BU1TENLANDSCH OVERZICHT DE ENGELSCHE TROONREDE.... VOORZICHTIGE BEWOORDINGEN. RUSLAND NA DE OVERWINNING VAN LABOUR. LANGS DE STRAAT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 JULI 1929 En het debat Baldwin-MacDonald. Toenadering van twee kanten. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Lord Sankey las namens den koning de Engelsche troonrede voor, waarin allereerst de dank wordt uitgesproken voor het her stel van Z. M.: Terwijl ik het betreur, dat het mij niet mogelijk is, u persoonlijk toe te spreken, dank ik den Almachtigen God, dat ik met vertrouwen een volkomen herstel yan gezondheid mag tegemoet zien. Macdonald In de tweede plaats wordt, als de belang rijkste mededeeling aangestipt dat de rege ling van het herstelprobleem het mogelijk zal maken het Rijnland te ontruimen. Daar na wordt gememoreerd dat besprekingen zijn begonnen met den ambassadeur der Ver. Staten van Amerika, met betrekking tot de vlootontwapening. „Als gevolg hiervan hoopt mijn regeering ernstig, in samenwerking met mijn regeeringen in de Dominions, de regee ring van Indië en de regeeringen van de buitenlandsehe mogendheden, een spoedige beperking der bewapening over de geheele wereld te kunnen verzekeren." Verder wordt gezegd: Mijn regeering Is van meening, dat de tijd Is gekomen, internationale geschillen, die tusschen partijen over haar respectieve rechten zijn ontstaan, aan een gerechtelijke regeling te onderwerpen. Voor dit doel raad pleegt zij thans de regeeringen der Domi nions, en de regeering van Indië, over het onderteekenen van de facultatieve clausule, opgenomen inde statuten van het Perma nente Hof van Internationale Justitie." Terloops wordt verklaard dat de regeering de voorwaarden onderzocht waarop de diplo matieke betrekkingen met Moskou kunnen worden hersteld, waarna de troonrede elders vervolgt: „Lords en leden van het Lagerhuis! Aller eerst zullen alle krachten van mijn ministers ingespannen worden om doeltreffende maat regelen te vinden ter bestrijding van het voortdurende euvel der werkloosheid. Plan- nen worden voorbereid voor de verbetering van de verkeersmiddelen, de uitbreiding van den exporthandel, de economische ontwikke ling van mijn overzeesche bezittingen, de verbetering van den toestand in den land bouw, aanmoediging van de visscherlj en ver betering der middelen tot het aan de markt brengen van landbouwproducten. In samenwerking met de regeering in de Dominions worden maatregelen bestudeerd om tot uitbreiding te komen van de overzee sche migratie. Mijn regeering overweegt verder de reor ganisatie van de steenkoolindustrie met in begrip van den werktijd en van het eigen dom der delfstoffen. Voorstellen hieromtrent zullen te gelegener tijd worden ingediend. Onmiddellijk zal een onderzoek worden in gesteld naar de toestanden in de ijzer-, staal- en katoenindustrie, teneinde middelen vast te stellen om in samenwerking met deze in dustrieën haar positie op de wereldmarkt te verbeteren. Er zal u een wetsontwerp worden voorge legd tot het aanvullen en bestendigen van de huidige farbriekswetgeving en tot het geven van uitvoering aan de verplichtingen in 1919 te Washington aangegaan. Mijn ministers stellen zich voor, wettelijke maatregelen aan u voor te leggen voor de op ruiming van krotwoningen en de uitbreiding van den woningbouw in stedelijke en landelijke districten. Mijn ministers zijn tot de overtuiging ge komen. dat de tijd is aangebroken om een onderzoek in te stellen met betrekking tot het geheele terrein van wetgeving nopens den Verkoop en de levering van sterken drank, en op hun aanbeveling ben ik voorne mens, weldra een commissie voor dit onder zoek te benoemen. Mijn ministers werken op het oogenblik aan een algemeen overzicht van de verschil lende nationale assurantie- en pensioen schema's. Inmiddels wordt een wetsontwerp voorbereid om de wet van 1925 betreffende de weduwen-, weezen- en ouderdomspensioe nen te amendeeren, ten einde de voorwaar den te wijzigen, die van toepassing zijn op zekere pensioenen, en zekere verhoogingen toe te kennen in zekere pensioen-klassen, die daar recht op hebben. Een voorstel zal worden ingediend om wij ziging te brengen in de situatie, welke ge schapen is door de Arbeidsgeschillen- en Vakvereenigingswet van 1927. Bij de onlangs gehouden algemeene verkie zingen heeft een uitgebreid kiesrecht op alle meerderjarige leden van mijn volk de verant woordelijkheid gelegd om het welzijn der na tie als constltutloneele democratie te hand haven. Mijn regeering stelt zich voor, een onderzoek in te stellen naar de ervaring met deze verkiezingen, zoodat de wet op de par lementaire verkiezingen in overeenstem ming zal kunnen worden gebracht met den nieuwen toestand. Baldwin leidde het algemeen troonrede- debat. Baldwin ging als leider van de oppositie in zijn rede onmiddellijk over in de groote buiten landsehe politieke kwesties. Hij richtte de vraag tot de regeering of het ondernomen plan voor het geven van een definitieven vorm aan het deskundigenrapport aan het parlement zou worden voorgelegd voordat een definitieve beslissing werd genomen. Be treffende de voornemens tot het hernieuwen der betrekkingen met Rusland vroeg hij in lichtingen over de houding van den minister president met betrekking tot de principieele uiteenzettingen, die hij gegeven heeft in zijn opmerkingen over den brief van Zinowjew. Ook betreffende de voorgenomen reis van Macdonald naar Washington wenschte Bald win nadere inlichtingen, zoowel over het doel van dit bezoek als over de formeele kwestie of Macdonald hiertoe de toestemming van den koning dacht te vragen. Hij was er van overtuigd, dat een dergelijk bezoek har telijk in de V. S. zou worden begroeH doch Baldwin hoopte tevens, dat noch de mi nister-president, noch het land er teveel van zou verwachten. Baldwin eindigde met een verzoek aan de», regeering om het huis mede te deelen, welke politiek zij dacht te volgen inzake het pro tectionisme en van welken aard de voor stellen waren, die zij het huis wilde voor leggen inzake de aangekondigde maatrege len in den mijnbouw. Macdonald begon zijn antwoord met de verzekering, dat de regeering er waarde aan hechtte om bij alle kwesties van belang het lagerhuis gelegenheid te geven stelling te nemen. Vervolgens deed hij een eerste beroep op het lagerhuis: „Ik vraag mij af, zeide hij, in hoe verre het mogelijk zal zijn om zonder prijsgave van onze partijprincipes het Lager huis te beschouwen als een soort van gemeen- sehappelijken staatsraad en niet als tegen elkaar strijdende partijen". Baldwin Betreffende de buitenlandsehe politieke kwesties gaf Macdonald het huis en het land de verzekering, dat geen tijd zou verloren gaan, om tot overeenstemming te komen over de vraag op welke basis en in welke volgorde de tusschen Engeland en de V. S. bestaande problemen zouden worden behan deld. De Britsche regeering streeft er naar om op het thans practisch door alle naties geratificeerde Kelloggpact haar ontwape- ningspolitiek op te bouwen, welke dit pact zou erkennen als van levenden en beslissen- den invloed op de internationale politiek. De Amerikaansche zoowel als de Britsche regeering zoekt de onmiddellijke samenwer king met de andere groote machten, zoo spoedig een werkelijke onderhandelingsbasis bereikt is. Met betrekking tot de reparatie kwestie zeide Macdonald, dat Groot Brit- tannië dast op zich genomen lieeft, die het in verhouding tot de capaciteit der andere machten niet op zich had moeten nemen. In geen enkel geval waarin reeds verdragen bestonden zou Engeland achteruit willen gaan De Russische kwestie werd door Macdonald slechts kort genoemd. Het binnenlandsche politieke gedeelte van zijn rede begon met de' belangrijke aankon diging, dat de regeering niet bereid was de van kracht zijnde beschermende maatregelen voor de industrie na afloop der termijnen te verlengen, doch zich het recht voorbehield ze op een vroeger tijdstip op te heffen, wan neer dit doelmatig mocht schijnen. Ten slotte Mroerde Macdonald de in de troonrede aan gekondigde verandering van het kiesstelsel aan. De zitting werd hierop verdaagd. De conclusie? Deze troonrede (merkwaar dig omdat zij ingesteld was door een socialis tisch premier en voorgelezen werd door een socialistisch Lord-Kanselier) is in zeer voorzichtige bewoordingen gesteld. Bald win had gelijk toen hij opmerkte, dat zij had kunnen worden gecomprimeerd in een para graaf: „Mijn ministers beginnen te denken". De hoofdpunten betreffende de buitenland sehe politiek zijn allen reeds eerder genoemd en het binnenlandsche programma is niet specifiek socialistisch en bevat onder deden, waarvoor Macdonald zeker op den steun der oppositie zal kunnen rekenen. Een voetangel ligt misschien in de passage het antwoord, waarin Macdonald aankon digt dat hij niet bereid is de van kracht zijnde beschermende maatregelen voor de industrie na afloop te verlengen. F. A. De Japansche regeeringscrisis' opgelost? TOKIO, 2 Juli, (V. D.) De Mikado van Ja pan heeft gisterenavond den leider van den linkervleugel der Kensekai-partij. Hama- roesji, met de vorming van het kabinet be last, die deze opdracht heeft aanvaard en reeds onderhandelingen met de groote po litici heeft aangeknoopt. Voorloopig wordt de volgende lijst van ministers genoemd: Premier en tijdelijk minister van finan ciën Hamaroesji. Minister van buitenlandsehe zaken ron Sjidehara. Minister van oorlog generaal Jamariisi. Minister van marine admiraal Hakarabe. Minister van volkswelvaart Kuhara. Minister van Koloniën baron Matsui. De besprekingen met de genoemde per soonlijkheden zijn nog niet ten einde, terwijl het overigens nog niet vaststaat of dit ka binet een meerderheid in het Japansche parlement zal kunnen vinden. De Fransche Kamercommissie tegen ratificatie! PARIJS, 2 Juli. (V. D.) De Kamercommis sie voor buitenlandsehe aangelegenheden heeft heden met algemeene stemmen beslo ten, de onvoorwaardelijke ratificatie van de schuldenovereenkomst te verwerpen. De niet-ratificeernig werd echter eveneens ver worpen met 15 tegen 3 stemmen en 3 blan- co's. Ten slotte werd eenstemmig besloten in den tekst van de wet tot ratificatie een clausule van voorbehoud in te lasschen. Pairsbenoemingen nood zakelijk. Het feit dat twee ministers in het Hooger- huis het adres van antwoord op de Troon rede moesten voorstellen bij gebrek aan keus van leden der arbeiderspartij, vestigt opnieuw de aandacht op de onvoldoende vertegenwoordiging van deze partij in het Huis, aldus de N. R. Ct. Vrijwel alle leden van het Hoogerhuis, die zich onder het gezag van den whip der ar beiderspartij hebben willen stellen, zitten als ministers op de voorste bank en de banken daarachter zijn bijkans verlaten. De nieuwe regeering overweegt daarom de wenschelijkheid van een versterking van haar eigen partij in het Hoogerhuis en het gevolg zal denkelijk zijn, dat er ongeveer twinig nieuwe pairs benoemd worden uit menschen, die gezind zijn de algemeene po litiek van de regeering te steunen. Conferentie tusschen Von Hoesch en Briand. /on Hoesch, de Duitsche gezant, had een conferentie van een uur met Briand, den minister van buitenlandsehe zaken. Deze conferenie diende tot het bespreken van de vraagstukken, opgeworpen door de voorbe reiding van de aanstaande conferentie tus schen de regeeringen. De a.s. Vlootconferentie. De minister van buitenlandsehe zaken Stimson heeft verklaard, dat het beginsel der pariteit de voornaamste basis zal blijven vormen van de besprekingen en onderhan delingen inzake een toekomstige beperking der bewapening ter zee, waarbij de Ver eenigde- Staten zullen worden betrokken. Gewag makend van de berichten uit Lon den, volgens welke de Vereenigde Staten hun poliiek zouden wijzigen, wees minister Stimson er op, dat de gelijkheid tusschen Engeland en Amerika inzake de bewapening ter zee van groot belang is als middel om tot overeenstemming te komen en dat daar bij niet de een boven den ander zou worden bevoordeeld. De Mikado aanvaardt het ontslag. TOKIO, 1 Juli (V.D.) De mikado heeft de ontslagaanvrage van het kabinet-Tanaka ingewilligd en den premier Tanaka met de afwikkeling der loopende zaken belast. In een onderhoud met de pers verklaarde Tanaka, dat het kabinet door de meenings- verschillen over de buitenlandsehe aange legenheden ten val is gebracht. Talrijke po gingen dit te voorkomen hebben schipbreuk geleden. Tanaka zal zich geheel uit de poli tiek terugtrekken en op zijn landgoed gaan wonen. Omtrent de vorming van het nieuwe kabinet is nog niets bekend. Wel heeft de voormalige premier Jammamoto heden een langdurig onderhoud met den keizer .gehad, waarby hij verklaarde, dat er slechts een regeeringscoalitie mogelijk is met de twee burgerlijke partijen, de Sejuka en de Ken- sekai, die zich thans met de politie van Ta naka niet hebben kunnen vereenigen. Op het oogenblik worden nog onderhande lingen gevoerd met verschillende leiders "der Sejukai. BOND „HET MOBILISATIEKRUIS". De Bond „Het Mobilisatiekruis" hield Dins dagavond in het gebouw „Het Blauwe Kruis" een algemeene vergadering, die slecht be zocht was een gepresideerd werd door den secretaris, den reserve-majoor P. S. Hartogh Heijs. Deze uitte er zijn leedwezen over, dat de voorzitter, gep. generaal-majoor Baron H. F. C. van Omphal Mulert, door een onge steldheid verhinderd was, de vergadering te leiden. Spreker heette daarop de aanwezigen welkom. Hij zette vervolgens het doel en streven van den bond uiteen, zoodat dat nu door het hoofdbestuur gewenscht wordt. De bond beoogde o.a. het uitreiken van mobili- satiekruisen en te bevorderen dat ons volk weerbaar blijft. Gewaarschuwd wordt tegen hen, die eenzijdige ontwapening voorstaan. De bond zal dan ook altijd de Regeering ter zijde staan, als er moeilijke oogenbiikken mochten komen. De bond wil ook de eenheid van ons volk bevorderen en het opvoeden in f vaderlandslievenden geest, want de vijand 'ligt op de loer om de eenheid van ons volk Onaangename consequenties voor het Bolsjewisme. (Bijzondere correspondentie.) (Dienst van de United Telegraph.) Men heeft te Moskou over de overwinning behulp van de Labourregeering eindelijk ook van de Labourpartij een zekere onverschil ligheid aan den dag gelegd, men heeft het Russische publiek, alleen reeds om de pro paganda van een Britsche interventiepoli- tiek niet met één slag te moeten begraven, op de afhankelijkheid van MacDonald, van Lloyd George en de conservatieven attent gemaakt, men verklaart hoogmoedig, dat een overeenstemming met Rusland alleen onder bepaalde voorwaarden mogelijk zal zijn Dat alles neemt niet weg, dat men over de nederlaag van Baldwin en Chamberlain, den „man met het ijzeren voorhoofd", te Moskou hartelijk verheugd is, dat de her vatting van de Russisch-Britsche betrekkin gen, in het Krernl van zelf sprekend wordt geacht en dat men daarvan voor het „socia lisme" gelijk Stalin het thans uitvoert, bui tengewone voordeelen verwacht, terwille waarvan alles, dat de Britsche politiek bij voorbeeld in Azië voor het hoofd zou kunnen stooten, wordt vermeden. Men kan zonder meer toegeven, dat de Labouroverwinning voor sovjet-Rusland een zeer groote waarde heeft. Zelfs indien het niet tot een herstel der diplomatieke be trekkingen zou komen die ook MacDonald alleen zou willen vernieuwen na het staken van de agitatie der derde Internationale, zou toch een begunstiging van een of anderen interventionist door de Britsche arbeiders- regeering zijn uitgesloten; deze zekerheid bezit Rusland reeds thans. Maar men be hoeft er niet aan te twijfelen dat het, zij het ook in verbloemden vorm, de belofte van niet-inmenging in de binnenlandsche aan gelegenheden aan Engeland zal geven. De statistiek van Rusland moge juist zijn, dat tot dusver meer de Britsche dan de Russische handel door het afbreken van de betrekkin gen tusschen de beide landen heeft geleden; maar dat heeft betrekking op den tijd, ais pas achter ons ligt, waarin de contin- genteering van den import naar Rusland een levensquaestie van de Russische staatshuis houding scheen te zijn. Tegenwoordig heeft men in Rusland alles gezet op de kaart van het „vijfjarenplan", dat met eigen Russi sche middelen in het geheel niet verwezen lijkt kan worden, dat echter vooral ook een aanloop noodig heeft in den vorm van groo teren goedereninvoer om op gang te komen. Het contract dat de Russische regeering met Ford heeft gesloten, is daarvoor zeer karakteristiek. Rusland wil in het cadre van •het „vijfjarenplan" zijn behoefte aan auto mobielen zelf dekken, het wil tot dit doel in Nishninowgorod een automobielenfabriek op richten, die per jaar 100.000 automobielen zal vervaardigen, maar daar is een tijdperk voor bouw en voorbereiding toe noodig van vier jaren. Ford heeft zich verplicht, den bouw met materialen, met zijn ingenieurs en met kapitaal te steunen, krijgt in ruil daar voor echter orders ten bedragen van 30 mil- lioen dollar voor den overgangstijd. Op dezelfde wijze zal de Engelsche import in de eerstvolgende jaren voor Rusland groo- tere beteekenis krijgen en met voldoening kan de sovjetregeering aannemen dat haar ver vooruitziende toenaderingspolitiek tot Engeland gelijk zij zich gemanifesteerd heeft in de ontvangst van een Britsche eco nomische delegatie, onder de regeering Mac Donald deze voor Stalins program zoo be langrijke goederencredieten en vermoedelijk ook een crediet in geld zal opleveren Men kan als vaststaand aannemen, dat Rusland eigenlijk reeds een „Britsche" periode is ingetreden en men vergist zich waarschijn lijk niet, dat het Kreml zich reeds voedt met de hoop, dat de Britsche periode tot een An gelsaksische" zal zijn uit te breiden, dat met de Vereenigde Staten hun afwijzende hou ding ten opzichte van Sovjet-Rusland zullen opgeven. Mac-Donalds toekomstig bezoek aan Hoover zal nergens zooveel belangstel ling ontmoeten als in Moskou. Zou het de Labour regeering gelukken, de regeering van Washington te brengen tot een erkenning de jure van de sovjetregeering, dan zou de overwinning van Moskou volmaakt zijn, dan zou het zich met reden gered kunnen ach ten. Ziedaar de gedachtengang, die de Rus sische buitenlandsehe politiek thans zoo bui tengewoon vredelievend en welwillend doet schijnen. Intusschen heeft de overwinning van La bour, die voor een Rusland dat eerlijk afstand wil doen en zich vastberaden wijden aan den wederopbouw van het land, de laat ste kans is, juist voor het Bolsjewisme zeer onaangename consequenties. De officieuze Russische pers heeft haar lezers, die nauwe lijks nog aan de mogelijkheid van de wereld revolutie van Lenin kunnen gelooven, tel kens opnieuw verzekerd, dat het onvermij delijke groote conflict tusschen Engeland en Amerika de vernietiging van de burgerlijk»» kapitalistische krachten zou teweeg bren gen, waarvan het revolutionnaire proleta riaat de voordeelen zou ondervinden. In een hoofdartikel van de „Iswestija" wordt thans weliswaar gezegd, dat de toenadering met de Vereenigde Staten het moeilijkste der pro blemen is, die de Labourregeering wachten, maar men zal vergeefs zoeken naar de mee ning dat deze toenadering onmogelijk zou zijn Men schijnt integendeel te Moskou stel lig te rekenen op oplossing van alle conflic ten tusschen de beide Angelsaksische landen en dus kan de wijs geworden Russische lezer er zelf een gevolgtrekking bij bedenkenZoo aangenaam voor Rusland de overwinning van de Labourpartij dat juist in verband met een mogelijke toenadering ot Amerika schijnt te worden, zoo vernietigend is weer de overwinning van Labour, die tevens een B ritsch -Amerikaansche overeenstemming zal gaan betee- kenen, voor het Bolsjewisme. De toenadering van Rusland tot Engeland heeft de uitbrei dingsmogelijkheden van den Russischen handel in het oog gehad; maar deze uitbrei ding is door de bolsjewisische ideologen niet als doel, maar als middel gedacht ter berei king van het doel, op het'beslissende oogen blik de uitputting van de kapitalistische mo gendheden met de middelen van een ver sterkt Rusland te brengen tot de revolution naire beslissing. Van bolsjewistisch stand punt zal derhalve, wanneer de eensgezind heid tusschen Londen en Washington een feit zou worden, de geheele herbouwpolitiek van Stalin onjuist schijnen. Zij zou ook van de revolutionnaire propaganda min of meer afstand hebben gedaan, zij zou van de on dermijning der kapitalistische staten heb ben afgezien, zij zou alleen een staatskapi- talisme hebben opgebouwd, dat zich met het Europeesch-Amerikaansche kapitalisme zou verstaan, revolutionnaire beslissingen ech ter niet in de hand zou kunnen werken, om dat de vereischten daartoe ontbreken. Dat is het argument van Trotzki, die Stalin terecht verwijt, dat hij het oogenblik van de re volutiemogelijkheid laat verstrijken en door het kapitalisme op sleeptouw wordt geno men. De overwinning van de Labourpartij kan bijgevolg als waarborg voor den sovjet staat tegen bedreiging van buiten af worden beschouwd maar zij zal hoe langer hoe meer een doodssteek voor het Bolsjewisme blij ken te zijn. (Nadruk verboden.) te breken. Voor iedereen is geen plaats in dezen bond; bijvoorbeeld niet voor hen, die internationaal denken. Het is eigenlijk een bond van zuivere vaderlanders. Er wordt ook naar gestreefd om den band, die vroeger de gemobiliseerden tezamen hield, te handha ven. Na deze uiteenzetting ontspon zich een korte gedachtenwisseling. Een paar aanwe zigen meenden dat deze bond zich uitslui tend op philantropisch gebied moet bewe gen; dat wil zeggen elkaar helpen en steu nen, als dit noodig mocht zijn. Voor het op voeden in militairen geest kan men zich im mers vervoegen tot de Burgerwacht of tot den Vrij willigen Landstorm. De Voorzitter antwoordde, dat deze laatste lichamen alleen dienen om het wettig gezag en de orde in den Staat te handhaven. De leden daarvan zullen niet allemaal vader landslievend zijn. De Bond „Het Mobilisa tiekruis" heeft echter een heel ander doel. Die wil door het houden van voordrachten en lezingen de leden opvoeden in vader landsliefde en nationaliteitsgevoel. Dit is de meening van het hoofdbestuur. De Voorzitter stelde de vergadering in de gelegenheid door een stemming uit te ma ken op welk gebied zij meende, dat de bond zich moest bewegen. De aanwezigen veree- nigden zich allen met de meening van het bestuur, dat de philantropische gedachte overheerschend moet blijven. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden onder applaus goed gekeurd. Er is een batig saldo. Tot afgevaardigde naar de jaarlijksche al gemeene vergadering van het hoofdbestuur werd gekozen de voorzitter generaal-majoor H. T. C. baron van Omphal Mulert. Mocht deze eventueel verhinderd zijn, dan zal de heer P. S. Hartogh Heijs zijn plaats inne men. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. W. H. Budel als penningmeester en P. S. Hartogh Heijs als secretaris. Tenslotte werd overgegaan tot de uitrei king van het mobilisatiekruis en certificaten aan een aantal aanwezigen, die daarvoor in aanmerking kwamen, waarbij een aantal nieuwe leden. De voorzitter sprak hierbij een toepasselijk woord, waarbij hij op de hooge waarde van het kruis wees. De vergadering werd hierna gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS Het ontwerp van het nieuwe Volkenbondspaleis dat in het Arianapark te Geneve verrijzen zal. Links het secretariaat daarnaast: de raadszaal. In het midden de groote vergaderzaal en geheel rechts: de bibliotheek. Zondagavond. 'n Katje, jong, zooals er velen rondloopen in Juni, klein, lief en zwart, met witte poot jes, luid miauwende, omdat ze haar heele huis kwijt was èn haar moeder èn de melk. Dan was er nog een boom, waar het zc«> nu en dan inschoot als een al te astrante hond haar aanvloog. Verder en ten slotte was er ondergeteekende, tegenover wiens raam de meer genoemde boom stond, die de kat tot berging diende. Ondergeteekende hoorde het klagelijk poes- miauwen lang aan en begon ten slotte belang te stellen in de kat, die aanhield en wón. Informaties links en recht, 't Katje was van „op den hoek". Op den hoek was een winkel en ik belde aan de deur, in Zondagsrust met groen gor dijn gesloten, 'k Deed een liefdedaad, dat voelde ik aan 't kloppen van het kattenhart onder het zwarte vachtje. Twee maal ver stoorde nog de bel-klank den winkel in ruste. Toen deed men open. Ik had den lach van iemand die wèl doet op m'n gelaat en reikte het katje aan. „O nee, die is niet van ons. Wij dachten het zoo straks ook al. en toen merkten we dat we 'n tweeling hadden ineens. Ze lijken ook zóó precies." Béte bracht, ik m'n gezicht toen weer in een normaler stand, en ik informeerde naar het geboortehuis van de kat. Niemand wist het. Ja toch, dan was hij van Fransen. Weer belde ik aan. Niet thuis. 'n Resoluut besluit nam ik en liep het huis om. Daar was de schuur, daar zat de oude kat, zwart en wit als het kleintje. En met een lief gebaar zette ik het jonkie bij z'n moeder. Blazen van de kleine, "een haal van de poot van de groote. Was dat nou familie? De kleine lieD naar een bordje melk en begon te drinken. De groote verborg zich achter een fiets en keek naar 't indringertje. Toén ben ik weggegaan, hoewel m'n ge weten zei. dat dit niet de oplossing van het kattenprobleem was. Een uur later kwam de Fransen-familie thuis. Even daarna begon de scène weer. met de kat. den boom en de honden, en ik. bleef doof. Noü hoor ik niets meer. VAND.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10