HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN FEUILLETON Liefde de Leid-ster ZATERDAG 29 JUNI 1929 VIERDE BLAD HET 5de CONGRES DER INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL TE AMSTERDAM. Van 8 tot 13 Juli a.s. wordt het 5de con gres der Internationale Kamer van Koop handel gehouden te Amsterdam en reeds thans blijkt, dat dit congres wat het aantal deelnemers betreft zijn voorgangers zal over treffen. Om de twee jaren komt deze thans zoo machtige organisatie bijeen, in 1921 werd het eerste congres te Londen gehou den, in 1923 verzamelde men zich in Rome, het 3de congres wijfrd te Brussel in 1925 en het 4de te Stockholm in 1927 gehouden. Thans heeft Nederland het voorrecht de meest vooraanstaande mannen op 't gebied van handel, nijverheid en verkeerswezen te ontvangen. De Internationale Kamer van Koophan del is in 1919 opgericht te Atlantic City, ter wijl het daaropvolgend jaar te Parijs beslo ten werd de zetel aldaar te vestigen. Oor spronkelijk waren het de vertegenwoordi gers van Frankrijk, Engeland België en Ita lië, die den stoot tot de oprichting hebben gegeven, daarmede beoogende een krachtig internationaal centrum te vormen van za kenlieden, die dienden te beramen langs welke wegen het verstoorde evenwicht her steld zou kunnen worden en op welke wijzen men tegemoet zou kunnen komen aan de moeilijkheden, welke als een nasleep van den grooten oorlog beschouwd konden wor den. Daarbij kwam dat een contact met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, toen deze zich buiten den Volkenbond hielden, door vele Europeesche landen als hoogst wen schelljk werd beschouwd en zoo diende deze centrale van groote zakenlieden uit Europa mede om verbinding te houden met de vooraanstaande mannen aan gene zijde van den Oceaan. Nederland werd in 1920 tot deelneming uitgenoodigd en reeds in November van dat jaar werd te 's-Gravenliage besloten te ko men tot een Nederlandsche organisatie der Internationale Kamer van Koophandel. De ze landelijke vereeniglng heeft zich geleide lijk uitgebreid en kan thans op den steun rekenen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland en tal van zeer vooraanstaande handelslichamen. De voor zitter der organisatie is de heer H. Rud. du Mosch onder-voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel, terwijl als secre taris fungeert de heer Mr. J. E. Claringbould, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage. Het spreekt wel van zelf, dat op de ver schillende congressen der I. K. K. interna tionale problemen aan de orde worden ge steld. Als eerste president trad op de heer Bedfort, die reeds bij den aanvang voor tal van moeilijkheden stond men denke slechts aan de inflatieperiode en dan ook reeds direct een waarschuwend woord Het hooren met betrekking tot het sluitend ma ken der rijksbudgetten en de zeer groote uitgaven der publieke lichamen. Dergelijke uitingen bleven voorlooyig nog aan de orde en zoo werd te Rome bij gelegenheid van het in Maart 1923 gehouden congres, krach tig aangedrongen op een regeling der oor logsbetalingen, waardoor men hoopte tot meer normale economische verhoudingen te zullen geraken. Reeds in dat jaar waren zestien landen bij de Internationale Kamer aangesloten, terwijl de Nederlandsche orga nisatie geleidelijk aan beteekenis won. Laatstgenoemde kon daardoor een belang rijk aandeel hebben in de voorbereiding van het 2de congres, hetwelk in 3 groepen ver deeld werd: 1. Financiën, 2. Handel en in dustrie en 3. Transport. Teneinde zich een denkbeeld te kunnen vormen van de beteekenis van een dergelijk congres zij bijv. vermeld, dat Nederland zich door de Professoren Molengraaff en Suyling vertegenwoordigd zag bij de behandeling der exposé's, betreffende den economischen en financieelen toestand in verschillende bij de I. K. K. aangesloten landen en bij de vraagstukken der intergeallieerde schulden, de schadevergoedingen, internationale cre- dieten en wisselkoersen. Frisch in het geheugen ligt nog het in 1927 te Stockholm gehouden congres, waar de hoofdschotel werd gevormd door het vraagstuk der afschaffing subs, verminde ring van de handelsbelemmeringen, in 't bij zonder de verlaging van invoerrechten. INGEZONDEN 1>A,: a tiü (JLs. per regeL 4 f Stockholm concludeerde dat „het herstel van de wereldwelvaart afdoende zal worden be vorderd door een geleidelijke vermindering van de belemmeringen welke aan den vol- leüigen groei van den internationalen han del in den weg staan", terwijl het congres instemming betuigde met het werk van den Volkenbond en de conclusies, waartoe de Economische Conferentie te Genève van Mei 1927 was gekomen. Aan de regeeringen der verschillende staten werd besloten in over weging te geven om door individueele maat regelen de tolbelemmeringen in het verkeer tusschen de verschillende staten op te hef fen en te verlagen, door tot het sluiten van handelsverdragen in deze richting mede te werken en op te houden met het invoeren van z.g. vechttarieven vóór het aanvangen van onderhandelingen over de tarieven. Daarnaast heeft het congres te Stokholm zich nog met tal van andere vraagstukken bezig gehouden en zoo zal het 5de congres ook weder verschillende onderwerpen ter tafel brengen, waarbij er evenwel twee zijn v/elke de bijzondere aandacht verdienen: a. een vergelijking van de uitkomsten van over heidsbedrijven en particuliere bedrijven in verschillende landen; b. de economische ont wikkeling van China. Laatstgenoemd onder werp is door den tegenwoordigen vooi'zitter der Internationale Kamer den heer Pirelli, aanhangig gemaakt. Het geldt hier in hoofdzaak een uitwisseling van gedachten, een elkander leeren begrijpen, natuurlijk op zakelijk terrein, waarbij besprekingen over politieke aangelegenheden natuurlijk ach terwege behooren te blijven en trouwens ook weinig nut zouden hebben. Eerstgenoemd vraagstuk zal behandeld worden aan de hand van studies, welke in verschillende landen over dit onderwerp gemaakt zijn. Naast deze vraagstukken zullen de ver schillende groepen, waaruit het congres be staat zich nog met tal van andere onder werpen bezig houden .zooals bijv de groep Financiën met het vraagstuk der dubbele belasting, de Juridische groep met dat van de bescherming - van den industrieelen eigendom, de groep Verkeer met het ver keer te land, de samenwerking tusschen spoorwegen en het automobielverkeer, ter wijl daarnaast nog op het programma voor de verschillende sectievergaderingen staan d° onderwerpen: documentaire credieten, valsche credietbrieven, vervoer ter zee, cog nossementen, rivierscheepvaart, corruptie, deloyale handelspraktijken, handelsbelem meringen en handelspolitiek, internationale jaarbeurzen enz. Men heeft reeds ruim 950 ingeschreven buitenlanders, die gedurende die dagen te Amsterdam zullen vertoeven De feestelijke opening van het congres heeft plaats op Maandag 8 Juli te 11 uur in het Concert gebouw, terwijl de plenaire zittingen in het Koloniaal Museum worden gehouden. MOLLERUS. BELANGRIJKE AANBESTE- DINGEN. HERSTELLING STORMSCHADE OP TEXEL. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed het herstellen van stormschade door uitbreiding'van de verde diging van den onderzeeschen oever vóór den kop van den Stuif dijk op de Hors op Texel; raming 100.000. Ingekomen waren de volgende zeven bil jetten: J. W. Roeloffs, te Papendrecht, voor 86.800. P. Daalder, te Alkmaar, voor 79.928. Klaas Volker, te Sliedrecht, voor 83.580. I. C. Kooijman, te Harlingen, voor 89.300. M. van Meekeren, te Hindeloopen, voor 96.600. J. de Vries, te Heemstede, voor 85.274. J. Roskam, te Sliedrecht, voor 82.675. Laagste' inschrijver was dus P. Daalder te Alkmaar. Verder werd aanbesteed het maken van asphaltverharding op den Rijksweg van Am sterdam naar Haarlem, in de gemeenten Amsterdam en Haarlemmerliede en Spaarn- woude. met bijkomende werken. Raming 63.000. Ingekomen waren negen biljetten. Het laagst werd ingeschreven door D. en J. Bos, te Amsterdam, voor 64.800. Tenslotte werd nog aanbesteed het aan brengen vaji keibestrating en het uitvoeren van bijkomende werken op den Rijksweg VelsenAlkmaar, onder Velsen en Beverwijk. Raming 6800. Ingekomen waren vijf biljetten. Laagste inschrijver was J. TwLsk Jzn., te Castricum, voor 6425. STADSNIEUWS SCHOOL- EN WERKTUINEN. PROPAGANDADAG TE HAARLEM. De Centrale vereeniging voor school- en werktuinen en boomenplantdagen in Neder land heeft een propagandadag te Haarlem en omstreken georganiseerd op Zaterdag 6 Juli. Het programma voor dien dag luidt: 10.30 uur. Samenkomst in hotel „Lion d'Or" Kruisweg. 10.45 uur. Vertrek naar den Stadskweek- tuin. 11 uur. Bijwoning aldaar van een „Massa- les" te geven door den heer J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen. Wandeling door den Stadskweektuin tevens bezoek aan de afdeeling „School tuin". 12 uur. Vertrek naar Hotel „Velserend" bij de Ruïne van Brederode. 12.20 uur. Aankomst „Velserend". Causerie door den voorzitter der Centrale Vereeni ging, den heer J. R. Koning. Gedachtenwis- seling over het werk der vereeniging. 1.30 uur. Gemeenschappelijke lunch (aan geboden door de Centrale Vereeniging.) Na afloop bezichtiging van den nabij gelegen schoolwerktuin van de vereeniging te Vel sen. 2.30 uur. Vertrek naar den tuin te Bloe- mendaal (.achter M.U.L.O.-school). 3. uur Vertrek naar den tuin te Haarlem aan de Thomsonlaan. 4 uur. Vertrek naar den tuin te Heem stede. Officieele opening van dezen tuin. 4.30 uur. Vertrek naar Groenendaal, waar het Gemeentebestuur van Heemstede de thee zal aanbieden. Daarna sluiting van den propaganda dag. AUTOBUS-VERGUNNINGEN Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de op 20 April 1927 aan W. Huyer te Beverwijk verleende vergunning tot het in werking houden van een autobus dienst van Beverwijk naar Wijk aan Zee en terug (gedurende de maanden Mei tot en met September) over te dragen aan W. Huyer, geboren Rol, te Beverwijk. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de bij hun besluit van 27 April 1927 aan C. J. en J. C. Roodt, destijds te Schoten, thans te Haarlem woonachtig, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naar IJmuiden en terug in te trekken. Voort-s hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland besloten de bij hun besluit van 13 April 1927 aan A. Waterdrinker, ge boren Koster, te Beverwijk, verleende ver gunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Beverwijk naar Wijk aan Zee en terug over te dragen aan de N.V. „Autobus-Onderneming" voorheen Water drinker te Beverwijk. CENTRALE LOTING. VOOR DE LICHTINGEN 1930 EN 1931. Heden had te 's-Gravenhage voor de eerste maal de voor het geheele land geldende cen trale loting plaats voor den dienstplicht voor de lichtingen 1930 en 1931. Voor iedere lich ting werd één nummer getrokken. Bij de loting wiens naam in het Amster damsche register correspondeert met dit nummer begint de nummering voor de loting. In de andere gemeenten of gemeentegroepen begint de nummering eveneens bij dien naam of bij een die alphabetisch op gelijk niveau staat dan wel bij afwezigheid van precies denzelfden naam bij den onmiddellijk daar op volgenden. Bij de alphabetische rangschikking wordt ook rekening gehouden met de voornamen, terwijl de loting alle ingeschrevenen omvat. Voor 1930 werd getrokken 4146: Morren (Wijnand Marie) en voor 1931: Keizer (Jo hannes Petrus), VISCH-AANVOER. JE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 5 stoomtrawlers, 2 loggers en 1 ha ringdrifter. Trawlers: Nelly Gezina 2023, Clara Nico 1885, Avanti 2499, Tubantia 1858, Caro line 2659. Loggers: Sch. 236 700. Sch. 109 936. Haringdrifter: Victor 4630. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No 1454 VROEG OP WEG weg Vader gaat op naar 't station, zich zelf gelukwenschende. dat hij nu eens erg vroeg is I hoort moeder roepen of hij er aan ge dacht heeft dat briefje mee te nemen om te pesten Vader loopt terug, al rakende in zijn zak ken heeft juist sUn huis bereikt als hij het briefje in zijn zak vindt bedenkt op den hoek dat hij vergeten heeft moeder ge'-d te geven voor een aan gekondigde rekening keert cks weer terug onderweg het geld te voorschijn halend bedenkt zich nog eens om moeder op het hart te drukken dat zijn andere pak naar de stoomerij moet loopt hard naar het station en haalt den trein nog net op het nippertje. (Nadruk verboden.) DE VERKIEZINGEN. DE VOORBEREIDINGEN. Zoo zonder dat het publiek er veel van be merkt zijn al sedert eenige maanden ten Stadhuize de voorbereidingen voor de ver kiezingen aan den gang. Eerst kwam de candidaatstelling, daarna konden de bezwaren worden ingeleverd en daarna kwam de loting in Den Haag, het drukken van de stembiljetten voor het ge heele kiesdistrict en van de oproepingskaar- ten, alleen voor Haarlem, 't Laatste moest in eenigszins korten tijd gebeuren. In de gemeente Haarlem zijn 73 stem- bureaux; elk bureau heeft 3 leden en 3 plaatsvervangende leden. Des avonds heeft door een vijftal ambte naren de verdeeling der uren gedurende welke de leden, die al door den Raad be noemd waren, zitting zullen hebben, plaats gehad. De leden der bureaux waren hier voor ten Stadhuize genoodigd). Haarlem moet voor den heelen Kieskring voor de stembiljetten zorgen. Juist zijn heden door de heeren P. Kalbfleisch, chef der af deeling Onderwijs en Verkiezingen en, C. B. M. Segaar, Hoofdcommies der zelfde afdeeling die biljetten per auto naar de verschillende gemeenten in den kieskring gebracht. Men meende dat dit, nu er Centraal Vervoer is, goedkooper zou zijn dan na te sturen. De afd. onderwijs en verkiezingen is nu weer afd. verkiezingen en onderwijs gewor den. Tal van menschen komen inlichtingen vragen. Vooral zijn daar veel personen bij die hier pas zijn komen wonen en die, zoo- als bekend 14 dagen voor de stemming konden aanvragen in hun nieuwe woonplaats te stemmen. Deze termijn is echter 19 Juni ge sloten. Zij die dus na dein tijd komen krijgen nul op het request en hadden zich dus de moeite van een gang naar het Stadhuis kun nen besparen. Zij zijn nu verplicht, in hun vroegere woonplaats te gaan stemmen. Zijn de reiskosten voor hen te bezwaarlijk, dan kunnen zij dit aan hun vroegeren bur gemeester schriftelijk mededee'.en. Meestal doch niet altijd aanvaarden de burge meesters dit als een geldige reden voor den kiezer, die elders ls gaan wonen, om op. den stemdag niet te verschijnen. De afd. onderwijs en verkiezingen heeft natuurlijk langzamerhand routine van het verkiezingswerk gekregen. Toch worden nog wel dingen ontdekt, die anders en beter kunnen. Zoo is bij voorbeeld dezen keer op de op- roepingskaarten ook de bladzijde van de kiezerslijst vermeld, waarop de naam van den betrokken kiezer voorkomt. Dit zal het naslaan van de kiezerslijst door de leden van de slembureaux op den stemdag vergemak kelijken en zonder twijfel den verkiezings- arbeid bespoedigen. DE ZWEMSCHOOL IN DE AMSTERDAMSCHE BUURT. KOMT VOORLOOPIG NOG NIET! Elk Jaar worden bU de behandeling der gemeentebegrooting in de afdeellngcn vra gen gesteld, hoe het staat met de plannen voor een zwemschool In hei Amsterdamsche kwartier. B. en W. erkennen dan de noodzakelijk heid, maar ontwijken een antwoord op de vraag wanneer een voorstel tot bouw zal komen. Verleden jaar antwoordden B. en W.: „Een voorstel tot bouw is dit jaar van ons niet te verwachten". Maar in den winter als de begrooting voor 1930 aan de orde komt zullen B. en W. wel weer hetzelfde zeggen, want er is nog niets dat er op wijst, dat B. en W. nu wel met een voorstel willen komen. Er is namelijk nog niets aan de voorbe reiding gedaan. Zelfs Is aan de commissie voor de lichamelijke opvoeding nog geen opdracht gegeven tot een voorloopige bespre king van plannen. Met de voorbereiding Is minstens een jaar gemoeid (de voorbereiding van de andere zwemscoolen heeft langer ge duurd!) zoodat het er de schijn van heeft dat de zwemschool ook nog niet in 1931 op het programma zal komen. PERSONALIA. De volgende gediplomeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem, zijn benoemd in de navolgende betrekkingen: Afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heer J. Poens, als opzichter bij Gemeentewerken, Velsen; Afd. Werktuigbouwkunde: De heer G. van Dommelen als technisch employé bij de Mij. tot Expl. van Kookovengassen te IJmuiden; de heer J. Gackstatter als assistent bij dc N.V. Technisch Bureau v-h. Nierstrasz tc Amsterdam. Geslaagd Is voor het conservatorium te Amsterdam, Joh. de Nobel. Voor het propadeut. theol. examen slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam onze stadgenoot de heer L. W. Korvinus. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Ct» per regel. naar een minder duidelijke ptato, die ongeschikt is wcr een fnotogr. Nerörooting, kan vuèl een mooie teekenino demoökt worden. \Xbndt innervoor tot J. Rotgans, Laplacestroat \7 Amsterdam. Uit het Engelsch van CHARLES GARVICE. 8) Lady Marie keek peinzend uit over zee. Om haar mond speelde een zachte glimlach. Ik heb hem niet vergeten, zei ze, meer tegen zichzelf dan tegen Reuben. En wanneer kwam dit? vroeg ze, terwijl ze den brief langzaam dichtvouwde en aan Reuben teruggaf. Meer dan acht jaar geleden, zei hij kalm. En sinds dien heb je niets meer ge hoord? Hij schudde het hoofd. Neen, my- lady. Vreemd dat hij niet schrijft, zei ze, half in zichzelf. Ze scheen het rijtuig ver geten te zijn en de paarden die ongedul dig op den grond stampten. Denk jeMaar. viel ze zichzelf in de rede er kan hem niets overkomen zijn. Larry was veel te sterk en veel te flink. Ik ben er zeker van dat hij leeft en gezond is. Reuben was even stil. Ik geloof het ook. mylady, zei hij. Ik heb het gevoel dat ik het zou geweten hebben, als Larry dood was. Iets zou me dat gezegd hebben. En je hebt nooit ontdekt, wie hem op gelicht heeft? Neen, mylady. Dat ls nog steeds een yaadseL Ik moet nu weg, Reuben. Als je nog een brief krijgt, of als je wat hoort, laat je het mij dan weten? Ik kom ook nog wel eens kijken. Ze gaf hem een hand en ging naar het rijtuig. Toen zij langs den zeeweg reed was ze stil en peinzend; ze probeerde een glimp te zien van het strandgedeelte waar Larry haar overheen had gedragen. Dikwijls had ze in Londen, Parijs of Venetië aan den jongen gedacht, met wien ze zulke geluk kige kinderlijke uren had doorgebracht. En nu zij weer de plaats van haar kinderjaren terugzag stond iedere kleinigheid' haar weer helder voor den geest. Wel, dacht ze met een blos en een glimlach. Ik heb hem eens beloofd zijn vrouw te worden en om op hem te wachten. Dat herinner ik mij heel goed. Het rijtuig bereikte den ingang van het park. Mevrouw Merston kwam de treden af en Qharton volgde haar met een glim lach van eerbiedige vreugde op zijn gerim peld gezicht. Lieve Marie, je bent Iaat! zei mevrouw Merston, terwijl ze haar omhelsde. Maar je ziet er goed uit! Heelemaal niet vermoeid! En dat na zoo'n reis! Ziet ze er niet best uit?, mijnheer Wharton. Zeker, zei hij en boog zich over de hand die Lady Marie hem reikte. Maar Lady Marie ziet er altijd goed uit. Dat is het groote voorrecht van de jeugd. De bedienden die in twee rijen stonden mompelden een eerbiedigen welkomst groet en Lady Marie praatte met Fellows en met den huisbewaarder en met eenige der andere bedienden. Den heelen weg van het station af. zoo dra ik het huis zag, vertelde ze aan mevrouw Merston, heb ik mezelf gezegd, dat ik nooit weer van huis wil gaan. En toch heb ik een heerlijken tijd achter den rug! Was gravin Barraford aardig voor je? Dit was de dame die mevrouw Merston verzocht had, Marie te begeleiden. Aardig?, lachte Marie dankbaar, zij was een engel voor me, ik zou bijna zeggen een tweede moeder, want u komt natuur lijk op de eerste plaats. Liefste, mompelde mevrouw Merston. terwijl ze haar mooi pleegkind met voch tige oogen aankeek. Het is vandaag je verjaardag Marie! en ik wensch je harte lijk geluk. En ik dank u voor de prachtige cadeaux! Ik heb u nog niet eens een aparte kus ge geven voor dat mooie halssnoer. Maar ik zal Philip eens onder handen moeten nemen! Die heeft me een prachtstuk van een tiara gestuurd. Schandelijk kostbaar eenvoudig. Ik zal hem moeten verbieden om voortaan dergelijke buitensporigheden uit te halen! Mevrouw Merston beet zich op de lip pen. Hij zal het je zelf wel uitleggen, Marie antwoordde zij, na het eten komt hij hier. Na het eten. Waarom komt hij niet aan het diner? vroeg het meisje zonder veel belangstelling. Omdat mijnheer Wharton dat beter vond. Mijnheer Wharton zal het je wel uit leggen. Ik ga nu weg. liefste, anders kom je nooit klaar met je toilet! Toen lady Marie zich aan het kleeden was. keek ze voortdurend uit het venster naar de onmetelijke, opalen zee en daarna uit het andere venster naar het gloeiende heuvel land, waarop hier en daar boerderijen en hofsteden lagen en ze glimlachte met diepen trots en innige vreugde. Zij was de meesteres van Roulemaire met het land en de boer derijen in Normandië en van het schitteren de landgoed in Spanje; ze had een villa aan het Lago Maggiore; maar nooit was ze zoo trotsch als wanneer ze naar deze eindelooze pijnbosschen keek en naar het goed onder houden park en de welvarende boerderijen Ze kon op haar andere goederen wel een poos vertoeven en de jonge schatelaine spelen op Roulemaire of op haar villa in Italië of in Andalusië, maar het kasteel en het dorpje Ravenford waar ieder huisje een stuk van haar jeugd beteekende, waren haar toch het liefste van alles. O, wat is het toch prachtig! fluister de ze, toen ze zich met moeite van het uit zicht losrukte en door een ijverige kamenier haar tollet liet voltooiïen. En het is allemaal van mij! VL Het gouden licht van de waskaarsen scheen op lady Marie, toen ze Wharton in veront waardigende verbazing stond aan te kij ken. Ze was niet opgesprongen. maar langzaam opgestaan als iemand die zich moet inspan nen; haar wenkbrauwen waren opgetrokken, in haar oogen smartelijke verwondering. Wharton, had gewacht tot Fellows en de be dienden het diner hadden gebracht en toen had hij haar verteld, hoe haar vader en Philip's moeder gewenscht hadden, dat ze met Philip zou trouwen. Hij had het zoo voorzichtig mogelijk gezegd, maar zelfs zijn rustige advocaten-oogen had hij moeten •neerslaan voor dat bleekc gezicht, voor dien bedroefd-verontwaardigden blik en toen hij onrustig met zijn vruchtenmesje op tafel trommelde, liet mevrouw Merston een ang stige zucht hooren en maakte een beweging, alsof zij naar het meisje wilde toegaan. Maar Marie hield haar met een gebaar terug en stond stil voor zich uit te staren. Alles was met striemende felheid tot haar doorgedrongen. ZIJ moest beloven Philip te trouwen, anders verloor ze het kasteel en Ravenford en hij moest met haar trouwen of anders verloor hij Belmayne. Ravenford verliezen! Een brandende pijn stak in haar hart. Is er geenandere mogelijkheid? vroeg ze eindelijk. Wharton keek op. Neen, zei hij lang zaam. Ik heb u uw vaders wil medege deeld en die van mevrouw Belmayne. Er is geen andere mogelijkheid. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik alles wat tegen dit be sluit pleit, heb aangevoerd. Maar uw vader was er niet de man naar om zich te laten raden en mevrouw BelmayneHij maakte een vluchtig gebaar en vervolgde: Ze hadden elkaar liefgehad en waren gescheiden. Voor beiden was deze droom van een verbintenis van hun kinderen een soort van levensideaal geworden. Maar waarom heb ik dit niet vroeger geweten? viel Lady Marie uit! Ik zou toch iemand anders hebben kun nen ontmoeten! Als ik nu eens had willen trouwen? Wharton schudde het hoofd. Dat risico moesten we loopen. U mocht pas op uw een en twintigste jaar in ken nis gesteld worden van deze bepaling of als u voor dien tijd had willen trouwen. Do reden isHij zweeg even. Uw vader wilde, dat u het landgoed zoudt leeren waar- deeren, dat u zoudt beseffen, wat het ver lies ervan beteekende. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13