të&ÖS® INGEZONDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN DE LIQUIDATIE VAN DEN OORLOG. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 JUNI 1929 DE LANDBOUWGEWASSEN IN HAARLEMMERMEER. GOEDE VERWACHTINGEN VOOR 1929 Omtrent den stand van de belangrijkste landbouwgewassen in den Haarlemmermeer polder, werden ons de volgende gegevens verstrekt. Door strenge vorst en abnormale droog te had het land. toen eindelijk met een dro ge dooi de winter afscheid nam, een idale structuur.. Toen men het land ging bewer ken, kostte dit weinig arbeidskracht van mensch en dier; het zaad kon goed worden ondergebracht en van een goede opkomst was men vooruit verzekerd. Dit blijkt dan ook ruimschoots, als men „de Meer", die er thans met de frïsch- groene velden op z'n mooist uitziet, door kruist. Dat men dit jaar de stikstof mest met rui me hand heeft gebruikt, blijkt uit tal van gewassen. Het over 't algemeen goede jaar 1928 draagt voor 1929 goede vruchen en als de weersgesteldheid meewerkt, beloven ver schillende gewassen een rijken oogst. De wintertarwe staat er oogen- schijnlijk nog al goed bij (stikstofgebruik); of de opbrengst van sommige stuJ.ken ten slotte nog zal meevallen, hieromtrent zijn de verwachtingen nu niet zoo heel hoog ge spannen. Veel tarwe moest worden omge bouwd. De haver staat best te velde en belooft «en goede opbrengst. De gerst, die voor deze omgeving veel wordt verbouwd, staat goed. 't Is raadzaam dat de landbouwers de nieuwere variëteiten brouwgerst gaan beproeven. De erwten, die in den Haarlemmer meerpolder weder zeer veel zijn uitgezaaid, staan best. Indien insectenbeschadiging uit blijft, belooft dit gewas nu reeds een rijken oogst. De paarde- en andere boonen, die weinig verbouwd werden, staan goed. Ook hier zij de aandacht op nieuwere varië teiten gevestigd. De kar wij heeft in jaren in dezen polder niet zoo rijk gebloeid. Behoudens enkele uit zonderingen is de stand best. Oliezaad (koolzaad, mosterd) staat Ê°ed- Aardappelen. De stand is weder bui tengewoon goed, zoodat als bij den -verde ren groei verschillende onmisbare factoren meewerken en de ziekte uitblijft 'n ruime opbrengst is te verwachten. De bieten waarvan de uitzaai weder op grootec schaal heeft plaats gehad, staan best te velde; uitgezonderd enkele stukken, waar de voorvrucht blijkbar bieten was. Blauwmaanzaad staat best. Mosterdzaad en andere fijne zaden, Idem. Vlas staat uitstekend. Met de klavers ziet het er nog lang niet rooskleurig uit. Zeidén v/ordt een goed stuk klaver gezien. Over het algemeen staat zij dun, waardoor wilde grassen en ander onkruid de. overhand kreeg. Het beschot der eerste snede is dan ook zeer matig. Wei- en hooiland. De stand en op brengst is matig. De abnormale droogte is voornamelijk hiervan de oorzaak. tSchijnt ook dat vele grassen uïtgewinterd zijn, waar door boter- en paardebloemen en ook hier en daar de zuring bijna de overhand kregen. - Een bij uitstek best fruit jaar zal het wel niet worden. De peren zullen over het al gemeen een klein beschot geven. De appels daarentegen beloven een goede opbrengst. MAATSCHAPPELIJKE HULP. AANVULLING RECLASSEERINGS- WERK. Er is een nationale beweging op touw ge zet om maatschappelijke hulp te brengen aan alleenstaanden, die zonder met den strafrechter in aanraking gekomen te zijn door omstandigheden of aanleg, zichzelf niet kunnen handhaven. Bedoeld worden perso nen, die niet bij de reclasseeringsinstellin- gen thuis hooren, wier verleden nog zonder vlek is en die den levensstrijd niet alleen kunnen volhouden. Het zijn de tobbers, die niet aan den slag kunnen komen en naai den zelfkant der samenleving afzakken en gevaar loopen op het bedelaars- of zwervers pad terecht te komen. De reclasseering in ons land is goed geor ganiseerd. Met de overheid staan tal van in stellingen en personen klaar met hun hulp voor ontslagen gevangenen en voorwaardelijk veroordeelden, maar in veel gevallen ont breekt de helpende organisatie voor andere alleenstaanden in de samenleving, die voor hulp en opheffing on aanmerking komen. De evengenoemde beweging wil deze men- schen, die nog niets „op hun kerfstok" heb ben onderscheiden van hen, die door eigen schuld „onmaatschappelijk" worden en die reeds met de reclasseering te maken kregen. Om degradatie door het publiek te voor komen en om op den juisten tijd de juiste hulp te kunnen verschaffen is de Nederl. Centrale voor pi-actische werkverruiming en hulpverleening opgericht. Door het vesti gen van af deelingen en correspondentschap pen wil de Centrale zoo uitgebreid en inten sief mogelijk de plaatsingsmogelijkheid en opheffingsarbeid tot stand brengen. Het. Centraal bureau van deze Centrale is te Nijmegen gevestigd. VERDRONKEN. Te VI aardingen is binnengekomen het motor-haringloggerschip VI. 76, waarvan een der opvarenden, ae achttien-jarige Aerts uit Antwerpen, op de Noordzee overboord geval len en verdronken is. Het vijf-jarig zoontje van schipper Mande- maker, liggende met zijn vaartuig aan de IJsselkade te Kampen, werd vermist. Na een paar uur dreggen werd het lijkje opgehaald. DOOR EEN PAARD GETRAPT. De 25-jarige dochter van de weduwe Ingwerda te Oosterzee, kreeg toen zij een paard, dat met de pooten in de strengels van een maaimachine verward was geraakt, uit zijn benarde positie wilde bevrijden, een trap van het dier, waardoor zij zeer ernstig in den rug gewond werd. Bewusteloos opge nomen, werd zij naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. AUTO-ONGELUK. In de Hoofdstraat te Apeldoorn waren eenige schooljongens aan het stoeien, toen plotse ling een van hen zich op den rijweg begaf, waar juist een auto passeerde. Het kind ge raakte onder de auto. Ernstig gewond werd het naar het ziekenhuis overgebracht, waar het bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reaacbt zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het artikel onder het hoofd „de 170 woningen in voormalig Oud- Schoten", voorkomende in uw blad van Dinsdag 18 Juni j.l., deelen wij u het volgen de mede: Dat de geheele toelichting u verstrekt door den voorzitter der buurtvereeniging in het algemeen op fantasie berust, doch in het bij zonder de tirade: „Oorspronkelijk was ge annonceerd dat de huur slechts f 5.50 per week zou bedragen. Later heeft de Trust ge tracht den huurprijs successievelijk tot f 7 f 8, en f 9 te verhoogen. Ten slotte werd dis bepaald op f 6.50", geheel bezijden de waar heid is. De thans geldende huurprijzen van f 6.50, f 7 en f 7.50 per week zijn bij den aanvang der verhuring aldus vastgesteld en als bewijs dat de huurprijzen inderdaad laag zijn, kan dienen, dat de huizen bij voltooiing onmid dellijk werden verhuurd, nog steeds de vraag het aanbod aanmerkelijk overtreft en van een toezegging omtrent huurverlaging nooit sprake is geweest. Met betrekking tot de restauratie kan wor den medegedeeld, dat door de Trust steeds alles in het werk wordt gesteld om aan de wenschen van de huurders te voldoen. Dat geregeld meerdere menschen werk zaam zijn om de reparaties uit te voeren; dat vervolgens in overleg met Bouw- en Woningtoezicht geheel vrijwillig door de Trust is medegewerkt om aan klachten van huur ders tegemoet te komen; dat verder de woningen in zeer goeden staat van onderhoud verkeeren, doch door piet luttige huurders altijd wel gefit kan wor den; dat de woningen zeer geriefelijk zijn in gericht en al het courantengeschrijf niet' anders dan geschetter is; dat de huxropzegging slechts zes van de 170 woningen betreft waarover de Trust de beschikking wenscht; dat huurder zoowel als verhuurster het recht niet kan ontzegd worden de huurover eenkomst te doen eindigen; dat niettegenstaande het zeer unfair op treden van de hüurdersvereenigihg van rancune-maatregelen geen sprake is. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, N.V. Ned. Trust tot Expl. van Onr. Goederen J. BERGSMA, directeur. SNELVERBAND. BOOTTOCHT VOOR GEBREKKIGS KINDEREN. Mede naar aanleiding van het stukje in ons blad v.an Maandag j.l. kwamen reeds de volgende giften binnen: Verzameld door mej. L. bij het personeel der fa. Enschedé f 30.5 Verzameld door mevr. G. 30.- Mevr. N. N. 2.50 Mej. B. 2. Fam. de B. 2. N. N. 1.— v. Z. 5.- Dames B. 1. f 74.30 Wie volgt? Zendt uw gaven of verzoek ze af te halen. Een telefoontje aan mej. B. G. Veldwijk, Parklaan 72, Telf. 12562, is vol doende. Gij bezorgt er velen stakkers een gelukkigen dag mede. Bestuur SNELVERBAND. HET HUIS TER ZAANEN LEESZAAL? In uw blad van Dinsdag j.l. deelt u mede veimomen te hebben, dat B. en W. over wegen in het Huis ter Zaanen een filiaal van de openbare leeszaal te vestigen. Dat zou dus beteekenen, dat er van het tegenwoordiger Huis ter Zaanen met zijn boomrijke en karakteristieke omgeving niet veel zou overblijven, aangezien de lanen, die toegang tot bet huis geven geheel zouden moeten vervallen en straten of althans één straat met moderne verlichting zou moeten worden aangebracht. Bovendien ligt het ge bouw erg achteraf en midden in het land, wat voor een leeszaal, die vooral des winters menschen trekt, zeer ongeschikt is. Veel beter zou het ons daarom lijken, wanneer B. en W. ertoe zouden kunnen besluiten het Huis ter Zaanen als Jeugd herberg in te richten.. Aan een goede jeugd herberg bestaat groote behoefte en het Huis ter Zaanen is daar uitnemend voor geschikt. Wellicht dat Br. en W. hun plannen nog kunnen wijzigen en aan het gebouw de be stemming kunnen geven, waartoe het als het ware noodigt. U dankend voor de verleende plaatsruim te, H. LINDEMAN, Bestuurslid Kennemer Vereen, voor Jeugdherbergen. Billiton 25 Juni van Amsterdam te Ant werpen. Grijpskerk 26 Juni van Beira. Jagersfontein pass. 25 Juni Bevezier. Nieuwkerk 25 Juni te Port Said. Riet fontein 24 Juni te KilindinL Springfontein 25 Juni van Las Palmas. Glamorganshire, Pacific, Rotterdam, 21 Juni van Los Angeles. Leerdam, Rotterdam naar New Orleans 26 Juni te Antwerpen. Noorderdijk 26 Juni van Hamburg te Noordenh. Volendam 26 Juni van Rotterdam naar N. York. Almkerk 25 Juni van Bremen naar Ham burg. Stadsdijk Hamburg, Antwerpen 26 Juni Vlissingen gep. Texel 26 Juni van Kurrachee te Rotter dam. Insulinde 26 Juni te Belawan. Kota Baroe 25 Juni Dover gep. Kota Radja 25 Juni Finisterre gep. Merauke 26 Juni van Suez. Ternate 25 Juni te Suez. Sibajak 26 Juni van Port Said. Toba 26 Juni van Suez. Pyrrhus 24 Juni van Rotterdam te Liver pool. Karimata 26 Juni van Hamburg te Amstel. Agamemnon 26 Juni van Bremen te Am sterdam. Ariadne 26 Juni van Havre te Amster dam. Hercules 25 Juni van Varna naar Con- Juno 25 Juni van Volo naar Lefkandi. Mars 25 Juni van Cadix naar Ceuta. Neptunes 25 Juni van Meülla te Alicante. Nereus 25 Juni van Bari te Syramse. Nero 26 Juni van Bordeaux te Amster dam. Oranje Nassau 25 Juni van West-Indië te New ork. Prins Frederik Hendrik 24 Juni van Curasao n. P. Cabello. Strabo 25 Juni van Aalborg naar Am sterdam. Tellus, Oran, Amsterdam p. 25 Juni Dun- geness. Triton 24 Juni van Guatemala n. King ston. Ulysses 25 Juni van Salonica naar Smyrna Flandria 25 Juni van Santos. Zeelandia 26 Juni van Amsterdam naar Buenos Aires. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). SPECIALE AUTOWEGEN. OOK VOOR NEDERLAND GEWENSCHT De Nederl. Vereen, voor Auto-snelwegen (N.E.VA.S.) hield Dinsdag in Den Haag een algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer J. van der Molen Tzn., burgemeester van Renkum. De heer H. W. O. de Bruyn, bestuurslid der vereeniging als vertegenwoordiger van den A.N.W.B. hield een voordracht over „De toepassing van speciale autowegen in ver band met de Nederlandsche toestanden". Allereerst vertelde hij wat op dit gebied in het buitenland reeds tot stand gebracht is. De kosten van 'zoodanige wegen hier te lande behoeven niet hooger te zijn dan die van hoofdverbindingswegen voor gemengd verkeer, wanneer deze laatste tenminste overigens naar de eischen van den tegen- woordigen tijd zouden zijn ingericht. 'Spreker gaf een resumé van het Rijks wegenplan. Hij betoogde dat naast de als automobielwegen in te richten nieuwe wegen de bestaande wegen goed in orde moeten worden gemaakt voor het buurt verkeer. Verbetering en voor zooveel noodig verbreeding van de verharding en het aan leggen van rijwielpaden blijft hier noodig. Op deze wijze zullen de belangen van het algemeen en van de verschillende soorten van verkeer op de beste wijze worden ge diend en zullen de voor de wegenverbetering beschikbare gelden op de meest economi sche wijze worden besteed. Bij de op de voordracht van den heer De Bruyn gevolgde gedachtenwisseling betoog de heer H. C. Kroes, dat het uitzicht van den weg af zoo vrij mogelijk moet worden gehouden en dat boombeplanting zelfs bij groote tusschenruimten dat uitzicht ernstig belemmert, wanneer men met eenigszins groote snelheid rijdt. Ook is het onophou delijk voorbijtrekken van boomschaduwen hinderlijk en vermoeiend voor de oogen van autobestuurders en passagiers. De autoweg op zichzelf zij geen object van natuurschoon doch middel om het natuurschoon zoo snel mogelijk te bereiken en voorts vooral middel voor snelverkeer en transport. Voorts vroeg spr. aandacht voor een zoo doelmatige mogelijke verharding van het wegdek, waarvoor hij beton aanbeval, dat het best met het rubber der banden har monieert. De heer Van Hardenbroek deelde deze opvatting niet en achtte boombeplanting óók op autowegen wenschelijk. Wat de wijze van verharding aangaat, gelooft spr. dat met klinkers, mits goed gefundeerd, een zeer bruikbare autoweg kan worden aange legd. Een weg AmsterdamRotterdam via Gouda achtte spr. niet urgent, wel daaren tegen een verbinding van de gemeenten in het westen door middel van den weg Am sterdam oostelijk langs Den Haag naar Rot terdam en daarop zou hij alle aandacht willen zien geconcentreerd. Generaal Snijders wees op het belang van goede wegverbindingen waarvan spr. een even groot voorstander is als van bevorde ring van het luchtverkeer. Intusschen vroeg spr. nog enkele inlichtingen omtrent het kruisen van waterwegen en autowegen. De inleider antwoordde op laatstbedoelde vraag, dat deze verbinding voor de kleine waterwegen zooveel mogelijk door middel van vaste bruggen dient te geschieden en voor het groote waterverkeer met hooge draaibruggen. Boomen langs den weg zijn uit een oogpunt van schoonheid aan te be velen en wanneer zij op behoorlijke afstan den zijn geplaatst, blijft er z.l. voldoende uitzicht. De heer Rauh wees er nog op, dat bij een snelheid van 90 K.M. boomen, zelfs wanneer zij 15 M. in de lengte van den weg van elkaar afstaan nog met een frequentie van twee per seconde worden gepasseerd; dit is wel degelijk hoogst hinderlijk voor de autobestuurders. De heer Ten Bokkel Huinink zeide. zijn plan te handhaven, teneinde goede snelver- bindingen voor autoverkeer met Belgic te verkrijgen. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. Tromgeroffel werd toen spoedig, Van heel nabij gehoord, En de trommelslager werd nu zichtbaar. Op een vurig ros reed hij voort. Dc trommelslager was heel fijn gekleed, (Zijn pakje was rood als 'n biet), Terwijl hij zijn trommelstokken, I-Icog boven zijn hoofd spelen liet. Vier roomkleurige muilezels kwamen Voor ccn ivoren koets gespannen, En de koets was prachtig, Afgezet met diamant, leder muildier was gezadeld, En over ieder 'n schabrak, Waarop twee kleine narren zaten, In "n met bellen versierd pak. Dat is prachtig. Wij wachten op meer verrassingen. Frankrijk overweegt een belangrijk voorstel Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De eerstvolgende weken zullen beslissend zijn voor het lot van Europa. Eindelijk dan toch, na ruim tien jaren, is voor het eerst openlijk het woord liquidatie van den oorlog uitgesproken. Stresemann en Briand hebben eerst in Madrid en later in Parijs gelegenheid gehad om met elkaar te overleggen hoe een mogelijkheid zou kunnen bestaan om thans voor goed een einde te maken aan den oor log. d.w.z. aan de bezetting van het Rijnland. Er komen daarbij echter zooveel verschillen de factoren, dat het misschien niet ondien stig is om ze even op te sommen. Ten eerste de quaestie van veiligheid en absolute ont wapening van Duitschland, zooals bij het onderteekenen van het Verdrag van Versail les werd aangenomen. Ten tweede de schuld betaling; herziening van het plan-Dawes en invoering van het plan-Young. Het accoord Mellon-Bérenger en het accoord Churchill— Caillaux, waarbij Frankrijk de schuldrege ling tegenover Engeland bepaalde, zijn weer afhankelijk van 't thans aangenomen plan- Young. Engeland heeft ook al weer zijn ver plichtingen tegenover de Vereenigde Staten "en laat de betaling afhangen van de gere gelde voldoening van Frankrijk. En ten slotte komt er de schuldenquaestie tusschen Frank rijk en de Ver. Staten. Op 1 Augustus a.s. moet Frankrijk zijn fameuse stocks betalen en in Amerika wil men wel uitstel toestaan, echter onder de conditie dat werkelijk de oorlog wordt geliquideerd. Gaan we nu het zelfde lijstje nog eens te rug dan zien we dat in deze ingewikkelde geschiedenis het eigenlijke knooppunt niet anders is dan de geregelde betaling van Duitschland. Er is in die tien jaren echter zooveel geschied en men heeft zich in Duitschland zoo op alle mogelijke denkbare wijzen stelselmatig onttrokken aan een gere gelde betaling, dat men .volgens de Fransche officiëele meening) onmogelijk, zonder op nieuw het evenwicht in gevaar te brengen, alles kan terugtrekken, vertrouwend op een belofte. Het verdrag van Versailles werd ge saboteerd door het failliet van den mark; de ontruiming van het Ruhrgebied bracht het plan-Dawes en nauwelijks loopen de eerste betalingen ten einde en moet Duitschland zijn zware verplichtingen nakomen, of an dermaal dreigt men er het geldmiddel te deprecieeren, zoodat het plan-Young den toestand moet redden. De eenige dekking, zoowel voor de veiligheid als voor de beta ling, is de bezetting van Rijnland. Van hun standpunt bezien hebben de Duitschers ge lijk om het zoo voordeelig mogelijk uit te rekenen en zich te onttrekken aan de beta lingen. maar men kan niet ontkennen dat tegenover het stelselmatig toestaan en terug trekken van Frankrijk geen enkele concessie van Duitschland staat. Het is zeker, en de Duitsche experts hebben het zelf moeten er kennen. dat Frankrijk onmogelijk alleen al zijn lasten van den oorlog kan dragen, we deropbouw, schulden en economisch herstel. Duitschland, bij het onderteekenen van den wapenstilstand, hoewel overwonnen, verkeer de in oneindig veel gunstiger condities dan Frankrijk; wat Engeland en de Ver. Staten betreft, ze "hebben met hun leeningen en stocks tè veel verdiend om hun toestand te vergelijken met dien van Frankrijk. Men heeft kunnen lezen hoe de heer Poincaré, ge ëscorteerd door Briand en Chéron, minister van Financiën voor de Financiëele commissie is verschenen om daar in drie achtereenvol gende zittingen een exposé te geven van het verdrag Mellon-Bérenger. de Engelsche schulden en het Reparatievraagstuk. Dins dag a.s. zal hij het voortzetten met een uit eenzetting van het verschil tusschen plan- Dawes en plan-Young. Dan nog de vragen van de 38 leden van de commissie en zoo is het openbaar debat, aanvankelijk bepaald op 25 Juni, tot later datum uitgesteld. Het is echter, zoo verzekerde iemand, die zeer goed op de hoogte is van deze ingewlk- welde affaire, van het allergrootste belang, dat de Fransche Kamer zich zoo spoedig mo gelijk uitspreekt over het plan-Young. Im mers, voor dien zal het onmogelijk zijn om eindelijk de Conferentie te houden waarop nagenoeg alle Europeesche mogendheden met spanning zitten te wachten, de confe rentie om den oorlog te llquideeren. De heer Poincaré, zoo verzekerde onze zegsman ons, weet dat verscheidene parlementairen de ra tificatie van het verdrag Mellon-Bérenger en van het verdrag Churchill-Caillaux zullen la ten afhangen van het feit, of Duitschland het plan-Young aanneemt. Want den heer Stresemann betreft, hij verlangt natuurlijk niet beter dan de zoo spoedig mogelijke ont ruiming van het Rijnland, direct gevolg van de loyale uitvoering van het rapport der experts. Anderszijds heeft de nieuwe Engel sche regeering ook als haar wensch te ken nen gegeven dat deze mogelijkheid, om een definitief einde te maken aan de Europee sche moeilijkheden, moet worden aangegre pen. Zoo zou men dus, zoo verklaarde men ons van Fransche zijde, uiterlijk medio Juli in conferentie bijeen kunnen komen, mits de kanselarijen, die bezwaar maken tegen zoo'n spoedige behandeling van dit uiterst delicate probleem, niet te zeer tegenwerken. En.... mits de Duitsche rechtsche partijen, die zich al bij voorbaat tegen het plan-Young hebben verzet, het den heer Stresemann niet al te moeilijk maken. En waar dacht men die belangrijk® conferentie te houden? zoo hebben we ge vraagd. Het is moeilijk om zich nu reeds defini tief daarover uit te spreken, maar 't zou niet onmogelijk zijn dat Lausanne werd ge kozen. Tusschen 20 en 25 Juli souden dan de diverse parlementen zich kunnen uitspreken over de liquidatie. Lijkt u dat alles niet een beetje over haast? Er komt zooveel bij kijken. Misschien. Maar vergeet niet dat 1 Augustus vervaltermijn voor ons is voor den stock Américain, en dat we dan of moeten betalen of aan de Vereenigde Staten een de finitief voorstel doen. Dat is een bedrag van tien milliard francs. Daarbij zouden we nog geen schoon schip maken, want er is het verdrag-Caillaux, de bepaalt dat elke beta ling van ons aan de Ver. Staten vergezeld moet gaan van de storting van een zelfde bedrag aan Engeland. Totaal dus twintig milliard francs. Terwijl we, wanneer het plan-Young in werking treedt, gedurende 62 jaar zullen worden betaald en we ook 62 jaar krijgen om geregeld onze schuldeischers af te betalen. De groote verdienste van Poin caré is dat hij de verschillende verdragen en plannen vereenigd heeft, dat het een af hankelijk van het andere wordt. Hetgeen niet alleen voor Frankrijk maar ook voor alle andere landen, Duitschland incluis, het voor- deeligst is. Frankrijk opent hier de mogelijkheid om tot een eindelijken vrede te komen, en men kan zich moeilijk voorstellen dat één de ver antwoording op zich zou durven nemen om dit plan schipbreuk te doen lijden. In Washington wil men desnoods een jaar uit stel geven, en in Frankrijk zou men dan ten- volle het bedrag kunnen storten zonder dat- het budget in gevaar werd gebracht, zonder dat men nieuwe lasten aan de bevolking zou behoeven op te leggen.... zonder dat de be taling de economische positie van het land direct in gevaar zou brengen. Men geeft dus lang niet alle troeven uit handen, maar laat den geest van vrede dominecren. HENRY A. TH. LESTURGEON. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. CONTRóLE OP DE BEWONERS VAN CU RA? AO. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een artikel van de hand van dr. Walter Schuck, onder het opschrift „Caudillos über Cura sao". waaraan de volgende passages ont leend zijn: „Niet geheel ten onrechte kon Gomez, na den aanslag van Urbino. dc Nederlandsche regeering voorhouden, dat de Engelsche re geering er in geslaagd is, in Trinidad het ontstaan van revolutionnalre brandhaar den te verhinderen. Nederland zal uit het onaangename voorval zonder twijfel de lee ring trekken, dat de Venezolanen op Cura cao in de toekomst sterker gecontroleerd dienen te worden als het eiland niet tot een boeinest van revolutionnalre escapades wil worden. Er zijn in Venezuela nog tal van eerzuchtige generaals, die slechts op de ge legenheid wachten om de verlokkende erfe nis van den president te aanvaarden. Als de toestand op Curacao niet op een wijze, die Venezuela bevredigt, wordt geregeld, dan is een Noord-Amerikaansche conventie, onder het voorwendsel, dat men voor vrede en or de in Midden-Amerika moet zorgen, zeep wel mogelijk". Aan de Telegraaf wordt uit New-York ge seind De Venezolaansche troepen onder gene raal Fernandez hebben, zooals gemeld, ge neraal Gabaldon, die sedert verscheidene maanden in actieven opstand tegen het be wind is geweest, gevangen genomen. Vol gens mededeelingen van reizigers, die uit Venezuela in havens van West-Indië zijn aangekomen, is de regeering van Venezuela echter nog niet gerust over de interne si tuatie en buitengewone voorzorgsmaatrege len worden dan ook genomen. Alle stieren gevechten, paardenrennen en andere bijeen komsten. die groote menschenmenigten bij een kunnen brengen, zijn verboden en een strikte censuur is ingesteld op alle uitgaan de en binnenkomende berichten. De reizi gers die uit Venezuela vertrekken worden in de havens gefouilleerd en gedwongen alles af te geven, wat de regeering niet uit het land wenscht te laten gaan. Venezolaansche ban nelingen tc Portorico beweren, dat de jong ste opstanden het bewijs zijn van een wijd verspreide ontevredenheid onder het volk over het bewind van generaal Gomez en vol gens hen kan eik oogenblik een algemene opstand ontstaan. Verder wordt gemeld, dat Gomez, die oppercommandant van het le ger is, inderdaad nog steeds de feitelijke dictator van Venezuela is, want hoewel Juan Bautista Perez onlangs tot president is gekozen, is aan de grondwet een amende ment toegevoegd, waarin, bepaald wordt, dat de president geen enkelen stap kan nemen, zonder het advies en de goedkeuring vaa den opperbevelhebber van het leger.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7