V Z&tP H. D.-VERTELLINGEN C&COSROZ&N MET ritT AMKE-R D^BBSLM^NN FEUILLETON ha. Liefde de Leid-ster HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 JULI 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) door LIEN FIBBE. Najaar. Van het oude huis werden nu weer te zien êe groote, glimmende vensters, waar achter de witte gordijnen. Elk jaar kreeg je weer dien blik op het huis als de blaren afvie len. Binnen sliep de oude vrouw lang en zwaar. Tegen negen uur werd ze pas wakker, lag dan nog een half uurtje te dommelen en heesch zich, nog loom van de warmte, uit het hooge ledikant om zich te kleeden. Dat laatste duurde niet lang. Vlug w.as ze nog voor haar jaren en als ze de breede trap afliep, zou je niet zeggen dat ze al zeventig was. De mooie oude vrouw, trotsch op haar fijn wit haar,, op haar rechte houding en aristo cratisch gezicht, sloeg vóór ze op de gang trad, een zwart wollen shawl ohi de schouders Even tuurde ze nog naar beneden, waar in den tuin de dahlia's bloeiden naast de vuur- roode geraniums en de wingerd al rood en bruin kleurde tegen de schutting. Even later ging ze door de hall naar de eetkamer. Ze glimlachte, terwijl ze binnenging: op het witte tafellaken zou ze de gele envelop vin den, waarop met ongeoefende kinderhand haar adres. Elk jaar kreeg ze dien verjaars- brief van kleinen Hans. Verleden jaar was het een rose geweest. Wat was ze eigenlijk nog jong, dacht ze, dat ze zich dit nog zoo precies herinnerde. In de eetkamer lag echter nog niet de brief Er was niets dan een vaas met wat u.dinaire bloemen van de meid. Ze verliet weer de warme kamer om te gaan bedanken. In haar koele houding van oud-adcllijkc dame was toch altijd een warm mcnschlijke hartelijkheid, die voor haar innam, al was die hartelijkheid soms niet meer dan een nauw merkbaar vonkje, geuit ditmaal in een paar bedankende woordjes. De meid, vereerd, trachtte een praatje te beginnen, wat eerst wel scheen te geluk ken, omdat zelfs mevrouw op haar verjaar dag zonder groet van familie of vrienden zich eenzaam voelde. Maar over die een zaamheid zette ze zich heen. Marie werd af gescheept met een koel-vriendelijk lachje. Ze trad weer in de behagelijk verwarmde kamer. Het oude huis, waar ze zoo van hield, scheen haar vriendelijk toe te lachen. Ze voelde zich al wat over de teleurstelling heen bedacht datt dit uitblijven van den brief misschien een voorteeken was van grootere vreugde: het komen van Hansje zelf. Maar dan moest Jet meekomen en dat zou ze nooit doen. De dochter had na haar trouwen het huls verlaten om er nooit in terug te komen. Ge trouwd ver beneden haar stand, zou haar dit door de trotsche houding van de moeder zeker onmogelijk zijn. Tot aan den trouw dag hadden ze alles voor de buitenwereld zoo vriendschappelijk mogelijk geschikt, maar daarna, eenmaal vertrokken naar een andere stad, zagen ze elkaar nooit terug. Alleen nu en dan kwam een kort bericht over het wel zijn van haar kleinkind en soms een portretje van de baby. Later kreeg ze briefjes van Hansje zelf. Hoe ze hunkerde naar het kleinije, zou ze zichzelf nooit bekennen. Zc zette de gedachteaan Jet en Hansje uit het hoofd. Langzaam sneed ze een stukje brood in kleine brokjes voor de musschen die al in den tuin zaten te wachten. Ze keek een poosje naar het gevecht van de kijvende diertjes, dan haalde ze haar breiwerk en zette zich dicht bij het venster. Om elf uur kwam vriend Wegemann, collega van haar gestorven echtgenoot. Hij had niet veel tijd, moest weer naar zijn zieke vrouw. Alleen gebleven overlegde ze wat beter was: zoo te tobben met elkaar, elk zijn eigen ziektetjes en zijn eigen kwaaltjes, of alleen gezond achter te blijven. Ze wist 't niet, vond zichzelf dom om zoo te zitten peinzen over iets, waaraan je zelf niets kunt veranderen. „Een teeken van den ouden dag", hield ze zich voor oogen. Ze wilde nog wel niet, maar ze moest er t-och ook aan .gelooven. En dan: oud worden kon je toch niet als een vloek beschouwen. Over het algemeen dacht men het zelfs een voorrecht! INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. Na koffiedrinken ging ze een uurtje .rus ten. Ze was op het punt om in te dom melen, toen ze zich verbeeldde de bel te hooren overgaan. Plotseling zat ze rechtop en luisterde gespannen. Ze herinnerde zich haar gedachte van dien morgen over Jet en Hans. Als ze toch eens Er werd op de deur geklopt. Ze begreep dat het Marie was en liet haar binnenko men. Een brief! Een expresse! Ze ging weer lig gen en wachtte tot de meid weg was. Even lag ze stil te turen, opende dan de brief en las de houterige zinnetjes van het kleine meisje. Het was echter niet mëer zoo'n genoegen om te zien, dat ae kleine alweer vorderingen had gemaakt. De teleurstelling was te groot. Een expresse! In plaats van zelf te komen, zooals ze nu wist in het diepst van haar hart te hebben verwacht, hadden ze bijna haar verjaardag vergeten. Ze voelde een opwelling van verontwaardi ging. Ze worstelde met haar tranen. Een verjaardag, en nog wel haar zeventigste! Langzaam rolden de tranen over haar wan gen en ze liet ze maar. Wat gaf het ook? Niemand zag het immers? Niemand. Ze was oud en alleen. Oud als vele andere men- schen, maar die hadden dan hun kinderen en kleinkL. deren. „Ik word sentimenteel", dacht ze. Het hinderde niet meer. Ze huilde zoo lang tot ze insliep en niet wakker werd vóór de meid met thee boven kwam. Met een schok ging ze overeind zitten, herinner de zich de droefheid van zooeven. Stil dronk ze haar thee, bleef zitten turen naar de kale boomen en de blauwige nevel, die klam tusschen de takken hing. „Even nog rusten", dacht ze. Langzaam vouwde ze de smalle handen op het witte dek. „Najaar en verlatenheid, ouderdom gela tenheid", zoemde het door haar hoofd. „Ach ja", dacht ze, „die zullen altijd wel bij elkaar hooren!" Het grijze hoofd zakte weer achterover en zachtjes sliep ze in: een oude, vergeten vrouw. STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 9 Juli 1929. 1. J. Klinkenberg, bollenkeurder, wonende te Noord dorp gem. Heemskerk. Curator Mr. J. A. B. Sanders, wonende te Beverwijk. 2. P. Walter, los werkman, wonende te Hil- legom, Vosselaan 48. Curator Mr. F. J. Ger ritsen wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Geëindigd zijn door het verbindend wor den der uïtdeelingslijst de faillissementen van: 1. E. de Waal. wonende te Purmerend. Cu rator Mr. H. H. Riepma, wonende te Edam. 2. H. van der Schoot, wonende te Sant poort. Curator Mr. P. Tideman, wonende te Haarlem. 3. Th. C. de Jong, wonende te Haarlem, thans te Beverwijk. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonende Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van: Jan Tames, wonende te Haarlem. Curator Mr. C. Blankevoort, wonende te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 11 Juli 1929, des namiddags van 34 uur. door den heer Piet Halsema. Programma; 1. Toccata, Adagio en Fuga. J. S. Bach. 2. Meinen Jesum lass fch nicht. Choral mit Variationen, J. G. Walther (16841748). 3 Pastorale, Th. Salomé. 4. Chant du Soil', E. Bossi. 5. Suite Gothique, L. Boëllmann. Introduc tion-Choral, Menuet Gothique, Prière, Toc cata. VANDALEN. Maandagavond negen uur bestormden on geveer twaalf opgeschoten jongens het oude gebouw van Hotel „Bosch en Hoven", aan den Heerenweg. Zij klommen op het dak, waar zij baldadigheden pleegden; o.a. wier pen zij met dakpannen, luidden de groote bel, enz. Na eenigen tijd verlieten zij het gebouw en het terrein weder. FOTO-WEDSTRIJD OP DIERENGEBIED. Naar wij vernemen zal de Bond voor Daadwerkelijke Dierenbescherming te Am sterdam een foto-wedstrijd organiseeren, teneinde propaganda voor de dierenbe scherming te maken en de liefde voor het dier meer onder de aandacht van het pu bliek te brengen. De foto's moeten betrekking hebben op dieren of dierenbescherming in den ruim- sten zin des woords en het formaat moet bestaan uit 6X9 of 9X12 af te drukken op zwart glanzend papier. Een jury zal bestaan uit de heeren J. E. M. Becker, Adriaan Boer, A. J. G. Strengholt, W. A. den Tex Bondt en H. G. IJzerman Jr. De jury zal meer aandacht schenken aan een aardig pakkend beeld, dan aan de foto grafische kunstwaarde. Mooie prijzen zullen beschikbaar worden gesteld en de bekroonde foto's zullen te zijner tijd worden gepubliceerd. VACANTIE VOOR SLAGERSGEZELLEN. Ingevolge een besluit van de afdeeling Haarlem heeft het hoofdbestuur van den Ned. bond van arbeiders in de slagers- en aanverwante bedrijven zich schriftelijk tot de Haarlemsche slagerspatroons gewend met het verzoek aan de slagersgezellen drie vacantiedagen te geven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: N. Veen, 2e Ro zendwarsstraat 101, aetetasch met inh.; Verkruisse, Scheperstraat 11, armband; Sluiter, Vermeerstr. (Den Haag), beursje; Misset, Rozenhagestraat 27, 3 bankbiljet ten; Martin, L. Annastraat 20, 1 bankbil jet; Politiebureau, Smedestraat, 2 ballen; Idem (gevonden door Maas Kloosterstraat 16), broche; Mettau, Verspronckweg 28rd, broche; Aart Barbarossastraat 34, broche; Koelemeijer, Schreveliusstraat 35, broche; Kuit, Teylerplein 27, brievenbus; v. d. Steur, Spionkopstraat 37, broche; van Eden, Bakenessergracht 18rd, ceintuur; Roodselaar, 2e Hooge rwoerddwarststraat, ceintuur; Loene, Kruisstraat 11, dasspeld; Reinhard, Fabriciusstraat 3, aanvrage bouwvergunning; W. Smink, A. L. Dyse- rinckstraat 85, 1 dubbeltje; J. de Vos, Ro zenhagestraat 25, ketting; A. v. Soest, Rustenburgerweg 8, Bloemendaal, R,K. kerkboekje; Borgerding, Raamvest 21, kerk beekje; Veldhuizen, Aelbertsbergstraat 42, R. K. kruisje; Kerkstra, Vrouwenhekstraat 8, padvinderketting; H. Nieuwenhof, Es- schilderstraat 27rd, lucht' pistool; J. Mun sterman, Leidschevaartweg 123, vulpen; J. Bou£, M. v. Heemskerkstraat 31, zwempak; M. Rien, Hofmeijerstraat 36, pakje met in houd; Fledderman, Rollandstraat 85, por- temonnaie; v. d. Boogaard, 2e Z. Polder straat 3, portemonnaie; C. J. Vonk, Busken Huetstraat 32, portemonnaie; Hennis, Tal- mastraat 6, portefeuille; N. Koehorst, Gen. Cronjéstraat 50; parapluie; Maison Chic, Plataanstraat 39, portefeuille; G. Pieters, Kritzingerstraat 6, plaatje van een motor rijwiel; Kennel Haerlem, Wilhelminalaan 22 te Overveen, gevonden door; Kennel Haerlem hond; idem, idem; Politiebureau, Smedestraat, kat; Politiebureau, Smede straat, portemonnaie; J. Huijgen, Sterren- boschstraat 39, portemonnaie; Verhagen, Rollandstraat 93, portemonnaie; Wagelaar, Botermarkt 12, portemonnaie; Pielage, Zijlstraat 18, parapluie; Does, Leidsche- plein 41 zw., portemonnaie; Bohne, Pijls laan 103, portemonnaie; Heerkens Thijs- sen, Plein 13, parapluie; F. v. Britsam, Soutmanstraat 43, rijw. belastingmerk; G. Hiekesma, Schotersingel 97 rd., rijw. belas tingmerk; J. W. Sibeijer, Duvenvoordestr. 72, rozenkrans; W. H. Schouten, De Wit- straat 26, rijwiel; M. Voorneveld, Brouwers- kade 69, rozekrans; J. Klinker, Spaarn- wouderstraat 44 rozekrans; P. Assendelft, Ursulastraat 20rd, rijw.bel.merk; Roozen, Nieuwlandje 6. regenjas; Politiebureau, Smedestraat, rijw.bel.merk; Consent, Sche perstraat 19rd, ring met sleutels; Breugel- mans, Aelbertsbergstraat 32, speldje; A. Mulder, Oost Indiëstraat 73, stempel; J. v. d. Burg, Witte Heerenstraat 33, 4 sleutel tjes; F. F. Meur, Z. B. Spaarne 116, tasch met inh.; Rijbroek, Gasthuisstraat 3a, idem, idem; 'S. v. Dansik, Eendrachtstraat 43, idem, idem; P. Jansen, Veldlaan 9, Bentveld, idem, idem; H. v. Zalen, KI. Houtstraat 64, idem, idem; Brakel, Boter markt 17, zwemkaart; M. Bosch, Corn. Schoonstraat 8, zweep; P. Boelsma, Scho- terboschplein 31, dekzeil; Gerritsen. Osta- destraat 5rd, zilverbon; Kennel „Fauna", Parklaan 119, gev. door J. Bal, Rusten burgerweg 8, Bloemendaal, kat; Politie bureau. kat; v. d. Spek. Bellamystraat 4, kat; Koopman, Koediefslaan 47, kat; v. ngelen, Houtvaartkade 64, kat; Molenaar, Kempstraat 24, kat; Lievegoed, Tetterode straat 44 zw., kat; Bolke, Gr. Houtstraat 165, huissleutel; Nedei'koorn, Lotterstraat 41, halsband met penning; C. G. Baan, Haitsma Mulierstraat 22, halsband; J. Oudhof, Schreveliusstraat 29, honden ketting. VERKIEZING EERSTE KAMER. DE CANDIDAATSTELLING. Heden heeft in de provinciën Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord- Holland en Friesland de candidaatstelling plaats gehad voor de verkiezing van 25 le den der Eerste Kamer In 1926 werden 25 senatoren door de Pro vinciale Staten van Gelderland, Overijssel, Groningen, Drente en Zuid-Holland geko zen en op 26 Juli zullen de leden van de Provinciale Staten der eerst-genoemde pro vincies bijeenkomen, voor de verkiezing van de andere helft der Eerste Kamer. Zooals men weet geschiedt deze verkie zing, evenals dit bij de Tweede Kamerver kiezing het geval is, langs den weg van evenredige vertegenwoordiging. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 112 der kieswet zijn de elf provinciën tot een viertal grospen vereenigd, waarvan bij deze verkiezing in aanmerking komen groep I, bestaande uit de provinciën Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht en Limburg en groep III, bestaande uit Noord-Holland en Fries land. De eerste groep kiest 13 en de derde groep 12 Eerste Kamerleden. Volgens de huidige samenstelling wordt de eerste groep verte genwoordigd door 8 R.K.. 2 S.D.A.P., 1 A.R., 1 C. H. en 1 V. B., terwijl de tweede groep heeft afgevaardigd 3 R.K., 3 S.D.A.P., 2 A. R„ 2 C. H., 1 V. B. en 1 V. D. In de groep Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg zijn heden bij de grif fies der Staten de navolgende car.didaten- lijsten ingeleverd: a. Door de RJC. Staten leden (in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht): 1. Mr. W. M. van Lanschot (aftr.) te Vught; 2. Jhr. Mr. A. F. O. Sasse van Ys- selt te 's Hertogenbosch; 3. P. W. de Jong (aftr.) te Tilburg; 4. A. C. de Bruyn te Utrecht; 5. H. M. J. Blomjous (aftr.) te Tilburg; 6. E. B. Dumoleyn te Hontenisse; 7. J. E. A. M. Meyring te 's Hertogenbosch 8. Mr. T. T. J. Verschuur te Breda; 9. P. J. J. de Wit (aftr.) te Helmond; 10. M. P. W. van Hout te Helmond. b. Door de R.K. Statenleden (in de pro vincie Limburg)1. Mr. F. I. J. Janssen (aftr.) te Maastricht; 2. O. M. F. Hoffmans (aftr.) te Helden-Dorp; 3. Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kessenich (aftr.) te Roer mond; 4. Mr. C. H. J. A. Janssen de Lim- pens te Wylre; 5. P. J. Kaane te Maastricht; 6. Th. P. H. Rutten te Horst. Door de S.D.A.P.-Statenleden (in alle 4 provinciën): 1. P. Moltmaker (aftr.) te Utrecht; 2. G. F. Lindeyer (aftr.) te Vlissin- gen; 3. Chr. W. J. v. d. Bilt te Heerlen; 4. J. F. Ankersmit te Amsterdam; 5. P. O. Gruys te Breda; 6. J. H. Paris te Maastricht; 7. J. Onderdijk te Middelburg. Door de A.R. Statenleden (alleen in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht)1. Mr. A. A. de Veer (aftr.) te Mid delburg; 2, Jhr. mr. H. A. M. van Asch v.an Wijk, te Doorn; 3. Prof. dr. J. A. C. van Leeuwen te Utrecht; 4. J. F. Heemskerk te Middelburg; 5. Mr. G. A. Diepenhorst te Zeist; 6. Mr. J. Goeöbloed te Goes. Door de C.-H. Statenleden (in alle 4 pro vinciën) 1. Jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman (aftr.) te Utrecht; 2. dr. H. J. Wal- liën te Breskens; 3. Mr. dr. W. F. J. Frowein te Eys-Wittem; 4. C. Dane Gzn. te Willem stad; 5. Mr. dr. G. Kolff te Geldermalsen. Door de V.B.-Statenleden (in alle 4 pro- vinciën)1. Mr. D. Fock te Den Haag; 2. Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt te 's Gravenhage (af tredend); 3. Jhr. J. Koster te Heerlen; 4. J. H. Th. O. Kettlitz te Uk-echt; 5. H. A. v. Riel Smeenge te Assen; 6. W. Kakebeeke te Goes; 7. Mr. F. E. Pelsrycken te Breda. Door de V. D.-Statenleden (alleen In de provinciën Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht): 1. Prof. mr. R. Kranenburg te Leiden; 2. Mr. J. Adriaanse te Oostkapelle; 3. Mevrouw E. BergsmaBergsma te ZouteLande; 4. Mr. W. H. M. Werker te Den Haag; 5. Mej. Mr. Ada Goudsmit te Am sterdam. In de groep Noord-Holland en Friesland zijn de navolgende canjdidatenlijsten inge leverd: Door de R. K. Statenleden (in beide pro vinciën) 1. J. N. Hendrix te Bloemendaal. 2. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (aftr.) te Haarlem; 3. Mr. P. J. Reimer (aftr.) te Hilversum; 4. M. Visser te Leeuwarden. 5. H. Brouwer te Hilversum; 6. W. Fransen Jzn. te Leeuwarden. Door de S. D. A. P.-Statenleden (in beide provinciën) 1. T. Polak (aftr.) te Laren (N.-H.). 2. W. C. Z. PothuisSmit (aftr.) te Am sterdam; 3. ar. F. M. Wibaut (aftr.) te Amsterdam. 4. J. Oudegeest te Amsterdam, 5. M. A. Reinalda te Haarlem. 6. J. Kolk te Heerenveen. 7. L. v. d. Wal, te Amsterdam. 8. S. de Wolff te Amsterdam. Door de A. R. Statenleden (In beide pro vinciën) 1. W. de Vlugt (aftr.) te Amsterdam; 2. T. Nauta te Dantumawolda. 3. Prof. Mr. V. H. Rutgers te Amsterdam. 4. J. Dauwes Jr., te Amsterdam. 5. Sytsma te Dokkum. 6. A. Colijn te Amstelveen. 7. P. Eringa te Buitenpost. 8. H. F. H. Spier te Amsterdam. Door de C. H. Statenleden in de provincie Noord-Holland) 1. Mr. H. Verkouteren (aftr.) te Amster dam. 2. Dr. C. J. K. van Aalst te Hoevelaken. 3. J. ter Haar Jr., te Amsterdam. 4. Jhr. mr. D. E. van Lennep te Heemstede. 5. E. Luden te Hilversum. 6. Mr. L. M. de Jong Schouwenburg te Am sterdam. 7. W. N. Kernkamp te Edam. 8. Mr. dr. M. Visser te Amsterdam. Door de C. H. Statenleden in de provincie Friesland) 1. Mr. R. Pollema (aftr.) te Leeuwarden; 2. K.. van Eyck van Heslinga te Apeldoorn; 3. J. h- Oosterhof te Ternaert; 4. M. G. de Kruyff te Franeker. 5. J. H. Fricke te Leeuwarden, Door de V. B.-Statenleden (in de beid® provinciën) 1. S. van den Bergh Jr. te Wassenaar (aftr.) 2. E. Heldering te Amsterdam. 3. dr. J. E. van Weideren, baron Rengers te te IJsbregtum. 4. Mevr. M. B. Bodssevain—Pijnappel te Blaricum. 5. Mr. C. B. Meinalda te Leeuwarden. 6. D. J. van Houten Sr. te Weesp. 7. Mr. C. M. Guepin te Santpoort. a. Door de V. D.-Statenleden (in de beide provinciën) 1. J. J. G. S. Falkema te Heerenveen. 2. J. Wuite Jzn. te Huizum. 3. Mevrouw H. C. Buisman, geb. Blok Wy- brandyte Leeuwarden. 4. P. C. Andreae te Sneek. b. Door de V. D. Statenleden (ook nog in de provincie Noord-Holland) 1. Prof. dr. D. van Embden (aftr.) te Am sterdam. 2. D. Kooiman te Purmerend. 3. Mevr. A. AukesTimmer te Castricum. 4. J. Koster te Winkel. Door de R. K. Statenleden Is nog ingediend in de provincie Noord-Holland de navolgende lijst: 1. P. J. S. Serrarens te Bilthoven. 2. C. Evers te Amsterdam. In de provincie Zeeland is nog door de Staatk. Geref. Statenleden de volgend.e candidatenlijst ingediend: 1. A. Kersten te Rotterdam; 2. S. Zandt te Delft. 3. E. Kuyt te Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEL.Lim GEN a 60 Cts. per regeL EEN FUNK STUK ZEEP - SLECHTS VIJFTIEN CENT OP GOEDE ZEEP STAAT 17) Spon bleef een week lang hard ziek en Larry li.-; hem haast geen oogenblik alleen. Spon was zich den meesten tijd bewust van Larry's aanwezigheid en nu en dan zocht hij de hand van den jongen. Je bent een beste kerel, je ben, beter voor mij dan een broer of een zoon, je bent een beste kerel. De koorts had Spon zoo uitgeput, dat I arrv weigerde hem aan de groeve te laten werken en hoewel de oudere man nu en dan pro;est?ertïe. was hij gedwongen zich tevre den ie stellen met wat hij noemdehet huishouden. Op een keer bracht hij Larry zijn eten, terwijl deze aan het werk was en zei plotseling: Wat ga iii met je geld doen, Darnlcy. vroec hij op een dag. De meeste menschen hebben wel iets waarvoor ze werken, iets wat ze met hun geld willen koopen. Zoo? Ja. dat is zoo. zei Larry naden kend Ik zou graag iets aan een vriend v m me willen sturen. Hij dacht aan Reubon niet dat het voor hem van zoo groot be ien- zou zijn. want hij is de tevredenste man die er bestaat. O is het een man? vroeg Spon ver baasd. Ik dacht dat het een vrouw was. Een man werkt gewoonlijk voor een vrouw. Larry keek met een droomerige uitdruk king over de vallei. Een vrouw? Er was maar cén vrouwelijk wezen dat hij zich herinner Uit het Engelsch van CHARLES GARVICE. de. een meisje. Hij keek naar den robijn die op een biscuitblik aan zijn voeten lag en vroeg zich af of Lady Marie het prettig zou vinden om een collier van robijnen te heb ben en of ze het zou dragen. Hij zou zoo'n collier wel graag willen zien fonkelen om haar blanke hals en haar op haar eenvou dige manier hooren zeggen: „Dank je wel Larry", zooals ze hem in vroeger dagen had bedankt voor een kleinigheid, die gewoonlijk iets eetbaai-s was geweest. En dit „Dank je wel Larry" zou hem schadeloos gesteld heb ben voor alle moeiten en ontberingen die hij had geleden. Maar hij zei niets op Spon's opmerking en deze vervolgde op peinzenden toon De vrouw daar werken ze voor, jongen! En do meesten van ons zijn blij genoeg als ze voor een kunnen werken. Ik ben natuur lijk een uitzondering. Hij leunde met de kin op zijn hand en glimlachte tegen Larry. Je zult het haast niet kunnen gelooven dat ik eens lief voor een vrouw ben geweest en dat is voor mijn gevoel nog niet zoo heel lang geleden. Ik was gek op haar; het was een zigeunerin, zoo mooi en zoo fijn als een bloeiende klaproos. Ze heetteoch wat doet die naam er ook toe. Waar heb je haar ontmoet? vroeg Larry meer uit beleefdheid dan uit werkelijke be langstelling. want wat voor interesse kun nen de liefdesavonturen van een man van Spon's leeftijd voor een jongen als Larry hebben? In Engeland antwoordde Spon. ik maakte een- tochtje en heb haar op een markt ontmoet. Het was een mooi meisje, om zoo te zeggen een Oostersche droom va'n liefelijkheid. De oogen zoo donker als en zoo vol overgaveGraaf eens een beetje links.. Darnley. ik voel, dat je daar iets zult vinden. Nou, wat heb ik je gezegd, het is maar een paarse, maar die telt ook mee, het is allemaal visch wat we in het net krijgen. Hij onderzocht den steen en liet hem door de opening in het deksel van de bus vallen. Waar ben ik nu ook weer gebleven? O ja', ik had het over haar. Ik was half gek van verliefdheid; ik volgde haar en haar troepje van markt tot markt en ik >vas zoo gelukkig als een koning als ik een woord of een glimlach van haar kreeg; en ik heb haar al dien tijd gesmeekt met me te trouwen! Dat ziet er uit alsof je op een nieuwe laag bent gestooten. Mag ik je vijf minuutjes hel pen, Darnley, viel hij zichzelf in de rede. Maar Larry schudde het hoofd. Neen, houd jij je gemak maar. Over een paar da gen kan je weer meedoen, nu nog niet. Zoo, dus ze wou niet met je trouwen? Neen, dat wou ze niet. Op een. dag kwamen we aan een zeehaven, een van die kleine havens in Engeland. Er was juist een schip binnengekomen en onder de beman ning was een jonge knappe vent. Vrouwen geven altijd de voorkeur aan knappe jon gens. Heb je dat nooit opgemerkt? Nee. zei Larry, die druk aan het werk was. Ik weet niet veel van vrouwen. Die interesseeren me niet. Spon keek hem nadenkend aan. Dat is eigenaardig, want je bent een flinke jongen ennou ik heb er ook wel leelijker gezien. Heb je daar een meisje? Hij wees met. zijn pijp in de richting waar hij dacht da'. Engeland wel zou liggen. Larry lachte tamelijk grimmig. Neen daar niet en ergens anders ook niet. Dat verbaast me, eerlijk &ezegd. d6 meesten van jouw leeftijd Ik heb het veel te druk om aan vrouwen te denken, viel Larry hem koel in de rede, ik .heb het veel te druk metik zou zeg gen met mijn fortuin te maken, maar ik be doel om zooveel te verdienen dat ik er van leven kan. Hè, wat is het heet, we krijgen dadelijk onweer. Neen. leg dat houweel neer. ik ben heele- maal niet moe. Vertel maar verder van dat zigeunermeisje. Spon legde het werktuig met een zucht neer. O ja. Van het oogenblik af dat ze hem zag was ze verliefd op hem. Hij was werkelijk heel knap. En is ze niet met. dien zeeman ge* trouwd? vroeg Larry. Kijk eens weer een. Deze he.eft een geelachtige tint, wat eigenaar dig. Ha, een gele, die is goed voor horloge makers. Ze zullen daar in Genève waar ze horloges maken wel niet denken, dat we die steenen hier gevonden hebben. Ja, ze trouw de met hem. Ik heb ze zien trouwen, toen ben ik een reis gaan maken om ze te ver geten. En heb je haar nooit weer gezien? zei Larry, terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegde. Natuurlijk, jongen. Heb je dan nooit ge merkt hoe klein de wereld is? Je kunt gaan waar je wilt, naar een top van de Alpen of naar de Missouri-vallei en ie kunt er zeker van zijn dat je iemand zult ontmoeten die je kent of iemand die kennissen of vrienden van je kent. Op een dag liet ik me aanmon steren op een schip naar Bristol. En kijk! Wie was de eerste man dien ik daar ont moette? De man die mijn zigeunerin getrouwd had. Eigenaardige samenloop, merkte Larry op. Die bestaat niet, zei Spon. plechtig. Naar mijn meening zijn alle dingen voorbe schikt. Dacht jij b.v. dat het eenvoudig toe val was dat jij en ik op dat vervloekte schip op die Lorna zaten? Voor mij was het in ieder geval een gelukkig toeval, zei Larry, terwijl hij naar de robijnen keek. Heelemaal niet, zei Spon, er is heele- maal geen toeval, het is de wil van God die Die met ons doet naar zijn welbehagen, die onze schreden richt, voltooide Larry. Dat is het! riep Spon vol verwondering uit. Wat een goed geheugen heb 'je. Je hebt zeker altijd goed kunnen leeren? Ik heb je nooit iets gevraagd en jij mij trouwens ook niet. maar het schijnt me dat je een goede opvoeding hebt gehad. Ik merk aan alles dat je een heer bent. Larry haalde de schouders op. Dat ben ik niet. zei hij, maar ik ben opgevoed door een man die dol was op lezen. Vertel nog eens wat van dien zeeman. O.... e.... zei Spon langzaam. Nou. hij was met haar getrouwd, maar hij hield niet voldoende rekening met haar zwer- versnatuur. Ze kreeg een betrekking als een soort huishoudster op een buitenplaats, een van die buitens in Engeland, waarvan de be zitter eigenaar is van de heele streek. Hij liet haar achter om te wachten tot hij geld genoeg had verdiend om met haar samen te gaan wonen en met zijn tweeën brachten wij heel wat uren aan boord door met over haar en het kind te* praten. Er was ook een kind gekomen, zie je. En jc moest hem over dat kind hooren ratelen! Neem daar rechts dat stukje leem eens op, Darnley. Is het niets? Het- zag eruit alsof er iets inzat. Hij was dol op dat kind en hij was meer dan büj dat het op hem leek. Dat is eigenaardig, want als ik een jongetje had gehad zou ik veel liever gewild hebben dat het op de moeder leek. (Wordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6