HERINGA &WUTHRICH LEVEN OP DEN BALKAN. WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 JULI 1929 PHILIPS RADIO-TO ESTELLEN (Adv. Ing Med.) DERTIG JAAR RAADSLID. Op iz Juu a.s.. zaï neu ^c.-uen zijn dat de nestor van onzen Gemeenteraad, de heer W. A. -J. van de Kamp, zitting in dat cöl- lege nam. Vijf jaar geleden werd, zooals men zich herinneren zal, de heer van de Kamp van verschillende zijden gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Zijn vele verdiensten ondervonden toen een gereede en welverdiende erkenning. En nog steeds gaan de belangen der gemeente den heer Van de Kamp ter harte en behartigt hij ze met grooten ijver en toewijding. Zooals men weet neemt de heer Van de Kamp ook actief deel aan het werk van verschillende vereenigingen. Besturen hebben het voornemen opgeval, deze gelegenheid aan te grijpen om den heer Van de Kamp te huld'gen. Deze zal des middags van 3 tot 5 uur thuis zijn. VELDDAG VAN HET LEGER DES HEÏLS. GENERAAL HIGGINS NAAR ONS LAND. Ter gelegenheid van den nation alen veld- dag van het leger des Heils, op 14 Augustus a.s. in het Paardenbosch, domein van H.M. de Koningin-Moeder, zal de nieuwe generaal van het leger, de heer Edward J. Higgins, naar Nederland komen en dezen veïddag meemaken. Genei-aal Higtgins zal in twee van de diensten van dien dag het woord voeren. Zijn toespraken worden door de radio uitgezonden, terwijl de z.g.n. „stem van den reus" een geweldige luidspreker zal maken, dat het gesprokene over vrijwel het geheele uitgestrekte terrein te hoeren zal wezen. Een vier a vijf honderd muzikanten zullen den zang der groote vergaderingen be geleiden, aldus de N.R.Ct. DE AFGEBRANDE TOREN VAN HET LEIDSCHE STADHUIS. EN DE TRIANGULATIE VAN SNELLIUS. De Rijkscommissie voor Graatmeting en Waterpassing' heeft, naar dc N.R.C. meldt, den volgenden brief gezonden aan het ge meentebestuur van Leiden: Bij den brand van het Leidsche Stadhuis Is ook de .toren verloren gegaan. Deze toren was niet alleen, gelijk het geheele stad huis. een monument van groote historische en architectonische merkwaardigheid van den eersten rang, daar de toren toch het aan vangspunt vormde der beroemde triangu latie van Willebrord Snellius van 1617, welke hij heeft uitgevoerd ter bepaling van den straal der toenmaals voor bolvormig ge houden aarde. De triangulatie was de eerste ooit ergens ter wereld uitgevoerd en hoewel natuurlijk de uitkomsten in nauwkeurigheid veel achterstaan bij die, welke tegenwoordig met zooveel betere instrumenten worden ver kregen, mag zij wat algemeenen opzet en methode van werken betreft, nog steeds als een model gelden. Deze plaats kan door een zichtbaar teeken blijvend worden aangewezen onafhankelijk van den stijl van het nieuwe gebouw, wan neer het hart van den nieuwen stadhuistoren zoo goed mogelijk samenvalt met dat*van den ouden. Nu de grondslag van den laat- sten nog aanwezig is, is dit gemakkelijk te verwezenlijken. Het is daarbij van belang dat de spits van den toren een vorm ver krijgt, die haar geschikt maakt als hoek punt in een driehoeksmeting te worden op genomen; dus dat daarop voorkomt de stang van een windvaan of iets dergelijks. Daar de dcor den brand vernielde toren als hoekpunt was opgenomen in het net der Rijksdriehoeksm«±ing door in 1887 en 1910 uitgevoerde metingen, zal er dan gelegen heid bestaan dor hoekmetingen de plaats van het nieuwe punt ten opzichte van het oude met een onzekerheid van slechts enkele milimeters te bepalen. Dc Rijkscommissie spreekt de verwachting uit, dat hij dc plannen tot het bouwen van het stadhuis wel met een en ander rekening zal worden gehouden. KANTONGERECHT. Het verkeer op het Houtplein. Het verkeer op het Houtplein is, zooals onze lezers weten, nog altijd een-chaos. Vol gens bepalingen in de Politieverordening moet elk rijdend verkeer rechts van een stil staande tram 'stilstaan 'totdat de tram zich weer in beweging heeft- gezet. Dit geeft na tuurlijk veel oponthoud, maar in het belang van het veilig verkeer is deze maatregel noodzakelijk, yele bestuurders van auto's en rijwielen gurinèn zich echter geen tijd om te wachten; als zij eenigszins kunnen, passee- ren zij de tram aan de linkerzijde. Dat gaat dikwijls goed; maai- het heeft ook wel eens ongewenschte gevolgen. De bestuurder van een auto, die zich hedenmorgen voor den Kantonrechter had te verantwoorden, had hetzelfde gedaan, maar hij heeft daarbij een wielrijder aangereden, die gelukkig slechts licht gewond werd. Het was dan ook niet om die verwonding, dat de Ambtenaar van het O. M. deze zaak wenschte te vervolgen; hij deed dit wegens de verkeersovertreding. „Bijna alle Haarlemmers passeeren den vluchtheuvel op het Houtplein aan den ver keerden kant", zei de Ambtenaar; „daar moet een einde aan worden gemaakt, want het verkeer wordt daardoor in ernstig ge vaar gebracht." Spreker eischte f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Tot deze straf werd verdachte ook door den Kantonrechter veroordeeld. DE KATHOLIEKENDAG De Mis in de Kathedraal. De elfde diocesane Katholiekendag, die die heden Woensdag, in Haarlem gehouden wordt, werd vanmorgen ingezet met een Mis in de Kathedraal aan de Leidsche Vaart. Omstreeks half elf. kwam de bisschop, mgr. J. D. J. Aengenent, die de Mis zou op dragen, daarin geassisteerd door den- deken, plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en dr. Th. M. Vlaming, pastoor te Heemstede. Onder de vele aanwezigen de kerk was tamelijk goed bezet waren o.a. de minister van Defensie J. M. J. H. Lambooy, de Tweede Kamerleden Ch. L. van de Bilt, A. J. Loerak ker en mej: J: M. J. A. Meyer, en de leden van de verschillende comité's die zich met de organisatie va ndezen dag belast hadden en van wiie wij nog noemen Mr. J. N. J. E. Heer- kens Tliijssen, voorzitter van het hoofdbe- stuiuvProf. Mr. P. J. M. Aalberse en Mr. J. B. Bomans. Een vierstemmig mannen- en knapenkoor voerde onder de Mis enkele Latijnsche gezan- gerr uit Missen van Lorenzo Perosi uit, bege leid door orgelspel van den heer J. L. Schou ten en onder leiding van kapelaan Th. A. L. Sprenger. In de kerk was geen versiering aangebracht, op de torens van de kathedraal wapperden rood-wit-blauwe en gcel-wjtte vlaggen. Om een uur, hedenmiddag begonnen in het gebouw der St. Jozefgezellenvereeniging aan de Jansstraat, in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat en in een der zalen van „De Kroon" de afdeelingsvergaderingen. CnR. NAT. WERKMANSBOND. Op de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond zijn als leden van het be stuur herkozen mej. Balder en de heeren A. Blankwater, J. Broekman, S. Piso, W. W. Tijsseling en J. C. de Vries. Medegedeeld werd dat de plannen voor een Vacantie- en Kinderherstellingsoord zeer gunstig staan om binnenkort te worden ver wezenlijkt. HEEMSTEDE HARMONIE ST. MICHAëL. GROOT NATIONAAL CONCOURS. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan zal de R.K. Harmonie „St. Michel" op 14, 21 en 28 Juli een groot nationaal concours hou den voor harmonie en fanfare. Door B. en W. is daarvoor een terrein beschikbaar gesteld in de nabijheid van Groenendaal n.m. op het-weiland langs de Vrijheidsdreef, waar eenige jaren geleden de groote bloementen toonstelling is gehouden. Een terrein van 100 bij 60 meter wordt daarvoor in gereedheid gebracht, dat wil .zeggen geheel met rietmatten afgezet en vobrzien van tentjes'voor verschillende be- noodigdheden zooals voor verkoop van siga ren en sigaretten, fruit enz. Ook zal een rui me consumptietent geplaatst 'worden. Geheel op het eind van het terrein, dus het meest naar den Westkant, is de gemeentelij ke muziektent geplaatst, die aan den achter kant met schotten is dichtgemaakt. Enkele bloemperken zijn. aangelegd voor de tent, wat het geheel een fleurig aanzien geeft. Aan den ingang van het terrein zal een groote eerepoort geplaatst worden. lede ren avond zijn de leden in de weer om alles voor Zaterdag gereed te krijgen. Ook zal op het tererin voor voldoende zitplaatsen ge zorgd worden, en des avonds zal het elcc- trisch verlicht zijn. Zaterdagavond heeft de opening plaats, met een concert te geven door de harmonie „St.'Michaël", directeur de heer H. W. Hofmeester en de Christelijke zangvereeniging „Sursum Corda", directeur de heer A. Bak, beiden van Heemstede. Dit concert wordt aangeboden aan hst eere- comité, den Raad der gemeente Heemstede en donateurs van „St. Michaël" en genoodig- den. Een zeer groot aantal prijzen werd door de ingezetenen en corporaties geschon ken, waaronder vele zilveren kransen en takken, benevens vele geldprijzen. Er zal voor een uitstekende rijwielstalling gezorgd wor den. Behalve de 27 deelnemende vereenigingen, welke op de 3 Zondagen zullen uitkomen, zullen op de Zaterdagen, Dinsdagen en Don derdagen ook nog verschillende muziek- en zangvereenigingen concerten aanbieden, o.a. de Harmonie Crescendo, Haarlem. Kunst na Arbeid Bennebroek. Eensgezindheid en Ex celsior. Heemstede, Utile Dulci, Haarlem, Be verwij ksche Harmoniekapel en Kunstkring Spaarndam, benevens een 3-tal zangvereeni gingen. De marschwedstrijden worden gehouden op de Vrijheidsdreef, beginnende aan de van Merlenlaan. Zij beginnen des middags kwart over een aan de Van Merlenlaan, waarna de concert- wedstrijden gehouden worden. Het publiek, dat gratis toegang heeft tot de Hcemsteedsche Dreef, wordt dringend verzocht niet op de grasvelden tusschen de wegen t.e loopen. Wij twijfelen niet of dit concours, op zulk een mooie plaats in ons mooie Heemstede, zal behalve de vele ingezeneijen ook vele be langstellenden uit Haarlem en omgeving trekken. WEGENBELASTING. HET WEGEN VAN MOTORRIJTUIGEN. Daar het vorige bericht omtrent gratis- weging van motorrijtuigen aanleiding tot misverstand blijkt te hebben gegeven, wordt er bij dezen nader op gewezen dat niet de weging zelve gratis geschiedt, doch dat geen kosten voor het ambtelijk toezicht worden gevorderd bij weging op Woensdag tusschen 9 en 12 uur. mits na voorafgaande kennis geving aan de inspectie der directe belastin gen alhier. Weging op andere dagen der week brengt mede betaling dor kosten voor de weegbrug en toezichtskoslen der ambtenaren. (Van een bij zonderen medewerker). Een Slavische bioscoop. Balkaneesche genegen heid voor onze Truus van Aalten. Het proces PunisaRacie. (Van een bijzonderen medewerker). Eentonigheid en verveling, helaas 't zijn twee begrippen die sterk op den voorgrond treden, als je hier zoo midden in de lande lijke omgeving verblijft. De groote steden, een Zagreb, Belgrado, Osjeh, Maribor, Lyn- bljana, de plaatsen waar het financleele en cultureele leven van de staat der Serven, Kroaten en Slovenen culmineert, bieden van zelfsprekend voor den buitenlander ook ge noeg vertier en afleiding in het dagelij ksche leven. Natuurlijk, Belgrado is al het type van een Oostersche stad, hetgeen vooral sterk spreekt uit het feit, dat men naast de prachtigste huizen onmiddellijk de armste krotten vindt,.zoodat zich het contrast tus schen geld en armoede hier al zeer duidelijk toont en Serajewo heeft nog meer het zui ver oostelijk cachet, maar toch bieden ze ons, buitenlanders, genoeg dat ons doet her inneren aan onze Westersche steden met haar opera en schouwburg, bioscoop en con certzaal. Buiten deze steden, in de kleine industriestadjes, waar het grootste deel der bevolking uit de zeer arme arbeidersklasse bestaat en slechts een klein procent intel- lectueelen wonen, vindt het leven weinig af wisseling en wordt het hoofdthema: werken, bijna uitsluitend door eten en slapen onder broken. Hoe de Slaven er zelf over denken blijkt v/èl uit het gezegde van een kroatische beambte, die midden op den Zondag naar bed ging: „Ach, ik ga maar wat slapen, dan zijn er tenminste weer een paar uur om." En onwillekeurig komt ook de buitenlander onder den invloed van deze, zich hier open barenden geest. In het begin is hiervan na tuurlijk geen spoor te bekennen; alles is nog nieuw en daar het nieuwe altijd trekt bren gen ook de onbenulligste kleinigheden ons afleiding genoeg.' Een uitstapje naar de wijnbergen, een middag' doorbrengen in een Bosnisch dorp om daar te midden van Mu zelmannen de Bosniërs de hier geliefde „Café Turc" te drinken, een wandeltocht in de schitterende Slavonische bosschen, dat alles trekt in den beginnen den vreemdeling en toont hem het karakteristieke van het land. Maar na verloop van tijd, als alles voor ons „gewoon" begint te worden, als men zich is gaan wennen aan inheemsche kleeder dracht en gebruiken en men aangewezen blijft op de plaatselijke bioscoop en een café met Zigeunerstrijkje, dan begint de verveling zich te openbaren, wil men niet van cinema in café en van café in cinema gaan. Echter, tweemaal in de week heeft men toch een avond gereserveerd om die eento nigheid te breken: de Zaterdagavond is voor de elite, dan is de chique om half negen in de bioscoop te vinden om dan na afloop naar het kleine restaurant te trekken, waar men onder de tonen van de echte Zigeunermu- ziek tot 2, 3 uur in den nacht bijeen blijft. De Woensdag daarentegen hebben de arbei ders voor zich opgeëischt, en al is voor hen dan ook alleen maar de bioscoop het aan- trekkingspunt, het is toch inderdaad ook hun uitgaansavond. Werkelijk, wanneer men zich dan boven een plaatsje verovert en men observeert zoo de 2de en 2de rang eens dan kan men goed zien hoe vreeselijk naief en kinderlijk die échte inheemsche luidjes nog zijn. Doch, ook de bioscoop zelf en de exploi tatie is een nadere beschouwing waard. U moet nl. weten dat er in ons stadje van ongeveer 15.000 inwoners vroeger liefst drie bioscopen een kwijnend bestaan hadden: dat geen van drieën voldoende rendeerde, ligt voor de hand als men weet, dat een groot deel der bevolking uit arbeiders bestaat, waarvan de meesten het lezen en schrijven niet machtig zijn; van daar dan ook dat elk gewoonlijk nog voor geen derde deel bezet was. Maar de eigenaar van Kino „Royal", die blijkbaar bijzonder doortastend is, nam ten langelaatste de krachtigste maatregelen, die men zich denken kan: hij kocht doodeenvou dig de twee andere bioscopen, sloot ze voor goed en sindsdien mag zijn filmpaleis(?) zich in een buitengewoon druk bezoek verheu gen. Dat de beide anderen geen Tuschinki's wa ren kunt ge begrijpen, daar zijn financiën nu niet zoo buitengewoon zijn. Echter ook op het gebied der exploitatie heeft de eigenaar de voordeeligste manier gevonden, om zijn onkostenrekening zoo laag mogelijk te houden, helpt het geheele huisgezin mee om tucht en orde in het ge bouw te bewaren, hetgeen het gewoonlijk goed afgaat. Aan de cassa wordt u door 's mans ega het entreebiljet verstrekt, on der toezicht van een dienaar der Heilige Her mandad bij de deuren, die toegang geven tot de zaal, in de zaal zelf en boven op de galerij worden de functies van ordebewaarders en programmameisjes door eenige zoons en dochters vervuld en zoo kan de man er zich op beroemen het geheele bedrijf met eigen krachten te exploiteeren. Het innerlijke der zaal heeft eigenlijk al leen maar het doek en de electrische ver lichting met onze filmtheaters gemeen. Der de en tweede rang bestaat uit banken zonder le rang daarentegen met leuning. Het meu bilair der galerij bestaat voor het grootste gedeelte uit kreupele stoelen en alleen als men zich de luxe veroorlooft om loge te jaan zitten (prijs f 0.55) kan men gerust zijn dat de zetel wat zijn draagkracht betreft, voldoende voor zijn taak berekend is. De wanden zijn verder kale wit gepleisterde mu ren, die alleen hoven het doek onderbroken worden door het portret, van Stephan Radic, den vermoorden Kroaten-leider. Boven zijn verder nog aan weerszijden openslaande ra men, die een uitmuntenden dienst bewijzen om den stank die bij de hier heerschende warmte van den 3en en 2den rang opstijgt, te loozen. Jammer genoeg ben ik de taal nog niet zoo machtig om het stuk geheel en al in het Kroatisch te kunnen volgen, maar toch keek ik vreemd op toen op het doek te lezen stond dat in de hoofdfilm, die getiteld was: „Zes meisjes zoeken onderdak", een der hoofdrollen werd vervuld door een: Actrice Hollandeske, Truus van Aalten. Ge begrijpt, geachte lezers, hoe goed het. me deed in deze vreemde omgeving weer eens een Holland- sche te ontmoeten, vooral daar bleek dat zij zich in een flinke dosis populariteit bij het publiek mocht verheugen: want hun uitingen steken ze hier niet onder stoelen of banken. Bracht het spel mee, dat de zes danseres jes op straat werdén gezet, dan ontlokte dit algemeen een ah-geroep; liep het hun daar entegen mee dan deelden bijna alle rangen in de algemeene vreugde: toen zelfs op een gegeven oogenblik er op het doek iemand ongemerkt achter onze Hollandsche actrice kwam om haar te verrassen, poogden er eenigen door te roepen, haar opmerkzaam te maken op het dreigende gevaar. Jammer genoeg leden deze pogingen schipbreuk en was de verschrikking onafwendbaar, Duren de pauzes een beetje te lang, dan begint het geachte publiek zich geducht te roeren, knapt de film bijvoorbeeld af dan geeft men door te klappen zijn ontstemming te kennen en toen men eenige weken gelegen vond, dat de voorstelling te 'vroeg was afgeloopen, moest de politie er aan te pas komen om de cliënten de straat op te krijgen. Zooals ge ziet het gaat er hier nog al heel gemoedelijk aan toe: geen portiers met witte handschoenen aan, geen programma-meisjes in het zwart gestoken, geen variété tusschen de bedrijven, dat alles kennen we hier niet, en toch is de zaal ef, ook des Zaterdagavónds niet minder vol om. Het is precies zooals ons Hollandsch spreekwoord zegt; „Bij gebrek aan brood eet men korstjes van pastei". Hierboven schreef ik u al dat de eenige decoratie in.de zaal bestond uit het portret van Stjefan Radic, den vermoorden Kroa- tenleider, waarop dezer dagen door het Pro ces tegein Punsia Rasic zijn moordenaar, weer sterk de aandacht is gevallen: en dat zelfs in de bioscoop zijn beeltenis hangt, pleit voor de populariteit van den overledene. Trouwens niet alleen in de cinema, maar overal in restaurant, koekenbakkerij, win kels, waarvan de eigenaren Kroaten zijn, kan men het portret van den oud-Kroaten- leider vinden. Misschien herinneren de lezers zich nog welk een vreeselijk drama er 20 Juni 1928 in de Skupstina het Joego-Slavische parlement plaats vond, toen de afgevaardigde Punisa Rasic, die zich beleedigd voelde door uitla tingen van een anderen afgevaardigde Ivan Pernar, in dolle woede begon te vuren op <le Kroatische-partij, waarvan het gevolg was dat Sjepan Radic, zijn broer Pavle en Dr. Basarieck aan hun dcodelijke verwondingen overleden, terwijl twee andere leden der partij weliswaar ernstig gewond werden, maar er toch het leven hebben afgebracht. Thans heeft dan van 27 Mei7 Juni het proces tegen den moordenaar en twee an dere afgevaardigden, die bedreigingen had den geuit plaats gevonden. Vijf en dertig advocaten hadden zich bereid verklaard om de verdediging der beklaagden op zich te nemen, hetgeen door bijna allen kosteloos werd gedaan Het mocht echter in het geheel niet ba ten: hoe de verdedigers bok pleitten hoe de hoofdbeklaagde ook beweerde dat hij tot het uiterste was getergd en alleen geschoten had omdat hij, ,als serg. als gewezen soldaat en als trouw burger gedwongen werd, de heiligste Servische idealen, die voortdurend door de Kroaten werden besmeurd, te verde digen", de rechtbank veroordeelde hem voor alles tezamen tot 60 jaar en 4 maanden ge vangenis: daar er hier echter een maximum van 20 jaar bestaat, werd zijn straf tot op een derde beperkt. De beide andere beklaag den werden vrijgesproken. Vanzelf sprekend was het geheele geval zoowel voor de Serven als voor de Kroaten aanleiding om in hun bladen de verhouding onderling te bespre_ken. Dat die verhouding verre van ideaal is moge. blijken uit hét ge zegde van een ander Kroaat, die reeds in 1912 (toen natuurlijk onder Oostenrijk's re gime) in den Balkanoorlog had gevochten en ook den Wereldoorlog 19141913 had meegemaakt. „In 1914, mijnheer, toen hebben wij het fijnste gevochten. Ze konden toen nog niet vechten de Serven, en dan gingen we ver scheidene malen per dag met de bajonet op het geweer op hun los. Wat hebben we ze toen heerlijk gefrügeld". Deze enkele regels zeggen genoeg voor de mentaliteit, der Kroa ten tegenover de Serven. Dat Kroaten en Slovenen bij de Servén zijn ten achter ge steld, 't blijkt ten duidelijkste uit de hoo- gere belasting der eersten die in sommige gevallen zelfs tot het dubbele reikt. De Kroa ten vooral hebben lang gevochten om hier aan te ontkomen en eindelijk hadden ze hun voorman gevonden. Stjefan Radic, die in het Parlement zoowel als overal opkwam voor hun rechten. Het gevolg is geweest dat hij zijn ideaal is ten offer gevallen: nu, na zijn dood, wordt hij als een held vereerd en zooals de Serven het portret van het ko ningspaar overal hebben hangen, zoo pron ken de Kroaten met afbeeldingen van hun gevallen leider: zelfs kan men Stjefan Ra- dic-chocolade bekomen, waarop zijn portret is afgebeeld,, omgeven door het Slavisch blauw-wit-rood en met het onderschrift: „Koning en Volk",, woorden, die hij het laatst op zijn sterfbed heeft uitgesproken. 20 Juni is de eerste verjaardag van den moord gevierd. In geheel Kroatië werden kerkdiensten gehouden, in Zagrib vond in de Dom een officieel Requiem plaats, waarna velen zich begaven naar de graven der ver moorden: openlijk.te treuren.was echter ver boden. Vooral dit laatste demonstreert duidelijk hoezeer men vreest voor de populariteit van den overledene en wel in hoofdzaak, voor zijn ideaal, dat blijft voortleven. v. L. VISSCHERIJ-OPBRENGSTEN. DE BESOMMINGEN. Héden waren aan den Rijkschvischafslag te IJmuiden 13 stoomtrawlers. De besommingen' waren: Derika 4 f 2800, Shamrock f 2700, Gerber- dina Johanna f 5000, Nelly Gezina f 2900, Jacqueline f 5100, Trio f 2700, Utrecht f 6GOo! Holland 2 f 2100, Dordrecht f 2300. Spaarne- stroom f 2500, Clivia f 2100, Westland* f 1900, Godin (IJslandsche versche visch) f 4500. CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM Eindexamen litterair-economische afdee ling HB S. met 5-j. cursus. Geslaagd de da mes A. H. Boekhout en C. R. Hoffmann. Af gewezen geen. DE AUSTRALIë—ENGELAND. VLUCHT BIJNA VOLTOOID. DE LAATSTE éTAPPE. ROME. 10 Juli iV.D.) Het Australische vliegtuig „Southern Cross" is hedenmorgen te 4.45 uur te Rome gestart om de laatste étape van de AustraliëEngeland-vlucht, het traject Rome—Londen af te leggen. naar waarnemingen verricht in den morgen vcan 10 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. De Bilt. Hoogste barometerstand 771.9 m.M. te München; laagste barometerstand 742.2 m.M. e Vostmanieur. Verwachting tot den avond van 11 Juli: Zwakke, later matige meest Zuidelijken wind, licht tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 770 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van; Fa. A. FE DERM ANN Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059. Hoogste 'gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 65 F. 54 F. 65 F. HAARLEM Bevallen: 6 Juli, M. C. de JongHomburg, d.; 8 Juli, E. J. RoggeveenTielrooy, d.; 7 Juli. S. C. Rodrigues PereiraColaco Osario, z. 6 Juli, F. P. v. Kampenv. Ginkel, d.; 6 Juli, J. A. Micav. Rijswijk, z.; 9 Juli, J. Wenning Meppelinlt, z.; 8 Juli, J. M. RooseHart man, d. Overleden: 8 Juli, H., M. 15 mnd., z. v. M. J. Boesmans, Zuiderstraat; 8 Juli, J. Melker, 9 j„ M. v. Heemskerkstraat; 6 Juli, J .de Nieuwe, 87 j„ Jansstraat: 7 Juli P. Vergers, 76 j., Ged. Schalkburgergracht. HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. StuiverDrogtsma, d.; M. van NieuwkoopEïjken, z.; J. v. d. Heuvel- van Wijk z.; A. C. DoetsSprangers z.; R. VorstVan Dijk, d. Overleden: Johanna Pieternella Clement, 8-mnd., dochter van Pieter Clement; Cornells van Oostrum 66 j., wed. van J. Verburg; Jan Dikst-raa! 60 j. geh. met J. W. Wijs man. BENNEBROEK AANBESTEDING. Door het schoolbestuur van de „School met den Bijbel" werd Dinsdagmiddag de ver bouwing dier school aanbesteed. Ingekomen waren 4 biljetten, waarvan de uitslag is als volgt: K. Zwaag te Bennebroek 3937. E. J. v. Donselaar te Vogelenzang 4600. J. Kraay te Haarlem f 4800. M. Koppe te Bennebroek 4280. De gunning werd aangehouden. HAARLEMMERMEER PERSONALIA. De heer J. v. d. Maarei Czn., is benoemd tot agent van politie te Delft. GYMNASTIEK. KRACHT EN VRIENDSCHAP Door de 'Christ- Gymnastiek Vereeniging „Kracht en Vriendschap" werden onderlinge wedstrijden gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: Dames: 1ste Gelid 1. Mej. M. v. Dokkum 45 punten, 2. Mej. M. Cornet 371/2 punt. 2de Gelid 1. Mej. E. Langereis 461/2 punt, 2. Mej. C. v. Driel 44 punten. Mej. L. Langereis werd tevens voor een jaar houdster van den wïsselprijs voor het behalen van het hoogste aantal punten der Dames. Heeren: 1ste Gelid 1. A. G. Luttik, 49 1/2 punt, 2de Gelid 1. O. v. Dijk 42 1/2 punt, 3de Gelid 1. B. Pruis 31 punten. A. G. Luttik werd hierdoor voor den twee den opeenvolgenden keer houder van den wisselbeker. GROENTENMARKT TE HAARLEM Markt van 10 Juli Bloemkool 822 cent per stuk. Andijvie 11.50 per kist. Spinazie 55—80 cent per kist. Postelein 0.40f 1.20 per kist. Sla 0.70—f 2.60 per 100 krop. Wortelen 615 cent per bos. Komkommers 6—15 cent per stuk. Rabarber 510 cent per bos. Peulen 1.201.80 per zakje. Doperwten 1.502.50 per zakje. Tuinboonen 915 cent per K.G. Snijboonen 5468 cent per K.G. Heerenboonen 7492 cent per K.G. Selderij 610 cent per bos. Pieterselie 615 cent per bos. Kersen 3646 cent per K.G. Aardbeien 1.802.70 per slof. PURMEREND, 9 Juli. COÖP. CENTRALE EI ER VEILING. Aanvoer 149.907 eendeneieren per 100 f 5.70 a f 5.90. 100.487 Kippeneieren, per 7080 KG. f 8.50, 65—66 KG. f 6.70—f 7.80. 63—64 KG. f 6.60—f 7, 60—62 KG. f 6.30—f 6.80, 58—59 KG. f 6.20—f 6.60, 56—57 KG. f 6.10—f 6.30, 53—55 KG. f 5.70—f 6, 50—52 KG. f 5—f 5.90,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2