BU1TENLANDSCH OVERZICHT EERSTE KAMER. DU1TSCHLAND, FRANKRIJK EN HET PLAN-YOUNG. .GEORGE BONNET VERLANGT EEN UITSPRAAK VAN POINCARé. LETTEREN EN KUNST. BINNENLAND Laat Uw DEKENS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 JULI 1929 DERDE BLAD Technische quaesties. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Thans kan weer iets meer medegedeeld worden omtrent de gebeurtenissen in Roe menië. Het „Neue Wiener Tageblatt" meldt onder anderen uit Boekarest, dat zieh daar het ge rucht verbreidde, dat het kabinet-Manïoe was afgetreden. De oorzaak hiervan zou te wijten zijn aan oude meeningsverscliillen en niets te maken hebben met de mislukte staatsgreep. De regentschapsraad zou name lijk zekere wijzig'" n wenschen in den vorm van zijn beheer, wijzigingen door Manioe ondanks herhaald verzoek gewegerd zijn. Gis teravond hield de ministerraad zich met deze aangelegenheid bezig en werd het besluit ge nomen, dat het kabinet zou aftreden. Nog gisteravond zou minister-president Manioe zich naar het koninklijk paleis hebben bege ven om het ontslag van zijn kabinet aan te bieden, dat echter niet werd aanvaard. Vaz Dias meldt nog: De regeeringscrisis, die door db weigering van den Regentschapsraad van een wetsont werp tot wijziging van den bestuursvorm is ontstaan, schijnt haar hoogtepunt te hebben bereikt. Hedenmiddag zal minister-president Manioe zich naar den Regentschapsraad be geven en onderteekening van het wetsont werp eischen, alsmede verlenging van den zittingstijd van het parlement, opdat het ont werp nog dezen zomer in werking zal kunnen treden. Aangezien prins-regent Nikolaas, die eenige weken te Sinaja heeft vertoefd, heden morgen te Boekarest, is aangekomen, neemt men aan, dat hij de zitting van hedenmiddag zal bijwonen, zoodat de regentschapsraad vol tallig zal zijn. Een der bladen weet te berich ten, dat de regeering den regentschapsraad reeds verschillend concessies heeft gedaan door een aantal beperkingen van het wets ontwerp aan te bieden, doch dat zij niet méér kan toegeven zonder haar- prestige te verhe zen. Daarom heeft Manioe dan ook het ont slag van het kabinet aangeboden, doch daar tegen wordt de regeering van verschillende kanten gewaarschuwd, aangezien het thans onmogelijk is nieuwe verkiezingen te houden zonder het land in een chaos van binnenland- sche verwikkelingen te storten. Ook de finan- cieele positie en de consolidatie van den staat zou daarvan zeer groote schade ondervinden. Tenslotte meldt het Wolff-bureau: De Roemeensche bladen leggen er den na druk op, dat juist door de censuur op de telegrammen der buitenlandsche correspon denten, de beteekenis van de eigenlijk weinig beteekenende Putsch, zeer groot is. De „Adeverul" schrijft: De poging tot een staatsgreep kan eigenlijk als geheel ge breken beschouwd worden, en het leger van alle politieke invloeden vrij. Er wordt gezegd, dat er geen enkel bewijs is, dat prins Carol van het complot af wist. De regeering spreekt de geruchten over af treding met beslistheid tegen. De Roemeensche legatie deelt naar aan leiding van de samenzwering in Roemenië mede, dat deze in werkelijkheid is terug te brengen tot een belachelijke beweging van eenige avonturiers, die te rechter tijd ont maskerd en gevangen genomen konden wor den om aan een onderzoek en berechting door de rechterlijke autoriteiten te worden onderworpen. Vastgesteld is dat de gewezen kolonel Stoica, een persoon die allen ernst mist, reeds sedert twee maanden z.g. fascistische organi saties trachtte te vormen. Zijn zoon, in genieur Stoica, afdeelingschef bij een der militaire luchtvaart-ateliers, heeft de goede trouw van vier officieren van lagen rang en van verschillende meesterknechts en ar beiders dier ateliers verschalkt door zich van hun medewerking te verzekeren. De autoriteiten hadden volledig kennis van alles wat men in het schild voerde. Eenigen tijd geleden riepen de hoofden van de z.g. be weging twee vergaderingen bijeen, en noodig- den hen, die er aan deelnamen uit zich ge wapend aan te melden. Daar deze vergade ringen onwettig waren, is de bevoegde macht j.l. Zaterdag overgegaan tot arrestatie der deelnemers. Acht en twintig personen wer den in hechtenis genomen, o.w. twee in genieurs, een gewezen kolonel, vier officieren van lageren rang, tien meesterknechten, drie sergeant-majoors en acht werklieden. Zoo dra het eerste onderzoek zal zijn afgeloopen zal de zaak voor het gerechtshof dienen. Te Boekarest en in het geheele land iheerschte de meest volmaakte orde en rust. De meeningsverschillen tusschen de regee- ring-Manioe en den gezantschapsraad om trent het wetsontwerp inzake de bestuurs- hervorming zijn bijgelegd. Er is een com promis bereikt, waardoor de dreigende re geeringscrisis schijnt te zijn uit den weg geruimd. De i*egentschapsraad zal nog heden de voor de indiening van het ontwerp bij het parlement vereischte machtiging verstrekken. Uit dit alles blijkt inmiddels wel, dat de regeering Manioe met groote moeilijkheden heeft te kampen. Zijn wij welingelicht, dan spruiten deze moeilijkheden hoofdzakelijk voort uit de tegenwerking der Liberalen, die met hun buitenlandsche relaties, het plaatsen van leeninsren in Frankrijk en Duitschland on mogelijk hebben gemaakt. De regeering Manioe heeft voortdurend te kampen met geldgebrek. De uitvoering der sociale her vormingswerken wordt hierdoor zeer be moeilijkt- In deze omstandigheden zal het op een gegeven oogenblik niet zoo heel moeilijk blijken om Manioe te overwinnen. Voorloo pig schijnt deze zich echter nog te kunnen handhaven. En zijn aanblijven is wel in het belang van het land! F. A. Bonnet eischt duidelijkheid inzake Rijnland. PARIJS, 10 Juli (V.D.) De vroegere Fransche minister van financiën George Bonnet heeft tot Poncaré 't verzoek gericht, zich bij gelegenheid van de groote debatten over de intergeallieerde schulden ook nader te verklaren omtrent de kwestie van de Rijn land-ontruiming, welke reeds in den Duit- sehen Rijksdag en het Engelsche parlement openlijk is behandeld, zoodat ook Frankrijk recht op een antwoord heeft. Bonnet zelf huldigt-, in de kwestie het vol gende standpunt. Het plan-Young heeft geen bedragen voor de bezetting van het Rijnland uitgetrokken; bovendien weet iedereen, dat er in den Duitschen Rijksdag geen enkel af gevaardigde gevonden zal worden, die voor het plan-Young zal stemmen, wanneer Frank rijk tevoren niet de verplichting op zich ge nomen heeft het Rijnland van militairen te bevrijden. Desondanks houdt men in Frank rijk vol, dat de regeering zoowel de bezetting zal kunnen handhaven als het plan-Young aanvaarden Derhalve is het gewenscht, dat Poincaré Donderdag duidelijk zich in naam der regeering uitspreekt. Een „spion" in Polen. Op een soldatenkerkhof in de buurt van de stad Kiece in Polen is de 60-jarige „Ober- baurat" Arendt uit Gelsenkirchen gearres teerd door Poolsche politiebeambteü. Arendt bezocht de graven van zijn in Polen gevallen zonen en had foto's daarvan genomen, hetgeen niet mocht. De Poolsche politie heeft Arendt gearres teerd en hem wegens spionnage aangeklaagd Pogingen van Duitsche officieele zijde om Arendt vrij te krijgen zijn nog niet gelukt- De beschuldiging van spionnage berust op het feit, dat Arendt Poolsche stafkaarten bij zich had. Deze heeft hij echter gekocht voor zijn reizen per auto. Snowden over de bescher mende rechten. LONDEN, 9 Juli (Reuter). Naar aanleiding van het debat in het Lagerhuis nopens het conservatieve voorstel betreffende de safe- guarding-rechten, verklaarde de kanselier van de schatkist, Snowden, dat het systeem van de rijksvoorkeur een bedriegelijke en on gezonde leer was. Indien in de MacKenna- rechten in zijn eerstvolgende begrooting worden ingetrokken, behoeft het land niet verrast te zijn. Als de president van den Board of Trade tegen het najaar een wetsont werp indiende tot intrekking der safeguar- ding-rechten, zou hij daartoe ten volle ge rechtigd zijn. Snowden hoopte, dat als de La- bourregeering eenmaal aftrad, zij eerst de rechten op suiker, gedroogde vruchten en alle levensmiddelen zou hebben afgeschaft, en de preferentieele rechten zouden natuurlijk met die rechten meegaan. Inzake de moeilijkheden in de suikerpro- duceerende koloniën zeide spr., dat de regee ring zou nagaan of het mogelijk was, de on dersteuning uit te breiden, welke haar niet alleen over de huidige moeilijkheden zou heenbrengen, maar haar ook in staat zou stellen in dé toekomst aan de wereldconcur- rentie het hoofd te bieden. MUZIEK. KERKCONCERT Twee jonge Amsterdamsche artisten con certeerden gisteravond ten bate der Broeder gemeente in het Kerkgebouw dier gemeente in de Parklaan. Eigenlijk zijn beiden nog aankomende artisten: beiden bevinden zich nog in de ontwikkelingsperiode, die naar technische en geestelijke rijpheid leidt. Bij mej. Truus Tersteege, die zich reeds vroeger hier in het openbaar hooren deed, is de zui ver-vocale ontwikkeling reeds aanzienlijk; de stem „klinkt als een klok"; maar haar voor dracht van Bach en Hugo Wolf scheen me nog een beetje aan de oppervlakte te blijven; stemming wekte zij met Hendrik Andriessen's mooi lied „Gebet an den Sonntag" en Willem Pijpers interessante bewerking van „Jesus Bloemhof". Haar uitspraak van vocalen en consonaten vooral van de s, behoeft nog ver zorging. Herman Nieland, broeder en leer ling van den bekenden orgelvirtuoos Jan Nieland is ook nog niet aan het einde van zijn ontwikkelingsgang gekomen. Zijn voor dracht van Bach's Toccata en Fuga in d min. deed, met name in de Toccata, verschillende technische tekortkomingen hooren; de Fuga slaagde in dit opzicht bet-er maar de tempo wisselingen in deze laatste gaven mij niet den indruk uit artistieke overweging ontstaan te zijn. Ook de registreering week veelal van de gebruikelijke af, en niet alle afwijkingen leken mij gewenscht, zoo b.v. het wijzigen van de toonkleur in twee of drie gelijksoor tige slotaccoorden. Maar we zijn overtuigd dat de jonge orgelspeler zich onder de deskun dige leiding van zijn hoogst bekwamen broe der verder in de goede richting zal kunnen ontwikkelen. In een „Intermezzo" van eigen compositie gaf Nieland blijk van degelijke muzikale opleiding en gezonden smaak; het .„Andantino" van Franck werd verdienstelijk gespeeld, hoewel ik gaarne een teerder re gistratie in dit stuk had gehoord. In het slotnummer de „Marche solermelle' van A. Mailly hinderde de ontstemming van het trompetregister geducht; het toch al niet zeer voorname stuk werd er werkelijk ordi nair door. En toch was het orgel pas gestemd, naar ik hoorde. Het aantal toehoorders bij dit concert was niet zeer groot wat jammer was. KAREL DE JONG. AUTO BIJ UTRECHT TE WATER. EEN DER INZITTENDEN VERDRONKEN. Woensaagavonci omstreeks hall twaalf is een luxe-auto met vier inzittenden ter hoogte van het bootenhuLs van Triton in den Leid- schen Rijn bij Utrecht gereden. Drie van hen konden zich zelf i veiligheid brengen; de vierde, de heer A. Ton, kon eerst verlost worden, nadat de kap van den wagen was stukgetrokken met behulp van een lier van een in de nabijheid liggend schip. De nfenees- kundige dienst heeft ruim een uur lang kunstmatige ademhaling toegepast, doch deze pogingen mochten niet baten. DE LORD-MAYOR VAN LONDEN NAAR AMSTERDAM. Het Amsterdamsche gemeentebestuur zal op Zaterdag 20 Juli a.s. 's namiddags te half zeven den lord-mayor van Londen, Sir John G. Kynaston Studd, die met zijn beide she riffs en nog enkele personen uit zijn omge- vinug dan Amsterdam bezoekt, een diner aanbieden. De Koningin heeft volgens het Hbld. voor dat doel welwillend eenige zalen van het paleis op den Dam ter beschikking gesteld. Na afloop van den maaltijd zal in de Burger zaal een receptie worden gehouden, ook toe gankelijk voor een aantal genoodigden, die aan het diner niet deelnamen. TREINBOTSING BIJ HOORN. EEN PASSAGIER GEWOND. Woensdagmorgen om zeven uur reed een der pas in dienst gestelde motor-tractors van het station Hoorn ir. de richting Medemblik. De bestuurder had blijkbaar niet gezien dat de ren. dicht stond. Een opzichter echter zag den wagen voorbijgaan en ontdekte het. Met een rangeerende locomotief volgde hij den tractor met de bedoeling het euvel te herstellen meldt het Hbld. Plotseling stond de tractor stil en liep de rangeerende loco motief er bovenop. Tengevolge van deze bot sing werd een der passagiers aan het hoofd gewond, zoodat hij naar het ziekenhuis te Hoorn moest worden overgebracht. Hij kon, na verbonden te zijn, naar huis gaan. De tractor werd beschadigd en is voorloopig buiten dienst gesteld. EEN DANSSCHOOL IN DEN HAAG. Van Gertrud Leistikow en Darja Collin. De bekende danseressen Gertud Leistikow en Darja Collin openen 1 September a.s. hun dansschool in Den Haag meldt de Tel. De bedoeling is om de danskunst in Neder land te bevorderen door de stichting eener school voor opleiding tot den beroepsdans. De leervakken zijn: training, techniek (o.a. bal let), improvisatie, solodans, groepdans. Tevens zullen de leerlingen ingewijd wor den in de bestaande buitenlandsche syste men Kallmeier, Dalcroze, Wigman, klassieke balletten. Voor dilettanten zal gelegenheid bestaan tot het volgen van cursussen, die een harmonische ontwikkeling en soepelheid van het lichaam beoogen. EEN TELEFOONKABEL AMERIKA— EUROPA? In de sectie voor het verkeer van het con gres van de Internationale Kamer van Koop handel is volgens het Hbld. een belangrijke mededeeling gedaan, n.l. dat een groote nieuwe telefoonkabel zal komen tusschen Amerika en Europa. Het zal dan mogelijk zijn 's nachts met Amerika te telefoneeren. Voorts zullen worden ingevoerd persoon lijke gesprekken in het geheele internationale telefoonverkeer, zooals er reeds bestaan tus schen Nederland en Indië. Met betrekking tot de post, telefoon en telegrafie zijn een reeks resoluties aange nomen. Wat de telefoon betreft wordt gewenscht: unificatie van faciliteiten in het internatio nale verkeer en betere methoden voor be diening. Voorts zijn de wenschen geuit, wei blijkens hetgeen hiervan is gezegd, in ver vulling zullen gaan. GRIEZELIGE VONDST BIJ GOUDA. Bij het uitdiepen van de Fluweelensingel- bracht te Gouda ter hoogte van 't Doelebrug kwamen uit een baggernet vier doodshoof den en enkele beenderen te voorschijn, meldt de Tel. Vermoed v^ordt, dat deze grie zelige vondst afkomstig is van de voorma lige begraafplaats dei- Minderbroeders. De schedels nieten eeuwen oud zijn. DE MOORD TE MUNTENDAM. De rechtbank te Winschoten heeft Woens dag F. S. uit Muntendam wegens moord, op 20 Maart gepleegd, op Bronno Feiken, ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was negen jaar, aldus de N.R.Ct. DE TOESTAND VAN KAREL VAN DE WOESTIJNE. In tegenstelling met de geruststellende be richten over den gezondheidstoestand van Karei van de Woestijne, die in enkele bladen zijn gepubliceerd, verneemt de N.R.Ct„ uit goede bron, dat de dichter ernstig ziek is, al bestaat, er ook niet direct gevaar voor zijn leven. Hij lijdt, aan longontsteking en het is voorloopig geheel uitgesloten, dat hij in Zwitserland genezing kan gaan zoeken. Een jaar lang. vreest men. zal hij in het geheel niet mogen werken. 10 Juli. De financieele verhouding. De heer VVibaut is fel tegen. De heer Slingenberg verdedigt het ontwerp. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Voor het laatst komt de Senaat bijeen. Om twee ontwerpen af te handelen. Allereerst wordt, het ontwerp der minis ters de Geer en Kan tot regeling der finan- cieele verhouding besproken. Daarna het suikerwetje-van den Heuvel. Dit laatste zal niet zoo heel veel tijd kosten, wijl het oogenblik voor invoering eigenlijk reeds voorbij is. De zekerheid van steun had de landbouw moeten hebben vMr den zaai tijd! De financieele verhouding! Onze lezers weteli, dat het ontwerp der re geering in de Tweede Kamer met algemeene stemmen is aangenomen, In de Eerste Kamer was liet de heer Wibaut die een felle critiek op het ontwerp heeft geleverd, maar die toch voldoende gevoel voor de realiteit heeft, om te beseffen, dat zijn oppositie geen succes hebben kan. 7oo fel was zijne oppositie, dat het vermoeden voor de hand ligt dat hij in zijn eigene fractie maav uiterst weinig medestanders heeft, mindrr waarschijnlijk, dan waarop hij heeft gerekend. Zes br-waven heeft de heer Wibaut ontwik keld tegen het ontwerp, die alle tot kernpunt hadden rle aantasting van de gemeentelijke autonomie. De heer Wibaut zag allereerst in het- ont werp een noodlottige omwenteling in het ge meentelijke belastingwezen en dat onder het masker van de regeling der financieele ver houding. „De wijde mantel daarvan" bergt aldus Dr. Wibaut het wapen tegen de uit breiding der gemeenteLijke bemoeiingen, te gen den opbloei van het gemeentelijke leven. De heer Wibaut zag in de nieuwe regeling een verkrachting van het historisch gegroeide belastingstelsel. In de tweede plaats opperde de heer Wibaut bezwaar tegen het maken zoo zag Dr. Wi baut 't van de personeele belasting tot sluitpost der gemeentelijke rekening. Boven dien zou daarvan z.i. het gevolg zijn dat de lagere huurwaarden sterk zouden worden belast. De derde grief des heeren Wibaut was. dat de regeering zou weten, dat dit middel der personeele belasting tot het sluitend maken der gemeentelijke begrootingen niet passend is, omdat er geen ruim gebruik van gemaakt kan worden. In de vierde plaats betoogde de heer Wi baut, dat er niet genoeg rekbaarheid in de nieuwe bepalingen zit voor de gemeenten, waardoor toepassing van het principe der heffing naar draagkracht onmogelijk wordt en de kleine inkomens onder den druk gera ken. De heer Wibaut gispte sterk het critisee- ren van de financieele politiek der gemeen ten, die de groote inkomens hoog belasten. In de vijfde plaats meende de heer Wibaut, dat de regeering slechts betoogt, dat er vol doende rekbaarheid aanwezig is omdat zij wil dat hier schijn bestaat, wijl zij wenscht, dat de gemeentelijke ontplooiing zal worden tegengehouden En in de zesde plaats was het voor den heer Wibaut wiens spreektrant toonde, hoezeer hij „ontdaan" was over de overwinning van het ontwerp een groote grief, dat het ontwerp inging tegen de maatschap pelijke ontwikkeling en den achteruit gang bevorderde van het gemeente lijke leven in Nederland. Waarom dan toch het ojatwerp is aan genomen? Wel was 't antwoord van Dr. Wibaut de gemeenten en de volksvertegen woordigers hebben zich het ontwerp laten „aandoen". Zij waren murw geworden, door het probleem der financieele verhouding, zij .wilden van het gezanik af wezen! Derge lijke uitingen staan toch wel in scherpe te genstelling met b.v. de groote lof, die in de Tweede Kamer door Mr. Oud den ontwerper is toegezwaaid geworden en met het aanvaar den zonder hoofdelijke stemming. Voor engros bij: Fa C.H.S.HEILKER, Haarlem De tweede spreker was de heer Slingen berg, die na in groote trekken de historie van het ontwerp te hebben nagegaan, met sterk- sprekende, kleuren den toestand van het oogenblik schetste, den toestand die belas tingverschillen aanwijst welke eenvoudig on houdbaar zijn in één land. Belastingverschil len, welke, geenszins de schuld zijn van de gemeenten met hoogen druk. De heer Slingenberg drong aan op aan. vaarding van de nieuwe regeling. Hij kon niet inzien, dat de gemeentelijke bewegings vrijheid door het centrale gezag wordt ge knot in het ontwerp. Evenals dr. Wibaut ziet ook de heer Slingenberg de groote beteekenis van het gemeentelijk leven: hier o.m. de mo gelijkheid van staatkundige opvoeding. Had hij dezelfde meening als de heer Wibaut, dan zou ook hij ongetwijfeld tegenstemmen. Hij acht het ontwerp in het belang van het geheele land. het systeem ervan is veel be ter dan dat van de Staatscommissie. Dr. Wi baut heeft bij een vroegere gelegenheid wel eens doen doorschemeren alsof Mr. Slingen berg het ontwerp bekeek door den bril van wethouder van Haarlem. Dit moest mr. Slin genberg ten sterkste weerspreken: hij wilde het ontwerp bezien van uit het standpunt van 's lands belang. Wat wel sterk onder streept wordt door het feit. dat Haarlem meer directe geldelijke voordeel en zou geno ten hebben van het rapport der Staatscom missie. dan van het ontwerp dat thans be handeld wordt. Als goede kant van het ontwerp zag Mr. Slingenberg. dat de gemeenten een meer sta biele basis krijgen voor haar inkomsten, meer in verband met de vaste outillage der gemeenten. Veel tooverachtigs kon de heer Slingenberg niet zien in de z.g. tooverfor mule. De beide groote beheerschende maat staven daarvan zijn de druk door de uitgaven voor politie, armenzorg, onderwijs, ena.cn de draagkracht der gemeenten. Dc heer Slin genberg" kon allerminst de personeele belas ting zien als de sluitpost, de sluitpost voor de gemeenten is de gelimiteerde opcenten- heffing op de gemeente fondsbelasting. Met de grondbeginselen van het ontwerp ging mr. Slingenberg gaarne mede. Strijd met het beginsel der gemeentelijke autonomie zag <ie Haarlemsche wethouder niet aanwezig. Immers zelfs Oppenheim. de groote verdediger der gemeentelijke autono mie acht niet alleen juist, maar zelfs noo- dig. dat de gemeenten op 't. stuk der belas tingen aan banden zijn gebonden. Bovendien bestreed mr. Slingenberg de ge dachte, als zouden door het ontwerp de ge meenten in zich niet meer kunnen ont plooien. De vereeniging van Nederl. Gemeen ten is eenstemmig van mceiüng, dat er ta.v. gevaren in dat opzicht geenerlei reden voor vrees meer is na de behandeling in de Tweede Kamer. Toen Mr. Slingenberg en Mr. de Veer hedenmorgen de jaarvergadering van de Vereeniging voor Nederlandsche Ge meenten verlieten, kregen zij talrijke hand drukken mede onder dc opmerking: „Zorg dat de zaak voor elkaar komt!" De heer Slingenberg betoogde, dat een ge meente niet te spoedig moet zeggen, dat het hoogste percentage van opcenten op de Gemeentefondsboiasttng bereikt is. Ja. wan neer Haarlem bv. alle opcenten op de Perso neele belasting en op de Vermogensbelas ting liet vallen, dan zou men zeker aan 80 opcenten op de- Gemecntefondsbelasting niet genoeg hebben. Maar nu, nu de andere op centen ook blijven kunnen, nu zal Haarlem aan pl.m. 40 opcenten op de Gemeentefonds- belasting genoeg hebben. De heer Slingenberg had eenige deside rata. Hij hoopte, dat de regeering bij het in rekening brengen door de gemeenten van de verplichte uitgaven voor onderwijs (ter berekening van de tooverformule) wat „ver- pjlichte" uitgaven zijn. niet al te nauwlet tend zou opvatten. In leder geval wilde hij het begrip „verplichte uitgaven" toetsen aan den norm van de L. O.-wet. die in 1931 gel den zal. Was de heer Slingenberg eenlgszins ontevreden over het afwijzen van het amend anient-v. d. Tempel, dat het opcen ten-percentage op dc fondsbelasting op 120 wilde stellen, had hij het voorts niet geheel afgekeurd wanneer behouden ware gebleven de mogelijkheid tot het heffen van een lichte belasting op de forensen door de werge- meentc aan dit alles is in de Eerste Kamer niets meer te veranderen, maar daarom drong hij met te meer kracht aan op twee dingen, die nog wel te verwezenlijken zijn. Allereerst drong hij er op aan, dat de re geering duchtig zou onderstreepen, dat de garantiebepaling uit het ontwerp een over gangsbepaling is. m.a.w. zij telkens weer zou doen gevoelen, dat de garantiebepaling ten einde loopen moet. En in de tweede plaats hoopte hij dat de regeering en volksvertegen woordiging te zamen er op zullen letten, dat ons land niet weer in de impasse raken zal, waaruit het ontwerp hot haalt; een groote taak zag hij ook in dit opzicht toebedeeld aan de commissie van advies ter zake van de uitvoering der wet. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per rejjeL thans uitstoomen en desinfecteeren door HOEING*» S oomerij. Gcd. Oude Gracht 11, Schotcrweg 54, Telef. 10382 10873. FOTOGRAFISCH ATELIER „R I C H E" Gr. Houtstr. 169 T«I. 13472 H.arlen FAMILIE- EN BRUIDSGROEPEN DE KABINETSCRISIS. Staatsraad Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien formateur? Het Hbld. schrijft nog: Zooals steeds in crisistijd zwermen de geruchten weer door de lucht. Veel vatbaars is daarbij niet, alleen één naam verdient de aandacht, n.L die van staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, den oud-president der Tweede Kamer. Op hem doelde blijkbaar het „Centrum" in een artikel (van dc hand van oud-mi nister Aalberse?) toen het sprak van „een hoogstaand man, die buiten de actueele politiek in de laatste jaren gestaan heeft on daarom bij geen der drie partijen eenige ge voeligheid opwekt, maar die door zijn kunde en zijn persoon, het vertrouwen van alle drie geniet". VLAARDINGER LOGGER DOOR GRONDZEE OVERVALLEN. DE SCHIPPER VERDRONKEN. De motorlogger Marie VI- 49, toebehoorenfl aan de reederij G. v. d. Burg te Vlaavdingen, bevond zich Zaterdagmorgen op 59 gr. 30 min. N.B- en 0 gr. 50 min. OL. De vleet was juist gehaald met een vangst van 5 kantjes haring, toen een grondzee het schip opnam en alles door elkaar slingerde meldt de N.R. C. De schipper A. Bat stond op dat oogenblik in de stuurkast; hij zag, dat een paar jongens tegen de verschansing werden gesmakt, en is daarop uit de stuurhut gekropen, om hulp te bieden, doch sloeg daarbij overboord. De stuurman L. Smith, wonende te Vlaardingen, Nipius. jongste, wonende te Vlaardingen. en R. Stam, reepschieter, wonende te Rotterdam, raakten tusschen tonnen en breels en werden min of meer gekwetst. De monteur Van Beek wierp den schipper nog een reddings boei toe, zette den motor aan en was binnen het kwartier bij den schipper, doch deze had geen kracht meer ora den boei of een breel te grijpen, en verdween in de diepte. Een honderd breel, enkele tonnen en wat haring gingen overboord. De krebben werden stuk geslagen, en de seinbakken zwaar be schadigd. De mannen zijn zeer terneergeslagen, en do stuurman heeft verklaard, niet meer naar zeo te willen gaan.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9