voorbijgaan aan te stooten. Zijn ze daarentegen zelf niet op hun eigen fietspad, maar rijden ze op den weg, dan laat alle getoeter hen koud, en zij zetten een hooge borst wanneer zij een auto heb ben weten te beletten, hen voorbij te komen. Een automobilist, als derde, is het meest gebeten op dc fietsers, die vaak zoo slinge ren, „die doen of de weg van hen is" en die overal altijd nog door weten te slippen. De voetgangers zijn ook lastig, vooral natuurlijk bij oversteken, en veel automobilisten, die meenen dat de wereld afhangt van het teit, dat zij ergens twee minuten eerder of later komen, mopperen wanneer oude mensehen die aarzelend en langzaam de straat over steken, hen noodzaken om te stoppen. Veel hebb-v* wii al geleerd in den loop der jaren van v-v t en verkeersregeling, en op één punt zijn wij veel vooruitgegaan, name lijk onze houding tegenover den yerkeers- agent. Wij begonnen indertijd voor het grootste deel hem als een vijand te beschou wen die ons in onze vrijheid wilde beknot ten. Sedert zijn verschijning zijn de meesten echter al gaan inzien, dat hij er niet voor zijn eigen particuliere plezier, of voor dat van het geheele politiecorps staat, maar voor ons aller veiligheid, en men moet al een on maatschappelijk karakter hebben om dit niet te kunnen waardceren. Bovendien is dc politie van haar kant minder barsen dan vroeger en zoo is die verhouding tegen woordig lang niet slecht. Maar al de veroorzakers van het verkeer, zooals men zou kunnen zeggen, zijn elkander lang niet zoo vriendelijk gezind en bewer ken elkaar nijdassig met toeteren, bellen en booze woorden. Het is waar, onze wegen zijn nog verre van ideaal, en als Ieder op eiken weg zijn eigen gedeelte heeft, zal het allicht wel beter wor den. Maar hoe lang zal het nog duren, voor dat dit Ideaal in vervulling zal zijn gegaan, en moeten wil nu zoolang nog steeds maar op elkaar blijven mopperen en erger nog? De eendjes zijn altijd de lievelingsbeest jes van alle kinderen. Met een mandje met brood aan den arm stappen zij parmantig naar de vijvers om de altijd hongerige beest jes brood te voeren. Voor ieder kind is het een pleizier en al laat U uw kleuters dag in dag uit de eer- jes voeren, het zal nooit gaan vervelen. Nu zetten wij de kleintjes eens aan het werk en laten een aantal eendjes maken, die binnenshuis kunnen blijven. Ook zullen de diertjes daar hun nachthokje vinden. Het vouwen van deze eendjes is niet zoo heel gemakkelijk en bij de eerste zal het kleine ding het vouwwerk wel heel erg moeilijk vin den, maar u zal zien, bij het 4c of 5e eendje gaat het als het ware vanzelf. Het eendje ontstaat uit de vogel. Men neemt een papiertje van 16 cM. In net vier kant. Men begint de beide middenvouwen er in te leggen. Daarop vouwt men nog iedere zijde tegen de middenvouw. Vervolgens vouwt men de diagonalen er in. (afb. a> Men haalt de 4 punten uit en dan komt afbeel ding b. te voorschijn. Uit dit laatste figuur vouwt men de bloemenvaas, door het papier Laten wij beginnen met ieder ons eigen domein te houden, en niet' zooals bijvoor beeld langs den Noordboulevard naar den Zeeweg in Zandvoort. waar op zomerschc dagen tientallen auto's langs den weg staan waardoor het overblijvende deel van den rij weg te smal is geworden voor het drukke verkeer. Nu goed. meenen do automobilisten, ik wil het verkeer niet belemmeren en hij zet zijn wagen voor een groot deel op het tegelpad voor wandelaars. Dat gaat toch ook niet, het maakt dit wandelpad onveilig, want ieder oogenblik kan een autobestuur der met zulke edele gedachten bezield worden ten opzichte van zijn medc-automoblllsten. En er zijn daar altijd nog heel wat wande laars. We moeten beginnen eikaars rechten op den weg niet te betwisten: we hebben er allen evenveel of even weinig over te zeggen- Maar een auto heeft nu eenmaar meer ruimte noodig dan een fiets en deze kan weer minder goed uit den weg dan een wan delaar. terwijl deze laatste zich weer niet door een der beide anderen behoeft te laten onderspatten, als het geregend heeft. Onder automobilisten geldt een hoffelijke beleefdheid, die uit sportiviteit ontsproten is en die door velen onberispelijk wordt na geleefd. Maar in veel gevallen moeten fietsers en wandelaars daarop niet rekenen van dc zijde der autobestuurders en waarom eigenlijk niet? Wij willen daarmee niet zeggen dat men zijn recht op don weg zou moeten prijsgeven: de regels maken dit ge heel onnoodig. Allicht zouden er heel wat minder ongelukken gebeuren, wanneer ieder 1 op zijn tijd eens wat sportiever voelde en een overdreven haast liet achterstaan bij een beleefdheid tegenover een mcdemtfhsch. Dit zou het verkeer ook ton goede komen. MENU. Gevulde komkommers, Saucijsjes, Aardappelen, Ananas-saus met zachte biscuits. De komkommer wordt geschild, overlangs In tweeën gesneden cn het zaad eruit ge schept. Dan wordt de komkommer in water met zout gaar gekookt, wat zoowat twintig minuten duurt. Intusschen wordt een vulsel gemaakt op de bekende wijze van een sausje van boter en bloem met bouillon, een ge snipperd uitje, gehakte vleeschrestcn cn wat peterselie. Als de komkommer gaar is. wordt ze in stukken van 8 c.M. gesneden, deze met de farce gevuld, zoodat er een kop op staat en hierover wat tomatensaus gegoten. Ook kan men ze met paneermeel cn boter bedek ken en dan in een vuurvast schoteltje onge veer twintig minuten ln den oven laten staan. Van een blikje ananas worden de stukjes fijn gehakt, deze met wat suiker in het vocht opgekookt, zoo weinig mogelijk gebon den met wat sago en naar smaak nog wat kirsch of chartreuse erdoor geroerd. De bis cuits worden er apart bij gepresenteerd. ..E. E. J—P. krggen (afb. c.) Nu krijgt men dc vogel door in het lange deel van de vaas het kopje te vormen. Met de wijsvinger van de linker hand gaat u heel voorzichtig in de opening van de vaas en slaat deze om. De beentjes worden door ze omte slaan, geheel wegge werkt (afb. d.) Nu nog het snaveltje oranje gemaakt, het staartje zwart of grijs, de oogjes een zwart stipje en het eendje is gereed. Het aantal eendjes kunt u natuurlijk zoo groot maken, als u zelf maar wilt. Het hok wordt zeer primitief Ingericht, een oude doos doet hiervoor dienst. Ec-n lange kant van de doos wordt uitgeknipt, zoodat een net van traliewerk wordt verkre gen. U ziet, het is wel een zeer eenvoudige woning, maar toch mooi genoeg voor dc eendjes. De doos wordt beplakt of gekleurd (afb. e). De modellen zijn in de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R. Eendjes.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11