De ramp van de City of Ottawa" 36e Jaargang No. 14106 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdageri Woensdag 19 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f0.277A, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een. agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden ƒ05754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames f 0.60 per reseL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. ƒ035. elke regel meer 10.10. uitsl. a contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA ..OENSDAG 19 JUNI Statenzaal (Prinsenhof): Vergadering van den gemeenteraad, 1.30 uur. Remonstrantenhuis. Wilhvriminastraat 22: Lezing met lichtbeelden voor ae vereeni- ging van Soiritisten ..Harmonia", 8.15 uur. Cinema Palace: „Op weg naar Singapore" en „Adam en het toeval". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De Bandiet der Bergen" en „Dorpsschandaal". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Van den Dader geen spoor"Tooneel: Edith Hagedorn. 7 en 9.15 u. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „De matrozenbruid", 2.30 en 8.15 uur. Petoriaplein: Concert door de Muziekver- ecniging „Voorwaarts". H aarlemmer 1 i e d e: Vergadering van den gemeenteraad, 7.30 uur. DONDERDAG 20 JUNI Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Groote Kerk: Concert Proza en Poëzie. 8 u. Stadsschouwburg: H. O. V. 8.15 uur. Lion d'Or: Herdenking 25-jarig bestaan der Vereen, tot bestrijding der tuberculose. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Bïoemendaal: Gemeenteraad 2 uur. DE GEVAARLIJKE TRAMRAILS IN DE KRUISSTRAAT. WEER TWEE ONGELUKKEN. De gevaarlijke tramrails hebben Dinsdag weer twee ongelukken veroorzaakt. De 61- jarige mevrouw C. R. wonende alhier, reed daar te vijf uur n.m. per rijwiel, waarbij zij het ongeluk had. over de boven het pla veisel uitstekende tramrails te vallen. Ze kreeg een wond boven het rechter oóg. Door een lid van den Ongevallendienst werd zij per auto naar haar woning vervoerd. Even later de 14-jarige jongen E. K. even eens op dezelfde wijze' plaats. Hij bezeerde zijn duim, maar kon zijn weg weer vervol gen. JONGEN TE WATER. MOEILIJKE REDDING. Dinr'agavond negen uur geraakte de 13- Jarige P. van V. spelende in het water van het N. B. Spaarne nabij de Floresstraat. Dit werd gelukkig gezien door den 38-jarigen heer F Franssen, sigarenmaker aan de Krit- singerstraat 24, die niet aarzelde en gekleed te water sprong. Hij vist den jongen te grijpen, maar hij werd in zijn reddingspoging- gen belemmerd doordat de drenkeling zich krampachtig aan zijn hals vasthield. Een inmiddels gearriveerde politie-agent wierp hem een reddingslijn toe, waarmee hij hen beiden behouden op het droge kon trekk°~ Zij hadden geen letsel bekomen. EEN AUTO IN HET WATER GEREDEN. GOED AFGELOOPEN. Dinsdagavond is de vrachtauto bestuurd door J. van Euwijk uit Schiedam, welke wagen beladen was met zakken aardappelen op het midden van de Noord Blaak te Rot terdam door een tram van lijn 17 aangereden en te water gevallen. De auto maakte een draai, de bestuurder verloor de macht over zijn stuur en rem men en plotseling schoot hij de Blaak in. Onder het vallen maakte de auto nog een slag om, zoodat de wielen boven kwamen. Naast den bestuurder zat de 3-jarige jongen Jan Meyboom. eveneens uit Schiedam. Ach ter op de lading bevond zich J. J. Schilper- poort van Rotterdam. Deze laatste wist zich op het laatste oogenblik door van den wagen te springen in veiligheid te brengen. Euwijk en het kind echter verdwenen in de diepte. De eerste heeft een schuit weten te bereiken. Het kind werd gered door een schipper, die met zijn schuit in de Blaak lag. Deze sprong te water en wist het reeds gezonken knaapje boven te brengen. Ook een agent had zich gekleed te water begeven <jn pogingen tot redding in het werk gesteld. De bestuurder en het kind zijn met een auto van den Ge meentelijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. Het kind dat, nadat een kwartier lang kunstmatige ademhaling was toegepast, weer bijkwam, is daar opgenomen. Euwijk die een wond aan de rechterslaap had en een diepe wond aan de kin kon zich na verbonden te zijn, huis waarts begeven. Met den kraanwagen is de .vrachtauto uit de Blaak gehaald. De wagen was zwaar beschadigd, de cabine was er HET VLIEGONGELUK BOVEN HET KANAAL. Mevrouw A. Gerzon een der slachtoffers. VREESELIJKE BIJZONDERHEDEN. Zooals gemeld, bevond zich onder de pas sagiers van het vliegtuig, dat Maandag in het Kanaal is verongelukt, ook een Neder- landsche dame, wier naam, naar is vastge steld, mevr. A. Gerzon is. Aangezien dc naam van mevr. Gerzon niet voorkomt op ae lijst der geredden en bij haar familie evenmin be richt is ontvangen van haar redding moet worden aangenomen, dat mem Gerzon om het leven is gekomen. De namen der andere slachtoffers zijn, zoo verneemt de Tel. uit Londen, de heeren Mal colm, Smith, Meister en de dames Bosiger, Roberts en Ickerson. De geredden zijn miss Marjorie Smith, de heer en,mevrouw Fleming de heer Homer Tatham en verder de piloot en de mecanicien. Het overblijfsel van de „City of Ottawa" is te Dungeness direct na aankomst zorgvuldig onderzocht, doch van de nog vermiste drie passagiers werd geen spoor gevonden. Door verschillende booten wordt in de omgeving van de plaats, waar de machine is neerge komen, naar de lijken gezocht. Over' de oorzaak van de ramp verkeert men nog steeds in het onzekere. Het schijnt echter, dat een verbindingsbuis van een der twee motoren gebroken is, waardoor deze motor buiten werking werd gesteld. De piloot trachtte toen terug te keeren naar de kust. Hij bevond zich op dat oogenblik nog op 600 M. hoogte, doch de machine daalde snel en kwam met groote kracht in het water te recht. In deze omstandigheden behoeven volgens experts in den regel geen levens verloren te gaan. Wanneer een vliegtuig voorwaarts duikt, richt het zich na de aanraking met het water, gelijk herhaalde proeven hebben aangetoond, weer op en gewoonlijk blijft het dan in een hoek van ongeveer 45 gr. drijven. Ooggetuigen verklaren evenwel,, dat het toe stel, toen dit het water raakte, naar dén zij kant is omgeslagen. De piloot en de mecanicien konden na de daling uit de cockpit klimmen, doch de pas sagiers in het' voorste gedeelte van de cabi ne, konden niet ontkomen. De vier passagiers in het achterste deel van de cabine, dat bo ven water bleef, konden gered worden. Het overblijfsel van het in zee gestort vlieg tuig ..City of Ottawa", da4 te Dungeness was ontscheept, is gedurende den nacht nauw keurig doorzocht met fakkels, doch er werd geen spoor gevonden van de nog vermiste drie passagiers. De ter redding uitgevaren booten zoeken in de buurt van de plaats des onheils naar hun lijken. Het toestel, een Handley Page W 10 was voorzien van twee Napier Lion-motoren van 450 pk. en verliet Croydon gistermorgen te half elf teneinde via Parijs en Bazel naar Zürich te gaan. Piloot was Cpt. Brailli, die zich buitengewoon heldhaftig heeft gedragen. Hij weigerde beslist het vliegtuig te verlaten alvorens alle passagiers waren gered. Het toestel was volgens nadere bijzonderhe den 12 mijlen uit de kust, toen de toestand ernstig begon te worden. De bestuurder besefte, dat hij geen land meer kon bereiken en de Belgische trawler „Gaby" bemerkend, bracht hij de machine op 50 yards afstand van het schip op het water neer. De neus verdween onder het oppervlak, terwijl de staart in de hoogte sloeg. Kort nadat de Belgische trawler toe gesneld was kwam de wachtboot uit Dover. De Belgen klommen op het vliegtuig en nadat verschillende gewonde passagiers wa ren gered, werd het lijk van Mrs. Ickerson te voorschijn gebracht. Toen werd het duide lijk, dat verschillende passagiers in het voor ste gedeelte der cabine waren verdronken. Tegen den avond waren drie lijken gebor gen; de andere drie slachtoffers konden niet te voorschijn worden gebracht. Een lid van de bemanning der Belgische trawler ver klaarde, dat hij van het land af een groot vliegtuig zag aankomen. Aanvankelijk be merkte hij niets ongewoons, maar toen de machine de trawler naderde viel zij plotse ling. Even dacht de bemanning dat dc traw ler getroffen zou worden, maar de bestuur der had nog een weinig controle over de machine. Het vliegtuig werd zwaar bescha digd. We konden direct twee heeren, twee dames en de mecanicien redden. De bestuurder weigerde de machine te verlaten. Alle passagiers, die wij redden, waren gewond. Bij het naar land sleepen van het toestel brak één keer het touw. waar door het toestel ongeveer in tweeën werd gesplitst. Daardoor kwamen twee lijken te voorschijn, die naar Dungeness werden ver voerd. Daar werd het lijk van een heer ge vonden en verschillende pakjes, die waar schijnlijk eigendom van de passagiers waren. Een der geredde passagiers, de heer Petham, deelde, zoo meldt de Londensche correspon dent van het Hbld„ de volgende ontzettende bijzonderheden mede: „Stel u de verwarring voor: een dozijn pas sagiers op een hoop op den vloer. Het vlieg tuig ondersteboven, voor zoover wij wisten, mannen en vrouwen één trappelende, worste lende massa. De zware bagage viel over ons heen, en wij waren gevangen in wat elk mo ment onze doodkist kon worden. Toen wij naar beneden kwamen, wisten wij dat er iets haperde. Wij raakten het water met een ge weldigen slag en werden allen tegen den grond geslingerd. De zee klotste tegen de wanden. Maar alle uitgangen waren geblok keerd. Ik trapte een gat in den wand, zoo goed als het ging heesch ik mij naar buiten. Achter mij lag een meisje. Ik trok haar door de opening. Een man volgde, en samen haal den wij nog een vrouw door het gat. Wij wa ren toen met ons zessen: vier passagiers, de piloot en de mécanicien. Toen volgde er nie mand meer en gingen wij weer naar binnen om te zien wat wij konden doen. Binnen wa ren nog zes of zeven passagiers, het water stroomde naar binnen. De zware bagage was op de menschen gevallen en bedolf hen. Zij lagen er onder, zóó vastgeklemd, dat wij er niet in konden slagen hen te bevrijden. Zij verdronken en werden verpletterd voor onze oogen". Volgens een blad het ongeluk met de „City of Ottawa" te Wijten aan het breken van een motoras, die twee gaten sloeg in de fundatieplaat. Het vliegtuig sloeg toen het in het water viel, over den kop, zoodat de nooduitgang in het dak onder water ge raakte. EXAMEN ONDERWJZERES. NUTSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: L van den Bergh van Eysinga te Santpoort, N. Baay, A. L. Cramer en C. A. de Vries te Heemstede, S. C. Huisman en C. Nol- ting te Haarlem. Deze examens zijn afgeloopen. Alle 24 can didaten zijn geslaagd. H. O. V. CONCERT IN DEN STADSSCHOUWBURG. Programma van het 15 cents-concert op Donderdag 20 Juni. 8 1'4 uur. in den Stads schouwburg. Solist: Joh. Spies (solo fluitist der H.O.V.) Programma: 1- Eine kleine Nachtmusik W. A. Mozart, a. Allegro, b. Romance, c. Menuetto d. Rondo. 2. Fluitconcert Joh. J. Quanz. a. Allegro, b. Arioso-Mesto. c. Allegro vivace. 3. a. Romance Jos. de Klerk, b. Valse Triste J. Sibelius. 4. Sylvia ballet L. Delibes. Het woord is aan Daniël Stern Als men van een feest al diegenen vcrivij- derde die er zich vervelen, en uit een begra- fenisstoet al diegenen die niet bedroefd z{jn, dan zou er nimmer meer feestelijkheid noch begrafenisstoet zijn. OCHTENDCONVERSATIE. Ik krijg genoeg van Jansen, die Steeds 's ochtends m?: mij op 't balcon staat, Als 't nijver menschdom dagelijks, Per tram vol ijver naar zijn werk gaat; Ik heb een hekel aan dien man, Hij kan het blijkbaar maar niet laten, Om telkens weer, als l>ij me ziet, Over zijn kinderen te praten; Hij raakt niet uitgesproken van De toekomstplannen voor zijn jongen, Zijn dochter's deugden heeft hij al Tot in 't oneindige bezongen; En sinds den heugelijken dag, Waarop zijn jongste werd geboren, Moet ik al van dat wonderkind, De nieuwste vorderingen hooren; Ik weet, wanneer hij 't eerste zat, Den datum van zijn eerste tandje, Ik weet, wanneer hij Jansen's baard, Voor 't eerst omklemde met zijn handje; En hoe hij lacht en hoe hij kraait, Hoe flink hij al zijn soep kan eten, Hoeveel hij weegt, hoe lang hij is, Ik moet het alles haarfijn weten; Ik krijg een hekel aan dien man, Hij gaat me gruwelijk vervelen, Ik gun zijn vadertrots hem graag. Maar wat kan mij die dingen schelen Per slot zou alles bij elkaar, Mij nog niet zoo bijzonder hinderen, Maar 'k krijg geen tijd voor mijn verhaal Aan hem, over mijn eigen kinderen. P. GASUS. Het EngeLche vli*gtuig, de „City of Ottawa", dat in het Kanaal is gestort. De boot is de Belgische trawler „Gaby", waarvan dc bemanning ep zulk een kranige wijze dc eerste hulp verleende. EEN ONTWAPENINGSMOTIE IN DEN ZANDVOORTSCHEN RAAD. INGEDIEND DOOR DE HEEREN DS. N. PADT EN D. FORRER. Door de heeren Ds. N. Padt en D. Forrer. leden van den Zandvoortschen gemeenteraad is bij dat college de volgende motie inge diend: De Raad der Gemeente Zandvoort, kennis genomen hebbende van het peti tionnement der Socialistische Arbeiders In ternationale, gericht aan de Voorbereidende Commissie voor Ontwapening te Genève, sa mengesteld door den Volkenbond, in welk petitionnement wordt aangedrongen einde lijk ernst en spoed te maken met de deze commissie opgedragen taak; eveneens kennis genomen hebbende van het antwoord van den voorzitter dezer com missie Jhr. Loudon, Nederi. Gezant te Parijs, dat hij dit petitionnement van het grootste belang acht en da', op niet te duidelijke wij ze de publieke opinie kan worden bewerkt, om den oorlogsduivel uit te bannen en den strijd voor Ontwapening zoo krachtig moge lijk voort te zetten; van oordeel, dat ook de Gemeentebesturen in dezen een taak hebben te vervullen; besluit zijn instemming te betuigen met den inhoud van genoemd petitionnement, evenals met de uitspraak van den voorzitter van meergenoemde commissie en hiervan schriftelijk kennis te geven aan de voorbe reidende Commissie voor Ontwapening te Genève, en gaat over tot de orde van den dag. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. VERVOLG DER ZOMERZITTING. In de zitting van heden Woensdag bij de verdere behandeling der voordracht van Ged. Staten tot den aanleg van Negen strandhoofden nabij Kamperduin. en. in verband daarmede den aanleg van een werkspoor en den aankoop van percee- len. wordt door het lid van Ged. Staten mr. Bruch de voordracht verdedigd. Spr. zet uiteen dat er inderdaad urgentie is tot den aanleg van deze hoofden, daar op onder scheidene plaatsen dc duin voet is terugge- loopen en op vele plaatsen de buitenste duinregel buitengewoon smal is. zoodat bij een hoogen vloed daar groot gevaar is van verlies van land. Er is een gevaar dat de kust een nog grilliger lijn zal gaan aanne men. Nadruk legt spr. er op dat de kustverde diging een groot belang der Provincie is. De conclusie is dat nu het moment tot ingrij pen is aangebroken. Naar aanleiding van de grootte van het "aangevallen kustvlak" is noodig 't maken van negen landhoofden. Het maken van een eigen werkspoor verde digt spr. Er volgen geen replieken. De voordracht komt in stemming. Ze wordt aangenomen met 55—8 stemmen. Bij dc voordracht tot verhooging van de toelage aan van Oldenbcrgh als directeur vau liet Provinciaal UlectricitcitsJjpdrijf, wordt het woord gevoerd door den heer Abrahams. Spr. licht de volgende motie: toe: „De Staten, gezien dc voordracht van Gedeputeerde Staten tot verhooging van de toelage, van den Directeur van het P.E.N. den heer van Oldenborgh, noodigen Gedeputeerde Staten uit een onderzoek in te stellen In be trekking tot de vraag, of het feit dat de Provincie een eigen centrale gaat exploiteeren geen aanleiding moet zijn. dc directie van het P.E.N. te reoxganisecren". De Voorzitter betoogt dat indertijd de meening van de P.E.N.E.-commissie cc van de commissie van toezicht op het P.E.N. was dat de leiding van hot bedrijf niet meer alleen aan dc toenmaligcn directeur kon worden toevertrouwd. Dit maakte dat er kwamen twee directeuren, een gaande over het technische- en een over 't commercieels gedeelte. Maar dc gedachte om den heer Van O. alléén te laten gaan over 't com- mercieele gedeelte moest los gelaten wor den. Hij moest zich kunnen bemoeien met *t geheele bedrijf. Daaruit kwamen meer werk zaamheden. Van daar dat nu Ged. kwamen met de voordracht om den heer Van O een verhooging van de toelage te geven. Aan de uitnoodiglng van den heer Abra hams neergelegd in dc motie willen Ged. Staten gaarne voldoen. De voordracht van God. Staten wordt aan genomen. Bij de voordracht tot het vaststellen van een nieuw wegcnplan overeenkomstig de wegenbelastingwet en van een nieuw plan van wegen die door de Pro vincie zullen worden verbeterd, verdedigt de heer Van de V a 11 een amendement om aan wenschen van de gemeente Schoorl te gemoet te komen. Verder verzoekt spr. te maken dat er niet alléén goede wegen ko men, maar dat ook het natuurschoon be- behouden wordt. Over het amendement vraagt spr. Ged. Staten prae-advies uit te brengen. Dc heer Visser bespreekt den toestand van den Velserpont en dringt or op aan dat Ged. Staten bij het Rijk werkzaam zullen zijn tot een verbetering van den vcrkccrs- toestand daar ter plaatse. Onderscheidene leden bepleiten nog bij zondere verlangens ten opzichte van het aanbrengen van wijzigingen in hel wegen plan. De heer Verseh ure brengt ter sprake het maken van een tunnel, opdat te Velsen kan komen een goede verbinding tusschcn beide oevers van het Noordzeekanaal. Spr. vraagt dienaangaande een onderzoek in te stellen. (De zitting duurt voort.) HAARLEM, 19 Juni Jowitt. Bij de Engelsohe verkiezingen werd in het district Preston de libcralo advocaa Sir William Jowitt gekozen. Een zeer welspre kend man, die in vele meetings dc aanvallen van vele Conservatieve- en vooral Labour- tegenstanders met slagvaardigheid pareerde. Met geestdrift verkondigde hij de politieke idealen van hei liberalisme, voor welks glorie hij als een leeuw in het parlement zou strij den. Hij, Jowitt, was een honderd percent liberaal, van de onvervalschte soort.... Binnen een week, na zijn verkiezing, cn eer hij nog een voet in het Lagerhuis had gezet, liep deze drager van een rlddertitel over naar dc Labour Partij, die hem tot at torney-general een der hoogSte functies bij dc Britsche justitie in haar nieuwe rc- gecring benoemde. En meteen barstte na tuurlijk de woede in de liberale partij togen Jowitt los. Men betitelde hem. niet ten on rechte. als verrader van het liberalisme, en Lloyd George zei onomwonden dat hij walg de van het geval. De liberale partij- afdec- ling te Preston hield een vergadering, waar in het bestuur voorstelde om Jowitt uit dc partij to zetten merkwaardigerwijze schijnt hij nog niet als lid te hebben be dankt maar er waren zooveel andersden kenden in do zaal, dat dit voorstel verwor pen werd. Eerlijkheid in de politiek Is veelal een be grip met ietwat ruime grenzen, maar dit is toch het sterkste cn brutaalste staaltje waarvan ik ooit gehoord heb. Het werpt wel een eigenaardig licht op den souvereinen wil des volks, zooals die door deszelfs uitver korenen kan toegepast worden in de prac- tijd. De liberale meerderheid in Preston is in haar gezicht voor den mal gehouden door een candidaat, die zich niets van haar heeft aangetrokken zoodra hij gekozen was, en eenvoudig naar den politicken vijand is overgeloopen, in wier regecring hij (n.b. als man der Justitie!) kalmpjes zitting neemt. Het overloopen van politici naar andere partijen is vaak genoeg voorgekomen, maar dan altijd tijdens een zittingsperiode. En steeds gaven de overloopcrs zich de moeitev, om zich te rechtvaardigen op grond van een bepaald feit, dat het hun onmogelijk maak te om het blijven in c^e partij met hun ge weten overeen te brengen. Soms rechtvaar digden zij zich inderdaad, al waren er ook gevallen bij waarin het persoonlijke voor deel, aan de partij-wisseling verbonden, al te duidelijk bleek. Tot deze laatste gevallen schijnt dat van Sir William Jowitt met ontstellende, on miskenbare zekerheid te behooren. Het is het tegendeel van een reclame voor de po litiek, en voor de practischc waarde van den ■democratischen parlementairen bewlncls-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1