HA PB© RHITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DRIE BELANGRIJKE KWESTIES. Labourregeering en Vredespolitiek. DUIDELIJKE GEDRAGSLIJN VAN DE ENG. LIBERALEN. RECHTSZAKEN. HANDELSBLAD GRATIS TEMPELIERSSTRAAT 32 INGEZONDEN VRIJDAG 14 JUNI 1929 VIERDE BLAD De minderheden, Marokko en de rede van Lloyd George. Een interview met Lord Cecil. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Fransche kabinetsraad heeft zich Don derdag in het bijzonder bezig gehouden met de incidenten in Marokko. Men heeft met vrachtauto's en per spoor versterkingen doen zenden om de door de opstandelingen omsin gelde Fransche troepen te bevrijden. Talrijke vliegeniers bestoken de inboorlingen met bommen en machinegeweren. De inboorlin gen in El Bordj pogen in contact te komen met hun stamgenooten. Generaal Viladan vertoeft in Risch om den toestand ter plaatse te onderzoeken. Vrijdag zou hij terugkeeren naar Rabat om den president-generaal ver slag uit te brengen. De verliezen der Fran- schen bedragen volgens de laatste berichten 7 officieren en 11 onderofficieren en man schappen. Tusschen Ait Jacoub en El Bordj zijn veldlegers vijandelijke troepen ontdekt. Andere opstandelingen marcheeren op Tar- guist aan, de haven Ait Jacoub is bijna ge heel omsingeld. Er zijn herhaaldelijk krach tige aanvallen gepleegd. De verbinding met Risch is nog niet onderbroken. De gebeurtenissen in Marokko hebben reeds tot interpellaties in de Kamer geleid. De communisten hebben een interpellatie in gediend over het nieuwe militaire optreden in Marokko. Ook de radicaal-socialisten heb ben de regeering verzocht om opheldering te geven over de laatste gebeurtenissen in Marokko. Reeds langen tijd zijn interpella ties hangende omtrent den toestand in Ma rokko en Algiers, welker behandeling echter steeds weer uitgesteld is. In Madrid heeft Briand in krasse bewoor dingen nog eens zijn meening kenbaar ge maakt omtrent de minderheden, waarbij hij opnieuw den nadruk legde op zijn oude stel ling, dat de minderheden door de meerder- heid-staten worden opgenomen. Hij zeide, dat het hierbij niet zoozeer aankwam op de principieele opvattingen, dan wel op de practische resultaten, welke nu bij het min derhedenvraagstuk zijn bereikt. Men zal moeten trachten de rechten van de minder heden in volkomen overeenstemming te bren gen met de souvereiniteit van den meerder- heidsstaat, die bij den Volkenbond is aange sloten. Maar een diepgaand onderzoek naar de uiterst moeilijke en lastige minderheden vraagstukken zal doen blijken, of het wer kelijk belang van de minderheden er niet mede is gediend, wanneer handelingen, waardoor ze in botsing zouden komen met hunne regeeringen en met het meerderheids volk, worden voorkomen. Het staat vast, dat inzake de minderhedenkwestie niets gedaan kan worden, zonder toestemming van de re geeringen, die bij de mind ei'heden verdragen belang hebben. Daarom is een compromis on vermijdelijk. Hoewel er eenerzij ds menschen zooals dr. Stresemann zijn, die objectief het belang van de minderheden verdedigen, zijn er anderzijds toch ook elementen', die er slechts op uit zijn onrust en ontevredenheid te verwekken en een dergelijke atmosfeer voor persoonlijke doeleinden te benutten. Er bestaan organisatie's wier bedoelingen niets met het werkelijk belang van de minderhe den te maken hebben. Dergelijke organisa ties veroorzaken een stemming van onrust en ontevredenheid bij de minderheden, waardoor ze ein een buitengewoon moeilij ke positie komen en de vrede ernstig wordt bedreigd. De staatslieden, ten volle bewust van hun verantwoordelijkheid tegenover hun landen en de publieke zaak, moeten slechts die maatregelen nemen, die practi sche waarde hebben en mogen zich niet door avonturen laten verleiden. Dr. Stresemann heeft zijn principieel stand punt, dat hij ten opzichte van de minder hedenkwestie inneemt, op een volkomen zui vere wijze verworven, toch kent spreker den ruimen blik van dr. Stresemann voldoende, om er zeker van te kunnen zijn, dat hij niets zal doen, dat het werk van den Volkenbond zou hinderen. Er is een resultaat bereikt, dat weliswaar niet- op alle punten ten volle bevredigt, maar dat toch den eenig moge lijken practischen middenweg aangeeft, en tevens tevreden stelt en 'n verderen vooruit gang in het minderhedenvraagstuk verze kert» In aansluiting op zijn herkiezing tot lei der van de liberale lagerhuisfractie heeft Lloyd George Donderdag een met spanning verwachte rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Wij zullen de aanstaande regeeringsverkla- ring met belangstelling verwachten, doch moeten reeds thans verklaren, dat de huidige regeering, voor zoover dat in onze macht ligt gevallen zal zijn, wanneer zij ophoudt een liberale politiek te voeren en overgaat tot een socialis^f.ch bestuur. Wij verwachten verder, dat de regeering onmiddellijk den fout, die begaan is bij de doorzoeking van de Sovjet-Russische handelsvertegenwoordi ging, weer zal goed maken en diplomatieke betrekkingen met Rusland weer zal aanknoo- pen. Wij verwachten, dat de regeering de Britsche troepen uit het Rijnland terugtrek ken zal en de andere mogendheden zal uit- noodigen dit voorbeeld te volgen. Uit Lloyd George's rede blijkt tenslotte overduidelijk, dat de liberalen op vele pun ten met de Labourparty zullen samenwerken, dat zij echter niet zullen aarzelen' om feilen tegenstand te bieden, als de geste van Labour in strijd zal zijn met de liberale beginselen. De positie der liberalen is inderdaad een zeer verantwoordelijke, omdat zij in alle ge vallen wanneer er verschil bestaat tusschen de beide andere partijen moeten beslis sen. In ieder geval is het van groot belang dat hun leider aandringt op herstel van de be trekkingen met Rusland en op de ontruiming van het Rijnland. Voegt men bij deze twee zeer interessante punten nog MacDonald's voornemen om persoonlijk met Hoover te gaan onderhan delen ever de maritieme bewapening, dan kan men gereedelijk aannemen dat er nu ein delijk eens meer schot in de internationale politiek zal komen. F. A. Waar zal de Int. betalingsbank komen? De correspondent te Brussel der N. R. Ct. schrijft: Door de Belgische regeering wordt thans in verband met de mogelijkheid der vestiging, te Brussel, van de internationale betalings bank, tot de oprichting waarvan door de experten-conferentie te Parijs werd besloten, naar een geschikt gebouw gezocht. Eerst was gedacht aan het Palais des Académies, gele gen op het Paleizenplein, vlak bij het ko ninklijk paleis, in de bankenwijk. De Aca démie royale de Belgique, en haar afdeelin- gen, wetenschappen, letteren, schoone kun sten en geneeskunde, zijn echter in dit van 18231829 dagteekenende gebouw, oorspron kelijk bestemd om als woning van den prins van Oranje te dienen, gevestigd en zouden moeilijk elders onderdak kunnen komen. Daarom hebben ook de minister van finan ciën Hautart en minister van staat Delacroix een bezoek gebracht aan het stemmige Eg- montpaleis, dat aan de stad Brussel toebe hoort en waar, eventueel, de Internationale Betalingsbank zou kunnen worden geves tigd. Engeland en de 8-urendag. Bij de algemeene beschouwingen in de In ternationale arbeidsconferentie heeft de En- gelsche werkgeversafgevaardigde Forbes Watson stelling genomen tegenover de ver klaring van den Engelschen regeeringsge- delegeerde Wolfe over de ratificatie van de achturen-conventie. Hij zeide, dat de Engel- sche werkgevers van meening zijn, dat de conventie, al dan niet met de interpreta tie, van Londen, geen waarborgen biedt voor de uniforme toepassing in alle landen, en nadeelig is voor de Britsche industrie, aldus de Tel. Hij herinnerde aan de herhaalde po gingen van de vorige regeering om de con ventie herzien te krijgen, welke pogingen door de werkgevers ten volle gesteund zijn. Toepassing der herzieningsprocedure, zooals die reeds is uitgewerkt, is het eenige middel m de conventie algemeen toegepast te krij gen. Herstelcommissie naar Baden-Baden? Zooals men weet, voorziet het rapport der reparatiedeskundigen in de instelling van minstens twee organisatiecommissies, de eene voor de organisatieder internationale bank en de andere voor de regeling, die nog met Duitschland moet worden getroffen, in ver band met de vervanging van het Dawes-plan door het nieuwe systeem. Volgens een be richt van de „Temps" zullen deze commissies de volgende maand bijeen komen, waarbij Baden-Baden als plaats van samenkomst wordt genoemd. Reuter meent te weten, dat de nieuwe ge zant der V. S. te Londen, generaal Dawes, Amerika zal vertegenwoordigen op de voor gestelde diplomatieke conferentie voor het herstelvraagstuk. Laaghartige aanslag in Ierland. De politie te Tallycrine, in het Iersche graafschap Clare, had een anoniemen brief ontvangen, om haar mede te deelen, dat er in een hoek van een veld wapens en een kistje met documenten, die op een verraderlijke sa menspanning betrekking hadden, verstopt waren. Een speurder werd er met eenige beambten heengestuurd. De speurder O'Sullivan vond 's avonds metterdaad een kistje, maar toen hij het deksel opendeed, ontploften eenige bommen en werd hij aan stukken gescheurd. Twee an dere beambten kregen kwetsuren. Te Baleysax, in Kildare, hebben manschap pen van de burgerwacht een opslagplaats van wapens en munitie op een zolder ont dekt. Zij namen 5 geweren, 300 patronen, tien bommen en 40 slaghoedjes in beslag. HET VLAGGESCHIP VAN NELSON. Het voorstel van den Koning om de Vic tory. Nelson's vlaggeschip, verder te restau- reeren, zal ten uitvoer worden gebracht. Deze mededeeling werd door admiraal Sir George Hope op de jaarlijksche bijeenkomst van de Society for Nautical Research gedaan. Admiraal Hope zei, dat de Koning bij zijn bezoek de plannen had besproken om de restauratie te voltooien. Z. M, had voorstel len gedaan die nu ten uitvoer zullen worden gebracht, aldus de N.R.Ct. Het werk tot be houd van het schip is weliswaar voltooid, maar de restauratie is nog niet klaar. Hope vertelde nog, dat het fonds voor het behoud van de Victory, dat 75.000 pond had bedragen en in 1927 was bijeengebracht, nu uitgeput is. Sinds dien zijn meer dan 100.000 pond voor het schip uitgegeven. 640 MIJNWERKERS VER- OORDEELD. 640 mijnwerkers zijn gisteren door den kantonrechter te South Shields tot ieder 10 shillings boete veroordeeld, wegens con tractbreuk. In een geschil met een directie nopens de toepassing van het minimumloon voor een paar gezellen hadden de mannen zich solidair verklaard en de mijn zonder er verder naar om te zien, verlaten, aldus de N. R. Ct. De directie vroeg arbitrage aan, waarmee de vakbond zich vereenigde. De scheidsrech ters stelden de mannen in het ongelijk, waarna, de directie zich tot de rechtbank wendde met bovenvermeld gevolg. VERKEERSONGELUKKEN. Te Halfweg. Nabij de Zwetbrug is een „Renault", waar in 4 heeren gezeten waren, omgeslagen. De auto kwam in groote snelheid aangereden, toen plotseling een voorband sprong. Daar door kon de bestuurder niet meer voldoende richting houden en maakte de auto een draai over den weg in de richting van de trambaan. Door zeer krachtig remmen (waardoor tevens een der achterbanden sprong) wist de bestuurder de auto tot staan te brengen, nadat de wagen eerst nog eenige afsoheidingspaaltjes en het draad had ver nield. Daarna sloeg de auto over zij. Wonder boven wonder bekwamen geen der inzit tenden eenig letsel. Zij zetten zoo spoedig mogelijk in een passé erende auto de reis in de richting Haarlem voort, de beschadig de auto achterlatend. ONDERWIJZERSEXAMENS. Aan de Da Costa-kweekschool te Haarlem slaagden van groep H de dames W. v. Ley en- horst, J. G. Schipper, E. K. Ligtenberg, W. G. Lok, Haarlem en de heeren J. Stoorvogel, Haarlem, F. v. d. Vlies, Heemstede. Afgewezen geen. PERSONALLY. Aan de universiteit te Leiden slaagde cum laude voor het propaedeutisch theologische examen de 1 „-er W. C. van Unnik te Haar lem. EXAMENS Aan de Nutskweekschool te Haarlem zijn voor het eindexamen (2de groep) geslaagd de dames: A. M. Hock, M. J. Witteveen, M. H. Lansdorp, C. A. M. Moonen, E. Noordkamp, A. M. Nieland. Geen afgewezen. VAARDIGHEIDSPROEVEN. Donderdagmorgen werd een begin gemaakt met de afneming van vaardigheidsproeven in gymnastiek en athletiek voor de leerlin gen der 6e klassen van openbare en bij zondere lagere scholen te Haarlem. In verband met groote deelneming werd voor deze gelegenheid gebruik gemaakt van drie gymnastiekzalen en twee sportterreinen. De jongens werkten hedenmorgen in de zaal, de meisjes op het terrein. O.a. de heer H. L. Warnier, inspecteur der lichamelijke opvoe ding en verschillende hoofden van scholen deden van hun belangstelling blijken. Door het ongunstige weer in den laten ochtend kwam er op de terreinen eenige stagnatie. Uiteraard kon in de zalen alles een geregelden voortgang hebben. De meisjes moesten vanmorgen vier on derdeden afwerken, n.l- balwerpen (14 M.), vèrspringen (2.25 M.), hoogspringen (0.75 M.) en hardloopen (60 M. binnen 12.4 sec.), ter wijl de jongens hun gymnastische vaardig heid moesten toonen in een vrije oefening, een klim-oefening en een boksprong. Van middag werken de jongens op het terrein en de meisjes in de zaal. De leerlingen, die in de 7 vereischte onder- deelen hoogstens 1 onvoldoende krijgen, ont vangen een diploma. De proeven waren, als gewoonlijk, georga niseerd door de afdeeling Haarlem van de „Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland", met volledigen steun van het Gemeente-bestuur. De leiding berust bij den heer T. Dekker, die bijgestaan wordt door een aantal vak- en klasse- onderwijzers. 's Middags was het weer zoodanig verbe terd, dat ook op de terreinen de oefeningen geregeld voortgang konden hebben. Dan waren, zooals reeds werd vermeld, de jongens aan de beurt, en wel met vier athletiek- oefeningen, nl. 80 M. hardloopen in hoog stens 14 sec., hoogspringen minstens 0.85 M., vèrspringen minstens 2.75 M., en balwerpen, minstens 25 M. De meisjes verwerkten tegelijkertijd in de zaal een vrije oefening, een ladder-oefening en een oefening op de evenwichtslat. Na afloop werd aan de geslaagde jongens en meisjes onmiddellijk het vaardigheidsdi ploma uitgereikt. Voorts verspreidde de or- ganiseerende vereeniging een handig boekje met raadgevingen aan de jeugd betreffende sportbeoefening en. met gegevens over het Haarlemsch Bureau voor Medische Sportkeu ring, over sportvereenigingen op allerlei ge bied, enz. HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. EEN SCHOOL NABIJ DEN KLOPPERSINGEL. De Vereeniging „Groen van Prinsterer" voor lager- en meer uitgebreid lager onder wijs te Haarlem, deelt aan het gemeente bestuur mede, dat zij de stichting van een school voor voorbex-eidend lager onderwijs wenschelijk acht, en dat daarvoor een af zonderlijke vereeniging genaamd „Rehoboth" is opgericht. Het plan is, bedoelde school te bouwen op een indertijd voor dat doel gereserveerd terrein gelegen achter de Dr. A. Kuijper- school, aan de Rozenhagenstraat 15, thans gedeeltelijk in gebruik bij die school als moestuin en speelplaats. De Vereeniging „Groen van Prinsterer" aan welke dat gereserveerd terrein toebe hoort, verzoekt ons, haar te machtigen be doeld terrein te mogen overdragen. De gemeente heeft aan deze school en het terrein f 179.450 besteed. Ingevolge de Lager-onderwijswet 1920 is deze school met bij behoorenden grond eigen dom van de vereeniging, echter met be stemming haar voor lager onderwijs te ge bruiken en mits de school blijft voldoen aan de desbetreffende bepalingen dier wet. Bij vervreemding van het schoolgebouw en bijbehoorende grond is art. 83 van toe passing; hoewel dat artikel niet voorziet in het oixdei'havige geval, (verkoop van een stuk grond, behoorende bij een bijzondei'e school), zijn B. en W. toch van meening, dat voor dezen verkoop overeenkomstig dat artikel behoort te worden gehandeld, n.l. de overdracht te doen plaats hebben „met goed keuring van Gedeputeei-de Staten, en onder de door deze mede in het geledüjk belang der gemeente te stellen voorwaarden". Ofschoon de gemeente de sticht ingskos- ten heeft gedragen, hebben B. en W. tegen den verkoop van dien gi*ond geen bezwaar, mits de koopsom in de gemeentekas wordt gestort. Lord Cecil. (Bijzondere correspondentie). Lord Cecil, tot voor eenigen tijd en waar schijnlijk zeer spoedig opnieuw, Britsch ge delegeerde bij den Volkenbond, ontvangt mij in de vertrekken van het Britsche gezant schap, waar hij gedux-ende zijn oponthoud te Berlijn verblijf houdt. „Den toekomstigen gang van zaken in En geland moet ik voorspellen?" zegt hij. „Moei lijk omdat in de politiek toch alles moge lijk is. Maar in ieder geval; de oude regee ring is afgeti-eden. Naar mijn meening be ging zij daarmede een fout. Ik geloof, dat het meer in den geest van onze Grondwet was geweest, dat zij zich door het nieuwe parlement had ten val laten brengen. Maar dat zijn tenslotte quaesties van staatsi-ech- terlijken tastzin, waarover niet valt te twis ten. In ieder geval; de heerschappij van Baldwin en de conservatieven behoort tot het verleden. De man van vandaag is MacDonala. Ik kan mij niet voorstellen, dat MacDonald zijn regeering op een coalitie met de libei-a- len baseei-t. Daar zijn de tegenstellingen tus schen deze beide partijen veel te scherp voor. Er is derhalve geen andere uitweg dan een zuivere Labourregeering. Radicale experi menten zijn van haar stellig niet te veiwach- ten. Ik ken mijn Schotschen landgenoot Mac Donald veel te goed, dan dat ik niet zou ge- looven aan de wijze gematigdheid, die zon der twijfel zijn politiek zal beheerschen. Mijn pei-soonlijk standpunt ten opzichte van de nieuwe regeering is moeilijk te om schrijven. Ik was het met veel niet eens, dat het conservatieve kabinet juist achtte en zal het ongetwijfeld ook met vele maatregelen en daden van de Labourregeering niet eens zijn. Of ik zelf weer actief zal optieden wilt u weten? Ja, dat hangt er van af, of Mac Donald mij zal uitixoodigen weer naar Ge- nève te gaan. Naar mijn overtuiging blijft de continuï teit van de Britsche buitenlandsche politiek in haar groote lijnen ook na de regeerings- wisseling gehandhaafd. Natuurlijk is poli tiek veelal een quaestie van temperament en dat alleen verklaart een te wachten koers verandering in velerlei opzicht. Wat de ont wapening betreft en de bescherming dei- minderheden, heeft men Chamberlain.nu en dan verweten, dat hij niet snel genoeg was opgetreden en niet ver genoeg gegaan. Nu. inzake deze beide vraagstukken, gelijk wel licht in het algemeen inzake het totaal com plex van Volkenbondsvraagstukken, zal Mac Donald stellig sneller en verder gaan. MacDonald zal, daar ben ik zeker van, niet de politiek van een of andere Entente, dat wil zeggen: van een of andere machtsgroe- peering volgen, maar algemeen-Europeesche en zelfs daarboven uit algemeene Volken- bondspolitiek voeren. Maar men moet ook de afgetreden regeeringsdiplomatie geen onrecht doen. Bij alle groote en belangrijke vraag stukken, die de laatste jaren werden gere geld, trachtte de Britsche diplomatie en gelukkig gewoonlijk met succes een eens gezinde meening der desbetreffende mogend heden tot stand te brengen. Dat geldt in het bijzonder voor de Fransch-Duitsch-Engelsche vraagstukken. Stellig bestond er voortdurend hecht contact, en levendige gedachtenwisse- ling msschen Parijs en Londen en ik geloof, dat dit zoo zal blijven. Tot een eenzijdige machtsgroepeering heeft dit evenwel niet ge leid en het mag er ook niet toe leiden; daar dient in de toekomst acht op te worden ge slagen. Er is geen plaats voor eenzijdige En- POGING TOT INBRAAK IN' HET CENTRAAL STATION. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 66-jarigen recidivist, die terecht heeft gestaan wegens de brutale poging tot inbraak in een kamer der woning van den chef van het Centraal Station. De rechtbank legde verdachte vier jaren gevangenisstx-af op. o.m. overwegende dat hij een gevaar voor de maatschappij is en daar uit voor geruimen tijd dient te worden ver wijderd. Verdachte heeft twee en dertig jaren van zijn leven in dc gevangenis doorgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Zij, die zich thans als kwartaal-abonnc opgeven, ontvangen hel Handelsblad tot 1 JULI gratis. Abonnement ƒ1.90 per maand en f5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad. (WENSING'S Alg. Advert..Bureau) TELEFOON 10209 tenten meer in een door den Volkenbond ver eenigde gemeenschap van volken. Tot de meest gecompliceerde vraagstuk ken, die de nieuwe regeling der Europeesche verhoudingen open liet behoort zonder twij fel het minderhedenprobleem. Den Volken bond is zijn houding voorgeteekend. Hij heeft te waken over de nakoming der beschermen de bepalingen van de vredesverdragen. Of deze bepalingen overeenkomstig de bedoelin gen worden uitgevoerd ziedaar de telkens terugkeei*ende quaestie. Met juridische argu mentatie alleen zal zij ïxooit zijn op te lossen. Indien b.v. Duitschland en Polen een con flict wegens een minderheid hebben, is het zeer begrijpelijk, ja, vanzelfsprekend, dat dit geval, met Duitsclxe oogen gezien er geheel anders uitziet, dan door den Poolscht.. bril. Bijgevolg zal de Volkenbond bijna noo:t het waarlijk objectieve materiaal beschikbaar hebben, dat hij voor een onderzoek noodig heeft. Ik wil toestemmen, om bij dit voor beeld te blijven, dat de krachten der Duitsche minderheid in Polen in vele opzichten niet ongemotiveerd zijn. Maar het zal nooit ge lukken, dit voor de Polen zelf begrijpelijk te maken. Voor de oplossing van het vraagstuk der minderheden is dus allereerst noodig: meer Volkeixbondsgezindheid en iets minder staatsegoïsme! Totaal onjuist is het vooral, üexi Volkenbond te beschouwen als een melk koe, waar ieder uit wil persen, wat hij maar eenigszins kan. De Volkenbond is een schat, die men diende te vergrooten. Waar men al len goeden wil en alle edele enei'gieën in moet stoppen opdat hij eens vruchten draagt. Ik geloof aan de voort durend toene mende beteekeiTis van den Volkenbond en hoop, dat zijn natuurlijke opwaartsche ont wikkeling niet door overbodige machtstwis- ten worden verhinderd. Daarentegen acht ik het niet juist, veel te verwachten van de bijeenkomst te Madrid, het allerminst wat de quaestie der minder heden betreft. Chamberlain kon er natuurlijk niet meer heengaan. MacDonalds minister van buitenlandsche zaken was nog niet be noemd. ofschoon de toekomstige premier na tuurlijk al een volledige lijst van ministers in den zak had op den verkiezingsdag. Bij gevolg kan Engeland te Mad. id niet veel meer doen, dan de gebeurtenissen waarne men en daarom komt het mij vror. dat dc politieke beslissingen niet voor September a.s. zullen vallen. Op de vraag, of niet althans over de ont ruiming van het Rijnland in Madrid zou kunnen worden gesproken, antwoordde Lord Cecil: „Wat het voortduren van de Rijnland bezetting betreft, zal het Engelsche stand punt in verband met de regeeringswisseling waarschijnlijk niet veranderen. Iedere regce- ring, een conservatieve zoowel als een kabi net van de arbeiderspartij moet er naar stre ven, de bezetting zoo spoedig mogelijk to doen eindigen. Ik twijfel er niet aan. dat vlacDonald dit standpunt natuurlijk tot uit drukking zal brer>"pn. En ik kan niet geloo- ven, dat de bezetting na de afhandeling van het herstel-probleem nog langer kan worden gehandhaafd". Tenslotte verzoek ik Lord Cec.il, mij zijn meening te zeggen over het vraagstuk van aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. „Ik ben een beetje verbaasd", antwoordde hij, „dat men daar zulk een belangrijke in- tei-natlonale quaestie van maakt. Het komt mij voor, dat dit allereerst een zaak is, die Oostenrijk en Duitschland aangaat. De be woners van beide landen zullen stellig ern stig overwegen of de aaneensluiting in hun belang is en dan zullen zij beslissen. Dat zou, wanneer ik het zoo r. ag zeggen, mijn primaire opvatting zijn. Nu blijft, evenwel het feit bestaan, dat de aaneensluiting tot een internationale politieke quaestie groeide. Bijgevolg is mijn meening dezelfde als be- treffende alle politieke twistpunten: Dc vre de voorop! Ik kan de volken in beide landen niet anders dan den raad geven, den vrede niet in gevaar te brengen! De verdragen wij zen den weg, die alleen tot aansluiting kan leiden, duidelijk aan. Het verheugt mij. te hooren. dat de beweging voor aaneensluiting zich streng aan deze bepalingen zal hou den". K. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per rcgeL N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS DIRK SCHaFER GEOPEREERD. De bekende pianist en componist Dirk Schafer heeft in het Centraal Zikenhuls te Alkmaar een operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. NOODWONINGEN Mag ik, door middel van Uw veelgelezen blad even het volgende onder de aandacht brengen van dc bevoegde autoriteiten? Eenige maanden geleden hebben vele be woners van dc Gcd. Schalkburgergracht (waaronder ondergeteekende) den gemeen teraad van Haarlem verzocht, om nu ook eindelijk eens daar een begin te maken met het afbreken der noodwoningen. Het antwoord luidde: dat wij op medewerking konden rekenen, alleen wij moesten geduld hebben. Nu stonden er sedert 4 a 5 weken 3 noodwoningen ledig, zij waren dichtgespij kerd en we dachten, het begin is er. Maar we hebben misgerekend want tot onzen groo- ten spijt zijn de planken weer verwijderd en hebben wc weer nieuwe buren gekregen. Wel een eigenaardige manier van medewerking. We hopen echter van harte, dat de gebrui kelijke aankondiging „noodwoningen enz. te koop", spoedig als annonce in Uw blad moge prijken. Hoogachtend, Uw abonné W. J. A. D. S.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13