AAN ONZE WEEK-ABONNES 8 DE „OISEAU JAUNE" 46e Jaargang No. 14104 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 17 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. GcïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onre Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25. elke regel meer ƒ0.10. uitsl. a contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 17 JUNI Leger des Heils: Openbare verkoop van het tentoongestelde op het. Bloemenfeest. 7.30 u. Tent Zaanenlaan: Tentsamenkomst. Spr. K. Rozendal. 8 uur. Cinema .Palace: „Op weg naar Singapore" en „Adam en het toeval." 8 uur. Luxor Theater: „De Bandiet der Bergen" en „Dorpsschandaal", 8 uur. Rembrandt Theater: „Van den Dader geen spoor'Tooneel: Edith Hagedprn. 7 en 9.15 u. Standaard Theater: „De matrozenbruid", 8.15 uur. DINSDAG 18 JUNI Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Stadsschouwburg: Ledenconcert H. O. V. o. 1. v. Ed. v. Beinum. Else Thole, alt. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen. Stadhuis: Openbare vergadering Gezond heidscommissie, 3 uur. Veis en: Raadhuis. Gemeenteraad 7 uur. H i 11 e g o mRaadhuis. Gemeenteraad. HAARLEM. 17 Juni De Verstekeling. De Fransche vliegers Assolant, Lefèvre en Lotti zijn den Atlantischen Oceaan van Amerika naar Spanje overgestoken, en zoo als u weet kroop onderweg uit den staart van het vliegtuig, waarin hij zich verstopt had, de Amerikaansclie knaap geheeten Schreiber te voorschijn. Het jongemensch wou be roemd worden door a.ls verstekeling mee te gaan, en slaagde daar da.n ook m, ofschoon de klad wel wat in'dit soort beroemdheid be gint te. raken. Volgens de verklaringen van Jean Assolant bleek Schreiber ook niet be paald een held, want als het vliegtuig eens een eindje zakte riep hij: „We halen het nooit!" en meer dergelijke ontmoedigende dingen, die bij zoo'n zenuwspannende onder neming niet bepaald een prettig effect kun nen hebben. De aviateurs hadden het ge wicht van het toestel precies berekend, met het oog op de mee te voeren hoeveelheid benzine. Des verstekelings gewicht was dien tengevolge een onvoorziene extra, en zij wa ren genoodzaakt om in overeenkomstige mate benzine over boord te gooien om in den aanvang op voldoende hoogte te blijven, waardoor him brandstof-reserve dusdanig verminderde dat zij nauwelijks den over kant haalden. Volgens ai deze gepubliceerde mededee- lingen heeft de verstekeling hun derhalve een extra-benauwd halfelfje bezorgd de term halfelfje is zeer mild in dit geval en schijnt het tijd te worden om paal en perk aan het verstekeling-wezen te stellen. Dit zou vrij eenvoudig bereikt kunnen worden, door alle luchtschepen en vliegtuigen iets nauwkeuriger te inspecteeren vlak vóór het vertrek. De moeite kan vooral bij vliegtuigen, die heel weinig bergruimte overlaten, als ge ring worden beschouwd. Het is mij trouwens gebleken dat het ver stekelingen-grapje er al niet best meer in gaat bij het publiek, dat de tegenwoordige beroemdheden-cultus niet meer kan of wil bijhouden. Het gaat te vlot. Van sceptisch- gestemde zijde heb ik de volgende veronder stelde lezing van het geval vernomen: Eén dag voor de opstijging van l'Oiseau Jaune. Lefèvre (tot Assolant): „Jean, hebben we de zaak nu precies uitgewogen?" Assolant: „Tot op de laatste honderd gram. We houden nog aardig wat benzine over ook. De reserve is Lotti (zich voor het hoofd slaande)„Dia- ble! We hebben iets vergeten!" Lefèvre en Assolant, tegelijk: „Comment?" Lotti: „De verstekeling!" Lefèvre: „Waarachtig! En ik had nog wel een knoop in m'n zakdoekWaar vinden we er zoo gauw een?" „Assolant: „Meer dan veertig kilo mag-ie niet wegen. Denken jullie daaraan?" Lotti: „Jij hebt makkelijk praten. Hebben de Amerikanen er al een?" Lefèvre: „Weet ik ook niet. Maar daar kun je wel op rekenen. Die zorgen altijd perfect voor de publiciteit. Weet je wat, Jean?" Assolant: „Nou?" Lefèvre: „Kijk jij aanstonds hun toestel 'es na. Maar wacht tot het donker is, ze zijn toch al zoo argwanend, vanwege de interna tionale concurrentie en zoo. Tién tegen éen dat er zoo'n jög in den staart van de „Green Flash" zit. Haal 'm er uit, en stop hem in onze kanarie". Assolant: „Maar als-ie zich verzet? Die Amerikanen zijn zoo geweldig vaderlandslie vend". Lotti: „Douw 'in een prop in z'n mond en doe den staart op slot. Simple comme bon jourWat zeg je: mag dat niet? Ik zou niet weten waarom niet. Die jongen wil im mers den Oceaan over! Nou, hij krijgt z'n kans! Hij haalt zelfs den voortrein, want wij gaan een uur eerder...." Volgenden morgen, even na den start. Lefèvre: „Jean, heb je nog aan dat jög ge dacht?" Assolant: „Waarachtig, zit in den staart. Haal 'm er maar uit, en zeg dat-ie zich koest fcsoudt". Het woord, is aan Carmen Sylva: Zoek uw troost aUeen in wat nimmer ver gaat: in de natuur en in de geduchte. Even later. Het jög Schreiber, terwijl het vliegtuig on- rut-barend zakt, vol vaderlandslievende, zelf verloochenende Schadenfreude: „Jullie ha len het vast niet met dat 'selijke gele ding! Jullie halen het niet! Jullie haa Lotti: „Tais-toi, idiot!" Assolant: „Henri, douw 'm de prop maar weer in z'n mond. Hou je kalm, vriendje, anders laten we je nog overboord vallen". Zelfde dag, even later. Persbericht^ over de geheele wereld ge seind „l'Oiseau Jaune is na een aanloop van drie kilometer opgestegen en vertrokken. De Green Flash heeft vergeefs gepoogd te star ten, kon door te zware belasting niet van den grond komen". In de hangar van de Green Flash: „Welwaar is onze verste keling? Say, Mike, Herbert, and you, Silas, Where's that guy? Our stowaway? We kun nen zoo niet weg. Wat is tegenwoordig nog een Oceaanvlucht zonder extra-attracties? Ze letten er niet meer - op! D'r zou net zoo goed een vrouw 't Kanaal kunnen overzwem men die niet minstens grootmoeder is Mike: „Het jög is 'm natuurlijk gesmeerd. Dorst niet meer". Herbert: „Dat kon niet. Ik had 'm vast gelegd. Meer weet je wat ik geloof? Gister avond zag ik in onze hangar die miserabele Europeaan, Essolent, en je weet hoe die Franschen zijnalles op 't laatste oogen- blik. Ze hadden natuurlijk hun verstekeling vergeten, en ze hebben den onze...." Allen tegelijk: (niet voor publicatie vatbaar). Silas (haar de lucht starend in de richting waarin l'Oiseau Jaune verdwenen is, en met een tikje eerbied in z'n stem): „Some guy!" Mike: „Attaboy!" Herbert„Pie's the baby!" De Green Flash wordt teruggereden in de hangax-, omdat zij na weging te licht is be vonden voor de Oceaanvlucht. Het communi- niqué wordt verzonden. Volgenden middag in Santander. Lotti, tot den verstekeling: „Nou jonge man, jij mag dankbaar wezen. Laat je nou maar interviewen, en wees beroemd. Maar denk er aan, als je een woord teveel kikt, verspeel je je retourtje naar huis...." Dit is de sceptische lezing. Natuurlijk geloof ik er zelf geen woord van. Maar bij volgende Oceaanvluchten moeten ze de toestellen heusch nakijken, anders valt er nog eens een in zee doordat er een half dozijn Yankee-jongetjes, allemaal filmhel- den-in-hope, in verpakt zitten. Als beroemdheid ook maar niet zoo'n cou rant handelsartikel was. R. P.. BETERE BESTRATING GEVRAAGD. Bewoners van de Dr. Leijdsstraat (het ge deelte tusschen de Gen, Cronjéstraat en den Schore'-weg) vragen aan den raad, de be strating te willen doen herzien, zoo mogelij:: asphalt te leggen, omdat volgens hen ver wacht kan worden, dat het verkeer zal toe nemen, als de werkzaamheden in de Gen. Cronjést) aat en Schoterweg gereed gekomen zullen zijn. B en W. meenen echter, dat het verkeer ju'st zal verminderen. Zij zouden het daarom economisch onjuist achten, daar asphalt te roen leggen. Zij zijn echter be reid, de bestrating aldaar te doen verbeteren. Wij vestigen er dc aandacht op dat de courantenbezorgers verplicht zijn op Woensdag de abonnementsgelden af te rekenen, ook van die abonnementen waarvoor zij het abonnementsgeld nog niet hebben ontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeld te goed te houden. Wij roepen daarom If gaarne de welwillende medewerking in van hen die per weck geabonneerd zijn, om door betaling op Maandag of Dins dag vlotte afrekening mogelijk te maken DE ADMINISTRATIE IIIIIIIIIUIIIIllllfllMlIM ONGELUK IN DE STAATSMIJN „MAURITS". EEN DOODE, TWEE GEWONDEN. Men meldt ons uit Sittard: In den nacht van Zaterdag op Zondag is in één der gangen van de ondergrondsche werken op de Staatsmijn „Maurits" te Lut- terade een ernstig mijnongeluk gebeurd. Een drietal mijnwerkersc verrichtte daar werk zaamheden. toen zii plotseling verrast werden door vallend gesteente, waaronder ■eij werden bedolven. Den geheelen nacht duurden de reddings pogingen voort. Eerst Zondagmorgen om streeks 6 uur slaagde men erin, de veron gelukten te bevrijden. De mijnwerker Ver hees uit Mechelen (België) werd dood te voarschijn gehaald Bij een anderen mijn werker van Aulcken genaamd (uit Stein a. d. Maas) waren vijf teenen van den rechtervoet geheel afgeknepen, terwijl een derde arbeider inwendige verwondingen op liep. DE AUBADE O? 31 AUGUSTUS. De'vereeniglng „Koninginnedag" heeft als gewoon tot het onderwijzend personeel van Haarlem het verzoek gericht de door ons reeds vermelde liederen voor de aubade op KoninrdTnp.^act te dnp-n tnotn^oprpn en wel met goedvinden van het college van B. en W. De heer J. de Nobel zal den zang leiden. „MISS HAARLEM" GEKOZEN. Zoo is dan nu „Miss Haarlem" Zondag avond in den Schouwburg aan den Jansweg gekozen. De Haarlemsche schoonheidsko ningin heet mej. N. Klemkerk. Zij is 18 jaar oud en heeft juist de H.B.S. met einddiploma verlaten. De groote meerderheid van het publiek was het met de beslissing van de jury eens. Tijdens ds voorstelling heeft de Directeur van den Schouwburg aan den Jansweg de jury bedankt voor haar bemoeiingen. De toeloop was vooral de laatste dagen bij zonder groot geworden. In 't begin waren er 12 foto's; op 't laatst waren er 60. Na afloop is er nog een gezellig samenzijn geweest in den bovenfoyer van den schouw burg. De heer Boot, voorzitter der jury, heeft hier den heer Kaart gehuldigd en den na druk gelegd op het uitstekend verloop van den „wedstrijd". De heer Kaart beantwoord de deze speech. Het ligt in de bedoeling der directie van den Schouwburg aan den Jansweg elk jaar een verkiezing van „Miss Haarlem" te doen plaats hebben. De Leeuwen in Artis niet meer in de kooi De man, die deze foto maakte, Heeft niet met waren leeuwenmoed, Dit dierlijk vorstenpaar vereeuwigd, Terwijl het dorstte naar zijn bloed; Dit is geen plaatje uit de bergen, Waar rots op rots gestapeld staan, Maar uit het Amsterdamsche Artis, In de Plantage Middenlaan; Het is ook niet de eerste foto, Die u van Artis-ieeuwen ziet, Maar zoo in 't vrije, zonder tralies, Zag u die leeuwen toch nog niet; De Koning in het Rijk der Dieren, Is vrijgelaten uit zijn kooi. En vindt de wereJd zonder tralies, Naar ik wil wedden, wel zoo mooi; Hij ligt niet meer in 't galerijtje, Met tijgers, luipaards en dat slag, Zijn dak is weer de wijde hemel, Waar hy weer vrij naar kijken mag; Al kan hij dan ook niet ontsnappen, En blijft dus Artis zijn adres, Hij heeft nu in den tuin der dieren Het leeuwendeel van het succes. P GASUS. De kranige Fransche Oceaanvliegers v. I. n. r. Lotti, Assolant en Lefèvre, die in Spanje landden en later naar Parijs doorvlogen, waar zij met groot enthousiasme werden ontvangen. Inzethun vliegtuigde „Gele Vogel". Zij zijn de eerste Franschen, die de Oceaanvlucht volbracht hebben. Vreugde in Frankrijk. DE VERSTEKELING. De landing van de „Oiseau Jaune", he, vliegtuig van Assolant, Lefevre en Lotti, had zooals reeds gemeld werd Vrijdagavond op nor male wijze om circa acht uur plaats en wel, zooals reeds gemeld, op het strand vier kilo meter van Comillas in de buurt van Santan der. De vliegers meenden, dat zij de Fran sche kust voor zich hadden. Op Te Bourget werd in den loop van den nacht bericht ontvangen, dat de vliegers Za terdagmorgen den tocht naar Parijs zou den voortzetten waar zij 's middags dachten te arriveeren. De vliegers hebben voor dat doei uit Santander een hoeveelheid benzine laten komen Door de aanwezigheid van den verste keling Arthur Schreiber, waren de vliegers kort na den start genoodzaakt benzine ui', te laten, omdat het toestel anders te zwaar zou zijn om boven den Oceaan op voldoende hoogte kunnen vliegen. Groot was Vrijdagavond de teleurstelling op Le Bourget, toen men vernam, dat de vliegers daar niet zouden landen. Den gehee len middag en in nog sterker mate des avonds stroomden de nieuwsgierigen naar het vliegveld om de vliegers te verwelko men De Fransche pers is buitengewoon ver heugd over het slagen van den Oceaantocht, die thans voor het eerst door Franschen is volbracht. De verstekeling Arthur Schreiber. Arthur Schreiber, de verstekeling van de „Oiseau Jaune" was Zaterdag in Santander de held van den dag. „Wat heeft u er toe ge bracht in den staart van de machine te kruipen", vroeg men hem. „Ik wilde een tweede Lindbergh worden, was zijn antwoord en daar ik niet kan vlie gen besloot is als stow-away mee te gaan. .Glory for me" is altijd mijn devies geweest" zoo besloot Schreiber. Nu, glorie heef hij w.n gekregen, want alle meisjes van Santander wilden hem zien. Een goed luchtpassagier is hij volgens As solant niet gebleken. Toen de machine een paar maal plotselinge dalingen maakte, kreunde Schreiber voortdurend: ..We komen er nooit". Nu is zijn eenige zorg of hij Parijs wel zal zien. De Franschen hebben hem beloofd al het mogelijke te doen om hem te Parijs uit de gevangenis te houden, waai de Amerikaan bevreesd is in te zullen komen, omdat hij geen pas heeft en Schreiber hoopt nu, dat men hem niet naar Amerika zal zen den voor hij de lichtstad goed heeft beke ken Er gaan geruchten, dat Assolant zou heb ben geweten, dat Schreiber zich in het vliegtuig bevond en hem zelfs heeft gehol pen om in de machine den tocht te kunnen meemaken. Deze bereidwilligheid van den Franschman zou een gevolg zijn van de medewerking, die Schreiber heeft verleend bij het sluiten van het huwelijk van Assolant. Zooals bekend is Assolant kort voor zijn ver trek met een danseresje getrouwd, hetgee.. echter slechts mogelijk is geweest doordat Schreiber gedaan kjn krijgen, dat de burger lijke stand zich niet hield aan het voorschrif; dat huwelijken eer.*, vijf dagen na aankon diging kunnen worden gesloten. Officieel werd medegedeeld, dat de vlic- Zij hoopten Zondagochtend om vijf uur op te stijgen om zonder tusschenlanding naar Ls Bourget te vliegen. De afgelegde afstand bedraagt ongeveer 5300 K.M. waarover zij 29 uur hel en gevlo gen. De gemiddelue snelheid bedraagt 180 K.M. per uur. De ontvangst te Le Bourget Het was de bedoeilng van de Fransche vliegers om door te vliegen naar het militaire vliegveld van Cazaux en daar benzine zine in te nemen voor den verderen tocht naar le Bourget. De voorraad benzine was echter niet voldoende om Cazaux te bereiken en de „Gele Vogel" moest opnieuw op het strand en thans bij Mimizan-les-Bains lan den. Onmiddellijk kregen do vliegers de be schikking over voldoende olie en benzine, doch zij konden niet direct vertrekken en moesten op de eb wachten. Tegen 5 uur des middags werd Cazaux bereikt, van waar zij om 6 uur naar le Bourget vertrokken. Om 8.45 Zondagavond zijn zij aldaar aan gekomen. De minister van Luchtvaart, Laurent Eynac, heette de aviateurs welkom namens de regeering. Ondanks de teleurstelling van Vrijdag en Zaterdag had zich een enorme menigte rond om het vliegveld verzameld, om de aankomst van de eerste Fransche vliegers, die den At lantischen Oceaan overgevlogen zijn, mede te maken. Het lange wachten velen waren reeds om 11 uur 's morgens naar le Bourget getrokken en dc motregen, die vrijwel den heelen middag viel, bekoelde het enthousias me eenigszins, maar toen dc „Gele Vogel" ten slotte uit het Zuld-Wcstcn kwam aan vliegen, achtte men zijn moeite beloond cn juichte men dc kranige vliegers geestdriftig toe. De les van Lindbergh's aankomst had de politie blijkbaar niet vergeten en de speciale maatregelen die getroffen waren, bleken vol doende om de machine de gelegenheid tot een vlotte landing te geven, terwijl de avia teurs weinig last ondervonden van te groote attentie van de zijde van het publiek. Felicitatie van president Hoover. President Hoover heeft aan president Dou- mergue zijn felicitaties gericht met het slagen van den tocht der Fransche vliegers. Presi dent Doumergue heeft aan president Hoover hiervoor zijn dank betuigd. Hij zal deze feli citatie aan de Fransche vliegers overbrengen, die naar het voorbeeld van Lindbergh een nieuwe verbinding tusschen de twee landen hebben tot stand gebracht. INBRAAK. 1101 BUIT GEMAAKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls ingebroken in het perceel Assendch'orstraat 1 A, bewoond door de familie T. E. Er wor den 3 doosjes en een damestasch met geld vermist, tot een gezamenlijk bedrag van 101. De inbreker heeft alles overhoop gehaald. De doosjes met geld vond hij in een kast in de voorkamer, de tasch in de achterkamer. Van den dader is nog geen spoor ontdekt,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1