D Hi AGENDA. NOG MEER NIEUWS OVER DE PERSONEELS-FORMATIE. 46e Jaargang No. 14108 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 21 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27H, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3-57j£. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.75. elke regel meer 035. Reclame» /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ035. elke regel meer ƒ0.10. uitsl. a contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VRIJDAG 21 JUNI Gebouw Caecilia, Jansstraat 48, Openbare vergadering Anti-Stemdwang Partij. 8 uur. Cinema Palace: „Spuit XI" en „De IJze ren Klauw". 8 uur. Luxor Theater: „De Gele Taverne" en ,,De Hemel in Pyjama" 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Huwelijksnest", Tooneel: „Les Omeros", 7 en 9.15 uur. Standaard. Theater: „De weg der Wraak", 8.15 uur. ZATERDAG 22 JUNI Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. N. V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij. Leidschevaartweg 207D. Alge meene vergadering van aandeelhouders, 3 u. Zand voort. Groot Badhuis: Mr. Fuente and his Gee- Bee Serenaders. DOODE BOOMEN AAN DEN ZIJLWEG. OORZAAK NOG ONBEKEND. In de raadszitting van Woensdagmiddag heeft de heer Van Kessel schriftelijk aan B. en W. gevraagd, door welke oorzaak eenige hoornen aan de Zuidzijde van den Zijlweg dood zijn. gegaan. De heer Van Kessel deelde ons nader mede, dat die boomen staan op het gedeelte van den Zijlweg van het R.-K. Lyceum af m de richting van Overveen- Tien boomen zijn geheel dood, maar twintig staan er nog te kwijnen. Het zijn iepen „Ulmus Monumen- talis". De heer Van Kessel zei gehoord te hebben, dat de dood veroorzaakt zou zijn door "een lekkage in de gasleiding, maar proefboringen hebben aangetoond, dat er van een gaslek, geen sprake is. N Maandagmorgen zijn een paar boomen ge rooid, maar de oorzaak heeft men nog niet vast kunnen stellen. EERSTE-KAMER- VERK1EZINGEN. DE R.-K. CANDIDATEN IN NOORD-HOLLAND. Het volgende communiqué is verspreid: De R.K. Statenfractie van Noord-Holland besloot den heer J. N. Hendrix de eerste plaats te geven op de candidatenlijst ter ver kiezing van Eerste-Kamerleden. Vernomen hebbende van de voornemens, welke de andere R.K. Statengroep heeft om een deskundige op arbeidsgebied (en wel den zelfden persoon) op een vast verkiesbare plaats te stellen, heeft de R.-K. Statenfractie de aftredende leden mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en mr. Paul Reymer op de tweede en derde plaats gesteld, terwijl de vertegenwoor diging van allegroepen der bevolking be lichaamd werd in de aanwijzing der plaats vervangers, bestaande uit twee leden, meer bekend met arbeidszaken, als eerste plaats vervangers, zoodat men waarschijnlijk den derden plaatsvervanger zal zoeken in de kringen der middenstanders, een en ander te regelen in nader overleg met de R-K. Staten fractie van Friesland. Deze besluiten werden genomen met nage noeg algemeene stemmen. MODEKLEUREN. (De nieuwste mode kleur heet marmalade). Met die damesmode-kleuren, In hun eindelooze rijen, Die nuances en die tinten, Wil een man zich weieens vleien* Dat de nouveautés tenslotte, Nu toch weieens uitgeput zijn, Dat de mode-dictatoren, Kleurenblind en kleurenblut zijn; Ach, hoe zullen zij ontwaken, Uit dien droom, en tot hun schade, Want er zijn weer nieuwe tinten. En daarbij is marmalade; Hij lijkt mij niet erg gelukkig. Deze naam, hij geeft je even, Een gedachte aan iets lillends, Aan iets bitters en aan kleven; Ik wil graag een vrouw gekleed zien, In iets aardigs, maar genade. Niet een jurk, geïnspireerd op Een soort jam of marmaiade; Nee, 'k geloof niet dat veel mannen, Het erg zullen appreciëeren, Als een modezaak hun vrouwen. Zulke jurken aan wilsmeren; Maar met bitter-zoeten glimlach, Zullen zij dan wel weer zwijgen, Als z' een marmelade-nota, Op hun boterhammen krijgen. P. GASUS. DE TOESTAND IN WILLEMSTAD. PROCLAMATIE VAN DEN GOUVERNEUR. Reuter seint uit Willemstad, dat de gou verneur van Curacao een proclamatie heeft uitgevaardigd, gericht tot de burgerij, waarin hij haar dankt voor de medewerking om den toestand het hoofd te bieden na den Venc- zolaanschen overval. In een tweede proclamatie vraagt de gou- verne.ur aan alle vreemdelingen op het eiland om vreedzaam aan den arbeid t.e blijven en zich te onthouden van openbare vergaderingen en van het samenscholen in de straten. Hij is van gevoelen, dat met de troepen, die reeds per stoomschip aangekomen zijn, en het oorlogsschip dat de volgende week wordt verwacht het eiland in de toekomst in staat zal zijn voor zichzelf te zorgen. HET SPOORWEGONGELUK TE NEW-YORK. NADERE BIJZONDERHEDEN. Betreffende het ongeluk op den lucht- spoorweg te New-York wordt nog het vol gende gemeld: Volgens nadere berichten is de gedoodo een conducteur. Dertig passagiers van den dichtbezetten trein werden zoo ernstig ge wond, dat men vreest dat verscheidenen nog zullen overlijden. Onder de passagiers brak een ontzet tende paniek uit daar de wagens in brand geraakten en de komst van de brandweer moest worden afgewacht, alvorens tot red ding kon worden overgegaan. Het vuur had reeds zoo ver om zich heen gegrepen, dat brandende stukken van een wagon op straat vielen onder het publiek dat beneden naar de gebeurtenissen stond te kijken. OHZE GROEMTüE.5 DIM5DAC5 DOMDE.RDA3 ZATERDAG Nat de hoof den van dienst hadden voorgesteld, DE PROMOTIEKANSEN VOOR DE LAGERE AMBTENAREN. Bij Grammont in België vond een vreeselijk spoorwegongeluk plaats waarbij 3 doodenen 15 zwaargewonden vallen te betreuren. In ons vorig nummer namen wij uitvoerige 1 mededeelingen op over het schema voor de Personeelsformatie voor ambtenaren dat ontworpen is door het bureau van het Geor ganiseerd Overleg (de wethouder van sociale zaken mr. J. Gerritsz. de griffier ten stad- huize. A. J. de Landmeter en de hoofdcom mies H. B. Weyland). Het heeft ongetwijfeld de aandacht ge trokken, dat het schema voor verschillende takken van dienst en bedrijven nog al be langrijk afwijkt van den bestaanden toe stand. Daarom is het van belang voor enkele op roepen ook mede te deelen wat het voorstel van den directeur of hoofd van dienst was. Wij beginnen met den Incassodienst. Bestaand Schema Adj. klerk 18 8 Bediende 1 7 Metercontroleur 1 Metervuller l Bode 27 20 Klerk 14 18 Controleur 2 Adj. commies 1 3 Adj. boekhouder 2 1 Commies 1 2 Boekhouder 2 Het bureau heeft overgenomen het voor stel van het hoofd van dezen dienst om het aantal adj. klerken van 18 tot 8 te vermin deren, maar dan het aantal bedienden van 1 op 8 te brengen. In salaris is er evenwel tusschen adj. klerk en bediende geen verschil beiden behooren tot de groep f 1300f 1900 of f 1500f 1700; het hoogste salaris geldt voor ambtenaren die voor 25 Nov. 1926 in dienst getreden zijn. omdat de raad toen be sloten heeft het salaris "oor deze groep te verlagen. Nu wordt voorgesteld het aantal boden van 27 op 20 te brengen. Het hoofd van dienst wilde 1 bode en 19 opnemer-incasseer- der; maar dit is ook alleen een naamsquas- tie. Het bureau stelt nu voor 2 controleurs (ge lijk aan het voorstel van het hoofd) 3 ad junct-commiezen (voorstel hoofd 1 adj.- boekhouder (gelijk), 2 commiezen (voorstel hoofd 1) 2 boekhouders (gelijk). Maar het hoofd heeft voorgesteld 1 hoofdcommies aan te stellen, (maar dit voorstel is niet door het t" -eau overgenomen. Als het voorstel van het bureau wordt aan genomen zullen er dus aan dezen tak van dienst 1 commies en 2 boekhouders meer aangesteld worden. Boekhouders vallen even als de commiezen in de salarisgroep f 3000 f 3700. Het personeel verwacht, dat nu twee adj. boekhouders tot boekhouder zullen worden bevorderd tot één adjunct-commies tot com mies. Secretarie. Bestaand Schema Adjunctklerk 10 21 Bediende 6 7 Bode 5 4 Portier 1 l Bewaarder 1 l Klerk 36 34 Controleur 3 4 Adjunctcommies 16 14 Magazijnmeester 1 l Commies 12 11 Hoofdcommies 11 10 Referendaris 4 1 Administrateur 4 Griffier 1 i Het hoofd van dezen dienst had o.a. voorge steld om aan te stellen 14 commiezen. 11 hoofdcommiezen (waaronder 4 afdeelings- chefs) 4 referendarissen A. (hooger bezoldigd blijkbaar dan de groep referendarissen, die nu van f 400f5200 verdienen). Zooals men weet stelt het bureau nu voor om 4 referendarissen den titel te geven van administrateur en die te bezoldigen met f 5200f 6000. Er zal dan alleen 1 referenda ris blijven in de bestaande salaris-groep. Het aantal ambtenaren dat thans op de secretarie werken is 107, volgens het schema zullen er 114 komen, dus 7 meer. Maar alleen het aantal adj. Klerken wordt met 11 ver meerderd. De secretaris had een schema gemaakt waarop het aantal ambtenaren op 54 gesteld was. Maar wij wilde voor dezen tak van dienst de adj. klerken en de klerken buiten de formatie laten vallen, omdat dit aantal steeds wijzigt naar gelang van het werk. Veel promotiekans heeft het ambtenaren corps van de secretarie bij invoering van dit schema niet te verwachten. Het aantal com miezen-wordt zelfs van 12 op 11 gebracht en het aantal hoofd-commiezen van 11 op 10. Daarbij komt nog, dat het volgens het schema de bedoeling is om de 3de afdeeling (financiën) twee hoofdcommïezien aan te stellen (nu is er geen een), zoodat op andere af deelingen eenige hoofdcommiezen over compleet worden, want het is aan te nemen, dat waar het hier werk op een speciale af deeling betreft, twee commiezen van de derde afdeeling bevorderd zullen worden tot hoofdcommies. Het aantal commiezen is in schema ook van 2 op 1 gebracht. Openbare Werken. In het schema zijn geen getallen opgeno men voor het aantal adj. teekenaars teekenaars. Blijkbaar is het de bedoeling om die buiten de formatie te laten vallen en naar gelang van behoefte aan te stel len. Nu zijn er 19 opzichters, volgens het schema zullen er slechts 13 zijn. Wil men het even tueel tekort door tijdelijke aanstellingen op heffen? Promotiekansen biedt het schema voor het personeel al zeer weinig. Het aantal inspec teurs blijft gelijk, alleen zullen er 4 bouw kundigen komen. Nu zijn er 3. Een opzich ter van de 19 die er nu zijn zou dus bevor derd kunnen worden. Bouw- en Woningtoezicht. Wat de hoogere rangen betreft zijn de voorstellen: Bestaand Schema Direct. Adj. inspecteur 2 4 3 Opzichter 2 13 Commies 111 Inspecteur 5 10 8 Hoofdcommies 1 Hoofdinspecteur 3 12 Ingenieur 1 Architect 1 1 Daaruit blijkt dat er nog al in enkele op zichten afgeweken is van het voorstel van den directeur. Er zijn nu 3 hoofdinspec teurs, de directeur wide er in de toekomst 2 hebben, maar het bureau vindt 1 voldoende. Het bureau wil de functie van ingenieur opgenomen zien in plaats van een architect. De directeur adviseerde om den bestaanden toestand te houden. Geneeeskundigen Dienst. D administratieve leiding van dezen dienst is nu in handen van een klerk. Het hoofd van dienst heeft voorgesteld nu een adj. commies aan te stellen. Blijkbaar om den bedoelden klerk te bevorderen. In het schema is dit overgenomen. Nog iets over promotiekansen. Hiervoor geven wij een vergelijking van het geheelc ambtenarencorps: thans schema adj. klerken 57 59 klerken 92 92 adj. commiezen 31 41 commiezen 23 23 hoofdcommiezen 15 15 adj. boekhouders 5 5 boekhouders 2 5 hoofdboekhouders 3 2 Daaruit blijkt, dat alleen het aantal ad junct-commiezen van 31 tot 41 zou stijgen. Er zullen dus vermoedelijk 10 klerken zijn die kans hebben bevorderd te worden tot ad junct-commies. Dat zou dan weer tengevolge hebben, dat 10 adjunct-klerken kans maken op een aan stelling als klerk. Maar er is ook kans, dat eenige commie zen die nu in de personeelsformatie als com mies overbodig zouden worden, aangesteld worden als adj.-commiezen (natuurlijk met het salaris van commies). Dat vermindert dan natuurlijk weer de promotiekansen voor de klerken en indirect ook weer van de adj.- klerken. Er bestaat onder het gemeentepersone.d raar wij vernemen over de personeelsforma tie ernstige ongerustheid. De organisaties toch hebben over de indeeling van het per soneel niets te zeggen. Het zou dus mogelijk zijn, dat als er een commies aan de de eene afdeeling overcompleet wordt, dat hij door B. en W. wordt overgeplaatst naar een an dere afdeeling. waardoor de promotiekansen van de betrokken ambtenaren weer worden opgeheven. In het schema is bijvoorbeeld opgenomen 1 hoofdcommies aan dc bibliotheek en 1 aan het G. E. B. Eenige commiezen aan de be trokken af deelingen vleien zich natuurlij k met de hoop dat zij zullen worden bevorderd. Maar aan het stadhuis komen weder eenige hoofdcommiezen overcompleet. Als B. en W. die nu naar de bibliotheek of het G. E. B zouden zenden. Bij de bibiliotheek zal dit natuurlijk wel niet mogelijk zijn, omdat het daar een zeer speciaal werk geldt, maar bij het G. E. B. is het wel denkbaar. Naar wij vernemen hebben de ambtena- renvereenigingen gepoogd één front te vor men in zake deze Personeelsformatie. Tot sa menwerking waren genegen de C.N.A.B., de R.K.. de Christelijke en de Algemeene Vereenlging. Het Nationaal Verbond heeft evenwel sa menwerking geweigerd in verband met de veete die er bestaat tusschen dit verbond eu de Alg. Vereeniging. Vermoed wordt, dat de organisaties a.s Dinsdag in het georganiseerd overleg met kern op uitstel zullen aandringen tot na de vacantie, omdat dc tijd voor voldoende be studeering ontbroken heeft. Hier staan zoo werd ons verklaard groote belangen voor de ambtenaren op het spel. Promotie is voor de ambtenaren, de hoogere uitgesloten, niet te verwachten. Alleen hier en daar wordt „een kluifje" ge geven. Daarentegen staat het feit, dat ver schillende ambtenaren feitelijk in rang te ruggesteld zullen worden. Er is wel toegezegd dat zij daarvan geen financieel nadeel zullen ondervinden, maar bij de toepassing van de personeelsformatie voor werklieden is al ge bleken, dat dit gevaar toch bestaat. Er is bij voorbeeld een machinist die nu als stoker werkt met een toeslag op het stokersloon. Bij overwerk krijgt hij alleen stokersgeld. Bo vendien is het dc vraag of de pensioengrond slag op het oude peil gehandhaafd mag wor den. Het woord is aan Daniël Stern: Dc eigenliefde, zoo gevoelig als zij is voor zich zelve, bevroedt nimmer dc gevoeligheid van anderen. TREINROOF TUSSCHEN LEIDEN EN HAARLEM. VOOR ƒ7500 AAN DIAMANTEN GESTOLEN. Donderdagavond omstreeks twaalf uur kwam de 21-jarige diamanthandelaar S. B., van Poolsche nationaliteit, wonende te Ant werpen, bij de Haarlemsche politie aangif te doen, dat hij in den trein beroofd was van een portefeuille, welke o.a. inhield eeni ge papieren, een pas en in papier verpakt, een partij ruwe en bewerkte diamanten, ter waarde van ongeveer 7500. De reiziger verklaarde. Donderdagmiddag vier uur uit Antwerpen per autobus naar Bcrgen-op-Zoom tc zijn gereisd. Hij kon niet per trein dc grens oversteken, omdat hij niet in het bezit van een visum was. In Bergen-op-Zoom pakte hij den trein, met de bedoeling om naar Amsterdam te reizen, waar hij de diamantbeurs wilde bezoeken. Tusschen Leiden en Haarlem had hij geen medereizigers in zijn coupé; wel op de route vóór Leiden. Hij kon niet aan dc politie mededeelen, met wie hij gereisd had, want hij had in den trein zitten slapen. Toen de heer B. te 11.41 in Haarlem arri veerde, dacht hij. dat het Amsterdam was, waarom hij uit den trein stapte. Deze ver gissing was mogelijk, orndat dit de eerste maal was, dat hij naar Amsterdam reisde. Vroeger deed zijn broer het. Op het Haarlemsche station kwam hij tot zijn grooten schrik tot de ontdekking, dat dc portefeuille met diamanten verdwenen was. Het bleek, dal dc treinroover dc porte feuille uit den binnenzak van zijn vest ge sneden had; dit klecdlngstuk was namelijk aan den onderkant opongesneden. De diamanten behoorden toe aan den heer B. en zijn broer, die eveneens te Ant werpen woont. Deze kostbare steenen waren niet tegen diefstal verzekerd. De politie tast nog in het duister, op welke wijze deze brutale troinroof heeft plaats ge had. De diamanten kunnen reeds op de route van Bergen-op-Zoom naar Leiden ontvreemd zijn. Van Leiden tot Haarlem sliep hij alleen in den coupé. Niet onmoge lijk is het, dat de dief onder het rijden kans heeft gezien, van den eencn in den anderen coupé over te stappen. Misschien is B. ook wel uit Antwerpen door den roover gevolgd. Het was een coupé derde klasse. Dit alles zal de politie trachten uit te vis- schen. De Haarlemsche politie, die het vest in beslag genomen heeft, stelde zich onmid dellijk met de politic van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in verbinding, tenein de een zoo uitgebreid en nauwkeurig moge lijk onderzoek in te stellen. Tot dusver heeft dit echter nog geen resultaat opgeleverd. Toen de bewuste trein in Amsterdam arri veerde, is daar de coupé nog eens aan een grondig onderzoek onderworpen, maar ook dit leverde geen succes op. HAARLEM, 21 Juni Wijkstra. Dc zaak tegen den moordenaar IJje Wijkstra, die tc Grootegast vier veldwach ters vermoordde, is in hooger beroep voor het Gerechtshof te Leeuwarden behandeld. De advocaat-generaal, mr. F. F. Viehofl', deed het verzoek dat dc stukken terugge zonden zouden worden naar den rechter commissaris en dat een onderzoek naar de geestvermogens van Wijkstra zou worden gelast. De verdediger sloot zich bij dit requi sitoir aan en het Hof willigde het in. Prof. Wiersma en dr. Mesdag tc Groningen zijn met het onderzoek belast. Veel menschen zullen dit, geloof ik, met voldoening vernemen. De rechtbank te Gro ningen veroordeelde Wijkstra tot levens lang zonder dat zij het noodlg had gevonden om een psychiatrisch onderzoek te gelasten, dus aannemend dat deze man „normaal" was. De substituut officier van Justitie had daarvoor een requisitoir gehouden, dat sterk herinnerde op de manier waarop in Engeland of in Frankrijk de jury wordt toe gesproken. Dat wil zeggen: de toon waar mee men op eenvoudige menschen indruk maakt door hen afschuw in te boezemen van zoo'n misdadiger. Ik heb er toen al over geschreven en ver wondering geuit dat men de normaliteit van iemand als Wijkstra kon aannemen, en een psychiatrisch onderzoek a priori als overbodig beschouwen. Niet uit semlmenta- liteit jegens den moordenaar, maar eenvou dig omdat het toch al te duidelijk was dat dit geval dieper onderzoek vereischte. En ook om het precedent. Immers, bij een vol gende gelegenheid zou iemand, die op der gelijke wijze zijn bezinning verloor'en er zonder verklaarbaar motief op los ging schieten, zonder evenwel slachtoffers te maken, tot een paar jaar veroordeeld wor den wegens poging tot moord of tot dood slag, en daarna maar weer op dc maat schappij losgelaten worden. Hij was im mers een normaal mcnsch! Waar de normaliteits-grens bij moorde naars wordt geacht tc liggen is niet duide-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1