D&6, IEDER VERVULDE Zl N STEMPLICHT BLIJMOEDIG. OP HET HOOFDSTEMBUREAU. haarlem's dagblad woensdag 3 juli 1929 Vandaag was het dan de groote dag van de verkiezingen. Een milde, maar ook iro nische regen had den laatsten nacht schier alle herinneringen aan de lange voorbereiding alle aanprijzingen in kalk en menie van de straten weggevaagd. De menschen moesten nu maar weten wie ze kiezen zouden, vond de regen. Wij mogen aannemen, dat ze het wel wisten. Vastberaden kwamen zij de stem- bureaux binnen, er was geen aarzeling, noch bij den geuniformden politie-agent, noch bij het welgedane echtpaar, dat binnensehom- melde of bij het oude vrouwtje dat van haar hofje gekomen was. Zij waren het met zich zelf eens en geen opschrift op straat kon hun opinie meer veranderen. Er werd niet gede batteerd en niet getwist aan den ingang van de stembureaux. Zelfs de menschen met groote borden en wagens met opschriften en platen ontbraken. Alleen de S.D.A.P. en de Roomsch Katholieke Staatspartij hadden haar propagandisten staan aan de deuren van alle stembureaux. Zij reikten biljetjes uit, waarvan weldra in de gebouwen, die tot stembureau waren ingericht, meest scholen, de gangen vol lagen. Af en toe kwam eens een politie-agent kijken of alles ordelijk was en bevond, dat er geen ongeregeldheden plaats hadden. Van sabotage, zooals de Anti- Stemdwang Partij die aanbevolen had, werd al heel weinig gemerkt. Alleen kwam in het stembureau aan de Nassaulaan iemand, die zijn biljet demonstratief verscheurde en de stukken in de bus deponeerde. In dit stem bureau kwam ook de Duitsche dienstbode, die abusievelijk op de lijst gezet is. Zij vroeg, of zij Hindenburg kon stemmen, maar de voorzitter van het stembureau moest haar daarin teleurstellen. Wij mogen in Haarlem wel haast spreken van een stemkist in plaats van de stembus. Het is een heel meubel, vele leden van de stembureaux vinden het ongemakkelijk, om- dait de horizontale lijn er in overheerscht en daardoor de biljetten niet erg zakken willen. De bus moet af en toe eens goed geschud worden. Ook heeft het stembiljet langzamer hand een omvang gekregen, waarop de wijdte van de gleuf niet meer berekend is. Maar de menschen vatten de zaak niet al te zwaar op, zij vervullen hun stemplicht blij - moedig. In de morgenuren kwamen vooral de dames in grooten getale opzetten. Velen met kinderen aan de hand. Hoe ze het stembiljet hanteeren moeten weten de menschen nu wel, een oud vrouwtje in het stembureau Klein Heiligland wist tenminste wat best, dat de stemming geheim is. Het was er nogal druk en er stonden heel wat menschen vlak achter haar toen zij in het stemhokje de gewichtige daad volbrengen ging. Maar het vrouwtje, niet gesteld op zooveel belangstelling draaide zich om met de op merking: Kijken jelui me toch niet zoo op mijn vingers. En om te- toonen dat het haar ernst was met de discretie van de stemming pakte zij haar stembiljet op en verhuisde naar het verste hokje, dat in het lokaal te vinden was. In het stembureau in de Montessorischool aan de Middenlaan, waar ook de burgemeester zijn stem uit bracht, was men nogal praat ziek in de stemhokjes. Maar dat mocht de voorzitter beslist niet toelaten. Er staan niet voor niets schotjes tusschen. De jeugd die vrij van school had toonde nochtans veel belang stelling voor de tempels barer dagelijksche Wethouder mr. J. Gorritsz krijgt een laatste vermaning om Duys te stemmen! plichten. Bij de school op de Botermarkt was zelfs een nieuw en zeer aantrekkelijk spel ingevoerd, namelijk het verzamelen van pro- paganda-biljetjes. De bezitters van het groot ste aantal gele papiertjes, afgebedeld van het kiezend publiek snoefden tegen hen, die slechts witte papiertjes in hun verza meling opnamen. Hier werd de strijd om de meerderheid reeds in alle ernst uit gevoch ten. Zij die slecht ter been waren of invalide, werden per auto gebracht, wanneer zij daar toe aan hun kiesvereeniging het verzoek ge daan hadden. Een juffrouw, die moeilijk loopen kon had dat blijkbaar niet gedaan. Een chauffeur, die een ander gereden had en met zijn wagen voor het stembureau stond was zoo vriende lijk om haar naar huis te brengen. Te elf uur hedenmorgen hadden de meeste stemlokalen tusschen de 200 en 300 bezoekers gehad. In het eene ging het veel geleide lijker dan in het andere. In scholen waar twee stemlokalen waren werd in een daarvan gedurig queue gemaakt, terwijl daarnaast alles vlot liep. Het totaal aantal bij elk bureau ingeschreven kiezers is ongeveer 1000. Er zijn in de gemeente Haarlem 73 stem bureaux. x Op onze foto's ziet u hoe stads- en pro vincieregeerders hun stem kwamen uitbren gen. Onze wethouders bezochten de stemlokalen vanmorgen reeds vroeg, alleen de heer Slin- genberg die uit Groningen kwam, was te ;zzt om nog een foto van hem in de krant te kunnen plaatsen. op Stembureau I, ten S'adhuize, het Hoofdstembureau, liep, toen wij er vanmor gen een kijkje gingen nemen, alles vlot van stapel. Om half 11 hadden al 330 menschen gestemd. Het aantal kiezeressen overtrof, om begrij pelijke redenen ('t was tusschen half 11 en half 12) verre dat der kiezers. D i e waren er al in grooten getale geweest om en na acht uur (toen stonden de menschen tot in de hal) en een nieuwe stroom werd na 12 uur venvacht. In de benedenhal van het Stadhuis hangt een kaart, waarop groote letters en een pijl den weg naar boven wijzen en bij den ingang van het bureau hangt ook weer een kaart met het opschrift: „Stembureau I". Het is een psychologisch raadsel, waarover wellicht Hoe het raadslid Vincent Loosjes stemde een geleerde verhandeling zou zijn te hou den, dat er tóch nog Nederlandsche, ja Haar- lemsche kiezers zijn, die voor de deur blijven staan en vragen: „Is 't hier?" of „Mok hier weze?" Die kiezeressen! Hoe interessant zijn zij! Er waren er die vol zelfbewustheid en met een beleefden groet het stembureau betra den en in alle opzichten blijk gaven, precies te weten „hoe het moet". Maar de oude, doove juffrouw in het zwart, die telkens zei „dat ze het zoo niet wist", had langer werk. Toen ze eindelijk haar stembil jet had opengevouwen wilde ze het over de bus (eigenlijk een groote kist met een gleuf in den deksel) uitspreiden en toen haar be duid werd dat dit niet ging en ze in een hokje moest gaan, bleef ze hulpeloos staan. Waarop de voorzitter haar weer duidelijk moest maken, dat ze op haar gemak mocht gaan „uitzoeken". Toen ze „uitgezocht" had (wij hadden het resultaat wel eens willen zien) wist ze weer geen weg met het groote stembiljet 37 partijen ook met 644 candi- daten! dat ze onopgevouwen in de hand bleef houden, want „ze wist het zoo niet". Gelukkig waren gedienstige geesten bij de hand, die haar verder hielpen. En dan die andere oude juffrouw, ook in Het raadslid M. A. Reinalda was een dei eersten, die vanmorgen aan de Gedempte Oude Gracht zijn stemplicht vervulde. 't zwart natuurlijk, die haar oproepingskaart net jes in een papier had gepakt. En het bu reau, na haar plicht te hebben gedaan, niet verliet, vóór ze dat papier in het hokje keu- nog opgevouwen en het in haai- taschje had gestopt. Het moet waarschijnlijk bij een volgende verkiezing weer dienst doen! Dat zijn de vrouwen, bij wie je thuis geen stofje op den schoorsteenmantel en geen kruimel op den grond vindt.. Zij geven ook een klopje op de bus, als ze hun biljet er in gedaan hebben, opdat het vooral goed zakt en er plaats komt voor andere. „Moet ik hier in?" vroeg een jonge vrouw wantrouwend aan den voorzitter, wijzend op een der hokjes. „Ja," antwoordde de burgemeester, die voorzitter van het hoofdstembureau is, „en dan komt het zware werk!" 't Viel blijkbaar nog al mee, want ze was spoedig klaar. 't Wordt eentonig, maar er was nóg een oude juffrouw in het zwart en die bleef maar heen en weer drentelen voor de hokjes, ter wijl haar naam en de verdere, noodige gege vens opgelezen werden. De voorzitter moest haar roepen, om haar biljet in ontvangst te komen nemen en toen ze klaar was, legde ze het gehaast boven op de bus. „Enfin, 'k zal wel zorgen dat het er in komt!" zei de voorzitter welwillend. 'En de juffrouw holde weg. Er stond waarschijnlijk thuis een pannetje op het vuur! PRINS HENDRIK NAAR HET STEMBUREAU. Men seint ons uit Den Haag: Prins Hendrik heeft hedenmorgen in ^et stembureau in het gebouw „Excelsior" aan de Zeestraat zijn stem uitgebracht. Wethouder W. Roodenburg heeft dubbele plichten ten aanzien van de sterymingHiet is hij als lid van het stembureau Hoof- manstraat DE INBREKER IN HET KRELAGE-HUIS.. be chauffeur S., die in den nacht van Zondag op Maandag door de politie in het Krelage-huis aan de Leidschevaart gesnapt werd, heeft thans bekend, eenige onderdeelen van auto's uit de garage te hebben wegge nomen. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. h. o. v. CONCERT IN DEN HOUT. Programma van de Muziekuitvoering in den Hout op Donderdag 4 Juli 1929, des avonds te 8 1/4 uur, onder leiding van Mari- nus Adam. 1. Marsch „The Liberty Bell" Sousa. 2. Ouverture „Prinz Methusalem" Jon. Strauss. 3. Walzer „Sirenenzauber" Waldteufel. 4. Fantaisie Le Trouvere G. Verdi-Tavan. 5. Ouverture „Les Cent Vierges" Lecocq. 6. Frühlingscrwachen Th. Bach. 7. Fantaisie „Les Saltimbanques" L. Ganne. MEETING VOOR DRANKBESTRIJDING Ook dit jaar belegt het Meeting-Comité der Neutr. Geh. Onth.-organïsaties, waar bij zijn aangesloten de Alg. Nederl. Geheel onthouders Bond, de Internationale Orde van Goede Tempelieren, de Nederl. Ver. tot Af schaffing van Alcoholh. Dranken en de Spoorweg Onthouders Vereeniging een pro vinciale meeting voor geheelonthouding en plaatselijke keuze en wel op Zondag 14 Juli a.s. te half drie n.m. op het terrein van 't Huis ter Zaanen, Middenweg te Haarlem-Noord. Aan de meeting gaat een optocht met muziek en ontplooide banieren vooraf, welke te 1 uur van de Nassaulaan vertrekt. Als sprekers zullen op de meeting optre den de heeren J. Duinker te Nijmegen en A. Martinus te 's Gravenhage. Voorts verleenc-n het Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adelt" on de Muziek vereeniging „Excelsior", beide van Haarlem, hun medewerking, leden van den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden zullen volksdansen uitvoeren. Bij eenigszins goed weer zullen zeker velen aan deze betooging deelnemen! UITSTAPJE VOOR OUDEN VAN DAGEN. In aansluiting op onze aankondiging van het uitstapje dat den ouden van dagen uit het Rusthuis der Gereformeerde Kerk aan de Lange Heerenvest Donderdag 4 Juli zal wor den aangeboden, deelen wij mede, dat de voorgenomen tocht zal gaan over Santpoort, Bloemendaal. Zandvoort naar Noordwijk en over Lisse en Bennebroek terug. Donderdag- dagmiddag 2 uur is het vertrek van de Lange Heerenvest MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. J. de Casseres te Beverwijk, Breestraat 73, als makelaar in onroerende goederen en meubilair; 2. H. van Meurs. te Heemstede. Wilhelmlna- plein 13. als makelaar in onroerende goederen en assurantiën. 3. A. F. W. Husemeier, te Hillegom, Meer straat 32, als makelaar in roerende goede ren; 4. Ph. Cohen, te Heemstede, Camphuyzen- laan 11, als makelaar in papierwaren en reclame. 5. A. Ph. Romeljn te Haarlem, Kampersingel 38, als makelaar in onroerende goederen en hypotheken. 6. H. K. Junge te Haarlem, Frinsesse- kade 1, als makelaar in roerende en onroe rende goederen, assurantiën en hypotheken. 7. S. Crommelin, te Haarlem, Kruisstraat 1, als makelaar in effecten. 8. B. W. Lasschuit, Haarlem. Julianastraat 9, als makelaar in onroerende goederen en metalen. 9. W. H. Mellema. te Bloemendaal, Pinel- laan 7, als makelaar voor den aan- en ver koop van schepen, machinerieën en alles wat met het scheepvaartbedrijf in verband staat. botsing tusschen twee motoren en een auto. EEN PERSOON ZWAAR. TWEE ANDEREN LICHT GEWOND. Dinsdagavond heeft op den Amstel bij de Achtergracht te Amsterdam een ernstig motorongeluk plaats gehad. Twee motorrij wielen waarvan een met een passagier op de duo kwamen in snelle vaart bij de Ach tergracht de brug oprijden toen plotseling een auto de Achtergracht afkwam. De mo torrijders konden niet meer uit den weg en botsten tegen den auto. Alle drie personen werden van de motoren afgeslingerd. Een van hen, een zekere H. kwam in een kelder terecht. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen en door den G. D. die met twee ziekenauto's ter plaatse was gekomen naar het Israëlitische Ziekenhuis vervoerd. Daar constateerde men een schedelbreuk: Zijn toestand is hoogst ernstig. De beide anderen werden door den tweeden ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd. Hun toestand is niet ernstig. Zij werden na verbonden te zijn naar huis gebracht. Mr. A. Bruch. lid van Gedeputeerde Stater, Wethouder mr. Hce-kens Thijssen krijgt oj: Gedeputeerde mr. J. B. Bonians ter stembus verlaat zijn kantoor om te gaan stemmenhet laatste oogenblik nog verkiezingslcctuur, gemeenteraad. EERSTE ZITTING 17 JULI. Wij ontvangen van het gemeentebestuur thans het volgende 'bericht De eerstvolgende vergadering van den Ge meenteraad wordt gehouden op Woensdag 17 Juli a.s. Daarmede wordt dus onze mededeeüng van eenige dagen geleden bevestigd. De raad heeft dus 4 weken vacantte. auto rijdt kinderwagen omver. EEN DAME GEDOOD. Dinsdagmiddag is op den Wageningschea Berg de dertigjarige mevrouw A. H van E„ die met een kinderwagen op het rijwielpad reed, door een auto, die bestuurd word door mevr. Jhr. Roel! uit Renkum aangereden. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig overleed. De kinderwagen werd geheel ver nield: het kind werd er uit geslingerd, doch bleef ongedeerd. Het ongeluk is ontstaan, doordat de kinderen, die bij mevr. Roell in den auto zaten, haar aan haar hoed trok ken, zoodat haar aandacht voor een oogen- blik werd afgeleid en dientengevolge de auto het rijwielpad opreed. hevige vechtpartij te vlijmen. EEN VELDWACHTER NEERGESLAGEN Maandag heeft onder de gemeente Vlij men een ernstige vechtpartij plaats gehad. De wegwerker Musch werd door den 22-jarl- gen C. E. Jr., die met diens vader C. E. Sr. en J. K. in beschonken toestand was. met een flesch op het hoofd geslagen en hevig gewond, meldt dc 's-Hertogenbossche Crt. De veldwachter Roosen was verplicht om het publiek, dat opdrong, tegen te houden, en den woesteling in bescherming willende nemen, gaf deze. een bekend bokser, hem een zoodanigen slag met de vuist, dat- hij neersloeg. De veldwachter trok, hoewel he vig bloedend, zijn revolver, waarop de man vluchtte De dader is gearresteerd. de „taaie" op reis. Een Amstcrdamsche aapjes koetsier gaat een reis door Euro pa maken. Het Hbld vertelt van een aapjeskoetsier van 't Rembrandtplein bij genaamd de „Taaie die me zijn bakje Dinsdagnacht van het plein is vertrokken om een reis door Europa te maken Eerst gaat hij naar Berlijn, dan naar Weenen, Boedapest, Venetië, de Ri- vièra, om zooals hij van plan is weer naar het Rembrandtplein terug te keeren. Een dochter en een schoonzoon van de Taaie zullen de reis in het oude bakje mee maken. -üchtpostzegels van hoogere waarde. Naar wij vernemen is de voorbereiding van luchtpostzegels van hoogere waarde thans zoover gevorderd dat de verkrijRbaarstcl- ling daarvan binnenkort kan worden tege moet gezien. De zegels, die alle dezelfde afbeelding zullen dragen, zijn ontworpen door den kunstenaar J. Jongert te Rotterdam, en stellen voor de aan de mythologie ontleende Mereurius- figuur, beschermer van handel en ver keer. Onder de vleugels van den hoed is de be kende Mercurius-staf zichtbaar. Dc figuur zweeft boven een bloeiende aarde, symbool van den voorspoed. De prijs der zegels wordt f 1.50 zwart, f 4.50 rood en f 7.50 groen. RADIO IN DE SCHOOL Het standpunt van den Onderwijs raad. Verschenen is het rapport van den Onder wijsraad over het gebruik van de radio in de school, waaromtrent de minister van On derwijs, K. en W., den Raad advies had ge vraagd. De Onderwijsraad komt In zijn rapport tot de conclusie: dat, mits de radio alleen be schouwd wordt als hulpmiddel bij het on derwijs, het luisteren naar radio-uitzendin gen voor het lager, middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs geacht mag wor den geen bezwaar te ontmoeten en bij het nijverheidsonderwijs zelfs wenschelijk te zijn, dat de tegenwoordige wettelijke voor schriften, althans voorshands, voldoende ge legenheid bieden aan het schooltoezicht om eventueel tegen misbruiken te waken; en dat er derhalve geen aanleiding is. wijzi gingen aan te brengen in de onderscheidene wetten of de daarop berustende uitvoerings maatregelen. DE KAMERVERKIEZINGEN EN DE RADIO. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1925 werden door het persbureau Vaz Dias de uitslagen via het station Scheveningcn-Haven draadloos aan de dagbladen in het geheele land toegezon den. Vaz Dias verneemt thans, dat zulks dit jaar niet zal geschieden, in verband mat de besluiten van de te Praag gehouden radio lengten. De aan Nederland toegewezen golf- conferentie inzake de verdeeling der golf lengten laten niet toe, dat des avonds na zes uur voor het doorzenden van de uitsla gen der Tweede Kamerverkiezingen gebruik wordt gemaakt van den zakelijken omroep- zender Scheveningen-Haven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, actetasch met inhoud. Knooó! Anihoniestraat 9, boeken, v. d. Meij, v. Ma- rumstraat 36rd„ deurstik. Bur. v. Politie, Smedestraat, koperen huisje. Kennel Fauna,' zwart-witte kat, gebracht door: v. Wester hoven. KI. Heiligland 52. Robijn, Talmastraat 39. (Heemstede), kist, af te halen Kamper singel 42. Sterken, A. L. Dyserinckstraat 71, zwarte kat. Bur. v. Politic, Smedestraat. damesmantel. Meijer, Heerensingel 37D, schoenen. Hartog. Parklaan 47. sigarenkoker. Loerakker, Elzenplein 12, vulpen. Bur. v. Politie, Smedestraat. idem. Out. Wouwerman- straat 97. vulpotlood. Bur. v. Politie, Smede straat, rokvlinder. Bakker. Rozenstraat 33, rijwielbelastingmerk. Mooy, Duvenvoorde- straat 71, idem. Freyer, Teding van Berk- houtstr. 56, rozenkrans,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9