BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 JUNI 1929 DERDE BLAD OPERETTE-ACHTIGE VERTOONING. Pilsoedski als getuige. DE MAN DIE ZOO GOED SCHELDT. En de Sjem speelgoed dat hem krank zinnig maakt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Pilsoedski onderscheidt zich van zijn me dedictatoren door zijn vindingrijkheid op het gebied van schelden. Het is meen ik Lodewijk van Deyssel, die eens gezegd heeft, dat het er niet aan komt of men terecht scheldt, als men maar mooi, maar literair scheldt. Van Haarlem uit is het moeilijk te beoordeelen of Pilsoedski terecht scheldt, wel is het zeker dat hij niet literair scheldt al mag men zijn inventieven geest op dit gebied bewonderen. En evenz-eer is het be kend dat een groot deel van zijn qualifica- ties niet voor reproductie in de courant yatbaar is. Het is altijd de arme Poolsche landdag die t ontgelden moet. De maarschalk heeft als een booze wrake dit lichaam met zijn woorden geteisterd, en hij laat nog steeds geen gelegenheid voorbijgaan, om van zijn diepste minachting jegens de leden van de Sjem te getuigen. Zooals men weet heeft de Sjem den frevelen moed gehad om den mi nister Czechowicz die zijn begrooting met een bedrag van een half milliard Zloty over schreed te dagen voor het Staatsgerechts- hof. Deze geste heeft een geweldige uitbar sting van woede bij Pilsoedski tot gevolg gehad. Hij nam alle verantwoordelijkheid voor Czechowicz beleid op zich en beloofde dat bende ezels van de Sjem hun trekken zouden thuis krijgen. Gisteren nu heeft het Staatsgerechtshof Pitsoedski als getuige op geroepen. Wij ontleenen over de zitting het volgende aan de N. R. C. Als aanklager trad de bekende socialisti- ische afgevaardigde dr. Liebermann op. Het begin van de behandeling werd gevuld met eenige formaliteiten, zooals voorlezing van het besluit van de Sejm op grond waarvan de aanklacht tegen den gewezen minister is ingediend. Na het voorlezen van de acte van beschuldiging nam beklaagde het woord en 'zeide zich niet schuldig te verklaren. Hierna begon het getuigenverhoor. De mi nister van binnenlandsche zaken en de mi nister van handel verklaarden, dat zij de be velen van maarschalk Pilsoedski steeds heb ben opgevolgd. Hierop begon het verhoor van maarschalk Pilsoedski zelf. Hij was in generaals-uni- form verschenen. Zijn verklaringen werden met groote spanning verwacht. Hij begon met te spreken over de wet op het staatsge rechtshof die hij in een vrij uurtje had gele zen en die volmaakte onzin was. Het in staat van beschuldiging stellen van een minister van financiën door de Sejm beschouwt hij als een onwaardige daad. Minister Czecho wicz heeft alleen de bevelen van den maar schalk opgevolgd. Juist Czechowicz is het geweest, die ten opzichte van de Sejm wel het meeste blijk heeft gegeven van goeden wil. Hij heeft ook de wetsontwerpen betref fende suppletoire credieten op het juiste tijdstip ingediend. Dat hij in staat van be schuldiging is gesteld, beschouwt de maar schalk als een soort van ritueelen moord. Pilsoedski deed een heftigen aanval aan het adres van de Sejm, die hij zegt verder te zullen bestrijden als een instelling, die alle misbruiken en gemeenheden tolereert. Dit lichaam deed hem denken aan een ze ker soort poppen, die eenzelfde geluid voort brengen, of men er van voren dan wel van achteren op drukt. Een poosje kan men zich er wel mee vermaken, maar wie er geduren de langen tijd mee zou spelen, zou onherroe pelijk krankzinnig worden. Aan het eind van zijn rede riep de maar schalk met luide stem den aanklager Lie bermann toe: Ik heb reine handen, hetgeen gij heeren van de Sejm niet van u zelf kunt beweren. Na deze woorden verliet de maar schalk de zaal, zoodat de voorzitter geen verdere vragen aan hem kon richten. De af gevaardigde Liebermann zat zoo beduusd, dat hij eerst na eenigen tijd tegen de ver klaringen van den maarschalk kon protes teeren. Nadat nog eenige getuigen gehoord waren, werd de behandeling van de zaak verdaagd. Niettegenstaande de krachtige uitdruk kingen, waarvan maarschalk Pilsoedski zich bediende, heeft de Sejm door deze dagvaar ding toch zijn zin gekregen, want de heele .terechtzitting draagt het karakter van een gedachtenwisseling tusschen den minister raad en Pilsoedski eenerzijds en het parle ment anderzijds en deze gedachtenwisseling door te zetten was steeds het doel van het parlement. F. A. De regeering van Nanking en generaal Jen. LONDEN, 20 Juni (V.D.) Uit Peking wordt gemeld, dat de onderhandelingen tus schen de regeering te Nanking en generaal Jen een zeer ernstige wending hebben geno men, wat bevestigd wordt door de plotse linge aankomst van president Tsjiang Kai- sjek te Peking. Nanking tracht generaal Jen reeds geruimen tijd te bewegen in zijn re- geeringsfunctïe te blijven, terwijl Jen vast houdt aan zijn voornemen om zich tezamen met generaal Feng naar het buitenland (er was sprake van Duitschland en wel Jena) te begeven. De weigering van Jen om inplaats van Feng het commando over het leger op zich te nemen en in zijn huidige functies te blijven, kan de positie der regeering te Nan king in het Noorden aanzienlijk verzwak ken. Zelfs rekenen sommigen in dit geval op de mogelijkheid dat maarschalk Tsjiang Kai-sjek zal aftreden. 't Proces-Stinnes. In het proces tegen Hugo Stinnes Jr. en zijn medebeklaagden is de Parijsche ban kier Levit als getuige gehoord. Hij is degene die indertijd als lid van den raad van com missarissen van de Banque Centrale, den Duitschen commissaris voor de verificatie van staats-obligaties Heinzmann tegen een belooning in kennis stelde met de leening- transacties. Het had zijn aandacht getrok ken, dat voor rekening van Von Waldow zoo buitengewoon hooge bedragen Duitsche leeningen waren gekocht. Nadat hij verno men had dat voor 26 millioen mark nomi naal aan leeningen wederrechtelijk als oud bezit was aangemeld, heeft hij den specialen commissaris hiervan in kennis gesteld, waar mede zijn optreden in deze zaak ten einde was. Getuige weigerde te verklaren, met wie hij de 30.000 mark, welke door de Duitsche regeering voor het aan het licht brengen der aangelegenheid waren uitgeloofd, ge deeld heeft. Verder is een Berlijnsch advocaat gehoord, die rechtskundig raadsman was van een Amsterdamsch bankier, door wiens firma de verzoeken om valorisatie vervalscht zouden worden. De bankier had get. om raad ge vraagd, waarop get. dadelijk begrepen had, dat het een onwettige zaak was. Hij had zijn cliënt aangeraden te zorgen dat de aanvra gen werden ingetrokken. Daarbij zou men echter op den tegenstand van verdachte Von Waldow zijn gestuit, die tegen intrekking was, daar hij op grond van loopende onder handelingen een goede zaak verwachtte. GEMENGD NIEUWS ZIJ WAREN NIET VAN HEM GEDIEND. Volgens het officieel Tass-agentschap heeft het Hooggerechtshof van de republiek Oesbek, in Centraal-Azië, aldus meldt de Moskousche correspondent van de „Manch. Guardian", negen personen ter dood veroor deeld wegens moord op den in Oesbek be kenden schrijver Hakimade. Zeven anderen werden tot verschillende gevangenisstraffen veroordeeld, aldus het Hbld.; negentien per sonen werden uit Oesbekistan verbannen. Hakimade was door de regeering van Oesbek naar Sjatsjimardah, een godsdienstige be devaartplaats, gezonden, om daar een cam pagne tegen den godsdienst op touw te zet ten. Hij vond den dood in handen van plaat selijke godsdienstige voorgangers en boeren, die van zijn actie niet gediend waren. DEN DOOD IN DE MIJN GEVONDEN. Aan het eind van den arbeid van de och tendploeg vonden vier mijnwerkers in de mijn Hugo te Sterkrade op 615 m. diepte den weg door afvallend gesteente versperd. Zij trachtten langs een anderen weg de schacht te bereiken doch verdwaalden hierbij en ge raakten in een gedeelte waar niet meer ge werkt wordt. Hier zijn zij waarschijnlijk door de slechte lucht bedwelmd geraakt en be wusteloos blijven liggen. De dadelijk uitge rukte reddingsbrigade slaagde er in een hunner weder bij te brengen, de andere drie waren echter reeds overleden. EEN STAD DIE VOOR DE STEENKOOL PLAATS MOET MAKEN. Toen de Zuid-Mantsjoerijsche Spoorweg maatschappij, de kolenvelden van Foeschoen in exploitatie nam, werd een stad gebouwd om van de kolenvoorraden beter partij te kunnen trekken. Rails, kantoorgebouwen, geplaveide straten, scholen, ziekenhuizen enz., werden opgetrokken. Maar nauwelijks was de stad gereed, of men kwam tot de ont dekking, dat de voornaamste, de meest ko- lenbevattende laag precies onder de stad liep. De steenkool lag vrijwel aan de oppervlak te en mijnbouw was dus niet noodig om de kolen te voorschijn te brengen. Het gevolg was dat de nieuwe stad voor de steenkool moest wijken. Ze wordt nu weer afgebroken en op een vijf K.M. verwijderde plaats weer opgebouwd. Reeds heeft „de nieuwe stad", zooals ze ter onderscheiding van de overi gens heelemaal niet oude .stad wordt ge noemd, een zeer groote uitgestrektheid en zal wel de mooiste stad van Mantsjoerije worden. Drie groote ziekenhuizen, scholen, open bare gebouwen, kantoren, een nieuw station en een prachtige wijk voor de ambtenaren en mijnwerkers zijn ontstaan. In de oude stad staan nog vele gebouwen, maar aange nomen wordt, dat na eenige jaren, van deze stad, die voor de steenkool moet wijken, niets meer zal zijn overgebleven. Een vier- verdieping hoog hotel staat aan den rand van een reusachtige groeve. Binnen twee of drie weken zal dit hotel met de in de om geving staande huizen wel zijn afgebroken, omdat men dan groeven moet vergrooten. De kolenvelden van Foeschoen zijn reeds vele eeuwen bekend en gedurende de regee ring van de Yoean-dynastie werden ze door de Koreanen geëxploiteerd. Toen evenwel de Mantsjoes machtig werden, werden de steen- kolenvelden verlaten, omdat men vreesde de geesten der gestorven Mantsjoeheerschers te beleedigen, wier graven zich in de nabijheid heid van de kolenvelden bevonden. Gedurende den tijd, dat de Russen in Mantsjoerije heerschten, werden de kolen- lagen door hen in exploitatie genomen, maar de uitkomsten waren gering, slechts 300 ton per dag, terwijl thans onder Japansche lei ding de gemiddelde dagelijksche opbrengst 30.000 ton bedraagt. Behalve de geweldige steenkolenvoorra- den, waardoor thans het gebied van Foe schoen tot groote ontwikkeling wordt ge bracht en waar de gezamenlijke kolen voor raad op een milliard ton wordt geschat, heeft men hier een zich staag ontwikkelde petroleumindustrie en men hoopt, met de hier gewonnen petroleum de geheele Japan sche marine te kunnen voorzien. DE GROOTSTE BOOGBRUG TER WERELD. De brug over de haven van Sydney die in aanbouw is, en snel haar voltooiing nadert, wordt als een triomf van de Britsche inge nieurskunst beschouwd, aldus de N. R. Crt. Het denkbeeld om een brug over de haven van Sydney te slaan dagteekent reeds van 1814 en het plan is zelfs een twistpunt bij plaatselijke verkiezingen geweest. Er zijn verkiezingen over gewonnen en verloren. Maar het plan dat zoo vaak is bespot is nu de trots van Nieuw-Zuid-Wales. De brug over de haven van Sydney wordt de grootste boogbrug ter wereld. In de lengte van haar spanning zal zij de Heil Gate-brug te New-York kloppen. De voornaamste span ning 'iS 550 M. lang; met de tien andere spanningen mee wordt de geheele lengte on geveer 1260 M. De hoogte van den middel- sten boog zal ruim 135 M. bedragen, de breedte van den vloer 53 1/3 M., het totale gewicht van het staalwerk 35 millioen K.G. De bouwkosten zijn op 60 millioen gulden ge raamd. De nieuwste brug verbindt Milsom's Point njet Dawes Point. Behalve voor den bouw van de brug wor den ook groote sommen besteed voor den aanleg van nieuwe toegangswegen, die de twee deelen van de stad verbinden. In lengte wordt de nieuwe brug alleen overtroffen door die over de Forth en de brug van Que bec, maar deze bruggen zijn geen boogbrug gen, maar van een ander type. BINNENLAND VALSCHE ENGELSCHE BANK BILJETTEN. EENIGE ARRESTATIES TE ROTTERDAM. Verleden week Donderdag werd in een café op Katendrecht te Rotterdam een En- gelsch vijf pondsbiljet uitgegeven, dat ver valscht bleek te zijn. Het biljet werd in be slag genomen, en de politie stelde een on derzoek in, dat tengevolge had, dat reeds den volgenden dag een man werd gearresteerd, die evenwel wegens gebrek aan bewijs weer moest worden vrijgelaten. Bij voortgezet on derzoek is het de af deeling valsch geld van de centrale recherche gelukt in een lunch room op de Hoogstraat te Rotterdam drie mannen te arresteeren.Op een van hen wer den vijf vervalschte Engelsche vijfponds- biljetten gevonden. Er werd voorts een werk plaats ontdekt in een leegstaand huis aan de Woelwijkstraat, waar verschillende ingre diënten werden in beslag genomen. Een van de gearresteerden heeft men op vrije voeten gesteld, omdat gebleken is, dat hij met deze zaak niets uitstaande had. Een ander bleek pas kort uit de gevangenis te zijn ontslagen, waar hij een straftijd had uitgezeten naar aanleiding van een poging tot het vervaardigen van valsche Neder- landsche bankbiljetten. Ten slotte heeft de politie wederom gearresteerd den man, die reeds op den Vrijdag na het uitgeven van het valsche biljet te Katendrecht was aan gehouden. Ook hij bleek een goede bekende van de politie te zijn. Behalve het uitgegeven biljet, waren nog geen biljetten in omloop gebracht er zijn ook bij huiszoeking geen nieuwe biljetten gevonden. De gevonden biljetten waren buitengewon slecht nagemaakt. WERKLOOZE VALIDE ARBEIDERS. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken of het gewenscht is dat valide arbeiders al dan niet tegen werkloosheid verzekerd, in geval van werkloosheid en indien behoefte aan steun bestaat, op andere wijze door de over heid worden tegemoet gekomen dan in de Armenwet is voorzien en zoo ja de daartoe vereischte voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, de heer C. Zaalberg, directeur- generaal van den arbeid; tot leden de hee ren mr. van Doorninck, thesaurier-generaal van het departement van financiën, Anth. Folmer, directeur van den dienst der rijks werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, mr. Harders, administrateur aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. F. K. J. Heringa, administrateur van het departement van arbeid, handel en nijverheid, mr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de Algem. R.K. Werkgevers-vereeniging, C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer, C. Smeenk, wethouder van Arnhem, J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter van de alge- meene armencommissie en F. v. d. Walle, se cretaris van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen, en tot lid en secretaris de heer Meyer de Vries, Rijksinspecteur van de werkverschaffing in algemeenen dienst. A. HILLEN'S SIGAREN- EN TABAKSFABRIEKEN. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Te 's-Gravenhage had Dinsdagmiddag de tweede vergadering van obligatiehouders plaats. Voorgesteld werd om goed te keuren, dat de betaling der coupons per 1 Juli uitge steld wordt tot 15 October. De voorzitter der commissie uit de obliga tiehouders, mr. J. J. Krantz, drong er op aan om dit voorstel aan te nemen, aangezien de mogelijkheid anders groot is, dat op 2 Juli het faillissement aangevraagd zal worden. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met 335 stemmen tegen 147 en 2 blanco. Er werd nog medegedeeld, dat na gehou den besprekingen met de directie de com missie tot de conclusie is gekomen, dat de rente der oblig. gedekt is door de huurwaar de der onroerende goederen, de fabriek in begrepen. De commissie meent, dat met uit stel der couponbetaling niets geriskeerd wordt. De nu gedane voorstellen zijn h.i. zeker niet acceptabel. Zijn de cijfers juist, dan is er geen aanleiding een reductie op de hoofdsom toe te staan. Wel echter op de rente. Over eenige maanden zal opnieuw ver gaderd worden. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR HANDEL EN NIJVERHEID. DE JAARVERGADERING TE LEEUWARDEN (Vervolg). Woensdagmorgen kwam nog aan de orde de bespreking van het onderwerp: Is invoering van nikkelen muntstukken gewenscht? De voorzitter deelde mede, dat uit ver schillende departementen het hoofdbestuur de mededeeling ontving, dat er na intrekking van de zilver bons behoefte bestaat om deze door een muntstuk te vervangen. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotter dam, hield een inleiding over dit onderwerp, nl. de vraag of het aanbeveling verdient om hier te lande het zilvergeld te vervangen door nikkelen munten. Een Staatscommissie, onder voorzitterschap van den president der Ned. Bank, is bezig naar deze vraag een on derzoek in te stellen. Spreker concludeerde tot de wenschelijk- heid van nikkelgeld, waartoe temeer aanlei ding bestaat, omdat de zilverbons op de no minatie staan om geheel te verdwijnen en daarmede een in vele gevallen zeer practisch betaalmiddel zal zijn afgeschaft. Verkiezing hoofdbestuur. Daarna had de verkiezing plaats van twee leden van het hoofdbestuur in de vacatures Kessler en Regout. Gekozen werden mr. D. A. Delprat, directeur van de Mij. ..Neder land" te Amsterdam en mr. J. W. Beijen, directeur van de Rotterdamsche Bank te Rotterdam. Koopen op afbetaling en woeker. Vervolgens werden de onderwerpen koopen op afbetaling en woeker behandeld. Door het hoofdbestuur waren de volgende vragen aan de departementen voorgelegd: Welke ervaringen zijn in den kring van uw departement bekend omtrent het stelsel van het koopen van goederen op afbetaling door personen met kleine inkomens, speciaal werknemers? Welke voordeelen zijn daaraan verbonden en welke nadeelen? Komen, in geval van onmogelijkheid van afbetaling, loonbeslag en looncessie voor? Wat is de houding der patroons in derge lijke gevallen? Wanneer, naar uw oordeel, dit stelsel ge varen inhoudt, door welke middelen zou hqt dan tegengegaan kunnen worden? (bevorde ring van sparen e.d.). Hierop waren verschillende antwoorden in gekomen. In de plaats van mr. K. Jansma te Amster dam, die verhinderd was, gaf mr. H. A. de Hartogh uit Amsterdam een toelfchting. De voorzitter meende, dat men met deze zaak zeer voorzichtig moest zijn. Men staat hier voor iets nieuws. Het hoofdbestuur acht het niet wenschelijk thans een con clusie te nemen, maar de zaak verder in studie te nemen. De vergadering deelde die meening. Na afloop van de vergadering maakten de congressisten per auto een tocht door Leeuwarden, waarna in groepen een bezoek werd gebracht aan verschillende fabrieken. (Tweede dag). De arbeiders en de leiding ih het bedrijf. In de vergadering van Donderdag hield Prof. Ir. L. P. Vooys een voordracht over de verhouding tusschen de arbeiders en de lei ding in het bedrijf. De inleider schetst hoe de vakbeweging zal moeten gaan denken over de onderlinge verhouding tusschen bedrijfsleider en arbei ders in een onderneming. Hij verdedigde de stelling, dat de vakbeweging zal gaan inzien dat op den duur een goede geest in de on derneming in het belang der arbeiders is en dat voor den bedrijfsleider den weg naar het hart zijner arbeiders loopt over het ver standig inzicht der vakvereenigingslelders. Zal er samenwerking met de vakbeweging op dit gebied komen, dan zijn er twee klip pen te ontzeilen en wel ten eerste, dat de vakvereeniging er geen munt uit wil slaan in den loonstrijd en dat men niet probeert om de politieke democratie in de onderne ming te imiteeren. Waar het op aankomt is, dat de totale efficiency der onderneming moet samen vallen met een geest van samenwerking, die ook aan de arbeiders weer iets terug kan geven van vreugde aan den arbeid. Daarvoor ziet inleider de hoofzaak in de persoonlijke verhoudingen. Daar deze in groote ondernemingen niet meer mogelijk zijn tusschen allen, moeten er bemiddelen de organen zijn. In die richting gaan de kernen. Ofschoon er op dit gebied een ern stig streven en een bemoedigende ontwikke ling is, zou het een veel grooter beteekenis verkrijgen, indien de organisaties van be drijfsleiders en vakvereenigingen door over leg aan dit alles den onderbouw gaven van vertrouwen In de samenwerking. Spr. wees op de moeilijkheden, maar ook op het feit, dat er een begin gemaakt kan worden met de z.g. veiligheidscommissies. Deze kunnen werken op een zeer beperkt gebied, maar in den goeden geest, namelijk met een doel waarin efficiency en arbeidersbelang vol ledig samenvallen. Tot slot zei de inleider, dat van den per soon van den bedrijfsleider, alles afhangt. Hij moet inzien, dat overtuigde medewer king grooter waarde heeft dan „kadaver discipline". Hij moet voor dat inzicht wef- ken niet alleen in eigen ondernemiug, maar ook in eigen kring. Hij kan dat veilig doen, want de geesten staan voor een omkeer en dc tijd is rijp. HET KAMP AAN DEN BOVEN-DIGOEL. VIJFTIG GEÏNTERNEERDEN NAAR HUIS TERUG? Aneta seint ons uit Batavia: Vermoedelijk zullen ten hoogste 50 personen, in Digoel geïnterneerd, in aanmerking komen voor het opheffen der interneeringsbesluiten. Van dit 50-tal zijn er 15 uit West-Java afkomstig. Zooals bekend is, stellen verschillende be stuurshoofden een nauwkeurig onderzoek in. Voorloopig zal het nog eenige maanden duren, alvorens het eerste transport wordt ingescheept. Alleen die personen komen voor terugzending in aanmerking, van wie het overtuigend vast staat, dat zij aan de onlus- ten hebben medegedaan, zonder dat zij het karakter van de actie begrepen hebben. DE SCHOOL DES LEVENS. (Maandag kregen hoofd en onderwijzer van een school te Krabbendijke in het bij zijn der leerlingen zulke hoogloopende ruzie, dat zU elkaar harde klappen toe dienden). Ik weet niet waar de twist om ging. Van deze pedagogen. Naar 't schijnt was het een nietig ding. Dat hen zoo had bewogen, Maar hun gevecht was voor de jeugd, Naar u begrijpen zult, een vreugd, Maar tevens is het logisch, 't Was niet erg pedagogisch; Er wordt, dat heb ik steeds gesnapt, In ons zoo vreedzaam landje, Vaak u 11, nooit in dc school geklapt, Dit blijkt een misverstandje. Het Krabbenaijksche onderwijs, Stelt zeer volledigheid op prijs, Naast rekenen en lezen, Wordt vechten onderwezen. Maar als ik de minister was, Dan zou ik het wel weten, Ik riep de heeren voor de klas, Wanneer de kinderen eten. Ik gaf ze tikken voor hun broek, Ik liet ze stilstaan in den hoek, Een uur na schooltijd blijven, En duizend regels schrijven. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. „HET OUDE SLOT", HEEMSTEDE GROOTE LANGE- EN KORTE BAAN- DRAVERIJ - ZONDAG 30 JUNI A.S. AANVANG 2 UUR Dr. H. NANNING'S fk| I Jh TANDPASTA |J| 1 W ^A25s75cp/tube reinigt mond en tanden. HET ONGELUK TE ZWARTSLUIS HET DERDE SLACHTOFFER. In het R.K. Ziekenhuis te Zwolle ls over leden de heer A. Appelo, het derde slachtof fer van het ongeval op de scheepswerf te Zwartsluis. DE VLIEGDEMONSTRATIES TE ROTTERDAM. PRINS HENDRIK KOMT. De Prins Is voornemens Zaterdag a.s. te Rotterdam tegenwoordig te zijn bij de vlieg- demonstraties en -wedstrijden van de Rot terdamsche Aeroclub. RADIO. TIJDELIJKE GOLFLENGTE-WIJZI GING SCHEVENINGEN. Met Ingang van Maandag 1 Juli a.s. zal de golflengte van den zakelijken omroeper te Scheveningen tijdelijk worden gewijzigd van 1852 M. In 1875 M. HET SPOORWEGPERSONEEL. DIRECTIE EN PERSONEEL. In een Woensdag gehouden conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en den Personeelraad werden allereerst bespre kingen gevoerd over dc extra uitfeeering aan het personeel als gevolg van de vorst periode. waarbij de dlrecie uiteenzette, dat alle klachten over de toepassing der rege ling afzonderlijk werden beoordeeld, en dat geen algemeen standpunt daaromtrent werd ingenomen. Vergoeding van overuren wordt evenwel niet gegeven en Indien een volgend maal een anderen weg zal worden bewandeld, dan zullen toch gratificatie en vergoeding van overuren niet tegelijkertijd plaats vin den. Opleiding. Inzake de vakopleiding en vakontwikke ling van het personeel verklaarde de direc tie zich bereid, de wenschelijkheïd te over wegen van oprichting van gemeenschappe lijke cursussen voor opleiding van het perso neel voor vakexamens.Ovcrleg zal daarbij ge pleegd worden met de vakbonden. Afscheid dlrecevr ir. Kalff. Aan het slot der conferentie nam de heer Kalff het woord, om afscheid te nemen van van den personeelraad, nu hij over enkele dagen als directeur der spoorwegen heen gaat. Spr. wees er op, dat hij als directeur in de eerste plaats den plicht had om voor de belangen van het bedrijf te zorgen, doch dat hij daarbij tevens, evenals de heer Van Manen, steeds bezield is geweest met een streven om daarbij tevens de belangen van het personeel in het oog te houden. Spr. ver heugde het, dat uit de samenwerking met de vakbonden het instituut van den personeel raad was tot stand gekomen en hij hoopte, dat ook in de toekomst het werk van den Raad zegenrijke vruchten voor het personeel zal dragen, al zal hij niet alles kunnen be reiken wat gewenscht wordt. De voorzitter van den personeelraad, de heer Moltmaker, antwoordde met een kort woord en verzocht den heer Kalff om den raad in de gelegenheid te stellen op een daarvoor nader te bepalen tijdstip afscheid van hem te nemen als directeur. De heer Kalff verk' aarde zich daartoe be reid. Naar nader vernomen wordt zal dit offi- cieele afscheid plaats vinden op Dinsdag 9 Juli as., tot bijwoning waarvan de hoofd besturen der vijf erkende vakbonden door den personeelraad zullen worden uitgenoo- digd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9