BUITENLANDSCH OVERZICHT HOE MACDONALD TEGENGEWERKT WORDT. ONTMOEDIGENDE CRITIEK EN LAF SCEPTICISME. Mijn ervaringen als jager op groot wild BINNENLAND E.niCHEL j: SwÏSLSS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI 1929 DERDE BLAD Ten aanzien van zijn plannen om met Hoover te gaan confereeren. De toekomst van tropisch Afrika- Door den PRINS VAN WALES. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In het Lagerhuis had een debat plaats over Buitenlandsche* kwesties. Chamberlain voerde daarbij het woord, en wijdde uit over de quaestie van de ontruiming van liet Rijn land. Hij zeide, dat met het terugtrekken van de Britsche troepen niets zou worden gewonnen, indien de Franschen en Belgen een zelfde gedragslijn volgen. Met betrekking tot Rusland verklaarde Chamberlain dat het hem met groote vreug de vervulde, dat de regeering de andere re geeringen in het Britsche rijk raadpleegde. Ilij zelf had nooit de deur gesloten voor het hervatten van de diplomatieke betrekkingen, doch het instellen van diplomatieke betrek kingen eenerzijds, en het voeren van een vijandige propaganda, was geen loyale of eerlijke handelwijze, en tenzij de propagan da werd gestaakt, konden de diplomatieke betrekkingen niet worden hersteld. Over de besprekingen met de Vereenigde Staten zeide Chamberlain, dat de conser vatieven het verlangen koesteren dat de on derhandelingen met succes worden be kroond. Chamberlain zelf meende dat men het best tot dit resultaat kon bijdragen door zich in het stadium van thans te onthouden van inmenging door openbare discussie in zaken, die in eerste instantie in het ge heim moeten worden behandeld, wilden zij goede resultaten opleveren. Hij bepaalde er zich daarom toe, den premier succes toe te wenschen met de taak, waarmede hij thans bezig is. Chamberlain drong er bij de regeering op aan, wat de teekening van de facultatieve clausule in de statuten van het Wereldhof betreft niet met overijling te werk te gaan, of zonder ten volle haar aandacht te hebben gewijd aan de verschillende moeilijke quaes- ties, die zij onvermijdelijk zou doen rijzen. Groot-Brittannië had zich dubbel en drie dubbel verbonden tot het op vredelievende wijze regelen van internationale geschillen. Hierbij zij opgemerkt, dat er over het alge meen een hinderlijk scepticisme bestaat ten aanzien van Macdonalds plannen om met Hoover over ontwapening ter zee te confe reeren. De vooraanstaande Engelsche poli tici hebben zich op alle manieren uitgesloofd om in bedekte, hoffelijke termen, als hun meening te kennen te geven, dat Macdonald Itoch niets bereiken zal. Glimlachend ver klaart men, dat men zich maar niets moet voorstellen van deze bespreking; dat het heel aardig is van Macdonald om zich zoo in te spannen, maar dat hij alleen maar reke nen moet op de gunstige uitwerking pp de internationale politiek, van een persoonlijke kennismaking met Hoover. Want Amerikaan- sche en Engelsche diplomaten kennen elkaar te weinig. Zóó tracht men het werk van Macdonald te ontzenuwen, nog voor dat er iets bekend is omtrent de eventueele resul taten van Macdonald's initiatief, voordat men weet dus, óf Macdonald, en wanneer Macdonald naar de V. S. zal gaan! Deze weerzinwekkende critiek uit kringen die in de allereerste plaats in aanmerking zouden moeten komen, om met hun enthou siasme de leidende' staatslieden te steunen, zal niet nalaten zijn ongunstigen invloed op Macdonald's ontwapeningsplannen uit te oefenen. F. A. Conflict in de Commissie voor Financiën PARIJS, 5 Juli (B.T.A.) De commissie van buitenlandsche zaken gaf met 13 tegen 12 stemmen en negen onthoudingen haar rapporteur opdracht de beraadslagingen met de commissie van financiën voort te zetten op den grondslag van het voorstel-Palmade, gisteren door laatstgenoemde commissie aangenomen. Als gevolg van dit besluit heeft Piétrie, rapporteur van de financieele commissie, medegedeeld, dat thans zijn ont slag als rapporteur onherroepelijk is. Pawlonofski doet „onthul lingen". Naar door den Russischen ex-officier Pawlonofski, die te zamen met Orlof wegens liet vervalschen van documenten terecht staat, wordt beweerd, is hij in staat sex^sa- tioneele mededeelingen te doen omtrent ge heimzinnige voorvallen, die zich in het ge bouw van het Russische gezantschap te Berlijn moeten hebben afgespeeld, aldus meldt de Tel. Volgens zijn beweringen moeten namelijk indertijd in het gezantschapsgebouw drie Russen, beambten der Gepeoe, die het wan trouwen der Sovjet-autoriteiten hadden op gewekt, zijn berecht en ter dood veroordeeld, waarna zij, aldus Powlonofski werden dood geschoten en in de kelders van het gezant schapsgebouw werden begraven. Volgens zijn verklaringen kreeg hij van een en ander kennis, toen hij zich in verband met een jiassenkwestie in 1924 eens naar het gezant schapsgebouw begaf en daar met een beambte van de Gepeoe in gesprek kwam. Hij deed van een en ander aangifte bij de Berlijnsche politie, die echter niet veel kon uitrichten, daar het gezantschapsgebouw exterritoriaal gebied is. Van de zijde der politie worden hierom trent de volgende verklaringen afgelegd: Het is juist, dat Pawlonofski zich in 1924 op het hoofdbureau van politie heeft ver voegd, waar hij mededeelde dat het hem bekend was dat drie beambten der Gepeoe op 15 Mei 1923 in de kelders van het Rus sische gezantschapsgebouw waren doodge schoten en vervolgens daar begraven. De politie onderzocht de zaak, voor zoover haar dit mogelijk was, doch stuitte daarbij op verschillende tegenspraken. Op het tijd stip, waarop Pawlonofski zich volgens zijn zeggen toevallig naar het gezantschapsgebouw had moeten begeven, bleek hij namelijk be ambte van het gezantschap te zijn geweest. Hij werd echter ontslagen, in verband met beweerde onregelmatigheden. Van de perso nen, die volgens hem waren geëxecuteerd, kon niet worden vastgesteld of zij ooit in Duitsch- land hadden vertoefd, terwijl ten slotte de namen van hen, die de executie verricht zouden hebben, onjuist bleken te zijn. De na sporingen der politie moesten echter ten slotte worden gestaakt, daar het gezantschaps gebouw exterritoriaal is. FACHOT PLEIT VOOR BENOIT. PARIJS, 5 Juli. (Havas). Procureur- generaal Fachot, getuigenis afleggende in het proces van den autonomist Benoit, die een poging heeft gedaan om hem te dooden, verklaarde, dat hij den beschuldigde be schouwde als een naïef mensch, oneindig minder schuldig dan degenen, die Frankrijk wilden uiteenrukken. Hij verzocht daarom het niet-schuldig uit te spreken. Benoit, die zeer ontroerd was, betuigde zijn spijt over zijn daad en beloofde voortaan een goed Franschman te zullen zijn. WAAR IS DE „UNTIN BOWLER"? Omtrent de plaats, waar het vliegtuig „Untin Bowler" zich op het oogenblik be vindt, heerscht in New York sedert het ver trek van Remi Lake onzekerheid. Volgens een bericht uit Chicago heeft de „Chicago Tri bune", de eigenares van het vliegtuig, tal rijke verminkte draadlooze telegrammen opgevangen, welke het vliegtuig na het ver trek van Remi Lake verzonden heeft. Het was echter niet mogelijk, daaruit de positie van de machine of bijzonderheden omtrent het verloop van den tocht te weten te ko men. Met het oog op de berichten volgens welke zich ten Noorden van de Ungava-kust een storm-centrum bevindt, dat zich in de rich ting van het vliegtuig beweegt, stellen de draadlooze stations .te New York alles in het werk om seinen van het vliegtuig op te vangen. Bij het vertrek van de „Untin Bowler" uitRemi Lake heerschte volgens een bericht uit Moolbaeb, dat zich op 15 K.M. afstand van Remi Lake bevindt, ideaal vliegweer. De motoren werkten onberispelijk. De machine bewoog zich in Noordelijke richting over een absoluut onbewoonde streek. Terwijl zich te Remi Lake een draadloos station van het staatsboschbeheer bevindt, heeft Great Wahle waar de volgende landing zal worden vol bracht, geen draadlooze installatie. Het Bureau voor Scheepvaart en Visscherij heeft van het station Port Burwell bericht ontvangen, dat het vliegtuig des morgens om 9 uur 20 plaatselijken tijd uit Rupert House vertrok, welke post zich halverwege tusschen Remi Lake en Great Whale bevindt, doch dat het kort daarop in verband met 't slechte zicht moest terugkeeren. Een rechtstreeksch bericht evenwel, dat het vliegtuig te Rupert House geland zou zijn, is niet ontvangen. Te Chicago hoorde het draadloos station van de Chicage Tribune het eentonige zoemen van het ontvangtoestel, hetgeen overeenkom stig de afspraak bewijst, dat het vliegtuig zich in de lucht bevindt. Om tien uur 12 m. hield het gezoem op en men veronderstelde daarom dat het vliegtuig te Great Whale was geland. Om 1 uur 10 des middags werd het sein ontvangen, dat bij het vertrek van het vliegtuig zou worden gegeven en om 2 uur 20 werd opnieuw een sein ontvangen, waaruit bleek dat het vliegtuig zich nog in de lucht bevond. Men kon echter niet nagaan, schrijft de Tel., of de „Untin Bowler" van Great Whale naar Port Burwell was vertrokken, dan wel voor de tweede maal te Rupert House was opgestegen. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. DE OVERROMPELING VAN HET WATERFORT. De „Amigoe de Curacao" van 15 Juni schrijft volgens de N.R.Ct. over den overval op Willemstad o.a. het volgende: „Het was Zaterdagavond 8 Juni, ongeveer kwart over negen, toen plotseling in 'vliegen de vaart drie groote trucks het Waterfort kwamen binnenstormen. Het was als een tor nado, even plotseling en geweldig als ver woestend. „Binnen het fort kwamen uit deze trucks een tachtigtal met karabijnen en groote kap messen gewapende Venezolanen te voor schijn. die zich onmiddellijk in drie troepen verdeelden, en als een stormwind over ge heel het fort verspreidden. „Een gedeelte vloog op de hoofdwacht af, waar op dat oogenblik slechts een drietal politie-militairen tegenwoordig waren. Na heldhaftigen tegenstand werd sergeant-ma joor Vaas neergesabeld. De twee Surinaam- sche politie-militairen Nelstein en Narain, die bij de poort stonden, schoten te hulp, om met gevaar van hun eigen leven hun makker en de wacht te verdedigen. Zij liepen daarbij zware verwondingen op. „Een troep vloog op hetzelfde oogenblik de eetzaal binnen, waar een paar politie-mili tairen rustig zaten te eten, die eveneens zware verwondingen opliepen- O.a. de ser geant-majoor Marcusse, wiens schedel ge kloofd werd en die Dinsdagmorgen overleed. Weer een ander gedeelte vloog de slaapzaal op, waar enkele niets vermoedende militai ren rustig te slapen lagen. „Op het geraas stoven allen op, om te za men met de andere militairen die zich tot achter de cantine hadden teruggetrokken, voet voor voet het terrein te verdedigen. „Zwaar werd er gestreden, en over en weer geschoten. Doch toen zij de patronen van hun revolvers verschoten hadden, waardoor zeker verscheidene Venezolanen gewond en gedood werden en de Venezolanen, wier aan tal ondertusschen voortdurend aangroeide. 1 nog maar steeds bleven opdringen, was er geen weerstand meer mogelijk, en stelden verschillenden zich in veiligheid op het plein van de gevangenis, terwijl anderen langs den fortmuur zich in zee lieten vallen en zoo langs het strand ontkwamen. „In de slaapzaal maakte de troep zich meester van alle in de rekken aanwezige ge weren. Daar men de liehtleiding had door gesneden, heeft men de bovenverdieping der slaapzaal echter niet doorzocht. „Tenslotte wist een laatste troep het muni tiemagazijn binnen te dringen, waar men zich van zoo goed als alle geweren en een deel der munitie meester maakte. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat er aan georgani- seerden weerstand niet te denken viel, te meer, daar de Venezolanen zeer goed, zelfs met enkele repetitiegeweren gewapend wa ren, waarmee maar voortdurend geschoten werd, terwijl daarentegen in het fort, zooals Zaterdags 's avonds, wanneer een groot deel der politie-militairen op patrouille is, ge woonlijk het geval is, slechts de verplichte bezetting aanwezig was." Toen de Gouverneur gevangen genomen was, moet generaal Urbina gezegd hebben: „U is verantwoordelijk voor alles wat er op heel het traject van hier naar Maracaïbo voorvalt. Ik weet, dat u om een oorlogsboot gevraagd hebt. Als er ons iets overkomt, zal dat voor Curacao een ramp zijn, omdat ik dan heel Curasao in de lucht zal laten vlie gen. „Op de werf van de Red Dine aangekomen, beval Machado den gouverneur en kapitein Borren om mee aan boord te gaan. „Zijne Exc. merkte op, dat dit tegen de afspraak was, daar hij slechts tot aan de werf zou meegaan; hij werd echter gedwon gen om mee aan boord te gaan, en daarna om mee uit te gaan tot buiten de boei, om dan weer per landsboot te kunnen terug keeren, opdat, zooals Machado zeide, bij het uitvaren niet op ze zou geschoten worden." „Het geschiedde echter niet zooals door Machado beloofd was. Onder voorwendsel van onderweg vrijgewaard te zullen zijn te gen een eventueelen aanval, werden allen als gijzelaars meegevoerd, inplaats vair dat zij buiten de boei het schip weer zouden kunnen verlaten, zooals beloofd was. Wel gaf men Z. E. de verzekering van met de eerste gele genheid te kunnen terugkeeren". Men weet, dat de gouverneur en de kapi tein later met het schip weer teruggekeerd zijn. EEN UITSPRAAK VAN DEN KOLONIALEN RAAD. Reuier seinde Vrijdag uit Willemstad: De gouverneur van Curacao deelde den Kolonialen Raad mede, dat hij de Neder- landsche regeering op de hoogte had ge bracht van ziji}. bereidheid om af te treden als men van oordeel mocht zijn dat hem in eenigerlei opzicht blaam kon treffen in ver band met den aanslag op Willemstad. De Koloniale Raad nam een motie aan, waarin vertrouwen in den gouverneur wordt uitgesproken en zond een telegram aan den minister van koloniën, waarin een onderzoek gevraagd wordt naar de verantwoordelijkheid en het gedrag der politie en autoriteiten op Curagao en waarin eveneens verzocht wordt om de noodige stappen te doen teneinde in de toekomst de volledige bescherming van de NederIandsche gebieden in West-Indië te verkrijgen. NA DE VERKIEZINGEN. FLORIS VOS VOELT ZICH AAN DE V.-D. VERWANT. Donderdagavond is aan den heer Floris Vos door enkele getrouwen een serenade ge bracht, waarna het nieuwbenoemde Kamer lid een uiteenzetting gegeven heeft van de beginselen welke hij in de kamer zal voor staan. Naar het Hbld. verneemt, zal de heer Vos in de Kamer aansluiting zoeken bij de Vrijz. Dem., aan welke partij hij zich het nauwst verwant voelt. ZUID-AFRIKAANSCHE EERE DOCTORATEN. VOOR PROF. DE SITTER EN PROF. MOLENGRAAF. Reuter meldt uit Kaapstad, dat ter ge legenheid van het congres der British Asso ciation, dat daar zal worden gehouden, een aantal eere-doctoraten zal worden verleend. De Universiteit van Kaapstad zal o.a. een eere-doctoraat toekennen aan prof. De Sitter te Leiden en de Universiteit van Witwaters zand aan prof. Molengraaf te Delft. DE DIEFSTAL IN HET RIJKSMUSEUM. TOT ééN JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 21-jarigen leer ling-machinist, die er van verdacht wordt, dat hij op 26 April 1.1. in het Rijksmuseum een schilderij, voorstellende Anna v. Bruns- wijk uit de lijst sneed en daarna zich toe eigende, meldt het Hbld. De verdachte, die ook vervolgd wordt we gens een museumdiefstal te Haarlem, had in de instructie bekend, doch die bekentenis op de terechtzitting ingetrokken. Het- O. M. had één jaar gevangenisstraf gevorderd. De Rechtbank legde de geëischte straf op. on der overweging dat het stelen van een schil derij uit een museum bijzonder ernstig is, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. VOOO AMATEUB FOTOGRAFEN - W jtgjggft IriLM-PACK/j De Prins van Wales. Diegenen onder ons die, van de Oude Wereld uit, een reis maakten, hebben na tuurlijk de gewone moeilijkheid ondervon den van bij hun terugkeer gevraagd te wor den om een beknopt reisverhaal. Het geven van zulk een verslag is altijd moeilijk, zelfs aan zijn persoonlijke vrienden; het is des te moeilijker in het publiek en mijn taak is al zeer moeilijk omdat mijn ervaringen geduren de twee maanden in Oost-Afrika zoovele en zoo velerlei waren. Er zijn vele mensch en, niet bekend met Oost-Afrika, die geneigd zijn hef te beschou wen als een soort wild, onbeschaafd land, waar de voornaamste bezigheid is het jagen op groot wild. Ik mag zeggen dat ik, sport liefhebber als ik ben en wetende hoe goed de sport in Oost-Afrika kan zijn, wist, vóórdat ik Engeland in September van het vorig jaar verliet, dat de jacht in Oost-Afrika slechts ontspanning is en één der amusementen. Ik wist dat het een land was waar vele mannen en vrouwen zich een bestaan verzekerd had den. Ik wist iets van de geschiedenis van het land en van zijn moeilijkheden en om met deze kennis te maken ging ik er verleden jaar heen. De geschiedenis van den pionier- arbeid der jonge landen van het Britsche Rijk heeft mij altijd geïnteresseerd en getrof fen. Wanneer men bedenkt dat de geheele ontwikkeling van Oost-Afrika gedurende mijn leven heeft plaats gehad geloof ik, dat de be langstelling en de ontroering nog grooter worden. Geen grooter contrast bestaat er dan tusschen de ervaringen van hen die 30 jaren geleden van de kust naar het centrum van Uganda moesten loopen en mijn eigen ervaringen en die van reizigers in Oost-Afrika in den tegenwoordigen tijd. Ik heb iets gezien van de toestanden die aan de kust heerschen, ik heb de beschaving gezien in de voornaamste steden en bevol kingscentra en' ik heb ook kunnen consta- teeren dat het leven van de boeren en kolo nisten niet altijd prettig en gemakkelijk is. Onder andere zag ik de verschrikkelijke uit werking van de droogte. Over groote uitge strektheden was de oogst zoo goed als geheel mislukt door deze en andere plagen en ik meen dat het er ook dit jaar weer zeer weinig geregend heeft. Ik weet iets van het leven van den kolonist, (ik hoop tenminste dat ik er iets van weet) maar niettegenstaan de de moeilijkheden die de kolonisten door maken, vond ik onder hen een verwonderlijk optimisme, hoop en een vast vertrouwen in de toekomst van hun koloniën. Ik had ook herhaaldelijk gelegenheid om de inboorlingen, voor wier welvaart en voor uitgang wij verantwoordelijk zijn, gade te slaan. Ik zag hen in den staat, waarin zij teruggetrokken leven in hun „Shamba's" en dorpen en dikwijls bleek mij hun trouw aan den Koning van Groot-Brittannië. Ik zag ook hoe de regeering en de kolonisten hen allerlei nuttig werk laten leeren en doen en ik kreeg een gunstigen indruk van de instellingen, zooals scholen en oefenplaatsen, die de re- VORST OP JAVA. SCHADE IN THEETUINEN. Ten gevolge van het heerschen van een voor Java buitengewoon lage temperatuur, zijn vele in het Pengalengansche gelegen ondernemingen door de vorst geteisterd, seint Aneta uit Bandoeng. Er werden tem peraturen geregistreerd van 5 en meer gra den beneden het vriespunt. Op de kina-onderneming Lodoja is zeer belangrijke schade geleden. Het heeft daar zeer hard gevroren, harder dan in de laat ste 15 jaren is waargenomen op deze onder neming. Ook op de thee- en tin onderneming Sedep heeft het gewas belangrijke schade geleden. Op de andere ondernemingen is het minder ernstig gesteld. STRATENBOEKJE EN AUTOBllSGIDS. Bij den uitgever G. Eikelenboom te Haar lem is thans de uitgave 1929 verschenen "van het Stratenboekje voor Haarlem en omstre ken. Ditmaal verschijnt het handige werkje „verwerkt tot autobusgids". Er is namelijk een plattegrond van de Haarlcmsche be bouwde kom in opgenomen, waarop de drie stadsautobuslijnen in roode kleur staan aan gegeven, terwijl op de achterzijde de routes staan aangegeven. Het is voor den uitgever en voor het publiek te "nopen, dat deze rou tes nu niet meer gewijzigd zullen worden, dan kunnen de busreizigers er groot gemak van hebben. Een verdeeling van de stad in vijf gedeelten naar de windstreken om het centrum gegroepeerd vergemakkelijkt het zoeken van straten, daar letters in den tekst op deze verdeeling correspondeeren. De stra- lonlijst is weer uitgebreid, alleen was het bij den snellen groei der stad wel gewenscht om ook de ontworpen straten volgens de goed gekeurde uitbreidingsplannen vast in kaart ie brengen. Dat het boekje ook vele gegevens over de trams, de interlocale verkeersmid delen en het postwezen bevat maakt het zooveel te belangrijker voor den gebruiker. geering heeft gesticht. De kolonisten doen prachtig werk door hen in de geheimen van den landbouw in te wijden en ik kwam tot de conclusie dat de beste leermeesters voor de inboorlingen de kolonisten zijn. Maar tot mijn genoegen kan ik zeggen dat mijn reis niet alleen gevuld was met werk, maar dat zij ook genoegen bood. Mijn gast- heeren waren zoo vriendelijk, daarvoor te zor gen. Overal waar Britsche gemeenschappen zijn, wordt aan paardenrennen gedaan en ik kreeg een uitstekenden Indruk van de ren nen in Kenya. Ik heb er heel wat goede paarden gezien en ik heb er ook zelf heel prettig gereden. Ook speelde ik er menig goed spel golf dat wil zeggen: het spel was goed, niet mijn golf. De menschen in ons land waren er verwonderd over als ik hun vertelde dat ik in Oost-Afrika op niet minder dan 14 ver schillende golfterreinen lieb gespeeld. Dit is weer een voorbeeld van den ondernemings geest der Britten. Dan heb ik ook twee keer op groot wild gejaagd. Ik ben geen verwoed jager of ver zamelaar van jachttrofeeën, ofschoon ik evenmin als ieder ander, de verzoeking kan weerstaan om het mij toekomend aandeel ivoor te bemachtigen. Het kan mij weinig schelen bij een jacht het grootst aantal dieren neer te leggen en het idéé om in een auto uit te rijden en van zeer nabij op wild te schieten, trekt mij heelemaal niet aan. Maar ik weet dat gij het met mij eens zult zijn als ik zeg dat ik van weinig dingen in mijn leven meer genoegen heb gehad dan van mijn korte jachten op olifanten, rhino- cerossen, leeuwen en buffels. Het is een heerlijk leven, vol avonturen en het is een van de weinige gelegenheden die ons gelaten zijn heden ten dage om in de geheimen der natuur door te dringen en zoo dicht mogelijk te naderen tot de toestanden, waarin de oude pioniers leefden. Ik had veel geluk, omdat, in aanmerking genomen het betrekkelijk gering aantal dagen gedurende welke ik gejaagd heb, ik verschil lende avonturen luid, wel bekend aan de jagers op groot wild, die niet noodzakelijk behooren tot de ondervinding van een ieder die een jacht op groot wild organiseert. Ik sprak zooeven over de toekomst van Oost-Afrika. Zonder twijfel bevindt dat land zich nu op een punt, waar verschillende wegen samenkomen. Het is thans nog niet mogelijk te voorspellen, langs welken weg het lot Oost-Afrika zal voeren. Er zijn hinder palen op elk dier wegen, want welk jong land en Oost-Afrika is zeer jong, verge leken met de meeste landen heeft ooit een breeden en gemakkelijken weg vóór zich gevonden? Maar dit land is zoo gelukkig zich te kunnen laten leiden door de ervaringen der oudere koloniën in het Britsche Rijk en bovendien de wetenschap te bezitten dat allen die gevoelen voor het welzijn van het Rijk in de toekomst bereid zijn, te helpen zooveel zij kunnen. In de ontwikkeling van dezen wonderbaren equatorialen gordel, zoo vol verscheidenheid, en Uganda, de kolonie Kenya, Nyassaland en het Tanganyika grondgebied omvattend, kan gebruik gemaakt worden van wat mijns- inziens het grootste voorrecht is voor allen die tot het Britsche Rijk behooren: het recht te putten uit de kennis, die de man nen van ons ras in den loop der tijden hebben verzameld bij het behandelen van vraagstukken betreffende ontwikkeling, ad ministratie en bestuur in alle wereldstreken en in alle denkbare omstandigheden. Wij vormen allen één firma in dit groote Britsche Rijk, ofschoon wij vele filialen heb ben en wij, die belast zijn met de ont wikkeling en het bestuur van Oost-Afrika zullen, hoop ik hun taak minder moeilijk vinden door de wetenschap dat in Zuid en West-Afrika. in Australië, Canada en Indië en in Groot Brittannië zelf er tal van menschen zijn, die den voortgang van hun land zullen gadeslaan met groote sympathie en gereede erkenning van de moeilijkheden die ook zij gekend hebben, zij het in een eenigszlns anderen vorm. Wanneer ge rotsen van een weg moet verwijderen, hetzij in het openbare, hetzij in het particuliere leven, 13 het gevoel, dat uw vrienden achter u staan, meer waard dan de grootste hoeveelheid dynamiet, (Nadruk verboden)". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS VLIEGENDE SLANGEN Donderdag vervoerde de K. L. M. een zen ding van 150 K.G. levende slangen van Am sterdam naar Brussel. De dieren waren af gezonden door een dierenhandelaar tc Am sterdam en waren bestemd voor een circus dat te Brussel verblijf houdt. PERSONALIA. Aan de Universiteit te Amsterdam, is voor het candidaatscxamen in de sociale geo grafie geslaagd de heer J. F. A. Rozenhart uit Haarlem. Voor het examen M. O. Lichamelijke Op voeding is aan de Acaderfile voor Lichame lijke Opvoeding geslaagd mej. T. A. Roos uit Haarlem. Voor het candidaatsexamen in de rechten is te Lelden geslaagd de heer G. J. Timmer mans te Haarlem. DE STOESSEL-LUIT EN DE RADIO. Egenigen tijd geleden heeft onze plaats genoot, de heer P. de Nobel, een radio-uit zending verzorgd met enkele zijner leerlin gen, die tot doel had de bruikbaarheid van de Stoessel-luit aan tc toonen, als begelei ding bij Kinderzang enz. Deze radio-ultaen- ding is door atmosferische invloeden maar matig geslaagd. Voor hen, die zich voor de Stoesselluit inte resseeren deelen wij mede, dath op Maandag 8 Juli 's avonds van 89 over den Hilver- sumschen zender voorde AVRO een tweede demonstratie zal worden gegeven door het Amsterdamsche Lyceum onder leiding van den dirigent Fred. J. Roeske en den rector dr. C. P. Gunning, die een inleidend woord zal* spreken.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9