BUITENLANDSCH OVERZICHT WAT VOOR DE MINDERHEDEN BEDISSELD WERD. TWEE PROCESSEN: STINNES EN ROOS. GEMENGD NIEUWS REGO PRO REGE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI 1929 Nederlaag voor Hoover. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Belangrijkste nieuws bestaat uit eenige minder belangrijke berichten, die uitvoerige besprekingen overbodig maken. Wat de V. B. voor de minder heden zal doen. MADRID, 12 Juni (V.D.) De voorstel len, welke door de Raadscommisise zijn aan genomen, en tot verbetering van de be staande minderhedenklachten-procedure strekken, zullen Donderdag a.s. in den V.D.- Raad zelf ter tafel komen. Zy steunen op .het bekende minderhedcnrapport van Lon den en kunnen als volgt weergegeven wor den: Ten eerste zal de secretaris-generaal van den Volkenbond den klagenden minderheden mededeelen, wanneer hun klachten afgewe zen zijn, onder verwijzing naar de daarvoor geldende bepalingen. Verder acht de V. B. Raad het gewenscht dat de minderhedencommissies van den Raaa in de toekomst ook tusschen de Raadsverga deringen in zullen bijeenkomen en wel zoo vaak, als dienstig schijnt om de bezwaren der minderheden te onderzoeken. In de vierde plaats hebben de leden van den Raad het recht, om ingeval een m>n- derhedenklacht den V.B.-Raad niet bereikt, het gansche materiaal van den afgewezen klacht ter kennisneming te behouden. Ten vijfde zal de secr.-generaal van den V. B. eens per jaar een rapport indienen, ter samenvatting der klachten, welke de min derheden aan den Volkenbondsraad hebben gericht. Punt 6 behelst, dat de minderheden- commissies van den VB.-Raad in de toe komst de bevoegdheid zullen verkrijgen om met toestemming van de betrokken regeerin gen het resultaat van het onderzoek der minderhedenklachten te publiceeren. De Raad hoopt, dat de betrokken regeeringen zooveel mogelijk hun toestemming hiervoor zullen geven. Ten zevende moet de secretaris-generaal van den V.B. elk jaar in het officieele or gaan van den Bond een statistiek publiceeren over de minderheden en haar klachten. De arbeid in internationaal licht. GENèVE, 12 Juni (V.D.) In de huidige zitting van de Internationale Arbeidsconfe- rentie verlangde de vertegenwoordiger der Deensche werkgevers, Oersted, dat de door de Arbeidsconferenties aangenomen conven ties niet te veel bepalingen zouden bevat ten, zoodat het de afzonderlijke staten in derdaad mogelijk zal zijn deze conventies uniform toe te passen. De Zweedsche vrouwe lijke senator mej. Hesselgren bepleitte speciaal den verderen uitbouw van de wet geving tot bescherming van vrouwen in alle staten. De voorzitter van het Belgische Vak verbond, Mertens, bestreed de wijze, waarop de budgetcommissie van den Volkenbond ten opzichte van het Arbeidsbureau een soort bezuinigingssysteem toepaste en hij eischte, dat voor het werk, dat het Arbeidsbureau verricht en dat voor de arbeidersklasse van de geheele wereld van zooveel belang is, de noodige geldmiddelen in voldoende mate ter beschikking zouden staan. De voorzitter van den Fascistischen Boerenbond, de Italiaan Dos Razza doelden op de practische resul taten, welke men in Italië had bereikt bij de oplossing van het sociale probleem door de samenwerking tusschen arbeiders en werk gever? Communisten in een kasteel overrompeld. i-- Te Achères, in de „banlieue" van Parijs, heelt de politie een inval gedaan in een kas teel, waareen communistisch concilie in vergadering bijeen was, aldus meldtt de Tol. Het geval was aldus: de politic zocht een communist die nog een gevangenisstraf heeft op te knappen. Zij kreeg er de lucht van, dat dit heerschap samen met een aantal partij bonzen aan het vergaderen was in het kas teel Achères. Dit kasteel behoorde vroeger aan een rijk en weldadig industrieel, die" het onlangs aan het gemeentebestuur aanbood. Daar de burgemeester van Achères een com munist is, stelde hij namens de gemeente het fraaie slot ter beschikking van zijn partij- genooten voor hun drie- of viermaandelijk- schen „krijgsraad". Midden in de beraadslagingen arriveerde de politic, liep de buiten geplaatste wacht overhoop en verscheen in de vergaderzaal, den grooten salon, waar 50 trawanten van Moskou op rijkbekleede armstoelen gezeten waren rondom een gepolijst mahoniehouten tafel van enorme afmetingen. In een aan grenzend vertrek stond 'n kostbaar maal ge reed. met wijnen en likeuren uit den magni- fiek-voorzienen kelder. Den gezochten man vond men eindelijk in een kast onder de trap. Tot de „gasten" behoorden verschei dene bekende communistenleiders: Marcel Cachin, Sémard, Monmousseau en anderen. Behalve de gezochte „camarade" werd ech ter niemand gearresteerd. Wel nam men een aantal documenten in beslag, die, te oordee- len naar het tumult over hun wegneming, van zeker gewicht moeten zijn. Het proces tegen den autonomist Roos. Het proces tegen dr. Roos. beschuldigd van samenzwering tegen den Franschen staat, zulks in verband met de autonomistische be weging in den Elzas. is voor de rechtbank te Besancjon voortgezet. Roos verzocht, zijn ver keringen in de Duitschc taal te mogen af leggen. daar hij zich niet zoo vlot in het Fransch kon uitdrukken. De diverse op zijn zaak betrekking hebbende documenten was hij evenwel bereid in de Franschc taal te lezen. De rechtbank ging met het verzoek accoord. Dr. Roos verstrekte daarop een overzicht over zijn loopbaan in het Duitsche leger tij dens den oorlog. Naar hij verklaarde, zijn zijn sympathieën altijd aan Franschen kant geweest, terwijl hij zich sinds de inlijving der beide provincies steeds een getrouw onder daan der Fransche republiek heeft betoond, aldus de Tel. Hij beklaagde zich erover, dat hij in de zeven maanden, die hij thans reeds in voorarrest heeft doorgebracht, nooit heeft vernomen, waaruit de samenzwering, waar van hij beschuldigd wordt, eigenlijk bestaat. De autonomistische beweging in den Elzas bestempelde hij als te zijn eerder een moreel dan een politiek probleem. Nadrukkelijk ontkende dr. Roos, ooit uit Duitschland financieelen steun te hebben ontvangen. Voorts kwam ter sprake, dat Roos in 1924 opdracht heeft gekregen de Fransche scholen in het Saargebied te inspecteeren. Er ontstond beweging in de rechtzaal, toen de president opmerkte: „Ik wil uw verblijf in het Saargebied slechts ter sprake brengen, om erop te wijzen, dat u uw functie van ambtenaar der Fransche .republiek op loyale en ijverige wijze hebt vervuld". De Amerikaansche landbouw in gevaar gebracht?, WASHINGTON, 11 Juni (Reuter) De Senaat verwierp het wetsontwerp inzake de ondersteuning der landbouwers, ofschoon Hoover, naar bekend was, het zou hebben goedgekeurd. De meerderheid van den Senaat was van oordeel, dat de wet, om effect te hebben, een bepaling moest bevatten nopens een staats subsidie voor den graanexport, waar de pre sident tegen is. De Senaat had het ontwerp aanvankelijk aangenomen met de bepaling, betreffende de subsidie, maar het Huis van Afgevaardigden lichtte deze er uit. Later aanvaardden de beide Huizen in vereenigde vergadering het wetsontwerp zonder de sub sidie, maar thans is het weer verworpen. De leiders der agrariërs wanhopen er thans aan, dat de wet nog in deze speciale zitting tot stand zal kunnen komen. President Hoover heeft naar aanleiding van de verwerping door den Senaat van het wetsontwerp inzake de ondersteuning der landbouwers formeel medegedeeld dat het votum den steun aan den landbouw opnieuw uitstelt en elke wetgeving betreffende den landbouw ernstig in gevaar brengt. Adatsji's eindrapport over de minderheden. MADRID, 11 Juni (N.T.A.) De raads- commissie voor de minderheidsquaesties heeft haar werkzaamheden beëindigd met de aanneming van een door Adatsji ingediend slotrapport aan den V. B. Raad en van een ontwerp-motie. Rapport en motie zullen in de openbare zitting van den V. B. Raad wor den behandeld. Het slotrapport behandelt alleen procedure-quaesties en roert de prin- cipieele zijde van het vraagstuk niet aan. Van Duitsche zijde acht men het nieuwe rap port een groote verbetering. Het rapport somt in zes punten de voorstellen tot verbe tering der procedure bij de behandeling van klachten der minderheden op, welke terstond in werking zullen treden en niet, zooals oor spronkelijk het plan was de regeering met minderhedenverplichtingen slechts als aan bevelingen zullen worden voorgelegd. ZIJ DIE GEEN BANKIER MOGEN ZIJN. PARIJS, 11 Juni. De Fransche Kamer heeft verscheidene ar tikelen aangenomen van het wetsontwerp, waarbij wordt bepaald, dat zekere catego rieën personen niet het beroep van bankier mogen uitoefenen. Hieronder vallen o.a. per sonen, veroordeeld wegens vergrijpen tegen het gemeene recht, of die failliet zijn gegaan zonder later te zijn gerehabiliteerd. STINNES SPREEKT. BERLIJN, 12 Juni. (VX>.) Onder zeer groote belangstelling begon in het proces- Stinnes het verhoor van den hoofdbeklaagde Stinnes. Stinnes sprak hakkelend en was zicht baar bewogen. Hij verklaarde, dat toen Von Waldow en Nothmann hem de zaak voorstelden, hij in geen enkel opzicht had kunnen gelooven, dat het om iets unfaifs of om een zaak, die niet in orde was, ging. Toen later bij hem bedenkingen rezen tegen het gedrag van den bij de zaak betrokken Ncderlandschen bankier, nam hij het be sluit, zich uit de zaak terug te trekken. Hij wilde zich niet in handen van avontu riers begeven en evenmin, dat zijn-naam in betrekking tot dergelijke zakenlieden zou worden genoemd. Dat hij het rijk schade zou berokkenen, had hij geen oogenblik bedacht, aangezien hij verwachtte, dat de autoriteiten den ondergrond van elke financieele operatie onderzochten. Stinnes verklaarde, dat geen winst ter wereld groot genoeg had kunnen zijn om hem de transacties met de bedoelde personen te doen voortzetten. Daarna schilderde bekl. de moeilijkheden, waarin het Stinnes-concern na de inflatie was gekomen. UITZENDING VAN DE „FAKKEL-TAPTOE". Den 18den Juni zal door verschillende En- gelsche stations de „Torchlight Tattoo", welke plaats vindt in de Rushmoor Arena te Aldershot worden uitgezonden. Speciale te lefoonlijnen zijn voor dit doel aangelegd; naar men mag verwachten, zal dit een zeer interessante uitzending worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. PLANNEN VAN JACK PAYNE. Jack Payne heeft met zijn B. B. C.-dans- orkest steeds getracht naast goede muziek om op te dansen, tegelijkertijd interessante jazz-concerten te geven voor hen die slechts naar de muziek luisteren, en het mag gezegd worden: hij is daarin gewoonlijk uitstekend geslaagd. Zijn vele geestige jazz-bewerkin- gen hebben dit wel bewezen. Jaca Payne heeft echter het plan om zijn concerten nog meer speciaal geschikt te ma ken voor hen, die niet dansen, en derhalve zijn verscheidene nieuwe jazz-concertnum mers op het programma geplaatst. Voorts zal het B. B. C.-dansorkest in de toekomst ook verscheidene nieuwe voor jazz bewerkte klas sieke composities ten gehoore brengen. Het schijnt, dat dergelijke „verfroxtrotte" klas sieke nummers in Engeland nog steeds zeer gewaardeerd worden. Het Nederlandsche pu bliek is over het algemeen niet gesteld op dit soort muziek, waarschijnlijk omdat het de klassieken in hun oorspronkelijken vorm heeft leeren waardeeren, en het daarom als een ontwijding beschouwt, wanneer men met deze muziek grapjes uithaalt. Jack Payne's orkest is den laatsten tijd nog uitgebreid en bestaat op het oogenblik met inbegrip van den bandmaster uit vijftien leden, die te zamen veertig instru menten bespelen. HOE MOET ZIJ ZICH KLEEDEN? Margaret Bondfield is lid van MacDonald's kabinet geworden, gelijk men weet en de Daily Chronicle stelt de vraag, hoe zij aan het voorschrift zal kunnen voldoen volgens hetwelk ministers van het kabinet in gala een korte broek, zijden kousen en'glimmende lage schoenen moeten dragen, aldus de N. R. Crt. Toen Lady Astor de eerste vrouw was die in het Lagerhuis kwam, is er ook veel te doen geweest over de kleeden waarin zij zou ver schijnen: zij heeft de kwestie zelve naar ge noegen opgelost. Als Margaret Brondfield zich in de korte broek vertoonde zouden zelfs de onschuldigste merischen blozen. Vrouwen weten echter hoe zij zich moeten kleeden en men kan dan de oplossing van het probleem gerust aan haar overlaten. DOOR MELAATSCHEN BESMET. Naar het Klausenburger blad Munkas Ujsag meldt, verschenen Woensdagmiddag twee verwaarloosd uitziende mannen in het bureau van den kabinetschef van den mi nister van landbouw, om den minister te spreken. Toen de kabinetschef de indringers, die zich met geweld een weg gebaand had den door de schare der wachtenden, wilde doen verwijderen, merkte hij tot zijn ontzet ting, dat hun gezichten met vreeselijke won den bedekt waren. Snel liet hij den dokter van het ministerie roepen, die bij den eersten blik constateerde, dat beiden melaatschen waren. Daar de melaatschen, toen zij door de menigte heendrongen', vrijwel iedereen hadden aangeraakt, vluchtten de in de wachtkamer aanwezige personen ontzet, wierpen hunne kleeren van zich en lieten zich in de naastbij rij nde apotheek desinfec- teeren, aldus vertelt de N. R. C. De melaat schen bracht men onmiddellijk in het zieken huis, van waar zij ontvlucht waren, terug, waarna men ook het geheele gebouw ont smette. Een half uur later verscheen een derde melaatsche in het ministerie voor volksge zondheid, waar hij zich bij den minister wegens onmenschelijke behandeling in het ziekenhuis wilde beklagen. Ook deze zieke werd onmiddellijk naar het hospitaal terug gebracht. BELGRADO ZENDT HET AFLOSSEN VAN DE WACHT UIT. Radio-Belgrado deelt mede, dat dezen zomer bij gunstig weer eiken dag om 6.15 n.m. A. T. de muziek, die bij het aflossen van de paleiswacht te Belgrado wordt ten gehoore gebracht zal worden uitgezonden. PIRANDELLO'S NIEUWSTE TOONEELSTUK UITGEZONDEN. De première Van Pirandello's nieuwste too- neelstuk: „De man met de bloem in den mond", zal door München, Neurenberg en de andere Beiersche stations op Vrijdag 14 Juni in het Duitsch worden uitgezonden. Zooals men weet begon Pirandello zijn loopbaan als auteur met het schrijven van satirieke, gees tige short-stories. Op gevorderden leeftijd beproefde hij zijn krachten aan het schrij ven van tooneelstukken, waarmee hij zeer veel succes heeft gehad. Zijn tooneelwerken zijn bekend om hun philosophische strek king. DR. LEE DE FOREST ONDER- SCHEIDEN. Het Franklin Institute te Philadelphia heeft Dr. Lee de Forest die wel eens de „vader van de radio-lamp" genoemd wordt de John Scott-medaille toegekend, in verband met de vele diensten, die hij aan de wetenschap bewezen heeft. VOORAF BERAAD BIJ HET PARLEMENT! De radicale en radicaal-socialistische groep heeft een resolutie aangenomen, waarin steun geweigerd wordt aan elke procedure, waarbij de schuldenovereenkomsten niet aan de voorafgaande goedkeuring van het parle ment worden onderworpen. De .gauche démocratiquc" in den Senaat heeft den voorzitter verzocht de regeering te vragen om de ratificatie der intergeal- lieerde schuldregelingen eerst aan den Se naat voor te leggen alvorens ze bij decreet aan te nemen. LETTEREN EN KUNST. Het Regentessespel in het Stadion te Amsterdam. EEN GROOTSCHE HULDIGING. Een spel, mooi van gedachte, pompeus van uitvoering, schitterend van kleur, knap van regie en waarlijk ontroerend in 't hoofdmo ment, de huldiging van de Koninklijke Vrou we, ter wier eere „Rego Pro Rege" werd ge geven, ziedaar den indruk, dien wij van het grootsche feest in het Stadion te Amsterdam hebben medegenomen. In dit Regentesse-spel werd en dat is een bijzonder gelukkige gedachte van den ontwerper, den heer Frank Luns, geweest de Koningin-Moeder aan het slot, de hoofd persoon. De zeer indrukwekkende en ontroe rende apotheose, Haar gebracht, was een deel van het spel en werd het groote moment van dezen zeer schoonen middag. Het open luchtspel in het Stadion is het luisterrijke en hoog gestemde slot van de feesten te Am sterdam geworden. Voor den aanvang zijn wij allen wel even bevreesd geweest. Bedenkelijk hebben wij naar boven gekeken, naar de grijze, grauwe lucht, waaruit dikke regendroppels vielen. Doch tegen half drie hield het met regenen op en op het moment, toen de roode jockeys onder de Marathon-poort zichtbaar werden, scheen zoowaar de zon! En de zon, die aan dit spel van kleur glans moest geven, is heel den middag niet meer achter de wolken schuil gegaan. Een „blijde incomste" was het, toen de Ko ninklijke stoet het wijde-groene veld op kwam rijden. Er ging een trilling van emotie door de duizend-koppige menschenmenigte, toen de bekende en zoo geliefde figuur in het paars want zij was dezen dag de hoofd persoon zichtbaar werd. Het donderend „hoera!" plantte zich voort van tribune tot tribune. Het was een warreling van met zak doeken en hoeden wuivende menschen, het was een geestdrift, zóó warm en spontaan, als wij zelden of nooit bij een Koninklijken intocht mochten medemaken. Onze Ko ningin-Moeder moet uit de toejuichingen, die Haar daar in het Stadion tegenklonken en die dezen middag telkens weer werden herhaald hebben gevoeld, hoe geliefd Zij bij het Nederlandsche volk is. Het Regentesse-Spel van Frank Luns heeft het publiek in de gelegenheid gesteld aan zijn liefde en vereering voor de bejaarde Vorstin op ondubbelzinnige wijze uiting te geven. Dit symbolische spel gaf er in zijn hoogtepunt gereede aanleiding toe. Want Frank Luns had een spel ontworpen, waarin de verschil lende groote regentessen uit de geschiedenis optraden en aan het slot hulde brachten aan Haar, die eens „onze Regentes" is geweest. Het spel bestond uit twee afdeelingen. Het eerste deel was een Regentesse-feest in de dertiende eeuw. Aleides van Avennes is er de hoofdpersoon van en naast haar staat de jonge Floris V, voor wien zij de regeering voert. Reeds dadelijk de inzet met de vroolijk- dansende poorters en p ooi-ter essen, die de stad komen uitgestroomd, om de tribune van de Lands-Vrouwe met groen en slingers te versieren, was feestelijk en kleurrijk. Dan komt door de hoofdpoort de stoet van edel- vrouwen en ridders, met Aleides van Avennes en graaf Floris aan het hoofd, aangereden en een middeleeuwsch feest, waarin een steekspel het hoofdmoment vormt, speelt zich voor onze oogen af. Het is mooi van kleur, vol mouvement en er is iets van de oude romantiek in, dat boeit en meesleept. Kleine meisjes komen het gras opgehup peld en het hindert ons nauwelijks, dat deze meisjes moderne witte jurkjes dragen. Want de reidansjes, die zij uitvoeren op oude wijsjes, door heldere kinderstemmen frisch gezongen, zijn zoo fleurig en lief, dat wij ons onmiddellijk gewonnen geven. En wij verwonderen ons al evenmin als Aleides van Avennes dat blijkbaar doet, over de oud-Hol- landsche dansen uit de 17e eeuw door 200 meisjes uit de twintigste eeuw op dat feest in de middeleeuwen uitgevoerd. Waarom zouden wij, als het oog geboeid en het hart verkwikt wordt door die pittige, gezonde, aardig uitgevoerde dansen. Wij zouden ze niet graag op dat groene gazon in het heldere zonlicht hebben willen missen. Heel dat feest van Aleides van Avennes is trouwens slechts de inleiding voor de tweede afdeeling. Onder het gedonder van het ge schut, het plechtig gelui van klokken en feestelijk gezang, komt de Nederlandsche Maagd oprijden, staande in een zegewagen, die door 4 schimmels wordt getrokken. Haar volgen de „provincies" een alleraardigste groep in feestelijk versierde oogstwagens. Met de verschijning van de Nederlandsche Maagd staan wij tegelijk midden in het Symbolische spel. De Nederlandsche Maagd opent voor Ne- derland's eerste regentes het „boek der historie" en zij roept alle groote regentessen uit de wereldgeschiedenis voor haar op. Cleo patra uit het oude Egypte, Keizerin Gallia Placidia uit het Romeinsche Rijk. Agnes van Poitou, Blanche van Castillië, Maria de Guise, Maria de Medicis, Sophia Romanoff, Elisabeth van Bourbonzij trekken ons in keizerlijke en koninklijke stoeten voorbij, om Nederland en zijn eerste Regentes hulde te brengen. Er zijn er bij, die bij hun ver schijning met spontaan applaus door het enthousiast, publiek worden ontvangen. Daar is de schitterende ruiterstoet van Blanche van Castillië met de zoo fraai gedrapeerde paarden, daar is de stoet met de oude Karos sen waarin Kardinaal de Richelieu in zijn rood kleed een zoo decoratieve verschijning is. daar is de ruiterwacht van Maria de Medicis en de eerewacht der Russische ama zones en het gevolg van den jongen Poter de Groote. die sterk de aandacht trekken. Langzamerhand wordt het veld één weelde van kleuren en wij verheugen ons er over, dat de zon dit alles in zoo'n glorieus licht voor ons plaatst. Dan gaan nogmaals de poortdeuren open en, voorafgegaan door twee herauten met het wapen van Amsterdam, rijden gele en roode „coaches" elk getrokken door 4 paarden binnen. Het applaus klatert van de tribunes en daar is reden voor. Want het is een waarlijk „joyeuse entrée" van het „huldigend Amsterdam". Hoe feestelijk doen die met gele en roode rozen en witte lelies versierde oude coaches, waarop de „bloem van Amsterdam" gezeten is. Het is het deftige, rijke, oude Amsterdam, dat zijn hulde brengt aan de Nederlandsche Maagd. Na het verleden komt het heden. Van alle kanten trekken nu vroolijke kinderen het stadion binnen en plots overheerscht het Oranje alle ander; kleuren: Want de meests van deze kinderen dragen Oranje vlaggen in de hand. Dat is een zeer gelukkige vondst van de regie, want nu worden ook deze kinderstoe ten tot een groote kleurenweelde. En in deze omgeving doet het Oranje onze harten sneller kloppen. Dan komt het groote, het waarlijk ontroe rende oogenblik van dezen aan mooie momen ten rijken middag. De Nederlandsche Maagd draagt de hulde van de regentessen der historie over aan Haar, die het middelpunt is van dit feest. Zij reikt een ruiker rozen over aan een teer, klein meiske in het wit en als dat teere, kleine witte figuurtje met haar bloemen daar over dat wijde, groote veld gaat, regelrecht op de loge van de Koningin-Moe der af, dan trilt plots de lucht van het don derend „hoera!", dat losbarst van de tribu nes. Het „Halleluja!" dat het koor heeft in gezet wordt overschald door het gejuich der ontroerde menigte. De Koningin-Moeder is plots hoofdpersoon geworden in dat Regen tesse-spel! Naar Haar gaat thans de jubel uit van deze duizenden en duizenden men schen. Naast mij staat een oude heer en ik zie, hoe hem de tranen langs zijn wangen glijden. Ik weet zeker, dat hij op dat oogen blik niet de eenige is, die zijn ontroering niet meer meester kan blijven. Aller oogen zijn gericht op de Koninklijke loge, waar de Koningin-Moeder met Haar vriendelijk, lief gezicht tusschen de Ko ningin en de Prinses staat. Onze harten kloppen sneller. Wij voelen allen, wat er thans in Haar moet omgaan. Postduiven fladderen boven onze hoofden^ Handel's „Halleluja" klinkt tot ons door. Na het Halleluja zet de Koninklijke Militaire Kapel onder luitenant Louis Boer het Wil helmus in. Heel de menigte zingt het al-oude volkslied staande mee. Het is een mooi, een onvergetelijk oogenblik. Ik zou hebben gewild, dat hiermee, het spel ware geëindigd. Het défilé der medespelen den, d:.ï daarna volgde en heel lang duurde, moest den machtigen indruk, dien deze „apo theose" had gemaakt, wel verzwakken. Maar gelukkig beteekende het défilé niet het einde van dezen middag. Want wij wisten, dat na al die Koninklijke stoeten, die wij dien mid dag hadden gezien, er nog één langs ons heen zou trekken, welke voor ons geen „his torie" was. En toen deze Koninklijke stoet ons voorbij trok, barstte nog éénmaal het gejuich van de tribunes los, geestdriftig en warm, en het schalde over het terrein, zóó lang, totdat de roode calèche met de vorste lijke personen uit het gezicht verdwenen was. Dat was het mooie en indrukwekkende slot van het Regentesse-Spel. J. B. SCHUIL. CONCERT DOOR EEN STöSSEL-LUIT ENSEMBLE. UITGEZONDEN DOOR HUIZEN. Woensdagavond van acht tot negen uur hebben de luistervinken, die hun toestel op Huizen hadden afgestemd, kennis kunnen maken met een concert van een Stössel-luit Ensemble onder leiding van onzen stadge noot den heer P. de Nobel. Het luisteren was helaas geen onvermengd genot, want het onweer, dat in de lucht zat, was bijzonder storend. De omroeper gaf te voren een korte uiteen zetting van dit nieuwe instrument, dat hij bij uitnemendheid geschikt achtte voor be geleiding van liederen in den huiselijken kring. Uit den aard der zaak bepaalde hij rich tot het geven van eenige populair-weten- schappelijke mededeelingen. Een technische uiteenzetting moest natuurlijk achterwege blijven. In het Liederenalbum voor de Stössel-luit door P. de Nobel vinden we over dit instru ment de volgende bijzonderheden: „Georg Stössel, instrumentmaker te Keu len, is de uitvinder van de luit. Hij liet zich, daartoe aangespoord door een congres van instrumentmakers in Duitschland, door tweeërlei beweegredenen leiden, om een nieuw tokkel-instrument te construeeren. In de eerste plaats om te voorzien in de behoef te aan een nieuw instrument, dat de gebre ken van de in gebruik zijnde instrumenten flange halzen, het moeielijke zijdelingsche grijpen, de onpractische vorm van de klank kast) zou missen; ten tweede om aan zijn volk een middel aan de hand te doen, dat' mede zou helpen, het weer op te heffen uit zijn verval. Na jaren van ingespannen studie gelukte het hem, den sinds eeuwen gekoester- den droom van alle luitbouwers te verwe zenlijken, namelijk een luit te construeeren, die alle toonsoorten en harmonieverbindin gen toeliet en daarbij toch gemakkelijk be speelbaar was. Ook zijn ideaal, aan zijn volk een instrument te geven, dat in den ruimsten zin van het woord pen volksinstrument zou zijn, waardoor het oude volkslied zou herle ven, is in vervulling gegaan. De Stössel-luit is nu op het Kennemer Lyceum en het Am- sterdamsch Lyceum als begeleidingsinstru ment bij het zangonderwijs ingevoerd. Uit eigen ervaring kan ik getuigen, welk een kostelijk leermiddel het nieuwe instrument bij het klassikaal zangonderwijs is en welk een vreugde het bespelen er van voor de leer lingen oplevert. De ervaringen met mijn leer lingen op het Kennemer Lyceum opgedaan, heeft mij geleerd, dat de luit gemakkelijker bespeelbaar is met accoordbegeleidingen, dan wanneer men eerste melodieën speelt en daar bij zingt". Tot zoover de heer De Nobel. Woensdagavond werd een heel aardig pro gramma afgewerkt, waarbij inderdaad bleek, dat het instrument voor begeleiding van een- voudigen zang heel goed geschikt is. O.a. werden ten gehoore gebracht „Zonnedag" van Lieven Duvosel; „Het veugeltje", een liedeke in Veurnschen tongval, enz. Het pro gramma eindigde met „Wilt heden nu tre den". Aan dit concert werd medegewerkt door een jongens- en meisjeskoor. De dames E. van Zijl (sopraan) en A. Hermes (alt) tra den als solisten op. De heer Stössel. die het concert persoon lijk bijwoonde, hield een korte toespraak, waarbij hij zijn dankbaarheid uitte over het feit. dat de klanken van zijn luit nu ook door de radio over de wereld werden uitgezonden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14