BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Humoraviatiek, romantiek De toekomst van de Luchtvaart ZATERDAG 6 JULI 1929 VIJFDE BLAD De kunst van Heath Robinson en R. B. Fuller. „De hooge vlucht Mochten wij u onlangs bezig houden met ëen beschouwing over vacantie en humor, thans leiden wij u naar een hooger sfeer in den letterlijken zin des woords, de aviatiek en de humor. De teekenpen van den hu- moristischen chroniqueur moet om actueel te blijven langzamerhand het heelal gaan be- strijken, en het is te voorzien dat binnenkort de duizenden grappen omtrent het automo bilisme evenveel varianten zullen opleveren naar aanleiding van de vliegerij. Aanvanke lijk zag men den automobilist afgebeeld als een onmenschelijk monster, als een van olie en wagensmeer druipende machinist, die zijn leven sleet onder zijn wagen. Deze periode herinnert men zich al niet meer. Met de vervolmaking van de automobiel ging samen de neiging om die vervolmaking te parodieeren. Men beschouwe maar eens de super-cars, de pompeuze two-seaters, die de pamflettist uit zijn pen doet vloeien. En zoo werd aanstonds de tegenstelling benut. De tegenstelling tusschen de zeer kleine auto- op-afbetaling, en de machtige 60 P.K. met „familiewapen" van den nouveau-riehe. De vliegmachine ziet men nog maar vrij schaars in caricatuur gebracht, 't Merkwaardige is dat Amerika hier weer ver voor is. Gij kunt geen „Life" opslaan, of ge ontmoet er een grap in over de vliegerij. De Engelsche- en de bladen van het continent hebben zich klaarblijkelijk op dit onuitputtelijke onder werp nog niet toegelegd. Slechts sporadisch komt men een goed geslaagde teekening tegen. Doch dit zal niet van langen duur zijn. Het is de onnavolgbare Heath Robinson, fvan wien wij ons uit „The Wonder Book of Aircraft" eenige zeer goed geslaagde prenten herinneren. Heath Robinson heeft zich een stijl verworven die tot nu toe eenig is ge bleven. Zijn allerdwaaste teekeningen zijn stuk voor stuk getuigenissen van een zeer aparten kijk op het leven- Zij drijven den spot met alle wetten van techniek en natuur, 't Moge vreemd klinken, maar het is waar: Heath Robinson lacht u met een dood-ern- stig gelaat, in uw gezicht uit. De krankzinnig ste situatie is hem niet mal genoeg. Hij pluist haar uit, ontleedt haar met het glinsterende stilet van zijn verbeelding, en zet haar koel bloedig, met een air van opperste wijsheid aan U voor. Hij is de Von Münchhausen onder de hu moristische teekenaars, want hij liegt en be driegt als hij; hij heeft als deze, glad maling aan de wetten van de zwaarte- van de middelpuntvliedende- en de aantrekkings kracht, hij trekt zichzelf ook aan zijn haren omhoog uit het water en gebruikt ook als het moet een kanonskogel als vervoermid del Men overtuige zich zelf. Men beschouwe de hierbij gevoegde teekeningen nauwkeurig; nauwkeurig want zij zijn gecompliceerd. Bij Robinson lokt de eene dwaasheid de andere uit, de eene ongemotiveei-dheïd een nog on aannemelijker geval en zóó voort, tot de scha kels een ketting vormen, waartusschen geen speld te krijgen is. Het New-Yorksche „Life" geeft geregeld bijdragen op het gebied van de aviatiek. In Mei verscheen zelfs een „Aviation Number" dat hoogelijk interessant en buitengewoon geestig was. Opmerkelijk is dat de Amerikaan den ernstigen kant in zijn humoristisch weekblad, niet vergeten wil zien. Of is het Ja ouwe jongen. Ik ga weg en me vestigen op Saturnus. Sedert die Amerikaansche toe risten ons goeie Mars overstroomen is 't hier ?iiks meer gedaan (Teekening van R. B. Pulier). Bestuurder van een verhuismachine: „As ik 't niet docht! Ze hébbe het heele heelal om in rond te drijve, maar ze motte natuur lijk precies ons in diggels vare!" hier de redactie die den smaak van het pu bliek bepaalt? Teekeningen als de boven staande ,De hooge vlucht" zijn in „Life" niet zeldzaam. Zij zijn temidden van de vroolijke stof op de overige pagina's als een verbeten snik van smart en pijn. Imposant van opzet, wat het bovenste ge deelte betreft, is de teekening die tot onder schrift draagt: „Welk een heerlijke rust buiten, nietwaar Emma?" Hoe fijn is het contrast in dit plaatje tusschen de natuur de enormiteit van het luchtverkeer en het genietende gezin! Welk een vaart zit er in dit luchtverkeer, dat ondanks zijn parodi eerenden zin nog indrukwekkend is. Zooals u uit het humoristische blad kunt leeren op hoevele fantastische wijzen U middels een automobiel het tijdige met het eeuwige kunt verwisselen, zoo kunt u mettertijd uit de zelfde bron vernemen, welk bon mot gij moet lanceeren om althans volgens Amerikaan sche begrippen waardig in hooger sfeeren te sneven. Gij weet lezer hoe langs illus tratieven weg een auto volmaakt verwoest wordt? De methode in de ijlere luchtlagen is al even doeltreffend. Alles moge uit elkander springen, de fictieve held van de schepping van den teekenaar blijft intact en zegt dan iets, wat hem in die kringen waar men een geestige opmerking naar waarde weet t© schatten, onsterfelijken roem zou hebben bezorgd. Men staat verstomd over het ver nuft en de fantasie van hen die zich iedere week weer neerzetten om de menschheid te dienen met het woord en de teekenstift. Een man als R. B. Fuller moet wel geheel en al automatisch ingesteld zijn op een regelmatige productie van geestrijke grappen. Mij dunkt dat de organisatie van zijn denkvermogen wel zoo door oefening wellicht evenveel als door aanleg naar het malle, het ko mische is gericht, dat het hem niet veel hoofdbrekens kost om op gezette tijden een geslaagde prent af te leveren- Wij geven hierbij twee dier teekeningen van het genre waarmede Fuller, via „Life", beroemd is geworden. Het is wel aardig zich de oude, vergeelde spotprenten te verbeelden naast deze, de hypermoderne. Wel duidelijk wordt u dan, hoe ontzaggelijk de wetenschap zich geëvo lueerd heeft! Het is of alle sluimerende krachten van een legendarische, sprookjes achtige oudheid, plotseling waarheid gewor den zijn, en in een bijna ontstellende almacht onze stoutste verbeelding overtreffen. En nog durft men zeggen, dat deze tijd niet roman tisch is. Maar verbleekt de schijn van She- herezade's romantiek dan piet bij dien van deze eeuw? Bij dien van het moderne vlieg tuig, bij dien van de draadlooze, welke een aangenaam discours mogelijk maakt tusschen twee vliegeniers, die op duizelingwekkende hoogte, honderden kilometers van elkaar verwijderd, door het luchtruim snellen? Edoch, er is ontegenzeggelijk iets ver dachts aan onze romantiek. Zij mist,.... de rozengeur en de maneschijn. F. A. Door SIR ALAN COBHAM. Vleugels als promenadedekken. Voor degenen onder ons, die hechte betrek kingen onderhouden met bet luchtvaart wezen is de voorspelling van de kansen, die de volgende vijftig jaren inhouden niet zoo moeilijk als men op het eerste gezicht zou denken. De oorzaak daarvan is, dat hoe groot de vooruitgang van de luchtvaart gedurende de afgeloopen twintig jaren geweest moge zijn, deze heeft plaats gehad langs hetgeen wij vaste lijnen mogen noemen; daardoor is het mogelijk, de richting te zien, waarin de ontwikkeling en de wijzigingen zich zullen voltrekken. Na verloop van vijftig jaar denk ik, zal het vliegtuig wel een heel ander uiterlijk hebben dan het tegenwoordige. In de eerste plaats zal de kist of romp van de tegenwoordige machine verdwijnen. In aanmerking nemend, dat de romp thans plaats biedt aan passa giers en goederen, lijkt dit een eenigszins vreemdsoortige voorspelling. Ik meen in- tusschen dat het bedrijfsvliegtuig van 1979 een vlucht zal hebben van ongeveer 100 yards- Passagiers en goederen, alsmede de motoren, brandstof en bemanning zullen in het in wendige der vleugels worden meegevoerd. Drie vleugels zullen er zijn; het vliegtuig van de toekomst wordt dus een triplane. In elk van deze drie vleugels zullen de passagiers niet alleen gelegenheid vinden, comfortabel te zitten, maar ook om te dineeren en te slapen en promenadedekken zullen er voor hen beschikbaar zijn gelijk op de tegenwoor dige mailbooten. Om den geheelen omvang van deze weelderige accomodatie te laten zien, zou een teekenaar het interieur van een groot, modern oceaanschip tot voorbeeld kunnen nemen. Safety first. {London Opinion). „Welk een heerlijke rust buiten, nietwaar Emma?" Als de romp van het tegenwoordige toestel heeft afgedaan, hoe moet het dan gaan met de motoren? Onze toekomstige toestellen zullen zonder twijfel van meer dan één motor worden voorzien en naar alle waarschijnlijk heid zullen die zijn van het Diesel-type. Het totaal aan paardekracht dezer motoren ge zamenlijk zal vermoedelijk omstreeks 10.000 zijn. Natuurlijk zullen ze verscheidene pro pellers doen draaien, maar in afwijking met de tegenwoordige machines zullen deze niet elk afzonderlijk aan een eigen motor gekop peld zijn. De reuzenmotoren worden samen- De vermaarde vlieger van deri tocht LondenKaapstad. (Sir Alan Cobham is de grootste „am bassadeur der lucht" van Groot-Brittannil cn dc held van menige opzienbarende re cordvlucht naar afgelegen deden van het Vereenigd Koninkrijk. Meer dan tien jaren is hij als vlieger werkzaam cn gedurende dien tijd moet h\J ten minste 400.000 miji hebben gevlogen, hij heeft .daarbij schier alle typen machine gebruikt, dikwijls ondcj dc moeilijkste omstandigheden. Tegenwoor dig leidt hij zijn eigen onderneming ter ont wikkeling van de luchtvaart cn het ontwer pen van luchtvaartdiensten.) gebracht in één enkele speciale machine kamer of kajuit en de propellers worden daarmee zoodanig in verbinding gebracht, dat elke motor er meer dan één voor zijn rekening krijgt. Wanneer alleen de gemid delde kruis-snelhoid moet worden bereikt, zal het niet noodig zijn, alle motoren in werking te stellen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat ik de mogelijkheid van het draadloos overbrengen van kracht van de aarde naar het vliegtuig niet voorbij zie en dus rekening houd met het overbodig worden van benzinemotoren. Vliegtuigen zonder motoren. Een van de voornaamste schaduwzijden van het maken van vliegtochten is nog steeds liet afgrijselijke lawaai aan boord. lia de machine der toekomst zal dit euvel verhol pen worden; reeds thans zijn aanmerkelijke vorderingen gemaakt in het voortbrengen van experimenteele „stille" vliegtuigen. ~De snelheid van onze toekomst-machine zal on geveer 200 mijlen per uur bedragen en ïk schat het totale gewicht van zulk een toestel op ten minste 50 ton; wat het aantal passa giers betreft: er zullen er ongeveer 125 kunnen worden meegenomen. Tegen 1979 zullen de moeilijkheden ten opzichte van de weersge steldheid vrijwel zijn overwonnen en het vliegen langs de transatlantische routes zal allengs een quaestie van routine worden. De draadooze richtingzoeker heeft thans reeds zijn waarde bewezen en de piloot van mor gen zal in staat zijn „blind" te vliegen, overtuigd, dat hij staat kan maken op zijiu trouwsten bondgenoot de draadlooze. Daar de omvang en het gewicht van het toestel zoodanig zullen worden, dat het den piloot/ onmogelijk zal zijn, de stuurraderen te han- teeren zooals dat tegenwoordig gebeurt, wordt dc stuurinrichting geheel veranderd. Wij zullen het doel hebben bereikt, wanneer al hetgeen noodig Is het bedienen van een wisselsysteem zal zijn, even eenvoudig als wij het thans gebruiken voor het uit- en aan draaien van het electrisch licht. De reik wijdte van een vlucht dezer machines zal ongeveer 3000 mijl bedragen en ik acht het logisch, dat het jaar 1979 de wereld zal zien omgord met een volledig systeem van voor treffelijk georganiseerde luchtlijnen, die nauwkeurig aansluiting met elkaar hebben. En nu de landingsterreinen. De „Helicoptère" heb ik niet vergeten en of schoon ik er van overtuigd bén, dat de dag van de machines, die recht omhoog opstijgen eens zal aanbreken, meen ik toch. dat wij over vijftig jaar nog wel een aanloop zullen noodig hebben, al zal die ook aanzienlijk korter kunnen zijn dan tegenwoordig. De dag zal komen, dat terreinen als groote spoorwegemplacementen zullen worden in gericht voor het gebruik van de luchtdiensten. Menige belangstellende in de luchtvaart is geneigd de beteekenis en dc waarde van het luchtschip te onderschatten. Wat mij betreft, ik geloof, dat, ofschoon het luchtschip op het oogenblik heel wat meer van de weersomstandigheden afhankelijk is dan het vliegtuig, desniettemin het voornaamste middel van vervoer zal worden. Spor (vliegtuigen. De laatste jaren hebben een verrassendeii groei doen zien van de populariteit der par ticuliere vliegtuigen en de „lichte lucht-car" zal over vijftig jaar ongetwijfeld een even normaal ding zijn als dc auto thans. Ik durf zelfs verder te gaan cn te zeggen, dat over veertig of vijftig jaar de kinderen zullen wor den geboren met zulk een intuïtief lu-.ht- zintuig, dat zij in staat zijn in een vliegtuig te stappen en weg te vliegen, beter dan ze nu een fiets beklimmen en na korte oefe ning berijden. Kortom ,de lezers hebben al begrepen, dat ik enorme toekomstkansen zie in de luchtvaart Wij zijn feitelijk nog in het beginstadium. Zooals dc eerste pioniers van de motorsport zich in hun graf zouden om draaien, wanneer zij de renwagens van te genwoordig zouden zien. Zoo geloof ik, dat iets dergelijks zou ""beuren ten opzichte van het luchtvaartwezen over vijftig jaar. Lucht-Cricket öt de toekomst. (Teekening van Heath Robinson). allereerste poging om met een watervliegtuig een opstijging te maken. (Teekening van Heath Robinson). .jlebben we daarvoor zooveel planeten, gelukkig gepasseerd, om nou in dit nest te-» recht te komen?" f (Teekening Tan R. B. Polier);,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15