WATTI NEDERL. VOETBALBOND Overzicht. r De temperatuur, hoewel nog niet altijd 'even prettig, was beduidend beter. Allereerst melden we de twee nederlagen van de Y- dames tegen H.D.Z. en A.D.Z., resp. met 5—2 en 30, dan de nederlaag van 70 van Zignea tegen de Haagsche dames, welke laatsten dit jaar weder bijzonder sterk schij nen te zijn. Thetis won ten tweeden male, nu van A.D.Z. 2 doch verloor van de nieuwe derde klasser, die eigenlijk geen nieuweling is, In ternos. H.D.Z. 2 won van L.Z.C. met 1—2. S.V-H. speelde gelijk tegen R.D.Z. 2 met 11. De Leidsche Eerste klassers zijn er niet ln geslaagd, hoewel ze sterker waren, te winnen van de vernieuwde Y-ploeg. Maas won in eigen home met slechts één doelpunt verschil van Gouda. A.Z. werd, dank zij den eminenten doelman met slechts 50 ge slagen door Dolfijn, welke laatsten weer trek hebben in een kampioenschap. Uit den wedstrijd tegen Dolfijn 2 wisten de A.Z.- reserves wederom twee punten te slaan. Ver moedelijk wordt dat weer hetzelfde spel van vorig jaar. A. Z. 1 onderaan in de eerste klasse, het tweede zevental kampioen van de reserve-eerste klasse. L.Z.C. 2 sloeg de Neptunus-reserves met 41. Voor de Tweede klasse werd slechts in de week gespeeld de ontmoeting tusschen H.P. C. 1 en Neptunus 1, die in een overwinning voor de Heemsteedsche vereeniging eindigde. Voor 3A werden verscheidene wedstrijden gespeeld, helaas zonder succes voor onze Haarlemsche vereenigingen. Uit tegen Zian werden de Waterratten verpletterd met 110 en „Haarlem" thuis tegen Zian slikte ook een nederlaag. De eindstand was hier 04. D.W.R. heeft zich echter goed hersteld tegen de Zijl, welk zevental werd geklopt met den oneven goal. De Otter in 3B ging voort op den weg van grootc overwinningen door nu de Vest met 80 ten onder te brengen. De Zijl 2 moest in de reserve 3e de meer derheid erkennen van H.P.C. 2, en Zian 2 won van L.Z.C. 3 met 21. Het ziet er dus naar uit dat ook de Zian-reserves in deze afdeeling het kampioenschap zullen verove ren. Dat D.J.K. 3 met 5—0 gewonnen heeft van Dolfijn 3 zal velen hebben verwonderd. H.V.G.B. 2 won verdiend van Nereus 3 met 2—0. Van de Zondag gekpeelde wedstrijden dient allereerst vermelding het gelijke spel van'U. Z.C. tegen D.J.K. De uitslag was 11. Dit moet wel een teleurstelling zijn voor de Utrechtsche club, want ook het tweede zeven tal speelde met 3—3 gelijk tegen de D.J.K.- reserves. H.V.G.B. heeft wel zeer teleurgesteld tegen H. Z. P. C. Een 91 nederlaag is slechts te noemen en had niemand verwacht. Nereus heeft in eigen huis een 21 nederlaag gele den tegen A. Z. P. C., wat voor de Zaan dijkers dan ook een teleurstelling zal zijn. De plaatselijke ontmoeting te Zwolle tusschen B.Z.Z. en Z. B. Z. V. eindigde in een groote overwinning van B.Z.Z,, einde kwam met 130. Wij voor ons gelooven dat B.Z.Z. te sterk is voor de overige Oostelijke tweede klassers. Zij moesten noodzakelijk worden in gedeeld in een tweede klasse welke meer in het midden van het land speelt. Tot slot vermelden we nog de 21 nederlaag van de H. Z. P. C. reserves tegen Maas 2. Voor deze week staan een aantal belang rijke wedstrijden op het programma. De thuiswedstrijd van H.V.G.B. tegen R.Z.C. in teresseert velen, die van waterpolo houden. Woensdag speelt H.P.C. thuis tegen Nereus. Hoewel Nereus niet zoo heel sterk is, is het toch een party met veel uithoudingsvermogen en goede schutters.Dat heeft Neptunus nog pas ondervonden. Daarom moeten de Heemste- ders oppassen, zich niet te laten overrom pelen. Denzelfden avond vindt in de inrich ting aan de Houtvaart de derde klasse-derby plaats tusschen D.W.R. en „Haarlem". Voor de reserve derde klasse gaan H.P.C. 2 naar Zian en H.V.G.B. 2 naar Dolfijn 3. Voor beide zeventallen zal het zeer moetlijk zijn een overwinning thuis te brengen. H. Z. en P. C.—H. V. G. B. (9—1) Het eerste zevental van H.V.G5. heeft het goede voorbeeld van de reserves niet ge volgd. Zij werd Zondag in den Haag met een grcote nederlaag door de Haagsche Zwem- en Polo Club naar huis gestuurd. Behalve de pech, die bij zulke wedstrijden gebruikelijk is, mag als hoofdoorzaak wor den aangenomen dat van de zeven Haar lemmers er drie ongeoefend waren en dus het zeer snelle tempo niet konden bijhouden. In het begin gingen de partijen dan ook vrijwel gelijk op en zag het er voor de H.G.V.B.'ers hoopvol uit. Eerst in het midden der speelhelft, ge lukte het den Haagschen mid-voor om Boerée te passeeren. Doch toen kort op elkaar nog twee doelpunten volgden, zonder dat H.V.G.B. in de minderheid was, raakte het verband meer en meer uit de Haarlemsche ploeg en met rust was de stand reeds 50 voor de gastheeren. In de tweede helft smaakte Sietske van der Meer het genoegen de eer te redden welk tegenpunt nog juist voor het einde met de negende goal voor H. Z. en P. C. werd beantwoord. Boerée in het H.V.G.B.-doel heeft ondanks de hooge score gehouden wat er te houden was en aan hem is in de allereerste plaats te danken dat de cijfers beneden de dubbele gebleven zijn. Onder leiding van scheidsrechter S. de Haaff stellen beide zeventallen zich geheel compleet op. Er ontwikkelt zich onmiddellijk een vlug spel, waarbij van weerszijden de doelver- dedigers op de proef worden gesteld. Het zuivere schieten der Hagenaars steekt gun stig af bij de minder gevaarlijke schoten van de bezoekers. Als ongeveer dr-e minuten gespeeld is, lost de Haagschen middenvoor een hard schot dat doel treft (10). Een tegenaanval van de II.V.G.B.-voorhoede heeft bijna succes doch de bal wordt weg gewerkt en eer iemand er op verdacht Is benut de goalgetter der Hagenaars de hem geboden kans en de stand is 20. Vlak hierop maakt hij zijn derde doel punt. H. V. G. B. laat het er nog niet bij zitten. Van de Boogaards die een zeer goede partij speelt, plaatst naaT Bouwer die in een gun stige positie liggend een achterwaartsch schot inzendt dat evenwel geen resultaat op levert. Geleidelijk zakt het spelpeil bij H. V. G. B. en eenige spelers raken zichtbaar ver moeid. Als de stand op 50 is gebracht, krijgt v. d. Boogaardt een kans doch juist als hij een schot wil lossen wordt rusten gefloten. In de tweede helft blijft H. Z. en P. C. do mine eren en speelt H. V.GJ3. een verde digend spel. De stand wordt opgevoerd tot 80 en dan is de H.V.G.B.-voorhoede weer aan het woord, waarbij Van der Meer ten slotte het lang begeerde tegenpunt weet te maken. Kort hierop weer een succesvolle aanval op Boerée en het einde komt met een 91 overwinning voor H. Z. en P. C. De ZijlDe Waterratten. (01) Vrijdagavond speelden de Waterratten hun tweeden competitiewedstrijd te Lelden, on der leiding van scheidsrechter Treiselaar. De Zijl was het eerst bij den bal; deze werd naar den spil terug gespeeld. Hij plaat ste naar links, maar de Vries was op zijn plaats; hij zette zijn voorhoede aan het werk. De partijen wogen goed tegen elkaar op. Om beurten werden de doelverd<?digers op de proef gesteld; beiden waren goed op dreef. De Bruijn probeert het met een paar verre schoten, echter zonder resultaat. Vlak na rust ondernemen de Waterratten een aanval. De Vries schiet tweemaal tegen de lat, maar weet den bal toch nog in het doel te werken. (01). Excelsior voor de eerste klasse behouden. Haarlem II wint met 42 van 't Gooi II; de reserves der roodbroeken zün hiermee bijna gepromoveerd. De promotie-competitie in Afdeeling III moet weer opnieuw beginnen. Wilhelmina neemt in de promotie-competitie van Afdeeling IV de leiding. Overzicht. 1 Voor de bezetting van de tweede plaats op het ranglijstje der competitie voor het kam pioenschap van Nederland is weer eenige spanning gekomen, doordat Sparta gisteren in Groningen met 31 van Velocitas gewon nen heeft. De twee laatste wedstrijden P. S. V.Velocitas en Sparta- Go ahead moe ten dus de beslissing brengen. Afdeeling II krijgt geen nieuwen eerste klasser, want Excelsior heeft kans gezien om Xerxes en Fortuna er onder te houden. In afdeeling III moet de promotie-compe titie der tweede klasse weer opnieuw begin nen, omdat Enschedésche Boys, N. E. C. en P. E. C. alle vier punten behaald hebben. Wilhelmina heeft in afdeeling IV de leiding der promotie-competitie genomen. De voetbal kan voorloopig nog niet wor den opgeborgen! DE UITSLAGEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Velocitas—Sparta 1—3 AFDEELING I Promotie reserve tweede klasse: 't Gooi IIHaarlem n 24 AFDEELING II. Promotie tweede klasse: XerxesExcelsior 34 AFDEELING m Promotie tweede klasse: Ensch Boys—P. E. C. 2—0 AFDEELING IV. Promotie reserve tweede klasse: De ValkStaatsmijn Emma 10 WilhelminaVlissingen 50 Ranglijstjes. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. gesp. gew. gel. verl. pnt. v. teg. P. S. V. 7 5 0 2 10 22—10 Go-ahead 7 4 U 3 8 17—10 Feijenoord 8 4 0 4 8 14—11 Sparta 7 3 1 3 7 9—9 Velocitas 7 1 1 5 3 4—26 Promotie tweede klasse. AFDEELING D Excelsior Fortuna Xerxes 3 0 16 11—8 2 0 2 4 10—10 1 0 3 2 8—11 AFDEELING m. Enscn. Boys 4 N. E. C. 4 P. E. C. 4 4 9— 4 7—7 4 7—8 AFDEELING IV. Wilhelmina 4 3 1 0 7 12—4 Staatsm. Emma 5 3 0 2 6 179 De Valk 4 2 1 1 4 4—7 Vlisslngèn 5 0 0 5 0 8—21 Promotie Reserve 2e Klasse gesp. gew. gel. verl. pnt. v. teg. Haarlem II Spartaan II 't Gooi II 10 5 9—5 1 1 3 8—8 0 2 0 5—9 Promotie Reserve 2de Klasse. 't Gooi IIHaarlem II (24) Haarlem 2 heeft gisteren in Hilversum een goeden stap in de richting van de promotie gedaan door met 42 van 't Gooi 2 te winnen. De roodbroeken behoeven nu slechts aan den Schoterweg gelijk te spelen tegen 't Gooi 2, dat bovendien al definitief uitgeschakeld is. Deze wedstrijd wordt waarschijnlijk a.s. Zondag gespeeld. Ondanks den velen regen was het veld, hoewel glad, uitstekend bespeelbaar. Het bestuur en de spelers van 't Gooi boden vóór den wedstrijd aan Haarlem 2 bloemen aan, voor het behaalde kampioenschap. Haarlem II had de volgende opstelling: Hoeben, Van der Valk, Van Balen Blanken, Torringa, Buissink, Muringer, Borghouts, Bieshaar, Groeneveld, Kammeijer, Onkenhout. Haarlem 2 trapt af en is direct in de meerderheid. Eenige aanvallen van 't Gooi worden door de Haarlem-verdediging onder broken. Haarlem komt af en toe gevaarlijk bijhet doel van 't Gooi, maar de keeper weet voorloopig zijn doel schoon te houden. Toch moet hij na eenigen tijd zwichten voor een boogschot van Onkenhout (01). Haarlem blijft de Sterkste, maar toch weet 't Gooi gelijk te maken, als de rechts binnen Eijlers doorbreekt en met een hard schot doelpunt (11). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de hervatting komt 't Gooi tegen wind en regen in verwoed opzetten. De Haarlem verdediging staat af en toe raar te schutte ren. 't Gooi neemt dan ook door Dijkstra de leiding (21). Nu is 't Gooi echter zoo langzamerhand uitgespeeld en komt de Haarlem-voorhoede gevaarlijk opzetten. Groeneveld maakt gelijk (2—2). Haarlem blijft sterker en voegt er nog twee goals van Groeneveld en Bieshaar aan toe, zoodat Haarlem met 42 wint. De gemoedelijke Mr. Murman leidde den in de beste verstandhouding gespeelden wed strijd uitstekend. BUITEN DE COMPETITIE. ZwaluwenRoode Duivels (41) Zondag werd in Den Haag de wedstrijd ZwaluwenRoode Duivels gespeeld. Het elf tal der Hollanders was als volgt: Doel: Quax. Achter: Stuve en Van Ren esse. Midden: Schlosser, Hermens en Breit - ner. Vóór: Van Gelder, v. d. Broek, Bakhuys, Van Kesteren en Iseger. Aan De Crt. ontleenen we het volgende over dezen wedstrijd: Nadat er ruim een kwartier gespeeld was, benutte Bakhuys een door Iseger toegespeel- den bal om De Zwaluwen de leiding te geven (10). Vandenbouwhede de eenige ge vaarlijke speler in den Belgischen aanval kwam, terwijl Quax een bal wilde stoppen, snel toeloopen. Hij was eerder bij het leder dan Quax en bracht met een kopbal de partijen op gelijken voet (11). Uit een door De Vos veroorzaakte strafschop scoorde Bak huys onhoudbaar het tweede doelpunt der gastheeren (21). Met dezen stand trad ook de rust in. In het tweede gedeelte van den strijd was het spel iets levendiger, tenminste van Hol- landsche zijde. Met een keihard schot van verren afstand scoorde v. d. Broek, doordat Cremers dan bal onvoldoende keerde. (3—1) terwijl uit een voorzet van Iseger, dezelfde speler met een kopbal het vierde Holland- sche doelpunt in het Belgische doel depo neerde (4—1). In dezen stand kwam geen verandering meer. - H. R. C.Bloemendaal (66) Bloemendaal speelde Zondag met enkele invallers een friendly game tegen den 2de- klasser H.R.C. te Den Helder. H.R.C. bleek over een vrij goede ploeg te beschikken met de achterhoede als het minst sterke deel. In het begin spelen de gastheeren fanatie ker dan de witten en hebben dan ook spoedig een 20 voorsprong, waaraan hun midvoor een werkzaam aandeel had. Beijk maakt er met een kopbal 21 van. Nog voor rust brengt H.R.C. den stand op 31. Hoewel de witten na rust fegen den straf fen wind inspelen, is speciaal haar voorhoede beter op dreef. De doelpunten bleken dezen middag zeer goedkoop. Zoowel de H.R.C.- als de Bloemendaalvoorhoede besluiten enkele goed opgezette aanvallen met onhoudbare schoten. Lever verricht in het Bloemendaal- doel nuttig werk. In de laatste minuten van dezen doelpuntrijken wedstrijd, wanneer H. R.C. een 65 voorsprong heeft brengt A. Cassee op handige wijze de partijen op ge lijken voet (66). KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. v. S. v.—E. D. O. (0—3) Zondagmiddag werd op het R. C. H.-ter- rein de voorlaatste wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Haarlem tusschen V. S. V. en E. D. die door E. D. O. met sprekende cijfers werd gewonnen. Zag het er in de eerste helft niet naar uit dat er eenige spanning zou komen, omdat als regel het spel aan beide zijden niet overmatig goed was, na de rust, welke met blanken stand was ingegaan, kwam die tenslotte toch. De volgende elftallen traden onder leiding van scheidsrechter Katoen om even na tweeën binnen de lijnen: E. D. O.: Meenhorst. Kuil, Boeree, J. Perukel, Dinkla, Swart, Van Orden, Tanis, Calland, Perukel, Oome. V. S. V.: Hillenkamp, Wey, de Koning, Horemans. Koning, Wev. Heyermans. Heiligers, Pieterman, v. d. Griend, Van der Windt. E.D.O. heeft het eerst het nadeel van den sterken, van doel tot doel staanden wind, doch desondanks gaat het spel al direct ge lijk op en neer Beide doelwachters krijgen eenig werk te verrichten, waarbij Meenhorst eens heel ge vaarlijk wegstompt. Aan de andere zijde doet Van der Windt verdienstelijk werk en laat Calland een prachtkans voorbij gaan als Dinkla hem het leer geheel vrij voor het V.S.V.-doel speelt. Het valt op hoe goed Van Orden den bal vrij speelt én voorzet, al schiet hij soms ln snelheid iets te kort. De achterhoeden hou den de overhand hetgeen voor de E.D.O.- achterhoede werd vergemakkelijkt, doordat de V.S.V.-aanval het spel veel te veel in het middel houdt en bijv. Koning op de rechter- wing nagenoeg geheel werkeloos wordt ge houden. Slechts een enkele maal krijgt hij den bal goed toegespeeld en meestal ont staat dan gevaar voor het E.D.O.-doel. Bo vendien worden diverse goede voorzetten van Hillenkamp of onderschept door de backs of ongebruikt gelaten. Zoo komt de rust met blanken stand. De tweede helft is interessanter. Reeds aanstonds zit de V. S. V.-voorhoede voor het E-D.O.-doel. De bal wordt steeds goed opgebracht en het samenspel is soms ver bluffend goed. Zooals gezegd is het voor het doel mis. totdat eindelijk een doelpunt komt, dat de scheidsrechter niet toekent, omdat hij te ver weg stond om te constatee ren, dat de bal over de lijn was geweest. Het geval verwekt zichtbare ontstemming bij enkele V.S.V.'ers; er wordt geconfereerd, tot dat eindelijk Katoen den bal maar weer opgooit. Van nu af is E. D. O. het meest in den aan val; Perukel maakt het eerste doelpunt. Spoedig daarna maakt Calland nummer twee en dan voegt Perukel nog een derde aan het totaal toe op soortgelijke wijze als het eerste, doch nu aan den rechterkant van het doel. Van der Windt schijnt er zich niet mee te kunnen vereenigen, althans we zien hem druk discussieeren met een paar confraters, doch het is dan spoedig tijd. Dus heeft E. D. O. zich ook in den eind strijd geplaatst. Deze wedstrijd zal zeer waarschijnlijk nu a.s. Zondag eveneens op het R.C-H.-terreia gespeeld worden. TRAM- EN SPOORWEG COMPETITIE. H. T. M. I—R. E. T. (4—1) H.T.M. trapt af. doch reeds terstond krijgt de R.E.T. een vrijen trap te nemen. De doel- verdediger der H.T.M. voorkomt echter erger. Wanneer na goed samenspel de H.T.M.- rechtsbuiten De Jong het leder goed toege speeld krijgt, maakt hij een fraai doelpunt. (10). Uit een corner op het H.T.M.-doel weet R.E.T. gelijk te maken. (11). Na het kopje thee krijgen wij voorloopig een overwicht dei' Rotterdammers, doch het begeerde resultaat blijft uit. Wanneer dan bij een aanval der H.T.M. freekick gemaakt wordt in het beruchte gebied der R.E.T., be nut Bruggemans dezen strafschop en het is 2—1. De R.E.T. !s niet gelukkig als niet lang hierna wederom een penalty tegen haar ge- gegeven wordt; wederom is het Bruggemans, die hieruit doelpunt. (31). R.E.T. tracht het verloren terrein te her winnen, doch de achterhoede der H.T.M. weet van geen wijken. Ongeveer 5 minuten voor het einde maakt de H.T.M.-er Muylwijk er 41 van. Door dezen uitslag is de strijd om het kampioenschap der Tram- en Spoorwegcom petitie spannender dan eenig jaar tevoren. Gegadigden zijn nog H.T.M. en R.E.T. De ove rige nog te spelen ontmoetingen, die geen invloed uit kunnen oefenen op het kam pioenschap, worden niet meer gespeeld, zoo dat thans nog alleen de ontmoetingen: R.E. T.—H.T.M. 2 en R.E.T.—H.T.M. 1 plaats zul len. vinden. gesp. gew. gel. verl. pnt. v. teg. H.T.M. I 11 8 2 1 18 47 24 R.E.T. 10 8 0 2 16 40 17 Tramvogels 10 5 1 4 11 28 25 N.ZJEL 11 4 2 5 10 37 36 A.G.T. I 10 4 0 6 8 28 26 H.T.M. n 10 2 1 7 5 27 47 A.G.T. II 10 1 2 7 4 17 49 R. K. VOETBAL. Finale om den Juniores-beker. H. B. C. IV—S ANTPOORT IV (6—1). Bovengenoemde wedstrijd had Zondag plaats. Rust kwam met 4—0 en het einde met 6—1. De beker werd na eenige toepasselijke woorden door den heer H. van Turnhout aan den H.B.C.-aanvoerder overhandigd. VOETBALNIEUWS. A.s. Zondag Haarlem 2't Gooi 2. Wij vernemen, dat a.s. Zondag op het terrein aan den Schoterweg de laatste pro motiewedstrijd van Haarlem n gespeeld zal worden, namelijk tegen t Gooi II. Als de roodbroeken dezen wedstrijd gelijk spelen of winnen, dan zijn zij naar de reserve eerste klasse gepromoveerd. De wedstrijd Spartaan II't Gooi II heeft dan geen beteekenis ïmeer, zoodat die waarschijnlijk niet meer gespeeld zal worden. Uit de wielrennerij. kDe wereld der wielrenners maakt zich thans reeds druk over de naderende wereldkam pioenschappen. Wie zal ditmaal de beide voornaamste eeretitels van de sprint en de „demi-fond" der profs veroveren? In de sprint lijkt de strijd wel zeer open, meer dan ze in de laatste jaren geweest is. Michard is ook nu weer een voornaam pretendent, maar hij is in dit seizoen niet zoo bijzonder op dreef. Kaufmann, die indertijd te Amster dam den titel won, laat weinig meer van zich hooren, nieuwere grootheden als de Ita lianen Bergamini en Martinetti hebben zich tot de extra klasse opgewerkt en dan is er nog altijd Moeskops, die thans een vorm. ver toont, zooals wij in jaren niet van hem ge ilen hebben. Groote Piet heeft in de laatste weken verscheidene belangrijke races gewon nen, zoowel in eigen land als in Frankrijk en Duitschland en het zou inderdaad een aardige verrassing zijn, als hij in 1929 zijn half dozijn wereldtitels volmaakte. Hij heeft met toegewijde training en ernstige concen tratie een minstens even goede kans als een der anderen. Wat de strijd achter motoren betreft, het schijnt wel, dat de snel gerezen Fransche ster Paillard dit zal moeten winnen, want op het oogenblik is niemand tegen hem opge wassen. Sawall is thans nog kampioen, maar hij schiet toch altijd nog iets te kort, naast de Fransche cracks, hetgeen ook gezegd kan worden van onzen Nederlandschen kam pioen Snoek, hoe goeden vorm deze thans ook vertoont. Linart blijft op 100 K.M. nog altijd een gevaarlijk tegenstander, maar de jaren beginnen nu wel sterk te tellen voor hem en Grassin, zoo kort geleden nog onver slaanbaar, is dit seizoen niet op zijn best. Deze tengere knaap heeft in de laatste ja ren wel een beetje al te veel van zijn krach ten gevergd. Het zal wel gaan tusschen Pail lard en Linart, zou ik zoo denken, met Sa wall en Grassin in de niet verre achterhoede. Duitschland is op het oogenblik niet rijk aan sterren. Sawall is nog wel wereldkam pioen en inderdaad een eerste klasse renner, maar dit groote rijk met vele wielerbanen heeft eigenlijk verder nog alleen Moeller en Krewer om hem goed partij te geven. Ren ners als Saldow, Bauer, Lewanow, Dedericks, Rosellen zijn allen een klasse minder. Men zoekt in Duitschland wanhopig naar nieuwe aspiranten achter den motor, want de sprints interesseeren het Duitsche publiek maar zeer matig en de wielerbanen hebben thans moeite het hoofd financieel boven wa ter te houden. De vrouw en de auto. Er zijn vrouwen en vrouwen Vrouwen die er tegenop zien om een half uur achtereen te wandelen of te fietsen, an deren die in onvermoeidheid de andere, althans lichamelijk sterkste, sexe naar de kroon steken en soms overtreffen. Voor de energielooze eerste soort is de Engelsche mrs. Victor Bruce een voorbeeld. Deze sportieve dame van omstreeks dertig jaar heeft een ware hartstocht voor auto rijden, waarbij het haar niet snel genoeg kan gaan en niet lang genoeg kan duren. In de afgeloopen week heeft zij op de vermaarde Montlehry autobaan bij Parijs met een Bentley-auto een poging gedaan om 24 uur iang te rijden met een gemiddelde snelheid van 80 mijl (128 K.M.) per uur, zonder dat zij aan het stuurrad werd afgelost. Aangezien zij, zooal niet om uit te rusten, af en toe toch moest stoppen voor het omleggen van nieuwe ban den en het bijvullen van olie. benzine en wa ter, werd de snelheid, die zij in den wer- kelijken rijtijd moest volhouden om de 80 mijl per uur te halen in het etmaal, zeker 90 mijl of 145 K.M. per uur. Dït is de zwaarste proef van uithoudingsvermogen, waaraan ooit een vrouw zich onderworpen heeft en het is overigens een prestatie, die nog nooit aan een man is gelukt. Dat er intusschen deskundigen zijn, die haar in staat achtten het klaar te spelen, wordt bewezen door het feit. dat zij officieel voor de Bentleyfabriek reed. En het is gebleken dat dit vertrouwen in Mrs. Bruce niet misplaatst was. Zij is zelfs ver boven haar eigen berekening uitgegaan, want in de 24 uur legde zij 3459 K.M. 730 af hetgeen een uurgemiddelde beteekent van 144 K.M. of bijna 90 mijl. Het oude record stond op naam van een man met ongeveer 118 K.M. per uur, dus de verbetering is niet gering. Wat een dwaze vrouw, zullen velen zeg gen. Goed, maar wat een vrouw niettemin. Daar kunnen de meesten harer zusteren niet tegenop. En, autorijdende lezers, wat zoudt gij van zulk een ritje denken? Wimbledon nadert. Wimbledon, dat wil zeggen het groote jaarlijksche tennistournament in die Lon- densche voorstad, werpt zijn glans vooruit, maar ook zijn schaduw. Dezer dagen is door de organisatoren de politie in den arm ge nomen wegens het feit, dat van 12 tot 15 boeken, bevattende doorloopende toegangs bewijzen voor het aanstaande tennisfestijn tijdens verzending per post spoorloos ver dwenen zijn. De glans openbaart zich in de vergrooting van het aantal plaatsen voor de toeschou wers, waardoor misschien, naar ruime schat ting, wel tien procent van de menschen, die naar binnen willen, in dien optimistischen opzet zullen slagen. Verder zijn twee harde banen veranderd in grasbanen, waardoor ditmaal op niet minder dan zeventien ba nen tegelijk zal kunnen worden gespeeld. Terwijl overal elders in de wereld het aan tal harde banen toeneemt en de grasscourts verdwijnen, maakt het conservatieve Enge land, dat zich blijft herinneren, dat het lawntennis heet, nieuwe grasscou En dan is er nog een nieuwigheid: De scores zullen vermeld worden op bord- iie door den umpire zelf, van zijn stoel al c- trisch bediend worden. Al deze verbeteringen en vernieuw hebben weer 50.000 gulden gekost, maar er zal toch nog wel een aardig winstje over blijven. Echte vogel en mechanisme. Men kan Amerika op het gebied van sport zeker geen originaliteit ontzeggen. Telkens bedenken zij wat nieuws. Het laatste is nu dat er een wedstrijd is gehouden tusschen een vliegtuig en eenige der snelste postdui ven die men kon vinden, tusschen Chicago en Detroit. De aviateur steeg op en liet in de lucht de duiven los, die zich dadelijk met groote snelheid naar hun hok in Detroit wendden. Het vliegtuig deed er 2 uur en 28 minuten' over en was reeds een uur en 19 minuten binnen, toen de eerste duif pas aankwam op korten afstand gevolgd door de anderen. In Amerika schijnt men dit resultaat te "be schouwen als een bijzondere overwinning van den mensch op de natuur. Maar ik zou willen vragen: als die vlieger nu eens geen motor van een paar honderd P.K. tot zijn be schikking had gehad en net als die duiven met zijn eigenhmvlerken had moe ten vliegen, wat dan? Want eigenlijk is dat toch de eenige eer lijke vergelijking. Het 100 yards-record. George Simpson, een 20-jarig student vari Ohio State University heeft, naar telegram men uit Amerika melden, tijdens de univer sitaire kampioenschappen de 100 yards ge- loopen in 9.4 seconden. Wanneer de zeer nauw kijkende recordcommissie van de Inter nationale Athletiek Federatie deze prestatie accepteert, is er weer eens een nieuw we reldrecord geboren. Jarenlang hadden de vermaarde Charlie Paddock en verscheidene andere loopers 9.6 seconden op hun naam tot een neger op 25 Mei j.l. „getimed" werd op 9.5 seconden. Ook dit beschouwde men als een nieuw record. Nu is er weer een tiende seconde af en wij hebben de bewering der Amerikanen, dat er tijdens dezen ren geen wind stond, die den looper kon bevoordeelen. Nou, wij hebben er vrede mee, maar wij heb ben het anders niet erg voorzien op de zui verheid van die berekeningen in tiende dee- len van seconden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6