VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN WEENSCHE BRIEF STADSNIEUWS FEUILLETON Liefde de Leid-ster ZATERDAG 6 JULI 1929 VIERDE BLAD Ook in Weenen een sprekende film. De practische Selenophoon. Een op voering in de Weensche Urania. (Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen, 3 Juli. Drie mannen hebben gedurende enkele jaren aan een nieuwe uitvinding gewerkt. Het zij n Otto Czeija, die de directeur- generaal is van de „Ravag", d.i. de Oost en- rijksche radio-omroep, „Regieringsrat" pro fessor dr. Leopold Riclxtera, die een der di recteuren van deze onderneming is, en de lei der van het universiteitsinstituut voor thco- rethische physica, professor dr. Hans Thir- xing. Hen staat als technische hulp terzijde Othmar Hampel. Op een mooien dag zagen de Weeners een groote grijze automobiel door de straten rij den, op welke met groote letters het woord „Selenophon" stond geschreven. „Selenophon" toch is de naam van de nieuwe uit-- --ding, welke zoowel sprekende filmen kan produceeren alsmede „Tonfilme", dat zijn films, die alleen tot het gehoor en niet tot het gezicht spreken, een soort navol ging van de tot dusver bestaande gramo- phoons Men heeft reeds tal van opnemingen gemaakt en gistermiddag vond de allereerste vertooning, of liever gezegd: opvoering er vaji in de groote zaal van de „Urania", de Ween sche volksuniversiteit, plaats. Bij de nieuwe selenophoon-methode wor den de opnemingen door middel van een lichtstraal gemaakt en ook het opvoeren van een selenophoonfilm geschiedt met be hulp van een lichtbundel, die het rollende lint betast. Voor het opvoeren van een selenophoon film behoeft men zich slechts een klein ap paraat aan te schaffen, dat niet grooter :s dan een sigarettenblikje, dat dan aan elk gewoon projectietoestel kan worden beves tigd. Binnen een half uur heeft men dan het toestel geschikt gemaakt om een seleno phoonfilm te laten draaien en bovendien heeft men veel minder geld uitgegeven. Zelfs toestellen, die reeds zeer oud zijn en half ver sleten, kunnen voor selenophoonvertooningen worden gebruikt, want het apparaat, dat er aan wordt bevestigd, staat niet in verbinding met de inwendige machinerie van het pro jectietoestel. Over de „Tonfilm" zonder bewegende beel den, waarover ik reeds sprak, het volgende. Het apparaat, waarmede men deze kan op voeren is een klein kastje van de grootte van een normale gramophoon In plaats van gra- mophoonplaten heeft men 'n rolland lint, als bij een telegraaftoestel. Dit lint, dat uit pa pier is vervaardigd, is slechts zes centimeter breed; het bezit vier lange naast elkander loopende lijnen en elk van deze streepen is weer van verschillende dwarsstreepjes voorzien. Een strook van driehonderd meter kan dus vier maal rond loopen, vóór het stuk ten einde is gespeeld. Dat duurt ongeveer veer tig minuten. Wij hebben dus een nieuw soort gramophoon, welke veertig minuten aan éen stuk door kan spelen. Zijn de strooken éch ter langer, dan kan men natuurlijk nog lan ger van de muziek genieten zoodat men een heele opera achter elkaar kan laten af draaien. Daarbij nemen de opgerolde stroo ken zeer weinig plaats in en wegen zij bijna in het geheel niets. Professor Richtera sprak met recht over een „opera in een poeder doosje"! Ook hier niet het krassende geluid van een gramophoonnaald, want ook hier wordt gebruik gemaakt van een tastenden lichtstraal. De eerste opvoering van selenophoonfims in de „Urania" werd uitsluitend door genoo- digden bijgewoond. De zaal was tjokvol en alle aanwezigen waren enthousiast over het geen zij te zien en te hooren kregen. Men zag den Arlberg-expresstrein uit een station stoomen, men hoorde het gesis en het ge stamp van de locomotief en men hoorde liet daveren van de wagens over de ijzeren rails. Men zag en hoorde een „Heurigen"-muziek- kwartet spelen, men woonde een concert van het beroemde Weensche Buxbaum- kwartet bij, men zag den feesttrein, welke den pesident van de Oostenrijksclie repu bliek de vorige week naar den Semmering heeft gebracht, waar feest werd gevierd ter eere van het vijf-en-zeventigjarige bestaan van de beroemde Semmeringspoorlijn, men zag en hoorde den feestoptocht op den berg Semmering waarbij boeremnuziekkapel len speelden en boerendansen met jodlers en „Schuhplattler" werden opgevoerd, men hoorde het nieuwe Oostenrijksche volkslied spelen, toen het staatshoofd zich aan de menigte vertoonde en men hoorde het volk juichen en jubelen. De nieuw-opgerichte selenophoon-onder- neming heeft reeds uit Engeland een kapi taal van één millioen pond sterling bij elkaar gebracht. In de allernaaste toekomst, aldus vertelde „Generaldirektor" Czeijamy, wil men opvoeringen van de beroemde Ween sche opera, van Weensche operettentheaters en van schouwburgen, alsmede van ver schillende concerten geven, opdat men deze in het buitenland met eigen oogen zal kun nen zien en met eigen ooren zal kunnen hoo ren. Ook wil men tal van vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van kunst en wetenschap aan het woord laten komen en verschillende actualiteiten en sportgebeur tenissen in klank en beeld brengen. Op deze wijze kan men de geestelijke bezittingen van Oostenrijk naar het buitenland exporteeren, iets, wat Oostenrijk slechts ten goede kan komen! W. M. BEKAAR. NED. HERV. KERK. DE VACATURE-DS. VAN LEEUWEN. Ter voorziening In de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. van Leeuwen als predikant naar Den Haag, is Vrijdagavond beroepen als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, Ds. A. G. B. ten Kate, van Brussel. MUZIEK IN DEN HOUT. Het programma van de Muziekuitvoering van de H.O.V. in den Hout op Zondagmiddag 7 Juli 1929, te half drie. luidt: 1. March e Hongroise H. Berlioz. 2. Ouverture „Mignon" A. Thomas. 3. Geschichten aus der Wienerwald. Joh. Strauss. 4. Ballet „Sylvia" L. Delibes. 5. Fantaisie „Samson et Delila" C. Saint Saens. 6. Scène Pittoresques J- Massenet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. -ten. -dvdv %)at Xc 's 'ffladusvA' frtH. '&-C-V4''uh-S'h S INSTALLATIE GRIFFIER KANTON GERECHT. Heden, Vrijdagmorgen werd de nieuwe Griffier bij het Kantongerecht, Mr. A. J. L. Liesker, geïnstalleerd. De Kantonrechter, Mr. W. G. Del Baere, wenschte den Griffier geluk met 'zijn benoe ming en wenschte hem toe dat hij zich spoedig aan zijn nieuwe omgeving zou aan passen en zich met ijver in zijn nieuwen werk kring zou inwerken. De griffie heeft een goeden naam, dank zij den voorganger van den tegenwoordigen griffier, dank zij ook den ijver en de plichts betrachting van het personeel. Spr. hoopte en verwachtte dat Mr. Liesker deze traditie zou hoog houden. Door de zaken met spoed en accuratesse te behandelen zal de nieuwbenoemde zeker voldoening in zijn nieuwen werkkring vinden. In de hoop dat dit zoo zou zijn, verklaarde de kantonrechter Mr. Liesker voor geïnstal leerd. De Ambtenaar van het O.M. bij het Kan tongerecht, Mr. B. v. d. Burg, feliciteerde den griffier eveneens en hoopte dat tusschen par ket en griffie dezelfde samenwerking zou blijven bestaan, als die bestond onder den ambtsvoorganger van Mr. Liesker. VOORZICHTIG MET KOOPEN LANGS DE STRAAT Het publiek wordt door de politie gewaar schuwd tegen kooplieden in brandstoffen, die per auto kolen langs de huizen venten. Een huismoeder had achttien zakken an- thraciet gekocht voor 39. Haar was ge zegd, dat elke zak een mud inhield. Het bleek echter belangrijk minder te zijn. VOOR DEN POLITIE- RECHTER. De staking te Zaandam De jeugdige E. B. was beschuldigd op een avond in Zaandam een agent, die hem wilde arresteeren, omdat hij werkwilligen lastig viel en hen uitschold voor „Ballen gehakt" en „Maffers", beleedigd en mishandeld te hebben. Hij zou de agenten „Beschermers van het kapitaal" genoemd hebben en hun verder hebben toegevoegd „Eten moeten jul lie van onze centen" en „stukken vuil". Ver der waren er klappen gewisseld tusschen verdachte en den agent. Eenige getuigen a décharge hadden van deze klappen niets gezien, hetgeen mogelijk is, omdat men, om de deur van het politiebureau te bereiken, een hoek om moet. De verklaringen van den agent en diens procesverbaal waren echter zeer categorisch en het O. M. achtte dan ook zoowel de be- leediging als de mishandeling bewezen en vroeg 40 boete of 40 dagen hechtenis. De verdediger Mr. van Zutphen meende dat de mishandeling niet was komen vast te staan. De gebezigde uitdrukkingen achtte pl. niet beleedigend. Verd. was boven zijn bier en heeft zich onhebbelijk en als een kwa jongen gedragen, maar groote misdrijven zijn dit niet. Pl. vroeg vrijspraak van de mis handeling en achtte de Politierechter de be- leediging bewezen dan een geringe boete. De Politierechter zal over 8 dagen des mor gens te half 10 schriftelijk vonnis wijzen. Nog een gevalletje van verzet tegen de po litie heeft zich ter gelegenheid van de sta king te Zaandam voorgedaan met den 37-ja- rigen K. II. die op 16 Mei j.l. zich tegen zijn arrestatie door een Zaandamsch politiebe ambte had verzet. Deze had met eenige col lega's werkwilligen weggebracht naar de boot voor Amsterdam. Er waren toen veel stakers op den wal. Teen de agenten wegreden werden zij gevolgd door een groot aantal menschen, die den laatst-rijdenden agent, hinderden waarop deze hun beval achter te blijven. II. wilde tóch doordringen en ge raakte daarbij in conflict, daarna in botsing (waarbij beiden van hun fietsen op den grond vielen) en vervolgens in worsteling. Verdachte verzette zich tegen zijn arrestatie, maar werd toch tenslotte „meegenomen". Het O. M. wees op de moeilijke taak der politie in stakingsdagen en ï-equireerde we gens wedei-spanningheicf f 25 boete of 20 da gen hechtenis. Het vonnis van den Politierechter luidde f 18 boote of 10 dagen hechtenis. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Dc ouden van dagen uit het Rusthuis der Gercf. Kerk aan de Lange Heerenvest heb ben dan Donderdagmiddag ook hun auto tocht gehad, daartoe in staat gesteld door dat eenige ingezetenen hun auto welwillend voor dit doel ter beschikking stelden. De goede stemming zat er al dadelijk bij het vertrek Cs middags twee uur) in, want alle deelnemers ontvingen toen een zak bon bons. De stoet bestond uit vijftien auto's en een motorwielrijdex-, welke laatste mee ging om eventueel hulp te verleenen. De tocht ging van Haarlem naar Sant poort, Bloemendaal, Zandvoort, Nooi'dwijk, Lisse, Bcnnebroek en Heemstede weer naar Haarlem- terug. Een prachtige route dus. Twee maal werd onderweg even gepau zeerd. Het eerst in het Hotel Groot Badhuis te Zandvoort, waar dc reizigers royaal op versnaperingen onthaald wérden. Ditzelfde gebeurde ook in 'fc Verver- schingshuis in het Wandelbosch Groenen daal. Hier nam het commissielid de heer Vaix Zwieten het woord; hij dankte allen, die hun medewerking voor dezen tocht had den verleend. Ook sprak hij er zijn blijd schap over uit, dat de reis door zulk mooi weer begunstigd was. Ds. Boeyinga vertolkte den dank van de ouden van dagen, waarna ook één hunner zelf nog het woord voerde. Te half acht arriveerde het gezelschap weer in het Rusthuis. Op het pleintje aldaar verzamelden allen zich nog eens voor het laatst. Ook hier dankte één der oudjes nog eens de commissie voor alles wat zij geno ten hadden. De mannen werden tenslotte nog verrast met een kistje sigaren; de vrouwen ontvin gen een doos flikjes. Het is een uitstekend geslaagde tocht ge weest, die door geen wanklank gestoord werd. In Zandvoort werd één der mannelijke reisgenooten zóó ongesteld, dat hij den tocht niet kon voortzetten. Hij werd per tram naar huis teruggebracht. Zijn toestand was he denmorgen gelukkig weer goed. HET „NIEUWE NEDERLANDSCH". In de Staatscourant werd Donderdag ver meld, dat de N.V. „Het Nieuwe Nederlandsch Tooneel" ingevolge besluit der aandeelhouders vergadering van 11 Juni j.l. is ontbonden. Bij informatie vernamen wij uit goede bron, dat dit slechts een formaliteit is, door een wijziging van de aandeelhouders noodig geworden. Saalborn's gezelschap blijft dus bestaan. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1457 DE WERELD OP HAAR ERGST Wanneer je tevergeefs en langdurig geprobeerd hebt om de aandacht van den kellner te trekken en de ontzagwekkende dame aan het byzynde tafeltje denkt, dat je tegen haar zat te wuiven. (Nadruk verboden.) COMMISSIE VAN TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. Lx de Donderdagavond gehouden vergade ring der commissie van Toezicht op het L.O. is mededceling gedaan van een brief van den heer J. Roza. waarbij deze wegens vertrek bedankt als lid der oommissie en afscheid neemt onder betuiging zijixcr beste wenschen voor voortduring van het nuttige werk der commissie. B. en W. hadden de commissie doen toe komen een overzicht van de vermoedelijke klassesterkte aan de openbare lagere scho len alhier, op 1 September a.s. Kennisneming van deze cijfers doet B. en W. aanvankelijk het navolgende overwegen; a. de 15 kinderen, ingeschreven aan school nr. 2, toe tc voegen aan de lc klasse van school no. 1. b. de 10 kinderen der le klasse en de 14 van de 2e klasse van school no. 6 toe te voe gen aaix die van school no. 5. c. de 2 kinderen der 2e klasse van school no. 8 toe te voegen aan school no. 7. Aan school no. 8 worde voorts opnieuw eexx le klasse gevormd onx dan daarin ook op te nenxeix de 9 kiixderen voor die klasse, inge schreven aan school no. 9. d. de 2 leerlingen der 2e klasse van school no. 9 te verwijzen naar oen der scholen xxrs 3, 4 of 7. e. aan school ïxo. 12 geen 2e- en geeix 4e klasse tc vormen, maar de leerlingen daar voor toe te voegen aan school ïxo. 11. Daar door komen twee lokalen vrij, die tijdelijk noodig zij ix tot huisvcstiixg vaix twee klassen vaix school ïx. 14. Eenige leerlingen uit de 2e klasse vaix school ïxo. 11 of 12 kunnen wellicht geplaatst worden op school no. 14. f. Splitsing van de le klasse aan school no. 14 is noodig, wijl zij ook een parallel 2e klasse heeft, twee hoogere klassen over te brengen naar het gebouw van school no. 12.- g. De 6e klasse van school no. 17 te split sen, en één klasse dier school te huisves ten in een lokaal van school no. 19 (Priixs Hendrikstraat). Van laatstgenoemde school worden, zoo xxoodig, enkele leerlingen der 2e en 3e klasse afgestaaix aan school no. 18, zoodat alleen de 4e, 5e eix 6e klasse vaix school no. 19 een parallelklasse zullen heb ben. lx. De 17 kinderen voor de le klasse van school no. 28 toe te voegen aan school ïxo. 27 de thans in school no 24 gehuisveste 6e klasse terug te brengen naar school no. 28. i. Aan school no. 33 een 7e klasse te vormen waarvoor een lokaal in het gebouw beschik baar is (thans in gebruik voor een klasse van school no. 14). j. Voor school no. 40 een parallel-le klasse te vormen en daaraan toe tc voegen een 10- tal kinderen van school no. 38. eventueel nog eenige kinderen van de scholen nos. 34 cn 35. Van school no. 40 vier klassen, rxL een le, 2e, 3e en 7e klasse), te huisvesten in het schoolgebouw aan de Overtoixstraat. Verzocht wérd, indien tegen een regeling hiervoren genoemd, bij dc commissie over wegende bezwaren mochten bestaan. B. en W. die vóór 5 Juli a.s. kenbaar tc maken." Daar B. en W. op zeer korten termijn ad vies vroegen, was het bestuur niet in de ge legenheid vóór het verzenden der agenda prac-advies uit te brengen. Achtereenvolgens werden dc onderschei dene punten aan de orde gebracht. Wat punt a betreft giug de vergadering accoord met het voorstel. Bij punt b. werd leedwezen uitgespro ken, dat op zoo korten termijn advies werd gevraagd cn behoorlijke voorbereiding der halve als wel meer voorkomt niet mo gelijk is. Geklaagd werd. dat langzaam wordt ge werkt, ook door Openbare Werken; de toe stand was lang vooruit voorzien, doch er wordt niet afdoende gehandeld, zoodat op het gezicd van onderwijs telkens reden tot klagen is en lxet opschuif systeem wordt be stendigd. Ook dc voorzitster deelde het gevoelen, dat in een dergelijke belangrijke aangelegen heid zulk een korten termijn voor advies wordt gegeven. Leedwezen zal dan ook daar over worclen betuigd. Mede werd geconsta teerd, dat ook in den Raad geklaagd is, dat Openbare Werken niet opschiet wat betreft den voorgenomen bouw van twee scholen. Ook met punt b ging de vergadering ac coord, evenals met punten c cn d. Wat punt c betreft had het bestxmr be zwaren, evenals tegen punt f.. die dan ook kenbaar zullen worden gemaakt Wat voorstel g betreft zal worden geadvi seerd dc klassen van school 18 te splitsen. Met punt lx. ging men accoord, evenals met i. en j. NIEUWE ZAAK IN LEERWAREN. Taschjes, portcmonnaics, portefeuilles, kof fers, verkoopt de heer Jac. Gilein in zijn nieuwen winkel. Kleine Houtstraat 99 die hij dezer dagen geopend heeft. Het is een aar dig zaakje, met achter den winkel een goed ingericht kantoor en oen ruinxe werkplaats. Daar worden alle artikelen door den heer Gilein en zijn personeel zelf vervaardigd. Daar hij tevens reparaties uitvoert kan lxij ook fournituren ln de grootste verscheiden heid uit een ruimen voorraad leveren. Zoo'n winkel in de buurt is altijd wel gemakkelijk, de heer Gilein zal dan ook wel succes heb ben met zijn onderneming. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. in Literschroefflesachen 32 ct. OBERLAHHSTEIN ▼oor huiihoudelijk gebruik Uit het Engelsch CHARLES GARVICE. 14) Larry schudde het hoofd. De toekomst boe zemde hem bijna geen belang meer in. Wolken verduisterden de maan en diepe duisternis omringde hen. Ben je daar nog maat? vroeg Spon. Ja, klonk het laconiek. Ik dacht dat je er afgevallen was. Ik geloof dat ik geslapen heb. Mijn arm is zoo stijf dat ik er ixaasfc geen gevoel meer ln heb. Spon zette de conversatie voort. Jc dacht zeker dat ik gek was, toen ik over dat fortuin sprak, zei hij. Maar het is de volle waarheid. Zooals ik je zeg, daar op de kust liggen een paar millioentjes op ons te wachten en den sleutel heb ik in mijn zak! Hij wachtte even, zucht te en vervolgde toen: Hoe ik daaraan kom? vraag je? Ik heb hem eerlijk gekocht van een Indiaan, die geen flauw idee had van de waarde van wat hij verkocht. Ik kocht bont en moccasins van hem en terwijl wij aan het sjacheren waren, haalde hij iets te voor schijn Een klomp goud?, vroeg Larry onver schillig. Mis!, was het antwoord. He was iets anders. Ik liet heelemaal niet merken dat ik verbaasd was of, dat ik dat ding wel had willen hebben en toen hij zei dat ik het wel van hem kon overnemen deed ik net als of het me niet veel kon schelen. Enfin, ik heb het gekocht en toen heb ik op een handige manier gevraagd hoe hij eraan kwam Ik vroeg het hem zoo. dat hij niet achter dochtig werd. Hij vertelde het mij en het volgende oogenblik ging hij heen terwijl hij probeerde zijn lachen in te houden, want die koffiekleurige dief dacht dat hij een goed zaakje had gedaan Ik maakte toen een vrij nauwkeurige kaart van de plek; die heb ik hier. Met zijn verkleumde vingers tikte Spon tegen zijn borst en zei: Het is in zeildoek gewikkeld en het zal met mij en met dit oude schip verdwijnen. Ja, het is'op de kust daar, daarom heb ik passage genomen cp de „Lorna". Het is mijn noodlot dat ik juist met het beloofde land in zicht moet verdrin ken. Spon's stem werd steeds zachter. Hou je nog een beetje vast, zei Larry, ik zal zien dat ik ixog wat jenever krijg. Nee, stribbelde Spon tegen laat maar maat, je zult over boord gespoeld worden, jongen. Blijf maar waar je bent. Maar Larry was reeds op weg onx zijn liefdedienst te vervullen. Hij hield zich aan ieder voorwerp vast wat hij maar te pakken kon krijgen en duim voor duim. voet voor voet kroop hij voort langs het glibberige dek. Af en toe gleed hij uit, viel en krabbelde weer op, maar tenslotte bereikte hij vol builen en schrammen en geheel bebloed weliswaar de trap van de kajuit. Hij was zoo uitgeput en de toch was zoo moeilijk en gevaarlijk, dat het een half uur duurde voor hij weer bij zijn metgezel terug was. Deze hield zich nog steeds vast. maar was bewusteloos. Het geluk te Larry met oneindig geduld cn groote moeite een paar druppels alcohol tusschen zijn lippen te gieten. Hij voelde, dat de man bewoog en hij hoorde hem zichten en mom pelden. Toen moest hij zelf het bewustzijn verloren hebben, want hij herinnerde zich ïxiets meer tot hij een wilden kreet hoorde die uit een andere wereld scheen te konxen. Hij opende zijn loodzware oogleden en zag Spon rechtop staan, terwijl hij met zijn han den wild om zich heen sloeg. Hij zag eruit ais een gek. Darnley! Darnley! riep hij schor, wordt wakker, lxet is een wonder! Larry kroop op zijn knieën overeind en keek om zich heen. En werkelijk het scheen wel alsof een wonder hun te hulp was geko men, want de wind was gaan liggen, de zee was betrekkelijk kalm en op enkele honder den meters afstand, zag hij land, dat in levendige kleuren schitterde in de zonne schijn. We zijn er met eb nar toegedreven, riep Spon en greep Larry bij de schouders. We zijn er vannacht heengedreven en we zijn niet dood, jongen, we leven! Deze mededceling was noodig omdat Larry uit zijn oogen keek alsof hij zich van dit laatste feit niet bewust was. We leven en over een half uur zullen we op de kust zijn. Op de gezegende kust! Darnley! doe je best kerel! Hier is de flesch; neem een f linken slok en luister dan eens. Daar is 'xnd, wc kunnen ons niet vergissen; daar is echt land en zoo aaixstonds zullen we er met onze voeten op staan. Kijk eens hoe mooi het is! Het wacht op ons, ik verzeker je eneen fortuin wacht ook op ons. Larry legde de hand op het voorhoofd. De krachtsinspanning van zijn tocht naar de kajuit, had hem het verhaal van Spon's fortuin doen vergeten, maar nu herinnerde hij het zich weer. Hij staarde zijn metgezel aan. Spon sloeg hem zacht op de schouders en hield hem vast. zoodat hij niet onx kon vallen en lachte wild. Je hebt het vergeten, hè en je denkt dat jc het gedroomd hebt. of dat ik aan het ijlen ben geweest. Heelemaal niet hoor, het is waar, het is absoluut waar en het is voor de helft van jou, dat snap je zeker wel. Je kostje is gekookt, waarde heer. We zijn in deze uren van doodsgevaar bij elkaar ge weest en we zullen ons heele leven bij elkaar blijven. Hier is mijn hand erop! Geheel verbijsterd nam Larry de aangebo den" hand en Spon drukte die met al de kracht warover hij nog beschikte. Larry keek naar de lachende, zonnige kust; zijn hart sloeg wild en een kreet van blijdschap kwam over zijn lippen. XL Larry en Spon stonden elkaar aan te kijken en lachten; ze lachten als menschen die den dood in het aangezicht "nebben ge zien. En nu wisten ze dat hij voorbij gegaan was, dat ze leefden endat er een for tuin op hen lag te wachten. Spon was vol uitbundig enthousiasme, maar in Larry was nog iets van twijfel. Ilij had vroeger ook wel gehoord van fabelachtige rijkdommen die anderen meenden te zullen vorkrijgen, maar het was altijd gebleken dat het hersen schimmen waren geweest. We moeten opschieten, jongen, zei Spon. De oude kast zal gauw genoeg onder onze voeten wegzinken. Ik denk dat een van de waterdichte schotten het uitgehouden heeft, anders waren we al veel eerder naar den kelder gegaan. Laten we eerst eens wat eten. Ik herinner me nu opeens dat ik zoo hongerig ben als een rat die een maand in een kerk is opgesloten geweest. Er was eten genoeg. Maar ze gunden zich geen tijd. We zullen alles meenemen wat er is, want wc moeten eerst een vlot bouwen. Waar is het gereedschap? Materiaal is er genoeg, voegde hij eraan toe, toen zij naar de wrak stukken keken, die over het dek lagen ver strooid. Ze werkten zooals Larry nog nooit ln zijn leven gewerkt had en in een paar uur hadden ze een vlot samengesteld en duwden het in het water, waar ze het vastmaakten aan het schip. Ze laadden er alles op wat ze noodig konden hebben; Spon dacht aan alles. Heb je Robinson Crusoë gelezen, Darnley en de Zwitsersche Robinson? Nu die boe ken zijn ware gidsen voor schipbreukelin gen. Ik heb altijd wel gedacht dat ik er nog eens mijn voordeel mee zou kunnen doen. Pak die hamers en die bijlen ook maar, die kunnen we nog wel eens noodig hebben. Doe de patronen maar in die leege blikken doosjes. Houd jc krult droog, dat is onder alle omstandigheden een eerste vereischte! Hier is nog een blik biscuits en daar is thee. Thee Ls een van dc dingen die het leven dragelijk maken! Nu nog wat klcercn. want we zullen wel wat warms noodig hebben. Het is op deze breedte des nachts niet zoo warm en we trekken misschien nog verder naar het Noorden. Zeg je vraagt niets over de ligging van mijn vindplaats! Nu, laten wc daar maar niet meer over praten tot we er zijn. Je doet toch mee, hè? We deelen alles gelijk op. hoor! Ja, zei Larry, maar het lijkt me niet eerlijk. Spon keek hem met half toegeknepen oogen aan. Jawel, zei hij het is een eerlijke handel. Jy bent jong en sterk en arbeid voor geld is een goede ruil en dat is wat ik je voorstel en eerlijk gezegd, ik voel voor jc. Zeg nu maar niets meer en wacht af! Ze duwden af cn boomden lxet vlot naar de kust. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11