PERS-OVERZICHT ZANDVOORTSCHE CAUSERIE. Dun - Uitvallend Haar HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 JUNI 1929 FINANCIëN RIJK EN GEMEENTEN. HET ANTWOORD VAN DEN MINISTER Verschenen is de Memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van de flnancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepa lingen der Provinciale wet en der Gemeente wet. Na dank te hebben gebracht voor de hulde, door vele leden aan het wetsontwerp ge bracht, betoogen de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat de regeering zich wel degelijk rekenschap heeft gegeven van de vraag op welke wijze de gemeenten in vrijheid kunnen blijven voorzien in de middelen lot bestrijding der kosten harer eigene behoeften. Naast de uitkeeringen, welke de gemeente uit het fonds en uit de opbrengt van "verschil lende Rijksbelastingen zullen verkrijgen, zul len zij door eigen heffingen in redelijke vrijheid kunnen blijven voorzien in de midde len tot bestrijding der kosten harer behoer- ten. Inderdaad wordt in het ontwerp, wat zake lijke heffingen betreft, aan de gemeenten de meest mogelijke vriiheid ereiaten. Wat de grief betreft, dat het wetsontwerp geen waar borg bevat, dat, na zijn aanvaarding, niet weder bij nieuwe Rijkswetten de kosten van uitvoering van nieuwe wettelijke regelingen geheel' of ten deele ten laste der gemeenten zullen worden gebracht, wordt opgemerkt, dat zelfs de meest nadrukkelijke bepaling ln dien geest in dit ontwerp opgenomen, den bedoelden waarborg niet zou verschaffen. De thans tot stand te brengen wet is niet een Grondwet, die bindende kracht voor den gewonen wetgever heeft. De fictie van den restitutieplicht wordt door de regeering niet aanvaard, Een voorstel om de huidige opbrengst der Rijksinkomstenbc- lasting weder met 45.000.000 te verhoogen ten einde stelselloos dotaties aan de gemeen ten te kunnen doen, zonder zelfs een poging te wagen tot saneering van het gemeentelijk belastingwezen, ligt niet in de lijn van wat de minister zich van den aanvang af voor oogen heeft gesteld. Dc opmerking, dat de thans voorgestelde gelijkmaking op het gebied van belasting druk niets heeft te maken met de regeling der flnancieele veihouding tusschen het Rijk en de gemeenten, is onjuist. Bij het aan dringen op een verbeterde financieele ver houding is steeds het hoofdmotief geweest bewust of onbewust dat de ongelijk heid in gemeentelijke belasting moest wor den verminderd. Zonder dit doel hadden ver hoogde Rijksuitkeeringen aan de gemeenten wejhlg zin. Dat een belangrijk aantal gemeenten door deze wet storing in de handhaving of in de verdere ontplooiing van haar. gemeentelijke leven zullen ondervinden, verwacht de regee ring niet, wel het omgekeerde. Op de vraag, voor hoeveel gemeenten onge veer de uitkeering zal afhangen van artikel 4 en voor hoeveel ongeveer van artikel 6 kan worden geantwoord, dat volgens de jongste berekeningen ruim 300 gemeenten een uit keering in gevolge artikel 4 zullen ontvangen en de overige een in gevolge artikel artikel 0. De kosten der gezamenlijke garantiebe palingen worden momenteel geraamd op 6.500.000. Voor de vrees, dat de Interpretatie van artikel 22 zoodanig zal zijn, dat de bevoegd heid tot heffing van 100 opcenten zou wor den ontkend indien niet alle bronnen, of zij in de gemeente toelaatbaar zijn óf niet, zullen zijn aangeboord, bestaat uiteraard geen aan leiding. Dat groote en vooral snel-vooruitgaande gemeenten door de belastingregeling van het ontwerp zullen worden geschaad en in haar opgaande lijn tegengehouden, wordt door de Regeering allerminst verwacht. Veeleer mee- nen zij, dat onder de huidige regeling de eco nomische opbloei van menige gemeente is belemmerd en wordt bedreigd door de over belasting, die er heerscht en dat de zeker heid, die dit ontwerp geeft, en het gevoel van veiligheid, dat het te dezen aanzien wekt, aan de welvaart van groote industrie- of handelscentra kan ten goede komen. EEN RAADSLID BUITEN HET RAADHUIS GEZET. DE VELDWACHTER KWAM ER AAN TE PAS. In den gemeenteraad van Bodegraven kwamen enkele door Ged. Staten voorgestel de wijzigingen in een rioolverordening ter sprake. B. en W. stelden voor aan de wen- scben van Ged. Staten te voldoexx, maar verwondering er over uit te spreken, dat het onderzoek in deze quaestie door Ged Staten ruim negen maanden heeft geduurd. De heer Oldemans wilde daarover tevens inlichtin gen vragen aan Ged. Staten. Een zeer heftige wooi*denwlsseling ontstond nu tusschen den voorzitter en den heer Oldemans over de vraag of het voorstel van B. en W. dan wel dat van den heer Oldemans het eerst Sn stemming zou komen. Met de vuist op tafel slaande schreeuwde de heer Olde mans. dat hij de stemming over het voor stel van B. en W. zou beletten. De hou ding van den voorzitter was z.i. alleen maar van een bóeren-burgemeester te verwachten. Na herhaalde malen tot de orde te zijn ge roepen, werd dc heer Oldemans met 8 togen 1 stem geschorst en werd hij onder heftige protesten door den veldwachter buiten de deur gezet. EEN TEGENSPRAAK. Naar aanleiding van het bericht van do Voorwaarts in zake een politiek boek van prof. Veraart, dat niet of eerst na de verkie zingen zou mogen verschijnen, heeft prof. Veraart aan „De Maasbode" medegedeeld, dat het bericht uit de lucht gegerepen is. De hoogleeraar heeft één boek geschreven, bevattende zijn politieke denkbeelden, neor- gelegd in oude opstellen, en gehouden rede voeringen. De verschijning daarvan hangt eenvoudig af van het aantal belangstellen- den dat er voor lntoekent. De hoogleeraar overweegt verder het schrijven van zijn indrukken als parlements- lid opgedaan, maar aangezien daarvan nog geen letter op het papier staat, noch een titel is gevonden, is het duidelijk, dat even min een datum voor de verschijning van dit werk is of was vastgesteld. BRANDSTICHTING TE ROTTERDAM. WEER EEN GEVAL. Te Rotterdam heeft weer een verdacht geval van brand plaats gehad. Nu in de N.V. woninginrichting „Modern" aan den Stationsweg. De brandweer was het vuur spoedig mees ter. De recherche vermoedt dat ook deze brand door den nog onbekenden brandstichter, die den laatsten tijd veel branden te Rotter dam veroorzaakte is aangestoken. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. HET STRAFPROCES TEGEN SALOMON LIEBERMANN. De laatste dag. Deze achtste dag van het strafproces voor de rechtbank te Amsterdam tegen Salomon Liebermann vangt aan met de repliek van het O. M-, mr. D. Reiling Wzn.. op hetgeen Liebermann's verdediger, mr. D. Giltay in het midden had gebracht. Voor spr. met zijn eigenlijke repliek begint, legt hij aan de Rechtbank de notulen over van een verga dering der Discontobank, gehouden op 12 Mei 1927. De president leest dit stuk voor en bespreekt de verschillende punten. er van met den verdachte. „Een eigenaardige vergadering!" conclU' deert de president. „Er was niemand aan wezig!" Liebermann: ,,'t Is allemaal uitgegaan van Van den Toorn, hij was feitelijk de Dis contobank zelf!" Mr. Reilingh, tot zijn repliek komend, be strijdt allereerst de door mr. Veth opgewor pen niet-ontvankelijkheid der tenlaste leg ging, wat betreft de transactie Paardenkoo- per. Spr. tracht hierna aan de hand van ver schillende feiten aan te toonen dat van Liebermann niet bepaald kan worden ge sproken als van iemand, die slap is. Zoo is de wijze van betaling der aandee- len van de „Veendammer" geheel in activa uitsluitend van Liebermann uitgegaan, ook is hij het geweest, die de borgtocht van Van den Toorn heeft laten zien, welke zooveel indiaxk op Woltman heeft gemaakt. En van een passieve rol van den verdachte op de bekende vergadering van 25 Juni 1927 waar in de overdrachten geschiedden, is geen sprake geweest. Als er iets verkeerd ging, als hij maar een verkeerden naam hoorde, was hij er dade lijk bij om in te grijpen, waarbij mr. Van Gigch als zijn adjudant naast hem stond. Liebermann was de eigenlijke hefboom, die alles deed gebeuren! Wel duidelijk is ge bleken dat Liebermann iemand is van een scherp verstand, en van een helder door zicht in zaken en al was hij onderhevig aan een zekere mate van suggestie, mag men daaruit niet zoo maar afleiden dat hij vast en stellig geloofde aan fantastische moge lij kheden. Uitvoerig bespreekt de officier dan de vraag of Liebermann de wetenschap heeft gehad, dat de crediteuren benadeeld werden door het leeghalen der „Veendaminer". Zijn beroep op Schim van der Loeff gaat niet op, hij wist dat Schim geen cent bezat en bovendien hebben zij gezamenlijk een con tract cpgésleld, dat allerlei leugens bevatte Hetzelfde geldt voor de transacties-Stege- ma:in exx Paardenkooper. Wat laatstgenoem de betreft, deze moest b~>mnen zonder eenig bedrijfskapitaal, bovendien moest hij in zes maanden een gac stoppen van 5 mil- lioen! Paardenkooper is met geen enkel gedeci deerd plan voor den dag gekomen en Lie bermann heeft wel degelijk geweten dat hij (P.) niet zou slagen. Spr.'s indruk is dat Liebermann de „Veendammer" alleen heeft, willen overdoen om af te komen van de drukkende schuld op de Discontobank. Zijn opzet tot benadeeling der crediteurexx staat z.i. wettig en overtuigend vast. Spr. betoogt verder dat ook de plannen inzake de „Atlas Hypotheekbank" niet se rieus zijn geweest. Liebermann maakte een ruim gebruik van de hem geschonken gelegenheid, het laatste woord te voeren. Hij deed dit ter toelichting van verschillende bescheiden, xnaar tenslotte brak hij plotseling zijn betoog af, zeggende: ,Ik ben heelemaal op, mijnheer de presi dent, ik kan niet meer!" De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 5 Juli a.s. DE VREEMDELINGEN OP CURASAO. 52 NATIONALITEITEN! Het Koloniaal Weekblad herinnert aan een ingezonden stuk in de „Amigoe' van 4 Mei j.l. betreffende het vx*eemdelln gen-ver keer op Curacao; een overzicht, waaraan een be- schouwlng werd vastgeknoopt. De feiten zijn deze: ..Curacao telt op dit oogenblik niet min der dan 52 nationaliteiten. Wat dit zeggen wil, moge hieruit blijken, dat Pears' Cyclo pedia. met weglating x>xn het Britsche Rijk en zijn dominions en eenige kleinere, 57 na tionaliteiten opgeeft. Iedere maand zijn er in het laatste jaar gemiddeld 2800 vreem delingen binnengekomen, waarvan er 400 per maand bleven. Hoe groot hun aantal is, is zelfs niet bij eenige benadering te schat ten. Getallen, die men noemde, varieeren tusschen 10 en 15 duizend. Dat er echter zeker een groot aantal is, blijkt wel voldoende uit het kapitaal aan deposito's, door vreemdelingen bij het gou vernement geplaatst. Op 1 April bedroeg deze som meer dan 250.000 gulden." Omtrent het gehalte dier vreemdelingen schreef bedoelde Inzender: „Onder de emigres hier zijn zeker goede menschen, die aan de politie weinig of geen werk verschaffen; maar men vindt er ook onder, kwartjesvinders, ladelichters, krui meldieven, zakkenrollers, oplichters, inbre kers brandkastforceerders. vechtersbazen, onbevoegde beoefenaars der geneeskunde, kaartlegsters, en misschien wol als grootste percentage, menschen, die we maar zullen noemen, speculanten op de gevaren en sleclx- -j te zeden eener havenstad. Deze menschen voldoen dan wel aan onze sterk verouderde vreemdelingenwet,, maar ze zijn toch van zulk gepluimte, dat wat men met vaktermen noemt, ze steeds door de politie moeten geschaduwd, of hun huizen gecontroleerd moeten worden. Het is voldoende even een blik te slaan op de misdadigerswerktuigen van het pasbegon- nen politiemuseum, om een idee te krijgen, welke schrikbarende typen er op Curagao rondloopen En in de laatste jaren, voor de komst der militaire politie, is dat gezelschap in de wereldberuchte Punda zonder vrijwel eenige controle; en ook thans is deze nog niet voldoende door te voeren, zonder een nieuwe verordening op vreemdelingen, die klaar ligt en naar we willen hopen, spoedig zal worden ingevoerd." Het toezicht op al deze immigranten heeft blijkbaar een en ander te wenschen over gelaten. DE INBRAAK IN DE SPUISTRAAT IN DEN HAAG. In verband met den diefstal van gouden siex-raden en juweelen in een juwelierswinkel aan de Spuistraat, deelt de commissaris van politie, afdeeling B. in het „Algemeen Politie blad" mede, dat gestolen zijn: 292 gladde gouden ringen, zegelringen en ringen met gekleurde steenen:44 gouden rin gen met briljant en diamant; 1 platinaring met drie wisselbare steenen, wo. een olijf groene steen en een wit met blauw-groene steen; 1 platina ring met drie wisselbare steenen, w.o. een paarse steen en een bruine steen; 1 paar briljanten oorknoppen, 3.47 ka raat; een groot aantal gouden en platina oorknoppen met diamant en biljant; eenige paren frontknoopen (goud); 1 gouden broche, met diamantjes. 5 parel dasspelden (goud); 5 briljanten dasspelden (goud), 14 gouden dasspelden met diamant; ongeveer 100 gouden colliers; 20 platina en witgouden colliers; 16 gouden heerenhorloges, 2 gouden dameshorloges, 1 gouden dameshorloge met milanese armband, ongeveer 12 gouden da mesarmbandhorloges; ongeveer 12 zilveren damesarmbandhorloges, 1 witgouden of pla tina damesarmbandhorloge met brillant; 12 paar goudan manchetknoopen;ongeveer 15 gouden broches; 1 gouden naaigarnituur, 1 gouden collier met parelhanger 3 gouden kettingbroches, 10 gouden armbanden, onge veer 8 gouden spelden, ongeveer 24 gouden brochettes (spelden) met diamant en bril lant; 2 paar fantasieparels met gouden klem men (oorbellen)3 gouden Eversharp hee- renpotlooden 3 bouden Eversharp damespot- looden, 12 gouden heeren schuifpotlooden ongeveer 40 gouden horlogekettingen, 11 gou den vingerhoeden, 1 gouden damestasch, 3 gouden beursjes, 4 gouden lange halskettin gen, 2 witgouden of platina hangers; 1 amethyst 246 karaat; 1 amethyst 2.35 karaat 1 amethyst 8.65 karaat; 1 amethyst 4.80 ka raat, een chrysoliet 7.80 karaat; 2 parelsnoe ren (echt). DE R.-K. EERSTE KAMERLEDEN DE HOUDING DER R.-K. STATEN FRACTIE IN NOORD-HOLLAND De Residentiebode (R.K.) schrijft over het bestuur der R.K. Statenfractie in Noord-Holland „Tot zoover het bericht, dat een beetje wonderlijk aandoet. Welke wonderlijkheid door den uitleg nog wonderlijker wordt. We hebben absoluut niets tegen den heer Hendrix, integendeel 't is een man met veel verdiensten. Maar of om zijnentwille een paar verdienstelijke Kamerleden achteruit gezet, ja^één uit de Kamer gedrongen moei worden, is een andere vraag. Hoe toch is de situatie? Algemeen is onze partij overtuigd, dat de Eerste Kamergroep moet herzien worden, omdat er te veel indus- trieelen en werkgevers in zetelen. En nu komt N.-Hoiland met een nieuwen man uit die „branche"! Terwijl een man als mr. Rey- mer als plaatsvervanger zal moeten fungee- ren! Men „hoopt" dat hij gekozen zal wor den. Ja, men kan wel alles hoüen, maar thans vaardigt N.-Holland slechts 2 katho lieken af en de Statenverkiezingen van '27 hebben nog een paar zetels verlies gebracht! Dus van een derden man in N.Holland kan geen sprake zijn.- De gedachte aan „betere vertegenwoordi ging" wordt verschoven naar de plaatsver vangers. Waarom? De noodzakelijkheid daar toe blijkt uit niets. i Het schijnt, dat de „Tijd" onlangs wel ge lijk had, toen ze sprak dat er plannen waren om vriendelijkheden te gerieven.... Zoolang er geen betere toelichting op dit bericht kan verstrekt worden, vinden wij het niet gelukkig. Indien het tot de taak der katholieke pers ook behoort, kritiek uit te oefenen op een berispelijke houding der vertegenwoordigers van de katholieke kiezers in de openbare lichamen, dan is er thans ruime gelegenheid en aanleiding tot deze kritiek. En men zal ons niet misverstaan, indien wij verzekeren, dat uitsluitend bezorgdheid voor een behoor lijken gang van zaken ons de hier volgende beschouwing in de pen geeft naar aanleiding van de weinig gelukkige beslissing, door de R.K. Staten-fractie van Noord-Holland ge nomen. Zoowel in de kringen der R.K. Staatspartij als in de katholieke dagbladen is herhaalde lijk de gedachte tot uiting gekomen, dat de huidige samenstelling van onze katholieke fractie in de Eerste Kamer niet meer be antwoordt aan de stroomingen in onze partij. Vandaar een prijselijk streven om geleidelijk en op gepaste wijze die samenstelling in overeenstemming met de richtingen te bren gen, welke reeds in onze katholieke Tweede Kamerfractie hun uitdrokkine vinden. Het bestuur der katholieke fractie der Staten van Noord-Holland is te onverantwoordelijker, daar zij het niet eens kan motiveeren met redenen van „de mocratische voorkeur" of het argument, om zoo spoedig mogelijk een of meer vertegen woordigers uit onze werkliedenkringen in do Eerste Kamer te brengen. Integendeel hebben de katholieke Statenleden van Noord-Hol land aan dit gewettigd verlangen een slag in het aangezicht gegeven en opnieuw gepoogd een werkgever naar dat lichaam af te vaar digen. En terwijl zij trachten, aan het Colle ge van Gedeputeerden een uitstekend lid te onttrekken, dat er bijzonder op zijn plaats mocht worden geacht, dringen zij aan de Eerste Kamer-fractie een op dit oogenblik zeker ongewenscht lid op. om tegelijkertijd op dc meest, onheusche wijze een onzer meest verdienstelijke en bekwame Eei-ste Kamer leden ook in verband met de wetgeving en regeerinsrsbemoeiïngen inzake de gemeente nauwelijks misbaar te verzoeken heen te gaan. De Brederodestraat. De voox-bereidende school. Verkiezingsactie. Waar blijft de organisatie voor de propaganda voor onze plaats. Het schijnt toch werkelijk mis te zijn met de bestrating van de Brederodestraat. Hebben eerst de bewoners geklaagd, dat zij door de bestratingswerken ernstig gedupeerd werden en het heel moeilijk was huurders voor hun woningen te vinden, thans schijnt het met de bestrating zelf leelijk mis te zijn. Wij herinneren er aan, dat in de Raads zitting van 2 Mei het raadslid Forrer zeide ernstige klachten omtrent de uitvoering van dit werk te hebben ontvangen, maar door wethouder Zwaan werd gerustgesteld. Het schijnt, dat het daarna niet beter is gewor den. Althans de deskundigen van den heer Forrer, het Hoofdbestuur van den Straat- makersbond, hebben op diens verzoek op nieuw een onderzoek ingesteld en aan de hand van de besteksbepalingen de uitvoering van het werk nagegaan en moeten een vrij vernietigend rapport hebben uitgebracht. Haarlems Dagblad heeft reeds daaromtrent een en ander medegedeeld eti ook dat de heer Forrer zich opnieuw tot B. en W. heeft gericht met het verzoek krachtig in te grij pen. Een en ander heeft blijkbaar tot gevolg gehad dat de werkzaamheden zijn stopgezet. We hebben ook eens een persoonlijk onder zoek ingesteld en hoewel volkomen ondes kundig zijnde, is het ons toch opgevallen, dat het nieuw bestrate gedeelte vol met kuilen zit, terwijl op enkele plaatsen zelfs eeni ge steenen tusschenruimte met zand, inplaats van met steenen was aangevuld. Zijn we wel ingelicht, dan loopt de gemeente tot dusverre geen financieel risico. Toch vragen we ons af, of scherper toezicht niet noodzakelijk zou zijn geweest- Het komt ons voor-, dat een en ander zoover niet had mogen komen en dat er voor gezorgd had moeten worden, dat op deze wijze niet zou zijn gewerkt. Is het toezicht der Gemeente onvoldoende geweest en is, zoo zouden we willen vragen, soms de inkrimping van het personeel bij Openbare Werken hieraan schuldig? Er dient naar onze opvatting in deze zaak klaarheid te komen en onomwonden vastgesteld waar de eventueele fouten wellicht zitten. Wie b.v. de voor eenige jaren aan een ge deelte van de Zandvoortschelaan uitgevoer de klinkerbestre+ivicr v'erwpxihct met hetgeen thans aan de Brederodestraat is geschied behoeft geen deskundige te zijn om het groote verschil op te merken. De wesren in Zand voort eischen verbetering. Niemand kan het Gemeentebestuur kwalijk nemen, dat niet in een snel temno groote verandering wordt aangebracht. Maar het is eisch, dat waar noodzakelijke verbetering wordt tot stand cehvopht, dit ook op afdoen de wijze zal geschieden. Naar wij vernemen heeft de Commissie voor Sociale Zaken zich in haar laatste ver gadering onnieuw bezig gehouden met de vraag welke verbeteringen aan de oude be waarschool dienen te worder ingebracht of dat aan den Raad moet worden voorg°- steld een geheel nieuwe school te bouw®" T-lof J:~r» ..„_V-J- lijk is zal wel niemand ontkennen. De tegen woordige school lijkt eenvoudig nergens meer naar en is een bespotting van de tegenwoordig te stellen eischen aan school gebouwen. Dr. Niekerk heeft omtrent den toestand van deze school reeds voor gerui- men tijd tex-ug een vrijwel vernietigend rapport uitgebracht, welk rapport voor den Wethouder van Onderwijs den Heer Padt. aanleiding Was aan den Raad voor te stellen verbeteringen aan te brengen. De meerder heid van den Raad heeft de inzichten van den wethouder niet gedeeld. Toch blijft deze school een der „brandende" kwesties, die om spoedige afdoende oplossing vragen en waar voor zelfs de financieele toestand der Ge meentekas geen oorzaak tot lanedurig uit stel mag zijn. Zijn we wel ingelicht, dan zou de Commissie besloten hebben op korten ter mijn schriftelijke rapporten in te winnen omtrent de vraag of de school kan worden verbouwd of dat persé een nieuwe school oodzakeliik wordt geacht. Moge in het belang van het voorbereiden de onderwijs sooedig een afdoende beslissing worden genomen. Ook onze badplaats wordt langzaam maar zeker meer en meer in het teeken der a.s. verkiezingen gezet. Tot dusver hebben alleen de partijen der uiterste linkerzijde vergade ringen belegd en geplakt, terwijl natuurlijk de noodige lectuur is verspreid geworden. De belangstelling voor de verkiezing is echter tot dusverre niet al te groot. Alleen een ver gadering met het Soc. Dem. Kamerlid Duijs trok een volle zaal, van dezelfde zijde belegde vergadering met de heeren Thomassen en Cramer was belangrijk slechter bezocht, ter wijl de officieele Communisten een vergade ring met 2 sprekers belegden, waar een 10-tal toehoorders aanwezig was. De Zandvoortsche bevolking blijkt dus niet bijster belangstellend naar het Sovjet-para dijs. Een goede gedachte Is het geweest, om van gemeentewege borden te doen plaatsen waar op de verkiezingsplaten kunnen worden be vestigd. Daardoor wordt voorkomen, dat muren en schuttingen beschadigd en ont sierd worden. Alleen meenen we, dat gezien het aantal borden de verschillende partijen, er zijn er toch slechts 36. wel met elkander ruzie omtrent de plaatsruimte zullen krijgen. Als nu het plakken op andermans bezittin gen kan worden voorkomen, zou het dan niet aanbeveling verdienen nog enkele borden bij te plaatsen? Want toegegeven moet worden, dat in het grootste gedeelte geen borden zijn aangebracht. Het bekladderen van de straat behoort in onze Gemeente gelukkig nog tot de uitzonde ringen. Ook thans hopen-we dat het achter wege zal blijven. Er is toch al zoo weinig fraai's in onze plaats, laat men haar daarom nog niet leelijker maken. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de afd. der S.D.A.P. ten onzent besloten schijnt te zijn de straten on besmet te laten. Moge dit voorbeeld dooi de andere partijen nagevolgd worden! Is het tot dusverre in ons dorp vrij rustig de laatste paar weken zal allerwege wel meer naar buiten worden opgetreden. Gaan alle plannen die we vernamen ln vervulling, dan zal Zandvoort weldra „daveren" van de verkiezings-acties. Ook Zandvoort krijgt dus haar verkiezings attracties wel. Hiernaast hebben we andere, vermakelijkheden, die langer dan den 3en Juli blijven en waarvan we kunnen „genie ten". Daar is allereerst de rodelbaan op de Zuidelijke Boulevard. Een onschuldig ver maak, waarvan vooral de jeugd wel zal pro fiteered Dan de „kegelbaan" op het Kerks- plein. Ook daarvoor blijkt wel belangstelling te bestaan. Verder de poffertjeskraam, stx-aks het Lunapark voor kinderen, waar ouderen slechts onder geleide van kinderen toegang zullen hebben en ten slotte de Nenijto-attrac- tic „Ober Bayern" in het Kurhaus. De exploitant van deze gelegenheid pakt de zaak wel grootscheeps aan. Gaf hij Zater dag j.l. niet een vuurwerk dat klonk als een klok? Ook het Kurhaus zelf mocht zich ïrt een druk bezoek verheugen. Zou het eens klaps mogelijk zijn dit gebouw op een derge lijke wijze met een%unstig resultaat te ex- ploiteeren? Wie de illusie wil hebben te verwijlen in het Baverische Braukeller kan hier zijn hart ophalen. Schrijver dezes houdt meer van de sfeer in Bayern zelf. u 1 Voor eenige maanden terug heeft Burge meester van Alphen mededeeling gedaan van zijn gToote plannen, welker uitvoering Zand voort tot gx-ooter bloei zou moeten brengen. Als uitvloeisel daarvan is „De Stad Amster dam" in een speciaal Zandvoortnummer ver schenen, waaraan de redactie van dit blad reeds eenige waardeerende woorden heeft gewijd. Daarover willen we het nu niet meer heb ben. Wel zouden we enkele opmerkingen willen maken over de wijze waarop de plan nen thans vasten vorm zullen gaan aan nemen. Op de vergadering ten Raadhuize is be sloten, dat een Comité zou worden gevormd, waarin naast plaatselijke deskundigen, ver tegenwoordigers van den Raad zouden wor den opgenomen, terwijl de Bm-gemeester zelf als voorzitter zou optreden. Dit Comité zou de resteerende maanden van dit jaar gebruiken voor een intensieve propaganda onder de bevolking teneinde de gewenschte financieele steun te verkrijgen en den grond slag te leggen voor een goed gefundeerde organisatie. Hoe staat het daar nu op dit oogenblik mede? Er heeft een tweede bijeenkomst plaats gevonden met vertegenwoordigers van diver se vereenigingen, waarbij niet de leden van den Raad waren uitgenoodigd, maar het College van B. en W. tegenwoordig was. Op deze bijeenkomst is een voorloopig Comité tot stand gekomen; daarna heeft niemand meer iets van de zaak gehoord. We weten niet of er zoo ja op welke wijze dit voox-loopige Comité de zaak aanpakt en in hoeverre nu een en ander deugdelijk wordt voorbereid. Dit nu achten we onjuist. Haar lem's Dagblad heeft steeds getoond open oog te hebben voor de belangen der badplaats en heeft schrijver dezes gelegenheid gegeven in een uitvoerig toelichtend artikel propa ganda te maken voor de idee van den heer v. Alphen. Daarom zou het o.l. goed zijn geweest om de pers, die toch in staat is machtig veel te doen om de plannen te doen slagen ook een plaats te geven in het Comité. Trouwens dit Comité zal" zich toch, wil de zaak juist wor den georganiseerd, in verschillende sub.- commïssies moeten verdeelen en dan is een rjoiro- p-oen overbodige luxe. Zeer tot ons leedwezen constateeren we echter, dat we omtrent de verdere uitvoering van de plannen bitter weinig weten. Niet alleen de pers kan zich daarover beklagen. Ook de leden van den Raad hebben na den eersten avond niets meer vernomen. Toch hebben toen 'reeds eenige leden doen blijken niet alleen voor de plannen iets te voelen, maar meer te willen doen, dan over het al o" niet toestaan van subsidie uit de gemeente kas te beschikken. We meenen in dit verband te kunnen wij zen op de heeren Günters, Forrer en Siegers, die hoewel in onderdeelen met elkander te verschillen de groote lijn van het plan niet alleen volledig bleken te verstaan, maar ook over eigen inzicht beschikten. Het moet voor den Raad toch nieu nrett.ig zijn niet in de voorbereiding van de plannen te worden gekend en wellicht straks te komen voor het voteeren van gelden ter uitvoering van een program van actie van welker op stelling hij vreemd bleef. Nu zou men kunnen redeneeren: B. en v*. kunnen toch als de vertrouwensmannen van den Raad worden beschouwd. Wie echter de toestanden te Zandvoort goed bekijkt weet, dat de Raad altijd buitengewoon gevoelig is op dit punt. Daarom vragen we: Hoe staat het nu met de uitvoering van het plan van Alphen? Ruimere publicatie kan heusch geen kwaad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Uw haar houdt op uit te vallen en wordt dikker en voller, indien gij des morgens slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid v ,:l en overigens stevig door de haren uitslri'- ZENDINGSDAG Woensdag 26 Juni a.s. zal een Zendingsdag worden gehouden vanwege de Classis Am sterdam der Chr Ger. Kerk. Sprekers zijn de Predikanten der Classis. De bijeenkomsten worden gehouden in het Brongebouw, toe gangsprijs 25 cents. EINDEXAMENS GEM. LYCEUM Voor het eindexamen van de litterair-eco- nomische Hoogere Burgerschool-afdeeling van het Gemeentelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd: Mej. Jeanne D. P. Gx-aaff. mej. Cath. C. A. M. Pluim Mentz. mej. Ilse E. A. Wolff en de heeren: R. L. Bloch, J. Bok. B. Hagen, J. Heldring, C. J. J. H. van Kempen, A. Scheltens, M. J. Senior Coronel, W. Ver- burgt. NUTSKWEEKSCIIOOL HAARLEM Examen nuttige handwerken. Geslaagd de dames: M. E. Weynschenk, G. P. Zwart, G. C. Asbeck Brusse en C. Nolting. DE CHRISTUS VAN DEN ANDES. De Vrijzinnig-Democi-atische Bond afdee ling Haarlem, organiseert V.'oensdag 26 Juni in den Protestantenbond een openbare ver gadering, waarin na mevrouw van Italië— van Embden zal spreken mevrouw van der Starde Jong uit Rotterdam. Zij zal voordragen: „De geschiedenis van den Christus van den Andes". Deze geschiedenis handelt over de afwen ding van den oorlog tusschen Chili en Argen tinië, die voorkomen werd door den volks wil van beide staten, als gevolg van een opi-oeping aan het volk door slechts één per soon. Hierdoor werd niet alleen die oorlog verijdeld, doch zelfs een duurzame vrede ge grondvest. Ter herinnering daaraan is op den Andes, op grens tusschen beide lan den, een Christusbeeld geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6