AGENDA. HET GEMEENTEPERSONEEL. 46e Jaargang No. 14115 Verschijnt dagelijks, beHalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 29 Juni 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN» J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27% met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatse», waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57^. Franco per post door Nederland f 3.871/a. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 3S810 ADVERTENTIEN: 1—5 regel»/1.75, elke regel meer f 0-35. Reclames f 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10. uitsl. i contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overigden f 600.-, Verlies van Hand, Voet oi Oog 1 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger I 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER-EN-TWINTIG BLADZIJDEN EERSTE BLAD ZATERDAG 39 JUNI Kloppersingelkerk: Openbare bijeenkomst A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" Sprekers: H. Colijn, Chr. v. d. Heuvel, Ds. J. Jongeleen. 8 uur. Luxor Theater: „Broederhaat" en „Het Groote Moment", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Sammy de Matroos" en „Ondergang". Tooneel: The Baring Broth. 7 en 9.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Het Huis der Ver schrikkingen". 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 30 JUNI Den Hout: Concert H. O. V. 2.30 uur. Schouwburg Jansweg: „Met z'n Opoe Ge trouwd", 8.15 uur. Brongebouw: Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond". Openlucht bijeenkomst in den tuin. Sprekers: Mej. Westerman, de heeren Van Kempen, Rutgers, Schiirmann, Feenstra. 2 uur. Federatief Verband. Spreker Henri ter Hall, 8 uur. Luxor Theater: „Broederhaat" en „Het Groote Moment". Van 2 uur af. Rembrandt Theater: „Sammy de Matroos" en „Ondergang". Tooneel: The Baring Broth. Van 2 uur af. Standaard Theater: „Het Huis der Ver schrikkingen". 26 en 8.15 uur. MAANDAG 1 JULI De Nijverheid, Jansstraat 85: Algemeene ledenvergadering Volksuniversiteit voor Haar lem en Omstreken, 9 uur. Bioscoopvoorstellingen. HET KRUISPUNT LAAN VAN ROZENBURG-HEERENWEG. -In de raadsvergadering van Heemstede is Donderdagavond het kruispunt Laan van RozenburgHeerenweg ter sprake gebracht en bij die gelegenheid zijn er uit den raad verschillende adviezen gegeven over verbete ring van den toestand. De burgemeester schreef het laatste ongeluk uitsluitend toe aan buitengewone onoplettendheid en dit is wel zeker: wanneer iedereen oplette, dan zou er nooit of bijna nooit van ongelukken sprake zijn. De vraag is nu maar: moeten wij de menschen nemen zoo.als ze zijn, d.w.z. onverschillig en onoplettend op oogenblik- ken, dat zij in gespannen aandacht moesten verkeeren of moeten wij te werk gaan vol gens de spreuk: „die niet hooren wil, moet dan maar voelen", op gevaar af, dat je een ongeluk krijgt en weldra heelemaal niet meer in staat bent om te voelen? Het gemeentebestuur van Heemstede werkt gaarne met deskundigen. Een voortreffelijk idee, want wie kundig is, weet er allicht meer van dan wie niet kundig is, maar de non chalante automobilist, wielrijder of voet ganger is met den kundigsten adviseur niet te helpen en de weg is buitengewoon ge vaarlijk, gevaarlijker dan eenige andere hoek in de gemeente. Het denkbeeld van den heer Rijkes om de gazons aan weerskanten in te korten en wat boomen weg te nemen, lijkt dan ook wel practisch. De Amsterdamsche verkeersinspectie was ui dit geval de des kundige, die raad gaf en andere deskundigen beweren, dat de hoeken juist zoo scherp mogelijk gemaakt moeten worden, opdat zij niet te gemakkelijk genomen kunnen worden. Het doet denken aan wat een andere des kundige ten opzichte van auto's eens aan raadde, namelijk die te leiden in zoo'n smal- len koker, dat zij practisch gesproken niet meer vooruit konden en dus ln de onmoge lijkheid waren ongelukken te stichten. Er bestaat natuurlijk nog een veel afdoender middel en wel om de auto's thuis te laten; dan maken ze zeker nooit ongelukken. Schrijver van deze beschouwing komt eenige malen per dag dit punt voorbij en het is zijn vaste overtuiging, dat er nieuwe ongelukken zullen gebeurd zijn voordat de zomer voorbij is. Men kan dan wel zeggen, dat de menschen beter moeten opletten en dat is natuurlijk ook waar, maar wanneer men voor gebrek aan oplettendheid pardoes zijn leven moet verliezen, is de straf toch wel bijzonder hard. Nu wij toch het oog gericht houden op deze buurt, mag nog wei een woord worden gezegd over een hoop puin aan den Oostkant van den Heerenweg, die het heele wandel pad in beslag neemt, de voetgangers dus op het wielerpad jaagt en de wielrijders voor zoover die dan nog van dat pad gebruik maken op den rijweg, hetgeen zeer gevaarlijk is bij het drukke verkeer. Als daar ongeluk ken van komen, namelijk wanneer een wiel rijder op den rijweg door een auto wordt aangereden, dan is dat de schuld van de ge meente Haarlem, die den hoop puin nu al weken rustig laat liggen en aan de voet gangers geen gelegenheid geeft, om zich voor het snelle verkeer op de voetstraat in veilig heid te brengen. Misschien dringt deze klacht tot het Prinsenhof door. De heeren van P. W. komen waarschijnlijk niet zoo iederen dag aan het uiterste zuidpunt van de gemeente, maar dat rij zoolang dien toestand laten bestaan, is slordig en gevaarlijk. STILTE EN. STEMMING. Daar ligt ze voor ons, leeg en kaal, Een holle, droef verlaten zaal, Die muren nuchter koud gewit, Die stoelen waar geen mensch op rit, Het blinkend wit papier ten spijt, Toont slechts dit beeld verlatenheid, Waar is dit, vraagt ge? Wat een vraag, De Tweede Kamer in Den Haag. Nu rust de Kamer, niet gestoord, Door 't strijdbaar politieke woord. Geen interruptie breekt gevat. In 't eindeloos en zwaar debat. Geen spreker windt zich driftig op. Geen hamer zet den spreker stop, :t Is alles vrêe en harmonie. 't Is rust en daardoor poëzie. De Kamer is naar huis gestuurd. En stilte heerscht, zoolang het duurt. Zoolang het duurt 't Is gauw gedaan. Nadat we strakjes stemmen gaan. Wordt weer met nieuw geluid gevuld. Wat nu in stilte is gehuld, En meer of minder wijze taaL Klinkt weder door een volle zaaL Dan wordt weer mejng nieuwe wet. Op stapel en in gang gezet, Dan dreunt weer menig zwaar betoog. Dan sprankelt humor, zwaar of droog. Dan komt door een partijbelang, Het land soms leelijk in 't gedrang. En als je aan die dingen denkt, En deze foto aandacht schenkt, Rijst het besef sterk in je brein, Hoe schoon een leege zaal kan zijn. De Personeels-forma tie van de baan? PROMOTIES IN ELK GEVAL GEWENSCHT. Onze lezers weten hoe het met de Perso neelsformatie voor gemeente-ambtenaren verloopen is. Er is thans door het Georgani seerd overleg een commissie benoemd om de normen voor de verschillende functies vast te stellen. Als men het daarover eens is, dan kan, op grond van die aangenomen normen, een gewijzigd of een nieuw schema ge maakt worden. Alsmaar de al gemeene opvatting is, dat die commissie er nooit in slagen zal normen voor het ge- heele ambtenarencorps vast te stellen. Het voorstel is uitgegaan van de direc teuren en hoofden Van dienst'. Die heeren hebben voor de bewuste vergadering van het Overleg van Dinsdag eerst afzonderlijk ver gaderd om 't schema voor de formatie (door het bureau van het G. O. opgemaakt) te be kijken Het bleek bij die beprekingen, dat er veel verschil in waardeering van het werk- tusschen enkele bedrijven en takken van dienst is Aan de eene af deeling wordt bij voorbeeld een bepaald soort werk verricht door een inspecteur, dat aan een andere afdeeling aan een hoofdinspecteur is opge dragen Hetzelfde werd geconstateerd met op zichters en onder-opzichters commiezen en adjunct-commiezen, klerken en adjunct klerken Wij kunnen ons nu zoo was de conclusie van de hoofden van dienst niet over dit schema uitspreken, eerst moeten wij trachten, als wij tot een personeelsformatie voor het geheele ambtenarencorps moeten komen om overeenstemming te verkrijgen over de normen. Dit voorstel is door het Overleg aanvaard. In ambtenaarskringen en wij hoorden ook hetzelfde uit directeurskringen wint de mee ning veld, dat practisch gesproken de zaak van de personeelsformatie voor de ambtena ren van de baan is Men is nu al 4 jaar met de voorbereiding bezig geweest. Door alles wat nu gedaan is, wordt feitelijk een streep gehaald, want er wordt immers opnieuw begonnen. Over het door het bu reau ingediende schema bestond over het al gemeen bij de ambtenaren veel ontstem ming. Het werd door velen afgekeurd dat eenige hoofdambtenaren die reeds na de annexatie een gratificatie ontvangen had den, nu opnieuw voor een bevordering in aanmerking werden gebracht Van het ove rige personeel zouden er verschillende in rang teruggezet worden, terwijl er slechts weinigen op een promotie kans hadden. Al leen de allerjongste ambtenaren zouden er met de formatie op vooruit gaan. Maar ook alleen dezen éénen keer. want juist door de formatie zou immers alle kans op verdere promotie, ook voor de jongelieden, afgesne den worden. De organisaties waren in het algemeen te gen een Personeelsformatie. Tegen het inge diende schema haddes zij zeer ernstige be zwaren. En dezer bezwaren was ook gegrond op het feit, dat B. en W. alleen zeggingschap zouden hebben over de in deeling van het personeel. Daaruit zouden eigenaardige verrassingen kunnen voortspruiten. Een sterk staaltje kwam ons ter oore: Aan een afdeeling werkten een commies en een ad junct-commies, die ongeveer hetzelfde werk deden, alleen bij een heel nauwkeurige ver gelijking deed de commies iets gewichtiger werk. De commies heeft er indertijd voor gepleit, dat de adjunct-commies bevorderd zou worden tot commies Toen nu het schema kwam en voor de betrokken afdeeling 1 commies en 1 adjunct-commies was uitge trokken, uitte de commies tegen zijn chef zijn teleurstelling, dat zijn collega niet be vorderd was. Maar toen onthulde de chef, dat het de bedoeling was om den adjunct commies te bevorderen tot commies....» En ik dan? vroeg de commies. Het antwoord luidde: wordt adjunct-com mies met een toelage. Er zijn nu door dezen gang van zaken met de Personeelsformatie onder de ambtenaren eenige stroomingen gekomen. De personen die door het ingediende schema gedupeerd werden (achteruitgezet of zelfs geheel afge voerd) zijn verheugd, dat de zaak voorloo- pig althans, van de baan is. Die meening wordt gedeeld door de ambtenaren die niet d i r e c t bij de invoering van dit schema be trokken waren, maar wel indirect, omdat door eèn eventueele toepassing promotie kansen in de toekomst vrijwel werden afge sneden. De gang van zaken wordt evenwel, voor zoover het hun persoonlijke belangen betreft betreurd door de ambtenaren die door in voering van het schema vooruitgegaan zou den zijn. De groote meerderheid van de ambtena ren-organisaties zou het toejuichen als er van uitstel afstel zou komen. Maar dan is het noodig, dat aan een deel van het per soneel, dat nu al 4 jaar wacht op promotie of regeling zijner positie, recht gedaan wordt. Zooals men weet heeft het raadslid M. L. A. Klein reeds eenigen tijd geleden vragen aan B. en W. gesteld over de personeelsfor matie voor gemeentewerklieden. Deze forma tie is al ingevoerd, met het gevolg, dat ver schillende werklieden in rang achteruit ge steld zijn. Die werklieden krijgen nu het loon van de lagere klasse, plus een toeslag, maar die toeslag geldt, zooals de opvatting thans op het Stadhuis is, niet voor het pensioen en ook niet voor overwerk. De heer Klein wil van B. en W. de toezegging heb ben, dat niet aan bestaande rechten ge tornd wordt en dc werklieden die nu in dienst zijn, niet achteruit gesteld worden. Die achteruitzettingen moeten dan ook ongedaan gemaakt worden. De heer Klein zei ons: Diezelfde maat staf moet ook aangelegd worden als er een personeelsformatie voor ambtenaren komt. Ik ben tegen zoo'n formatie en het is wel aan te nemen, dat als de personeelsformatie voor werklieden binnenkort in den raad aan de orde komt, er een voorstel ter tafel zal komen om den raad in de gelegenheid te stellen, zich uit te spreken over de vraag of het gewenscht is, dat voortgegaan wordt aan de voorbereiding van een personeels formatie voor ambtenaren. Het is voor mij ook nog niet vaststaand, dat de meerderheid van het tegenwoordige college van B. en W. voorstander is van zoo'n formatie. Tenslotte wijzen wij er op, dat de heer W. van Liemt aan B. en W. gevraagd heeft hoe het staat met de Personeelsformatie voor ambtenaren. Het woord is aan Koningin Natalie van Servië: (in het jaar 1879). Rijken hebben maar één verontschuldi ging voor hun rijkdom, en deze is: weldoen. CACAO-, CHOCOLADE- EN SUIKERBEWERKERS- LOONSVERHOOGING GEVRAAGD. De hoofdbesturen van de Algemeene., R.-Katholieke en Christ. Bonden van cacao-, chocolade- en suikerbewerkers hebben een circulaire tot alle fabrikanten in die bedrij ven gericht betreffende regeling en verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. Daarin wijzen de hoofdbesturen er op, dat de fabrikanten-vereenigingen evenals verle den jaar, overleg met hen hebben afgewe zen en de bonden zich darhalve genood zaakt zien, zich tot de werkgevers indivi dueel te wenden. Verwezen wordt dan naar het ontwerp tot regeling der arbeidsvoorwaarden in dc ca cao-, chocolade- en suikerbewerkingbedrij- ven, zooals dat in 1928 aan de fabrikanten is gezonden. Voor niet-vakkundlge arbeiders wordt op 24-jarigen leeftijd een minimumloon ge vraagd, variëerende van f 26 in kleine plaat sen en kleine bedrijven tot f 32 in de overige ondernemingen. De hoofdbesturen stellen zich voor, bij uit blijven van gunstig antwoord de fabrikanten persoonlijk te bezoeken. REEKS VLIEGONGELUKKEN IN HET BUITENLAND. Militair watervliegtuig Vermist. MADRID 28 Juni (V. D.) Volgens een be richt uit Barcelona is het militaire water vliegtuig, dat gisteren van Barcelona naar Palma de Malorca was gestart, over tijd. Aan boord bevonden zich twee officieren. Sinds hedenmorgen is een bestuurbaar luchtschip der Spaansche marine op zoek naar het vermiste militaire vliegtuig. Vliegtuig in zee gevallen; 3 dooden. LONDEN, Volgens berichten uit Beacli- haven zijn bij het neerstorten van een vlieg tuig in de baai van Barnegat, in den staat New-Jersey drie personen om het leven ge komen. Het vlietguig bevond zich na den start nog op geringe hoogte, toen het twee maal over den kop sloeg en in zee viel. Vliegtuig tegen een boom gevlogen NEW-YORK. 28 Juni (V. D.) Bii een po- ging een nieuw duurrecord te vestigen met behulp van een ander vliegtuig, dat brand stoffen zou toevoeren, is op Roosevelt-vlieg- veld een vliegtuig, waarin zich de piloot Ashcraft en de aviatrice Irene Viola Centry bevonden, in den mist zonder benzine tegen een boom gevlogen. De vlieger werd gedood, terwijl zijn begeleidster zware verwondin gen opliep. AMERIKA GENEGEN UITSTEL TE VERLEENEN. In aansluiting op het Belangrijkste Nieuws, onder het Buitenlandsch Overzicht elders in dit nummer, deelen wij nog mede: NEW-YORK. 28 Juni (V D.) De Fransche ambassadeur in Washington Claudal heeft Vrijdag in opdracht van zijne regeering een bezoek gebracht aan het staatsdepartement om den wensch van de Fransche Kamer resp. van het kabinet Poincaré te bespreken om opnieuw onderhandelingen te openen in de kwestie van de schuld en tegelijk om vast te stellen of de houding der Amerikaansehe regeering in de schuldenkwestie sedert de onderteekening van het Joungplan op eeni- gerlei wijze veranderd is. In overeenstem ming met het besluit van het congres is de Amerikaansehe regeering bereid de 10 mil- liardenschuld uit te stellen tot den 1 Mei 1930. Men verwacht echter, dat de ratifi catie van het Mellon-Berenger-verdrag door de Fransche Kamer voor den eersten Mei zal zijn geschied. DE RAADSVERGADERINGEN. VIER WEKEN VACANTIE. Dc laatste raadsvergadering is op 19 Juni gehouden. 3 Juli zou dus weer aangewezen zijn voor een raadszitting. In verband met dé Kamerverkiezingen is die evenwel ver daagd. Vermoedelijk zal de raad nu niet voor 10 Juli bijeen komen STAFOFFICIER IN BELGIë GEARRESTEERD? Stukken gecopiëerd voor een Duitsch-nationalist? VAGE BERICHTEN. In aansluiting op het gisteren in een deel der oplage geplaatste bericht, naar aanlei ding van een nieuwe spionnagezaak in Bel gië, ontleenen wij vandaag nog aan het Hbld.: Sedert een paar dagen heeft de Surêtë tal van huiszoekingen gedaan in de bureel en van het departement van landsverdedi ging en in de woning van enkele onderoffi cieren, naar aanleiding van het feit dat be kend was geworden, dat geheime stukken, die op de landsverdediging betrekking heb ben, in Dnitsche handen waren gekomen. Een der stukken, dat betreffende de orga nisatie der artillerie, werd echter onder schept. Het was bestemd voor dc Duitsche spionnage-organisatic. De huiszoekingen hebben geleid tot de arrestatie van een stafofficier, op wien een afschrift werd gevonden van een ander ge heim document, dat op den militairen vliegdienst betrekking had. Beide stukken werden, naar bleek, op dezelfde schrijfma chine gecopieerd. Het onderschepte docu ment was, volgens andere inlichtingen, niet voor een bekenden Duitschen spionnage- dienst bestemd, doch geadresseerd aan een nersoon omtrent wien niets naders hier be kend is, maar die wordt vermoed te be- hooren tot een Duitsche nationa'istische vereeniginc. Tot klaarheid is de zaak, waar omtrent te bevoegder plaatse wordt gewei gerd maar de minste mededeeling te doen, nog niet gebracht. De schuldige zou echter geen stafofficier zijn. zooals het eerst heet te, maar een gepensionneerd luitenant, die nog als civiel ambtenaar aan het denarte- ment van landsverdediging verbonden is, waar hij de functie van chef van den expe- ditiedienst vervulde. Totnogtoe geschiedt het onderzoek door den civiele" rechter van instructie, die van middag enkele hu1szo°kirn?<»n in He sche kazernes en in militaire kringen heeft gelast. Het is echter mogelijk dat de in structie door den militairen rechter zal wor den overgenomen. EEN UITSTAPJE. Door J. van Zwieten. Joh. Krevger. B. Smidt. A. W. van Maurik en C. Pellicaan is een comité gevormd, om aan de ouden van daeen. die verblijven in het rusthuis der Ge reformeerde Kerk aan de Heerenvest, een autotocht aan te bieden. Er is veel medewer king ondervonden. De tocht heeft Donder dagmiddag 4 Juli plaats, het Is de bedoeling naar Santpoort en omgeving te trekken. HAA11F.M, 28 Tni,i Mile. Maryse. Ik heb respect voor de prestatie van Mile. Maryse Hilsz. het éénentwintigjarige Frm- oaisetje dat in haar Morane-snortvllegtuig van Parijs naar België en vandaar naar Halfweg gevlogen is. Daar heeft zij, zooals u weet, een noodlanding gemaakt in een uien- veld omdat zij den koers naar Schiphol was kwijtgeraakt en geen benzine meer had. Dc eigenaar van het uienveld heeft haar eerst heel vriendelijk in zijn auto naar het vlicg- kamn gebracht om benzine te halen, is later 2000 gaan eischcn voor schade, toege bracht aan zijn uien. heeft deze vordering laten zakken tot 500, waarna mile. Hilsz haar geduld verloor en plotseling in haar Morane naar het vliegkamp ontsnapte, en heeft 's nachts met dc autoriteiten een in val op Schiphol gedaan, waarbij het vlieg tuig aan den ketting werd gelegd. Het Fran- eaisetje, dat volgens den directeur van het vliegveld 'n groote flater begaan had door op te stijgen eer de zaak geregeld was, zit nu te tobben met advocaten, consuls en het Nederlandsche wetboek. Mijn sympathie is geheel aan de zijde van mile. Maryse. Het is wel buitengewoon flink van een meisje van eenentwintig, om alleen in een klein, moeilijk hanteerbaar sport- vliegUr- van Parijs naar Amsterdam te vlie gen. Zelfs in dezen tijd is het iets buitenge woons, en voor een meisje een sportieve prestatie van den eersten rang. Als mevrouw Van Ammers-Küller dit bericht heeft gele zen, zal het haar misschien wel gespeten hebben dat zij de tegenstellingen in haar boek „De Opstandigen" nog niet wat scher per heeft gemaakt, en een afstammelinge van den ouden huistiran Coornvelt van Pa rijs naar Leiden laten vliegen, om daar een noodlanding te maken en even later de man nen. die op vuige wijze kopeken uit het geval trachten te slaan, te ridicullsceren door den motor aan te zetten en weer op te stijgen. De bravoure van het geval is zoo echt, dat het mij van harte spijt dat ik niet de eigenaar van dat uienveld ben Ik zou mile. Maryse geen cent hebben laten betalen. De boer uit den 'IJpnlder zal ml^schi^n ant woorden. dat ik dat gomakke'iik zeggen kan nu 'k niet in het geval verkeer. Maar het deert mij nidi. De veelgeprezen gelijkstelling van man en vrouw is gelukkig nog niet zoo ver doorgevoerd, dat het a's rtoede toon b"srhouw<4 »-ordt om een vrouw r.o n^elfde wijze te behandelen als een mete-man en om jegens haar. allerminst als zij in moei lijkheden verkeert en zij pas een buitenge wone sportieve prestatie geleverd heeft, in hoffelijkheid tekort te schieten Het is mo gelijk dat dc Fransche pers over dit geval

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1