Te licht bevonden. ILEVELLEN BON 46e Jaargang No. 14120 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrjjdag 5 Juli 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week ƒ0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatse»» waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» /0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 0.6(^ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arroud. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f023. elke regel meer 0.10. uitsl. a contant» Crati» Ongevallenverzekering voor Weekabonné» Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verliea ran Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f MO.-, Wijivinger f ISO.-. Elke andere ringer f 50.-. Arm- ot Beenbreuk i 100. DIT NUMMER BESTAAT DIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Raadsvergadering in de Statenzaal? Neen, het Hoofdstembureau maakt de verlies- en winstrekening der Haarlemsche politiek op. Voor de deuropening de leider, de hoofd commies C. B. M. Segaar. HAARLEM, 5 Jnli De Herkozen Kamer. Er is dus nog: minder in de Tweede-Ka mer veranderd dan verwacht werd, en ik heb den goeden titel al gebruikt, toen.'k een ■week geleden schreef over „de Kamerherkie zingen". Zes groote partijen hebben samen 92 zetels gehaaid, zes kleine samen 8, en de overige vijf-en-twintig legioenen, die zich in den stembusstrijd wierpen, samen heele- maal niets. Er waren dan ook legioenen bij Daarover straks nog iets. De R.-K. Staatspartij, die in de oude Ka mer 30 zetels had, heeft er nu weer 30. De S.D.A.P., die op 24 stond, staat weer op 24. De C.-H.. groep van elf, komen opnieuw met dit sportief-populaire aantal uit: De V.-D. zijn nog altijd met hun zevenen. En dus moet zich alle emotie wel concentreeren op de A.-R. en den V. B., die elk éen. zetel ver loren hebben. Maar de emotie bedaart on middellijk. als men ziet dat dominé Kersten met zijn Staatkundige Gereformeerden er een zetel bij heeft gehaald, en dat Floris Vos Kamerlid is geworden. Daar zitten dus de verliezen van A.-R. en V. B. bij hun ontevx-eden weggewandelden. Als Nederland nu zoo innig tevreden over zijn Tweede Kamer en het beleid van zijn politieke leidei-s was geweest, dat het niets liever wou dan ze allen zoo lang mogelijk houden, dan zou dit resultaat tot voldoe ning aanleiding geveiv Maar niemand was er tevreden mee. Het was een Kamer en het waren politici, die bij herhaling als mach teloos zij ra uitgekreten, die hun parlemen taire opdracht sinds drie jaar niet meer op parlementaire wijze konden uitvoeren, die buiten staat waren om een meerderheid te vinden waarmee kon worden geregeex-d. Nu daar zitten ze weer. De ontevreden heid blijkt evenredig aan de verdeeldheid te zijn. De toestaxid is volkomen uitgebalan ceerd. Ieder volk heeft de regeering die het verdient. Wij verdienen dus blijkbaar een intermezzo-kabinet. Nog steeds. Tenzij de partijleiders, tot de conclusie komend dat het dankbare volk hen zal blijven terug- stureix naar het Binnenhof tot zij zelf zich uit hun eigen politieke moeras gewerkt heb ben, nu mochten beseffen dat er een eind aan moet komen, en een uitweg vinden. Het belang van wiskundige berekeningen over percentsgewijze toenemingen en dalin gen in stemmentotaien (daaxhij lettend op het feit dat er 263.000 kiezers méér waren dan in 1925) kan ik niet meer inzien. Nu het totale resultaat voor'ons ligt, blijkt dat er eigenlijk niets veranderd is. Exx dat blijft de hoofdzaak. De rest is-détail, zonder practi- sche beteekenis. Het algemeene gevoelen na dit resultaat is, om h.et erg gemoedelijk uit te drukken: lichtelijk katterig. Mexx is geneigd tot het citeeren van Vader Cats en vraagt zich af, of daarvoor nu zooveel geld uitgegeven en daaraan zooveel kostbare tijd besteed moest worden. Een enkel woord zij nog gewijd aan de vijf-en-twintig partijen, die geen enkelen zetel hebben veroverd. De kiesdeeler was 33.794. Aangezien tevoren te voorzien was, dat er meer dan drie millioen stenxmexx uit gebracht zouden worden, koxx iedere partij dit voorzien, en wist dus, dat zij minstens 23000 stemmen zou moeten halerx om kans op een zetel te maken. Nu dan. Van de vijf-eix-twintig partijen die geen succes hebben geboekt zijn er pre cies twee, nl. de R.-K. Volkspartij en de Rev. Soc. Partij (Sxieevliet) die boven de 20.000 stemmen zijn gekomen. De lijst-ter Hall (Federatief Verband) had er nog 17.617, de Christelijk-Democratische Unie 12.690 en de Democratische Partij 9132. De overige twin tig partijen bleven alle onder de 5000 stem men en twaalf er van haalden zelfs de 1000 niet. Dit is ridicuul. Ik weet niet wat de heex-en Braam (Int. Volkspartij, en houder van het laagte-record, met 98 stemmen ixx geheel Nederland), van Es (Vrije Chr. Partij, 102 stemmen), Siedenburg (314 stemmen), Gysen (Neutrale Volkspartij, 342 stemmen), iley- denrijk (Algemeen Belang, 417 stemmen) enz. enz. er eigenlijk mee voor gehad heb ben. Zij kunnen geen seconde verwacht heb ben dat zij succes zouden behalen. Niemand heeft het verwacht. Zij kunnen ook niet meenen dat dit de weg is, die leidt tot 't op bouwen van een nieuwe, groote partij. Wil mén dat, met een ernstig program en een groot doel voor oogen, dan is een flinke tijd van voorbereiding, vaxx stex*ke organisatie en harden arbeid noodig eer men een poging bij de stembus kan wagen, waarbij eeiV re sultaat wordt behaald dat ae jonge partij een riem onder het hart steekt en haar groei bevordert. Op het Hoofdstembureau tn de-antichambre van het Prinsenhof. „Verpakte Stemmen", Voor den uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer verwij zen wij naar de eerste, tweede en derde pagina Van het Tweede Blad. Hebben de heeren Braam, vaxx Es, Gysen, Heydenrijk enz. persoonlijke glorie willen oogsten, door hun naam vele millioenen malen gedrukt en verspreid te zien? Een rare satisfactie, en een korte, want over een paar weken is iedereen hen vergeten. Bo vendien zijn er zooveel andere manieren om op deze wijze „beroemd" te worden, zonder dat men tallooze medemenschen last en tijdverlies bezorgt. Veel van die kleine partijtjes zouden bij de volgende verkiezingen uitgeschakeld kun nen worden door invoering van eerx ver plichte waarborgsom voor eiken candidaat, die hij verbeuren zou als zijn lijst niet min stens de helft van den kiesdeeler, of b.v. 2/3 haalde. Daar is al over gedacht en geschre ven. Het lijkt wel een goede oplossing. R. P. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. LIEBERMANN TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 5 Juli (V.D.) De Vierde Kamer der Rechtbank heeft hedenmorgen te 10 voor elf uitspraak gedaan in de straf zaak vaxx Saloxnon Liebernxanxx, die terecht heeft gëstaaxi iix verban dhxet de bekende affaire der Veexxdammer Hypotheekbank. Wat het eerste deel. der tenlastelegging be treft werd Liebermaxxn schuldig verklaard aan het opzettelijk uitlokken van bedriege- lijke bankbreuk en wat het tweede deel der tenlastelegging betreft, aan het mede plegen van bedriegelijke baixkbreuk. Hij werd des wege veroordeeld tot drie jaren gevangenis straf. Het O.M. had drie jaar en ze& maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. De advocatenbanken warexx tijdens het voorlezen van de voornaamste punten uit het vonnis, waarmede 25 minuten gemoeid waren dicht bezet met leden der balie. Liebermann hoorde het vonnis schijnbaar zeer kalm aan. KLOKKE ROELAND. HAARLEM'S GROOTSTE KLOK THANS LUIDKLOK. Naar wij vernemen zal te beginnen met Zondag 7 Juli vóór den aaxxvang van de godsdienstoefexxing in de Groote- of St. Bavokerk alhier de groote klok worden geluid en niet meer als tot hedexx de twee kleine kerkklokken. Deze groote klok is vervaardigd door Gerrit van Wou in het jaar 1503 exx heeft een ge wicht van 5500 K.G. Zij hangt te middexx der andere klokken tusschen den lexx en 2en toreixtrans exx heeft eexx hoogte gerekexxd van het kroonstuk tot den rand van 2.75 M. Dit Is dezelfde klok die zich bij lxeelslag laat hooren en daarvoor wordt gebruikt eexx hamer die daartegen aanslaat: voor het luiden wordt een klepel gebruikt: die in de klok hangt- Een fraai rondschrift in gotische letters vermeldt: Roelaxxt die groot is nxijn xxaem 4 tot Goods dienst ben ic bequaenx 4 ic luyde somtyts ten braxxde 4 of alst faem is van vyande -5- Geryt van Wou die mij goot 4- MCCCCC ende drie xxa Goods ge- boort 4 Amen. Deze klok werd vroeger steeds genoemd „de groote Roeland". Den laatsten tijd werd de klok alleen ge bruikt bij bijzondere gelegenhedexi. het laatst bij de begrafenis van professor dr. H. A. Lorentz, DE AANSLAG OP DEN AMSTERDAMSCHEN BANKLOOPER Het gerechtshof te Amsterdam heeft he dexx arrest gewezen in de beroovingszaak vaxx den 78-jarigen banklooper vaix de Spaar bank voor cie stad Anxstex-danx. die iix dexx avoxxd van 8 Maart 1926 in de Linnaeusstraat neergeslagen werd en beroofd vaxx eexx klei- xxen troxxxmel nxet 36000 ruim. Door de Anxsterdanxsche Rechtbank ver oordeeld tot 2 jaar gevarxgenisstraf, werd H. thaixs als eerste verdachte door het Amster- danxsch Gerechtshof veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, dus het vonnis der Recht bank bevestigd. De Anxsterdanxsche Rechtbaxxk had vaix der G. en v. E. vrijgesproken, doch het O. M. was in hooger beroep gegaan en thans heeft het Hof beslist dat het vrijsprekend vonnis ten aanzien van v. d. G. en v. E. van kracht blijft. Het woord is aan. Aug. Wibbelt: Menigeen tracht zijn liefde voor de deugd te bewijzen, door haar bij anderen als eisch te stellen. KARDINAAL VAN ROSSUM NAAR ONS LAND. Zooals bekend is, aldus meldt De Tijd, viert kardinaal Van Rossunx ixx het komende najaar zijn gouden priesterfeest. In ver- baxxd daarxixee vormen zich tlxaxxs eexx eere en een huldigingscoixxité, om den hoogen jubilaris de gelukwexxschen van katholiek Nederland aan te bieden. De kiezer is weer opgegaaxx En heeft zijn stembusplicht gedaan, In steden en in dorpen, Het pleit is ïxu dus weer beslecht, Ixx Jt groote politiek gevecht, De teerling is geworpen; Voor vier jaar, volgens oxxze wet, Zijn honderd zetels weer bezet, Met honderd candidaten, Eeix drietal dat thans heeft gefaald, Daar 't stemmental niet werd behaald, Heb ik eexxs laten praten: Ik vraag aldus sprak nummer een, Waar gaat toch oxxze wereld heen, Met al haar vele zoxxdexx, Ik ben ïxog vaxx de oude soort, Van 't wijs en het bezadigd woord, Dat nauw meer wordt gevoxxdexx; Mijix slechte plaatsing op de lijst Door nxijn partij, helaas, bewijst Dat 'k als te oud beschouwd word, Ik treur bij d' aanblik van 't geslacht, 'Aan welks vx-eemd inzicht, zonder kracht, Het land nu toevertrouwd wordt; Mijix oordeel laat de meixscheix koud, Ik weet het wel, ik beix te oud, Maar wijsheid groeit met jaren, Doch nu mijn uur van afscheid slaat, Zeg ik: Vaart wel gij Schip van Staat, Ik zal ïxiet met u vax-exx. Ronduit gezegd zei xxunxmer twee. Had ik toch waarlijk geen idee, Dat ik het zou verliezen. Zooals ik 't uitgerekend had, Was het volkomeix zeker dat, Ze mij wel zouden kiezen; Enfin ik tx-eur er heusch niet om, U bent toch zeker niet zoo dom, Om dat zelfs te vermoeden, De kiezer heeft zich zeer vergist, En strakjes, als ik word gemist. Dan moet hij er voor bloeden; De menschen met een grooten mond. Maar zonder degelijken grond En met een zielig breintje. Die houden vier jaar laixg het heft Maar, wat dien grooten mond betreft-, Heb Ik dan soms een kleintje? 't Is een schandaal sprak nunxnxer drié, De kiezers weten niet op wie, Hét volk ixx ïxood kan bouwen, De wereld, zeg ik u, is slecht, Mexx kan op haar gevoel voor recht, Geexx sikkepit vertrouwen; Het is een nare slappe boel, Men leutert over "rechtsgevoel En vredesidealen, Neen, legei-s vaxx eexx paar nxillioen, Die kunneix 't werk eerst grondig doen En anders zal het falexx; Men laat de zakexx waaien, maar Het land verkeert in groot gevaar, In deze donkx-e dagen, Ik sta steeds voor de weermacht pal Mexx koos ïxxij niet, welnu, daix zal, Het eind den last wel dragen. Hierna bén ik maar heengegaan, Zij bleven somber, aangedaan, Gebogen door de smartexx staan, Die hunne harten vulden; Maar uit de verte trof, in koor Nog hun verzekering mijn oor: Wij hebben gladweg maling, hoor Aan die vijfduizend gulden. P. GASUS. Noot-: De in bovenstaand lijm afgebeel de dierenkoppen zijn van: 1 Struisvogel, 2. Bengt Berg's Abu Markub. 3. Gier. NEDERLANDSCHE GELUIDSFILMS. Thans zijn er volgens het Hbld. eenige Nedei-landsche „sprekende films" gereedge komen, n.l. twaalf ecn-acters, waarin o.a- op treden Sam Swaap, Ch. van Isterdael, Kees Pruis, Willy Dei'by, Lou Bandy, enz. De opnamen zijn vervaardigd door den heer Henk Alsem, operateur der Ilispano Filmfabrieken, terwijl de regie berustte In handen van den lieer I. Louis Cohen. PERSONALIA. Voor de to Amsterdam gehouden examens van 't muziek-paedagigisch verbond slaagde voor het theoretisch gedeelte mejuffrouw Jeanne Conxaita, alhier. (Derde Reeks.) Ook ditmaal hebben wij weder een aantal van de tusschen Mei 1928 en Juni 1929 ver schenen dagclijksche Rijmen van r. Gasus tot een smakelijk uitziend boekje vereenigd, om het voor abonnés tegen inlevering van onderstaanden bon, gratis verkrijgbaar te stellen. Dit derde deeltje bevat niet minder dan 44 i-ijmen en is weder voorzien van illustra ties door Wladimir A. Bielkiixe. Deze illustra ties zijn niet eerder gepubliceerd. De bundel kan van Zaterdag (i Juli des ochtends 8 uur af aan onze Tijdingzaal Groote Houtstraat 93 worden afgehaald. Bij de agenten van Haarlem's Dagblad te Zand- voort, Verlengde Koningstraat 85 a, en Hille- gonx, Brouwersstraat 43, benevens bij de bc- zorgei's te Velsen en IJmuiden is een aantal exenxplaien ter afhaling onder dezelfde voor waarden gedeponeerd. Aan verzoeken tot toezending kan in geen geval worden voldaan. voor gratis exemplaar Ulevellen (Derde Reeks) van P. Gasus. Gratis verkrijgbaar tegen In- m levering van dezen bon.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1