BEURSKRONIEK GAAT U MET VACANTIE? KOLONIëN SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI 1929 Internationale handelsbetrekkingen en de financiering daarvan. Wat de emissiecijfers leeren. Bulgaar- eche rente. De beurs. Amsterdam, 4 Juli. Een van de dingen, die door de jongste experts-conferentie te Parijs op het tapijt werden gebracht, en waarvan feitelijk te weinig notitie is genomen in de algemeene vreugde en door de opluchting over de ein delijk tot stand gekomen oplossing van het herstelprobleem, is het plan voor de instel ling van cle Bank-voor de Internationale be talingen. In het kort had men zich de func ties van de bank aldus gedacht.dat de nieuwe wereldbank niet alleen 'n instrument zou zijn om de overschrijving van reparatiebetalingen te vergemakkelijken, maar dat zij tevens de basis zou vormen voor een nieuwe samen werking tusschen de groobe circulatiebanken, zulks ter bevordering van de valuta-stabili satie en den wereldhandel. Vroeg of laat hiervan is men in financieele en handels kringen toch wel overtuigd zou men in ieder geval toch tot zulk een bank moeten komen, omdat de ontwikkeling van den han del en de internationale financieele betrek kingen in deze richting dringt. In den bin- nenlandschen handel ziet men 'een neiging ontstaan om zich meer en meer aan te pas sen aan internationale handelsbepalingen, er is een streven naar eenheid in handelster men, eenheid in de procedure van den han del, enz., kortom een soort van internationa lisatie van het handelsbedrijf. In het licht hiervan was het duidelijk, dat er te eenïger tijd een of andere instelling moest ontstaan, ten behoeve van de internationale fondsen- beweging, om voor de wereld die functies te verrichten, die de centrale banken in de verschillende landen voor elk land apart doen. De emissiestatistiek vertoont over het eer ste half jaar vergeleken met de overeen komstige periode van 1928, geen gunstig beeld om de overbekende redenen: de tijdelijke inzinking in de activiteit gedurende eenige maanden, als gevolg van de geldhausss, waardoor het aantrekkelijker werd geld op korten termijn uit te zetten, dan dat'er emissies van eenigen omvang door zouden worden geabsorbeerd. De hausse in Amerika was ooraaak dat veel beschikbare saldi naar Waalstreet afvloeiden. Nu echter de gespan nen toestand wat verbeterd is, en hier gold minder schaarsch is geworden, komen meer en meer emissies los. Bovendien komen thans weer belangrijke bijdragen aan divi denden, tantièmes enz. beschikbaar, zoodat de kapitaalmarkt een beter onthaal aan emissies belooft. Opvallend is onder de nieu we uitgiften het belangrijke aandeel dat de buitenlandsche innemen. We noemen: f 375.000 gew. aand. (uitsl. v. aamdeelh.) Am sterd. Kant. v. Irnd. Zaken a 142 1/2 pet., idean Machinefabriek Breda 250 aandeelen van f 1000 a 112 1/2 pet. Electro Zuur- en water- stoffabriek f 200.000 gew. aand. (125 pet. v. aandeelh., 140 pet. voor vrije inschrijvers), 30.000 gew. aandeelen I. G. Chemie van Zw. Fr. 500 a 220 1/2 pet, 1 millioen 6 1/2 pet. obl. Staat Rio de Janeiro a 91 1/4 pot., Zw. Fr. 11 millioen 6 pet obl. Chili, introductie van cert, van 7 pet. convert, obligaties 1929 van de Astra" compania Argentina de pe- troleo a 96 1. 2 pet. Voor houders van „coupons barrés" van de 6 pet. Bulgaarsche leening 1892 was het een welkom bericht, dat de „coupons barrés" en de obligaties, die van dergelijke couponbla den zijn vooralen en de coupons en obliga ties die een stempel dragen „payable en léva" dezer leening, die vervallen van 26 Juni 1929 af, betaald zullen worden op de basis van de percentages, voorzien in de conventie van 11 December 1926 en wel in de hoogst genot, muntsoort dae op de obiig. is uit gedrukt, nl. Tot nu toe was dit alleen van toepassing op „coupons non-barrés". Hieruit volgt dus, dat in de toekomst het verschil tusschen betaling van rente op cou pons en op losbare stukken van hoofdsom op gelijke wijze zal geschieden voor alle op 26 Juni 1929 niet uitgelote obligaties van deze leening. De beurs was aanvankelijk in de achter ons liggende overzichtsperiode zeer lusteloos en de handel had weinig om het lijf, al bo den de koersen tamelijk goed weerstand. La- terT blijkbaar op gunstige berichten uit Ame rika, die op een nieuwe, hoewel niet veront rustende hausse duidden, verbeterde hier de stemming en kreeg dikwijls een vaste ten- denz de overhand Men oriënteerde zich ter beurze blijkbaar nog steeds in aanzienlijke mate op de stemming te New-York. En waar de laatste dagen tal van optimistische be schouwingen omtrent den voortdurenden en nog toen emenden bloei in liet Amerikaan - sche bedrijfsleven gegeven werden, is het begrijpelijk dat het optimisme bij ons ook weer doorbrak. Banken, vooral koloniale kwamen per sal do een punt of wat beter af. In de industrieele afdeeling hadden kunst zijde waarden vooral in den beginne onder sterk aanbod te lijden, zoodat men hier een stukje van den koers moest prijsgeven. Phi lips prijshoudend tot vast en per saldo on veranderd. Een gerucht omtrent introductie ter beurze te Londen deed flinke vraag ontstaan. Mar garine Unie en Calvé bleven gezocht. Fordjes hebben veel belangstelling verloren. In den oliehoek bestond wat vraag voor Peudawa en Perlak, Koninklijke was even wel stil, hoewel lyater ook hierin wat meer vraag merkbaar werd, Toch kwamen Ko ninklijke een paar punten onder vorig peil. In de mijnafdeeling ging vrij veel om in Boetons, die een scherpe reactie ondergin gen en heel wat veeren laten moesten. Alb. Exploratie vast. Rubbers waren, vooral de laatste dagen, vast van toon op betere rubberprijzen. Dit had tot gevolg, dat hier over bijna de heele linie een niet onaardige koersverheffing kon plaats vinden. Scheepvaarten meestal stil, doch onder deze omstandigheden goed prijshoudend. Voor Java, China, Japan bestond soms wel wat vraag. Suikerwaarden ook al stil, doch de grond toon was niet slecht, o.a. op hoogere Cuba- noteeringen. Zoo verschilde het peil hier tenslotte niet veel van dat van de vorige keer. Tabakken, die aanvankelijk vrij sterk af brokkelden, konden zich later een weinig herstellen, wat niet kon verhinderen, dat men hier toch algemeen een aantal punten lager afkwam. Amerikaansche waarden vast en opgewekt wat begrijpelijk is, als men de optimistische berichten uit Amerika leest. VOETBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING ITI Promotie tweede klasse: Ensch. BoysP. E. C. (op het terrein van Heracles.) AFDEELING IV. Promotie tweede klasse: De ValkStaatsmijn Emma. LEIDSCH ELFTAL—E.D.O. Zondag gaat E.D.O. naar Leiden om een wedstrijd te spelen tegen het elftal van den Leidschen V.B. om den Lugrunum-beker. LAWNTENNIS. STOOP'S TOURNAMENT. De uitslagen van Vrijdag. Heerenenkelspel. Roeland slaat Verwey, 6—3. 6—4. Allard sl. Verwaal 13—11, 6—2. v. Buren slaat H. Aansloot 62, 6—0. v. d. Weiden slaat Kotte 63, 86. Bijvoet slaat van Huystee 6^—2, 63. Stoel slaat Borgerding 6—8, 6—1, 6—4, Hoeke slaat Allard 75, 6—2. Denijs slaat de Kamper 62, 63. Blom slaat Levy 6—2, 63, Dames-enkelspel. Mevr. Wijsmuller slaat mej. Volbeda 62, 6—2. Mej. Hulshof f slaat mevr. Kühn 61, 62. Mej. Povel sl. mej. Tijm 62, 63. Mej. Vliegen slaat mej. v. Beamond 64, 11—13, 6—3. Mej. Redeker slaat mej. v. Gelder 60, 6—1- Mej. Ilulshoff slaat mevr. Wijsmuller 6—1, 6—2. v. d. Weiden—Klashorst slaat Tijsseling— Aanstoot 8—6, 62. v. Buren—Eggersman slaat Allard—Bijvoet 6—8, 7—5, 8—6. Dames-dubbelspel. Mevr. v. Huysteemevr. Kühn sl. mevr. Spronk—mej. Nop 75, 62. mej. Grimberg—mej. Reyenga verl. van mej. Hulshof f en mej. Kersten 6—2, 6—3. Troostronde. Heerenenkelspel. De Crauw sl. v. d. Andel 62, 63. Baay sl. Mettau 6—2, 64. Eggersman sl. Vos 75, 6—1. Niemansl. Verhagen 61, 62. SPORT EN SPEL Dames-enkelspel. Mej. v. d. Stadt sl. mej. Kerster 7—5, 5—7, 6—3. Mevr. Spronck sl, mej. Lamp 61, 60. Mej. Grimberg sl. mej. v. Nop 75, 60. Mej. v. d. Stadt sl. mevr. Spronck 63, 16, 6—0. Gemengd dubbelspel. Mej. KersterRamaker sl. mej. v. d. Haar de Crauw 6—2, 6—4. Mej. v. d. StadtKotte sl. mej. Volbeda Verwaal 63, 61. Mevr. RedekerBlom sl. mevr. den Heer /erwey 6—1, 62. Mej. v. Laarv.d. Klashorst sl. mevr. LaanNieman 62, 97. Mevr. den Heer Bölger sl. mevr. Spronk Verhagen 63, 64. Mej. RedekerBlom sl. mevr. Huystee v. Buren 6—2, 6—2. Heerendubbelspel. MullerBölger sl. Verwey—Verhagen 63, 9—7. BlomReuvekamp sl. Stoelter Laag 63, 16, 6—3. Niemande Crauw sl. BorgerdingCassée 4—6, 64, 6—2. WIMBLEDON. WILLS FOR EVER. Indertijd was het Suzanne for-ever, nu is het Helen Wills. Zij won in dc finale van haar naam- en clubgenoote Helen Jacobs met 6—1, 6—2. De aardigheid raakt op deze manier wel wat van het dames-enkelspel af. ZWEMMEN. H. VAN KEULEN WEDER AMATEUR. Het bestuur der H. Z. en P. C. „De Water ratten" ontving een brief van den Ned. Zwem- bond, meldende dat H. van Keulen weder als amateur beschouwd moest worden. De royale opvattingen van het nieuwe be stuur van" den Ned. Zwembond hebben dus gemaakt dat deze jeugdige en buitengewoon goede zwemmer voor de zwemsport be houden is gebleven. WTFI RTJOFN DE TOUR DE FRANCE. De zesde étape van den Tour de France van Vannes naar Sables d'Olonne (204 K.M.) is door Paul Ledrogo in 6 uur 23 min. 14 sec. gewonnen. ROEIEN. HENLEY. GUNTHER IN DE FINALE. Zooals te verwachten was, had Gunther Vrijdag in de demifinale van de Diamond Sculls geen moeite met den Engelschman Lord Fiverton. Hij won zonder zich veel in te spannen in 10 min. 47 sec. Deze zeer slechte tijd is het gevolg van het tegentij niet alleen, doch van een storm wind die recht tegen stond. Wright, de Cana dees, haalde ook de finale door in 10 min. 30 sec. te winnen van Bradley. Heden roeit Gunther. dus in de finale tegen Wright wien hij tijdens de Olympische Spelen met een halve lengte de zege moest laten. Sindsdien is Gunther echter zeer vooruit gegaan en hij maakt ongetwijfeld een mooie kans, vooral wanneer hij dadelijk na de start een voor sprong weet te nemen. Het zal zeker een uiterst spannende race worden want Wright is een vechter zonder weerga, die nooit gewonnen geeft. Maar de Engelschen zijn nu vol ontzag voor de pres taties van den Amstel-man en het is in het geheel niet ondenkbaar, dat Gunther het kostbare kleinood dat Mr. Pott en Eyken eens veroverden opnieuw over de Noordzee zal brengen. Laat ons hopen. ATHLETIEK. ENGELSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Gisteren, Vrijdag, zijn te Londen op het terrein der Chelsea Football Club te Stamford Bridge de Engelsche Athletiekkampioenschap- pen aangevangen, waaraan ook verscheidene Hollandsche athleten deelnemen. Behalve Jan Zeegers die in de mijl ver achter bleef en van den Berghe, die helaas last van zijn knie kreeg in de 220 yards (hij heeft zich nu teruggetrokken voor de 100 yards) hebben onze vertegenwoordigers zich bijzonder goed geweerd. Peters won voor de tweede maal het kam pioenschap hink-stap-sprong, van Welsenes kwalificeerde zich voor de finale ver-springen met den besten sprong en hierin werd Peters derde, van der Zee haalde de finale polsstok hoogspringen. Van Welsenes heeft een zeer mooie kans om de Boer's titel in het ver springen voor Nederland te behouden. Wij komen in ons volgend nummer nog uitvoerig op deze wedstrijden terug. CRICKET. OVERZICHT. Na de serie nederlagen van Haarlem krijgt zij Zondag a.s. eens gelegenheid de eerste winstpuntjes in de wacht te slepen: Het Nij- meegsche Quick, dat momenteel met vier verliespunten uit 6 wedstrijden onderaan de ranglijst bengelt, komt aan den Schoterweg; hoewel onze stadgenooten nog geen over winning boekten, achten wij hen toch zeker nog een klasse beter dan de Oostelijken. Rood en Wit gaat de verre reis naar En schedé ondernemen. Mits volledig, zullen onze stadgenooten tw'e.e punten rijker huis toe komen. Indien eenige der brokstukken evenwel ontbreken,geven wij den Twente naren met Hoping aan het- hoofd, een kansje. Verder vermeldt het programma: Ajax— II.C.C. 2; H.C.C. I—H.D.V.S.; Phoenix—A. C.C. en V.O.C.—V.R.A Voor de 2e klasse, de derby R'ood eri Wit 2 R.C.H. Winnen Davidson c.s. ook dezen wedstrijd, dan is de weg naar de kampioens plaats vrij en is alle concurrentie uitgesloten. Terwille van de spanning zouden wij een victorie voor Segerius c.s- prefereeren, edoch wij vrezen het tegendeel. KORFBAL N. K. B. Na de tweede nederlaag van de Haarlem reserves tegen Roda, zullen de Haarlemmers uit de N. K. B.-competitie verdwijnen, tenzij een nieuwe indeöling verrassingen ten goede voor de gedegradeerde reserves brengt. Zoo niet, dan komt er nog een Haarlem-twaalftal in den H.K.B. H. K. B. Promotie-degradatiewedstrijd. Morgen heeft nog een wedstrijd plaats 'om een plaatsje in de le klasse v. d. H. K. B., n.l. tusschen de hekkesluiters S.V. H en de kampioenen der 2e kl. D.S.V. Zomercompetitie. Deze genoeglijkheidscompetitie, die reeds aangevangen is, werd als volgt ingedeeld: Groep A: G.S. D-, S. V. a, Advendo a, en D.S.V. a. Groep B: Haarlem a, D.S.V. b, D.V.V. en Ulysses. Groep C: S.V. b, K.V. a, Haarlem b en Groep D: K.V. b, Advendo b, D.S.V. c en S.V. c. Elke wedstrijd duurt twee maal een half uur met tien minuten rust. Er wordt een heele competitie gespeeld. De kampioenen van de afdeelingen spelen een halve com petitie om den eeretitel. Jaarvergadering H. K. B. Deze heeft plaats op 20 Juli. Behalve de jaarlijksche agendapunten als jaarverslagen, uitreiking medailles, zullen er besprekingen gehouden worden over een Athletiek-diploma. DAMMEN. F. W. DE PATER CLUBKAMPIOEN 3de KLASSE. In den wedstrijd om het clubkampioen schap 3de klasse der .Haarlemsche Dam club" is thans de beslissing gevallen. Het kampioenschap werd behaald door F. W. de Pater. De 2de prijs werd behaald door H. van Lunenburg Jr. en de 3de prijs door N. L. Somérs. Definitief promovécren naar de 2de klasse de Pater en Van Lunenburg, aangezien deze het vereischte moyenne van 1.25 heb ben overschreden. Van de overige deelne mers heeft alleen Somers nog kans om te promoveeren. 22ste ALGEM. JAARVERGADERING „HAARL. DAMCLUB". De 22ste algem. jaarvergadering der „Haar lemsche Damclub" zal gehouden worden op Maandagavond 15 Juli in „De Korenbeurs". Op 7 Juli a.s. zal het 10 jaar geleden zijn dat de heer J. W. van Dartelen tot voorzit ter der „Haarlemsche Damclub" gekozen werd. WATERPOLO. HAARLEMSCHE ZWEMBOND. De voor Vrijdagavond vastgestelde wed strijd D. W. R. ID. D. I (afdeeling dames) werd niet gespeeld, zoodat slechts één ont moeting plaats vond tusschen H.V.G.B. IV en H.P.C. IV, onder leiding van den heer Boerée. H.P.C. IV dat met een versterkte combina tie uitkwam, was vooral in de eerste helft verreweg de sterkste. Geleidelijk werd de score opgevoerd tot 03. Met dezen stand voor H.P.C. IV) kwam de rust. In de tweede helft bleken de Heemsteed- sche zwemmers minder productief; toen was het spel meer verdeeld. Het gelukte H.V.G.B. door Klaas Rol een tegenpunt te maken hetgeen het eenige doelpunt in de tweede speelhelft bleef. Het einde kwam met een 3—1 overwinning voor H.P.C. IV. BILJARTEN. JUBILÊUMWEDSTRIJD „De VIJF QUEUEN". Deze nederlaag-jubileumwedstrijd werd Donderdagavond in het lokaal van den heer Blommaert voortgezet. Er werd gespeeld in klasse A. Op bezoek was de biljartclub O.M.S. In de eerste partij is van strijd geen sprake, daar de speler van De Vijf Queuen in 23 beurten gedecideerd won met 100—48 caram boles. De tweede partij Iaat een mooien strijd zien, doch ook hier moet de O.M.S.-speler het onderspit delven met 78100 caramboles in 14 beurten. De derde is ook spannend; die valt ten slotte in het voordeel van O.M.S. uit, 10094 carmaboles. De laatste partij is wederom ten voordeele van „De Vijf Queuen" met 10072 caramboles, zoodat de eindstand luidt: O. M. S. 298. De Vijf Queuen 394 caram boles. POSTDUIVEN. HAARL. POSTDUIVENBOND. Verzendingen. Hieronder volgen eenige opgaven van ver zonden en in concours geplaatste duiven be treffende gehouden vluchten gedurende het nu verstreken gedeelte van het seizoen. Wax-mond 60 manden inhoudend 2066 dui ven. Schiedam 74 manden, inhoudend 2161 duiven. Roosendaal 85 manden inhoudend 2531 duiven, waarvan 1961 in concours. Vil voorden 69 manden inhoudend 1971 duiven, waarvan 1595 in concours. Mons 57 manden inhoudend 1913 duiven, waarvan 1437 in concours. Compiegne 55 manden inhoudend 1606 duiven, waarvan 1344 in concours. Cor- beil 38 manden inhoudend 892 duiven, waar van 756 in concoui's. Toury 51 manden in houdend 1188 duiven, waarvan 1175 in con cours. Melun 26 manden inhoudend 570 dui ven, waarvan 518 in concours. Jubileum-concours. Het jubileum-concoui-s voor de oude dui ven heeft reeds plaats gehad; over de deel neming daaraan mag niet geklaagd worden, gelet op de ernstige verliezen, die velen op voorgaande stations hebben geleden. De hoofdprijs ad 50.werd gewonnen door den heer Drayex-, lid van de P. V. Plei- nes te Zandvoort; do» heer Libbenga, lid van de Reisduif won den 2en prijs 10; de heer F. J. Neuman, lid van „Columba" won den 3den prijs ad 7.50; de heer A. Seme, lid van „Pleines" won den 4exi prijs ad 5, ter wijl bovendien nog twaalf andere leden elk een prijs van 2.50 wisten te bemachtigen. Deze attractie is als goed geslaagd aan te merken. Niet minder dan 1036 duiven wer den voor de mededinging naar deze prijzen ingeschreven. Voor de jonge duiven zal een soortgelijke vlucht worden georganiseerd, terwijl deze attractie tevens wordt ingesteld voor de T. B. C.-vlucht. De eigenlijke eereprijzen voor dit jubileum concours werden door de eerste 81 prijswin nende duiven gewonnen. Indien er nog leden zijn, die nog geen eereprijs voor het jonge duiven jubileumcon cours hebben beschikbaar gesteld, kunnen dit alsnog doen. Ook voor de T. B. C, vlucht moet de be langstelling levendig worden gehouden. BEKER-COMPETITIE. Op de wedvlucht van Roosendaal zijn door de navolgende vereenigingen de punten be haald: De Snelvlieger 11, De Luchtgids 10, De Snelpost 4, Haarl. Amsterd. Kwartier 9, Columba 3, De Ooievaar 5, Het Centrum 8, De Reisduif 6. Gevl. Vrienden 2, Pleines 13, De Postduif 0, De Luchtpost 12. De Zwaluw 7. Ranglijstje: 1 Pleines 13, 2 De Luchtpost 12, De Snelvlieger 11, De Luchtgids 10, 5 Haarl. Amsterd. kw. 9, 6 Het Centrum 8, 7 De Zwaluw 7, 8 De Reisduif 6, 9 De Ooievaar 5, 10 De Snelpost 4, 11 Columba 3, 12 Gevl. Vrienden 2, 13. De Postduif 0. Op de wedvlucht Vilvoorden werden de volgende punterx behaald: De Snelvlieger 11, De Luchtgids 10, De Snelpost 4, Haarl. Amsterd. Kwartier 9, Co lumba 3, De Ooievaar 5, Het Centrum 8, De Reisduif 6, Gevl. Vrienden 2, Pleines 13, De Postduif 0, De Luchtpost 12, De Zwaluw 7. Ranglijst je: 1. Pleines 26, 2 De Luchtpost 19, 3 De Zwaluw 18. 4 Haarl. Amsterd. Kw. 18, 5 De Luchtgids 18, 6 De Reisduif 16, 7 De Snelvlieger 15, 2. Gevl. Vrienden 14, 9 Het Centrum 10, 10 Columba 9, 11 De Snelpost 9 12 De Ooievaar 8 13 De Postduif 1. HAARL. AMSTERD. KWARTIER. Bovengenoemde vereeniglng hield - een wedvlucht met oude duiven van Orleans (Frankrijk), afstand 543 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: C. Koning 1, 4e A. van Tongeren 2e, J. Radsma 3 e, J. J. Hart 5e, 6e 12e, S. Hestlager 7e, G. Meulenbroek 8e. D. van Kampen 9e, J. H. Hart 10e, H, J. Pet- ter 11e, 14e prijs. Ook werd een wedvlucht gehouden met jonge duiven, Ring 1929. De prijzen werden als volgt behaald: J. J. Hart le, 4e, 13e, J. F. Tei'horst 2e, 5e, 14e, C. Koning 3e, 7e, 10e, P. Dekker 6e, 8e, 9e, J. Radsma lie, A. Statie, 12e prijs. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Limoges, af stand 770 K.M. P. Kroon le prijs, A. Schijvenaar 2e prijs, J. Broekhof 3e pr. J. Libbinga 4e pr. Uitslag der onderlinge wedvlucht voor jonge duiven van Schiedam, afstand 56 K.M.: P. de Wilde le, 2e prijs. H. J. Handgraaf 3e. 12e. H. Boogaard 4e, 5e, 6e, 7e prijs; J. Verver 8e, 9e prijs, A. v. Lit 10, lie prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Laat U dan eerst uw garderobe uitstoomen of ontvlekken en oppersen in HOEING'S STOOMERIJ, Ged. Oude Gracht 11 Schoterweg 54. Tel. 10382—10873 S Vóór de reis als nieuw terug. 3 Bij een 25-40of50-jari^e eckvereeni^ingr is een mooie portretteekening het aangewezen geschenk. V/farm eWJKJ Wendt U hiervoor tot J.f&gsrn LaPlaCefe^m.Oost.. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. De Reddingsbrigade heeft zooals onze le zers weten, Zondagmiddag half twee in dei nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart, Nationale en Brigade-wedstrijden uitge schreven in het zwemmend redden van drenkelingen. De altijd.actieve brigade, wier leden dag en nacht bereid zijn hulp te verleenen voor water, ijs, verstikkings of electriciteits-on- gevallen, verdient groote belangstelling, in dien zij, om propagandistische redenen, in het publiek optreedt. De inschrijvingen, uit Amsterdam, Rotter dam, Zaandam, Bloemendaal en Haarlem voor de verschillende nummers beloven aan trekkelijke yvedstrijden. Uit een propagandistisch oogpunt zijn voor het openingsnummer, afvalwedstrijd, leei-lingen gevraagd van de U. L. O. scholen A en B te Haarlem en te Bloemendaal. Het aanbod der leerlingen ovei*t-rof verre de vraag; er zal duchtig gekampt worden. De Haarlemsche Politie zal den Bondsbe- ker hebben te verdedigen. Enkele komische nummers zullen het ern stig wedstrijdwei'k afwisselen. EILAND BIJ KRAKATAU VERDWENEN. DOOR DE BRANDING VERZWOLGEN. Het tijdens de uitbarsting van den Kra- katau in Januai-i jl. ontstan vulkanische eiland, genaamd Anak-Krakatau, dat 38 M. hoog boven den zeespiegel uitstak en 275 M. lang was, is Donderdagmorgen plotseling inl zee verdwenen seint Aneta. Het eiland bestond uit los vulkaanzand, grint en vulkanische uitwei'pselen en het heeft geen weerstand kunnen bieden aan de krachtige branding die op de kust stond. Er hadden reeds eerder afstoi'tingen plaats gehad. Woensdag werd waargenomen, dat het eiland nog slechts een meter boven den zeespiegel uitstak, en Donderdagmorgen werd het door de golven overspoeld. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Aagtekerk passeerde 5 Juli 5 uur Dover, Australië naar Rotterdam. Alkmaar 2 Juli van Iquique naar Manta. Almkerk 4 Juli van Bremen naar Imming- ham. Algorab 2 Juli van Las Palmas, Buenos- Aii-es naar Rotterdam. Almelo passeerde 5 Juli 3 uur Vlissingen, Antwerpen naar Hamburg. Aagtekerk 5 Juli te Duinkerken, Australië naar Rotterdam. Amsterdam 4 Juli te Curacao van Am sterdam. Bandoeng 4 Juli n.m. .van Padang, Rot terdam naar Java. Batoe 4 Juli te Newcastle van Amsterdam. Bi-eedijk 4 Juli van Colombo, Java naar New-York. Breda 5 Juli te Taltal venv., Corral naar Amsterdam. Barneveld 3 Juli van Guayaquil naar Paita Boskoop passeerde 4 Juli Dungeness, Am sterdam naar Curasao. Bennekom 3 Juli te Arica van Amsterdam. Cottica 4 Juli van Madeira, Amsterdam naar West-Indie. Chr. Huygens 4 Juli van Southampton, Amsterdam naar Batavia. Deucalion 3 Juli van S. Domingo naar Pto. Barrios. Edam 4 Juli te Havana, New-Orleans naar Rotterdam. Eemland passeei-de 4 Juli Ouessant Am sterdam naar Z.-Amerika. Flora 4 Juli van Curaqao naar Maracalbo. Glamorganshire 3 Juli te Panama, Paci- fickust naar Rotterdam. Grijpskerk 4 Juli te Daressalaam, Beira n. Rottei-dam. Heemskerk 4 Juli van L. Marques naar Beira. Haarlem 3 Juli 16 u. 40 m. 90 mijl vaQ Land's End A'dam naar Curaqao. Indrapoera 5 Juli 11 uur van Singapore, Java naar Rotterdam. Jacatra 4 Juli van Calcutta naar Soera- baya. Kedoe 4 Juli van Padang, Java naar Rot terdam. Klipfontein 4 Juli van Genua naar Mar seille, Beira naar Rotterdam. Kota Radja 5 Juli te Hamburg van Lon den. Maaskerk 4 Juli van Lagos naar Accra. Mirach 4 Juli van Rio de Janeiro, Rotter dam naar Buenos-Aires. Moena 4 Juli te Suez, Batavia naar Am sterdam. Madoera 4 Juli te Marseille Batavia naar Amsterdam. Oldekerk 5 Juli te Amsterdam van Rot terdam. Oost kerk 5 Juli van Foochow, Japan naar Rotterdam. Randfontein 3 Juli te P. Elizabeth, Beira naar Rotterdam. Salabangka 4 Juli te Belawan Deli van Batavia. Statendam 6 Juli te Plymouth verwacht, New-York naar Rotterdam. Stuyvesant 4 Juli van Curacao naar Pto. Cabello. Schouwen 5 Juli te Hamburg van Rotter dam. Tambora passeerde 4 Juli 22 uur Perim, Java naar Rotterdam. Tjisaroea 3 Juli te Batavia. Volendam 4 Juli van Halifax. Rotterdam naar New-York. Vesta passeerde 14 Juli 25 uur Dungeness, Alexandrië naar Amsterdam. Van Rensselaer passeerde 4 Juli Flores (Azoren), Amsterdam naar W.-Indië.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10