SPORT EN SPEL BINNENLAND BRIEVEN UIT BRITSCH-INDIë. OP HOEING'S STOPPAGE HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 JULI 1929 ROEIEN. GUNTHER DOOR HET N. O. C. GEHULDIGD. DOOR EEN HOLLANDSCHEN OOGGETUIGE. Dinsdag had ten huize van den heer Van Laar te Amsterdam een lunch plaats, aange boden door het N.O.C. ter huldiging van den heer Gunther en Dr. Marres, waartoe tevens waren uitgenoodigd, Dr. te Hennepe, voor zitter van den Nederlandschen Roeibond en Ir- Docen, voorzitter van de roeivereeniging „de Amstel". In zijn toespraak wenschte de voorzitter van het N.O.C. Baron Schimmel- penninck van der Oye, Dr. te Hennepe geluk met de schitterende verrichting, welke onder zijn voorzitterschap van den roeibond had plaats gehad en meer in het bijzonder Ir. Docen als voorzitter der vereeniging waar toe Gunther behoort. Zich richtende tot den heer Gunther en Dr. Marres, die hij in een adem wenschte te noemen, wees hij op de buitengewone prestatie door beiden te Henley verricht, en deed daarbij uitkomen, hoe zeer deze overwinning niet alleen strekt ter eere van de roeisport hier te lande, doch ook be schouwd moet worden als een eer voor ons land, gelijk reeds ten duidelijkste bleek uit de vele huldebetoogingen uit andere dan uit sportkringen. Ten slotte deed hij uitkomen hoe zeer de behaalde overwinning te danken was aan de persoonlijke toewijding der beide betrokkenen, waarvoor hij hun zijn oprech ten dank bracht. Ministereele gelukwenschcn- Naar de N.R.Ct. verneemt, hebben de mi nisters van onderwijs, kunsten en weten schappen en van binnenlandsche zaken en landbouw een zeer vleienden brief gericht tot den heer Gunther, naar aanleiding van zijn schitterende overwinning in Engeland. ZWEMMEN. DE 4»/2 K.M. ZWEMWEDSTRIJD DAMME—BRUGGE. Voor den vijftienden keer is Zondag .1.1. de wedstrijd DammeBrugge verzwommen. Er was een enorme belangstelling. Geheel Brugge leefde mee, wat tot re sultaat had, dat tijdens dezen 41/2 K.M. wedstrijd de beide oevers van de prachtige baan bezet waren met een haag van toe schouwers; een groot deel volgde de zwem mers te voet. Per vrachtauto gingen de zwemmers en verzorgers naar de startplaats. In Damem heerschite een kermisdrukte. Ein delijk, tien minuten over vier, start de eenige dame Cor Leibrand uit Utrecht. Een fluitje klinkt, en onder een hoeratje van het publiek begint ze moedig den langen tocht. Tien minuten later weer een fluitje: de schoolslag-zwemmers vertrekken, zes in ge tal. De grootste belangstelling bestaat echter voor de laatste groep: de vrije slagzwem mers. Algemeen wordt de grootste strijd verwacht tusschen Pascoe kampioen van Engeland, en don Belg Boone, den winnaar van verleden jaar. Als derde wordt nog genoemd een Pool. Bochynski. Wij, Hollanders, zijn erg in spanning; theoretisch heeft Jan van Hemsbergen een kans, maar we durven het geen van allen zeggen. Eindelijk vertrekken ook de laatste acht tien. Cor Leibrand is intusschen al ver weg en nauwelijks meer te zien. Het publiek leeft op, in drommen volgt het den strijd. De eerste 500 M. is een felle strijd om de leiding. Bochynski ligt voor, 2e en 3e zijn Pascoe en Boone, vier is van Hemsbergen. Bochynski zwemt moeilijk; wel hard, maar het is te zien dat hij zoo'n tempo niet kan volhouden. Spoedig zakt hij af, komt drie en na nog enkele meters is ook Van Hemsbergen hem voorbij. Het publiek heeft schik in den jongen Hollander, maar geeft hem toch nog geen serieuse kans. De algemeene opinie is: „dat houd't hij niet vol". Duizend meter: Pascoe en Boone zwemmen gelijk op en leveren een feilen strijd. Van Hemsbergen mengt zich hier tactisch niet in. Dit duurt zoo tot halverwege; dan blijkt Boone zijn kruit verschoten te hebben; hij moet Pascoe laten gaan en ziende dat hij nog verder af zal zakken, geeft hij op. Van Hemsbergen ligt twee. Wij kijken el kaar aan en durven nog nauwelijks hopen. De schoolslagzwemmers zijn intusschen in gehaald en ook mej. Leibrand. Op 3500 M. zijn Pascoe zoowel als Van Hemsbergen ze alle voorbij en dan merkt het publiek, dat Pascoe gaat winnen en de Haarlemmer no. twee wordt. Luide aanmoedigingen weer klinken. Daar zijn de vlaggen. De Holland- sche wappert fier uit naast de Engelsche. Een schot klinkt, een luid gejuich, Pascoe is aan in uur 15.30. Nog eenige oogen- blikken, een tweede schot, wederom een luid hoera, Van Hemsbergen is no. twee gewor den. vóór alle Belgen, in 1 uur 18.15. Volkomen frisch stappen ze beiden het water uit. Het is een pracht-strijd geweest, een schitterende propaganda voor de zwemsport en een ongedacht succes voor Holland, spe ciaal voor trainer Veldhof! en de zwemclub „Haarlem". WATERPOLO. IIAARLEM—DE WATERRATTEN (3—0). Onder groote belangstelling gaan de vol gende zeventallen te water: Haarlem: N. N., W- Hölsken. C. v. Ellinckhuyzen, A- Llezenberg, C. Zeeman, H. Piet.ers, J. v. Hemsbergen. D.W.R.: Th. v. Koningsbrugge, N. de Vries, C. Vrugt, W. Voerman, A. H. de Bruyn, S. de Vrios, C. v. d. Broek. Beide partijen vallen direct enthousiast aan. Beurtelings worden goede aanvallen op gezet. Haarlem is in de meerderheid. Tijdens een aanvalsperiode begaat S. de Vries een fout binnen de 4 meter; hij wordt het water uitgewezen. Van Hemsbergen neemt den strafworp te vroeg, maar scoort bij de 2e maal onhoudbaar. Haarlem, hierdoor aan gemoedigd, blijft aanvallen, maar rust komt met l0. Na rust wisselen Pieters een Zeeman van plaats, met als gevolg een verwarring in de Waterratten-achterhoede, waarvan Pieters profiteert. (20). De strijd wordt nu wel wat te vurig, maar scheidsrechter Braam leidt uitstekend; hij houdt de teugels strak. Van Koningsbrugge krijgt eenige mooie kansen, doch tevergeefs. Haarlem is sneller; zij zwemt zich steeds vrij. C. Zeeman plaatst na een snellen rush den bal naar Van Hemsbergen, die nogmaals scoort. Het einde komt kort hierop onder groot gejuich van de Haarlem-supporters met 30. ZIGNEA—H. Z. P. C. (1—4) Dinsdagavond werd op het oefenuur van Zignea in de nieuwe gemeentelijke bad en zweminrichting aan de Houtvaart bo vengenoemde competitiewedstrijd gespeeld. Er was vrij veel publiek aanwezig. Onder leiding van scheidsrechter Bra'am komen de volgende zeventallen in 't veld. H. Z. en P. C.: D. Coelingh, G. Snoeck, I. van Tilburg, M. Hankes Drielsma, R. Kremer, H. Hankes Drielsma, A. Schouten. Zignea: C. Kammeijer, B. Witkamp, R. v. Spaendonck, B. Venema, M. v. Ommeren, P. Metz, D. Roos. Onmiddellijk neemt H. Z. en P. C. het spel in handen, en houdt dat vrijwel den geheelen wedstrijd door. Reeds direct krijgt mej. Roos een hard schot te verwerken, al heel gauw door nog een aantal gevolgd. De Haarlem- sche keepster heeft veel last van den gladden bodem in 't ondiepe gedeelte van het bassin. I-I. Hankes Drielsma maakt spoedig achter elkaar twee goals (02). De dames Venema en Witkamp ruilen van plaats. Voor rust gelukt het aan de dames Schou ten en Kremer ieder een goal te maken (0-4). In de tweede helft is het grootendeels aan mej. Roos te danken, dat H. Z. en P. C. haar voorspong niet kan vergrooten. Mej. li. Han kes Drielsma de goalgetter van H. Z. en P. C. wordt uitstekend door mej. Witkamp be waakt, wat de Haagsche zwemster zóó schijnt te ergeren, dat zij overdreven forsch speelt. Tot vlak voor het einde blijft de stand onge wijzigd. Dan krijgt mej. R. van Spaendonck vrij liggend den bal; zij schiet tegen de han den van de Haagsche keepster, die zoo vrien delijk is, den bal nog wat verder in het doel te slaan. (14). Direct daarna wordt tijd gefloten. De nederlaag voor Zignea had niet zoo groot behoeven te zijn als er door allen beter geplaatst werd en als H. Z. en P. C. wat min der forsch gespeeld had. Dinsdagavond a.s. wordt op het oefenuur van Zignea aan de Houtvaart de returnwed strijd tegen R. D. Z. gespeeld. LAWNTENNIS. TOURNAMENT RIJNEGOM. Heerenenkelspel: Ramaker sl. Bier, (54, 6—4; Deutman sl. v. d. Klashorst 64, 64; Seignette sl. Hulshof Poll 61, 61; J. v. d. Stadt sl. Franse 61, 64. Damesenkelspel: Mevr. Lodder sl. mej. De Kadt 61, 62; frl. L. v. Riemsdijk sl. mevr. Lodder 6—4, 63. Gem. dubbelspel: Mej. v. d. Haar en dr. Ds Crauw sl. mevr. Kühn en Melse 119, 75; mej. v. d, Stadt en J. v. d. Stadt sl. mevr. en den heer Roelofsz 64. 61. Heercndubbelspel: Stoel en. Terlaag sl. Oostwald en Cassee, 61, 46, 62; Eys- vogel en Huystee sl. v. Asperen en Brants 86, 75; Ramaker en v. Bellen sl. De Rui ter en C. Melse 75, 1311. ..Damesdubbelspel: Mej. Verster en mej. v. d. Aardweg sl. mevr. Huystee en mevr. Veldhuyzen 46, 63, 6—3; mej. Verster en mej. v. d. Aardweg sl. mevr. Brombergen mevr. Kamerbeek 16, 62, 75. POSTDUIVEN. DE T. B. C.-WEDVLUCHT. Uitgeschreven door den Haarlemschen Postduivenbond. Men schrijft ons: „Een woord v,an opwekking tot deelneming aan het T.B.C.-concours, zal wel overbodig zijn, gelet op de groote belangstelling en medewerking van vele zijden en op de vele eereprijzen, die toestroomen. Maar wel mo gen wij verzoeken niet het minimum aantal maar alle duiven voor het T.B.C.-concours in te schrijven. Immers het groote succes der vlucht en het hoofddoel is en moet blij ven: een flink bedrag te kunnen afdragen voor de T.B.C.-bestrijding. Aan het bestuur van het Consultatie-bureau, dat steeds voor groote uitgaven staat, en aan vele dringende verzoeken om hulp en steun niet direct kan voldoen, moet krachtdadig hulp worden ge boden. Velen weten uit eigen kring gevallen waar noodzakelijke hulp noodig is en waar in om financieele redenen niet dadelijk kan voorzien worden. Laten wij toonen met de daad tot hulp bereid te zijn; daarom al onze duiven in concours! De Haarlemsche T.B.C.-vluclit 1929 moet slagen. DAMMEN. OM DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond werd de wedstrijd om het clubkampioenschap der Haarl. Damclub voortgezet: De uitslagen der hoofdklasse luiden: G. L. Gortmans remise met J. v. Looij. De partij Berkemefer—Greeuw werd afge broken in winstselling voor Berkemeier. SUCCESSEN VAN HAARLEMSCHE DAM- t SPELERS IN PARIJS. Zoo juist zijn A. de Jong (ex-kampioen van Haarlem) en J. van Looij (beide hoofd klasse-spelers der Haarl. Damclub) uit Pa rijs teruggekeerd, alwaar zij eenige wed strijden hebben gespeeld tegen de sterkste Fransche meesters. Deze wedstrijden werden georganiseerd en geleid door den Hollandschen meester Herm. de Jongh, die te Parijs woonachtig is. Beide Haarlemmers speelden elk 4 match partijen, waarvan wij de uitslagen hieronder laten volgen: De Jong won van Ir. Paul Sonier, verloor van deiï ex-wereldtampioen S. Bizot en speelde remise tegen den ex-wereldkampioen Marius Fabre en Léon Sigal. J. van Looij won van Ir. Paul Sonier en Léon Sigal en speelde remise tegen Ir. Paul Sonier en Bizot. Hulde aan deze beide kranige Haarlem sche hoofdklassers voor de wijze waarop zij de Hollandsche kleuren in Parijs hebben hooggehouden. BRAND TE LEIDEN. TWEE VERDIEPINGEN UITGEBRAND Dinsdagochtend omstreeks 6 uur is brand ontstaan in het perceel 181 aan den Hoogen Woerd te Leiden, meldt de N.R.C. In dit perceel is op den beganen grond een pakhuis van de firma Wouterlood; de bovenwoning bestaande uit twee verdiepin gen en een zolder, was bewoond door de weduwe E. C., haar dochter en twee zoons. Even nadat de beide zoons de woning had den verlaten, is de brand op een aan de ach terzijde der tweede verdieping gelegen slaap kamer uitgebroken. De politiebrandspuit en de groote motorspuit van de brandweer waren spoedig ter plaatse, waarna het vuur met 5 stralen wercl aangetast. De zolderverdieping en de tweede verdieping brandden geheel uit; de woonkamers op de eerste verdieping kre gen ernstige waterschade. Ongeveer half- acht kon de brandweer inrukken. De schade wordt op ongeveer f 6000 ge schat, welke door verzekering wordt ge dekt. Het pand heeft een typisch oud-Hollandsch geveltje, dat behouden kon worden. GEEN SCHIETENDE MEISJES. 'T WERK VAN EEN PERSFOTOGRAAF. Op vragen van het Kamerlid Hermans betreffende het deelnemen van meisjes aan schietoefeningen van den vrijwilligen land storm, antwoordde de minister van Defensie o.a.: Aan de jongste schietoefeningen van den vrijwilligen landstorm te Amsterdam hebben géén meisjes of vrouwen deelgenomen. De in de eerste vraag bedoelde foto is ver vaardigd tijdens den onlangs te Amsterdam gehouden schietwedstrijd voor „bijzondere vrijwilligers" van het Vrijwillige Landstorm corps „Stelling van Amsterdam". De op de foto voorkomende meisjes, die met vele an dere huisgenooten of betrekkingen der deelnemers, op het terrein aanwezig waren, hebben, als gezegd, niet aan dien wedstrijd deelgenomen, mede omdat de wedstrijdbe palingen zulks buitensloten; zij hebben ook niet geschoten. De bewuste foto is met hun instemming door een persfotograaf, buiten medeweten van de wedstrijdleiders, vervaar digd. DE BRAND TE 'S-GRAVENDEEL. TWEE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Omtrent den brand te 's-Gravendeel meldt de N. R. Ct. nog: Maandagavond omstreeks half twaalf ont stond brand in de vlasschuur van de Gebr. Reedijk aan de Kerkstraat te 's-Gravenhage, De brand nam in korten tijd in hevigheid toe en tasttte ook de panden van C. de Geus en A de Geus en een onbewoond huis, dat als bergplaats gebruikt wordt, aan. De centrale brandalajuneerinrichting, die sedert 1 Juli in dienst is, werkte goed, zoodat binnen enkele minuten na het alarm de bei de motorspuiten bij den brand waren aan gekomen en in dienst gesteld. Onmiddellijk werd met vijf stralen water gegeven, terwijl later nog een zesde straal op de brandkraan werd gezet.. Om ruim één uur in den nacht was men den brand meester en kon worden volstaan met het nablusschen. De woning van Gebr. Reedijk, die door een zoogenaam de brandgevel van de aangebouwde schuur is gescheiden, kreeg alleen waterschade. Ook de woning van A. de Geus werd slechts weinig beschadigd. De woning van C. de Geus is evenwel geheel afgebrand, even als het onbewoonde pand. Ook de schuren en andere bijgebouwen van de verschillende woningen gingen verloren. Omtrent de oor zaak van den brand tast men in het duister. Het grootste deel van de schade wordt door verzekering gedekt. VOORZITTERS VAN TWEEDE-KAMER FRACTIES. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de liberale Tweede Kamerfractie is Mi-. H. J. Knottenbelt tot voorzitter der fractie geko zen in de plaats van Prof. van Gijn, die zich bij de Tweede Kamerverkiezingen niet meer heeft laten candideeren en van de nieuwe Kamer derhalve geen deel meer zal uitmaken. Van de nieuwe Christelijk-Hist. Tweede- Kamergroep zal mr. J. A. Schokking als voor zitter optreden. Van deze fractie is naar men weet dr. De Visser de leider, die zich niet meer voor het Kamerlidmaatschap be schikbaar heeft gesteld, aldus de Tel. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. Een Engelsche opmerking. De „Army and Navy Gazette" bespreekt volgens het. Hbld. in een artikel: „zonder zee macht" de gebeurtenissen op Curacao. Urbina en zijn mannen wisten precies, zegt het blad, hoe sterk de politie was, „en wat van meer belang is, zij wisten, dat de Nederlan ders geen marinemacht van eenige soort in de West-Indische wateren hebben. Maritie me strijdkrachten zijn onaangenaam voor „raiders", omdat zij een onberekenbaar ele ment vormen. Men weet nooit precies waar het naastbij een oorlogsschip kan zijn en het is zeer wel mogelijk dat een draadloos sein ze ter plaatse brengt op het oogenblik dat een overval zal beginnen." Hadden de Venezolanen moeten vreezen, dat een torpedojager of een ander klein oorlogsschip in de buurt was, dan is het „zeer twijfelachtig of de aanval had plaats gevonden". De schrijver van het artikel verbaast zich. dat de aanval niet is herhaald, voordat de Nederlandsche oorlogsvaartuigen. die uit Europa moesten komen, ter plaatse waren. Zon-eclips. C. G.—v. d. W. De zon zal verdwijnen vandaag, de zon die brandt en verschroeit, maar heilig is, zal misschien opgegeten worden door een groot monster, dat aan komt vliegen door de lucht. Daarom moeten de Bengaalsche Hindoes ba den in de heilige rivier de Ganges, ze moeten het water drinken en geld aan de bedelaars geven, ze moeten bidden in den tempel en jonge geiten offeren aan de goden, opdat de zon niet zal verdwijnen. De zon, die vandaag nog verschroeiender is dan anders, die het asphalt doet smelten, zoodat de smalle wielen van de zware buf- falokarren er bochtige voren in trekken, die het gras verdroogt en het vee bijna doet sterven van honger en dorst. Om éen uur kan de zon verdwijnen. Dan moeten ze in de rivier zijn, en daarom trek ken duizenden en duizenden Hindoes van heel Bengalen op naar Calcutta. Met hen alle bedelaars, en met de bedelaars alle Hei lige koeien waar 'n wonder aan is te zien. Dat alles gaat naar bepaalde Bathing Chates, speciaal Heilige badplaatsen in de rivier. Daar zijn afgescheiden gedeelten voor de vrouwen van hoogere kaste, die nooit iemand zien mag en die nooit buiten komen behalve bij een gelegenheid als deze, waar ze in kleine gesloten rijtuigjes heenrijden. Sommige kijken door de reetjes en soms zijn er een paar zwarte oogen of het geschitter van steenen, armbanden of borduursel te zien. Want als ze niet gaan zullen ze mis schien geen zoons meer krijgen, of him man zal sterven, twee redenen waarvoor ze door defamilie uitgestooten worden. Haar heer en meester sterft immers door haar zonden, nu of in een vroeger leven begaan? Dus alles, alles stroomt naar de rivier; zweetende bruine kerels met naakte boven lijven, vrouwen van lage kaste in kleurige sjaals, een groote waterkruik op het hoofd. Daartusschen ossenkarren die niet op schie ten, auto's van rijke inlanders, volgeladen met familie en vrienden. En langs den kant, mannetje naast mannetje, kilometers ver, zitten de bedelaars. Ze vormen een aaneen gesloten rij van de rivier naar de stad, een tentoonstelling van alle verschrikkingen en plagen van het menschelijk lichaam en van alle ziektes, in Europa onbekend. Er zijn oli- fantsbeenen, waarbij van de knie af het been zoo dik wordt als de olifantspoot, menschen zonder neus, zonder lippen, zon der handen, pokkenlijders, melaatschen (er zijn er 3000 in Calcutta) met de ergste ver groeiingen en de afzichtelijkste wonden; ook veel vrouwen vervuild en ziek, wat nog erger is om aan te zien. Ze heffen hun han den op, voor zoover dat mogelijk is, ze zeu ren en zingen en klagen en hebben een kommetje met rijst naast zich, maar vallen gretig aan op een paar kleine geldstukjes. Eens is er een voorstel geweest om de be- delaarsplaag tegen te gaan. Maar dat is af gestemd in de raad. Hoe zou een goed Hindo® ooit zijn geloof kunnen belijden als er nie mand was om geld aan te geven? En tusschen al die verschrikkingen staan de zeer heilige koeien, geheel wit, sommige met 5 pooten en vol kleurige verf. Er zijn koeien met 2 koppen, een klein kalfje met een tand door zijn bovenlip gegroeid te zwak om te staan, met roze papieren en bonte kralen getooid Er is geklaag en geschuifel van duizenden voeten. Een walgelijke lucht stijgt op en blijft trillend hangen boven al die menschen in de zon, die misschien zal verdwijnen. Een paniek ontstaat als twee chauffeurs ruzie krijgen en op elkaar in willen rijden, wat echter onmogelijk is door de volte. De menschen die er tusschen in zijn kunnen, geen stap op zij gaan, een ossenwagen raakt in de knel, een van de groote beesten breekt los en rent op de menschen in. Een gedrang ontstaat, het beest stormt los op de bedelaars die niet weg kunnen komen, één strompelt op krukken een Meter verder en valt neer. Bruine zweetende mannen trachten het dier te vangen, vrouwen gillen, kinderen kermen in het ontzettende gedrang. Rijen Indische politie kunnen de menigte allang niet meer in bedwang houden, Dan komen Engelsche agenten in schoone witte uniformen als van uit de andere wereld te hulp, kalm en vast beraden grijpen ze iner is nog wat na- geherrie, tot dat de rust langzaam terug keert. De aandacht is weer, bij den Heiligen plicht dien ze op zich hebben om het monster te bezweren, dat aan zal komen vliegen door de lucht, dat de zon zal verzwelgen en duis ternis zal maken. De zon die hun heilig is, die hun arm maakt en hun leven ver schroeit en verbrandt. Calcutta, Juni. EEN ZONDERLING HEERSCHAP. DE ROTTERDAMSCHE BRAND STICHTER? In een van de kamers van de wethouders op het Rotterdamsche Raadhuis ontdekte Dinsdagmiddag een ambtenaar ten stadhuize een verdacht uitzienden man, die zoodra hij zich betrapt voelde het stadhuis uitvluchtte en schuilplaats zocht in de voor den uitgang juist gereedstaanden auto van den burge meester Lang. bleef hij niet in den wagen en onmiddellijk nadat hij er uitkwam werd hij op de binnenplaats op aanwijzing van den ambtenaar door een agent van politie gear resteerd, meldt het Hbld. Op het politie bureau verklaarde hij in de wethouderska mer een actetasch te hebben willen stelen. Voorts gaf hij bij zijn verhoor te kennen dat verschillende van de verdachte branden van den laatsten tijd door hem zouden zijn gesticht. Geen van de getuigen die verklaard hebben den brandstichter te hebben gezien, herkenden in dezen verdachte den man met den strooien hoed, waarover voortdurend ge sproken is en wordt. De politie hecht weinig geloof aan de beweringen van den arrestant. PRINS HENDRIK NAAR FINLAND. Prins Hendrik heeft het voornemen, zich Vrijdagavond 12 dezer voor verscheidene weken naar Mecklenburg te begeven en tijdens zijn verblijf in het buitenland o.a. ook een bezoek aan Finland te brengen. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ DEN HELDER IN ZEE GESTORT. DE TWEE VLIEGERS OMGEKOMEN. Het Fokkerverkenningsvliegtuig type C I en genummerd 547 steeg Dinsdagmiddag van het vliegveld De Kooy bij Den Helder op voor een dienstvlucht. Het vliegtuig werd bestuurd door den eersten luitenant-vlieger D. Brug- ma, en als waarnemer fungeerde de sergeant- vlieger A. Flick, beiden uit Soesterberg. Op de hoogte van de badplaats Huisduinen bo ven zee geraakte het vliegtuig in een vrille en stortte in zee. Vanaf enkele marine- en andere vaartuigen werd het ongeluk waargenomen, zoodat die onmiddellijk ter hulp snelden. Men slaagde erin den sergeant-vlieger Flick te vinden, hij werd aan boord van Hr. Ms. „Gruno" ge bracht, waar slechts kon worden geconsta teerd, dat hij reeds was overleden tengevolge van een schedelbreuk. Men mocht er echter niet in slagen ook den luitenant-vlieger Brug- ma te vinden. Van marinezijde worden de pogingen om luitenant Brugma te vinden met kracht voortgezet- De luitenant-vlieger D. Brugma was ge huwd en had een kind en was 30 jaar oud, terwijl de sergeant-vlieger A. Flick ongehuwd was. Nader meldt men ons nog uit den Helder: Het vliegtuig 547 was op het vliegkamp de Kooy gedetacheerd voor het houden van de j aarlij ksche oefeningen in het schieten en bommen werpen en was gisterenmiddag voor een dienstvlucht opgestegen. Toen het vliegtuig de oppervlakte raakte verdween 't onmiddellijk in de diepte. Slechts een olievlek gaf de plaats aan waar het vlieg tuig was gezonken. AUTO-RIJDEND NEDERLAND. Dinsdag werd de 100.000ste candidaat voor het afleggen van een rijproef voor het be sturen van een auto ODgeroepen, meldt de N.R.C. WIJZIGING REGLEMENT EN PROGRAMMA EINDEXAMENS II. B. S. Het hoofdbestuur van de Algem. vereeni ging van leeraren bij het middelbaar onder wijs heeft naar de N. R. C. meldt, het volgen de telegram gezonden aan den minister van onderwijs: Het. hoofdbestuur protesteert met kracht tegen het feit dat reglement en programma der eindexamens HB S. A en B. zijn gewijzigd zonder dat de vereeniging is gehoord. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL worden scheuren en gaten absoluut onzichtbaar gestopt. 5 Gedempte Oude Gracht 11, Telefoon 10382-10873 N.V. KELLER EN N. S. F. MACDONALD PHILIPS BURGERLIJK ARMBESTUUR. Volgens den rooster van aftreding eindigt op 1 Juli a.s. het lidmaatschap van het Bur gerlijk Armbestuur van de heeren M. Emans en G. Wolzak Hzn. Ter voorziening in de eerste vacature be velen B. en W. aan den heer M. Emans, ter wijl in de andere vacature moet worden voorzien door benoeming uit den Raad, daar de heer Wolzak in zijn hoedanigheid van raadslid zitting heeft in het Burgerlijk Arm bestuur. De heer J. A. Traanberg heeft aan den Raad ontslag gevraagd als lid van het Bur gerlijk Armbestuur, met ingang van 1 JUli jongstleden. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen voor met de gemeentebe sturen van Hillegom en Zandvoort een overeenkomst aan te gaan inzake toelating van leerlingen uit die gemeenten tot de scho len voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. HONORARIUM VROEDVROUWEN. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een in November 1928 ingediend verzoek van de Haarlemsche vroedvrouwen, leden van den Bond van Nederlandsche Vroedvrouwen', het tarief voor gemeente-ver lossingen te stellen op f 20 in plaats van f 17.50. B. en W. meenen tfat het hier geldende honorarium in vergelijking met die in an dere gemeenten, voldoende moet worden ge acht. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den Raad voor. hen té machtigen aan P. Duys, alhier, voor een som van f 50 te verkoopen een strookje grond ge legen aan de Gasthuisvest, vóór het perceel nr. 33, ter grootte van plm. 1 M2, PERSONALIA. Tot secretaris van de Ned. Christen Studen ten Vereeniging, met name voor de jongens kampen en het jeugdwerk, werd benoemd mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat te Haarlem. De heer J. Huizinga uit Haarlem is te Am sterdam geslaagd voor het acte-examen L.O. SCHILDER VAN HET DAK GEVALLEN. Dinsdagmiddag half vier was de 26-jarige schilder R. A. wonende Wolstraat 12, aan ae achterzijde van perceel Zijlweg 158 bezig met schilderen. Daartoe stond hij op een trapje op het dak van de bijkeuken. Plotseling gleed het trapje uit, met het gevolg dat de schilder van een hoogte van vier Meter op de straat terecht kwam. Door een lid van den Ongeval- lendienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto van den heer Mathot naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd werd. Hier bleek, dat hij kneuzingen aan het rechterbeen en aan de borstkas be komen had. Hedenmorgen vernamen we. dat A. na be handeld te zijn, weer naar zijn woning is teruggekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10